Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

56 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sve je tacno sto pises, nema zbora.

Rasprava je krenula od toga da ni vakcinisanima ne dozvoljavaju, a to im je bio, verovatno, jedan od najvaznijih incentive za vakcinu

 

Eh, pa to nas vodi ka nekim drugim pitanjima 😉.

Mi ovde znamo da vakcine koje su trenutno u opticaju stite od ozbiljnijeg oblika bolesti, ali ni mi, ni citava svetska nauka jos nema odgovor na pitanje u kojoj meri vakcinisani (ne) sire zarazu dalje. I sama zastita koju vakcina pruza se razlikuje od osobe do osobe, bas kao i simptomi i tezina bolesti ako se vec dobije.

Sad je pitanje da li je stanare domova trebalo informisati o ovom gore. Licno mislim da je odgovor da. I na pitanje da li bi to smanjilo broj onih koji su pristali da se vakcinisu, odgovor je verovatno isto potvrdan. 

Ali na kraju, sta god da je uradjeno ili nije uradjeno, sta god da je tu bilo ispravno ili pogresno, ostaje ono tipicno ljudsko u nama. U ovom slucaju je to sklonost da verujemo u ono sto nam se vise svidja. Tako je i vecina danas razocaranih izabrala da veruje da vakcinacija stavlja tacku na sva ogranicenja, i da jednom vakcinisani ljudi mogu da se vrate svom ranijem zivotu. I onda se dozivljava kao nepravda i neciji hir kad se kaze da ipak ne moze. Ne moze zato sto su iako vakcinisani i donekle zasticeni, svi ti ljudi i dalje potencijalni prenosioci zaraze i opasnost za druge (nevakcinisane ili one kod kojih vakcina nije dala pun efekat). Oko toga niko ne bi trebalo da zivi u zabludi, pa makar za neke to bilo i presudno u odluci da se ne vakcinisu. Tako ja mislim.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:

 

Eh, pa to nas vodi ka nekim drugim pitanjima 😉.

Mi ovde znamo da vakcine koje su trenutno u opticaju stite od ozbiljnijeg oblika bolesti, ali ni mi, ni citava svetska nauka jos nema odgovor na pitanje u kojoj meri vakcinisani (ne) sire zarazu dalje. I sama zastita koju vakcina pruza se razlikuje od osobe do osobe, bas kao i simptomi i tezina bolesti ako se vec dobije.

Sad je pitanje da li je stanare domova trebalo informisati o ovom gore. Licno mislim da je odgovor da. I na pitanje da li bi to smanjilo broj onih koji su pristali da se vakcinisu, odgovor je verovatno isto potvrdan. 

Ali na kraju, sta god da je uradjeno ili nije uradjeno, sta god da je tu bilo ispravno ili pogresno, ostaje ono tipicno ljudsko u nama. U ovom slucaju je to sklonost da verujemo u ono sto nam se vise svidja. Tako je i vecina danas razocaranih izabrala da veruje da vakcinacija stavlja tacku na sva ogranicenja, i da jednom vakcinisani ljudi mogu da se vrate svom ranijem zivotu. I onda se dozivljava kao nepravda i neciji hir kad se kaze da ipak ne moze. Ne moze zato sto su iako vakcinisani i donekle zasticeni, svi ti ljudi i dalje potencijalni prenosioci zaraze i opasnost za druge (nevakcinisane ili one kod kojih vakcina nije dala pun efekat). Oko toga niko ne bi trebalo da zivi u zabludi, pa makar za neke to bilo i presudno u odluci da se ne vakcinisu. Tako ja mislim.

 

Ako se ne varam, vakcinacija nije obavezna ni za koga, pa tako ni za ljude u starackim domovima; svakako je vazno da se vakcnisu, bez obzira na razloge zbog kojih to odluce (najvazniji bi bio da sacuvaju i sebe i druge korisnike doma), ali verujem da je nekima dodatni motiv bio to da ce moci da vidjaju svoje  najdraze.

 

Zasto ne iznaci nacin da im se to omoguci - ako je lep dan, negde na terasi, uz maske, da mogu da vide uzivo i popricaju sa onima koji su im bitni?

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Mi smo ono u prolece mislili da ce njima pomor da bude jer imaju drasticno stariju populaciju u %, i oni bolje nego extremna Kalifornija.....

