Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

50 minutes ago, shonke said:

Wuhan style na 6-8 nedelja.

 

Pa, ne znam kako bi to bilo kod nas. To je moglo da prođe u Kini u trenutku kada je pandemija tek počela i kada nije bilo vakcina.

 

Ovde zaključavanje treba da traje duže od vikenda, npr 6 nedelja. Zaključavanje  noćnih klubova, splavova, kafića, restorana, tržnih centara, kladionica, teretana, kockarnica...

 

Zatvaranje tih kineskih fabrika-Jure na primer 3 nedelje i svih ostalih fabrika u kojima zaposleni rade pod strašnim uslovima i to u tri smene...

 

Ko može da radi od kuće, da radi od kuće. 

 

I za to vreme sprovoditi vakcinaciju, ali ne ovako kao sada- sa gužvama ispred Hale 11 ili Hale 3. 

 

Mobilne ekipe i ambulante u selima gde se mali broj ljudi vakcinisao. 

 

U Beogradu konačno otvoriti pored Domova zdravlja i onih 17 punktova -obećanih davno, davno.

 

I..ne verujem da će korona tj ova pandemija trajati 20 godina. Prave se vakcine, prave se lekovi i sama pandemija ne može da traje 20 godina, nema šanse.     

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

Odgovor sih na pandmeiju, ako izuzmemo Aistriju, Kinu i Novi Zelanda je bio pogresan, to sa Nemackom je smao logican nastavak..

Videćemo Australiju, Kinu i NZ do kraja, nšto ne verujem da je globalno i da se kontinent može izvući...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mere zatvaranja za vikend su besmislene posto se sa stanovista epidemije vrlo malo toga postize, a ljudi se frustriraju i dodatno se smanjuje spremnost na postovanje i onih mera koje postoje i generalno neko smisleno i odgovorno ponasanje ubuduce.

 

A sto se tice evropskih drzava, ne znam koliko mozemo da kazemo da mere ne daju nikakve rezultate. Glavni cilj svih mera i jeste zaravnjivanje krive, to kao da su svi zaboravili od prosle godine. U Francuskoj je npr lockdownom sprecen onaj eksponencijalni rast, ali ga nije spustio do kraja.

 

E sad ja ne znam kakvo je stanje inace tamo, koliko su im pune  bolnice, koliko ljudi umire, da li zdr. sistem funckionise kako treba za ostale gradjane itd.

 

Fakat je da su nase krive izgledale najpravilnije za prirodni tok epidemije, sto je negde i logicno s obzirom da mere nemamo.

 

Samo mislim da je fora da mnogima stvari ne izgledaju toliko strasno posto se brojevi opasno friziraju i nismo osvestili sirinu tragedija koje se desavaju.

 

Ja ove nedelje bio na sahrani kod drugarovog caleta, 73 godine covek, mogao je jos malo sigurno, da uziva u unucima bar. A znam i za dosta slucajeva ljudi koji su umrli, komsije, poznanici, prijatelji od prijatelja itd.

  • Like 3
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Zaboravimo na sekund Srbiju - cime objasniti ponasanje jedne Nemacke? Stoji joj preko milion doza AZ, lekari spremni da krenu s vakcinacijom sad, danas, a drzava kaze:"Neka, u aprilu cete"

 

Kakvu to poruku o ozbiljnosti situacije salje ljudima?! Ono, gori kuca, ali neka, sacekacemo jos koji dan, pa cemo onda gasiti.

 

Svak snosi svoj deo krivice u ovoj prici - drzava za svoje traljave postupke, gradjani (ne svi!) za nepostovanje mera, i na kraju imamo situaciju koju imamo.

 

Slobodno primeni na vecinu drzava - sta je Makron pricao za AZ, i sad ocekuje da se ljudi vakcinisu s njom?

Ja bih rekao da se jos uvek ne zna prava reakcija i da mozda cekaju da vide, da li ce mo mi da riknemo. BTW, juce ujutro sam je primio i sve je bilo super, dok nisam legao. Kako sam poceo da se tresem, da sam mladji pa da ima neke vajde, ovako sam samo dzabe drmao krevet. Sala mala, nije me nesto posebno mucila, ali ta drhtavica me je bas namucila.

Rekao ja tamo negde u Decembru, da je ovo jedna velika politicka kampanja. 🙂 Konj prezivi pricace. 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

Mere zatvaranja za vikend su besmislene posto se sa stanovista epidemije vrlo malo toga postize, a ljudi se frustriraju i dodatno se smanjuje spremnost na postovanje i onih mera koje postoje i generalno neko smisleno i odgovorno ponasanje ubuduce.

 

A sto se tice evropskih drzava, ne znam koliko mozemo da kazemo da mere ne daju nikakve rezultate. Glavni cilj svih mera i jeste zaravnjivanje krive, to kao da su svi zaboravili od prosle godine. U Francuskoj je npr lockdownom sprecen onaj eksponencijalni rast, ali ga nije spustio do kraja.

