Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

4 hours ago, Klotzen said:

Za ucenje na daljinu odnosno preko neta potrebna je volja i/ili neki cilj. Ogromna vecina mladih to nema pa stoga takav sistem bi doziveo fijasko.

Sto nas vraca na problem obrazovanja u obaveznom delu skolstva koji je napravljen prema meri onih koji nemaju volje i cilja, ali se "obavezno" obrazuju da budu korisni clanovi drustva.

Ja srecem dosta ljudi koji se obrazuju preko interneta, pravo, marketing, menadzment ... i slicno. Veoma popularno u US. Cak su i klasicni univerziteti prebacili neke predmete on line.

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

dosad si pokazao da je koncept obrazovanja koji zastupas skuplji, a ne jeftiniji od postojeceg. 

 

Ako preskocimo osnovno obrazovanje, koje ne mislim da moze sa ovim konceptom, srednjoskolsko vec je diskutabilno.

Ali za fakultetsko - pa imas on line univerziteta koliko hoces, koji se pokazuju kao daleko jeftiniji nego klasicni univerziteti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

 

Itekako je bilo pre Interneta, ali najlakse je okriviti civilizacijsko dostignuce.

Pa da te uci tom logickom razmisljanju, ne bi do toga ni doslo, posto onako i ne uci. Logika se kasno uci, u trecoj, cetvrtoj godini srednje, matematika i fizika veciti bauk, a sve zato sto sam obrazovni sistem nije dobro dizajniran.

I naravno da se ne bi sami snalazili na internetu (mada to u praksi rade, isto kao sto gledaju filmove za odrasle dok roditelji nisu tu), otud sam spomenuo mentore i izbor istog onako kako mislis da odgovara tebi ili tvom detetu.

 

Itekako nije bilo pre interneta. Za vreme epidemije velikih boginja u Srbiji pocetkom sedamdesetih godina nije bilo antivaksera koji nisu hteli da se vakcinisu "jer vlast, jer farmaceutski lobi".  Deca koja su tada zavrsila osnovnu skolu nisu imala dileme da li je Zemlja ravna ili nije.  

 

Internet je civilizacijsko dostignuce bas kao sto je i AK-47 civilizacijsko dostignuce u odnosu na pusku tandzaru sa pocetka XVIII veka. Moze da bude dobro, a moze da bude i lose, sve zavisi u cijim je rukama i za sta se upotrebljava.

...

1 hour ago, Veshtodel said:

 

 

Pa da te uci tom logickom razmisljanju, ne bi do toga ni doslo, posto onako i ne uci. Logika se kasno uci, u trecoj, cetvrtoj godini srednje, matematika i fizika veciti bauk, a sve zato sto sam obrazovni sistem nije dobro dizajniran.

 

 

Naravno da se logicko razmisljanje uci pre treceg razreda srednje skole. Ne treba ti formalni predmet koji se zove "logika" da bi usvojio osnovne pojmove logickog razmisljanja i zakljucivanja. Resavanje bilo kog matematickog problema - cak i onog u prvom razredu osnovne skole - zahteva usvojanje logickog razmisljanja. Zato nije dovoljno da napises u svesci da je resenje zadatka "15" vec treba da pokazes kako si dosao do tog broja. (Milan ima 5 jabuka, Petar ima 3 puta vise, koliko jabuka ima Petar? Zasto si pomnozio sa 3 a ne sa 5?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, mrd said:

Samo da napomenem da on-line pristup, ne pokazuje neke posebne rezultate. Koristi se recimo za oporavak i ponavljanje predmeta, gde se u istu ucionicu smesti 20-30 djaka i svaki popravlja promaseni predmet. Tu su istorija, matematika, jezik, strani jezik i uopste svi predmeti koji idu u neko generalno obrazovanje. Cak i pored cinjenice da sa djacima u ucionici sedi neki nastavnik, oni veoma lako odlutaju u neku drugu stranu.

Ovde ne govorim o nekoj deci koja su "neradnici" ponavljaci id, vec o prosecnoj deci, koja su pala 1 predmet. Njihov focus na ono sto ne vole je takodje minimalan.

Nisam siguran da cemo dospeti do klasicne individualne skole bez chipovanja po rodjenju. O tome smo pricali na predhodnom forumu. Ugradi se detetu chip sa znjanjem prethodnika i teraj u dopunu chipovane informacije. :)

Scary!

