Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Mali krele Rittenhouse jutros odlucio da ne podrzi Trump-a, pa ga partijski consigliere podsjetili da se to ne radi… Trump sada lakse dise, kada zna da je Rittehhouse uz njega….

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Ovaj dil za razmenu zatvorenika sa Rusijom ima malo sumnjiv tajming. Nije da bi podrzavala teoriju zavere, ali zvuci kao kad je Obama rekao Medvedevu "sacekaj da dobijem izbore", njemu (putinu) nema znacaja ali je marketinski dobro za Biden-harris. Deluje kao da su mu rekli daj nam ovo ili ces dobiti Trampa u sledecem mandatu. Ako Putinu odgovara Tramp, zasto ovo sada? 

Tramp je bas nedavno rekao "vratite sve taoce pre nego ja dobijem izbore" I magicno, evo dil. 

Drago mi je da su ti ljudi oslobodjeni, naravno, samo mi je cudno kako se desava.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ters said:

Mali krele Rittenhouse jutros odlucio da ne podrzi Trump-a, pa ga partijski consigliere podsjetili da se to ne radi… Trump sada lakse dise, kada zna da je Rittehhouse uz njega….


Vec ga je MAGA rulja proglasila trans osobom. Cirkus kolorado. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Ovaj dil za razmenu zatvorenika sa Rusijom ima malo sumnjiv tajming. Nije da bi podrzavala teoriju zavere, ali zvuci kao kad je Obama rekao Medvedevu "sacekaj da dobijem izbore", njemu (putinu) nema znacaja ali je marketinski dobro za Biden-harris. Deluje kao da su mu rekli daj nam ovo ili ces dobiti Trampa u sledecem mandatu. Ako Putinu odgovara Tramp, zasto ovo sada? 

Tramp je bas nedavno rekao "vratite sve taoce pre nego ja dobijem izbore" I magicno, evo dil. 

Drago mi je da su ti ljudi oslobodjeni, naravno, samo mi je cudno kako se desava.

 

Tajming je legitiman, logično je da su u predizbornoj kampanji ovakve stvari dobrodošle.

 

Razmena dokazuje i da američka i ruska administracija komuniciraju i pregovaraju, odnosno da su besmislena ona bulažnjenja tipa - nema pregovora sa Putinom... Evo, baš vidimo kako nema... 

 

Tramp je tu skoro pa nevažan, a mnogo važniji je to što se sada Ukrajincima prevrće stomak dok se pitaju: da li Amerika i Rusija razgovaraju i pregovaraju još o nećemu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

Tajming je legitiman, logično je da su u predizbornoj kampanji ovakve stvari dobrodošle.

 

Razmena dokazuje i da američka i ruska administracija komuniciraju i pregovaraju, odnosno da su besmislena ona bulažnjenja tipa - nema pregovora sa Putinom... Evo, baš vidimo kako nema... 

 

Tramp je tu skoro pa nevažan, a mnogo važniji je to što se sada Ukrajincima prevrće stomak dok se pitaju: da li Amerika i Rusija razgovaraju i pregovaraju još o nećemu.

Pa rekao si upravo ovo sto sam rekla. Ja sam samo pitala koja je Putinova motivacija. Za oampanju je jasno. I dodao si nesto sto nisam pomenula, kako to izgleda Ukrajini.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno im izgleda tako da im dođe da zakukaju od muke, jer njihov neprijatelj pregovara sa njihovim prijateljem.

 

Zamislite ovako: vi meni zveknete šamarčinu i udarite me pesnicom u stomak najjače što možete, pa me prevrnete na zemlju... A onda moj prijatelj koji treba mene da brani i da me zaštiti od vas, da me više ne bijete, odluči da razgovara sa vama ne oko tog prebijanja, već oko prebijanja nekog duga koji imate međusobno...

 

I dogovorite se da prebijete taj dug, dok ja ležim prebijen u bolovima na zemlji.

 

Nije prijatno, ali ko mene pita sve dok ste se vi lepo izdogovarali.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nek grmi jako said:

 A onda moj prijatelj koji treba mene da brani, odluči da razgovara sa tobom oko prebijanja nekog duga koji imate međusobno...

