Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sto se tice cuvene Novartisove vakcine za svinjski grip...

 

2009. nulti pacijent oboljeva u Meksiku. Nama dolazi grip nekoliko meseci posle, preko decka koji je bio u Argentini ako se dobro secam.

 

Krece panika slicna ovoj. Potpisujemo ugovor sa Novartisom za 3 miliona vakcina, komercijalna cena oko 700 dinara po vakcini. Vakcina da dodje u tri paketa.

 

E sad,globalna antivakcinalna histerija koja je tad dobila novi zivot (originalna Vejkfildova je bila manje vise ugasena), se bazira na tome odakle Novartisu vakcina za novi grip samo par nedelja posle pocetka pandemije? Taj grip je potpuno nov, ljudi nikada nisu oboljevali od njega. To znaci da je virus Novartis napravio u laboratoriji, i odmah potom ponudio vakcinu da zgrne pare.

 

Al ne lezi vraze, ubrzo posle Novartisa, i Sanofi, neki Kinezi i Rusi i uglavnom svaka jaca farmaceutska kompanija je izasla na trziste sa svojim vakcinama, bukvalno do mesec dana posle ovih. Ta cinjenica sama po sebi opovrgava tu tezu da je virus dosao iz laboratorije, jer da jeste, samo bi Novartis kupio kajmak, jer ne postoji sansa da svi vakcinu za lab virus naprave toliko brzo. Zasto bi Novartis delio kajmak sa konkurencijom, zarada se deli na desetine kompanije i to prakticno nije to, ni ulaganje u tu vakcinu i lab virus se ne bi vratilo, nemaju racunicu. Pa kako se onda desilo da Novartis izbaci vakcinu toliko brzo, a onda i ovi za njima?

 

Pa vrlo jednostavno, ako imamo osnovna znanja o Orthomyxoviridae, odnosno porodici virusa gripa.

 

spacer.png

 

Svinjski grip je Influenza Virus A, H1N1. Kao sto vidimo ovde, on ima preko 10 srodnih podtipova, sto onemogucava (za sada) naucnike da naprave jednu vakcinu za sve podtipove, ali pojedinacna vakcina za svaki podtip postoji. Koristeci znanje koje imaju za srodne tipove, Novartis, pa onda i ostali posle njega, su napravili vakcinu za novi H1N1 u rekordnom roku.

 

Posto smo tu teoriju zavere resili, da se fokusiramo na nasu aferu i Konovu ulogu u istoj. Kon je bio predsednik radne grupe koja se bavila pandemijom svinjskog gripa. On je urgirao da se sto pre nabavi vakcina, posto postoji, kako nam se ne bi desilo ovo sto nam se desava sada.

 

Bio je tender, Novartis je pobedio Sanofi i jos neke, kako su nam tada rekli, zbog najnize cene vakcine. Sta se dalje desava? Desava se to da smo mi potpisali na ugovor za 3 miliona vakcina, ali da nam isporuce iz tri dela, prvi deo bi bio za ugrozene grupe i zdravstvene radnike i bio bi za nas besplatan, odnosno sve bi pokrila drzava. Tomica Milosavljevic, tadasnji ministar, pred kamerama prvi prima vakcinu. Vakcina nije obavezna, vec je samo ponudjena svima i odziv je bio jako los, zbog ove teorije zavere koja je uzela danak.


Takodje, problem je bio sto je Novartisova vakcina po skracenoj proceduri dobila atest. Atest i druge provere koje mi vrsimo obicno traju dva meseca. Zbog situacije, maltene nismo nista ni proveravali, samo zavrsili dokumentaciju za nedelju dana. Pa je odatle krenula prica o "krs" vakcini koju su nam uvalili. Sto je opet, suplja prica, jer do tada su vec milioni u Evropi primili tu vakcinu, istu koju smo mi dobili i nuspojave su bile u rangu onih kod drugih vakcina, i brojno i posledicno.

