Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

18 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Da, da, jasno mi je, ja sam se osvrnuo na brojke koje je @Sunshine State okacila. Doduse, mislim da je 50 puta ekstremna procena, ne znam, ali ako se tako lako prenosi, broj zarazenih je sigurno prilicno veci svuda. Samim tim, realna smrtnost prilicno niza. Ali ono sto u stvari sve interesuje je broj slobodnih respiratora.

 

Pratim nedelju dana na worldometer procenat teskih slucajeva. Krenuo je sa 13 posto, a sada je na 6 %. Ohrabrujuc podatak.

 

Smrtnost je velika u Italiji, a negde sam naisao na podatak da je prosek godina preminulih 80, i da je 25 posto zena. Ne znam da li je tacno. Mislim da ce u Italiji smrtnost da opada, jer kako stare osobe vise ne mogu da se krecu, redje ce dolaziti u kontakt sa virusom.

 

pa recimo da je smrtnost veca u italiji i da je 1% zbog ko zna cega (ako geldamo nemacku ne moze biti veca od .25% - worst case scenario). Italija sa 2,158 umrlih traba da ima 215,800 zarazenih najmanje. A registrovano je samo 27,800.

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

NBS donela moratorijum na rate kredita i za fizicka lici i za privredu u trajanju od 90 dana.

Pametan potez, Jorgovanka rulz.

 

Pravnici, moze li ovo ovako, moraju li banke da se sloze ili je ovo ok u kontekstu vanrednog stanja?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kronostime said:

Organizacija u domacinstvu mome:

1. Naslednik kod kuce uci onlajn i zaduzen je za logisticku pomoc ostalim ukucanima.

2. Supruga ce sedeti kuci i ici na posao po potrebi.

3. Majka pod pretnjom zabrane pristupa drustvenim mrezama naterana da se smiri u oviru dvorista i da ne ide nigde u posete.

Ostavih im jutros kola, karticu i gotovinu da kupe ono najneophodnije i mirno krenuh na posao taksijem da se bakcem ostalim problemima.

:default_coffee:

Ja samo do prodavnica i nazad, iako prolepsalo se vreme, mozda cu da prosetam.

7 hours ago, Chaos Is Me said:

Iako je to u ovom momentu potpuno deplasirano, avio-industrija je verovatno grana privrede koja je najviše devastirana virusom. Ako se ovako nastavi, većina avio kompanija već u maju može da proglasi bankrot.

 

Isto tako i turističke agencije.

Avio kompanije u US trazile bailout - 50 biliona

7 hours ago, berti said:

Proci ce ovo sve, ali se postavlja pitanje da li ce svet da izvuce pouke iz svega ovoga. Sutra ce da se pojavi virus sa smrtnoscu od mozda preko 50 posto, ko zna kakav, kako ce se prenositi... Da li ce posle ovoga nesto da se uradi sa povecanjem svih kapaciteta u vezi sa zdravljem ljudi, od bolnica, uredjaja, opreme, strucnog kadra... Da li ce se na globalnom nivou povecati ulaganja u ove svrhe, osnivati i opremati instituti, laboratorije... Da li ce se raditi na bezbednosti svih mesta na kojima se cuvaju virusi, eksperimentalni, iskorenjeni u svetu...

Bojim se da ce se nastaviti po starom i da ce biti vaznije izgradjivati nacionalne stadione po svetu nego neke druge, po opstanak ljudske vrste, bitnije stvari.

Ovako, po lekarima je to skoro nemoguce. Objasnjenje je da virus koji se brzo prenosi, treba organizme, pa tako nije visoko smrtan. virus koji jeste visoko smrtan, ne moze brzo da se prenosi, jer nosioci umiru.

Medjutim potpuno si u pravu da se iz ovoga treba nauciti nesto, pogotovo o kapacitetima ICU.

Link to comment
Share on other sites

Ovako, po lekarima je to skoro nemoguce. Objasnjenje je da virus koji se brzo prenosi, treba organizme, pa tako nije visoko smrtan. virus koji jeste visoko smrtan, ne moze brzo da se prenosi, jer nosioci umiru.
Medjutim potpuno si u pravu da se iz ovoga treba nauciti nesto, pogotovo o kapacitetima ICU.
Kod nas pao sneg, za skijanje milina, a oni zatvorili skijališta. No, šalu na s*ranu, mnogi koji rade na procenat su nadrljali, pošto nema prometa. Videćemo kako se sve otpetlja kad počnemo da živimo ponovo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, momohyoideus said:

 

Zapravo 1000x veci.

Milijarda na srpskom = Billion na engleskom = 109.

Bilion na srpskom = 1012

 

Na to sam i mislila tj 10^3X, ali ispravka ti  je na mestu

 

 

Nego citam  analizu italijanskih slucajeva, bez namere ikog da plasim. I kazu na brojku do 2000 umrlih, 87% muskarci u dobi 70-80 godina, 2/3 su imali neko oboljenje  (dijabetes, rak, srcana) ili su bili pusaci. Kinezi takodje imaju veliki broj pusaca medju muskom populacijom.