Vadjenje ljudi iz Putinovih kazamata se ne moze banalizovati na ovaj nacin. Na kraju krajeva I sami Ukrajinci pregovaraju sa z-likovcima da izbave svoje ljude.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma sad oni tu akciju mogu da nazovu božjim delom, dodirom milosrdnog anđela ili rajskom pastoralom, ali činjenica je da se od onoga - nema pregovora sa Putinom, došlo do toga da se sa Putinom pregovara.

 

I to ne da se pregovara, već se pregovara sa velikim P, mesecima unazad, uporedo sa izjavama da nema pregovora sa Putinom, koje sada zvuče idiotski.

 

I da su to obične diplomatske aktivnosti, takve razmene bi se vršile regularno u određenim vremenskim razdobljima, a kada je izvršena poslednja ovakva razmena? Ili razmena pre te razmene?

 

Neka samo provere da li je neko od razmenjneih možda poneo sa sobom iz Rusije softver kojim će Rusi da nameste izbore za Trampa, kao 2016. godine. Jer nikad se ne zna, hoće to tako sa tim čudesnim ruskim softverima koji teraju ljude da glasaju za ovoga, a ne za onoga...

 

Kako je počelo sa ovim pregovorima i razgovorima, i kako se već godinama bulazni i masno laže o ruskom uticaju na američke izbore, još će i Bajden da nauči ruski jezik, iako je kognitivno nesposoban... Slab, ne zna gde se nalazi, bolestan, a zna da se dogovori sa Putinom?! Ukrajinci sad sigurno skaču od sreće zbog toga. Al zamalo...

 

Još da se Bajdenova administracija nešto dogovori sa Hezbolahom, Hamasom i Hutima oko neke razmene i kakvog drugog dila, kao što su dozvolili Iranu da prodaje naftu, pa da i Izraelci budu tako srećni kao Ukrajinci.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Faca JD me nervira, iritantan mi je njegov lik. To ne bi bilo bitno da kazem, da nije neceg drugog a to je da uprkos face koja ide na zivce ima sjajne` pogodke`

 

npr. kaze za Kamalu da zvuci kao ucenica treceg razreda osnovne kada prepreciva knjigu koju nije procitala....Pa zar ona zaista ne izgleda i ne zvuci upravo tako i to odavno? Odavno je bilo ocigledno da se zena pretvara i to bez neke potrebe osim da maskira svoju neobavestenost i rupe u znanjima, a sto sam rekla jos pre hrista....

 

Posebno kada dobije pitanje bez pripremljenog odgovora i onda se ljuti sto joj preporucuju teleprompter....

 

Zapravo na prethodnoj strani je ostavljen video pa tako mozemo da vidimo da demsima, pa cak i kada je to Obama,  tesko ide govor iz glave, bez citanja skripti. Naravno ne mislim da svako moze da ima takav talenat ali zato moze da se porede oni kojima ide od ruke da govore spontano i oni koji se ne usudjuju ...ili kao Kamala ako pokusa da kaze nesto svoje nepripremljeno, tada zvuci onako kako kaze Vance....ili u prevodu kao neko ko nevesto simulira da je prikladan za funkciju koju obavlja ili bi da obavlja....

 

 

Link to comment
Share on other sites

I moja supruga isto misli za lik Džej Dija. Još tokom konvencije mi je rekla da joj nešto smeta u tom pogledu i toj faci.

 

Pa ako još neke žene tako misle širom Amerike, repsi će morati da se uzdaju u pretpostavku i uvreženo mišljenje da broj jedan na tiketu odlučuje izbore, a da broj dva ne donosi neku bitnu razliku. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Zene koje misle, sirom Amerike, nece glasati za silovatelja i covjeka koji misli da mu popularnost dozvoljava da ih zgrabi za medjunozje, I covjeka koji ce dozvoliti da im se ukine pravo na odlucivanje o radjanju. Bio on prvi ili drugi na tiketu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod žena, mogli bismo da vidimo kako njima ide, šta kažu o vlastitoj budućnosti i kako su prošle sa aktuelnom administracijom.