 

Neuki novinari kod nas su dali zamajac toj prici, pa se tu iskonstruisalo svasta, a zapravo je ta skracena procedura bila potpuno normalna za takvu situaciju.

 

Posle toga se ispostavilo da je ovaj virus manje opasan nego sto se u prvi mah cinilo i da je samo nesto gori od obicnog sezonskog gripa koji smo imali do tad. Bez obzira na to, od svinjskog gripa su umrli milioni. Nase vakcine ostase neiskoriscene, mi ih platismo, hteli smo da raskinemo ugovor, pa placali penale, pa se povela prica da li se tu neko ugradio (vrlo verovatno i jeste, kao i obicno), ali to sve nema nikakve veze sa Konom.

 

Prica je dobila dodatni zamajac pojavom nekih Kineza koji su navodno davali vakcine za 300 kinti komad. Ali ta vakcina nije zavrsila test fazu, a danas znamo da nije ni bila u upotrebi. Tako da oni novinari koji su ispisali tonu teksta na tu temu su takodje pogresili, jer za duplo manje para bismo dobili samo jos vece nista. I ta procena da se uzmu Novartisove vakcine je bila dobra, pogresna je bila poslovna odluka sto se tice kolicine.

 

Zato sto je procena virulencije svinjskog gripa bila pogresna. Srecom. Mnogo je bolji biti obazriv nego pricati o najsmesnijem virusu u istoriji pa najebati posle. Ova pandemija pokazuje na sta je svet mogao da lici pre tih 10 godina, ali srecom, taj virus nije bio toliko opasan.

 

Nije ni ovaj, postoje mnogo opasniji virusi potencijalno, koji bi mogli u buducnosti da nas napadnu. Ali i ovaj je dovoljno gadan da nas paralise i to uvek treba imati u vidu.

  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Radovanović: Virus uopšte nije oslabio, nema nikakvih dokaza o tome

 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a592818/Radovanovic-Virus-uopste-nije-oslabio-nema-nikakvih-dokaza-o-tome.html

 

 

 

Ovo je bitno kao odgovor na pitanje zasto ovakve policijske mere

 

Quote

Mi smo svesni da je našu protivepidemijsku borbu ovde odredilo odsustvo testova, jer nismo mogli da slušamo SZO - da što više testiramo, da otkrivamo obolele, da njih izolujemo, njihove kontakte stavimo u karantim - nego smo morali da karantiramo populaciju ili velike segmente populacije, a to je moguće samo na neko vreme, i sada moramo da se vraćamo normalnom životu, navodi gost Novog dana.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Radovanović: Virus uopšte nije oslabio, nema nikakvih dokaza o tome

 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a592818/Radovanovic-Virus-uopste-nije-oslabio-nema-nikakvih-dokaza-o-tome.html

 

 

 

15 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ja bih da se vratim nazad, moram hraniti ribe u jezercetu. Otoplilo je a one se bude iz zimskog sna.

 

Pored toga, niko ne komentarise preko 500000 potpisa u USA za istragu protiv fondacije Bila Gejtsa i njegove umesanosti oko virusa i vakcina. 

 

Retarda ima puno više, ne moraš da brineš, to je tek početak. Osetili su da je došlo njihovo vreme pa su izmileli iz rupa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juce sam svratio do Lidla. Kakva guzva unutra, pa ono je strasno. Ljudi se jedva krecu, polovina ne nosi maske... Jos najavljuju da krene prvo medjugradski pa posle i gradski prevoz. Mislim stvarno...Kao potez prekidacem i sve je proslo. Jedni kazu virus oslabio, drugi kazu nije... 

