Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 8/25/2024 at 9:36 PM, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Isrkeno, pun ocin mi je vise i prazne price oko ekonomije i fenomenalnih Trampovih poteza. Prazne floskule koje treba da budu izgovor za kako idoloski druga grupa ne valja. 

 

Ekonomija:

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

 

Inflacija:

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

I jos nesto, nema neutralnih, samo pokusavaju da se predstave tako da bi dali vrednost njihovom misljenju 

 

 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Molila bih te da pronadjes gde sam ja rekla da su nezavisni Trampisti?

 

Cak uopste nisam pricala o tome o cemu ti pises. 

Nemam pojma, tako sam te razumela. Kako nema neutralnih (to je eufamizam za nezavisne). Pitala sam te da pojasnis.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

 

Nemam pojma, tako sam te razumela. Kako nema neutralnih (to je eufamizam za nezavisne). Pitala sam te da pojasnis.

 

Pa i nema neutralnih ili nezavisnih, ali nisam rekla za sta su opredeljeni. Nego sam rekla da uglavnom lazu kad kazu da su neopredeljeni iz vec nekog njima poznatog razloga, plus kada daju misljenje ako kazu da su neutralni/neopredeljeni misle da im se misljenje vise vrednuje, jer boze moj, nisu biased. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa i nema neutralnih ili nezavisnih, ali nisam rekla za sta su opredeljeni. Nego sam rekla da uglavnom lazu kad kazu da su neopredeljeni iz vec nekog njima poznatog razloga, plus kada daju misljenje ako kazu da su neutralni/neopredeljeni misle da im se misljenje vise vrednuje, jer boze moj, nisu biased. 

A sta ih ne cini neutralnim? Znaci lazu kad kazu da su neutralni.

Tebi je prosto nemoguce da zamiis da neko odlucuje, ne na ideologiji, nego na sta im kandidat nudi. Ako je nekom bitna plata I imao je net income bolji 2019te, mozda ouci da mu Tramp odgovara, ako je nekom abortus bitan, mozda glasa za Harris. To je poenta independent, ne glasaju za stranku, nego za neki aspekt kampanje. Mozda I'm je nesto bitnije . Ne glasaju prosto za ideologiju nego za nesto sto smatraju bitnije

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

A sta ih ne cini neutralnim? Znaci lazu kad kazu da su neutralni.

Tebi je prosto nemoguce da zamiis da neko odlucuje, ne na ideologiji, nego na sta im kandidat nudi. Ako je nekom bitna plata I imao je net income bolji 2019te, mozda ouci da mu Tramp odgovara, ako je nekom abortus bitan, mozda glasa za Harris. To je poenta independent, ne glasaju za stranku, nego za neki aspekt kampanje. Mozda I'm je nesto bitnije . Ne glasaju prosto za ideologiju nego za nesto sto smatraju bitnije

 

Aha, ok.... Nisam pricala o glasanju, nego o stavu prema Kamali i Trampu. 

 

Ne znam sto moram da pisem literarne sastave za nesto banalno i objasnjavam svaku rec pojedinacno? 

 

Raspada vam se za sada kampanja, deal with it. Nece se promeniti stanje ako mislis da ces nesto postici nadmudrivanjem na srpskom forumu... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

...

I ne, to nisu Reps uradili, Demokrate su pocele sa "ili me podrzavas bez kritike ili si neprijatelj", nazalost. To je jos pocelo pod Obamom, Tramp nije ni bio na vidiku. Sa dolaskom Trampa i TDS, bukvalno je postalo nemoguce reci "cekajte ljudi mozda ima nesto sto radi dobro", nesto, minimalno, ma bukvalno da kaze "dobar dan". 

Ako se dobro secam prvi put da sam ovde na forumu videla tu promenu, je 2012ta kada sam kritikovala nasilne proteste u Phillly na koje je Obama rekao "pa mozda imaju legitimne prigovore". A ja tvrdila da politicko nasilje nikad ne treba da bude opravdano. 

