Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, koca popovic said:

Ti si bre sumnjiv. 

Sumnjivo lice mislis?
Mutan kao Dunav?
Nisam,stvarno.

Nego..umesto da odgovorim na pitanje iz ankete,ostavicu ovde odgovor. Sigurno cu se vakcinisati ako mi bude dostupna vakcina koja ce biti odobrena i primenjena u zemljama EU poput Nemacke,Francuske,Austrije..ili u skandinavskim. Dobro,moze i u Velikoj Britaniji..
Nikakav 'Sputnik 5" Crni nece uzeti,kao ni kineski koktel..eto,rekao sam.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mrd said:

Evo jedne interesantne akcije, koja govori da ipak neko ko donosi odluke ima malo mozga. Nastavno osblje u osnovnim i srednjim skolama ce dobiti vakcine medju prvima kao essential workers. Ako ovo dobije maha, mozda se skole i otvore ove godine. 🙂

https://abc7news.com/covid-vaccine-california-teachers-essential-workers-marin-coronavirus-update/8647818/

 

Može i kod nas, evo zavrćem rukav odma'!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, We lose every week said:

Ponašaš se tako što pozoveš, izraziš saučešće, decidno staviš do znanja da si tu za nju ako joj nešto treba, finansijski, materijalno, moralno, ali da je sitacija takva da nećeš doći na sahranu.

Što se tiče slave, još gluplji razlog da se "nas desetak najbližih skupi i usred decembra u zagušljivoj prostoriji zatvorenih prozora  na malom prostoru razmenimo sve moguće viruse i bakterije koje bilo ko od nas ima".

 

I ovo nema apsolutno nikakve veze sa tim da li si preležao koronu ili nisi. Ovo je stvar zdravog razuma u ovakvim vremenima. Ja sam skoro takođe preležao koronu i ponašam se  na sledeći način....

Prema sebi, kao da nisam preležao, kao da je mogu zakačiti svakog momenta

Prema drugima kao da sam najbolesniji i najgori mogući kliconoša i prenosilac zaraze.

 

Odlazak na svadbe i sahrane (i slave) je događaj visokog rizika.

Moram da navedem primer: moj dobar prijatelj je (provereno) išao na sahranu osobe koja je umrla od korone. Išao je i na (provereno) jednu slavu, isto u malom obimu, samo domaćini i on sa ženom. Da l' je bio na još nekoj sahrani ili slavi, to ne znam, znam samo da se, nakon jednog fizičkog premora, razboleo, išao par dana u bolnicu, ispitivanja, rengen pluća (nije bilo ništa), onda su mu uradili test i bio je pozitivan. Na sreću, uskoro mu ističu dve nedelje karantinskog ležanja u krevetu, preležao je sve kako treba, najverovatnije neće imati recidive.

 

Bilo bi interesantno kada bi mogao objektivno da se vidi uticaj, recimo sv. Nikole (pola Srbije slavi, a pola ide u goste, na korona brojke, nakon odgovarajućeg broja dana.

 

Edited by stray_cat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stray_cat said:

Bilo bi interesantno kada bi mogao objektivno da se vidi uticaj, recimo sv. Nikole (pola Srbije slavi, a pola ide u goste, na korona brojke, nakon odgovarajućeg broja dana

Nije mi veliki uzorak ali koliko vidim ili se slavi samo u okviru kuce (roditelji+deca koja ne zive tu ali su u svakodnevnom kontaktu) ili porodica uz kumove. Moji roditelji idu u goste za Mitrovdan i Sv. Alimpija, nisu prijatelji slavili, drugarica nije slavila Djurdjic, komsije su Arandjelovdan proslavile najuze moguce, to sto ih je osmoro tako je :classic_biggrin: Baka moje drugarice nije dosla iz sela kod sina koji slavi njihovu slavu, cuva se :classic_smile:

 

Arandjelovdan nije mala slava pa su se ljudi vecinski odgovorno ponasali, mozda bude isto i za Nikoljdan. 

Edited by zoe Bg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ja ne znam kako neki ljudi mogu da budu tako opusteni da se svrckaju, idu na slave, preslave...Ja se ziv izedoh sto docekah brzu postu bez maske, a lik mi bukvalno bacio paket sa svog mesta kroz odskrinuta suvozaceva vrata.