Sto se tice Nisa... Retko kome je jasno sta se tu desavalo i desava. Čair odjednom prazne, ljude su preko noci budili i otpustali. Sve je kao deo neke predstave. Sa druge strane sigurno je vise ljudi umrlo nego sto se saopstavalo. Vlasnik jednog od najposecenijih kafica, decko od cetrdesetak godina, umro je od korone. Ko zna kako se on vodi. Gerontoloski centar? Bese da muva ne sme da uleti, cini mi se da je i vojsku pomenuo da ce da cuva to. Ne bi me iznenadilo da su se neke stvari dodatno cinile ili propustale da bi se situacija dodatno dramatizovala i davala za pravo psihopati da radi ovo sto radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 said:

 

Retarda ima puno više, ne moraš da brineš, to je tek početak. Osetili su da je došlo njihovo vreme pa su izmileli iz rupa.

E, dobra star vremena kada je HAARP bio glavni krivac za sve.

Sad , brate, svako selo svoju teoriju zavere ima.

Pravda za HAARP.

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Juce sam svratio do Lidla. Kakva guzva unutra, pa ono je strasno. Ljudi se jedva krecu, polovina ne nosi maske... Jos najavljuju da krene prvo medjugradski pa posle i gradski prevoz. Mislim stvarno...Kao potez prekidacem i sve je proslo. Jedni kazu virus oslabio, drugi kazu nije... 

Sto se tice Nisa... Retko kome je jasno sta se tu desavalo i desava. Čair odjednom prazne, ljude su preko noci budili i otpustali. Sve je kao deo neke predstave. Sa druge strane sigurno je vise ljudi umrlo nego sto se saopstavalo. Vlasnik jednog od najposecenijih kafica, decko od cetrdesetak godina, umro je od korone. Ko zna kako se on vodi. Gerontoloski centar? Bese da muva ne sme da uleti, cini mi se da je i vojsku pomenuo da ce da cuva to. Ne bi me iznenadilo da su se neke stvari dodatno cinile ili propustale da bi se situacija dodatno dramatizovala i davala za pravo psihopati da radi ovo sto radi.

Da, i ja sam poznao vlasnika kafića iz "parkića" i još neke....pominjali smo ih ovde.

Mi nemamo dovoljan broj medicinskih radnika, zdravih....na ispomoći su nam medicinske sestre iz Beograda i ko zna odakle. 

Link to comment
Share on other sites

OVO JE JEDAN OD DANASNJIH KOMENTARA SA PORTALA JUZNE VESTI

Juce sam sahranio babu.Svi znate da je korona usla u staracki dom u Nisu.Izveli su te ljude nepokretne i stare da ceo dan bez hrane cekaju u hodniku prevoz,onda su ih transportovali u klinicki bez negovatelja gde su ljudi koji nisu mogli da se hrane dobili po sendvic koji nisu mogli sami da pojedu niti vodu da popiju,mnogo njih su umrli od straha iscrpljeni bez vode i hrane koju nisu mogli sami da prinesu okruzeni svemircima.Gladni,zedni,uplaseni.Ko ce da odgovara.Da li ovde ima neki advokat da se drzava tuzi i da dodjemo do istine.Danas ce jos ljudi iz starackog doma u Nisu preminuti zbog najsmesnijeg virusa i neozbiljnosti drzave.Uzasna noc u Nisu zbog nevremenog zatvaranja starackog doma i krivice drzave

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Naprdnjačka strategija se sada svodi isključivo na damage control. 

 

Odnosno, što može biti gurnuto pod tepih, slagano, zabašureno i prevareno, to će i biti. Laže se i lagaće se do besvesti i po potrebi samo menjati agende, da bi za vidovdan preživeli (a i pomrli naravno) mogli da ispune svoju patriotsku dužnost i glasaju za Smrada.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pametno su Hrvati uradili - "iscepkali" na zupanije! 

Vojvodina sa 8% zarazenih (i 30 % stanovnistva) ima iste mere kao neka ozbiljnija zarista na jugu Srbije. Juce bila u Subotici, ljudi se pridrzavaju mera, i ljude vredja to konstantno optuzivanje  - nema generalizacije, recite tu i tu je tako, ovi su "nevaljali" i njih cemo "kazniti".