 

meni je prije svega scary da roditeljima drzava da slobodu da odlucuju hoce li se njihovo dijete uopce skolovati. a zatim, ako se dakle uopce odluce, da roditelji djeci odabiru online tutore na netu. ne moram se tu uopce vracati u povijest, i djetinjstvo Ivice Kicmanovica (19. stoljece), dovoljno mi je pogledati roditelje koji svoju djecu dovlace u obliznju fuzbalsku akademiju, racunajuci da ce im dijete ne samo vratiti ulozeni novac, nego i omoguciti zivot na Bahamima. ja bih stoga svakako preporucio nasem drugaru Weshtodelu da bude prisutan na jednom (bilo kojem) roditeljskom sastanku u (bilo kojoj) osnovnoj skoli u ovoj nasoj regiji. za mene osobno prvi roditeljski sastanak u mom zivotu bio je jedno, hmmm, pa upravo otreznjujuce iskustvo. takvih ludjaka (i ludjakinja), u tolikom procentu, i na istom mjestu, ja dotad nisam sreo. scary!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Sto nas vraca na problem obrazovanja u obaveznom delu skolstva koji je napravljen prema meri onih koji nemaju volje i cilja, ali se "obavezno" obrazuju da budu korisni clanovi drustva.

Ja srecem dosta ljudi koji se obrazuju preko interneta, pravo, marketing, menadzment ... i slicno. Veoma popularno u US. Cak su i klasicni univerziteti prebacili neke predmete on line.

 

Ako preskocimo osnovno obrazovanje, koje ne mislim da moze sa ovim konceptom, srednjoskolsko vec je diskutabilno.

Ali za fakultetsko - pa imas on line univerziteta koliko hoces, koji se pokazuju kao daleko jeftiniji nego klasicni univerziteti.

 

Pa zasto svoje dete nisi poslala da uci skolu na University of Phoenix? Daleko je jeftiniji nego Harvard, a moze i od kuce. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Ako preskocimo osnovno obrazovanje, koje ne mislim da moze sa ovim konceptom, srednjoskolsko vec je diskutabilno.

Ali za fakultetsko - pa imas on line univerziteta koliko hoces, koji se pokazuju kao daleko jeftiniji nego klasicni univerziteti.

 

jasno je to. ponudio sam link na osjecku gimnaziju Gaudeamus, koja u ovom trenutku (as we speak), drzi online nastavu.

rijec je medjutim bilo o osnovnoj skoli.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

Weshtodelu da bude prisutan na jednom (bilo kojem) roditeljskom sastanku u (bilo kojoj) osnovnoj skoli u ovoj nasoj regiji. za mene osobno prvi roditeljski sastanak u mom zivotu bio je jedno, hmmm, pa upravo otreznjujuce iskustvo. takvih ludjaka (i ludjakinja), u tolikom procentu, i na istom mjestu, ja dotad nisam sreo. scary!

Bilo koju drzavu i bilo koju skolu posetiti i videti gde zivimo. Svako moze napravi dete, ali ne moze svako da bude roditelj. Cini se da se pravljenje dece vise upraznjava, od roditeljstave. Odatle i dolazi ta zedj za sportskom slavom, a praznom glavom. Nema tu na zalost mnogo polemike. Nismo socijalno spremni da sami ucimo. 

Da ne pominjem neophodnost upoznavanja ljudi i razvijanja biznisa kroz ta poznanstva. S'kim ce Johnny moci da sklopi poslovni dogovor, ako nikoga ne poznaje. Ne mogu se ti poslovni pregovori programirati i uzimati zdravo za gotovo. Ipak i u biznisu vlada uklapanje pozitivnih energija kod obe strane. Kad ti se neko ne dopada, s'njime neces nista da imas. :)

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ObiW said:

 

Pa zasto svoje dete nisi poslala da uci skolu na University of Phoenix? Daleko je jeftiniji nego Harvard, a moze i od kuce. 

Moj klinac odbija cak i on line predmete koje imaju kao opciju. 

Ne odlucujem ja tu.

A drugo nemam pojma zasto ovakav pristup u tvom postu, ja samo konstatujem da se to praktikuje, nigde nisam izrazila svoje misljenje sta mislim o tome.

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

jasno je to. ponudio sam link na osjecku gimnaziju Gaudeamus, koja u ovom trenutku (as we speak), drzi online nastavu.

rijec je medjutim bilo o osnovnoj skoli.

