Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sustinski - ne mogu ocima da podnesem bilo koga ko se u Srbistanu naziva - politicar.

Ali, ova doza nonsalancije i nepripremljenosti koja se trenutno desava kod nas, ovolika neozbiljnost, tera me da trenutne dahije stavim na pijedestal.

 

Jebem vam mater, da vam jebem mater za strategiju "Ne radimo nista dok ne dodje do xy slucaja, a onda cemo da sastancimo sutra u 11h".

 

Jerbo, lakse je leciti nego spreciti.

 

Mars u pizdu materinu!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Još juče tokom dana se moglo pročitati da je još 6 ljudi zaraženo, a da je izvor zaraze isti kao za one dve žene. Onda su prvo objavili samo jednog pozitivnog u sinoć u 18h, da bi ostalih 5 objavili ujutro. Očigledno su mislili da je bolje da nas ovaj skok sačeka ujutru, verovatno su svi već ili na poslu ili idu, nema vremena da se opustoše zalihe toalet papira.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

7 pacijenata ukupno iz te firme ili njenih kontakata. Navodno vodili italijanku/švajcarknju po gradu malo. 

 

Kako god, jedina prednost što raste zvaničan broj zaraženih je što će medijima i društvenim mrežama ostati manje vremena da čereče obolele, objavljuju gde žive i rade, snimaju im zgrade i tako to. Evo, ova firma je u centru grada, maltene panika sada jer ima više firmi u toj zgradi...čisti se zgrada trenutno. Mada i ja kenjam...verovatno će u roku od pola sata neko govno od informerkurira da objavi ime firme, a rendom slavica sa tvitera da napiše imena zaraženih.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene na poslu menadzere bas i ne interesuje previse trenutna situacija.

Recenica kroz salu "Ma, ima da radite i ako se zarazite". U svakoj sali malo sale. Te vlastodrsce na mikro nivou sutra treba izvoditi pred sud ukoliko svojom neodgovornoscu doprinesu prosirenju virusa.

Ima nas oko 100 u open space-u, sistem ventilacije ne postoji osim otvori prozor, al' tako da ne duva promaja.

Od sredstava "dezinfekcije" vidim samo najjeftinije bebi vlazne maramice kucne radinosti sa nalepnicom toboze proizvodjaca.

 

Ovde ako jedna osoba bude zarazena ode sve u majku majcinu. Firma ima 1000 zaposlenih, sa nekoliko velikih open space prostora.

Paradoks je sto skoro svi imamo laptopove i sto niko ne radi fizicki posao, ali jebi ga, nije po zakonu da se radi od kuce.

 

Jos jednom, mars u pizdu materinu!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SamoFlacko said:

Džaba pranje ruku kad će svi nakon toga odma uzeti telefon koji su prije toga koristili, ostavljali po ko zna kakvim površinama.

 

 

Istina.

 

Kad smo kod ovoga, da li je bezbedno da se touchscreen briše 70% medicinskim alkoholom?

 

 

13 minutes ago, NMX said:

7 pacijenata ukupno iz te firme ili njenih kontakata. Navodno vodili italijanku/švajcarknju po gradu malo. 

 

Valjda nosam? Dve žene, onaj jedan od juče u 18h i pet od jutros.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gilmour said:

Kod mene na poslu menadzere bas i ne interesuje previse trenutna situacija.

Recenica kroz salu "Ma, ima da radite i ako se zarazite". U svakoj sali malo sale. Te vlastodrsce na mikro nivou sutra treba izvoditi pred sud ukoliko svojom neodgovornoscu doprinesu prosirenju virusa.

Ima nas oko 100 u open space-u, sistem ventilacije ne postoji osim otvori prozor, al' tako da ne duva promaja.

Od sredstava "dezinfekcije" vidim samo najjeftinije bebi vlazne maramice kucne radinosti sa nalepnicom toboze proizvodjaca.

 

Ovde ako jedna osoba bude zarazena ode sve u majku majcinu. Firma ima 1000 zaposlenih, sa nekoliko velikih open space prostora.

Paradoks je sto skoro svi imamo laptopove i sto niko ne radi fizicki posao, ali jebi ga, nije po zakonu da se radi od kuce.

 

Jos jednom, mars u pizdu materinu!

U jebote, ne mogu sebe da zamislim da radim sa 100 ljudi u istom prostoru

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djole said:

Kad smo kod ovoga, da li je bezbedno da se touchscreen briše 70% medicinskim alkoholom?

Ne znam da li je bezbedno ali brisem :classic_biggrin: negde sam videla da i hidrogen radi posao, ne znam da li je tacno. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Green23 said:

U jebote, ne mogu sebe da zamislim da radim sa 100 ljudi u istom prostoru

Trenutno nas je oko 100 jer je solidan deo izmesten usled promene lokacije dela firme. Bilo nas je preko 150. Dodaj na to fenomenalno odradjen projekat centralne ventilacije i dobices gasnu komoru.

