Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da li su blaže ili teže alergijske reakcije? 

Koliko sam skontala prvi i treci su teze, jer je prvi hospitalizovan na kratko, epinefrin i slicno, i treca je otpustena nakon 6 sati u bolnici, samo za drugog kazu "mild".

Link to comment
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru. 

 

Sada se pitam da li oni pre vakcinisanja gledaju zdravstvene kartone? Da li ćemo popunjavati neki obrazac pre vakcinisanja? Razmišljam glasno. Bilo bi logično da se uzimaju podaci o zdravstvenom stanju , pre vakcinisanja.

 

Jednom, kada sam želela da dam krv kao dobrovoljni davalac, rečeno mi je da ne mogu jer pijem lekove+imam nizak krvni pritisak.

 

Na prvoj tribini o značaju doniranja organa u mojoj ex firmi- opštini, imali smo mogućnost da razgovaramo sa lekarima. Zbog ciste na mozgu. zbog lekova rečeno mi je da ne popunjavam obrazac koji popunjavaju donori. Tribinu su držali lekari sa VMA,

 

Zbog toga pravim paralelu sa budućim vakcinisanjem. 

Link to comment
Share on other sites

Ti testovi za samotestiranje su se pominjali jedno kratko vreme na pocetku pandemije ali su vrlo brzo sklonjeni koliko se secam kao totalno nepouzdani tako da - nemojte da trosite pare na to. Nikakvi noviji testovi za autostestiranje ja ne znam da se pominju u Fra naprimer

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Zašto se testira sve manje ljudi?  Nemaju testove ili..

 

Ipak, dobro je što se smanjuje broj obolelih na respiratoru. 

 

Ja kontam da se manje ljudi javlja na testiranje pa zbog toga. Ne verujem mnogo brojkama (mada mislim da lazu manje nego letos), ali gledam trendove, ovo se poklapa i sa onim sto smo culi od @Likvi .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Kaze zvalavi Gojkovic juce da imamo 14k u starackim domovima i da ce nam trebati do 30 dana da sve njih vakcinisemo. 

 

500 vakcina dnevno 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

500 dnevno, pa nema šanse toliko na dan, plus računao si subote i nedelje, a idu i praznici

14k brat bratu do kraja Februara ako bude biće odlično.
Imaj u vidu da zdravstveni sistem ima jedva 200k ljudi na plati, ko da stigne sve to?

Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

200k zaposlenih? to sa farmaceutima i institutima? na prvu, meni izgleda kao starsno velika brojka.

Po izdvajanjima za plate na budžetskoj liniji. Na koje institute misliš? neki su na liniji ministarstva nauke ili kako se sad već zove.
Poslednji podatak koji imamo je iz 2017. godine bilo je nepunih recimo 196k plata uključijući i samo ministartsvo zdravlja, veterinarske službe, inspekcije vojno zdravstvo.
U samom primarnom, sekundarnom i tercijalnom sistemu imamo po starim podacima pre epidemije 118 998 zaposlenih, tokom ove godine primljeno je novih skoro 5 000 zaposlenih, a nemam podatak koliko je otišlo iz sistema.
Dakle slobodno računaj da u javnom zdravstvu iz budžeta odlazi nešto više od 122k plata mesečno, za ovaj podatak svedoče budžetske linije.
Ono što je posebno zanimljivo kad smo kod budžeta je pitanje ko plaća korona bolovanja, ko isplaćuje doznake? Zato sam i pitao ima li nekog ko zna kako ide sistem doznaka tokom pandemije jer budžet ne beleži veće oscilacije u isplatama doznaka, što mi je zanimljivo. Ali i posebna tema, verovatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jutros...komsinica 50+, pozdravim je, odgovara sa : "Imam koronu, vracam se sa testiranja", gledam je,  zena NEMA masku! Sta da mislim o zeni koju poznajem 30+ godina i koju sam smatrala normalnom, supruga je, majka, ceo zivot zivi u gradu. Koliko je ovakvih? Kao retko kad u proteklih 9 meseci osetila sam strah, osetila sam se ugrozeno i bila sam besna pola dana. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

I dok ceo svet ima neke mere (znam da nema Katar jer imaju 10 obolelih), Florida je u punom jeku turizma i praznika. Da ne moraju maske da se nose (unutra) neko sa strane bi rekao da ovde virusa nema. Najverovatnije ce finansijski Fl da procveta (ako ne potone pre toga) jer je pola US doslo na odmore i da praznike provedu kako je nalozeno, uz sva masovna okupljanja bez ogranicenja. 

