Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

'Ne znam cime ce se voditi treci svetski rat, ali znam da ce se cetvrti voditi kamenjem i prackama'.

Pripisuju ovo Ajnstajnu, ne znam da li je tacno. Palo mi je na pamet kad gledam ove brojke. Mozda sad krece cetvrti talas. Ne znam koliko ce dugo trajati, ali nadam se da nece biti petog (jer ne vidim kuda vise moze da se siri, a jos ide lepo vreme).

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, NMX said:

 

Pa opet ćemo na sto puta prežvakanu temu ali imaš opciju da te zatvore kao stoku mart/april style, imaš opciju da ti daju ipak nešto (kafići i restorani rade kod nas od maja, što se za doabr deo Evrope ne može reći). Ne može posle 20h. I onda ilegalne žurke piče sve u 16. Država je tu naravno kriva što ih ne sankcioniše samo da se ne pravimo blesavi, ta stoka kojoj nije problem da dođe na takvu žurku je barem isto ako ne i više kriva. 

 

btw...gledao sam snimak, drugar snimao na Adi za srpsku NG. Išao uveče da trči i pravio timelapse snimak....barem jedno 10 lokala uredno u 11 uvece sljaka sa proslavom. A sve zvanično zatvoreno posle 20h. Država mogućnosti da juri sve to nema. Ni pola. Tako da je narod jako dobrim delom odgovoran. 

okej, ali ne mora i Kopaonik da sljaka, kada vlada epidemija..i deci je mogao i da se produzi raspust do proleca, ili da idu 100% online, nista za tih mesec i po ne bi izgubili, i onako im je godina unkazena, pa unakazena..ili makar ovo prvo, da ne bude da moramo odmah po deci udarati..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

'Ne znam cime ce se voditi treci svetski rat, ali znam da ce se cetvrti voditi kamenjem i prackama'.

Pripisuju ovo Ajnstajnu, ne znam da li je tacno. Palo mi je na pamet kad gledam ove brojke. Mozda sad krece cetvrti talas. Ne znam koliko ce dugo trajati, ali nadam se da nece biti petog (jer ne vidim kuda vise moze da se siri, a jos ide lepo vreme).

ko zna,korona je prilicno zajeban igrac..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

O pa to se tek računa 🙂
Pobedi ih sve!

Unuk 6.5 godina - kaslje u pregib svoje rucice, k o mator....priznajem, krenula suza.....sto zivi sa koronom, sto je obziran na svoj detinji nacin....

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

Mene ovi brojevi koji se povećavaju, uopšte ne iznenađuju.

 

Kopaonik, Zlatar...ogromni redovi za vakcinaciju na Sajmu, čitava manifestacija na Savskom trgu ( "otkrivanje" spomenika )..

 

Tačno je i da su se ljudi opustili..išla sam danas do Banjice po lekove, u pet shop...malo ljudi sam videla sa maskama.

 

Mamu i mene čudno gledali, a meni je normalno da nosim masku na otvorenom ukoliko oko mene ima ljudi...

 

I ne znam šta da radim..da li da ponovo menjam podatak u E upravi, da stavim kinesku vakcinu? Da li ćemo tada biti brzo pozvane? 

 

Ja ovih dana moram kod frizera, pridržavaju se svih mera, to znam. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

Predviđanja su neka,da bi pik tog talasa,trebao biti oko3000... ipak smo u zimskoj sezoni jos 3,a možda i 5nedelja...jbi ga,ja bih mere poostrio svakako,mozda cak i sve zatvorio na 3nedelje,prrventivno..

Heh, imao bi iste sekunde pola moje familije na ulici, da pita za junačko zdravlje donosioca "preventivne" odluke. I da ga pita di mu je prevencija na otkrivanju spomenika, pa onda ceo spisak...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Ti bi me prvi razapeo,znam😁

🙂 e vala ne bi, ja poštujem principijelnost, realno da je KrŠ od početka do danas principijelan, reč im ne bi rekao. Lockdown, važi, ali nema ni derbija ni izbora, ni otvaranja tržnih centara ni Vođine publike na govorima.
Ili ima sve ili nema. Ne može arbitarno 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

🙂 e vala ne bi, ja poštujem principijelnost, realno da je KrŠ od početka do danas principijelan, reč im ne bi rekao. Lockdown, važi, ali nema ni derbija ni izbora, ni otvaranja tržnih centara ni Vođine publike na govorima.
Ili ima sve ili nema. Ne može arbitarno 🙂

Pa naravno Urose, mi smo profesionalni, mi bi sve to ukinuli😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas ovo je odlicno, samo 1800-2000 dnevno, a sve "radi" ( svadbe, splavovi, kafici, restorani, ....) Uopste nije losa cifra. 

