Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

41 minutes ago, CheshireCat said:

 

Pade mi na pamet nešto...

Prijavilo se do 1,5 m ljudi za vakcinaciju.

Nek ima milion maloletnih...

Dakle 3,5m se nije prijavilo na vakcinu. To je vidno više od broja ljudi koji nisu izašli na izbore 2020.

 

Teza je odziv slab zbog antivax lobija. tj dr Jovana i ekipa sa protesta juče ima 2x veći broj sledbenika od Vučića  :lol_2:

 

 

Ovo sam napisao da objasnim koliko je pridavanje značaja antivaxima pogrešno. Trebalo bi pronaći neko smislenije objašnjenje.

Sta cemo sa onima koji su primili vakcinu bez prijave?

@stray_catTreba da se definise da li smo ljudi ili zivotinje.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Pa i oni koji su primili vakcinu bez prijave (evo recimo danas na Sajmu ima Astra zeneka, bez prijavljivanja, odeš i primiš, idite ljudi ko se nije vakcinisa, stvarno nema problema sa AZ), upadaju i ti ljudi u evidenciju onih koji su vakcinisani, pobogu. 

Link to comment
Share on other sites

Mnogo ljudi iz kategorije 65+ su ljudi koji zive na selima, a oni se slabo snalaze sa novim tehnologijama ili uospte nemaju internet da bi se prijavili. Da, ima i ona varijanta preko kol centra, ali nju uopste ne forsiraju u javnosti, tako da je pitanje koliko njih zna za to a i kako bi se tu snasli. Tako da tu treba da se odradi neka akcija, garantujem da bi se skupilo jos milion ljudi za vakcinaciju bez problema.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U ovoj situaciji nam se lupa o glavu razvlascivanje lokalnih zajednica: ministar Loncar treba da zna koliko 65+ nevoljnika zivi 200 km od prve telefonske govornice? Ministar zdravlja treba da odredi koliko ekipa, kojim vozilom i gde i kad i koliko.....nece da moze. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, NMX said:

Pa i oni koji su primili vakcinu bez prijave (evo recimo danas na Sajmu ima Astra zeneka, bez prijavljivanja, odeš i primiš, idite ljudi ko se nije vakcinisa, stvarno nema problema sa AZ), upadaju i ti ljudi u evidenciju onih koji su vakcinisani, pobogu. 

Da upadaju, ali prijavljen na koje je on mislio nisu ovi koji su otisli i vakcinisali se bez prijave

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sprivel said:

 

@Sunshine State da pomognem 😄

 

 

 

Zemljace, hvala gde cuo i gde necuo!

Sad sam jos vise ubedjena da cu J&J.

 

A ova budaletina od majora ce, kao i Macron, morati da pojede sve sto je rekao. Zasto se politicari pletu u nesto sto niije njihov posao, pogotovo u ovako nesto?

 

Edit: za sve koji nisu odgleda!i video, pogledajte, vrlo lepo objasnjeno - bitan podatak za toliko veliku razliku u efikasnosti Moderne i Pfizera u odnosu na, recimo, J&J je gde i KAD su radjene studije - koliko je u tom trenutku u populaciji bilo virusa. Evo vidite u Srbiji sad - da je vakcinacija odradjena u septembru/oktobru dok su brojevi bili vrlo niski, bio bi Kinez ozbiljno efikasan

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.wsj.com/articles/scientists-say-they-found-cause-of-blood-clotting-linked-to-astrazeneca-vaccine-11616169108

 

Dva tima, jedan iz Nemacke i drugi iz Norveske kazu da su nasli mehanizam preko kog bi potencijalno mogla da se poveze AZ vakcina sa ovim krvnim ugruscima u mozgu. Nije jos peer reviewed. Ovo je iza pay wall-a, nekome se nece otvoriti

 

 

https://www.cbc.ca/news/health/astrazeneca-blood-clot-risk-canada-1.5957462

 

Ovde ima malo vise detalja generalno o tome sta ova info znaci za dalje

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.wsj.com/articles/scientists-say-they-found-cause-of-blood-clotting-linked-to-astrazeneca-vaccine-11616169108
 