 

Meni je ovo interesantna pojava. Da li postoje neka istrazivanja? Pada mi na pamet nekoliko faktora, ali bi trebalo znati demografsku stratifikaciju zarazenih. Prva stvar su radna mesta. Da li mozda na Floridi vise ljudi radi onlajn nego u Kaliforniji? Posto je starija populacija, mozda je manji procenat onih koji idu na posao pa je to razlika? Kakvo je stanje sa skolama i vrticima? Drugo sto me zanima je kakva je porodicna struktura. Da li mozda u Kaliforniji vise ljudi zivi po domacinstvu pa je veca sansa da dodje do unutar-porodicnog zarazavanja (nesto o cemu se pricalo u vezi sa Italijom)? Trece, kakvo je zdravstveno stanje stanovnika Floride i Kalifornije? Da li u Kaliforniji imaju vise ovih pre-existing conditions, pa su nacelno podlozniji? I napokon, iako Kalifornija ima lockdown, koliko se to postuje 'na terenu'? Da li se pisalo negde o ovim faktorima u kontekstu razlika izmedju Floride i Kalifornije?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, handys said:

 

Meni je ovo interesantna pojava. Da li postoje neka istrazivanja? Pada mi na pamet nekoliko faktora, ali bi trebalo znati demografsku stratifikaciju zarazenih. Prva stvar su radna mesta. Da li mozda na Floridi vise ljudi radi onlajn nego u Kaliforniji? Posto je starija populacija, mozda je manji procenat onih koji idu na posao pa je to razlika? Kakvo je stanje sa skolama i vrticima? Drugo sto me zanima je kakva je porodicna struktura. Da li mozda u Kaliforniji vise ljudi zivi po domacinstvu pa je veca sansa da dodje do unutar-porodicnog zarazavanja (nesto o cemu se pricalo u vezi sa Italijom)? Trece, kakvo je zdravstveno stanje stanovnika Floride i Kalifornije? Da li u Kaliforniji imaju vise ovih pre-existing conditions, pa su nacelno podlozniji? I napokon, iako Kalifornija ima lockdown, koliko se to postuje 'na terenu'? Da li se pisalo negde o ovim faktorima u kontekstu razlika izmedju Floride i Kalifornije?

 

Skole, vrtici, fakulteti na Floridi rade jos od pocetka skolske godine; restorani, prodavnice, etc.. - sve je bilo otvoreno u oktobru kad sam bila.

I Florida i Cali imaju Latino zajednice koje su "sklonije" zivotu u zajednicama; obe drzave imaju slicnu klimu (mogucnost boravka napolju tokom cele godine); obe drzave imaju slicnu situaciju s javnim prevozom (tacnije nepostojanje istog, u onom obliku u kom ih ima, recimo, u NY, Chicagu, itd...) - najveci broj ljudi se vozi sopstvenim autom.

 

Imali smo juce TC i jedan lekar iz Filadelfije kaze da im nije jasno zasto je to tako kako je..

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Skole, vrtici, fakulteti na Floridi rade jos od pocetka skolske godine; restorani, prodavnice, etc.. - sve je bilo otvoreno u oktobru kad sam bila.

I Florida i Cali imaju Latino zajednice koje su "sklonije" zivotu u zajednicama; obe drzave imaju slicnu klimu (mogucnost boravka napolju tokom cele godine); obe drzave imaju slicnu situaciju s javnim prevozom (tacnije nepostojanje istog, u onom obliku u kom ih ima, recimo, u NY, Chicagu, itd...) - najveci broj ljudi se vozi sopstvenim autom.

 

Imali smo juce TC i jedan lekar iz Filadelfije kaze da im nije jasno zasto je to tako kako je..

 

 

A kakva je populacija obe drzave zdravstveno? Gledam sad neke uporedne podatke. Od 1996-2006. Florida je imala nesto preko 9 smrti na 100000 stanovnika od gripa,a Kalifornija 14.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

A kakva je populacija obe drzave zdravstveno? 

 

To bi vise imalo uticaja na broj umrlih, nego na broj zarazenih, jer zdravstveno stanje malo utice na to da li ce se neko zaraziti (vise na dalji tok bolesti), tako da i u tom slucaju, broj zarazenih u Cali je nesrazmeran broju zarazenih na FL, ako se uzmu u obzir mere u obe drzave

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

Svakako je jako zanimljiva pojava. A opet, mora da postoji neko objasnjenje. Nista, vreme je za naucni metod. Podaci, hipoteza, test, poredjenje...

