Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

Zajebao si na kraju.

 

Kako si samo ocekivao da ce narasti na papiru, bez potpore zidova suda? Pa to je protiv opstih zakona fizike. 

 

Tijesto iz frizidera moze (nije obavezno) ostaviti na sobnoj temperaturi ali u posudi u kojoj je. I pred pecenje se izvrne na papir, prebaci u dutch oven i pece. To se odradi brzo da ne izgubi oblik.

 

Kad presjeces taj hljeb, da vidimo presjek i reci nam je li ukusan. Imam utisak da nije nejestiv.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eto vidis da si trebao napraviti od 800g.

 

Sad si prosao kroz obuku i vidio si da tu u stvari nema mnogo posla i da je najbitnije vrijeme. Uz malo matematike, mozes tacno isplanirati kada pristaviti starter, par stretch&fold (koji nisu obavezni ali o tome drugom prilikom) i dvije fermentacije (bulk i final) i pecenje. Dok to jos malo ufercis, onda ces poceti sa raznim ekperimentima kao i ja. Mislim da ove godine uopste nisam kupio leba, samo brasno.

 

Kupi si banneton korpu i jedan ovakav silikonski scraper da ti olaksaju posao i ti si spreman za nove pekarske podvige. :thumbsup:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Dobro je ovako, mislim kolicinski.

posto cu ipak napraviti novi starter za novi hleb , ( samo cuti nemoj da neko cuje 😁 ) .

Ne znam sta, da li ga ne mesim dovoljno, ali nikako mi testo za hleb ne bude onako lepo glatko ajd da kazem i cvrsto kao na svim ovim video uputstvima sto sam gledao..

Banneton cu naruciti, a takvu silikonsku spatulu vec imam.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slavisa said:

ali nikako mi testo za hleb ne bude onako lepo glatko ajd da kazem i cvrsto kao na svim ovim video uputstvima

 

Polako, nadoci ces.

 

Eksperimentisi sa drugim vrstama brasna, mora da ima brasno od vise proizvodjaca, pa ce naici neko koje ti najvise odgovara. Takodje pokusaj sa manje vode, 60% hidracija ce biti takodje OK. Manje od toga i tijesto bude previse gusto, a hljeb nema otvorenu strukturu ali ti probaj. Mjeri sobnu temperaturu, pa mijenjaj duzinu bulk fermentacije, krati ili produzavaj dok ne nadjes optimum. Svakako neces dva puta dobiti isti rezultat ali ces vremenom postici da uvijek dobijes zadovoljavajuci rezultat. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, slavisa said:

Ti si meni garantovano dao neke pogresne "gramaze" , kad je kod tebe ovako ispalo a kod mene onako 😁

Vedzbaj, Slavisa, vedzbaj - kroz trnje do zvezda sto bi rekli stari Latini.

Edited by Kronostime
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, slavisa said:

Ti si meni garantovano dao neke pogresne "gramaze" , kad je kod tebe ovako ispalo a kod mene onako 😁

Kod mene nece ni zilet da sece kako treba po kruvu

 

Kod mene je samo dupla mjera. Dodje to sa iskustvom, vidjece i sam ako ne odustanes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, slavisa said:

 

Sinoc sam nahranio firestartera, i danas je bio oko 2cm iznad gumice 😁, da bi evo sada bio samo oko pola cm iznad gumice.

Da li to znaci da ga treba nahraniti?

 

Da.

 

Spore divljeg kvasca i aerobne bakterije (lactobacillus) u toj kasi se hrane proteinima i secerima iz brasna. Dok imaju hrane, a odgovara im temperatura i vlaznost, one ce se razmnozavati i starter ce rasti. Kad ponestane hrane ili dodje do neke druge promjene, prestace sa rastom i pocinje da pada. 

 

Starter koristis kada je na najvisem nivou ili tu negdje, ne mora se biti previse pedantan ali to je princip. Sourdough je dosta sporiji od komercijalnog kvasca i stvarno je tesko da ti 'pobjegne' i prekipi ili tako nesto da se desi.

 

Mozes svoj starter hraniti i dva puta dnevno ili mozda jos bolje, idi na 1:2:2* omjer, umjesto kao do sad sto si 1:1:1. Pogledaj na pakovanju brasna koji je procenat proteina, a koji su carbs. Sve ispod 10% proteina nije najbolje za hljeb. Ja sam nasao neko (bijelo) brasno kod Turcina, sa 12% proteina i odlicno je.

 

*npr. 50g (fire)startera + 100g brasna + 100g vode 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, slavisa said:

Ja sam koristio firestarter juce kad je spao, ne kad je bio na najvisem nivou. Evo i sad sam napravio starter od firestartera koji je spao.

Sad sam pogledao na brasnu pise da ima 13.1g proteina na 100g brasna.

 

Mislim da opet ne pravi ogromnu razliku jer dok god ima zivih u starteru, namnozice se ponovo kad nahranis. Eventualno cetijesto rasti nesto sporije i moze imati nesto drugaciji ukus, sto ne mora biti negativno uopste. 

 

To brasno od 13.1% je odlicno. Samo nastavi da hranis svoj firestarter time jos barem do iduceg vikenda. Onda da vidimo kako se ponasa i da li moze u frizider na usporeni zivot. I tada ga moras hraniti, samo ne tako cesto. Ja moj nahranim jednom u 7 ili 10 dana, kada se sjetim.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mora da znaci da ce biti bolji ukus, to je subjektivno. Moze biti hljeb kiseliji, neko bas tako voli. Sourdough i treba da je malo kiselkast, otud i ono SOUR. 

 

Nabavi banneton korpu i brasno od rize za iduci put, pa ces lakse rezati ziletom i nece biti ljepljivo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

 

Imam ja to vec.

Mislis da nisam razmisljao da u tom pecem 😄

IMG_3204.jpg

 

Ovo tvoje?

 

Odlicno je ovo. Kada prodje ljeto, taman da ne lozis samo da ugrijes prostor, mozes i leba da ispeces. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...