Mozda zato nisam bolestan dve godine unazad.

Elem, nije ova firma jedina koja ima ovakav montazni hangar gde su potrpali ljude kao u citaonici na faksu. Jedna osoba u ovakvom prostoru moze napraviti bukvalno epidemiju na nivou zemlje.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gilmour said:

Trenutno nas je oko 100 jer je solidan deo izmesten usled promene lokacije dela firme. Bilo nas je preko 150. Dodaj na to fenomenalno odradjen projekat centralne ventilacije i dobices gasnu komoru.

Mozda zato nisam bolestan dve godine unazad.

Elem, nije ova firma jedina koja ima ovakav montazni hangar gde su potrpali ljude kao u citaonici na faksu. Jedna osoba u ovakvom prostoru moze napraviti bukvalno epidemiju na nivou zemlje.

Ja kazem, sinoc sedim u kaficu, baja dosao iz Milana, pravo u lokal 😁 ako je fasovao koronu, onda je jos nas 60tak brat bratu... Sto konobari, sto kuhinja, sto gosti.. Kaze mi drugar da ne mozes da se testiras (za sada) osim ako nisi dosao iz neke od zarazenih zemalja ili bio direktno u kontaktu sa zarazenim(official known) 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Gilmour said:

Kod mene na poslu menadzere bas i ne interesuje previse trenutna situacija.

Recenica kroz salu "Ma, ima da radite i ako se zarazite". U svakoj sali malo sale. Te vlastodrsce na mikro nivou sutra treba izvoditi pred sud ukoliko svojom neodgovornoscu doprinesu prosirenju virusa.

Ima nas oko 100 u open space-u, sistem ventilacije ne postoji osim otvori prozor, al' tako da ne duva promaja.

Od sredstava "dezinfekcije" vidim samo najjeftinije bebi vlazne maramice kucne radinosti sa nalepnicom toboze proizvodjaca.

 

Ovde ako jedna osoba bude zarazena ode sve u majku majcinu. Firma ima 1000 zaposlenih, sa nekoliko velikih open space prostora.

Paradoks je sto skoro svi imamo laptopove i sto niko ne radi fizicki posao, ali jebi ga, nije po zakonu da se radi od kuce.

 

Jos jednom, mars u pizdu materinu!

 

Naši su organizirali karneval u Rijeci, naravno sa brojnim turistima iz Italije u trenutku kada Talijani prekidaju karneval u Veneciji.

 

Tako da količina debila na m2 ovog planeta, previše.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Podjite ljudi od sebe, zaboravite da drzava nesto uradi za vas. Cuj, ovaj se jos hvali kako je sjedio sa tipom koji je dosao iz Milana. Oa sto nisi izasao, sto nisi otisao da prijavis.

 

Sigurno postoji i neki zakon o sprecavanju sirenja zaraznih bolesti kojim je takvo ponasanje kaznjivo, a prijavljivsnje slucajeva obavezno. 

 

Kljuc je sto informisanost i osvjestenost pojedinca. Znaci, minimizuj rizicne situacije, budi svjestan kako da se ponasas u slucaju da imas sumnju da si bio u kontaktu sa zarazenim licima ili simptome. Ne idi ko mutav direktno u hitnu, dom zdravlja. To bi barem mogla drzava da iskomunicira kako treba.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Neverovatna mi je odluka da se zatvaraju granice za strance iz ugrozenih podrucja.

 

Kapiram da smo mi Srbi/Srbijanci/Balkanci neka visa kasta i da smo nebeski narod, ali ako Srbin A dolazi Milana, zasto je on manje potencijalno opasan od Italijana A koji je dosao sa iste te Malpense?

Svi koji dolaze iz najpogodjenijih podrucja moraju u neki oblik karantina. Svakog dana je i broj nasih stanovnika koji dolaze iz takvih podrucja drasticno manji, tako mi ne moze niko reci "Jarane, znas li ti koliko je to raje".

 

Jedan poznanik usred epidemije dodje iz Kine u kojoj, pazi cuda, predaje engleski, pokupi kofere na aerodromu i iseta iz zgrade najnonsalantije. Isto vece se kreten vidi sa 30ak ljudi.

Prvi problem : ko ga je pustio da prodje kao da se u Kini apsolutno nista nije desavalo?

Problem naseg naroda: Da li ti imas jebene sive mase da malo razmisljas o svojim postupcima?

 

"Ma sta mi moze neki tamo pivski virus, ja sam bre prosao bombardovanje bez odlaska u podrum, daj ga odmah ovamo!"