Dva tima, jedan iz Nemacke i drugi iz Norveske kazu da su nasli mehanizam preko kog bi potencijalno mogla da se poveze AZ vakcina sa ovim krvnim ugruscima u mozgu. Nije jos peer reviewed. Ovo je iza pay wall-a, nekome se nece otvoriti
 
 
https://www.cbc.ca/news/health/astrazeneca-blood-clot-risk-canada-1.5957462
 
Ovde ima malo vise detalja generalno o tome sta ova info znaci za dalje
 
Meni je ovo jako interesantno. Kako ja razumem dodatnu opasnost za trombove ne izaziva vec na neki nacin utice da to budi ovi retki trombovi.
Sto dalje znaci, ako se gleda samo statisticki, astra zeneca leci trombove kod nekih ljudi, a izaziva ove teske trombove kod drugih ljudi ili kod ljudi koji bi svakako imali tromb ona utice da to bude ovaj koji se tesko leci.
Link to comment
Share on other sites



 
...
Teza je odziv slab zbog antivax lobija. tj dr Jovana i ekipa sa protesta juče ima 2x veći broj sledbenika od Vučića...
 
Ovo sam napisao da objasnim koliko je pridavanje značaja antivaxima pogrešno. Trebalo bi pronaći neko smislenije objašnjenje.


Već postoji - glupost.

Jednostavan nedostatak inteligencije.

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Pre samo nekoliko nedelja udarne vesti da AZ nije za one iznad 65, danas ovo:

 

French authority says AstraZeneca vaccine should only go to those over 55

 

 

 

Baš sam ovo hteo da napišem, totalno ludilo. Iz ovih linkova koje je postavio @nemanjaol ispada da jak imuni odgovor koji AZ daje može da, u ekstremno retkim slučajevima, dovede do specifične vrste tromboze i to kod mlađih ljudi, čiji je imuni odgovor jači. Ali opet, govorimo o čini mi se 0,0006 procenata od svih koji su primili vakcinu. Razumem da je za nekoga ko umre ta verovatnoća 100 i da je bezobrazno gađati se procentima kada je reč o ljudskim životima, ali ako je već incidenca oboljevanja od tromba u granicama normale i ako je kod onih koji su primili Fajzer takođe dolazilo do nuspojava sličnog tipa, čemu onda sva ova frka? Posebno kada znamo da je pojava tromba kod obolelih od korone jedna od češćih pratećih komplikacija, sa mnogo većom verovatnoćom nego od vakcine?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da se podsetimo svi  jedne dobro poznate cinjenice - kad se ljudi, inace, vakcinisu protiv grip? U oktobru/novembru, par meseci pre ocekivane epidemije, da bi li vakcinisani imali dovoljno vremena da razviju antitela, stvore imunitet.

 

Ovde nemamo luksuz za tu vremensku distancu - ljudi se vakcinisu u jeku pandemije (usput se opuste, jer su vakcinisani, pa misle da su 100 % zasticeni) - i onda vika i dreka:"Vakcina ne valja, vidite da se i vakcinisani zarazavaju!!"

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

U ovoj situaciji nam se lupa o glavu razvlascivanje lokalnih zajednica: ministar Loncar treba da zna koliko 65+ nevoljnika zivi 200 km od prve telefonske govornice? Ministar zdravlja treba da odredi koliko ekipa, kojim vozilom i gde i kad i koliko.....nece da moze. 

mislim da se previse pridaje paznja tim ruralnim podrucjima gde zivi 1-2% stanovnistva koje prakticno ne dolazi u kontakt sa virusom.

vakcinacija je vrlo bitna u urbanim sredinama, gde se ljudi neprestano susrecu i tiskaju na malim prostorima. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

- i onda vika i dreka:"Vakcina ne valja, vidite da se i vakcinisani zarazavaju!!"

 

 

Ko god mi kaze da zna neku baku, komsiju itd da se zarazio nakon vakcine, omiljeni odgovor mi je da ja znam dve bake koje su dobile vakcinu i nisu se zarazile.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ček sad, pa zar nije Fajzer najbolji? Ili mu ga J&J malo dao po propagandi? Biće interesantnije, sad kad su u igri i jači igrači od oksfordskih profesora i AZ-a koga boli uvo (koliko sam sVatio, oni su pare već zaradili, zato i prodaju vakcinu jeftinije od pakle cigareta).