 

Za osnovnu skolu ne mislim da treba razmisljati uopste o on line, ima tu drugih stvari koja skola daje u tom uzrastu.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Moj klinac odbija cak i on line predmete koje imaju kao opciju. 

Ne odlucujem ja tu.

A drugo nemam pojma zasto ovakav pristup u tvom postu, ja samo konstatujem da se to praktikuje, nigde nisam izrazila svoje misljenje sta mislim o tome.

 

 

 

😄

 

Ovaj nas dijalog je kao da kazes "mozes u samoposluzi da kupis jabuke sa popustom od 70%,", ja te podsetim da je vecina tih jabuka ili smezurana ili trula, a ti kazes "pa ja sam ti samo dala tu informaciju, nisam rekla sta mislim o tim jabukama, a i ne kupujem ih jer moje dete ne voli da jede trule jabuke". Pa zasto uopste pominjes da su jeftine kad ne valjaju?

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ObiW said:

 

😄

 

Ovaj nas dijalog je kao da kazes "mozes u samoposluzi da kupis jabuke sa popustom od 70%,", ja te podsetim da je vecina tih jabuka ili smezurana ili trula, a ti kazes "pa ja sam ti samo dala tu informaciju, nisam rekla sta mislim o tim jabukama, a i ne kupujem ih jer moje dete ne voli da jede trule jabuke". Pa zasto uopste pominjes da su jeftine kad ne valjaju?

Pa ja nisam nista rekla tebi :classic_smile: nego Vjeku koji je rekao da je koncept skuplji, a ja mu navela da je za on line univerzitete jeftiniji. nisam nista komentarisala o kvalitetu, niti izrazila svoje misljenje. A ti odmah djonom - a sto nisi svoje dete upisala tamo....

Nisam, nisam ga ni upisala tamo gde sam ja htela, jer je on odlucivao o tome. Kao sto i odlucuje da mu je bolje direktna nastava nego on line. Mozda promeni misljenje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Pa ja nisam nista rekla tebi :classic_smile: nego Vjeku koji je rekao da je koncept skuplji, a ja mu navela da je za on line univerzitete jeftiniji. nisam nista komentarisala o kvalitetu, niti izrazila svoje misljenje. A ti odmah djonom - a sto nisi svoje dete upisala tamo....

Nisam, nisam ga ni upisala tamo gde sam ja htela, jer je on odlucivao o tome. Kao sto i odlucuje da mu je bolje direktna nastava nego on line. Mozda promeni misljenje.

 

Ja licno nikada ne bih pominjao jeftine jabuke koje su trule... ali to sam samo ja. 

 

A da su online universities trule a jeftine jabuke nije neka velika tajna, Bas taj University of Phoenix, koje je najveci i najpoznatiji online univerzitet i koji jeste akreditovan, ima jako losu reputaciju i bez prethodnog iskustva u industriji ne znaci nista kada trazis posao. Vjekoslav to ne zna jer nikad nije ziveo u Americi. Mi koji zivimo ovde i znamo kakav je kvalitet online univerziteta bi trebalo da to i naglasimo kada pricamo o njima.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ObiW said:

 

Ja licno nikada ne bih pominjao jeftine jabuke koje su trule... ali to sam samo ja. 

 

A da su online universities trule a jeftine jabuke nije neka velika tajna, Bas taj University of Phoenix, koje je najveci i najpoznatiji online univerzitet i koji jeste akreditovan, ima jako losu reputaciju i bez prethodnog iskustva u industriji ne znaci nista kada trazis posao. Vjekoslav to ne zna jer nikad nije ziveo u Americi. Mi koji zivimo ovde i znamo kakav je kvalitet online univerziteta bi trebalo da to i naglasimo kada pricamo o njima.

To ne znaci da kvalitet mozda ne moze da im se popravi.

Naravno da njihova diploma ne znaci nista bez prethodnog iskustva, ili bez prethodne diplome klasicnih Univerziteta sa dobrom reputacijom.

Ali znaci da taj neko pokusava da se dodatno obrazuje, mozda u svojoj karijeri ili doda znanja.

 

U svakom slucaju, ako vec pricamo za nekog ko ne zna kako je to u US, i od klasicnih univerziteta imas gomilu djubreta cije diplome ne znace nista.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

Interesantno je spomenuti da je masa nasih ljudi nekako dobila posao sa diplomama nasih univerziteta.

