Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, ras kass said:

Ne javljas se na kontrolu ako si ozdravio i nemas vise simptome. 

 

Javis se samo svom lekaru da ti zakljuci bolovanje ako treba. 

 

Pa ja samo iskopirah sta pise u uredbi, a tamo pise da se javljas:

 

"Nakon tih 14 dana javljaju se na pregled kod lekara u kovid ambulantu, u domu zdravlja u mestu prebivališta, odnosno boravišta - objašnjava se u Uredbi"

 

Koji ce ocin u guzvu u kovid ambulanti neko ko nije ni imao simptome i ko je presedeo kuci 14 dana?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Video sam taj histerican tekst. 
Zli Kanadjani kupili sve vakcine oce da se bodu 6 puta ne dadu srbljima. 
 

u realnosti, ovde u Kanadi je potpuno jasno da obicni neugrozeni ljudi nece skoro stici na red. Ja npr pre jeseni tesko. 
Ali zato u Srbiji ne znaju kome da veruju. 
da li da su Kanadjani pokupovali sve i izboli se ko dzankiji, 

ili ce Vucic da nabavi sve vakcine sutra i da on prvi pelcuje

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pojavili se pravaranti koji zovu starije i pokusavaju da im izvuku novac. Predstavljaju se kao Prof. XY iz Uni klinike Z i saopstavaju zrtvi kako im je cerka/sin/zet/snaja/neko od rodbine u bolnici (na samrti malte ne) i kako im hitno treba neki skup medikament/test itd. te da daju neki novac. Cak su neki zvali i za vakcine, predstavili se kao da su iz zdravstvenog zavoda, pa kazu da su ljudi na listi prioriteta i da treba da uplate unapred pare za vakcinu. Prevaranti zovu iz inostranstva, a pricaju odlican nemacki.
To je moguce u Nemačkoj ili nekoj drugoj EU drzavi na Jugu Evrope to nije moguce.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ras kass said:

 

Vec razmisljam kako da nagovorim majku da se vakcinise, ume da bude bas tvrdoglava. 

 

Sputnjik se ne pravi za izvoz, Rusi mogu da ti daju licencu pa da sam proizvodis. Nerealno za nas. 

 

Mozda u pocetku dodje tih 340k doza Pfizera, posle ko zna. 

 

Ja sam počela da nagovaram moju mamu, ali ona kaže da neće, bar dok ne vidi kako reaguju ljudi u drugim zemljama.

 

Ako Sputnjik nije za izvoz, zašto su na ispitivanju njihovih 20 doza? Šta radi Agencija za lekove, ukoliko ne dobijamo tu rusku vakcinu?

 

Mislim da se ispituje i Fajzerova vakcina..izvinjavam se ukoliko grešim. 

 

@ras kass tekst nema veze sa nama. Samo mi je žao tih ljudi koji će morati toliko dugo da čekaju na vakcinu. 

 

  

 

  

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Pojavili se pravaranti koji zovu starije i pokusavaju da im izvuku novac. Predstavljaju se kao Prof. XY iz Uni klinike Z i saopstavaju zrtvi kako im je cerka/sin/zet/snaja/neko od rodbine u bolnici (na samrti malte ne) i kako im hitno treba neki skup medikament/test itd. te da daju neki novac. Cak su neki zvali i za vakcine, predstavili se kao da su iz zdravstvenog zavoda, pa kazu da su ljudi na listi prioriteta i da treba da uplate unapred pare za vakcinu. Prevaranti zovu iz inostranstva, a pricaju odlican nemacki.

Nigerijska princeza.

 

To je poznata shema, samo prilagodjena pandemiji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Kod nas danas sok: 952 umrlih u poslednja 24h. Apsolutni maksimum (prethodno bio proslog petka 598 umrlih). Doduse, tu mozda spadaju i neki koji su za vikend umrli, pa su registrovani sa zakasnjenjem. U svakom slucaju, u poslednjih 7 dana umrlo je 3495 ljudi.

