Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Da li je vama jasno da ne rade svi poslove koji mogu da se rade od kuce? Niste "vi" jedini na ovom svetu valjda

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Jel' ti stvarno ne mozes da ukapiras sta znaci preventiva i minimaliziranje rizika?

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Kao što ni tebi očigledno nije jasno da postoje viši interesi od tvog ličnog.

 

Kaži to isporučiocima paketa amazon dot com da rade od kuće. Lični interes da dobiješ nešto što ti ne treba nam ruke, neko mora da donese. To je ništa, koliko ih još ne može da radi od kuće. Ili da sve stane, kao u filmovima pa onda Mad Max 2.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stefan81888 said:

Ne znam stvarno šta se čeka, nek zatvore sve a ostave samo najneophodnije. 

 

Ja sam počeo da radim od kuće i nastaviće dok ovo ne prođe, izlazim napolje samo kad moram i trudim se da sve obavim jednim izlaskom. Treba biti odgovoran, smanjenje interakcije je najdelotvornija mera. 

Posto je kod nas kompletna  ekonomija kurac od ovce ide se na to da period totalnog zatvaranja bude sto kraci. Na primer kod mene u firmi od cca 800 zaposlenih nas 5-6% moze raditi od kuce. A ako ostali ne rade onda treba samo par ljudi da rade na nekom minimumu za odrzavanje firme .Tako da je taj  rad od kuce u Srbiji diskutabilan.

Vecina nas funkcionise od plate do plate i svako iskakanje ima teske poslwdice, ali kad odvazes sta je na drugoj strani vage mislim da nema dvojbe. Zato i sluzi drzava da radi damage control i pomogne svima. Sve drzave rade planove i odvajaju sredstva za pomoc privredi jer je ovo vece od svake pojedinacne firme.

Ali ce se kod nas i to verovatno svesti na pomoc Tomi Moni i onom Toncevu sto je kupio Nisku Banju jer je boze moj turizam najvise pogodjen.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
Kaži to isporučiocima paketa amazon dot com da rade od kuće. Lični interes da dobiješ nešto što ti ne treba nam ruke, neko mora da donese. To je ništa, koliko ih još ne može da radi od kuće. Ili da sve stane, kao u filmovima pa onda Mad Max 2.
 
Nemoj meni molim te da pričaš kako je to ne biti u mogućnosti da radiš posao od kuće. I ne samo to, nego će moja bolnica biti jedina (od 3 koje postoje) zadužena za obolele od Covid 19 u gradu od 200k stanovnika, i to baš na odeljenju na kojem ja svakodnevno radim... pa se ne bunim, nego radim narednih 7 dana po 12h dnevno. Jbg, oprez kod odabira profesije.

Uopšte, taj argument, ako ne mogu ja da radim od kuće, ne treba niko, je užasno sebičan.

Što se tvog konkretnog primera tiče, ja ne bih imao nikakav problem sa tim da se privremeno ukine dostava na kućnu adresu, samo, šta bi postigao tim - da više ljudi ide u zatvoren prostor u prodavnice, umesto da jedan čovek, usluži više ljudi odjednom, na otvorenom na ogromnoj površini, što može da se izvede i bez neposrednog kontakta. Rizik mnogo manji nego da svi pohrlimo u supermarkete.
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Da li je vama jasno da ne rade svi poslove koji mogu da se rade od kuce? Niste "vi" jedini na ovom svetu valjda

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Koji smo to mi i gde piše da smo jedini na svetu? 

2 minutes ago, CLakiSH said:

Posto je kod nas kompletna  ekonomija kurac od ovce ide se na to da period totalnog zatvaranja bude sto kraci. Na primer kod mene u firmi od cca 800 zaposlenih nas 5-6% moze raditi od kuce. A ako ostali ne rade onda treba samo par ljudi da rade na nekom minimumu za odrzavanje firme .Tako da je taj  rad od kuce u Srbiji diskutabilan.