 

Ako pogledamo dve ankete u kojima su učestvovale žene od 25 i više godina, koje su naručili Nacionalni savet za starenje (NCOA) i Ženski institut za sigurnu penziju (WISER), videćemo da polovina Amerikanki danas ima finansijskih problema, što otežava planiranje bezbednog odlaska u penziju.
 
Nešto više od polovine žena starosti 25 i više godina reklo je, naime, da se ne smatra finansijski bezbednim, a 77% žena sa niskim primanjima izražava zabrinutost za budućnost (https://www.ncoa.org/article/half-of-american-women-report-struggling-financially-today-leaving-them-worried-and-uncertain-about-retirement).

 

Najveće brige vezane su za troškove stanovanja, socijalnog osiguranja i zdravstva, kao i za nedostatak ušteđevine za odlazak u penziju. Skoro polovina starijih ispitanica je izjavila da nema uopšte ni bilo kakav plan ili ideju za period kada odu u penziju.

 

U anketi koju je objavio Marketwatch, 7 od 10 žena, tačnije 72 odsto, živi od plate do plate (https://www.marketwatch.com/), Polovina navodi da su žrtvovale bar jednu osnovnu potrebu u poslednjih šest meseci zbog troškova. Osnovne potrebe uključuju posete lekaru, lekove, zdravu hranu i siguran smeštaj, a ovakav odnos nekada se podrazumevao za zemlje u razvoju, čak i neke zemlje trećeg sveta...

 

Dvadeset osam odsto kaže da su zbog bespraice ostale bez najmanje dve osnovne potrebe. Dakle, moraju da biraju, recimo, ili hranu ili lekove, jer im nemaština ne dozvoljava i jedno i drugo. 

 

Takođe, tri od četiri žene sa niskim primanjima izjavile su da nemaju štednju za hitne slučajeve. Većina žena kaže da su "zabrinute" i "nesigurne" kada razmišljaju o penzionisanju, a trećina žena sa niskim primanjima je "prestrašena".

 

Nema veće ironije od one kada neko ko je uskraćen za osnovne potrebe glasa za one koji su ga doveli u tu bednu situaciju, punu straha i neizvesnoti za puku egzistenciju, i kada gologuzani  svojim glasom na izborima nagrade vlast koja ih ostavlja bez gaća... Pa kad već pomenuh "gaće", često se setim Puzigaće, čije su me preferencije nekada i sekirale, pogotovo kada je tvrdio na ovom mestu da su glasači i vlast u vezi u kojoj zaslužuju jedni druge.

 

Što sam stariji, shvatam da je bio u pravu, ma koliko me to rastuživalo i ma koliko želim da odreknem takvu konstataciju.

 

Srbi zaslužuju Vučiča, a gologuzani u Americi, oni što duguju više od hiljadu milijardi dolara na kreditnim karticama, koji se osećaju po vlastitim rečima prestrašeno i koji ne mogu da plate stanarinu i osnovne namirnice, a kamoli da kupe kuću i obezbede deci školovanje, zaslužuju - Bajdena i Haris.

 

Što kaže Krleža, kao gazde i psi čuvari - neraskidivo povezani na dva kraja istog lanca.   
 

Edited by Nek grmi jako
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

 

Nema veće ironije od one kada neko ko je uskraćen za osnovne potrebe glasa za one koji su ga doveli u tu bednu situaciju, punu straha i neizvesnoti za puku egzistenciju, i kada gologuzani  svojim glasom na izborima nagrade vlast koja ih ostavlja bez gaća... Pa kad već pomenuh "gaće", često se setim Puzigaće, čije su me preferencije nekada i sekirale, pogotovo kada je tvrdio na ovom mestu da su glasači i vlast u vezi u kojoj zaslužuju jedni druge.

