Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Harmonika said:

Kako ti je uspelo da  ne znas bas  nikog? Ao nije tajna, odakle si?

Ako ih i ima, meni nece reci..mislim d aovde kod mene, ako i ima, kriju..

Evo ako ne racunamo price sa foruma, u prethodnom talasu znam 4 osobe, i cula sam mozda pricu o 3-4 dodatne. Ove sto znam svi su ok.

Sad vise od Avgusta nisam cula ni za koga, iako i mi imamo malo povecanje broja.

U SR sam samo cula istu informaciju kao i moji tamo, da ima 5-7, mislim da nikog ne znam licno, i to je bilo u prethodnom talasu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Naravno da bih. Uopšte mi ne izgleda sexy kombinacija metalnih ulaznih vrata i aparata za zavarivanje.Ti ne bi? 

Ima još zemalja koje se uspešno bore protiv epidemije. Tajvan, Urugvaj, Novi Zeland, Južna Koreja... Uglavnom se sve svodi na strogu kontrolu ljudi koji dolaze iz inostranstva i smanjivanje kontakata i nošenje maski. Opet mere koje zahtevaju disciplinu i poštovanje nekih mera.

A većina internet pametnjakovića se uhvatili za Švedsku, koja je dala katastrofalan primer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Ima još zemalja koje se uspešno bore protiv epidemije. Tajvan, Urugvaj, Novi Zeland, Južna Koreja... Uglavnom se sve svodi na strogu kontrolu ljudi koji dolaze iz inostranstva i smanjivanje kontakata i nošenje maski. Opet mere koje zahtevaju disciplinu i poštovanje nekih mera.

A većina internet pametnjakovića se uhvatili za Švedsku, koja je dala katastrofalan primer.

Ne znam za internet pametnjakoviće. to jest znam ali sam lepo vaspitan pa neću da psujem. Uzgred primer za koji si pitao je iz Wuhana, PRC, ne sa Tajvana, Urugvaja...
Taj mi primer uopšte nije - za primer. A tebi?

Link to comment
Share on other sites

To je bio sarkazam. Ove drugo su zemlje koje su uspešno suzbile epidemiju i gde se, uz neke mere i ograničenja, relativno normalno živi, ekonomija nije stala. Ali za divno čudo, niko ne poziva da se kopiraju te zemlje. Zato su se svi uhvatili Švedske, koja je valjda petnaesta po broju mrtvih na milion stanovnika.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

To je bio sarkazam. Ove drugo su zemlje koje su uspešno suzbile epidemiju i gde se, uz neke mere i ograničenja, relativno normalno živi, ekonomija nije stala. Ali za divno čudo, niko ne poziva da se kopiraju te zemlje. Zato su se svi uhvatili Švedske, koja je valjda petnaesta po broju mrtvih na milion stanovnika.

Opet da napomenem, tako gde su žene na vlasti to se rešava mnogo bolje....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

To je bio sarkazam. Ove drugo su zemlje koje su uspešno suzbile epidemiju i gde se, uz neke mere i ograničenja, relativno normalno živi, ekonomija nije stala. Ali za divno čudo, niko ne poziva da se kopiraju te zemlje. Zato su se svi uhvatili Švedske, koja je valjda petnaesta po broju mrtvih na milion stanovnika.

Jasno, cool smo. Pretpostavljam da je, valjda, što se kopiraju zemlje koje su na listi iznad Švedske, pa otud popularnost Švedske.
Čujem da se doziva Francuski metod, a sama Francuska ne stoji baš slavno ali eto ima "čvrstu ruku" u liku Makrona.
 

 

2 minutes ago, Don Juan said:

Opet da napomenem, tako gde su žene na vlasti to se rešava mnogo bolje....

I mi Anu 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Angelia said:

Sve zavisi sta racunas kao primarnu ulogu lockdowna, a uz to moras da posmatras da vecina sad govori da je tu bilo vise stete nego koristi. Kod nas recimo lockdown koji je u punoj snazi bio 3 meseca pa jos 3 meseca sa 90% snage pa i sad u nekom delu stoji....nemam pojma sta je to sprecio, jer kapaciteti u bolnicama nikad nisu bili optereceni

Znaci i nakon 8 meseci cemo kao odgovor na visi broj slucajeva govoriti o lockdownu.