 

Ovo je broj umrlih po sedmicama u poslednja 2 meseca:

 

5.-11. Oktobra  - 41. sedmica - 87 umrlih

12. - 18.10.  - 42. sedmica -  168

19. - 25.10. - 43. sedmica -  267

26.10.-1.11. - 44. sedmica -  474

 2. -  8. 11.  - 45. sedmica -  822 - uvodjenje mera

 9. - 15. 11. - 46. sedmica -  1195

16. - 22.11. - 47. sedmica -  1565

23. - 29.11. - 48. sedmica -  2136 - pocetak predbozicne kupovine

30.11.-6.12. - 49. sedmica -  2671 - ponovni porastom inficiranih u svim pokrajinama

 7. - 13. 12. - 50. sedmica -  3056

 

Broj preminulih obicno kasni 3-4 sedmice za brojem inficiranih, koji smo (za sada) imali prosli petak, sto ce reci jos nismo dostigli maksimum umrlih (za ovaj talas). :classic_sad:

 

 

Zbir je 12.440, a isto vreme uhvaćeno oko milion zaraženih (moja procena, nemam kako da saberem worldometer). To je dakle manje od 1,2% (znam da outcome dolazi kasnije, ali veliki su brojevi, nije baš odvaljeno)

 

Ako je tačno da je smrtnost oko 0,3% - preko 4mil zaraženih za dva i malo meseca u GER.  Oni će odraditi ~10% prokuženja od oktobra do januara.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, handys said:

 

temporary. to je skroz ok.

uostalom, pune apoteke lekova sa dugackim listama fantazmagoricnih nuspojava i za veci procenat od ovih. ne znam kad smo postali tako izbirljivi. jedini lek koji nema nuspojave ni kod koga je lek koji nije testiran, te i nije lek.

ja bih uzeo koja prva dodje, pa sta bude. posle za svaki slucaj jos neku koja se naknadno pojavi

 

Privremeno paraliza lica (tj jedne strane) 3 meseca je za moj pojam velika nuspojava (jer pitanje je koliko dugo vakcina daje antitela, pa moze da se ispostavi da ko ima takvu reakciju na vakcinu bude mnogo duze "paralizovan" od ta tri meseca ako je prima redovno u doglednom periodu dok virus ne nestane). Lekove sa takvim nuspojavama ne pijem ako mi zivot nije ugrozen pa nemam izbora. Smatrala sam Modernu jednu od najodgovornijih a na kraju se ispostavilo da bas nisu javljali na vreme kakve su sve nuspojave, nego je moralo da procuri u vesti. 

Ja sam za vakcinu, ali posto sam najverovatnije (nisam se testirala) prelezala virus (od kog imam nuspojavu kasljanje vec 3 meseca), se nadam da imam bar u jos dogledno vreme antitela pa imam vremena malo da posmatram sta ce da se desi sa vakcinama. 

Link to comment
Share on other sites

Jel` ovo moša da deca moraju da nose maske? Valjda preko 4 godine?

Mora Janković da preduzme inicijativu da ta mera bude stroža, ima dosta dece ispod 4 godine, koja su tu, žive sa nama i imaju bake i deke. Još samo da obezbedimo da bebe onih 9 meseci u trudničkom stomaku imaju maske, i to je rešenje. Ne znam kako će samo distancu sa trudnicom, ali naći će naš KŠ način, gde je volje tu je načina.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Zbir je 12.440, a isto vreme uhvaćeno oko milion zaraženih (moja procena, nemam kako da saberem worldometer). To je dakle manje od 1,2% (znam da outcome dolazi kasnije, ali veliki su brojevi, nije baš odvaljeno)

 

Ako je tačno da je smrtnost oko 0,3% - preko 4mil zaraženih za dva i malo meseca u GER.  Oni će odraditi ~10% prokuženja od oktobra do januara.

jedan morbidni post:


 

Spoiler

 

od 1.10. do 15.12.:

inficiranih: 1087516

umrlih: 13927

u procentima to je: 1,28% umrlih po zarazenom

 

ako napravim pomak od 3 sedmice izmedju inficiranih i preminulih:

inficirani od 21.9 do 24.11. - 688983

umrli od 12.10. do 15.12. - 13806

u procentima to je: 2% umrlih po (registrovanom) zarazenom

 

(ovo su brojke kako su ih objavljivali dnevno, ne mora nuzno totalno da se poklapa s stvarnim brojkama zarazenih/preminulih u ovim intervalima jer se desava da prijava kasni koji dan za stvarnim dogadjajem)

 

od 25.11. do 15.12. zarazeno je 417918 ljudi. Ako sad pretpostavim da ce 2% od njih da umre (prema gornjem proracunu), to je 8358 ljudi u naredne 3 sedmice (koji nece docekati 2021. :classic_sad:

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, wwww said:

jedan morbidni post:


 