Gotovo svi koje poznajem sirom svijeta sa inzinjerskim diplomama rade u struci, tako da se na neki nacin cijene i te diplome.

Da li? Ne cini li ti se da su mnogi isli tezim putem i pokazivali svoje znanje pre nego su dobili posao, kako ti kazes u struci. Drugo, nekada su se i cenile. Medjutim, sada je cini se sve manje to na ceni. Dapace, ko zna, ZNA, ali te nase skole, bez nekih certificata (lokalnih) ne piju mnogo vode.

:)

BTW, u pravu si do nekle.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

To ne znaci da kvalitet mozda ne moze da im se popravi.

Naravno da njihova diploma ne znaci nista bez prethodnog iskustva, ili bez prethodne diplome klasicnih Univerziteta sa dobrom reputacijom.

Ali znaci da taj neko pokusava da se dodatno obrazuje, mozda u svojoj karijeri ili doda znanja.

 

U svakom slucaju, ako vec pricamo za nekog ko ne zna kako je to u US, i od klasicnih univerziteta imas gomilu djubreta cije diplome ne znace nista.

 

Zato postoji Sangajska lista. Tu se rangiraju univerziteti u celom svetu:

 

http://www.shanghairanking.com/ARWU2019.html

 

Ovu listu koriste roditelji cija se deca spremaju da idu na fakultet. Pa kada dete dodje i kaze "dvoumim se izmedju tri univerziteta", onda roditelj otvori listu, vidi da li su na listi, i kaze junioru ili juniorki koji su dobri, a koji su djubre cija diploma ne znaci nista. 

 

Mozes da univerzitete sortiras po zemlji porekla. Ja sam sortirao americke univerzitete, i nijedan online univerzitet nije na listi. Interesantno je da su i univerzitet u Beogradu kao i Univerzitet u Novom Sadu na toj listi. 

 

Toliko o tome. 

 

 

31 minutes ago, Amigo said:

Interesantno je spomenuti da je masa nasih ljudi nekako dobila posao sa diplomama nasih univerziteta.

 

 

Nekako nismo. U Americi je jako tesko dobiti prvi posao ako imas diplomu iz ex-YU a nemas iskustvo u Americi. Nemas americku diplomu nemas americko iskustvo... oni prosto ne veruju to sto im ti pricas. To se resi tako sto odes na master, dobijes americku diplomu, i na racun toga dobijes posao. 

 

Ako si dosao preko firme i vec imas posao, onda to nije problem. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Da li? Ne cini li ti se da su mnogi isli tezim putem i pokazivali svoje znanje pre nego su dobili posao, kako ti kazes u struci. Drugo, nekada su se i cenile. Medjutim, sada je cini se sve manje to na ceni. Dapace, ko zna, ZNA, ali te nase skole, bez nekih certificata (lokalnih) ne piju mnogo vode.

🙂

BTW, u pravu si do nekle.

 

35 minutes ago, ObiW said:

Nekako nismo. U Americi je jako tesko dobiti prvi posao ako imas diplomu iz ex-YU a nemas iskustvo u Americi. Nemas americku diplomu nemas americko iskustvo... oni prosto ne veruju to sto im ti pricas. To se resi tako sto odes na master, dobijes americku diplomu, i na racun toga dobijes posao. 

 

Ako si dosao preko firme i vec imas posao, onda to nije problem. 

 

Pa i ovde je tesko dobiti prvi posao cak i sa domacim fakultetom. Zbog toga je pozeljno da studenti imaju neki internship program tokom studiranja da steknu neko iskustvo cak i po cijenu produzetka studija. 

Jedan od nacina na koji se moja generacija zaposljavala ovdje je bilo volontiranje po firmama i to kroz neke organizacije sponzorisane od strane drzave. Prvo ucis kako se pise rezime, onda ti oni nalaze kompaniju, obicno se volontiralo po 3 mjeseca. Dosta ljudi je poslije i dobilo ponudu za posao, ako su se pokazali kao dobri. Vecinom su to bile neke male startup kompanije koje nisu imale dosta para, a drzava ih je cak i materijalno stimulisala da prime volontere, te bi oni imali sansu da isprobaju nekoga i zaposle ga za mnogo manje pare nego nekoga regularnim putem. Pored tih malih firmica pojedine velike korporacije su takodje primale volontere, npr Simens.

