Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, ras kass said:

Evo sad rece onaj zvalonja Gojkovic da ne treba sami da se testirate, da je u pitanju nesporazum i da su testovi u stvari predvidjeni za medicinsdo osoblje iz privatnih klinika.

 

Zemljo otvori se.

SAd ce svi da navrnu i da pokupuju, ako ne bude uredba da se ne prodaje nemedicinskom osoblju. Ali kako kad dodjes na salter da dokazes da si privatni  med radnik?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

da da, to je ovaj marketinški test, koji ima samo jedan rezultat - Vođa duradi nešto 🙂
Već zamišljam scenu u apoteci:
Ja: "dobar dan, došao sam da kupim test na Covid"
Apotekarka: "kakav test??!!"
Ja: "pa čitao sam vest na vebsajtu, kažu samo otštampaju upu`stvo i pojaviće se u prodaji"
Klinac iza mene kaže mami: " e sad su našli da čekaju da se otštampa"
Apotekarka: "pa idite na vebsajt pa kupite tamo gde su rekli da će da bude"

I svi počinju da se smeju, ja se mislim, idi kući budalo 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Logicno, znaju koja je vakcina najbolja ali 9 od 10 nece da se vakcinise.

 

Ali naruciti kinesku ili rusku pa neka stoje, tj. neka je prime drugi a ne ja.

 

Ako SZO odobri te dve vakcine i izadje neka analiza u prestiznijim medicinskim casopisima (to nam cesto @wwww prenosi, tako da verujem da je i sad "u pripravnosti", a ne znam zasto @Sunshine State ne zeli da deli insajderske informacije 🙂 ), nema razloga da ih odbacujemo. Necu da budem gadljiv ako nesto dolazi iz Rusije ili Kine, a radi, narocito u ovoj situaciji.

 

Do tad, naravno, prednost treba da imaju ove koje su prosle kontrolu. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

da da, to je ovaj marketinški test, koji ima samo jedan rezultat - Vođa duradi nešto [emoji846]
Već zamišljam scenu u apoteci:
Ja: "dobar dan, došao sam da kupim test na Covid"
Apotekarka: "kakav test??!!"
Ja: "pa čitao sam vest na vebsajtu, kažu samo otštampaju upu`stvo i pojaviće se u prodaji"
Klinac iza mene kaže mami: " e sad su našli da čekaju da se otštampa"
Apotekarka: "pa idite na vebsajt pa kupite tamo gde su rekli da će da bude"

I svi počinju da se smeju, ja se mislim, idi kući budalo [emoji846]
Skoro tako [emoji1]
Kaze apotekarka da je i ona cula ali da jos nisu dobili testove. Onda se ubacio neki ekonom koji kaze da du bas dobili email i da treba da stignu u toku dana.

Glupo mi je, zasto se ne bi sam testirao.
Idem sutra odmah da kupim jedno pakovanje od 25komada. Da sam miran [emoji1]

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam što dramite oko kućnih testova. Italijani su ih imali još u Bergamo fazi ( zvali su ih tamponi), prijatelj se testirao u Rumuniji kupivši ga u apoteci početkom novembra i bio pozitivan. Tamo je 20 evra. Išao kod privatnog lekara, niko mu nije određivao samoizolaciju. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Ne znam što dramite oko kućnih testova. Italijani su ih imali još u Bergamo fazi ( zvali su ih tamponi), prijatelj se testirao u Rumuniji kupivši ga u apoteci početkom novembra i bio pozitivan. Tamo je 20 evra. Išao kod privatnog lekara, niko mu nije određivao samoizolaciju. 

Ma nije drama nego je glupo. Istovremeno kao prodaješ testove za samotestiranje u apotekama i ne validiraš privatne laboratorije da rade testove.
Sa izgovorom da privatne laboratorije nisu akreditovane, eto, procedura je takva.
Na vrhu piramide imaš poskupljenje PCR-a za 50%, jer zaboga, samo je on validan.
Čuvajmo zdravstveni sistem 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kod nas brze testove moze da izvodi samo medicinsko osoblje. kazu da ljudi kod kuce ne bi uzeli uzorak ispravno (dovoljno duboko u grlo/nos zavukli onaj stapic). u Kelnu su otvorili nekoliko privatnih mesta za testiranje, prijavis se preko interneta, dobijes neki kod, dodjes, platis nekih 40EUR, uzmu ti uzorak i posle nekih 15-20min dobijes rezultat. smatra se da negativan uzorak moze samo da nam garantuje da nismo zarazni narednih 24h, sve posle toga nije pouzdano.