 

A dobro, necemo sad ni preterivati! 😄

 

Nije bas da korona vija ljude okolo i scepa ih u sekundi!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi veliki uzorak ali koliko vidim ili se slavi samo u okviru kuce (roditelji+deca koja ne zive tu ali su u svakodnevnom kontaktu) ili porodica uz kumove. Moji roditelji idu u goste za Mitrovdan i Sv. Alimpija, nisu prijatelji slavili, drugarica nije slavila Djurdjic, komsije su Arandjelovdan proslavile najuze moguce, to sto ih je osmoro tako je :classic_biggrin: Baka moje drugarice nije dosla iz sela kod sina koji slavi njihovu slavu, cuva se :classic_smile:
 
Arandjelovdan nije mala slava pa su se ljudi vecinski odgovorno ponasali, mozda bude isto i za Nikoljdan. 
I kod mene je tako bilo, znao sam posredno za dve vece proslave. Jedna je prosla bezbedno, na drugoj su se domacini zarazili i ne znam koliko gostiju. Obe 30+ gostiju.
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

Objasni neki random covek sasvim lepo!!!

 

"Ovi sto se javljaju sa zaverama farmakomafije, kako je sve ovo plan..zarade od vakcina... Da li je vama jasno da je vakcinacija najjeftiniji nacin za borbu protiv zaraznih bolesti? Problem je da su vakcine iako profitabilne, u poredjenju sa drugim proizvodima farmacije jos i najjeftinije i najmanje isplative. Da kazemo da ce npr 2 doze vakcine kostati 50-tak evra... toliko ce biti za skuplju vakcinu, Moderninu... Samo pogledajte koliko kosta jedan dan bolnickog lecenja, kiseonik, infuzije, lekovi sto se koriste za lecenje... Dajem glavu da je prosecni Srbin za ovih 6 meseci minimum duplo potrosio na kupovinu raznih vitaminskih suplemenata, fervexa, i jos kojesta. Antibiotici se piju, to sam isto cuo, cim neko dobije temperaturu "preventivno". Sve to kad se stavi na gomilu, farmaceutskoj industriji bi bilo najbolje da ovo potraje, a ne da se bave vakcinama. A profit na npr. vitaminskim i ostalim suplementima je mnogo mnogo veci nego na vakcini, za ciji razvoj treba jako jako puno para, dugo traje, ispitivanja isto i skupa i dugotrajna, da bi posle prodao za 20 evra jednu dozu i to samo jednom i gotova epidemija. I to ako je vakcina uspesna."

Sve to stoji.

Samo, ovo je nova tehnologija kojom ćeš onda moći da rešavaš priličan broj boljki. A lepo sad može masovno da se testira.

Link to comment
Share on other sites

Hvala [emoji2] nisam ja hteo slaviti, vec ljudi znaju da mi je rodjendan pa dosli.
Za 40 rodjendan mi bio lokalni bend, takav koncert rok svirke nije vidjen u tavankutu ( guns and roses, metallica tito i tarantula,...) 50 ce biti neki poznatiji bend a za 60 yu grupa

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

Gledam live na cnn fda sastanak. 😁

 

Ocekivano, odobrili su pfizer vakcinu. 

 

Kako je ovaj lekar (ne Gupta) sad slikovito objasnio mRNA vakcinu - kaze kao da vasem imunom sistemu donesete i pokazete "fotografiju" koga treba da napadne i ta "fotografija" nakon toga nestane kao snapshot!

 

Edit: FDA je trenutno samo preporucio odobrenje, nije jos zvanicno odobrena (FDA panel recommends authorization of Pfizer vaccine)

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ja prekljuce slavio rodjendan. Prva tura nas 5 u drugoj turi , smenuli se bukvalno, ostalih 6 i to je to. Skroz po propisu.

 

Srećan rođendan, sa zakašnjenjem..sve najlepše ti želim 🙂 

 

***

 

Glasala sam u anketi. Odgovor je " Da, sigurno".  Apsolutno mi je nevažno da li će to biti ruska, nemačka, kineska vakcina ili neka četvrta, peta..Važno je da je vakcina bezbedna.

 

Pošto se mi u Srbiji nećemo vakcinisati početkom godine već dosta kasnije, svi ćemo biti upoznati kako deluju sve te vakcine. 

 

Ukoliko bih mogla da biram..uh..ne znam, ne mogu da se odlučim između ruske vakcine i Fajzerove.

 

**

E, sada da vas pitam, da li ste gledali "Presing" na N1 i dr Anu Gligić? Evo linka

 

http://rs.n1info.com/Video/Pressing/a681422/Virusolog-Ana-Gligic-gosca-emisije-Pressing.html

 

Obratite pažnju na 53 minut ! 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...