Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

7 hours ago, demag said:

 

 Vaučerezacija školstva.

SWE ima taj sistem ako se ne varam i ako vilhemina može potvrditi?

Dobiješ vaučer od države i odlučuje kojoj školi dati novac i svojeg klinaca.

 

 

1 hour ago, demag said:

 

Ako roditelj dobije vaučer od države da upiše klinca u školu koju želi (privatna, državna itd)

Onda imaš socijalnu komponentu države ali i imaš konkurentnost škole

 

 

U Svedskoj nema nikakvih vaucera, ali ima slobode izbora. Vazi za skole, ali i za zdravstvo, brigu o starima i neke druge oblasti.

Okruzi kad je u pitanju zdravstvo, a opstine kad je u pitanju sve ostalo, sklapaju ugovore s onim "izvodjacima radova" koji ispunjavaju uslove. Oni im placaju "po glavi" djaka, pacijenta, korisnika usluge... onoliko koliko "narucilac radova" (opstina ili okrug) smatraju da treba. Isto toliko placaju i sopstvene "izvodjace radova", dakle javne zdravstvene ustanove, skole, vrtice, ustanove u okviru birge o starima itd. Svi oni imaju mogucnost da ponude dodatne usluge i da ih naplate. Medjutim, malo ko je spreman da plati vise, jer ljudi smatraju da su sve te usluge platili iz poreza, tako da to uglavnom ne prolazi. Dakle, i privatne i javne ustanove funkcionisu u istom sistemu i posluju pod istim uslovima.

Generalno bi se moglo reci da su privatne medju najboljima i medju najgorima, iz raznih razloga. Javni sektor pruza vise sigurnosti i izvesnosti, pa mnogi biraju tu varijantu i pored vrlo sarolike ponude. Ne bi se moglo reci da je bilo koji od ova dva sektora superioran u odnosu na onog drugog. Vise je stvar ukusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
U Svedskoj nema nikakvih vaucera, ali ima slobode izbora. Vazi za skole, ali i za zdravstvo, brigu o starima i neke druge oblasti.
Okruzi kad je u pitanju zdravstvo, a opstine kad je u pitanju sve ostalo, sklapaju ugovore s onim "izvodjacima radova" koji ispunjavaju uslove. Oni im placaju "po glavi" djaka, pacijenta, korisnika usluge... onoliko koliko "narucilac radova" (opstina ili okrug) smatraju da treba. Isto toliko placaju i sopstvene "izvodjace radova", dakle javne zdravstvene ustanove, skole, vrtice, ustanove u okviru birge o starima itd. Svi oni imaju mogucnost da ponude dodatne usluge i da ih naplate. Medjutim, malo ko je spreman da plati vise, jer ljudi smatraju da su sve te usluge platili iz poreza, tako da to uglavnom ne prolazi. Dakle, i privatne i javne ustanove funkcionisu u istom sistemu i posluju pod istim uslovima.
Generalno bi se moglo reci da su privatne medju najboljima i medju najgorima, iz raznih razloga. Javni sektor pruza vise sigurnosti i izvesnosti, pa mnogi biraju tu varijantu i pored vrlo sarolike ponude. Ne bi se moglo reci da je bilo koji od ova dva sektora superioran u odnosu na onog drugog. Vise je stvar ukusa.
Hvala za detalji info

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti bas volis drzavu.

 

 

Drzava mi je omogucila da mogu da kupim meso u bilo kom supermarketu u bilo kom delu Amerike, i da ne razmisljam da li su lokalni propisi takvi da cu uz meso da pazarim salmonelu. 

 

Kako je kod tebe? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Poenta je da nastavniciki posao ne sme da bude poslednji posao koji osoba uzme da radi, ne sme da bude izabran zbog velikog godisnjeg odmora, vec sto covek to hoce da radi. Da se to desi, moraju uslovi u kojima prosvetari pociju zivot i zive da budu laksi.

 

Sta reci tek za doktore, vecina se opredjeljuje zbog novca.

 

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti bas volis drzavu.

 

Volim i ja drzavu, bolje reci dobru drzavu, zbog drzave smo i dosli ovde, i ja i ti. Nismo dosli sto smo citali romane o Vukovima sa Ontarija.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ObiW said:

Drzava mi je omogucila da mogu da kupim meso u bilo kom supermarketu u bilo kom delu Amerike, i da ne razmisljam da li su lokalni propisi takvi da cu uz meso da pazarim salmonelu. 