 

E sad ja ne znam kakvo je stanje inace tamo, koliko su im pune  bolnice, koliko ljudi umire, da li zdr. sistem funckionise kako treba za ostale gradjane itd.

 

Fakat je da su nase krive izgledale najpravilnije za prirodni tok epidemije, sto je negde i logicno s obzirom da mere nemamo.

 

Samo mislim da je fora da mnogima stvari ne izgledaju toliko strasno posto se brojevi opasno friziraju i nismo osvestili sirinu tragedija koje se desavaju.

 

Ja ove nedelje bio na sahrani kod drugarovog caleta, 73 godine covek, mogao je jos malo sigurno, da uziva u unucima bar. A znam i za dosta slucajeva ljudi koji su umrli, komsije, poznanici, prijatelji od prijatelja itd.

ljudi misle, ovo ne postoji, korona je prehlada, nece to mene, sad ljudi umiru od vakcine..smeju se na zvanicne brojke..ljube krstace na sahranama..eto kako se narod ponasa u pandemiji..

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 
Od početka decembra ti brojevi padaju. Ovi njihovi brojevi.
Minimum brojeva se desio u nedelji kad su deca krenula u školu. Oko 20. januara - od tada lagano rastu.

Samo neke prilike koje je virus propustio da krene da raste su:
- Sveti Nikola
- Nova Godina i Božić
Znamo da ima mnogo ljudi koji su zakacili virus gore. Ko je bio ikad na Kopu, zna da su skoro svi lokali skučeni ćumezi. Pritom, retko gde su se poštovale i ostale mere.
Da li bi bez toga I ng i božića i sv. Nikole brojevi pali ispod 1000, tone možemo znati ali je verovatno i to da su ljudi u nekom trenutku počeli mnogo više da vode računa. Kad je svako imao nekoga koga je znao a više nije među živima, kad su cifre došle do 8k itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

ljudi misle, ovo ne postoji, korona je prehlada, nece to mene, sad ljudi umiru od vakcine..smeju se na zvanicne brojke..ljube krstace na sahranama..eto kako se narod ponasa u pandemiji..

 

E a za ponasanke na sahrani tek, hteo sam da pisem pa.me posao omeo.

 

Dolazi neki lik, bez maske, ljubi se u obraz sa grupicom od desetak ljudi koji su stajali u grupi. Mislim kolege od drugog sina. A na sahranii coveka koji je umro od korone. Pa kolko treba da budes debil, i posle se cudimo, jbg.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

 

A sto se tice evropskih drzava, ne znam koliko mozemo da kazemo da mere ne daju nikakve rezultate. Glavni cilj svih mera i jeste zaravnjivanje krive, to kao da su svi zaboravili od prosle godine. U Francuskoj je npr lockdownom sprecen onaj eksponencijalni rast, ali ga nije spustio do kraja.

 

E sad ja ne znam kakvo je stanje inace tamo, koliko su im pune  bolnice, koliko ljudi umire, da li zdr. sistem funckionise kako treba za ostale gradjane itd.

 

 

Zdravstveni sistem fukncionise najnormalnije, moze se reci bolje nego normalno u smislu da normalno ja treba da zakazem par dana unapred sastanak za izabranim lekarom, oftamologa i po mesec dana unapred naprimer, (to sve ako nije hitno, ono sto je hitno sve moze hitno ali ako su neke kontrole i sl onda se malo ceka) a sad mogu sve od danas do sutra. Sve radi normalno postoji samo jedan deo bolnica koji je rezervisan za covid ali na neki nacin zanemarljiv u smislu da nisam cula da je ikome bila potrebna bolnica za bilo sta a da nije mogao da ode.; Ali ogromna vecina ljudi koji ima covid se leci kod kuce po preporukama telefonskim i kontrolama telefonskim. Kome se iskomplikuje ide odmah u bolnicu cim lekar (sa kojim se komunicira svakodnevno inace) zakljuci da treba da se ide u bolnicu.

Edited by ciao
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

Znamo da ima mnogo ljudi koji su zakacili virus gore. Ko je bio ikad na Kopu, zna da su skoro svi lokali skučeni ćumezi. Pritom, retko gde su se poštovale i ostale mere.
Da li bi bez toga I ng i božića i sv. Nikole brojevi pali ispod 1000, tone možemo znati ali je verovatno i to da su ljudi u nekom trenutku počeli mnogo više da vode računa. Kad je svako imao nekoga koga je znao a više nije među živima, kad su cifre došle do 8k itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ljudi se uprpe kad krene da ae siri dosta, cuju za ljude iz okoline.

 

Bio je letos onaj podatak sa Google Eartha da se kretanje ljudi u Beogradu dosta smanjilo jedno nedelju dana pre nego sto su brojke zvanicno pocele da rastu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Otud što nema zemlje koja to može da izdrži finansijski. A ni stanovništvo tih zemalja ne može to da izdrži, ni na jedan način - a ni ne treba. Ako će ovo da traje 20 godina daj da priznamo poraz i da bežimo u planine, Walking Dead style i to je to. LA već i izgleda kao scena iz Walking Dead, slao mi jedan prijatelj snimke odatle pre neki dan.