  Reveal hidden contents

 

od 1.10. do 15.12.:

inficiranih: 1087516

umrlih: 13927

u procentima to je: 1,28% umrlih po zarazenom

 

ako napravim pomak od 3 sedmice izmedju inficiranih i preminulih:

inficirani od 21.9 do 24.11. - 688983

umrli od 12.10. do 15.12. - 13806

u procentima to je: 2% umrlih po (registrovanom) zarazenom

 

(ovo su brojke kako su ih objavljivali dnevno, ne mora nuzno totalno da se poklapa s stvarnim brojkama zarazenih/preminulih u ovim intervalima jer se desava da prijava kasni koji dan za stvarnim dogadjajem)

 

od 25.11. do 15.12. zarazeno je 417918 ljudi. Ako sad pretpostavim da ce 2% od njih da umre (prema gornjem proracunu), to je 8358 ljudi u naredne 3 sedmice (koji nece docekati 2021. :classic_sad:

 

 

 

Ja ću dodati nešto "optimistično" ili prosto činjenično.

Pošto u HRV na twiteru objavljuju godišta preminulih - za jučerašnji dan za muškarce je prosečno godište i medijana 1944, a za žene prosek 1941, a medijana 1939.

 

Ovde imam u vidu čuvenu izjavu da je za one koji umru smrtnost 100%.

Link to comment
Share on other sites

Kad vec gledamo vrednost ljudskih zivota kroz brojeve umrlih, evo jos par "brojki" s worlodometers:

 

- 10 754 357 ljudi umrlo ove godine od gladi

- 809 762 ljudi umrlo od bolesti vezanih za  "vodu" (pijacu)

- 7 309 153  dece umrlo, mladje od 5 godina! Vise od 7 miliona DECE, hej?!

 

https://www.worldometers.info/

 

Kad tako pogledas, pa sta je onda milion i nesto umrlih od covid-19, je l'? 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

Kad vec gledamo vrednost ljudskih zivota kroz brojeve umrlih, evo jos par "brojki" s worlodometers:

 

- 10 754 357 ljudi umrlo ove godine od gladi

- 809 762 ljudi umrlo od bolesti vezanih za  "vodu" (pijacu)

- 7 309 153  dece umrlo, mladje od 5 godina! Vise od 7 miliona DECE, hej?!

 

https://www.worldometers.info/

 

Kad tako pogledas, pa sta je onda milion i nesto umrlih od covid-19, je l'? 

Svaka živa duša je jednako vredna, nemojmo relativizovati.. Jbg, bar oko korone znamo (donekle) kako se zaštiti i zavisi od nas i poslodavca samo. 

Link to comment
Share on other sites

Neće skoro vakcine da svrate u ove naše krajeve, jedina spremna zahteva friz na -70 stepeni, ne verujem u naše mogućnosti za tako nešto, jedino za pokazivanje: Šizoje, političari, vojska, policija, glavni zdravstveni centri.

 

Ko zna, možda s kim budemo politički "dobri" narednih godinu dve, odatle će stići i vakcine.

 

Da mi na osnovu licence napravimo vakcinu, to ne mogu da zamislim - ljudski i tehnološki kapaciteti su problem - samo uvoz gotovih.

Link to comment
Share on other sites

Just now, JohnnyDragon said:

Svaka živa duša je jednako vredna, nemojmo relativizovati.. Jbg, bar oko korone znamo (donekle) kako se zaštiti i zavisi od nas i poslodavca samo. 

 

Tim pre sto znamo kako se zastititi!

I ko relativizuje?

 

Kako nazvati to sto tacno u brojku znamo da je danas u Srbiji umrlo 48 ljudi, 92 u Hrvatskoj, xy u Boliviji, dok za to vreme umire mnogo veci broj dece?  Ispod radara nam proslo 7 miliona umrle dece ove godine?  

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, stray_cat said:

Neće skoro vakcine da svrate u ove naše krajeve, jedina spremna zahteva friz na -70 stepeni, ne verujem u naše mogućnosti za tako nešto, jedino za pokazivanje: Šizoje, političari, vojska, policija, glavni zdravstveni centri.

 

Ko zna, možda s kim budemo politički "dobri" narednih godinu dve, odatle će stići i vakcine.

 

Da mi na osnovu licence napravimo vakcinu, to ne mogu da zamislim - ljudski i tehnološki kapaciteti su problem - samo uvoz gotovih.