Bukvalno sam prosla kroz te godine u US I videla kako su se prijatelji razisli oko politike. Ali jos uvek kod Reps mogu da kazem da sam centrista i nezavisna, a kako smo videli kod Baby, nezavisni glasaci ne postoje, oni su samo prikriveni Trampisti. 

Ali uglavnom ljudima koji nisu kultisti Trampa na Reps strani mogu da kazem da mi se ne svidja nesto sto je uradio ili rekao, uglavnom kazu ok tvoje pravo da kritikujes. Dok na Dems strani, kako uopste mozes da opravdavas nesto!!!! Kako kritikujes Bidena ili Harris, oni spasavaju demokratiju!! Pa ti si neonacista. 

Suludo ali tako je

Na ovo mogu samo da ponovim svoj post iz maja.

 

Nije da nisu oduvek bili podeljeni, kao sto je u mnogim drzavama prisutna ta levo-desno (nigde moga stana...) politika.

Nisam bas puno pratio, niti znam sve aktere, ali mi se cini da je stanje pocelo da se poostrava (pogorsava) sa

 

Tea party movement

Идеја о мобилизацији против владе у вези са Бостонском чајанком није била нова на десној конзервативној страни. Од раних 1990-их постојали су узастопни покушаји великих корпорација као што су Коцх Индустриес против пореза или мера државне регулативе под овим мотом очигледне покрете грађана или дуванске компаније да оснују , али су они наишли на врло мали одзив. Оно што је било ново у 2009. је да су људи изашли на улице, што је било повезано и са фундаменталним неповерењем многих конзервативаца према председнику Обами, који је на функцији тек од јануара 2009. године. Чарлс и Дејвид Кох , власници Коцх Индустриес , уз подршку још неколико милијардера, одмах су почели да систематски промовишу и упрегну покрет за његове циљеве.

Оно што је изгледало као спонтани покрет грађана је стога пажљиво припремљено ( астротурфинг ).

 

Spoiler

Убрзо након Сантелијевог позива, покренуте су веб странице и контактирало се око 10.000 људи, чије су податке два активиста, Ерик Одом и Роб Блуи, прикупила када су прошле године успешно организовали флеш моб крајње деснице Такође су били укључени и организација ФреедомВоркс републиканског политичара Дика Армија и организација Американци за просперитет у власништву Кохових. Први протести широм земље планирани су за 27. фебруар 2009. године. Они су се одвијали на више од десет локација и, према речима организатора, било је укључено 30.000 људи. Другог дана протеста, 15. априла, било је већ 300.000. Либертаријанске организације Херитаге Фоундатион , Цато Институте и Америцанс фор Просперити обезбедиле су говорнике, написале изјаве за штампу и учествовале у организацији.

ФреедомВоркс је склопио споразум са популарним ТВ водитељем Гленом Беком који је много учинио на ширењу слободарских идеја. Бецк је плаћен укупно преко милион долара за укључивање текста који је написао ФреедомВоркс у својим коментарима. Својом емисијом на Фокс њузу достигао је око два милиона гледалаца дневно. Од демонстрација које је организовао ФреедомВоркс у Вашингтону 12. септембра 2009, покрет Чајанке се може посматрати као надрелокални покрет. Међутим, остао је на рубу све док Обамацаре није потписан 30. марта 2010. У исто време, Американци за просперитет и ФреедомВоркс охрабрили су покрет Теа Парти да се заинтересује за порицање глобалног загревања .

Тек 2010. године покрет Теа Парти је постао моћна организација широм Америке, која је од тада присутна широм САД. Позиционирао се као контрапокрет председнику Бараку Обами са слоганом „Желим своју земљу назад”. Обамина реформа здравствене заштите је проглашена „социјалистичком преузимањем власти“. Покрет Теа Парти је такође све отвореније критиковао наводни растући утицај Афроамериканаца , Хиспаноамериканаца и хомосексуалаца на америчку политику. Ово је открило растућу везу са десничарским популистичким и десничарским екстремистичким круговима.