Druga stvar bi bila da su oni odlucili lockdown da nadju resenje ili da zaustave sirenje na minimum (a znas da kad je pao broj slucajeva svi su se tapsali po ramenu, i uporedjivali rezultate svojih mera kako su bili upsesni, da bi sad otkrili....samo smo naterali virus da saceka).

Ali to se nije desilo, lockdownu unistili ekonomiju, i WHO kaze da je problem za zdravlje populacije, mentalno i fizicko, a u stvari moze to i bez lockdowna, mislim isto nam je. Osim ako kapaciteti u bolnicama nisu ugrozeni. Pa sto onda maltretirati gradjane?

 

Izvini, zaboravio sam, da li si ti u USA?

 

Slažem se da lockdown nije dugotrajno održivo rešenje, ali polazeći od pretpostavke da se uvođenje istog nikako ne isplati nijednoj državi (barem ja ne vidim isplativost), možda jednostavno nisu videli drugo rešenje u datom trenutku? Vakcina daleko, terapija se još uvek ispituje i traži. Kako bi izgledali bolnički kapaciteti da ga nije bilo, možemo samo da pretpostavljamo. Bojim se da za ovaj naš problem nema lakih rešenja - ili ćemo kao u Kini (što očigledno ne možemo) ili ćemo se mlatiti ovako još godinu-dve. Ono što bi naša država mogla je da, za početak, oštro kontroliše primenjivanje postojećih mera, a ne da dođe neka Teodora Džehverović - Jašarević (ili kako se već preziva) i održi koncert pred 500 ljudi u gradu koji je upravo prošao kroz haos, kao i ostatak države. 

Link to comment
Share on other sites

Kako misliš nema zabrane kretanja? Imali su ograničeno ograničenje do 500 metara od svoje kuće. Sve je zatvoreno što nije nužno (bazeni, teretane, i slično). Zatvorene su škole, tek su sad krenuli sa obdaništima, zatvoren je bukvalno sav posao, sa strankama još ne smeju firme da rade. Izraelski premijer je najavio malo labaljenje mera, i rekao daje lockdown dao željene rezultate. Sa druge strane predviđaju da će neke mere ostati na snazi do februara 2021.
Taj protest od 100.000 ljudi ne znam gde se i kada održao. Bilo je protesta, ali u celoj zemlji i gotovo je sigurno cifra od 100.000 debelo preterana, i ja bih baš voleo da vidim izvor a da nije al džazira, i sve je to bilo još početkom oktobra.
 
Ali ti ideš od krajnosti do krajnosti. Prvo si pohvalio Izrael, i rekao da bi druge zemlje trebalo da se ugledaju na njih. Onda kada si shvatio da su bili u lockdown-u (i dalje su), onda si "izmislio" proteste od 100k u Jerusalimu, kao dokaz da, eto lockdown postoji, ali ga ljudi ne fermaju. I sada više ne treba da se druge zemlje ugledaju na Izrael, nego građani na građane Jerusalima, mada tog protesta ni od korova.
 
U vezi lockdown a. U Francuskoj kad je bio onaj prvi lockdown. Nije se moglo ici dalje od 1km od kuce, morao si imati papir kad si otisao od kuce i gde ides. E sad druga je stvar sto to bas i nije bilo mnogo kontrolisano, barem ovde gde sam ja.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Slažem se da lockdown nije dugotrajno održivo rešenje, ali polazeći od pretpostavke da se uvođenje istog nikako ne isplati nijednoj državi (barem ja ne vidim isplativost), možda jednostavno nisu videli drugo rešenje u datom trenutku? Vakcina daleko, terapija se još uvek ispituje i traži. Kako bi izgledali bolnički kapaciteti da ga nije bilo, možemo samo da pretpostavljamo. Bojim se da za ovaj naš problem nema lakih rešenja - ili ćemo kao u Kini (što očigledno ne možemo) ili ćemo se mlatiti ovako još godinu-dve. Ono što bi naša država mogla je da, za početak, oštro kontroliše primenjivanje postojećih mera, a ne da dođe neka Teodora Džehverović - Jašarević (ili kako se već preziva) i održi koncert pred 500 ljudi u gradu koji je upravo prošao kroz haos, kao i ostatak države. 