Kad je krenulo u Kikindi, oni nisu cekali da drzava uvede na celoj teritoriji, vec su kod sebe u gradu pozatvarali sve osim prehrambenih prodavnica i apoteka. Teritorijalni princip da se primeni i svako nek zavede red u svom dvoristu. Nema potrebe da baba u Velikim Radincima sedi u kuci kao zatvorenik, ako u 50 km oko nje nema zarazenih. Srem ima preko 300 000 stanovnika i 64 zarazenih - iliti 0.02 % 

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Pametno su Hrvati uradili - "iscepkali" na zupanije! 

Vojvodina sa 8% zarazenih (i 30 % stanovnistva) ima iste mere kao neka ozbiljnija zarista na jugu Srbije. Juce bila u Subotici, ljudi se pridrzavaju mera, i ljude vredja to konstantno optuzivanje  - nema generalizacije, recite tu i tu je tako, ovi su "nevaljali" i njih cemo "kazniti".

Kad je krenulo u Kikindi, oni nisu cekali da drzava uvede na celoj teritoriji, vec su kod sebe u gradu pozatvarali sve osim prehrambenih prodavnica i apoteka. Teritorijalni princip da se primeni i svako nek zavede red u svom dvoristu. Nema potrebe da baba u Velikim Radincima sedi u kuci kao zatvorenik, ako u 50 km oko nje nema zarazenih. Srem ima preko 300 000 stanovnika i 64 zarazenih - iliti 0.02 % 

 

Slazem se i sa tobom i sa nekim drugima koji ovo pricaju, a mene napadaju jelte, samo sto treba imati u vidu da u drzavi gde se jedan cinovnicic SNSa oglusio o naredbu sefa, pa ce sad da mu napakuju sve za sta je kriv i nije kriv, dok ne bude puj pike ne vazi kad se slegne prasina, to jednostavno ne mozes da primenis.

 

Ne mozes ni da se oslonis na ljude u globalu jer su stoka, tako da sto stroze mere treba da stoje sto duze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Pametno su Hrvati uradili - "iscepkali" na zupanije! 

Vojvodina sa 8% zarazenih (i 30 % stanovnistva) ima iste mere kao neka ozbiljnija zarista na jugu Srbije. Juce bila u Subotici, ljudi se pridrzavaju mera, i ljude vredja to konstantno optuzivanje  - nema generalizacije, recite tu i tu je tako, ovi su "nevaljali" i njih cemo "kazniti".

Kad je krenulo u Kikindi, oni nisu cekali da drzava uvede na celoj teritoriji, vec su kod sebe u gradu pozatvarali sve osim prehrambenih prodavnica i apoteka. Teritorijalni princip da se primeni i svako nek zavede red u svom dvoristu. Nema potrebe da baba u Velikim Radincima sedi u kuci kao zatvorenik, ako u 50 km oko nje nema zarazenih. Srem ima preko 300 000 stanovnika i 64 zarazenih - iliti 0.02 % 

Kod nas u Nišu, za sve mora da se pita "Beograd", i na približan broj stanovnika do sada preko 3000 zaraženih. Ima i nešto sa strane,a trenutno "na mišiće" spustili smo na oko 900. Kad kažem da se pita "beograd" mislim da centrala SNS-a mora da da "zeleno svetlo" ako iz Gradskog štaba treba neko da ode za burek.

1 minute ago, McLeod said:

 

Slazem se i sa tobom i sa nekim drugima koji ovo pricaju, a mene napadaju jelte, samo sto treba imati u vidu da u drzavi gde se jedan cinovnicic SNSa oglusio o naredbu sefa, pa ce sad da mu napakuju sve za sta je kriv i nije kriv, dok ne bude puj pike ne vazi kad se slegne prasina, to jednostavno ne mozes da primenis.

 

Ne mozes ni da se oslonis na ljude u globalu jer su stoka, tako da sto stroze mere treba da stoje sto duze.

