Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Vest od prekjuče: Bahrein uveo 4. dozu za one triput vakcinisane Sinofarmom. Prima se najmanje 3 meseca posle treće, a može biti Fajzer ili opet Sinofarm.

 

Quote

Bahrain approves second booster shot for those who received three doses of Sinopharm vaccine

Following approval by the Vaccination Committee, the National Medical Taskforce for Combatting the Coronavirus (COVID-19) has announced that a second booster shot has been approved for individuals aged 18 years and above who received three doses of the Sinopharm vaccine (first dose, second dose, and first booster shot), after 3 months of taking the first booster shot.

The Taskforce explained that eligible individuals can take the Pfizer-BioNTech or the Sinopharm vaccination as a second booster shot.

https://www.newsofbahrain.com/bahrain/77562.html

 

Bahrein koristi Sinofarm, Fajzer, AstraZeneku i Sputnjik V vakcine i sve ih je davao kao treću dozu. Dosad 4. doza nije odobrena ni za jednu sem Sinofarma.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kinezi se hvale time što je Sinofarm najčešće davana vakcina u Srbiji i najavljuju da će prve serije iz naše fabrike izaći na leto '22.
 

Quote

One year on, China's Sinopharm vaccine proves most popular jab in Serbia

There are no queues at Belgrade's largest vaccination hub in Serbia. The interest in the vaccination against COVID-19 started dwindling as the pandemic showed signs of a significant slowdown in the country. 

Every day in late October around 45,000 people were being vaccinated, these days, the numbers are only a quarter of that. And only 58 percent of 7 million Serbian citizens have been vaccinated since the process started last January.

"We have administered more than 8 million vaccine doses," Zoran Bekic, head of the Belgrade Fair Vaccination Center told CGTN. "There have been no deaths caused by the vaccines or adverse effects of the immunization. The Sinopharm vaccine, of all the vaccines we used, produced the least reactions."

Compared with other countries globally, Serbia offers one of the biggest choices of vaccination to its citizens. There are five vaccines available, including those produced in China, Russia, and the U.S. and almost a year after the roll-out started, China's Sinopharm jab is still the most sought after.

One of Serbia's top virologists, Tanja Jovanovic, a professor from the University of Belgrade, explained: "In our country, the largest interest came from people wanting the Sinopharm vaccine ... regardless of their age or education. Obviously, the prevailing opinion here is that it's proven effective for combating new diseases and the way to go."

Тhe Sinopharm vaccine was the first to arrive in Serbia. A batch of 1 million doses came at the beginning of 2021 when it was the most urgently needed. And shortly after their arrival, the mass vaccinations started.

The Serbian health officials claim Sinopharm's product was widely accepted as an effective measure against the coronavirus. Thanks to investment from China, the nation decided to embark on a joint project to build a factory to produce the vaccine in Serbia. The work is under way on the outskirts of Belgrade and the first batches should leave the factory gates by the summer of 2022. After that, the doses produced there will be delivered to the entire country and some of its neighbors.

https://newseu.cgtn.com/news/2021-12-24/One-year-on-China-s-Sinopharm-vaccine-is-most-popular-jab-in-Serbia-16g75eYhmfe/index.html

Link to comment
Share on other sites

Kinezi se hvale time što je Sinofarm najčešće davana vakcina u Srbiji i najavljuju da će prve serije iz naše fabrike izaći na leto '22.
 
One year on, China's Sinopharm vaccine proves most popular jab in Serbia
There are no queues at Belgrade's largest vaccination hub in Serbia. The interest in the vaccination against COVID-19 started dwindling as the pandemic showed signs of a significant slowdown in the country. 
Every day in late October around 45,000 people were being vaccinated, these days, the numbers are only a quarter of that. And only 58 percent of 7 million Serbian citizens have been vaccinated since the process started last January.
"We have administered more than 8 million vaccine doses," Zoran Bekic, head of the Belgrade Fair Vaccination Center told CGTN. "There have been no deaths caused by the vaccines or adverse effects of the immunization. The Sinopharm vaccine, of all the vaccines we used, produced the least reactions."
Compared with other countries globally, Serbia offers one of the biggest choices of vaccination to its citizens. There are five vaccines available, including those produced in China, Russia, and the U.S. and almost a year after the roll-out started, China's Sinopharm jab is still the most sought after.
One of Serbia's top virologists, Tanja Jovanovic, a professor from the University of Belgrade, explained: "In our country, the largest interest came from people wanting the Sinopharm vaccine ... regardless of their age or education. Obviously, the prevailing opinion here is that it's proven effective for combating new diseases and the way to go."
Тhe Sinopharm vaccine was the first to arrive in Serbia. A batch of 1 million doses came at the beginning of 2021 when it was the most urgently needed. And shortly after their arrival, the mass vaccinations started.
The Serbian health officials claim Sinopharm's product was widely accepted as an effective measure against the coronavirus. Thanks to investment from China, the nation decided to embark on a joint project to build a factory to produce the vaccine in Serbia. The work is under way on the outskirts of Belgrade and the first batches should leave the factory gates by the summer of 2022. After that, the doses produced there will be delivered to the entire country and some of its neighbors.
https://newseu.cgtn.com/news/2021-12-24/One-year-on-China-s-Sinopharm-vaccine-is-most-popular-jab-in-Serbia-16g75eYhmfe/index.html
Da li ce naši nastaviti sa nabavkom "boljih vakcina" (mrnk Pfizer-a i moderne)?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