...

међу главним су финансијерима покрета чајанке Два милијардера Дејвид Х. Кох († 2019) и његов брат Чарлс. Они поседују 84 одсто Коцх Индустриес , друге највеће приватне компаније у Сједињеним Државама. Управља рафинеријама нафте, комуналним предузећима за угаљ, хемијским постројењима и дрвним компанијама и има око 100 милијарди долара годишње продаје. Суддеутсцхе Зеитунг је 2010. године написао: „Кохови желе тотални капитализам и спремни су да се боре – против државног здравственог система, против заштите климе и свега осталог што сматрају ексцесима социјализма.“

...

Од покрета Теа Парти и његових присталица, Обама је често био нападан са расистичким конотацијама. На партијској конвенцији у марту 2011, радијска водитељка и активисткиња Лори Рот описала га је као тајног муслимана и комунисту који се само представљао као Американац. Теорија завере да Обама није рођени грађанин је опширно разматрана на овој партијској конференцији и коришћена за покретање личних напада на председника.

...

Покрет се не посматра као израз америчког друштва у целини, већ првенствено као израз покрета унутар Републиканске партије; овде се конзервативнији део републиканаца окреће против умеренијих представника естаблишмента партије.

...

Научна класификација

Томас Гревен  написао је 2011. Теа Парти Мовемент (ТПБ) је „аутентичан“ покрет на бази људи који има користи од покушаја мобилизације конзервативних интересних група и медија. Иако не постоји доследна идеологија, постоји јак параноични елемент, као што је поклич „Желимо нашу земљу назад“, који сугерише разлику између „правих и погрешних“ Американаца. Подстакнут демографским трендом да ће белци ускоро постати мањина, ТПБ искоришћава „бели страх“. Републиканска партија, коју подржава ТПБ, у опасности је да постане потпуно бела странка.

 

Ne treba zaboraviti ni Newt Gingrich (who served as the 50th speaker of the United States House of Representatives from 1995 to 1999.)

"Academics have credited Gingrich with playing a key role in hastening political polarization and partisanship."

"Since 2020, Gingrich has supported Donald Trump's claims of a stolen election, and claims of voter fraud in the 2020 presidential election."

 

Kao ni Mitch McConnell (...and confirmed a record number of federal appeals court judges during a president's first two years.)

As the leading Republican senator, McConnell confronted and pressured other Republican senators who were willing to negotiate with Democrats and the Obama administration. According to Purdue University political scientist Bert A. Rockman, "pure party line voting has been evident now for some time ... but rarely has the tactic of 'oppositionism' been so boldly stated as McConnell did." According to University of Texas legal scholar Sanford Levinson, McConnell learned that obstruction and Republican unity were the optimal ways to ensure Republican gains in upcoming elections after he observed how Democratic cooperation with the Bush administration on No Child Left Behind and Medicare Part D helped Bush's 2004 re-election. Levinson noted, "McConnell altogether rationally ... concluded that Republicans have nothing to gain, as a political party, from collaborating in anything that the president could then claim as an achievement." A number of political scientists, historians, and legal scholars have characterized McConnell's obstructionism and constitutional hardball as contributors to democratic erosion in the United States.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Kamala je jos vise levo od njega

 

Ovo je apsolutno netacno. 

 

6 hours ago, Angelia said:

Niko ne kaze da je marxista ili maoista

 

Predsjednicki kandidat Republikanske stranke je na svoj twitter profil bukvalno stavio sliku gdje se Kamalu prikazuje na taj nacin s cime se ocito slaze i ogroman dio njegovih biraca. Dakle jos jedna izmisljotina. 

 

6 hours ago, Angelia said:

A to sto ti svaku kritiku levicara volis da trpas u MAGA propagandu, je tvoj problem. 