 

Kako je kod tebe? 

 

Preciznije, ti nisi jedan od 128.000 Amerikanaca koji se razbole, a nisi ni jedan od onih 3000 koji umru jer ih drzava nije zastitila. 

 

Zasto inspekciju ne bi mogle raditi privatne kompanije? Konflikt interesa? To sve dobra robija moze da spreci.

 

Pa trend je ionako da se inspekcija polako ukida, sva odgovornost prelazi na proizvodjaca, od aviona do klanica, inspektori samo pregledaju papire, ne vide vise ni avion, ni meso.

 

Problem je sto na jednog inspektora dolazi 10 u kancelariji koji po ceo dan izmisljaju transdzenderske, parfemske, politicko-korektne i osrale bratstvo i jedinstvo idiotarije, a ti placas .....  pa mi malo cudno da ti je drago sto ti ta mafija zavlaci ruku u dzep ..... duboko.

 

1 minute ago, Amigo said:

 

 

Volim i ja drzavu, bolje reci dobru drzavu, zbog drzave smo i dosli ovde, i ja i ti. Nismo dosli sto smo citali romane o Vukovima sa Ontarija.

 

Nismo ja i ti dosli ovde zbog istog. Ti si mor'o, ja sam hteo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nismo ja i ti dosli ovde zbog istog. Ti si mor'o, ja sam hteo.

 

U redu, zaboravi mene, ja sam mor'o.

 

Da li si dosao si zbog drzave Kanade, a otisao zbog drzave Srbije, jer si hteo bolji zivot i verovao si da ce ti drzava Kanada obezbediti bolje uslove nego drzava Srbija?

Link to comment
Share on other sites

 
U redu, zaboravi mene, ja sam mor'o.
 
Da li si dosao si zbog drzave Kanade, a otisao zbog drzave Srbije, jer si hteo bolji zivot i verovao si da ce ti drzava Kanada obezbediti bolje uslove nego drzava Srbija?
Pa valjda ste oboje išli u Kanadu živiti pristojno od svoga rada a ne na grbači države.

To bi bilo logično.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Preciznije, ti nisi jedan od 128.000 Amerikanaca koji se razbole, a nisi ni jedan od onih 3000 koji umru jer ih drzava nije zastitila. 

 

Zasto inspekciju ne bi mogle raditi privatne kompanije? Konflikt interesa? To sve dobra robija moze da spreci.

 

 

 

Mi ne pricamo o inspekciji, nego o tome da drzava donosi propise o tome sta je sanitarno ispravna hrana. To je americki FDA koji se mesa u tvoj izbor da kupis meso zarazeno salmonelom.

 

Ali hajde da vidimo kako bi to izgledalo da nema FDA, to jest da svaka savezna drzava donosi propise za sebe. Hajde da pretpostavimo i da imamo jednu (ili nekoliko) saveznih drzava koje kazu "hajde da to privatizujemo, da bude efikasnije". Znaci imas 50 malih ali efikasnih umesto jednog velikog. Problem je sto ne postoji 50 lokalnih nezavisnih SYSCO kompanija (njih uzimam za primer, moze bilo koja druga koja pravi i dobavlja hranu), po jedna za svaku drzavu, vec postoji samo jedan SYSCO koji je multinacionalni. Takva kakva jeste moze lako da izvrsi uticaj na 50 malih (a uz to jos i privatnih) agencija, i onda bi imali relaksirane zakone drugacije u svakoj drzavi.

 

Posledica toga je da bi se svaki slucaj salmonele tretirao kao pojedinacni slucaj, a svaku tuzbu porodice umrlog zbog salmonele bi, po nalozima advokata SYSCO, morala da dubinski sagleda istoriju zdravlja umrlog: da li je otrovani mozda pusio marihuanu? Da se nije otrovao jer je popusio marihuanu posle vecere? Marihuana je droga u toj drzavi gde je sudjenje, to je vrlo bitno. Mozda je umrli imao neki pre-existing condition? To bi se tako razvlacilo u nedogled, i na kraju bi bio bi out of court settlment sa sve Non-Disclosure Agreement, gde SYSCO ne bi priznao krivicu. Niko ne bi otisao u zatvor, SYSCO CEO bi i dalje primao bonuse, i tako dalje. 

 

Ako imas transnacionalne kompanije koje proizvode i distribuiraju hranu, moras da imas saveznu drzavnu agenciju koja propisuje sta je sanitarno ispravna hrana. 

