Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Tek sad sam saznao da je samo postojanje tj posedovanje antitela dovoljno da se dobije kovid sertifikat, bez ikakvog drugog ispunjenog uslova. Doduse taj sertifikat vazi tri meseca ali opet mislio sam da postoji neki uslov sa zvanicnom potvrdom o prelezanosti virusa unazad u X meseci

Pisao sam ja u vezi toga covid sertifikata na osnovu antitela, ali samo iz priznate labaratorije. Nisam siguran da takav sertifikat vazi u eu.
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ridji said:

Tek sad sam saznao da je samo postojanje tj posedovanje antitela dovoljno da se dobije kovid sertifikat, bez ikakvog drugog ispunjenog uslova. Doduse taj sertifikat vazi tri meseca ali opet mislio sam da postoji neki uslov sa zvanicnom potvrdom o prelezanosti virusa unazad u X meseci

 

15 minutes ago, Ridji said:

Ali kad stavis to "breaking news" onda ima drugaciju vrednost...

1q9xfkvutqz41.jpg

Link to comment
Share on other sites

U istom izveštaju stoji i da je trenutno hospitalizovano svega 14 osoba s omikronom, dakle 23 od onih 37 iz gornje tabele je već izašlo iz bolnice, što bi moglo da znači da je i u Danskoj zadržavanje u bolnici kraće. :classic_smile:

 

cHcwDcE.png

 

Takođe je data raspodela slučajeva omikrona i ostalih varijanti (uglavnom delte) po vakcinalnom statusu. Očekivano, omikronom se mnogo više više nego ranije zaražavaju i vakcinisani.

 

R5vWAuW.png

 

Vakcinalni presek za Dansku:

19,5% populacije je vakcinisano trima dozama
57,7% dvema dozama
2,6% jednom dozom
20% populacije je nevakcinisano (uglavnom deca i mladi)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Tek sad sam saznao da je samo postojanje tj posedovanje antitela dovoljno da se dobije kovid sertifikat, bez ikakvog drugog ispunjenog uslova. Doduse taj sertifikat vazi tri meseca ali opet mislio sam da postoji neki uslov sa zvanicnom potvrdom o prelezanosti virusa unazad u X meseci

 

Ja ga dobih prošle nedelje, s tim što su valjda skratili validnost na dva meseca, pre je bilo 3. E sad ono što ne znam je da li je moguće posle toga dobiti novi na još dva meseca ako su i dalje prisutna antitela.

Link to comment
Share on other sites

Na osnovu faličnog PCR-a (omikron ostavlja karakterističan trag) detektovano je 92% slučajeva, a 8% sekvenciranjem celog genoma.


 

Quote

 

Omicron cases are identified through variant PCR and whole-genome sequencing (WGS).

 

Variant PCR matching B.1.1.529 3,169 92.2%

WGS confirmed omicron cases 268 7.8%

 

https://files.ssi.dk/covid19/omikron/statusrapport/rapport-omikronvarianten-13122021-i30w

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Za ovakvu protivpandemijsku meru jos niste culi - totalna zabrana sluzenja alkoholnih pica! Do sada je moglo do ponoci. Mera nije (jos) uvedena ali se nalazi na prvom mestu na listi predloga koju su norveski Zdravstveni direktorat i Zdravstvei zavod dali Vladi na razmatranje. Vlada ce na vecersnjoj konferenciji za stampu objaviti koje ce se mere uvesti. 

 

Spoiler

Ko je video kako jedan skandinavski vecernji provod u gradu moze da se manifestuje  - razumece zasto je prohibicija nekome uopste pala na pamet. 

 

 

Edited by Cyber
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

 

Ja ga dobih prošle nedelje, s tim što su valjda skratili validnost na dva meseca, pre je bilo 3. E sad ono što ne znam je da li je moguće posle toga dobiti novi na još dva meseca ako su i dalje prisutna antitela.

 

Gde si radio, sta si radio?

 

Mislim, koji & ciji rezultat je potreba i prihvatljiv.

 

Hvala!

 

p.s. ne vidim na eUpravi

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Radi se test na antitela u INEP-u (imaju samo 2 ili 3 lokacije u Beogradu, na Slaviji, u Zemunu i mozda jos jedna, ima sve na njihovom sajtu), samo njihov rezultat se priznaje za sertifikat. Vazno je naglasiti da je za sertifikat prilikom uplate. Test kosta 2.100 dinara. Prilicna je guzva, ja sam cekao oko pola sata, a isao sam prethodno dva puta u razlicito doba dana, i oba puta je bila slicna guzva pa odustajao, nadao se da cu pogoditi kad je manje ljudi.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romantik said:

Radi se test na antitela u INEP-u (imaju samo 2 ili 3 lokacije u Beogradu, na Slaviji, u Zemunu i mozda jos jedna, ima sve na njihovom sajtu), samo njihov rezultat se priznaje za sertifikat. Vazno je naglasiti da je za sertifikat prilikom uplate. Test kosta 2.100 dinara. Prilicna je guzva, ja sam cekao oko pola sata, a isao sam prethodno dva puta u razlicito doba dana, i oba puta je bila slicna guzva pa odustajao, nadao se da cu pogoditi kad je manje ljudi.

 

 

Hvala mnogo!

 

"Razlika je u tome što za dobijanje digitalnog sertifikata država priznaje rezultate samo iz Instituta za primenu nuklearne energije."

 

Ok, lepo....sreca pa je cela Srbija - Beograd!

 

I sad neki nesretni @Kronostimemora da potegne "iz Nis" da bi imao validan sertifikat.