Vecina nas funkcionise od plate do plate i svako iskakanje ima teske poslwdice, ali kad odvazes sta je na drugoj strani vage mislim da nema dvojbe. Zato i sluzi drzava da radi damage control i pomogne svima. Sve drzave rade planove i odvajaju sredstva za pomoc privredi jer je ovo vece od svake pojedinacne firme.

Ali ce se kod nas i to verovatno svesti na pomoc Tomi Moni i onom Toncevu sto je kupio Nisku Banju jer je boze moj turizam najvise pogodjen.

Ma jasno je da nema šanse da svi rade od kuće, to niti sam napisao niti mislim da treba.  Ali oni koji mogu, treba da rade od kuće. Ja prvi mrzim da radim van officea ali, kao što rekoh, mora se biti odgovoran. 

 

Taj ekonomski aspekt koji spominješ je takođe jasan i nesporan, jasno je da se trude datotalno zatvaranje bude što kraće, ali škole i fakultete treba na primer još sad zatvoriti, ne vidim neku prepreku u tome. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Mogu da ukapiram, tj kapiram. Ali koliko je vama koji svoj posao mozete odraditi od kuce lakse od onij koji ne mogu. Upravo sam pisao o tome ranije danas.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Kakve veze sad ima lakoca/teskoca necijeg posla sa preventivom sirenja zaraze i minimizacijom rizika? 

 

Ti ne znas kuda udaras. Vidi, ako mozes obavljati posao od kuce, ili da se izolujes nekako, to je super. Ako pak ne mozes, te moras otici na radno mjesto, onda svoj posao obavljas onako kako najbolje moze uz sve mjere predostroznosti. To je jedino ispravno i realno dok ovo stanje ne prodje. 

 

 

 

 

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

izadjoh malo do marketa, jedva nadjoh flajku ulja, posto je ova sto imamo na izdisaju.

 

kazu na tv-u da nece biti nestasice, ali ne racunaju kako je to kad se panicno/mahnito kupuje, kao da cemo da se zatvorimo u atomsko skloniste na 2 godine.

 

kad ovi panicari iskupuju sve sto ima sada, naprave zalihe, zatvore se i spuste roletne kao kod onog pomracenja sunca, bice za nas, koji ne stigosmo sada da kupimo, svega u izobilju, jer ovim pomenutim nece trebati vise, a stici ce nova roba na rafove.

 

mi se zasad dezinfikujemo rakijom komovicom spolja, a kajsijom iznutra, drugo trenutno nemamo od etil alkohola : D 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je da nema šanse da svi rade od kuće, to niti sam napisao niti mislim da treba.  Ali oni koji mogu, treba da rade od kuće. Ja prvi mrzim da radim van officea ali, kao što rekoh, mora se biti odgovoran. 
 
Taj ekonomski aspekt koji spominješ je takođe jasan i nesporan, jasno je da se trude datotalno zatvaranje bude što kraće, ali škole i fakultete treba na primer još sad zatvoriti, ne vidim neku prepreku u tome. 
Pa vi koji mozete da radite od kuce.

Ili zasto se ne solidarisete sa ovima koji ne mogu i koji nece imati prihoda, da i vi ne radite?

Mene svakako ne pogadja, ja ne radim jer ne moram.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Kakve veze sad ima lakoca/teskoca necijeg posla sa preventivom sirenja zaraze i minimizacijom rizika? 
 
Ti ne znas kuda udaras. Vidi, ako mozes obavljati posao od kuce, ili da se izolujes nekako, to je super. Ako pak ne mozes, te moras otici na radno mjesto, onda svoj posao obavljas onako kako najbolje moze uz sve mjere predostroznosti. To je jedino ispravno i realno dok ovo stanje ne prodje. 
 