 

 

Za nas sa jeftinim ulaznicama, jel Bajden neki globalni predsednik a demokrate vode finansije i u Japanu i u Italiji... ? :classic_unsure:

 

https://www.imf.org/en/Publications/WEO/weo-database/2024/April/weo-report?c=156,132,134,136,158,112,111,&s=NGDP_RPCH,PPPGDP,PCPIPCH,&sy=2016&ey=2024&ssm=0&scsm=1&scc=0&ssd=1&ssc=0&sic=0&sort=country&ds=.&br=1

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 12:12 AM, Angelia said:

Odlicno nam ide ovo sa ekonomijom, Nasdaq pao danas 10%. Wall St se sprema za recesiju. Oce u Septembru da spuste kamate da izgleda kao da se trziste oporavlja privremeno, mozda im to bude dobra reklama. 

 

Posle dve godine inflacije i visokih kamata, dok inflacija polako pada, ekonomija nije mogla da ostane na istom nivou. Ceo svet čeka recesiju od kad su počeli da dižu kamate zbog inflacije.

 

Spuštajne kamatnih stopa nije alat koji prati oporavak već služi da spreči preterani pad ekonomije u uslovima kada je inflacija blizu ili na nivou targeta (2-2,5%).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 8:01 PM, Angelia said:

Ovaj dil za razmenu zatvorenika sa Rusijom ima malo sumnjiv tajming. Nije da bi podrzavala teoriju zavere, ali zvuci kao kad je Obama rekao Medvedevu "sacekaj da dobijem izbore", njemu (putinu) nema znacaja ali je marketinski dobro za Biden-harris. Deluje kao da su mu rekli daj nam ovo ili ces dobiti Trampa u sledecem mandatu. Ako Putinu odgovara Tramp, zasto ovo sada? 

Tramp je bas nedavno rekao "vratite sve taoce pre nego ja dobijem izbore" I magicno, evo dil. 

Drago mi je da su ti ljudi oslobodjeni, naravno, samo mi je cudno kako se desava.

Ja sam odmah pomislio da je veliki pregovarac i deal maker, sigurno nesto ugovorio sa Putinom, a posto je poznat po skromnosti, pustio Bidona da za to uzme kredit.

On 8/2/2024 at 8:01 PM, Angelia said:

Ovaj dil za razmenu zatvorenika sa Rusijom ima malo sumnjiv tajming. Nije da bi podrzavala teoriju zavere, ali zvuci kao kad je Obama rekao Medvedevu "sacekaj da dobijem izbore", njemu (putinu) nema znacaja ali je marketinski dobro za Biden-harris. Deluje kao da su mu rekli daj nam ovo ili ces dobiti Trampa u sledecem mandatu. Ako Putinu odgovara Tramp, zasto ovo sada? 

Tramp je bas nedavno rekao "vratite sve taoce pre nego ja dobijem izbore" I magicno, evo dil. 

Drago mi je da su ti ljudi oslobodjeni, naravno, samo mi je cudno kako se desava.

Ja sam odmah pomislio da je veliki pregovarac i deal maker, sigurno nesto ugovorio sa Putinom, a posto je poznat po skromnosti, pustio Bidona da za to uzme kredit.

Link to comment
Share on other sites

U demokratiji glasači biraju one koji će raditi u njihovu korist, a ako pojedinci ili grupe koji su dobili podršku na izborima ne rade u korist glasača i ako čine bilo kakvu štetu njihovim životima, onda ili je ta vlast pogubna, ili to nije demokratija.

 

I pošto su nam brojevi jasno i nedvosmisleno pokazali kakvo je stanje u američkim domaćinstvima, odnos između plata i cena osnovnih potrepština, nepravednu raspodelu bogastva u kojoj jedan odsto najbogatijih zarađuje više nego cela američka srednja klasa, kao i lošu finansijsku situaciju koju Amerikanci svakodnevno opisuju u anketama sve više ne verujući ni u američki san a ni u institucije sistema, možemo da pogledamo da li su građani SAD barem bezbedni...