Ja sam takodje volontirao, ali posto kod mene ne ide nista lako, nisam dobio tako posao, i morao sam da idem sa sertifikatima, ali moja zena jeste i to u velikoj kompaniji.

U to vrijeme se moglo i svasta napisati u rezimeu, nije bilo nikakvog nacina da se bilo sta provjeri, bilo je i toga normalno, mora da se opstane nekako.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ObiW said:

 

Mozes da univerzitete sortiras po zemlji porekla. Ja sam sortirao americke univerzitete, i nijedan online univerzitet nije na listi. Interesantno je da su i univerzitet u Beogradu kao i Univerzitet u Novom Sadu na toj listi. 

 

 

Promasio si poentu, koja nije bila kako otkrijes koji univerzitet je djubre, nego da i medju klasicnim univerzitetima ima jako losih cije diplome ne vrede.

Tako da ne mozes samo utrpati svako on line obrazovanje, kao lose, samo zato sto mi znamo neke lose on-line univerzitete.

Uostalom mozda i ne postoje dovoljno vremena da bi se pokazalo kakav je kvalitet tog obrazovanja.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Promasio si poentu, koja nije bila kako otkrijes koji univerzitet je djubre, nego da i medju klasicnim univerzitetima ima jako losih cije diplome ne vrede.

Tako da ne mozes samo utrpati svako on line obrazovanje, kao lose, samo zato sto mi znamo neke lose on-line univerzitete.

Uostalom mozda i ne postoje dovoljno vremena da bi se pokazalo kakav je kvalitet tog obrazovanja.

 

Poenta da ima i klasicnih koji su losi je otkrivanje tople vode.... svako ko zivi u Srbiji zna sta je, naprimer, Megatrend. Mi pricamo o tome da li su online univerziteti dobri ili losi. Lista koju sam linkovao resava i tu dilemu;  nema dobrih online univerziteta.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

 

Pa i ovde je tesko dobiti prvi posao cak i sa domacim fakultetom. Zbog toga je pozeljno da studenti imaju neki internship program tokom studiranja da steknu neko iskustvo cak i po cijenu produzetka studija. 

 

Ne znam za Kanadu, ustvari znam ali mi je uzorak jako mali, pa ne mogu da generalizujem. Ti sigurno znas vise o tome. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ObiW said:

 

Poenta da ima i klasicnih koji su losi je otkrivanje tople vode.... svako ko zivi u Srbiji zna sta je, naprimer, Megatrend. Mi pricamo o tome da li su online univerziteti dobri ili losi. Lista koju sam linkovao resava i tu dilemu;  nema dobrih online univerziteta.  

 

 

Ne, rasprava je o da li je on-line obrazovanje dobro ili lose, jeftinije ili skuplje.

Ja ne znam sve on line univerzitete, i ne znam da li im se kvalitet popravlja ili ne. Znam samo da imaju kratku istoriju i da trenutno njihove diplome ne znace nista osim da si nesto ucio.

U ovom slucaju evidetno je da su ti on-line univerziteti jeftiniji (sto mozda i ima veze sa kvalitetom), ali to ipak ne govori nista da li bi on-line obrazovanje moglo da bude kvalitetno.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Veshtodel said:

 

 

Ucenje preko interneta ne podrazumeva da dete sedi samo pred kompom i uci aritmetiku, dok mu cale gleda utakmicu Juventusa i ispija Zajecarac (mada je taj slucaj cest). Svakako da bi detetu trebao nastavnik, spominjao sam gore mentorstvo za koje licno smatram da je potrebno svakom coveku koji se obrazuje, da ima svog mentora ili mentora koji ce da ga vodi, a sto trenutni obrazovni sistem nema, ne postoji takva vrsta obrazovne institucije (osim po fakultetima i doktorskim studijama) vec se svodi na jednog nastavnika na 30 ucenika koji je random raspodeljen i dete samo moze da se uzda u srecu da ce dobiti nekog ok nastavnika, a ne neku budalu kakvih ima. Dakle, ne postoji ni izbor nastavnika svom detetu, pa onda imamo probleme dete napalo nastavnika, roditelji ga brane, pa krenu konzervativne osobe da pricaju kako se ''ranije znao red i udaralo se prutem po usima i deca slusala ucitelja''.

 

A sto se tice citanja i pisanja, danasnji klinci to sa 5 godina vec nauce.

 

Interesantan pristup problemu. Roditelj koji treba da ide da zaradi za zivot ce morati da ima dva posla. 