 

Proslu subotu dosla prijateljeva sestra iz Osijeka, inace doktorica u Osijeku, i stalno je na kovid odeljenju. Primila je 2 doze Fajzer vakcine, i uradila je PCR test. Dosla sa cerkom od 3 godine da vidi mamu, tatu i brata. Vratila se nazad vec u nedelju, i pri ulasku u Hrvatsku , Hrvatski policajac je izrekao karantin za cerku od 3 godine, 10 dana. Ne znam da li je to legalno ili ne?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

🙂 e vala ne bi, ja poštujem principijelnost, realno da je KrŠ od početka do danas principijelan, reč im ne bi rekao. Lockdown, važi, ali nema ni derbija ni izbora, ni otvaranja tržnih centara ni Vođine publike na govorima.
Ili ima sve ili nema. Ne može arbitarno 🙂

 

Za takav slučaj, dragi naš Uroše, stari Rimljani su odavno zapisali "quod licet iovi non licet bovi".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih da izazivam karmu, ali posto je danas 12. dan kako sam se sat vremena truckao u autobusu pored kovid pozitivne koleginice (koja je u tom trenutku imala simptome) a da mi nije nista, rekao bih da troslojne maske rade posao pod uslovom da ih nose obe osobe koje su u kontaktu.

 

MEDJUTIM.

 

Tasta nam za vikend donese KN95 maske sa posla, da probamo. Gospodja pocela da radi posle porodiljskog i u kontaktu je sa najranjivijom populacijom, ja sa decurlijom... Inace, te maske do sad nisam uopste nosio. Rekoh 'ajde da malo gustiram, da vidim kako ce se pokazati. I ispostavlja se da mi mnogo vise odgovaraju. Super nalegnu, a ima dovoljno mesta da covek prica bez da se gusi dok udise vazduh. Tako da sam ja rekao tasti da mi donese jos par komada kad ispadne situacija, a ja nasao na nekom sajtu (https://htzopremasrbija.co.rs/product-category/zastita-organa-za-disanje/jednokratne-maske/) po ceni od 26 dinara po komadu, i odmah narucio dva tuceta - nece se baci. Kazu mi da te maske mogu da se komotno nose vise puta i da samo treba paziti da se ne isprljaju ili ostete. Pa bas da vidimo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Samo pazi da ih nikad ne dodiruješ prljavim rukama s one strane koja ide do lica i ostavi maske da se dobro osuše nakon nošenja i možeš opušteno te KN95 da nosiš više puta. Ja praktikujem da imam deset maski koje rotiram, jedan dan nosim masku, pa se jedan dan suši i onda je nosim sledeći put nakon 10 dana i da čuknem u drvo ta taktika za sad funkcioniše.

Edited by Wookie
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=62]Slavisa iz Tavankuta[/mention] Da li je karantin dat i za majku deteta? Dete ne može samo da bude u karantinu.
 
Ne znam kakve su mere protiv koronavirusa u Hrvatskoj, ali je moguće da pri ulasku u zemlju traže PCR test. I verovatno žena nije radila test i za ćerku [emoji20] 
 
I gde je sada dete, sa majkom?   

Karantin nije dat za majku . Da je trebalo i pcr test detetu siguran sam da bi ga uradila. Verovatno zavisi na koga naidjes prilikom prelaska granice
Link to comment
Share on other sites

@Slavisa iz Tavankuta Strašno. Ne znam šta drugo da kažem.

 

11 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Verovatno zavisi na koga naidjes prilikom prelaska granice

 

Mere koje su date protiv koronavirusa treba da budu jasne i da ih dobro znaju oni koji treba da ih primenjuju svaki dan, na granici npr. 

 

 Ovaj primer koji si dao je strašan. Neverovatan. Ipak...ako se misli na karantin, dete valjda može da bude kod kuće, u svojoj sobi? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, urosg3 said:

Ko ne glasa za vladajuću stranku na sledećim izborima 10 000 kazna 🙂

 

Ne vidim zasto ne donesu zakon po kome svako ko dobije covid, bice upucan na mestu. Nema posrednika, bolnice se nece puniti, ne treba ni vakcina, stedi se na svemu...Jedino sto ce treba veca groblja, ali boze moj....I porodica da plati sahranu plus 10k funti kaznu zato sto se zarazio i morala drzava da potrosi municiju na njega.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo neposlusnika u mom Baden-Württembergu:

 

German state to scrap nighttime COVID-19 curfew after court ruling

 

"Sud u nemačkoj regiji Baden-Württemberg ukinuo je noćni policijski čas nametnut da zaustavi širenje COVID-19 nakon hitne primene.

Presuda dolazi dok savezna vlada razmišlja o proširenju postojećih ograničenja zaključavanja.

Upravni sud u Mannheimu - na pola puta između Frankfurta i Stuttgarta - presudio je u korist žene iz Tübingena koja je podnela hitnu prijavu.

To znači da će policijski policijski čas koji traje od 20:00 do 05:00, a koji je uveden sredinom decembra, biti ukinut u državi u četvrtak."

 

Bold: @urosg3, kreces u akciju? 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=62]Slavisa iz Tavankuta[/mention] Strašno. Ne znam šta drugo da kažem.
 
 
Mere koje su date protiv koronavirusa treba da budu jasne i da ih dobro znaju oni koji treba da ih primenjuju svaki dan, na granici npr. 
 
 Ovaj primer koji si dao je strašan. Neverovatan. Ipak...ako se misli na karantin, dete valjda može da bude kod kuće, u svojoj sobi? 

Pa da ima gde da bude dete, svoju sobu.
Valjda ce nekako resiti taj problem ili su vec resili.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...