koliko se secam, nase vlasti su bile najavile da ce prve Sinopharm vakcine poceti da se proizvode jos septembra meseca, tako da mi se cini da je ovo sve neka cudna igra, pogotovo od kada smo na Torlaku poceli da proizvodimo Sputnik vakcine. smeo bih da se zakunem da od te gromoglasno najavljene fabrike kineskih vakcina na kraju nece biti nista. u sustini, vec sada je jasno da ce za nadolazece varijante biti dostupne nove vakcine i vrlo verovatno da ce vecina biti bazirana na mrna tehnologiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kinezi su napravili jednu mRNA vakcinu, koju su testirali u Meksiku i Indoneziji, a razvijaju još nekoliko vakcina na toj tehnologiji, između ostalih i Sinopharm razvija svoju mRNA vakcinu. Ako bude moguće da se ta buduća Sinpoharm mRNA vakcina pakuje kod nas, onda bi to bilo OK. Ako je ta linija ograničena samo na klasične vakcine sa inaktivisanim virusom, onda su to bačene pare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

'Ajde drži se, a Princezi želim dobro zdravlje i da na ovom testu bude jedan veliki minus.

Hvala, kako je bilo juče danas je super, znao sam da je dobro čim ujutro traži telefon...
Juče ceo dan nije ga ni pipnula, svi alarmi mi se upalili 🙂

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

Hvala, kako je bilo juče danas je super, znao sam da je dobro čim ujutro traži telefon...
Juče ceo dan nije ga ni pipnula, svi alarmi mi se upalili 🙂

To jeste alarmantan simptom :classic_biggrin:

Bice to ok, mozda je grlo grebalo jer je povracala, danas odma hsvi zakljucuju da je korona. A i ako jeste, deluje da je najgore proslo.

iako razumem brigu. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, erwin said:

 

Još nisam našao detaljne statistike tog tipa.

 

 

Pa ne ispada, možeš to gledati ovako, zaražavaju se oni koji bi se verovatno zarazili deltom da se omikron nije pojavio (uglavnom nevakcinisani) i još gomila vakcinisanih pride.

 

Dosad nema nikakvih znakova da vakcinisani ne prolaze bolje od nevakcinisanih. Naprotiv, korist od vakcine je i dalje prisutna, samo je pitanje kolika je ona. Pritom to zavisi od zemlje do zemlje jer su udeli preležalih koji takođe imaju manju smrtnost od onih koji nikad nisu dolazili u dodir s virusom veoma različiti. I u JAR po onim podacima koje sam kačio udeo nevakcinisanih među umrlima bio je osetno veći od udela nevakcinisanih u populaciji, iako je tamo ogromna većina preležala i davanje bustera uopšte nije počelo, što će reći da su ljudi bili vakcinisani dvema dozama.

 

https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-infectious-disease-analysis/covid-19/report-50-severity-omicron/

 

U svakom slučaju, kao što se vidi gore po rastu viška umrlih, i dalje se treba čuvati pošto je omikron verovatno blaži od delte, ali teško da je potpuno bezopasan. Ako talas omikrona potraje, verovatno ćemo se svi zaraziti, ali je bolje da inicijalna primljena količina virusa bude što manja jer onda dok se on namnoži organizam ima više vremena da pripremi odbranu.

 

Ja se nadam da ozbiljne države već prave te analize, koji je procenat vakcinisanih a obolelih koji imaju pridružene bolesti.

 

Možda imamo i mi, ali se to ne objavljuje, kao što se od 10.06.2020. ne objavljuju podaci o broju zaraženih po bg opštinama.

 

Iskreno, meni hvata mala panika kada je omikron u pitanju.

 

****

 

Ponovo postajem anksiozna, sada zbog omikrona... Ma, zbog pandemije uopšte. 

 

Malopre sam se čula sa mojim rođacima iz Nemačke. Pre neki dan sa mojima iz Australije, Rusije, Kanade.. 

 

Nedostaje mi susret uživo sa njima, posebno sa mojim Rusima i Kanađanima. I njima nedostaje...

 

Skype nije dovoljan...pre par meseci smo se zaplakale i sestra koja živi u Kanadi i ja..

 

Eto, to mi nedostaje...I zato jedva čekam kraj pandemije.

 

Izvinjavam se na off topicu i na ličnoj priči...

 

 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da sada ta statistika nema nikakvu ulogu. Ako buster ne radi u real world okruženju, svejedno je. Može samo da se čeka proleće i nova varijanta vakcine. I da se pomolimo da talas omicrona zaista traje mesec i po dana kao što liči na graficima ia SA.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U NL je omikron prvo stigao (setite se onog leta iz Afrike), pa i pored toga jucerasnja vest kaze:

 

"There were 1,997 hospitalized patients being treated for Covid-19 on Saturday afternoon, patient coordination LCPS said. It is the first time since November 15 that fewer than two thousand residents of the Netherlands were actively being treated in hospitals for the coronavirus disease. The average number of daily coronavirus infections also fell for the 20th straight day."

 

Broj zarazenih pada vec 20-i dan zaredom

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...