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

Ček sad, pa zar nije Fajzer najbolji? Ili mu ga J&J malo dao po propagandi? Biće interesantnije, sad kad su u igri i jači igrači od oksfordskih profesora i AZ-a koga boli uvo (koliko sam sVatio, oni su pare već zaradili, zato i prodaju vakcinu jeftinije od pakle cigareta).

 

Da jos jednom zakljucimo - sve su dobre!

 

Pfizer i Moderna studije su radjene kad je broj zaarzenih u populaciji bio relativno nizak, pa je i mogucnost zarazavanja bila manja. Plus, studije su radjene uglavnom u US i na originalnom soju virusa, dok je J&J testiran i u Brazilu i u JA, gde su vec postojali novi sojevi, i gde su brojke zarazenih bile znacajno vece nego prilikom studija Pfizer i Moderne.

 

Hence, J&J je moj novi favorit! 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, implant said:

 

Baš sam ovo hteo da napišem, totalno ludilo. Iz ovih linkova koje je postavio @nemanjaol ispada da jak imuni odgovor koji AZ daje može da, u ekstremno retkim slučajevima, dovede do specifične vrste tromboze i to kod mlađih ljudi, čiji je imuni odgovor jači. Ali opet, govorimo o čini mi se 0,0006 procenata od svih koji su primili vakcinu. Razumem da je za nekoga ko umre ta verovatnoća 100 i da je bezobrazno gađati se procentima kada je reč o ljudskim životima, ali ako je već incidenca oboljevanja od tromba u granicama normale i ako je kod onih koji su primili Fajzer takođe dolazilo do nuspojava sličnog tipa, čemu onda sva ova frka? Posebno kada znamo da je pojava tromba kod obolelih od korone jedna od češćih pratećih komplikacija, sa mnogo većom verovatnoćom nego od vakcine?

 

I meni je to nejasno. Ako ima x vakcinisanih pa je y njih imalo ozbiljan neželjeni efekat od kojih je z umrlo u roku od 14 dana, koliko se na populaciji od x stanovništva zarazi a koliko umre od kovida19 u roku od 14 dana? Mislim, ljudska prava, sloboda izbora, pravo da se zna sve pa da svako za sebe donese odluku itditd, ali to je sve kad ima (dovoljno) para, a gosn profit trpi ogromne gubitke (ili možda nije tako).

Da li oni čekaju neku jevropsku vakcinu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ras kass said:

Ostade ti bez bonusa na platu.

 

Troll on

 

Eno rat u kompaniji! Dobili silne pare od Pfizera, pa kupili kompaniju vecu nego sto smo mi, i onda zakljucili da jadni assistants i IT support nece dobiti bonus ove godine, jer "nema para".  Onda smo mi u nemackom office resili da nasi asistenti ipak dobiju, tako sto cemo se mi odreci dela naseg bonusa, ali ostaje ruzan osecaj.

 

Troll off

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Da jos jednom zakljucimo - sve su dobre!
 
Pfizer i Moderna studije su radjene kad je broj zaarzenih u populaciji bio relativno nizak, pa je i mogucnost zarazavanja bila manja. Plus, studije su radjene uglavnom u US i na originalnom soju virusa, dok je J&J testiran i u Brazilu i u JA, gde su vec postojali novi sojevi, i gde su brojke zarazenih bile znacajno vece nego prilikom studija Pfizer i Moderne.
 
Hence, J&J je moj novi favorit! 
 
Sunhine, nemoj se dati iznervirati, dođi u domovinu, imaš švedski sto pa da biraš.

Nego, što si sad zapela za JJ (nije Jelena Janković) kad u usa imaš sve tri vakcine: rajfajzen, savremenu i sapunica vakcinu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

Sunhine, nemoj se dati iznervirati, dođi u domovinu, imaš švedski sto pa da biraš.

Nego, što si sad zapela za JJ (nije Jelena Janković) kad u usa imaš sve tri vakcine: rajfajzen, savremenu i sapunica vakcinu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Vidi se da nisi odgledao video - efikasnost Pfizera i Moderne je utvrdjena u mnogo povoljnijim uslovima, nego sto je J&J.

 

Ono, lako ti da vozis 180km/h na nemackom autobahnu, 'ajd ti vozi 180 km/h od Lezimira do Svilosa?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...