 

Kritika ljevicara nije dreka "ona je ekstremni ljevicar" za sve zivo kada to prosto nije tacno. Ja prvi ne mislim da je Kamala neki wow kandidat no kad se prica koju vrtis skoro savrseno poklapa sa MAGA ludilom koje sve sto dolazi iz Demsa etiketira kao komunizam (Walz je cak postao komunjara zbog besplatnih obroka u skolama i ulozaka u zenskom WCu primjera radi) onda je vrlo lako sabrati 2 i 2. 

 

Uostalom evo political compass je napravio analizu oba kandidatska para za POTUS/VP:
 

https://www.politicalcompass.org/uselection2024

 

Vrlo je jasno da je GOP sa Trumpom i manijacima koje je on izvukao na povrsinu otisao u takav desni ekstrem da se sve sa druge strane naziva ekstremnom ljevicom i ta im prica ocito prolazi. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Za USA Bernie nije umereni demokrata nego poprilicno radikalno levo. Kamala je jos vise levo od njega, po njenim izjavama. Tako da ta tvoja "jasna definicija" ne funkcionise u US politickom sistemu. Niko ne kaze da je marxista ili maoista (barem ja ne) ali za US prilike ona je bliza onima iz The Squad nego sto je Bilu Klintonu. Za evropu Bernie bi bio socijal-demokrata, za USA on je radikalni levicar. A ja govorim u ovom mernom sistemu. 

Tako isto ide lepeza na "desnoj strani" to jest kod republikanaca, imas centar, pa malo vise desno, pa radikalnije desno pa extremno desno - a da to uopste nisu neki neo-nazis. 

A to sto ti svaku kritiku levicara volis da trpas u MAGA propagandu, je tvoj problem. 

 

Možeš da ih (D) zoveš i komunistima i levičarima i radikalnim levičarima i ekstremistima, to ne menja činjenicu da oni nisu ni levičari ni ekstramni ni radikalni niti išta od toga. Merni sistem, bla bla bla, glupost. 

Kako neko percepira je isključivo njegov problem, radical left je npr brigate rosse svojevremeno u italiji i slični pokreti/teroristi.

 

Uzgred, baš me zanima kako bi takvu grupu okarakterisala u tom tvom USA mernom sistemu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PorodicneVrijednosti said:

 

Ovo je apsolutno netacno. 

 

 

Predsjednicki kandidat Republikanske stranke je na svoj twitter profil bukvalno stavio sliku gdje se Kamalu prikazuje na taj nacin s cime se ocito slaze i ogroman dio njegovih biraca. Dakle jos jedna izmisljotina. 

 

 

Kritika ljevicara nije dreka "ona je ekstremni ljevicar" za sve zivo kada to prosto nije tacno. Ja prvi ne mislim da je Kamala neki wow kandidat no kad se prica koju vrtis skoro savrseno poklapa sa MAGA ludilom koje sve sto dolazi iz Demsa etiketira kao komunizam (Walz je cak postao komunjara zbog besplatnih obroka u skolama i ulozaka u zenskom WCu primjera radi) onda je vrlo lako sabrati 2 i 2. 

 

Uostalom evo political compass je napravio analizu oba kandidatska para za POTUS/VP:
 

https://www.politicalcompass.org/uselection2024

 

Vrlo je jasno da je GOP sa Trumpom i manijacima koje je on izvukao na povrsinu otisao u takav desni ekstrem da se sve sa druge strane naziva ekstremnom ljevicom i ta im prica ocito prolazi. 

Tampona u muskom WCu. Nisu se zalili na zenski 😀 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Dragan said:

Bauk komunizma kruzi USA.

:lol:

 

 

Tebi je to smesno mozda iz nerazumevanja sta se zapravo misli kada se neko optuzi za komunizam. A misli se da si se, ko god, jako nagnuo na levo. Konkurises levicarskoj politici. Zasto bi se neko ko to nosi u sebi bilo kakvu vrstu komunjarstva, latentnog ili preispoljenog, pravdao ili stideo.