 
 
 
 
Nemoj puno pametovat da tako moram da kazem .
Pisemo o Srbiji. Ne o UK. Ako imas svoju privatnu firmu i posao je takav da od rada mozes zaraditi i platiti troskove. Da prestane sa radom 2-6 nedelja od cega mislis da plate doprinose, kiriju, rezije,... Drzava sigurno nece platit.
Jasno je meni da treba biti odgovoran i uraditi sta se mora. Ali malo logickog razmisljanja nije na odmet.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa vi koji mozete da radite od kuce.

Ili zasto se ne solidarisete sa ovima koji ne mogu i koji nece imati prihoda, da i vi ne radite?

Mene svakako ne pogadja, ja ne radim jer ne moram.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

qUsRRZu.jpg

 

2 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Nemoj puno pametovat da tako moram da kazem .
Pisemo o Srbiji. Ne o UK. Ako imas svoju privatnu firmu i posao je takav da od rada mozes zaraditi i platiti troskove. Da prestane sa radom 2-6 nedelja od cega mislis da plate doprinose, kiriju, rezije,... Drzava sigurno nece platit.
Jasno je meni da treba biti odgovoran i uraditi sta se mora. Ali malo logickog razmisljanja nije na odmet.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

qUsRRZu.jpg

 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Kod juniora u odeljenju, prvi razred, od 24 učenika, četvrtak/petak, 11oro nije došlo na nastavu...  Povišena temperatura 😴  Ako ovo nije razlog da se obustavi nastava, ne znam šta je.

 

I nisam baš morao da čitam temu, nateraste me da dignem debelo d#pe i odem da vidim ima li ima "maski" i kakvo je stanje u prodavnicama 😴

 

Btw, kod mene u selu, pojedini restorani počeli sa "skracivanjem" radnog vremena, iako je juče ( noćas) sve normalno radi.

 

Da dodam, na HR granicama prema A/Slo totalno ludilo, čeka se i po 12h ( autobusi i kamioni).

 

 

Edited by John Dies at the End
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Eddard said:

Nemoj meni molim te da pričaš kako je to ne biti u mogućnosti da radiš posao od kuće. I ne samo to, nego će moja bolnica biti jedina (od 3 koje postoje) zadužena za obolele od Covid 19 u gradu od 200k stanovnika, i to baš na odeljenju na kojem ja svakodnevno radim... pa se ne bunim, nego radim narednih 7 dana po 12h dnevno. Jbg, oprez kod odabira profesije.

Uopšte, taj argument, ako ne mogu ja da radim od kuće, ne treba niko, je užasno sebičan.

Što se tvog konkretnog primera tiče, ja ne bih imao nikakav problem sa tim da se privremeno ukine dostava na kućnu adresu, samo, šta bi postigao tim - da više ljudi ide u zatvoren prostor u prodavnice, umesto da jedan čovek, usluži više ljudi odjednom, na otvorenom na ogromnoj površini, što može da se izvede i bez neposrednog kontakta. Rizik mnogo manji nego da svi pohrlimo u supermarkete.

 

Pa ako si zaposlen u zdravstvu, mogu samo da skinem kapu, da se poklonim i da kažem da ti se divim. Zaboravi ostale delove mog posta, no ifs no buts.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pa vi koji mozete da radite od kuce.

Ili zasto se ne solidarisete sa ovima koji ne mogu i koji nece imati prihoda, da i vi ne radite?

Mene svakako ne pogadja, ja ne radim jer ne moram.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 Super

Link to comment
Share on other sites

Mnogo zanimljiv razgovor sa genijalcima na ovim brojevima za koronu - dobar dan, dolazim danas u zemlju iz zemlje u kojoj ima zarazenih, kome da se javim?

 

Je l' imate temperaturu? -Ne.

 

Neke druge simptome? - Ne.

 

Onda samo slusajte uputstva nasih lekara, neko ce vas uputiti ako niste videli.

 

Ali, moram da budem siguran, jer cu doci u kontakt sa ugrozenim grupama..

 

Gospodine, mi proveravamo one za koje postoji opasnost da su sigurno zarazeni, znate vi koliko nas ljudi zove svaki dan?

 

Hvala, dovidjenja.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...