 

Rakije, belog luka i sopinga u Milanu. Jos samo srebro, pa da jurimo vampire.

Link to comment
Share on other sites

Eno čitam u Bosni još juče donesena odluka da se zatvore sve škole i visokoškolske ustanove, a nema ni sportskih takmičenja barem do 31.03. Broj testiranih u RS je 1200 što je 10 puta više od kompletne Srbije, a imaju samo 4 slučaja. Nulti pacijent se odmah javio, bio je u samoizolaciji, odmah su obavljeni pregledi svih učenika koji su išli u razred sa detetom nultog pacijenta, testovi su ponovljeni još dva puta. Koliko vidim grad Banja Luka je preduzeo mere dezinfekcije i pranja ulica i svih metalnih površina. Upozorenje za srednjoškolce da nisu na raspustu i da ukoliko ovu situaciju budu koristili da bi "lenčarili" po kafićima da će zatvoriti ugostiteljske objekte. Uvedena je i zabrana ulaska za sva lica koja dolaze iz "crvenih zona".

 

Ne mogu da verujem da su toliko bolje odgovorili na ovu situaciju, mogu da kažem da sam prijatno iznenađen.

 

Kašnjenje od 2-3 dana sa zatvaranjem škola može dovesti do velikog širenja virusa, a naši debelo kasne.

Edited by Liska Manjina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Liska Manjina said:

Eno čitam u Bosni još juče donesena odluka da se zatvore sve škole i visokoškolske ustanove, a nema ni sportskih takmičenja barem do 31.03. Broj testiranih u RS je 1200 što je 10 puta više od kompletne Srbije, a imaju samo 4 slučaja. Nulti pacijent se odmah javio, bio je u samoizolaciji, odmah su obavljeni pregledi svih učenika koji su išli u razred sa detetom nultog pacijenta, testovi su ponovljeni još dva puta. Koliko vidim grad Banja Luka je preduzeo mere dezinfekcije i pranja ulica i svih metalnih površina. Upozorenje za srednjoškolce da nisu na raspustu i da ukoliko ovu situaciju budu koristili da bi "lenčarili" po kafićima da će zatvoriti ugostiteljske objekte. Uvedena je i zabrana ulaska za lica koja dolaze iz "crvenih zona".

 

Ne mogu da verujem da su toliko bolje odgovorili na ovu situaciju, mogu da kažem da sam prijatno iznenađen.

 

Ovo je test inteligencije za ove naše danas. Ako imaju bar malo pameti, uradiće isto...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gilmour said:

Sustinski - ne mogu ocima da podnesem bilo koga ko se u Srbistanu naziva - politicar.

Ali, ova doza nonsalancije i nepripremljenosti koja se trenutno desava kod nas, ovolika neozbiljnost, tera me da trenutne dahije stavim na pijedestal.

 

Jebem vam mater, da vam jebem mater za strategiju "Ne radimo nista dok ne dodje do xy slucaja, a onda cemo da sastancimo sutra u 11h".

 

Jerbo, lakse je leciti nego spreciti.

 

Mars u pizdu materinu!

 

Ljudi, evo vam @Doorn i ja iz NL, u kojoj je vise od 300 ljudi zarazeno, drzava vrlo gusto naseljena - pogledajte sta su oni uradili - skoro pa nista! A drzava mnogo ozbiljnija od Srbije.

Ja i pre neki dan pisala, da cak i pored 265 zarazenih u nedelju avioni iz Italije bez problema leteli za Italiju i dolazili iz Italije; ova nesretna Srbija je juce vec zabranila letove iz Italije.

 

Naravno da se nadam da ce se sad uvesti jos ozbiljije mere, da bi broj zarazenih ostao sto manji, ali kao sto vidimo ni mnogo organizovanije drzave nisu uspele da odgovore adekvatno - pogledajte broj u Svajcarskoj, Danskoj....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Issey said:

 

Ovo je test inteligencije za ove naše danas. Ako imaju bar malo pameti, uradiće isto...

Šuška da je Dodik od ambasadora Kine uspeo da izdejstvuje dolazak par eksperata epidemiologa koji će biti glavni za koordinaciju radi svih službi. Svakog dana je lajv prenos sednica "kriznog štaba", a na ulazu u vrtiće se svoj deci meri temperatura, u krug vrtića ne smeju roditelji već decu ostavljaju na kapiji. Jasno je meni da su sve to sitnice, ali te sitnice mogu napraviti razliku.

 

Čujem se sa suprugom, ona mi prenosi sve te informacije i ne mogu da poverujem da je toliko drastična razlika.

 

 

edit: Ljudi su svesni da njihov zdravstveni sistem nema kapacitete za borbu, pa je bolje preduzeti sve moguće preventivne mere.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...