 

  • 9,7 procenata umrlih u Italiji preko 90 godina  – 156 umrlih
  • 42,7 procenata umrlih u Italiji preko 80-89 godina  – 694 umrlih
  • 35,5 procenata umrlih u Italiji preko 70-79 godina – 578 umrlih
  • 8,5 procenata umrlih u Italiji preko 60-69 godina  – 139 umrlih
  • 2,7 procenata umrlih u Italiji preko 50-59 godina  – 43 umrlih
  • 0,6 procenata umrlih u Italiji preko 40-49 godina  – 10 umrlih
  • 0,25 procenata umrlih u Italiji preko 30-39 godina  – 4 umrlih

    Vreme da se bace pljuge i ustedi na zdravlju i budzetu.

 

Kad se tice zarazenih tu je procentualno 60% muskaraca i 40% zena

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Na to sam i mislila tj 10^3, ali ispravka ti  je na mestu

 

Nisam zeleo da te ispravljam, samo da pojasnim drugima koji mozda ne znaju. :)

 

Uglavnom, zainteresovala si me da pogledam koje zemlje koriste koji sistem i ispada da vecina zemalja zapadne, srednje i juzne Evrope koriste "srpski" sistem (eng: long scale). To je vazno ako preuzimamo izvore koji nisu na engleskom jeziku.

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

Italija ne staje, majko mila :classic_sad:

 

+3625

+345

 

 

 

3526, no to nije vazno, prethodni dan je bilo valjda 3223. Daj Boze da poravne. Imaju mnogo onih u kriticnom stanju preko dve hiljade. Ovo samo sirenje zaraze u bolnicama u inicijalnom momentu moze da objasni.

Link to comment
Share on other sites

Da li je Italija zadrzala iste parametre za proglasavanje slucaja korona virusom i isti program testiranja? Ako nije, onda broj dnevnog prirasta nije bas reprezentativan.

 

Jako je tesko, prakticno nemoguce, sprovesti kvalitetnu analizu informacija koje nam pristizu.  

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Plavi Golub said:

 

3526, no to nije vazno, prethodni dan je bilo valjda 3223. Daj Boze da poravne. Imaju mnogo onih u kriticnom stanju preko dve hiljade. Ovo samo sirenje zaraze u bolnicama u inicijalnom momentu moze da objasni.

 

Ne znam...ne kapiram stvarno. Ovo je rast koji ruši sve pred sobom. Takođe, Kina u najgorim danima nije imala ove cifre...

 

čak ni širenje po bolnicama u inicijalnom momentu ne može ove cifre da izbaci.

 

Jasno je da su debelo fulali sa uvođenjem mera, jasno je da su jebivetri, tj. Srbi sa parama, sve to stoji...ali ovo je...još oni snimci kovčega, čitulja...baš mi je žao

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NMX said:

 

Ne znam...ne kapiram stvarno. Ovo je rast koji ruši sve pred sobom. Takođe, Kina u najgorim danima nije imala ove cifre...

 

čak ni širenje po bolnicama u inicijalnom momentu ne može ove cifre da izbaci.

 

Jasno je da su debelo fulali sa uvođenjem mera, jasno je da su jebivetri, tj. Srbi sa parama, sve to stoji...ali ovo je...još oni snimci kovčega, čitulja...baš mi je žao


Siri se na/ka jugu. Verovatno zbog bezanije sa severa.

 

https://lab.gedidigital.it/gedi-visual/2020/coronavirus-i-contagi-in-italia/


I meni ih je jako zao. Jebivetri ili ne, ovo nije njihov proizvod.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prosecno 150 000 ljudi na svetu umre svakog dana, samo se ti kovcezi i te citulje ne snimaju, pa nismo ni svesni. Sve je stvar prezentacije.

 

Na primer, poslednjih godina u nasoj zemlji se potencira objavljivanje svakog stradalog ucesnika u saobracaju, pa ispada da je u odnosu na SFRJ prirast ogroman, a u stvari je samo privid jer se tada to prakticno nije objavljivalo.

 

Ne treba dozvoliti da mediji krive sliku.

Edited by momohyoideus
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, momohyoideus said:

Prosecno 150 000 ljudi na svetu umre svakog dana, samo se ti kovcezi i te citulje ne snimaju, pa nismo ni svesni. Sve je stvar prezentacije.

 

Na primer, poslednjih godina u nasoj zemlji se potencira objavljivanje svakog stradalog ucesnika u saobracaju, pa ispada da je u odnosu na SFRJ prirast ogroman, a u stvari je samo privid jer se tada to prakticno nije objavljivalo.

 

Ne treba dozvoliti da mediji krive sliku.

 

Koliko je ovo pogrešan stav :ajme:

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...