U startu, umesto što su filovali brojke, trebali su hermetički da zatvore Niš. Izlazili su u suret motačima kablova, da ih ne uvrede, a evo vidim da sad kukaju i prete iz Yure da će premestiti proizvodnju u neku od okolnih zemalja, ukoliko se ne vrate svi na posao.....idite bre yebo vas ko vas dovede.....evo kako sada izgleda odlazak na posao u Yuri...

 

jura

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Pametno su Hrvati uradili - "iscepkali" na zupanije! 

Vojvodina sa 8% zarazenih (i 30 % stanovnistva) ima iste mere kao neka ozbiljnija zarista na jugu Srbije. Juce bila u Subotici, ljudi se pridrzavaju mera, i ljude vredja to konstantno optuzivanje  - nema generalizacije, recite tu i tu je tako, ovi su "nevaljali" i njih cemo "kazniti".

Kad je krenulo u Kikindi, oni nisu cekali da drzava uvede na celoj teritoriji, vec su kod sebe u gradu pozatvarali sve osim prehrambenih prodavnica i apoteka. Teritorijalni princip da se primeni i svako nek zavede red u svom dvoristu. Nema potrebe da baba u Velikim Radincima sedi u kuci kao zatvorenik, ako u 50 km oko nje nema zarazenih. Srem ima preko 300 000 stanovnika i 64 zarazenih - iliti 0.02 % 

 

Ne može, Psiha ni najmanje ne zanima stanje na terenu, da ga interesuje, postoji čitav niz mera i postupaka koje je moguće sprovesti a koje nisu sprovedene. Jedna od njih je podela na regione i delovanje na lokalnom nivou u skaldu sa konkretnom situacijom. 

 

No, sve ovo što se radi je u stvari jedna golema predizborna kampanja pa sve treba posmatrati na taj način. 

 

Krajnji cilj nije obuzdavanje zaraze, već stvaranje psihoze i osećaja kod stanovništva kada se mere jednom popuste (naravno u pravom trenu) da je izlazak na glasanje ultimativna nagrada koju im je Svevišnji svojim neverovatnim naporima obezbedio.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

Tako je, mi smo duboko centralizovana drzava, i kad ja kao stari Banacanin i Vojvodjanin pokrenem pricu o autonomiji, svi oko mene me optuzuju za separatizam. A nije stvar uopste u tome. Kao da u Nisu, Kragujevcu ili Subotici nema pametnih glava, pa treba Beograd da misli na sve njih.

Mi u Nišu nemamo pametnih glava....mi nemamo ni "niških glava" na čelu Grada su nam "uvezeni" kadrovi...većnici najuticajniji. Ne samo što nisu iz Niša, nego nisu ni iz Srbije...ako to mogu da podvučem a da ne izgleda ružno. Ali je fakat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Tako je, mi smo duboko centralizovana drzava, i kad ja kao stari Banacanin i Vojvodjanin pokrenem pricu o autonomiji, svi oko mene me optuzuju za separatizam. A nije stvar uopste u tome. Kao da u Nisu, Kragujevcu ili Subotici nema pametnih glava, pa treba Beograd da misli na sve njih.

Srem, Banat i Backa...sta si bre snishodljiv, cepaj to bre 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pored toga, niko ne komentarise preko 500000 potpisa u USA za istragu protiv fondacije Bila Gejtsa i njegove umesanosti oko virusa i vakcina. 


500k u USA je 10k u Srbiji. Hoćeš u po sto evra da bi ista ta peticija u Srbiji imala bar duplo više potpisa. Na brzaka pronađoh jednu peticiju protiv 5g mreže u Srbiji koja već ima 21k potpisa. Peticija za ukidanje obavezne vakcinacije dece ima 22k (u Hrvatskoj 9k).