Pa eto zato bežimo iz grada, da nas ne uhvati ponovo 🙂 Na selu makar imamo dvorište nismo kao kanarinci u kavezu. Proletos nisam smeo da izbacim đubre iz kuće 3 dana, jer država ne želi da kontroliše šabane, lakše joj je da kontroliše pristojan svet. E neće ga opet vala. Neko mi poslao sliku Darije kako `ladno sedi u kafiću pre neki dan uredno bez maske, valjda kao primer.
Nemam stvarno ikakvih dokaza da će lockdown stvarno da pomogne ili samo odgodi problem, ali jedno znam sigurno: Mnoge će koštati karijere, a još veći broj ljudi egzistencije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Izvini, zaboravio sam, da li si ti u USA?

 

Slažem se da lockdown nije dugotrajno održivo rešenje, ali polazeći od pretpostavke da se uvođenje istog nikako ne isplati nijednoj državi (barem ja ne vidim isplativost), možda jednostavno nisu videli drugo rešenje u datom trenutku? Vakcina daleko, terapija se još uvek ispituje i traži. Kako bi izgledali bolnički kapaciteti da ga nije bilo, možemo samo da pretpostavljamo. Bojim se da za ovaj naš problem nema lakih rešenja - ili ćemo kao u Kini (što očigledno ne možemo) ili ćemo se mlatiti ovako još godinu-dve. Ono što bi naša država mogla je da, za početak, oštro kontroliše primenjivanje postojećih mera, a ne da dođe neka Teodora Džehverović - Jašarević (ili kako se već preziva) i održi koncert pred 500 ljudi u gradu koji je upravo prošao kroz haos, kao i ostatak države. 

Da, Filadelfija.

 

Nema veze sa time da nisu videli resenje, nego sa politikom. Kod nas (i to znaci pricam o PA, USA, jer ne mozes 50 drzava tretirati isto) je 50% umrlih u starackim domovima, njima lockdown nista nije mogao pomoci, mogli su i da ne drze lockdown, a da zatvore njih, i zastite ranjivu populaciju, i ne vidim veliku razliku u rezultatu. 

 

osim sto su naravno unistili ekonomiju, i izazvali ko zna jos koje posledice (za koje sad strucnjaci govore da cemo gledati narednih 10 godina). Uz to su totalno izgubili poverenje gradjana, jer dosta ljudi vidi da neke mere uopste nisu imale smisla.

 

BTW nista se nije promenilo od pocetka septembra, a mi smo juce duplirali broj slucajeva dnevno u odnosu na pre 4 nedelje.

Kako i zasto?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

BTW nista se nije promenilo od pocetka septembra, a mi smo juce duplirali broj slucajeva dnevno u odnosu na pre 4 nedelje.

Kako i zasto?

 

Ne znam. Ne verujem da se baš ništa nije promenilo za tih mesec i po dana, pričali smo već o tome. Moja pretpostavka je da ima neke veze sa nepoštovanjem mera zaštite; da nema, onda bi se virus širio i u uslovima strogog lokdauna, preko površina, vode, ambalaže proizvoda iz radnji. Pošto se ipak u tim uslovima ne širi, znači da glavni zamajac prenošenja ima veze sa cirkulacijom ljudi i njihovim ponašanjem, barem ja tako razmišljam.

14 minutes ago, urosg3 said:

Pa eto zato bežimo iz grada, da nas ne uhvati ponovo 🙂 Na selu makar imamo dvorište nismo kao kanarinci u kavezu. Proletos nisam smeo da izbacim đubre iz kuće 3 dana, jer država ne želi da kontroliše šabane, lakše joj je da kontroliše pristojan svet. E neće ga opet vala. Neko mi poslao sliku Darije kako `ladno sedi u kafiću pre neki dan uredno bez maske, valjda kao primer.
Nemam stvarno ikakvih dokaza da će lockdown stvarno da pomogne ili samo odgodi problem, ali jedno znam sigurno: Mnoge će koštati karijere, a još veći broj ljudi egzistencije.

 

To je najbolji potez u ovom trenutku, zbrisati iz grada...jbg, Darija mora da pokaže šminku, zar da se ne vidi kako se picnula, jel to hoćete, jel to hoćete?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Don Juan said:

Gde sme korona na Sremce. Mada sam i ja faktički Sremac, samo južni Sremac 🙂

Sremce manje/vise. Sremice su vec posebna kategorija. Bar se tako kaze kod nas u NS.