Pa LA je takav bas zbog visemesecnog lockdowna, ne razumem - preporucujes lockdown, koji ocigledno nista ni u LA nije sprecio, a vidis posledice.

Link to comment
Share on other sites

Dobri ljudi, ja bih razumela da je situacija takva samo u Srbiji, pa da imamo raloga da grdimo samo Srbiju....ali, tako je u velikoj vecini drzava, znaci nista specificno za Srbiju i ponasanje naroda tamo - tako je manje-vise svugde

 

Kina, Australia, NZ su izuzeci, lepo bi bilo da je situacija kao kod njih, ali ocito da bas i nije izvodljivo na ovim prostorima

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa LA je takav bas zbog visemesecnog lockdowna, ne razumem - preporucujes lockdown, koji ocigledno nista ni u LA nije sprecio, a vidis posledice.

 

Neće biti da je samo zbog lokdauna. Po onome što sam čuo ima veze i sa loše odrađenim lokdaunom, ali i sa beskućnicima koji tamo dolaze masovno, kranje liberalnom politikom prema drogama (što je tek priča za sebe, nisam verovao šta mi je čovek ispričao) i sa još nekim stvarima vezanim za politiku i ostale prljavštine, ali ne želim da pričam o tome jer nije tema za ovde.

 

Nikome ja ne preporučujem ništa, mi ovde samo pričamo neobavezno. Kako je u LA je jedna stvar, u Beogradu i Srbiji je lokdaun, pa čak i samo smanjenje kontakata u vidu rada od kuće dao rezultat, to znam jer sam video svojim očima. A sada stvarno odjebavam iz ove diskusije jer se potegla i priča o prirodnoj selekciji i ostalim čudima, nisam ja za tu vrstu razgovora.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zaboravimo na sekund Srbiju - cime objasniti ponasanje jedne Nemacke? Stoji joj preko milion doza AZ, lekari spremni da krenu s vakcinacijom sad, danas, a drzava kaze:"Neka, u aprilu cete"
 
Kakvu to poruku o ozbiljnosti situacije salje ljudima?! Ono, gori kuca, ali neka, sacekacemo jos koji dan, pa cemo onda gasiti.
 
Svak snosi svoj deo krivice u ovoj prici - drzava za svoje traljave postupke, gradjani (ne svi!) za nepostovanje mera, i na kraju imamo situaciju koju imamo.
 
Slobodno primeni na vecinu drzava - sta je Makron pricao za AZ, i sad ocekuje da se ljudi vakcinisu s njom?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Idiot


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sreca pa nema politike upletene u rabotu oko vakcina, samim tim i uticaja na globalnu pandemiju 😞

 

"WASHINGTON — Tens of millions of doses of the coronavirus vaccine made by British-Swedish company AstraZeneca are sitting idly in U.S. manufacturing facilities, awaiting results from its U.S. clinical trial while countries that have authorized its use beg for access.

The fate of those doses of AstraZeneca’s vaccine is the subject of an intense debate among White House and federal health officials, with some arguing the administration should let them go abroad where they are desperately needed, while others are not ready to relinquish them, according to senior administration officials."

 

 

VAŠINGTON - Desetine miliona doza vakcine protiv koronavirusa, koju je napravila britansko-švedska kompanija AstraZeneca, stoje u američkim proizvodnim pogonima, čekajući rezultate američkog kliničkog ispitivanja, dok zemlje koje su odobrile njegovu upotrebu mole za pristup.

Sudbina tih doza vakcine AstraZenece predmet je intenzivne rasprave između Bele kuće i saveznih zdravstvenih službenika, a neki tvrde da bi ih administracija trebalo pustiti u inostranstvo tamo gde im je preko potrebna, dok drugi nisu spremni da ih se odreknu. 

 

Evropa nece rusku, Ameri ne daju svoje vakcine, Nemci ne zure da upotrebe doze koje vec imaju,  a za to vreme virus kruzi oko zemlje, ljudi se zakljucavaju, biznisi propadaju, zdravlje ljudi je ugrozeno.....

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ovi moji profilaktičari po poslu su po prvi put nezadovoljni lockdown-om. Dobili su lockdown, a nešto nisu happy kao prošli put. Hmm, pokušavam izvučem iz njih razlog što se nezadovoljni, a dobili su mnogo. Radnje ne rade, deca ne idu u školu a opet nezadovoljni.
Svaka čast Vučiću uspeo je da su svi nezadovoljni, i profilaktičari i realisti i denialisti. Nije malo.

Ostao si nam dužan onaj doktorski komentar od sinoć, bio si umoran 😁

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Pretpostavljam da misli na ovo - direktorica Batajnice je danas izjavila da su "mrtvi na sve strane" i onda u 15 h kazu "imamo 26 umrlih"

 

Ko laze?

 

Zna se dobro ko laže

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...