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, ObiW said:

Ako imas transnacionalne kompanije koje proizvode i distribuiraju hranu, moras da imas saveznu drzavnu agenciju koja propisuje sta je sanitarno ispravna hrana. 

 

Znam to slucajno, zato sto radim u jednoj :classic_biggrin: .... malo si ti udrobio tu od svega po malo i pomesao nadleznosti, ali te razumem. Nisam ni rekao da to treba sve razjuriti, niti bi bilo moguce, a ja veceg javasluka nisam video ni u SFRJ, to sam vec 10 puta napisao. 
Na jednog sto nesto radi, nekih 15 ne zna uopste sta ce tamo, ali dobro ...... ljudi vole da je to drzavno, kako treba :roflmao:....... iskreno, bilo bi dobro bar da ne dolaze na posao, da ne trose struju za svetlo i grejanje, a da im se plata salje kuci, ustedelo bi se i manja bi steta bila ......... tebe kad covek slusa pomislio bi da oni prave space-shuttlove :s_w: ....... ukratko ........ kad bi znali koga i sta placate ........ pazi kad se meni povraca kad pomislim na to. :puke:

 

Ali zato bratstvo i jedinstvo cveta.

 

Meni je najgore sto ponekad moram da ih slusam, uglavnom izbegavam svaki kontakt sa kolegama, kako se oni tripuju da stvarno nesto znaju i korisno rade. Kod privatnika ne bi drugi dan preziveli, ali su zato majstori za bolovanja i beneficije. Kakvi qrac advokati, znaju bolje od njih "svoja prava". Ukratko - drzava - masina za unistavanje novca. Tudjeg.

 

Pazi ovo ... kakva qrac mafija ..... u mafiji bi neko platio glavom za ovu stetu ...... ovde niko nije ni drugarski kritikovan .....:classic_biggrin:

 

Quote

The Phoenix pay system is a payroll processing system for Canadian federal government employees, run by Public Services and Procurement Canada. Instead of saving $70 million a year as planned, the report said that the cost to taxpayers to fix Phoenix's problems could reach a total of $2.2 billion by 2023.

 

:roflmao: oni ni platu ne znaju da isplate ..... i to kosta 2 milijarde dolara.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 6:00 PM, ObiW said:

 

Na Balkanu, u doba socijalizma, NIKAD nije bila tolika razlika u kvalitetu nastave u OSNOVNIM skolama da su roditlelji potezali veze da im dete ide u bolju skolu. 

 

Sistem vaucera je legalizovano potezanje veze. Amerika ima slican sistem gde talentovana deca (od prvog razreda osnovne!) mogu da biraju u koju ce osnovnu skolu da idu (tzv "magnet schools"). 

 

 

U doba socijalizma su nam praktički svi političari završili školu. Da retardirani i nepismeni ljudi mogu završiti osnovnu, srednju i fakultet, to dovoljno govori o školstvu.

Milanović tvrdi da je kao premijer smanjio porez sa 23% na 25% (koji je to razred?)

Ministru gospodarstva SDP-a je pad BDP-a od -3% znak oporavka

Ministru gospodarstva HDZ-a je manjak u firmi od 50 milijardi kuna, nevažna stvar

Kolinda i ostali pismeni ekonomsti se bore protiv uvoza srb čokoladica i ostale uvozne robe (debili misle da kakao raste u Zagorju)

 

Koja škola, kaj si ti lud? Jedino su naučili pionirsku zakletvu i trčkarati sa štafetom, to nije školstvo i nije usporedivo sa USA niti u kojem slučaju.

 

On 3/4/2020 at 6:00 PM, ObiW said:

Dobra skola ima nekoliko Stefanovica. Losa skola nema nijednog. Posao drzave je da iznivelise osnovno i srednje obrazovanje da bi svi segmenti drustva imali ako ne podjednaku onda priblizno jednaku sansu da upisu fakultet. Vertikalna prohodnost je osnova vitalnog drustva. 

 

Posao države je da zajebe stvar.

Država je troma i država je spora, državi niti ne može prepoznati Stefanovića, njoj su svi isti.

Vertikalna prohodnost društva je da svaki čoban ima diplomu

Kada školstvo izbacuje čobane kao Kinezi elektroniku, onda nešto ne štima, ako se slažeš

 

Zato Ameri vozaju rovere po Marsu a mi na balkanu se bavimo ispraznom filozofijom i pljačkom.