Morace nekako da se resi problem vakcinacije celokupnog stanovnistva na planeti. Ne mogu se samo bogate zemlje vakcinisati jer u tom slucaju virus ce i dalje cirkulisati (pa ce se vratiti na Zapad). U tom slucaju bi bilo za ocekivati da ce virus u jednom trenutku dovoljno mutirati (prosto jer prolazi kroz mnogo ljudi) da ove danasnje vakcine nece vise da rade. Zato je bitno da se sto je pre moguce poveca proizvodnja vakcina (kako budu odobravane), narocito onih koje mogu da se koriste u siromasnijim zemljama.

 

Nadam se da ce AstraZeneca da resi probleme koje god da imaju (jer ona deluje kao vakcina koja se moze masovno proizvoditi i koristiti za vakcinaciju u "nepristupacnim" delovima planete).

CureVac bi trebalo da takodje bude laksa za manipulaciju, ali mislim da nemaju svoju sopstvenu proizvodnju vec moraju da sklapaju ugovore s odgovarajucim firmama (ne znam koliko takvim ima na raspolaganju).

Ne znam koliko ce Kinezi i Indijci biti spremni da salju vakcine proizvedene na njihovoj teritoriji drugima kad imaju svojih 2 milijarde ljudi za vakcinaciju.

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tim pre sto znamo kako se zastititi!

I ko relativizuje?

 

Kako nazvati to sto tacno u brojku znamo da je danas u Srbiji umrlo 48 ljudi, 92 u Hrvatskoj, xy u Boliviji, dok za to vreme umire mnogo veci broj dece?  Ispod radara nam proslo 7 miliona umrle dece ove godine?  

 

 

 

Svasta se danas naziva relativizacija, cak i ukazivanje na cinjenice.

Procitah negde text o excess death u US i nekom ispitavanju koliko je povecana smrtnost od drugih oboljenja - onih od kojih su ljudi umirali jer nemaju pristup zdravstvu. I u tom textu pisu "nije da hocemo da umanjimo vaznost smrti od corone ali pogledajmo cifre". O tome ne sme da se prica da ne bi bila "relativizacija".

Ova cifra umrlih od gladi je posebno tragicna. 

Link to comment
Share on other sites

Francuzi objavili da su rezervisali 200 miliona vakcina sto je dovoljno da se vakcinise 100 miliona ljudi - nas je 67 miliona i pola ne zeli da se vakcinise pa se naravno postavilo pitanje zasto su naruceno toliko. Odgovor je da su to narucene tj rezervisane a ne kupljene i placene vakcine, naruceno je sest razlicitih vakcina a ocekuje se da jedan deo njih i nece biti odobren, za sada su aktuelne u smislu pred odobravanjem samo dve Pfizer i Moderna. Takodje se ocekuje da jedan deo vakcina vrlo moguce nece biti "u ispravnom stanju", tu se pre svega misli na Pfizer zbog -70°C. Naruceno je 50 specijalnih ogromnih firizidera za  te vakcine koji su opremljeni i alarmom i svasta nesto da se kontrolise temperatura u svakom momentu ali ocekuje se da ce tu biti problema. Kazu jos da je dogovor da se neodobrene ili "felericne" vakcine ne placaju nego samo one koje ce biti moguce iskoristiti.

Predvidja se pocetak vakcinacije u poslednjoj nedelji decembra, trebalo bi da stigne milion vakcina i pocinje vakcinacija po starackim domovima kao prvo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja shvatio (malo sam se udubio), neispravno stanje Fajzer/Biontekovih vakcina dovodi do toga da one neće da rade jer je mRNK vrlo kratkog "života" na normalnim temperaturama, odmrzne se, "odradi" pos'o i raspadne vrlo brzo (što bi trebalo da znači da neželjenih efekata skoro i da nema), tkd je indirektno dobro što su potrebni -70°C frižideri za njeno čuvanje.

 

Mislim da neće biti problem da bogate zemlje doniraju/ustupe po proizvodnoj ceni vakcine siromašnim zemljama, već će problem biti da političare/vladare tih zemalja nateraju da ne zarađuju na sopstvenom stanovništvu prodajući im vakcine (da l' se neko seća da je u aprilu obična hirurška maska koštala 120 dinara; poskupljenje PCR testa za 50%).

 

Van teme (a povezano): Bob Geldof, organizator Live Aid-a, je mnogo više vremena potrošio na organizaciju posle koncerata, pazeći gde i kako odlaze pare koje su skupljene.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...