Vec vidimo posledice ucenja na internetu koje su rezultirale zakljuckom mnogih da je zemlja ravna ploca. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vjekoslav said:

.... dijete od 6 godina nije sposobno samostalno pohadjati 1. razred od kuce preko interneta.

........

 

Vjekoslave, uzeo sam tvoj post da nastavim i ostavim komentar (mogao sam i neki drugi, a nisam htio citirati pola teme).

 

Lijepo si naglasio uzrast i psihologiju djeteta, sto je u cijeloj prici najbitnije.

Ne mogu teoretizirati o idealnom primjerku covjeka. Nismo svi isti.

No, znam iz iskustva na ogranicenom primjerku svojeg drustva i sebe. Da smo se onda mogli obrazovati internetski, najmanje pola mojih prijatelja, a i ja, ne bi zavrsili ni osnovnu skolu. Dokaz?

 

Lijeni smo (bili) i nedisciplinirani, trebalo nas je tjerati. Zavrsili smo osnovnu i srednju skolu manje vise OK, a onda je pola moje skvadre palo prvu godinu fakulteta. Zato jer vise nema domace zadace svaki dan, nitko te ne ispituje, ne moras pravdati izostanke sa predavanja, studentska "sloboda" i zajebancija i suprotni spol ti uzmu citav dan. I dodju ispitni rokovi, a ne stignemo u par dana nabubati ono sto su disciplinirani studenti ucili citave godine - i popadamo.

 

Ovo danas mi se cini bolje. Kcer studira, a stalno ima nekakve testove i kolokvije, nema zajebancije, mora ici u korak sa predavanjima - i kolegama. Ona je neuporedivo odgovornija i pametnija nego sam ja ikada bio, mozda bi uspjela i u mojem nekadasnjem sistemu. Ili internetski.

 

Ja, pak, mogu zahvaliti svoj akademski (i, konsekventno, profesionalni) uspjeh samo obaveznim predavanjima i vjezbama i praksi. I zeni - zavrsio sam skolovanje tek kad me ona "dovela u red".

Kad sam imao 14 godina, da je postojao internet, vrijeme bih posvetio pornografiji. Hebes ucenje, jos moras i raditi kad ga zavrsis... :roflmao:

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne, rasprava je o da li je on-line obrazovanje dobro ili lose, jeftinije ili skuplje.

Ja ne znam sve on line univerzitete, i ne znam da li im se kvalitet popravlja ili ne. Znam samo da imaju kratku istoriju i da trenutno njihove diplome ne znace nista osim da si nesto ucio.

U ovom slucaju evidetno je da su ti on-line univerziteti jeftiniji (sto mozda i ima veze sa kvalitetom), ali to ipak ne govori nista da li bi on-line obrazovanje moglo da bude kvalitetno.

 

Mi govorimo o alternativama danas... ne o alternativama za 5, 10 ili 20 godina. 

 

Danas da te neko pita "da li je online university alternativa klasicnim univerzitetima?" tacan odgovor bi bio: online univerziteti su jeftina ali losa alternativa. Kao jabuke u samoposluzi na snizenju. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ObiW said:

 

Mi govorimo o alternativama danas... ne o alternativama za 5, 10 ili 20 godina. 

 

Danas da te neko pita "da li je online university alternativa klasicnim univerzitetima?" tacan odgovor bi bio: online univerziteti su jeftina ali losa alternativa. Kao jabuke u samoposluzi na snizenju. 

 

 

Ali mi pricamo da li je on line obrazovanje alternativa klasicnom, to sto u US ima losih on-line univerziteta ne znaci nista ako znamo da su ti on line univerziteti na trzistu mnogo krace, i mozda nisu postigli svoj kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

Postoje struke za koje online univerziteti tesko mogu biti alternativa - 60 % mog studiranja su bile laboratorijske vezbe - i u Srbiji i u US.

U US sam uzela dva neka elective predmeta (da ne kazem nebitna - bilo je potrbno zadovoljiti broj kredita za general courses) online.

Danas radim od kuce online, ali to je druga prica, jer sad nadogradjujem postojece znanje - sumnjam da bih ceo fax mogla da zavrsim online. O osnovnoj i srednjoj da ne pricam - u tom uzrastu, attention span je izuzetno mali, i bez nekog ozbiljnijeg "nadgledanja", malo nas bi zavrsilo i srednju 😄

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...