 

Mislim, ako već odmeravamo zatupljenost i primitivizam. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pa imamo okruge - daj "izdeli" po okruzima, pa kazi "Aha, juznobacki okrug ne slusa, tu cemo priteci", "Sremci dobri, ok ,tu cemo malo popustiti"

 

Dakako, one mere koje cemo nastaviti do vakcine (distanciranje, negrupisanje, maske, pranje ruku...), treba da se postuju uvek i svuda

7 minutes ago, Constantin said:

Di su naši novci :high_five:

 

Kaze se:"Ciji su nasi novci?" 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo ovo?

 

Quote

Isto tako, ne sme da zavara često ponavljana poslednjih dana konstatacija da je virus oslabio. On uopšte nije oslabo, nema nikakvih dokaza. Čak koristi se jedna stručna reč - virulencija. I kad je ona u pitanju, tu se ništa nije promenilo. Virulencija znači ubojitost, virulencija je stepen pategonesti, patogenost je sposobnost klice da ošteti zdravlje. Virulencija ovog virusa je ista kao što je bila, nigde su svetu nije pokazano da je virulencija opala, ili da će opasti zato što sija sunce", ističe gost Novog dana.

 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a592818/Radovanovic-Virus-uopste-nije-oslabio-nema-nikakvih-dokaza-o-tome.html

 

 

 

A evo i veselije strane 🙂

 

https://twitter.com/zaklina_prva/status/1253979402507034624/photo/1

Edited by Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


500k u USA je 10k u Srbiji. Hoćeš u po sto evra da bi ista ta peticija u Srbiji imala bar duplo više potpisa. Na brzaka pronađoh jednu peticiju protiv 5g mreže u Srbiji koja već ima 21k potpisa. Peticija za ukidanje obavezne vakcinacije dece ima 22k (u Hrvatskoj 9k).
 
Mislim, ako već odmeravamo zatupljenost i primitivizam. 
Nisam ja to napisao zbog poredjenja. Razumem kad neko u Srbiji to radi, ipak su nama svi neprijatelji, pogotovo zapad.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

 

Kao prvo, problem je što se NĐ petlja tamo gde mu nije mesto, tj. daje mišljenja o nečemu o čemu ima pojma koliko i antivax Karen, očigledno nesvestan uticaja koji njegova reč ima među narodom, a on je toliki da će veći broj da se složi sa njim, nego sa prvim epidemiologom Srbije, što je apsurd. 

 

Koliko sam ispratio, Djokovic je napisao da nece da primi vakcinu koja bi se proizvela ove godine.

 

I to je po meni u redu, ono sto nije u redu je filozofija koju on i njegova zena guraju - alternativna medicina, joga, pozitivna energija i slicno.

 

5 hours ago, Eddard said:

Drugo, ne funkcioniše epidemiologija tako, ne radi se samo o zaštiti svog zdravlja, već i zaštiti zdravlja bližnjeg svog, zato što se putem kolektivnog imuniteta štite i one grupacije ljudi koje iz nekog, najčešće zdravstvenog razloga, ne smeju da se vakcinišu.

 

Tako da, ostaviti građanima Srbije da donesu odluku o tome da li će da se vakcinišu ili ne, na osnovu mišljenja jednog udarača loptice, pa makar on bio i najbolji na svetu, je neozbiljno i neodgovorno. 

 

Ne moze se tako uniformno posmatrati, odnosno mozda moze u Kini.

 

Koliko znam, ni za sezonski grip se ne vakcinisu svi. Zato i dalje umire toliki broj ljudi. Prosto, ako neko hoce da bude siguran da nema sansi da zakaci virus, neka se vakcinise ili neka izbegava kontakte sa nepoznatim ljudima, nosi neki vid zastite i slicno.

 

Licno bih se vakcinisao ako bi se vakcina napravila za nekih godinu i po dana. Vakcinu za svinjski grip nisam uzeo i ne bih se vakcinisao protiv koronavirusa ove godine.

1 hour ago, Azazelkg said:

Eto prilike onima koji su se gadili na sto evra da budu dosledni i pricipijelni...

 

Vucicu, ti li si?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...