Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, CheshireCat said:

 

 

Ako je tako onda smo mi možda i odradili najgore. Nadam se.

Eh ne ide to tako, Marfijevi zakoni su za zabavu. Ali sećaš se šta sam pričao za uravnjivanje, to se uklapa u ideju, da će cases/milion pop. da se uravni bez obzira na sve. Hrvatska koliko god da je bolje izgledala ljudi nas uredno stigli. Kod njih je nešto bolji broj preminulih, mislim da prosto bolje leše, za ostalo smo se izjednačili.

Ono što će prvo da ti zamere na bold je - ne znamo još šta je najgore. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Eh ne ide to tako, Marfijevi zakoni su za zabavu. Ali sećaš se šta sam pričao za uravnjivanje, to se uklapa u ideju, da će cases/milion pop. da se uravni bez obzira na sve. Hrvatska koliko god da je bolje izgledala ljudi nas uredno stigli. Kod njih je nešto bolji broj preminulih, mislim da prosto bolje leše, za ostalo smo se izjednačili.

Ono što će prvo da ti zamere na bold je - ne znamo još šta je najgore. 

Izgleda da, kom je suđeno, suđeno je

Link to comment
Share on other sites

 

39 minutes ago, Harmonika said:

Kad smo kod Makedonije, smiruje li se kod njih, posto su oni vec duze vreme u cabru?

Ne baš, ali se ne povećava. Imam klijenta tamo pa smo malo pričali na temu, on tvrdi da su, kao podeljeno društvo veliki problemi oko poštovanja mera, i da leva obala Vardara skoro da uopšte ne poštuje bilo kakve mere, a da su ovo što su izbrojali sa desne obale u ogromnoj većini, koja koliko toliko poštuje mere.
Suštinski ovo važi za Skoplje što mi je pričao ne za celu zemlju. Inače on je savestan, nešto kao naš prijatelj @Akiro ovde, pa ga strašno nerviraju što sa poštovanjem mera ide traljavo 🙂 
Oni su isto imali ozbiljan lockdown proletos, čak i duže od nas, sa sličnim rezultatima.

4 minutes ago, Likvi said:

Izgleda da, kom je suđeno, suđeno je

jedan lekar kod nas na Poliklinici ima običaj da kaže:
"ko ima veka ima i leka"

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Kako ne znas nijednu? A Srbija u julu? A Makedonija, Crna Gora, Bosna..?

 

 

Ne bih rekla da su balkanske zemlje najbolji primer, jer je u njima, iz ko zna kakvih sve razloga, prisutnost virusa bila vrlo mala u prolece. Pa ipak, i tamo se govori o mnogo blazim oblicima bolesti i znatno manjem broju umrlih u odnosu na ukupan broj obolelih, nego sto je to bilo proletos. U Australiji definitivno nije bio taj slucaj, jer se tamo dnevni broj obolelih i tada brojao stotinama, a dnevni broj umrlih je bio jednocifren. Sada je znatno veci broj mrtvih na jedva malo veci broj obolelih.

 

2 hours ago, zoe Bg said:

Ceska trenutno, ludilo. U prvom talasu su bili izuzetni.

 

Kao sto gore rekoh, ipak treba uzeti u obzir i ukupan broj obolelih. Vidim da Ceska nekog od poslednjih dana ima 40 umrlih na neverovatnih 8,5 hiljada novoobolelih. Australija je isti taj broj umrlih imala na ispod hiljadu obolelih dnevno.

 

Ne tvrdim da sam u pravu, i volela bih da nisam, ali izgleda da ovaj virus zaista daje teze oblike bolesti i vecu smrtnost u zimskim mesecima, kad se vise boravi u zatvorenom. Zato i nisam sigurna da cemo narednih meseci i dalje moci da govorimo o njemu kao o obicnom gripu. Volela bih da gresim.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vilhelmina said:

Ne bih rekla da su balkanske zemlje najbolji primer, jer je u njima, iz ko zna kakvih sve razloga, prisutnost virusa bila vrlo mala u prolece. Pa ipak, i tamo se govori o mnogo blazim oblicima bolesti i znatno manjem broju umrlih u odnosu na ukupan broj obolelih, nego sto je to bilo proletos