 

nego, @Sunshine State ima li u Srbiji neki analogni lek onom Ivermectinu (koji je protiv parazita), a za koji su sad nasli da eliminise virus u roku od par dana? moze li to da se kupi onako u apoteci ili mora neki lekarski recept? pretpostavljam da taj nema neke nuspojave kao onaj malarija lek, te da je bezbedniji za popiti.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Ma nije drama nego je glupo. Istovremeno kao prodaješ testove za samotestiranje u apotekama i ne validiraš privatne laboratorije da rade testove.
Sa izgovorom da privatne laboratorije nisu akreditovane, eto, procedura je takva.
Na vrhu piramide imaš poskupljenje PCR-a za 50%, jer zaboga, samo je on validan.
Čuvajmo zdravstveni sistem 🙂

Znači,privatne lab kmeče? Super, nek obore cene antigena. Em ne mogu PCR, em im država opet zabija nož u leđa. Preživeće, ne brinem se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaze brat, kad su mu uzeli bris i dok su popunjavali nesto, neki papir, vec mu je bilo pokazano da je pozitivan. Da li je to pcr test?
Kaze da je zdravstveni radnik rekako, "vidi, ovaj vec poziyivan".

Sta je meni jos zanimljivo , da su svo troje ,brat, supruga i ujna, redovno svake godine primali vakcinu protiv gripa. Ove godine nisu.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kaze brat, kad su mu uzeli bris i dok su popunjavali nesto, neki papir, vec mu je bilo pokazano da je pozitivan. Da li je to pcr test?
Kaze da je zdravstveni radnik rekako, "vidi, ovaj vec poziyivan".

Sta je meni jos zanimljivo , da su svo troje ,brat, supruga i ujna, redovno svake godine primali vakcinu protiv gripa. Ove godine nisu.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

Ne, to je antigen. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Bas cu da ga pitam

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

Uzme se bris, potopi u tečnost, a potom pipetom kapa na test za trudnoću pločicu. Pcr se "kuva" u centrifugi, ne znam tačno koliko, ali bar sat vremena. Tu valjda moraš da si vrhunski zaštićen nekim komorama koju nema ni naš KC ( ima, ali ne neku dovoljno bezbednu, ali ipak radi tzv.paletu na 10 virusa tipa grip, rino, parainfluenca...a covid ne može)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, wwww said:

kod nas brze testove moze da izvodi samo medicinsko osoblje. kazu da ljudi kod kuce ne bi uzeli uzorak ispravno (dovoljno duboko u grlo/nos zavukli onaj stapic). u Kelnu su otvorili nekoliko privatnih mesta za testiranje, prijavis se preko interneta, dobijes neki kod, dodjes, platis nekih 40EUR, uzmu ti uzorak i posle nekih 15-20min dobijes rezultat. smatra se da negativan uzorak moze samo da nam garantuje da nismo zarazni narednih 24h, sve posle toga nije pouzdano.

 

nego, @Sunshine State ima li u Srbiji neki analogni lek onom Ivermectinu (koji je protiv parazita), a za koji su sad nasli da eliminise virus u roku od par dana? moze li to da se kupi onako u apoteci ili mora neki lekarski recept? pretpostavljam da taj nema neke nuspojave kao onaj malarija lek, te da je bezbedniji za popiti.

 

Moracu potraziti prepisku iz lekarske grupe, mislim da su rekli da je veterinarski preparat u Srbiji (ivermectin isto), a da ga daju i ljudima. Jedna Dr kaze da ga daje svojim covid pacijentima.

 

Inace, u julskom talasu u Srbiji sam pisala da je moja rodjaka imala ozbiljnu upalu pluca, bila u bolnici, dobijala hemomicin i hidroksihlorokin 3 dana, izasla iz bolnice za 8 dana. 

Juce mi salje rezultat, isla da proveri antitela i ima 12 000 (ref.  vrednost je <1400), znaci i 5 meseci kasnije ima sasvim pristojne vrednosti IgG!

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Inace, u julskom talasu u Srbiji sam pisala da je moja rodjaka imala ozbiljnu upalu pluca, bila u bolnici, dobijala hemomicin i hidroksihlorokin 3 dana, izasla iz bolnice za 8 dana. 

Juce mi salje rezultat, isla da proveri antitela i ima 12 000 (ref.  vrednost je <1400), znaci i 5 meseci kasnije ima sasvim pristojne vrednosti IgG!

Najzabavnije je da za nju službeno važe iste epidemiološke mere

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...