 

Zato se i ocekuje da Kamala slobodno izadje pred novinare kojih se plasi kao jelen pred farovima i ponosno istakne svoje stavove a ne ono sto sam vec nebrojeno puta napisala da pokusava zarad glasa vise, da bude i trump i sanders i riba i devojka i vucic i djindjic i time pokrije sve eventualne razlike i nedoumice. 

 

....Ali i to sam vec rekla, da to njeno glupiranje moze da upali samo kod `operisanih` glasaca takoreci neukih i kod onih koji imaju opasno znacajnu vajdu od toga da ona pobedi. Kod ostalih, pogled na Kamalu Harris moze samo da izazove zblanutost u smislu - o cemu se ovde radi, zena je klovn. A tek njen VP...zamenik klovna.

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, PorodicneVrijednosti said:

Sto je naravno jos jedna u nizu lazi Trampare koju je Magaverse prihvatio bez da ista provjeri iako je potrebno 2 i po sekunde guglanja da se dodje do stvarnog cinjenicnog stanja. 

Stvarno cinjenicno stanje je da zakon kaze u svim WCima. Svi, ukljucuje muske. To na sta se pozivas, je da su neki skolski okruzi odlucili da tumace zakon koji kaze "u svim kupatilima gde ima osoba koje menstruiraju", pazi da ne kazu zenske osobe, da to znaci u zenskim wcima, je njihova interpretacija. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Stvarno cinjenicno stanje je da zakon kaze u svim WCima. Svi, ukljucuje muske. To na sta se pozivas, je da su neki skolski okruzi odlucili da tumace zakon koji kaze "u svim kupatilima gde ima osoba koje menstruiraju", pazi da ne kazu zenske osobe, da to znaci u zenskim wcima, je njihova interpretacija. 

 

Stvarno cinjenicno stanje je da je Trump rekao kako je Walz NATJERAO sve skole u Minnesoti da imaju tampone i u muskim WCovima sto je apsolutna laz. Doista je dovoljno izguglati Tim Walz tampons in bathrooms i izaci ce ti more clanaka sta je Walz potpisao, a sta je MAGAverse shvatio ili bolje receno popusio. 

Link to comment
Share on other sites

Neprikladno smejanje, ako nisi Sokrat, to je nesto cime maskiras da nista ne znas. To kazem za Kamalu. Zar niko nije pitao sta joj je toliko smesno, obzirom da su ozbiljne face okole a samo se ona krevelji. Bar da ima sale, duha, nesto, nego bezvezno naklapanje i ponavljanje recenica naucenih napamet. Ok smesno je.

 

Nego, indijski mediji su tek uveliko odlepili u vezi sa njom. Pravdaju a sta ce drugo, i porede Kamalu sa ovim imenima:

 

Indiatoday: Laughter has its own politics. Several American Presidents were known for their bubbling laughter. Abraham Lincoln had a distinctive laugh. Theodore Roosevelt made a bellowing sound. Andrew Jackson's biographer wrote his laughter could be heard across rooms. Ronald Reagan laughed too, when he wanted to. etc.

 

ok smesno je, ali razumljivo kad si indiatoday ili bilo ko drugi ko vidi svoju korist u tome sto daje podrsku gluposti. Znaci ili korist ili neznanje je u pitanju. Jer ne verujem da podrzavaoci kamale imaju bilo kakvu ideologiju niti da znaju kom politickom spektru ona pripada.....

Link to comment
Share on other sites

Citam vesti trenutno, to mi je ritual ujutru, I vidim da je FB priznao da su odredjene stvari po pitanju Covid, blokirali kao misinformation I disinformation. Takodje Mark priznaje da su blokirali pricu o Hunteru, na zahtev FBI. 

Toliko o tome, I ovde na forumu su se te price tretirale kao MAGA budalastine, jer, zar ne, postoji koncenzus. I on sam kaze, da na osnovu informacija koje postoje danas, to je bila greska.

A koncenzus je bio napravljen od strane vlasti. Sam Fauci je priznao da je "2 Metra odstojanja" bilo izmisljeno, I nije se baziralo na bilo kakvim naucnim cinjenicama.