Nisu najbolji primer, sigurno, zbog komplikovane društvene i političke situacije pre svega. Na žalost ima nas koji živimo tu, pa nam je odličan primer 🙂
Među nama - šta mislite koja je zemlja/region uopšte dobar primer za metriku, ako uopšte postoji? I zašto?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Nisu najbolji primer, sigurno, zbog komplikovane društvene i političke situacije pre svega. Na žalost ima nas koji živimo tu, pa nam je odličan primer 🙂
Među nama - šta mislite koja je zemlja/region uopšte dobar primer za metriku, ako uopšte postoji? I zašto?

Ovako pausalno- mozda Srbija, Hrvatska i CG..sa jedne strane, Srbija je prosla ocigledno losije nego sto se pricalo i na prolece, a na leto izgleda jos gore, tsa druge strane, Crna Gora i Hrvatska su sest meseci relativno dobro hendlovali situaciju, ali oces..ali, mislim da je jos uvek rano vrsiti bilo kakva merenja..opet se  vracamo na ono da pravila mozdai nema, da  je sve to cista lutrija..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Harmonika said:

Ovako pausalno- mozda Srbija, Hrvatska i CG..sa jedne strane, Srbija je prosla ocigledno losije nego sto se pricalo i na prolece, a na leto izgleda jos gore, tsa druge strane, Crna Gora i Hrvatska su sest meseci relativno dobro hendlovali situaciju, ali oces..ali, mislim da je jos uvek rano vrsiti bilo kakva merenja..opet se  vracamo na ono da pravila mozdai nema, da  je sve to cista lutrija..

Hrvatska nas stigla i uravnjeni smo CG isto. Samo smo u različitim vremenima stigli do istog rezultata.
Po zvaničnim brojevima, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Kon smanjio rok na 10 dana!

Inače dobio je dojavu da su mnogi Fast food u Beogradu ostali otvoreni posle 23 časa, i skupo će nas to koštati 🙂

... a neće nas skupo koštati prikrivanje tačnih brojeva, neće nas skupo koštati kad za 10 dana počnu da objavljuju malo tačnije brojeve, neće nas skupo koštati što on zna istinu, pa nam najavljuje da će tek da nam kaže.

Ne.

Skupo će nas koštati što mladi jedu posle 23. Pa dragi doktore Kon srešćemo se valjda nekad, negde, da popričamo o etici.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Izgleda kao da je pravilnost ko je super u prvom u drugom je krš

 

To ima logike. Ovo ce zvucati grubo, ali bi moglo da bude objasnjenje. Virus najvise stete nanosi najranjivijem delu stanovnistva, gde je smrtnost najvece. Kod onih zemalja koje su imale visoku smrtnost u prvom naletu virus je delom "rascistio" takvu poplaciju, dok kod ovih koji su prosli blago te osobe stradaju u sad i otud gori rezultati.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mikiiiki said:

To sve moze a i ne mora nista da znaci.

 

Kod nas je opste poznato da se neke vesti preuvelicavaju.

Uopste me ne bi cudilo da je npr vest o Pekovicu kod nas uvelicana, tj predstavljena u gorem svetlu nego sto jeste, samo da bi mediji zavredili paznju, publicitet.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

To sve moze a i ne mora nista da znaci.

 

Kod nas je opste poznato da se neke vesti preuvelicavaju.

Uopste me ne bi cudilo da je npr vest o Pekovicu kod nas uvelicana, tj predstavljena u gorem svetlu nego sto jeste, samo da bi mediji zavredili paznju, publicitet.

Nije nemoguće za vrhunske sportiste u periodu života kada prestanu sa aktivnim sportom, ma uopšte me ne bi iznenadilo.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

Da li nam objasnjava kako ovaj do sada ovaj nevidjeni virus 99% zarazenih ni ne oseti, tj treba nam test da bi znali da ga imamo?? 

Podmukao je, kaže da je najpametniji virus 🙂
Imamo pametne telefone, pametne televizore sad i pametan virus 🙂
 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...