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2020 at 3:40 AM, demag said:

 

U doba socijalizma su nam praktički svi političari završili školu. Da retardirani i nepismeni ljudi mogu završiti osnovnu, srednju i fakultet, to dovoljno govori o školstvu.

Milanović tvrdi da je kao premijer smanjio porez sa 23% na 25% (koji je to razred?)

Ministru gospodarstva SDP-a je pad BDP-a od -3% znak oporavka

Ministru gospodarstva HDZ-a je manjak u firmi od 50 milijardi kuna, nevažna stvar

Kolinda i ostali pismeni ekonomsti se bore protiv uvoza srb čokoladica i ostale uvozne robe (debili misle da kakao raste u Zagorju)

 

Koja škola, kaj si ti lud? Jedino su naučili pionirsku zakletvu i trčkarati sa štafetom, to nije školstvo i nije usporedivo sa USA niti u kojem slučaju.

 

 

Posao države je da zajebe stvar.

Država je troma i država je spora, državi niti ne može prepoznati Stefanovića, njoj su svi isti.

Vertikalna prohodnost društva je da svaki čoban ima diplomu

Kada školstvo izbacuje čobane kao Kinezi elektroniku, onda nešto ne štima, ako se slažeš

 

Zato Ameri vozaju rovere po Marsu a mi na balkanu se bavimo ispraznom filozofijom i pljačkom.

 

Vidim da si veoma impresioniran americkim obrazovanjem. Reci cu ti nekoliko stvari u vezi toga:

 

Americko srednjoskolsko obrazovanje manje priprema srednjoskolca za studije nego sto je to radilo SFRJ obrazovanje. Oni generalno znaju matematiku daleko slabije nego mi.

 

Americko visoko obrazovanje daje mogucnost manjinama da upisu fakultet iako su losije rangirani nego belci. Dobar uspeh u srednjoj skoli koji ima crnac je isto kao vrlo dobar koji ima belac. Toga kod nas nema, bodovi su isti za sve.

 

Ta dva kada uzmes u obzir dobijes ono sto sam ja licno video: crnac na zavrsnoj godini matematike ne zna stvari koje sam ja ucio na trecoj godini tehnickog fakulteta. Prijavili smo se da slusamo isti predmet (kompleksna analiza); on je posle nedelju dana odustao jer mu bilo tesko, ja sam  "levom rukom i sa pola mozga zmureci na jedno oko" dobio najvecu ocenu. Kako sam ja to mogao kad je SFRJ obrazovanje sranje, a americko najbolje?

 

Vozanje landrovera po Marsu je moguce zato sto u Ameriku na postdiplomske studije dolazi jako mnogo stranih studenata. To je veliki biznis jer oni placaju vecu skolarinu nego Amerikanci. Konkurencija medju strancima postidplomcima je ogromna, Indijci imaju jako dobre tehnicke fakultete, kao i Kinezi. Pogledaj po silikonskoj dolini koliko Indijaca ima po startapovima, skoro svaki ima Indijca ili kao President ili kao CTO, a cesto su oba Indijci. Ima ih i u Fortune 100 kompanijama (Google CEO, Microsoft CEO su Indijci). Skoro sve je to doslo iz Indije, retki su oni koji su druga generacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ObiW said:

Americko srednjoskolsko obrazovanje manje priprema srednjoskolca za studije nego sto je to radilo SFRJ obrazovanje. Oni generalno znaju matematiku daleko slabije nego mi.

Nije tacno, ali lepo zvuci.

US srednjoskolac ima mnogo vise mogucnosti da akademski napreduje od nekog ko je ucio u SFRJ. Ne zaboravi da je danas jos veca degradacija intelekta u exYU.

Da ne pominjem sada nekoga ko je zavrsio, ili ucio fakultet u Kragujevcu, ili Pristini, ili Sarajevu.

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

Definiši “akademsko napredovanje”. Ja ne znam šta to znači.

 

Ja znam šta sam ja znao kad sam došao na postdiplomske studije, i kako se to poredilo sa kolegama Amerikancima na univerzitetu koji je tada (a i sada) bio u top 50 na Šangajskoj listi. Dakle direktno poredjenje fakulteta Beogradskog Univerziteta (top 3 u SFRJ) sa fakultetom koji je na Uni koji je top 50 u svetu. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ObiW said:

Definiši “akademsko napredovanje”. Ja ne znam šta to znači.