 

Odnosno, ako su već ekonomski i finansijski ugroženi, da li barem osećaju fizičku bezbednost. Jer, ako vlast ne može da im finansijski priušti život dostojan čoveka, valjda može da ih učini sigurnim u uverenju da će glava da im ostane na ramenima.

 

Ali ova vlast ne može ni to, što je osnovni zadatak svake vlasti. 

 

Jer, naime, četrdeset odsto Amerikanaca, što je najviše u poslednje tri decenije, kaže da bi se plašili za svoj život ako bi se šetali sami noću u krugu od jedne milje od svog doma. 

 

Ovaj pokazatelj straha od kriminala poslednji put je dostigao ovakav nivo 1993. godine, kada je, tokom jednog od najgorih talasa kriminala u istoriji SAD, 43% ljudi reklo da se plaši za vlastitu bezbednost. 

 

Galup je merio osećaj lične sigurnosti Amerikanaca od kriminala koristeći ovo pitanje od 1965. godine, otkrivši rekordnih 48% zabrinutih u januaru 1982. To je bilo pri kraju još jednog perioda visokog kriminala i pošto je alarmantno visoka stopa ubistava u Njujorku privlačila široku pažnju.

 

Najniži nivo od 29% zabeležen je u oktobru 2020. godine, međutim, do sledeće godine se vratio na nivo pre pandemije od 37% pre nego što je danas porastao na 40%.

 

Najnoviji rezultati su iz Galupove godišnje ankete o kriminalu, koja takođe pokazuje da relativno veliki procenat Amerikanaca ocenjuje problem kriminala kao ozbiljan i veruje da se pogoršao tokom prošle godine. Kao što je tipično, strah od samostalnog hodanja noću je mnogo veći je kod žena nego kod muškaraca. Odražavajući razlike u stopama kriminala u oblastima u kojima ljudi žive, strah od kriminala je takođe veći među odraslima koji žive u domaćinstvima koja zarađuju manje od 40.000 dolara godišnje (49%) nego među onima koji zarađuju od 40.000 do 99.999 dolara (39%) ili 100.000 dolara ili više (31%). 

 

I veći je među stanovnicima gradova (50%) nego onima koji žive u predgrađima (39%) ili ruralnim područjima (30%).

 

Nova anketa takođe postavlja pitanje Amerikancima koliko često brinu da će doživeti razne specifične zločine. U skladu sa prethodnim godinama, najčešća zabrinutost zbog kriminala jeste da ispitani bude žrtva krađe identiteta. Sedamdeset dva procenta odraslih u SAD kaže da često ili povremeno brine da će im se ovo dogoditi.

 

Pored toga, polovina odraslih u SAD brine da će im automobil biti ukraden ili provaljen, dok 44% brine da će im dom biti provaljen kada nisu tamo. Četiri od 10 brine da če biti opljačkano ili biti napadnuto tokom vožnje.

 

Najveća zabrinutost javnosti za skoro sve ove zločine zabeležena je u godinama od 2020. Jedini izuzetak je strah Amerikanaca od provale u njihove kuće kada nisu tamo, koji je dostigao najviši nivo od 50% 2006. i trenutno iznosi 44%. Galup je pratio zabrinutost javnosti zbog ovih zločina skoro svake godine od 2001.

 

Strah od kriminala najčešće ograničava mobilnost ljudi i eventualno konzumerizam, sprečavajući ih da uđu u određene delove grada ili grada u kojima žive. S tim u vezi, čak trećina ispitanih kaže da izbegava posetu centralnim delovima obližnjih gradova, što ugrožava ekonomske aktivnosti u tim centrima.  Amerikanci takođe mogu da propuste zabavu ili društvene interakcije, jer strah od kriminala sprečava velike segmente da prisustvuju koncertima i drugim događajima sa velikim brojem ljudi, ili čak i da razgovaraju sa strancima.

 

Slično rodnom jazu koji se vidi u strahu od noćne šetnje u lokalnoj oblasti, žene češće od muškaraca kažu da ih je strah od kriminala sprečio da šetaju, džogiraju ili trče same u njihovoj oblasti. Takođe je znatno manje verovatno da razgovaraju sa strancima, idu u tržne centre ili parkove i posećuju  događaje prepune ljudi.