Uostalom, zna se gde Sremice drze svoje novce. To sve govori o njima 😄

Edited by RatzenStadt
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Dr is NS u Covid-19 grupi pise:

 

"Sad je dosta ... ne znam kako je kod Vas u drugim mestima ali u NS se više ne može živeti od hitne ... sirene rotacija i u dva noću kad nema saobraćaja ... davno sam pisala o tome, ali moram opet ... kako se broj povećava(?!) tako se i hitna tera na zvučnu signalizaciju ... ne znam kako je u drugom mestima, ali u NS nije ništa drastičnije, mada su pokrenuli sve za crvenu zonu, da se ovaj put dočeka spremno ... većina sad pozitivnih otkrivena je u non kovid amb zbog preoperative i sl. bez simptoma ...pod nadzorom (sami smo sebi dali za pravo da ih pratimo iako su bez simptoma)..."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dr is NS u Covid-19 grupi pise:
 
"Sad je dosta ... ne znam kako je kod Vas u drugim mestima ali u NS se više ne može živeti od hitne ... sirene rotacija i u dva noću kad nema saobraćaja ... davno sam pisala o tome, ali moram opet ... kako se broj povećava(?!) tako se i hitna tera na zvučnu signalizaciju ... ne znam kako je u drugom mestima, ali u NS nije ništa drastičnije, mada su pokrenuli sve za crvenu zonu, da se ovaj put dočeka spremno ... većina sad pozitivnih otkrivena je u non kovid amb zbog preoperative i sl. bez simptoma ...pod nadzorom (sami smo sebi dali za pravo da ih pratimo iako su bez simptoma)..."
Ne bih da me svatis/te pogresno. Jos letos mi je prijatelj koji radi u hitnoj, vozi hitnu pomoc, rekao da imaju naredbu da ukljuce sirene, bez obzira da li voze nekog ili ne.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

"većina sad pozitivnih otkrivena je u non kovid amb zbog preoperative i sl. bez simptoma"

 

E ovo je tacno. U ponedeljak jedan moj ucenik je saznao da mu je baka pozitivna na kovid. Zena se nije ni nakasljala, nema ama bas nikakvih simptoma. Medjutim spremala se za operaciju katarakte, pa je morala da se testira. I tako saznali. Inace kaze ne bi joj palo na pamet da je zarazena. Svi zive zajedno u kuci, niko nema siptome, klinca doktor nije slao na testiranje, samo dvonedeljna izolacija. Verovatno je neko iz porodice pokupio virus "napolju" pa joj preneo (ona sedi kod kuce i cuva se, sin i snaha rade, dva klinca u srednjoj, i ovaj "moj" u osnovnoj).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Medjutim spremala se za operaciju katarakte, pa je morala da se testira. I tako saznali.

Ovo je utesno za cuti, prvo sto je trebalo uopste da se operise u ovoj godini kad se sve odlaze, drugo sto ocigledno vise vode racuna pre intervencija, cenim da je testirana PCR metodom. Nadamo se da ce baka uskoro ipak operisati kataraktu :classic_smile:

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zoe Bg said:

Ovo je utesno za cuti, prvo sto je trebalo uopste da se operise u ovoj godini kad se sve odlaze, drugo sto ocigledno vise vode racuna pre intervencija, cenim da je testirana PCR metodom. Nadamo se da ce baka uskoro ipak operisati kataraktu :classic_smile:

 

Jbg, katarakta znacajno utice na kvalitet zivota, pa iako nije opasno po zivot ljudi gledaju da to rese sto je pre moguce. 

 

Mi smo nasoj baki gledali bar jedno oko da uradimo privatno, bez cekanja.

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, momohyoideus said:

 

Jbg, katarakta znacajno utice na kvalitet zivota, pa iako nije opasno po zivot ljudi gledaju da to rese sto je pre moguce. 

 

Mi smo nasoj baki gledali bar jedno oko da uradimo privatno, bez cekanja.

Znam na vise primera iz okruzenja, znaci vreme izuzetno. 

Cula sam skoro da ne mogu da se zakazu neki pregledi na Ocnoj, tako da sve sto funkcionise je dobra stvar. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...