 

 Lala sanjao divan san....vozi se vozom za Beograd....s pasosem u dzepu!!

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Hvala mnogo!

 

"Razlika je u tome što za dobijanje digitalnog sertifikata država priznaje rezultate samo iz Instituta za primenu nuklearne energije."

 

Ok, lepo....sreca pa je cela Srbija - Beograd!

 

I sad neki nesretni @Kronostimemora da potegne "iz Nis" da bi imao validan sertifikat.

 

 Lala sanjao divan san....vozi se vozom za Beograd....s pasosem u dzepu!!

Iz Nis sam poreklom, a zivim pod Avaolm - i nije neka razlika, da ne budem prost.:classic_biggrin:

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja cu bookmark-ovati ovu stranicu, i ako ovo stvarno bude istina, erwinu pocasno mesto za stolom na Kosmaju!!!

 

@urosg3 pisi!!

Rezervisano. na čelu stola, ima pod stolicu da mu podmetnemo paletu da bude na pijedestalu. Još da mu odvojim jedan Ubuntu 20.04 LTS server samo za njega da tovari linkove i embeduje tvitove, i imaće pravo da sat vremena bira muziku.
Kao domaćin, imam privilegiju da ono ritualno spaljivanje maski organizujem kao ceremoniju sa strogim protokolom, momci odela obavezna, damama toaleta, kako i dolikuje, a biće i iznenađenja i spektakl sa pevanjem i pucanjem 🙂
Jedino Slavetovu KN 95 ne spaljujemo ona mora u muzej!
I sve to da strimujemo na Voxu za opravdano odsutne da nam zavide...

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Rezervisano. na čelu stola, ima pod stolicu da mu podmetnemo paletu da bude na pijedestalu. Još da mu odvojim jedan Ubuntu 20.04 LTS server samo za njega da tovari linkove i embeduje tvitove, i imaće pravo da sat vremena bira muziku.
Kao domaćin, imam privilegiju da ono ritualno spaljivanje maski organizujem kao ceremoniju sa strogim protokolom, momci odela obavezna, damama toaleta, kako i dolikuje, a biće i iznenađenja i spektakl sa pevanjem i pucanjem 🙂
Jedino Slavetovu KN 95 ne spaljujemo ona mora u muzej!
I sve to da strimujemo na Voxu za opravdano odsutne da nam zavide...

 

Ja cu potegnuti svoje americke veze da @Akiropribavimo najzastitniju masku na svetu, nek mu se nadje...

Al' nek' se ne opusta previse!

 

@Prijatelj Mitar -u cemo omoguciti online pracenje....navik'o covek u skoli

 

Ove pelcovane Sputnjikom (da, da @Clash ) necemo primati - nije ih odobrila WHO, sto bismo mi?

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

Ja cu bookmark-ovati ovu stranicu, i ako ovo stvarno bude istina, erwinu pocasno mesto za stolom na Kosmaju!!!

 

Objavljena je, ne secam se tacno gde, pre 10-ak dana oprezna izjava juznoafricke lekarke Angelique Coetzee koja je prva poslala alarm o novoj varijanti da ukoliko se pokaze da je mutacija blaza to bi moglo da bude put ka imunitetu krda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

Objavljena je, ne secam se tacno gde, pre 10-ak dana oprezna izjava juznoafricke lekarke Angelique Coetzee koja je prva poslala alarm o novoj varijanti da ukoliko se pokaze da je mutacija blaza to bi moglo da bude put ka imunitetu krda.

 

Sto vam, onda, ne daju da se opijate? 😄

 

Ako se pokaze da je omikron  taj "put ka kraju", onda sto pre pustiti da "protrci kroz svet", ne dati virusu jos godinu-dve vremena da mutira u neku ozbiljniju varijantu.

 

Edit: sorry, ti si samo prenela vest za Norvesku, a u Svedskoj zivis....

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja cu potegnuti svoje americke veze da @Akiropribavimo najzastitniju masku na svetu, nek mu se nadje...

Al' nek' se ne opusta previse!

 

@Prijatelj Mitar -u cemo omoguciti online pracenje....navik'o covek u skoli

 

Ove pelcovane Sputnjikom (da, da @Clash ) necemo primati - nije ih odobrila WHO, sto bismo mi?

 

 

Za @Akiropotegni američke veze da mu nabavimo jedan
1200px-Apollo_11_space_suit.jpg

a @Clash brate šta da ti kažem, jeste sovjetska medicina superiorna kako kaže Hruščov, dakle može 🙂 

 

@Prijatelj Mitar neka dođe, praštamo mu sve, osim... Poneću ovaj tablet što je Vesić dao The Mlađoj Princezi da mi pokaže šta dovraga dete treba uopšte da radi na njemu i zašto jbt sasvim pristojan Lenovo hardver onako upropastiše, pa ako tu dobije prelaznu - sve može.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Hvala mnogo!

 

"Razlika je u tome što za dobijanje digitalnog sertifikata država priznaje rezultate samo iz Instituta za primenu nuklearne energije."

 

Ok, lepo....sreca pa je cela Srbija - Beograd!

 

I sad neki nesretni @Kronostimemora da potegne "iz Nis" da bi imao validan sertifikat.

 

 Lala sanjao divan san....vozi se vozom za Beograd....s pasosem u dzepu!!

U Nišu može ovde da se radi test koji se priznaje za sertifikat

https://www.izjz-nis.org.rs/2020-Covid-19/infotestiranje.html

 

ili kako je u Nišu poznatije - higijenski (zavod)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...