 

Iz svega ovoga jasno se vidi da je osećaj sigurnosti Amerikanaca uzdrman poslednjih godina. a pojačani strah od kriminala može dovesti do toga da Amerikanci promene svoje ponašanje na načine koji imaju duboke efekte na ekonomiju i društveno tkivo nacije. 

 

Jer, kakav je to život kada se bojiš nemaštine, nemogućnosti da dobiješ adekvatan zdravstveni tretman i da će te neko opljačkati, silovati, ubiti...

 

Kako je to kad se bojiš - svega?

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Dragan said:

Ova propaganda od NGJ postaje polako vec odvratna.

Ispada da sve nevolje USA i sveta imaju samo jedan uzrok  - Bidena (i naravno demse i od sada Haris).

🤢

 

A poceo je kao neutralno 😄 

 

Nema neutralnih, evo cak su napravili novi pokret 'republikanci za Haris'

 

https://www.msnbc.com/rachel-maddow-show/maddowblog/republicans-harris-launch-key-names-impressive-numbers-election-2024-rcna165131

 

Quote

Nine days into her 2024 candidacy, Vice President Kamala Harris picked a couple of notable Republican endorsements: Former Georgia Lt. Gov. Geoff Duncan threw his support behind the Democrat fairly quickly, and John Giles, the mayor of Mesa, Arizona’s third-largest city, endorsed her soon after.

---

Those names are, of course, just a sampling. According to a press statement from the incumbent vice president’s campaign, Republicans for Harris includes endorsements from former Trump White House officials Stephanie Grisham and Olivia Troye; former Secretaries Chuck Hagel and Ray LaHood; former Governors Jim Edgar, Bill Weld, and Christine Todd Whitman; former U.S. House members Rod Chandler, Tom Coleman, Dave Emery, Wayne Gilchrest, Jim Greenwood, Adam Kinzinger, John LeBoutillier, Susan Molinari, Jack Quinn, Denver Riggleman, Claudine Schneider, Christopher Shays, Peter Smith, Alan Steelman, David Trott, and Joe Walsh; and former GOP State Chair and State Senator Chris Vance, among others

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada smo sagledali unutrašnju situaciju u SAD i zašto Amerikanci smatraju da su finansijski i fizički nebezbedni u doba vladavine aktuelne administracije, red je da konstatujemo i kako se ta ista administracija ponašala na terenu spoljnih odnosa i u slučaju kolektivne bezbednosti, odnosno da li se barem američki saveznici osećaju bezbedno kada to već nije slučaj sa domicilnim stanovništvom.

 

Do odgovora na to pitanje stićićemo jednostavno prateći aktivnosti nečega što su zapadni analitičari i novinari nazvali Osovinom zla, kao i reakcijom američke administracije na te postupke.

 

Ko je, dakle, najveća pretnja kolektivnoj bezbednosti? Svakako, to su Kina, Rusija, Iran i Severna Koreja... Ali na koji način su oni ojačali Osovinu do te mere da ih sada sve više posmatramo grupno, a sve manje kao pojedinačne pretnje?

 

Za sve one koji nešto sporije shvataju šta se zaista iza brda valja, Vladimir Putin i Kim Džong-un pružili su veoma korisne informacije tokom nedavnog sastanka u Pjongjangu. Kim je Putinu priredio starinski prijem iz 1930-ih, zajedno sa ogromnim zastavama, crvenim tepisima i privremeno dobro uhranjenom decom.

 

Njih dvojica su potpisali pakt kojim su se obavezali na uzajamnu pomoć u slučaju agresije na obe zemlje. Putin je nagovestio razvoj vojno-tehničke saradnje, što je najmanje što može da učini u zamenu za desetine balističkih projektila i 11.000 kontejnera sa municijom koje mu je, prema američkim obaveštajnim podacima, Kim poslao da nastavi agresiju na Ukrajinu.