Blokiranje slobodnog govora, kad se diskutuju kontraverzne teme, je prosto receno cenzura. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dragan said:

Zrelo geopoliticko razmisljanje.

 

 

 

Daj i deo koji je isecen, molim te. Cisto radi uvida u ceo kontekst.

A sve i da je rekao da misli da ga boli kurac, doslovno, ne moze biti gore od Kamalinog govora u kojem objasnjava stanje stvari na istoku Evrope.

 

 

Ovako se meni vaspitacica u zabavistu obracala...kad sam je pitao da mi objasni kako radi racunar.

 

12 minutes ago, Mama_mia said:

Neprikladno smejanje, ako nisi Sokrat, to je nesto cime maskiras da nista ne znas. To kazem za Kamalu. Zar niko nije pitao sta joj je toliko smesno, obzirom da su ozbiljne face okole a samo se ona krevelji. Bar da ima sale, duha, nesto, nego bezvezno naklapanje i ponavljanje recenica naucenih napamet. Ok smesno je.

 

Nego, indijski mediji su tek uveliko odlepili u vezi sa njom. Pravdaju a sta ce drugo, i porede Kamalu sa ovim imenima:

 

Indiatoday: Laughter has its own politics. Several American Presidents were known for their bubbling laughter. Abraham Lincoln had a distinctive laugh. Theodore Roosevelt made a bellowing sound. Andrew Jackson's biographer wrote his laughter could be heard across rooms. Ronald Reagan laughed too, when he wanted to. etc.

 

ok smesno je, ali razumljivo kad si indiatoday ili bilo ko drugi ko vidi svoju korist u tome sto daje podrsku gluposti. Znaci ili korist ili neznanje je u pitanju. Jer ne verujem da podrzavaoci kamale imaju bilo kakvu ideologiju niti da znaju kom politickom spektru ona pripada.....

 

Smile and others will smile back. Smile to show how transparent, how candid you are. Smile if you have nothing to say. Most of all, do not hide the fact you have nothing to say nor your total indifference to others. Let this emptiness, this profound indifference shine out spontaneously in your smile.

 

Bukvalno mozes da vidis sve to kod nje, intenzivnu pozitivu i potpunu prazninu u ocima, glavi i iza tog osmeha...
...ali je dobar metod, nesto sto ti moze doneti koristi, ne samo kao politicaru xD

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Bukvalno mozes da vidis sve to kod nje, intenzivnu pozitivu i potpunu prazninu u ocima, glavi i iza tog osmeha...
...ali je dobar metod, nesto sto ti moze doneti koristi, ne samo kao politicaru xD

 

Kad si prazan nemas sta da kazes izbegavas konfrontiranje sa novinarima bez unapred predatih pitanja, onda se smejes jer tako si najvise nalik onome sto tvrdi India today - Lincolnu, Roosveltu, Reaganu......Harrisu :lol_2:

 

Da, to je dobar metod ali za deo glasaca sa posebnim potrebama koji jedino vide nasmejanu zenu koja je nicim izazvano uspela da stigne do mesta predsednickog kandidata pa misle - Ako moze ona mogu i ja ....a ovi drugi su zavedeni imenom Demokratska stranka misle o sebi kao demokratama pa onda zato Kamala. Daj sta das. Ima i treci a to su oni koji direktno zavise od podrske njoj,

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ovako se meni vaspitacica u zabavistu obracala...kad sam je pitao da mi objasni kako radi racunar.

 

 

Ne mogu ni da zamislim sta bi se pisalo za nju da prica o prelepom Hanibalu Lektoru, baterijama i ajkulama, precrtava mape kretanja uragana, kupuje Grenland ili neku drugu drzavu, govori o ljudima sa mackama, prica da je lepsa od nekog, ne voli da se slika sa ranjenim veteranima i deli medalje casti donatorima, kaze roditeljima dece pobijene u skoli da moraju da prebole... i slicno sta je sve izgovoreno sa druge strane. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...