 

Ja znam šta sam ja znao kad sam došao na postdiplomske studije, i kako se to poredilo sa kolegama Amerikancima na univerzitetu koji je tada (a i sada) bio u top 50 na Šangajskoj listi. Dakle direktno poredjenje fakulteta Beogradskog Univerziteta (top 3 u SFRJ) sa fakultetom koji je na Uni koji je top 50 u svetu.

 

Ti si bio neki dobar student i ko je kod nas bio dobar, za njega je ovdasnja skola lagana.

Znam neku djecu sto su studirali u USA, a znam i sta su moja djeca ucila ovde u osnovnoj, srednjoj i na faksu. Osnovna i srednja je sala, vecina djece nije naucila gotovo nista.

Francuski jezik koji obavezno uce, 90% ljudi ne moze da ga upotrebi, ni u najprostijoj situaciji. Neko opste znanje, lektira itd nije ni 20% onoga sta smo mi ucii.

Oboje djece su mi zavrsili fakultete, jedno je kao i ja, nekako se provuklo, dok je drugo izuzetno i sada radi Phd iz matematike, tako da se ne moze uzeti kao neki primjer.

Ne znam nikoga od nase djece da je upisao fakultet i da je nije zavrsio, dok je kada sam ja studirao na prvoj godini bilo 600 studenata, a na drugoj 200. Od tih 200 redovno bi dalo drugu godinu, koja je bila najteza mozda 40-50, svi ostali bi ponavljali.

Ko prodje tu torturu, ovde mu je sve lagano, da ne pricam o uslovima. Za neke predmete bio je ogranicen broj skripti, pa bi se cekalo dok se ne dodje na red. Moj fakultet je bio tezak, ali ipak los, jer onaj ko je diplomirao je bio nesposoban za samostalan rad. Nikakve saradnje nije bilo sa privredom, niti prakse, sto je ovde uobicajena stvar. Kod mene ovde sada dolaze studenti, rade po 4 mjeseca, upoznaju se sa buducim poslom, sto je bar meni jako falilo, kada sama tek poceo da radim.

Taj praktican rad tokom studiranje je velika stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ObiW said:

akademsko napredovanje

Moze da bira kurseve koje ce zavrsiti, sto vecina pametnih i rade. Ta deca su mnogo ispred nasih famoznih obrazovanih i srednjoskolaca i fakultetlija, koji su imali teske fakultete.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, mrd said:

Moze da bira kurseve koje ce zavrsiti, sto vecina pametnih i rade. Ta deca su mnogo ispred nasih famoznih obrazovanih i srednjoskolaca i fakultetlija, koji su imali teske fakultete.

 

Oni imaju obavezne opste predmete koje moraju da uzmu, tzv general education requirements courses. Zar nisu dobili dovoljno obrazovanja opsteg smera u srednjoj skoli? Dosao sam na fakultet da ucim strucne stvari, a ne recimo Diversity Requirement. I tih predmeta ima bas dosta... potrosim silno vreme (i pare) na stvari koje me ne zanimaju, nece mi nikad trebati, ali moram da ih uzmem. To je dobro?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ti si bio neki dobar student i ko je kod nas bio dobar, za njega je ovdasnja skola lagana.

Znam neku djecu sto su studirali u USA, a znam i sta su moja djeca ucila ovde u osnovnoj, srednjoj i na faksu. Osnovna i srednja je sala, vecina djece nije naucila gotovo nista.

Francuski jezik koji obavezno uce, 90% ljudi ne moze da ga upotrebi, ni u najprostijoj situaciji. Neko opste znanje, lektira itd nije ni 20% onoga sta smo mi ucii.

Oboje djece su mi zavrsili fakultete, jedno je kao i ja, nekako se provuklo, dok je drugo izuzetno i sada radi Phd iz matematike, tako da se ne moze uzeti kao neki primjer.

Ne znam nikoga od nase djece da je upisao fakultet i da je nije zavrsio, dok je kada sam ja studirao na prvoj godini bilo 600 studenata, a na drugoj 200. Od tih 200 redovno bi dalo drugu godinu, koja je bila najteza mozda 40-50, svi ostali bi ponavljali.