 

Sa cinizmom dostojnim Staljina, Putin je zahvalio Kimu za njegovu doslednu i nepokolebljivu podršku protiv hegemonističke i imperijalističke politike Sjedinjenih Država.

 

Kim je relativno novi regrut za Osovinu koja je nastala u Pekingu tri nedelje pre ruske invazije na Ukrajinu, kada je Putin potpisao bezbednosni pakt "bez ograničenja" sa Si Đinpingom.

 

U martu 2023. dva diktatora su se ponovo srela: Trenutno postoje promene, kakve nismo videli 100 godina, rekao je Si Putinu u Kremlju. I dodao: "A mi smo ti koji zajedno pokrećemo ove promene". 

 

Da li postoji neko ko ne shvata implikacije tih Sijevih reči i nije blagovremeno apdejtovan pa još živi u svetu u kome Kina i Rusija nisu u savezništvu???

 

Četvrti član Osovine je Islamska Republika Iran. Posle Hamasovog napada 7. oktobra u Izraelu, Kina je odmah stala na palestinsku stranu u Ujedinjenim nacijama, kao i na društvenim medijima, gde je TikTok bio ključni kanal za antiizraelsku propagandu. Nedavno je organizovala i sastanak svih palestinskih organizacija, u cilju unificiranja fronta protiv Izraela i SAD.

 

Kinezi su, naravno, najveći kupci iranske nafte, dok Rusi u međuvremenu kupuju dronove od Iranaca i ogromne količine hardvera dvostruke namene od Kine. Takođe, britanska vlada veruje da Kina sada Rusiji takođe šalje oružje (https://www.reuters.com/world/uk-defence-minister-says-china-working-supply-lethal-aid-russia-2024-05-22/).

 

Zaključak je, dakle, da je Osovina zla o kojoj je Džordž V. Buš govorio nakon 11. septembra bila maštarija pisca tog njegovog govora, koji je duboko u duši bio skriveni lirik, ali ova Osovina je stvarna. I postaje sve bolje organizovana svakim mesecom.

 

Isto tako, Kina i Rusija ostavljaju po strani vekove međusobnog antagonizma da bi održale današnju Osovinu, a ono oko čega se sve četiri članice Osovine mogu složiti, uprkos nekim njihovim razlikama, jeste da era američkog primata treba da se prekine. Štaviše, oni dobro rade posao ubeđivanja mnogih zemalja u razvoju na takozvanom Globalnom jugu da stanu na njihovu stranu, okrivljujući rat u Ukrajini za širenje NATO-a i sada tvrdeći, kako je Si rekao Ursuli fon der Lajen, da Vašington pokušava da podstakne Peking da napadne Tajvan.

 

Osovinu je, naravno, ohrabrila preferencija Džoa Bajdena za deeskalaciju u odnosu na odvraćanje. Takođe je svakim danom ohrabruje i situacija u Ukrajini, kao i činjenica da SAD čak nisu u stanju ni da obezbede trgovinske rute u Crvenom moru.

 

Pošto nije uspela da odvrati talibane u Avganistanu (2021), Ruse u istočnoj Evropi (2022) i Irance i njihove zastupnike na Bliskom istoku (2023), Bajdenova administracija sada izgleda alarmantno sposobna da ponovi taj proces i na Dalekom istoku.

 

U izveštaju senatora Vikera stoji da "američkoj vojsci nedostaje moderna oprema, da oseća nedostatak sredstava za obuku i održavanje i ogroman zaostatak infrastrukture". Viker zaključuje da je vojska SAD nedovoljno jaka i previše loše opremljena da bi ispunila sve misije koje su joj dodeljene uz razuman nivo rizika. To Osovina prepoznaje i to je čini agresivnijom i bezobzirnijom.

 

U Vikerovom izveštaju nalazi se  i duga lista za kupovinu novog oružja kojim Pentagon mora da opremi svoje snage. 

 

Postoji samo jedan problem - prema jednom od poslednjih izveštaja Kongresne kancelarije za budžet, američki budžetski deficit će ove godine iznositi oko 1,9 biliona dolara – neverovatnih 6,9% BDP-a, u poređenju sa 5,6% koliko je prognozirao u februaru (https://www.cbo.gov/publication/60039).