 

Zarazenih svakodnevno sve vise, a celokupan rezultat ocekujem posle razlaza, tj negde sredinom januara i uopste mu se ne radujem. 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Pletilja said:

Jutros...komsinica 50+, pozdravim je, odgovara sa : "Imam koronu, vracam se sa testiranja", gledam je,  zena NEMA masku! Sta da mislim o zeni koju poznajem 30+ godina i koju sam smatrala normalnom, supruga je, majka, ceo zivot zivi u gradu. Koliko je ovakvih? Kao retko kad u proteklih 9 meseci osetila sam strah, osetila sam se ugrozeno i bila sam besna pola dana. 

 

 

Takvih je koliko hoćete. Zato se ja nakostrešim kada čujem kako kod nas svi poštuju mere a one ne rade. Slučaj iz moje firme: došao čovek koji je uredno okupirao kancelariju i radio svoj posao (vezan za mikrofone i čitanje teksta!), u pauzi je razmutio ferveks jer je imao temperaturu i telefonirao drugaru da mu spremi infuziju jer ga je, izgleda, stiglo negde. Naravno, sve to bez maske. Posle se ispostavilo da je pozitivan na koronu, naravno.

 

Ljudi jednostavno ne shvataju dovoljno ozbiljno celu ovu situaciju. Pa i ovde na forumu se provlače stavovi kako je ovo malo jači grip i ništa više; predlažu se neke sumanute mere tipa ko je rizičan i ko se plaši nek se zaključa i slično, kao da je moguće tako zaustaviti ovo čudo. Ne kažem da sada treba da se svi zaključamo i kukamo, ali trebalo bi da budemo svesni da je ovo nešto što se dešava jednom u 100 godina i da nije tako lako izboriti se, da se mora vrlo ozbiljno prići situaciji a to previše ljudi nije uradilo. Doduše, čini mi se da su se, u mom okruženju barem, ljudi malo popišmanili u ovom poslednjem talasu.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tragic—a mother lost **both** her sister and her 13 year old son Peyton to #COVID19. The bereaved mom took the bold step to publicly share the chilling images of her son’s blood-spattered hospital room in a bid to urge Americans to take COVID seriously.
 
 

 

Edited by Juanito
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, implant said:

 

Takvih je koliko hoćete. Zato se ja nakostrešim kada čujem kako kod nas svi poštuju mere a one ne rade. Slučaj iz moje firme: došao čovek koji je uredno okupirao kancelariju i radio svoj posao (vezan za mikrofone i čitanje teksta!), u pauzi je razmutio ferveks jer ima temperaturu i telefonirao drugaru da mu spremi infuziju jer ga je, izgleda, stiglo negde. Naravno, sve to bez maske. Posle se ispostavilo da je pozitivan na koronu, naravno.

 

Ljudi jednostavno ne shvataju dovoljno ozbiljno celu ovu situaciju. Pa i ovde na forumu se provlače stavovi kako je ovo malo jači grip i ništa više; predlažu se neke sumanute mere tipa ko je rizičan i ko se plaši nek se zaključa i slično, kao da je moguće tako zaustaviti ovo čudo. Ne kažem da sada treba da se svi zaključamo i kukamo, ali trebalo bi da budemo svesni da je ovo nešto što se dešava jednom u 100 godina i da nije tako lako izboriti se, da se mora vrlo ozbiljno prići situaciji a to previše ljudi nije uradilo. Doduše, čini mi se da su se, u mom okruženju barem, ljudi malo popišmanili u ovom poslednjem talasu.