 

Feel free da izneses svoje vidjenje/misljenje 🙂

 

Ono sto ja napisah u pordjenju ove dve drzave, dakako, nisu naucni, zvanicni podaci, vise neka opsta zapazanja, doneta na osnovu nekih poznatih cinjenica (klima, demografija, mere, etc...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

E, a da li je neko imao simptom što sam negde pročitao kad se čini da je voda slatka? Pre jedno dve, tri nedelje meni je par dana voda bila slatka, pa možda sam i imao ovo, a nisam nešto primetio gubitak čula mirisa, više nego što je za mene uobičajeno svake zime, zbog suvog vazduha. Možda to i nije simptom, nego rekoh da pitam 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

E, a da li je neko imao simptom što sam negde pročitao kad se čini da je voda slatka? Pre jedno dve, tri nedelje meni je par dana voda bila slatka, pa možda sam i imao ovo, a nisam nešto primetio gubitak čula mirisa, više nego što je za mene uobičajeno svake zime, zbog suvog vazduha. Možda to i nije simptom, nego rekoh da pitam 🙂

 

Uzimas neke lekove, suplemente, jeo si nesto neuobicajenije?

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, handys said:

 

Po ukupnim brojkama na worldometer, broj zarazenih na ukupan broj stanovnika i u Cali i na FL je priblizno jednak, iznosi negde oko 9 %

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djura.net said:

docekao sam prvu dozu fajzera, bio zakazan u 15h, ali cekao do 15:45,
definitivno izvlace 6 doza iz svake bocice i to je must.
za sada me samo boli rame, onako fino 🙂 ostale nuspojave ne osecam.
eto, ako nekog zanima.

 

 

Srbija? Koji grad (opština ako je Bgd) i koliko imaš godina, makar okvirno?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Samo voda, a ostalo isto, u smislu da zimi uvek slabije osecam miris i ukus jer mi je stalno suv nos, zbog grejanja verovatno, pa nekad ga vlazim onim sprejevima, ali uglavnom ne 🙂

 

Zanimljiv simptom... Najverovatnije nista, a ako te bas kopka da nije slucajno bio covid, odradis IgG (mozda je bitno za vakcinaciju, ako ti se ovl desavalo pre dve-tri nedelje)

 

1 minute ago, Laki21 said:

 

 

Srbija? Koji grad (opština ako je Bgd) i koliko imaš godina, makar okvirno?

 

Tebe onaj "marveni lek" jos cuva? 🙂

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Tebe onaj "marveni lek" jos cuva? 🙂

 

Ne..

 

Prekinuli smo upotrebu, tražim neku galensku laboratoriju koja bi smućkala humanu varijantu.

 

Ovo što smo trošili sadži rastvarač propilenglikol što prilikom dugoročnog uzimanja može biti štetno. Dara/mera računica kaže da je rizik preveliki. Nastavićemo (sa ovim oblikom) samo ako se neko razboli.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 said:

 

Ne..

 

Prekinuli smo upotrebu, tražim neku galensku laboratoriju koja bi smućkala humanu varijantu.

 

Ovo što smo trošili sadži rastvarač propilenglikol što prilikom dugoročnog uzimanja može biti štetno. Dara/mera računica kaže da je rizik preveliki. Nastavićemo (sa ovim oblikom) samo ako se neko razboli.

 

Ako se dobro secam, oni u strucnoj grupi su pominjali neku galensku apoteku... Oni prave kapsule za humanu upotrebu

 

Imas pm s podacima

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Laki21 said:

 

Ne..

 

Prekinuli smo upotrebu, tražim neku galensku laboratoriju koja bi smućkala humanu varijantu.

 

Ovo što smo trošili sadži rastvarač propilenglikol što prilikom dugoročnog uzimanja može biti štetno. Dara/mera računica kaže da je rizik preveliki. Nastavićemo (sa ovim oblikom) samo ako se neko razboli.

 

Usput, da malo pojasnimo neke cinjenice:

 

"Propylene glycol is “generally recognized as safe” (GRAS) by the US Food and Drug Administration (FDA).

In the US, it can be used as a direct and indirect food additive. In Europe, it is only allowed to be used in food as a solvent for colors, emulsifiers, antioxidants and enzymes, with up to 0.45 grams per pound (1 gram/kg) allowed in the final food product.

The World Health Organization recommends a maximum intake of 11.4 mg of propylene glycol per pound of body weight (25 mg/kg) per day. The estimated exposure to propylene glycol through foods in the US is 15 mg per pound (34 mg/kg) per day.

 

Ti si svojim nedljnim unosom od 1.2 ml ukupnog rastvora unosio beznacajne kolicine PG na dnevnom nivou.

 

Inace, Propilen glikol se često nalazi u mnogim pakovanim namirnicama, kao što su mešavine pića, prelivi, suve supe, mešavine kolača, bezalkoholna pića, kokice, boje za hranu, brza hrana, hleb i mlečni proizvodi.

Takođe se koristi u injekcionim lekovima, poput lorazepama, i u nekim kremama i mastima koje se nanose na kožu, kao što su kortikosteroidi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...