Ko prodje tu torturu, ovde mu je sve lagano, da ne pricam o uslovima. Za neke predmete bio je ogranicen broj skripti, pa bi se cekalo dok se ne dodje na red. Moj fakultet je bio tezak, ali ipak los, jer onaj ko je diplomirao je bio nesposoban za samostalan rad. Nikakve saradnje nije bilo sa privredom, niti prakse, sto je ovde uobicajena stvar. Kod mene ovde sada dolaze studenti, rade po 4 mjeseca, upoznaju se sa buducim poslom, sto je bar meni jako falilo, kada sama tek poceo da radim.

Taj praktican rad tokom studiranje je velika stvar.

 

Slazem se sve sto si napisao, kao i za to da je ovdasnje fakultetsko obrazovanje dobro da te nauci da od prvog dana radis u privredi. To je falilo SFRJ obrazovanju, mi smo za praksu bili duduci. Kada sam drzao laboratorijske vezbe kao student asistent, Amerikanci su se snalazili kao ribe u vodi, a stranci... sve kilavo. Mnogo je vazno da znas prakticne stvari, i to se na ovom kontinentu dobro nauci, tu su u velikoj prednosti. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2020 at 6:57 AM, vilhelmina said:

Boze, kakva diskusija, osnovna i srednja skola na internetu 🤪
Nismo samo culi kako izgleda prakticna strana toga. Ko obezbedjuje logistiku da bi to uopste funkcionisalo?

 

On 2/27/2020 at 12:49 PM, Vjekoslav said:

culi smo da ju obezbjeduju oni koji su i dosad placali porez. konkretnu racunicu i konkretne detalje nismo culi. sto ne znaci da ih jednoga dana necemo cuti.

 

https://www.hrt.hr/uploads/media/Dopis-nastava-na-daljinu.pdf

 

PXL_090320_28345131_01.jpg.688x388_q85_c

vlcsnap-2020-03-12-13h05m28s182.jpg.688x

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Bilo bi fino da si procitao/citirao ceo moj post na koji se osvrces, a on glasi ovako:

 

On 2/27/2020 at 6:57 AM, vilhelmina said:

Boze, kakva diskusija, osnovna i srednja skola na internetu 🤪
Nismo samo culi kako izgleda prakticna strana toga. Ko obezbedjuje logistiku da bi to uopste funkcionisalo? Pretpostavljam majka, koja moze da zaboravi na posao i karijeru dok joj se deca obrazuju iz spavace sobe.

 

Znaci, izbacio si kljucni deo. Ja naime nisam govorila o logistici koju treba da obezbedi skola/opstina/drzava, vec o onoj koju treba da obezbedi porodica. Od devetogodisnjaka (i onih nesto starijih i nesto mladjih) se ne ocekuje da ostaju sami kod kuce i obrazuju se online, dok su roditelji na poslu. U mojoj zemlji ne nedostaje tehnicke osnove za obrazovanje na daljinu, ali u vreme kad imamo vec preko 800 obolelih od corone, jucer je jasno saopsteno da nema nista od zatvaranja skola. Ni razlog nisu krili - to bi povuklo na iznudjena bolovanja ogroman broj majki, dakle zena koje btw cine preko 80% svih zdravstvenih radnika. Prosto ne bi imale nikakvog izbora, a posledice su ti valjda jasne.

A radi se samo o necem za sta se svi toplo nadamo da ce proci. Na duzi rok, obrazovanje dece van tradicionalnih skola, vratilo bi zene s trzista rada u porodicu i u sopstvena cetiri zida, u vreme kad su naproduktivnije. S jedne strane tehnicki napredak, kraj tradicionalnih institucija kao sto je skola, a s druge - ogroman civilizacijski korak unazad. Ne bih volela to da dozivim.

Edited by vilhelmina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

@Vjekoslav

 

Bilo bi fino da si

 

bilo bi fino da se ti malo opustis i dozvolis sirinu diskusije. a svakako bi bilo fino i da ne dozivljavas mene kao protivnika.

 

1 hour ago, vilhelmina said:

Znaci, izbacio si kljucni deo.

 

kljucni za koju tezu? na ovom threadu je nabacano mali milijun teza. to sto sam "izbacio" nisam ni komentirao, jer taj problem nije rjesen, niti se moze rjesiti ad hoc mjerama. medjutim danas su, nota bene, uveli online nastavu za kompletnu Hrvatsku. tako sta moglo se samo sanjati u vrijeme kad smo ti i ja isli u skolu.

 

https://vijesti.hrt.hr/590810/plenkovic-od-ponedjeljka-bez-nastave-u-skolama-i-na-fakultetima-nece-raditi-i-vrtici

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...