Od stvari koje se dešavaju jednom u 100 godina ovde malo nastala inflacija... Pa smo imali  hiljadugošnje poplave evo sad epidemiju 🙂
Malčice smo d`izvineš nahebali u zadnjih par decenija više nego što je normalno a sve po jednom.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Od stvari koje se dešavaju jednom u 100 godina ovde malo nastala inflacija... Pa smo imali  hiljadugošnje poplave evo sad epidemiju 🙂
Malčice smo d`izvineš nahebali u zadnjih par decenija više nego što je normalno a sve po jednom.

 

Tako nam se zalomilo, Bajo moj. Hiljadugodišnje poplave su samo termin koji je osmišljen da prikrije nesposobnost vlasti, nije za poređenje sa pandemijom koja je realna stvar. A da nam je svega preko glave, to jeste.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Tako nam se zalomilo, Bajo moj. Hiljadugodišnje poplave su samo termin koji je osmišljen da prikrije nesposobnost vlasti, nije za poređenje sa pandemijom koja je realna stvar. A da nam je svega preko glave, to jeste.

e to je ta "kultura komunikacije tradegije i mučeništva", pisao je pokojni Bora Pekić u svojoj kolumni negde ranih devedesetih, mislim 1991. u listu "Demokratija"  imam negde tu kolumnu skeniranu na jednom NAS-u, moram da ga popravim, ima lepe arhive tu.
Trenutno živimo tu komunikaciju, zanimljivo kako je proročanski Pekić to primetio tada.
Ukoliko nekad neko bude odgovarao za ovo što imamo na stolu danas, to mora da bude autor komunikacione strategije koja je više nego pogodna za razbuktavanje epidemije jer je potrošila sve, izlizala svaki mogući termin, obesmislila svaku odluku i svela nas na pojedinac vs virus umesto organizovano društvo vs virus.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-19/london-put-in-emergency-lockdown-as-u-k-fights-new-virus-strain

 

London Put in Emergency Lockdown as U.K. Fights New Strain

 

Quote

Boris Johnson imposed a full lockdown on London and southeast England in a desperate attempt to stop a new coronavirus strain spreading rapidly over the U.K.

After emergency talks on the virus mutation with his top officials, the prime minister canceled his plan to ease pandemic rules for five days during the holiday. Household mixing will be banned in London and the south-east and socializing restricted to just Christmas Day across the rest of England. Residents across the country were told to stay in their local areas.

The premier announced a new top tier of pandemic curbs will be brought in for the hot-spot regions around the capital from Sunday, with all non-essential shops closing and millions of people ordered to stay at home.

 

Austrija takodje uvodi novi lockdown od 26.12. do 18.1. 2021. ali ce 24.12. da otvori skijalista :classic_huh: Na granici Nemacka-Austrija kolone i po 15km, proverava se ko gde ide: oni koji samo prolaze kroz Austriju (ka Balkanu) se propustaju, a oni koji ostaju u Austriji moraju u karantin.

 

Svajcarska konacno resila da nesto preduzme povodom virusa koji tamo divlja: soft lockdown koji ne podrazumeva prodavnice i skijalista. :classic_huh:

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stray_cat said:

Ako će, ovde na forumu da se objavljuje svaki pojedinačni slučaj neželjenih efekata na vakcinu, onda treba da se objavi i poneki od mnogih smrtnih slučajeva sa sve slikama od kovida19 (čisto da ne izgubimo fokus).

Tačno tako.  I da s razmotri upotreba penicilina kao antibiotika, jer pojavljuju se slučajevi alergijskih reakcija na penicilin, pa bolje da izbacimo penicilin nego da neki mučenik dobije alergijsku reakciju 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stray_cat said:

Ako će, ovde na forumu da se objavljuje svaki pojedinačni slučaj neželjenih efekata na vakcinu, onda treba da se objavi i poneki od mnogih smrtnih slučajeva sa sve slikama od kovida19 (čisto da ne izgubimo fokus).

 

Apsolutno neuporedivo, sorry.

 

Ovi nezeljeni efekti, koji se sad objavljuju, nisu bili primeceni tokom klinickih studija, i vrlo je vazno znati sta moze da se desi ljudima s odredjenim zdravstvenim problemima/predispozicijama, kao sto je slucaj sa ozbiljnim alergijskim (cak anafilaktickim) reakcijama.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...