 

To je zapanjujuća cifra u vreme skoro pune zaposlenosti, kao i činjenice da će već ove godine kamate na savezni dug premašiti budžet za odbranu.

 

S tim u vezi, postoji nekoliko istorijskih zakona koji su preživeli zub vremena i mogu da se primene i danas, a jedan od takvih zakona jeste i onaj koji kaže da bilo koja velika sila koja troši više na servisiranje duga nego na svoje oružane snage - ne ostaje dugo velika.

.

Svesna vlastite vojne sposobnosti, aktuelna američka administracija se ograničila na sankcije kao vid pritiska na Osovinu. Bez sumnje, protekcionističke carine i izvozne kontrole imaju svoje koristi. Ali kao i sa sankcijama koje upadljivo nisu uspele da osakate rusku ratnu ekonomiju, ne treba ih preuveličavati.

 

Kina svakako trpi neuspehe kada joj SAD ograniče pristup najsofisticiranijim poluprovodnicima, ali su to privremeni zastoji. Zato bivši predsednik Gugla Erik Šmit kaže: "Za sada, Sjedinjene Države ostaju u vođstvu u veštačkoj inteligenciji. Ali Kina sustiže u mnogim oblastima i već je napredovala u drugim.

 

Prema Critical Technologi Tracker Australijskog instituta za stratešku politiku, globalno vođstvo Kine se proteže na 37 od 44 tehnologije koje ASPI sada prati, pokrivajući niz ključnih tehnoloških oblasti koje obuhvataju odbranu, svemir, robotiku, energiju, životnu sredinu, biotehnologiju, veštačko inteligenciju, napredne materijale i ključne oblasti kvantne tehnologije.

 

Ako bismo dali samo jedan upečatljiv primer, u proteklih pet godina Kina je bila autor nešto manje od polovine svih svetskih istraživačkih radova sa velikim uticajem o naprednim avionskim motorima, uključujući one hipersonične... Ovo bi trebalo da natera sve razumne Amerikance da dobro obrate pažnju na to, stavljajući sva svoja jaja u jednu korpu koju nose Bajden i Haris.

 

Jer, ako Kina ne samo da sustiže, već je zapravo pretekla Sjedinjene Države u određenim ključnim oblastima odbrambene tehnologije, ništa ne može biti opasnije od konflikta sa Kinom u skorije vreme.

 

Da, konflikta u kome bi Ameriku predvodila - Kamala Haris.

 

Surova je realnost, izložena u više ratnih igara, da bi u takvom ratu Sjedinjene Države ostale bez ključnog oružja, kao što su protivbrodske rakete dugog dometa, za otprilike nedelju dana. A nije baš mnogo ratova u istoriji sveta završeno za nedelju dana...

 

Ali možda će Kina pre blokirati nego napasti Tajvan. Ili će možda glavno žarište biti - Filipini.

 

Jer, nedavno su se kineska obalska straža i filipinski mornari sukobili u blizini nekog grebena u Južnom kineskom moru na koji Kina polaže pravo, ali su tamo filipinski garnizoni.

I sad, predsednik Ferdinand Markos mlađi kaže da bi svaku kinesku akciju u kojoj je ubijen Filipinac smatrao ratnim činom, a SAD imaju sporazum o međusobnoj odbrani sa Filipinima koji biih obavezao da se vojno odazovu ako izbiju neprijateljstva.

 

Ili da se ponovo zadrže na onoj vrsti angažmana koji gledamo u Ukrajini...

 

Osovina je već duboko involvirana u dva svetska požara, jedan u Ukrajini i jedan na Bliskom istoku. Treći požar u istočnoj Aziji bi verovatno bio mnogo veći. 

 

Zaista, to bi stavilo pred Bajdena ili Kamalu Haris oštar izbor — između globalnog požara ili ponižavajućeg priznanja kineskog primata u Indo-Pacifiku.

 

Ovo drugo bi automatski značilo i primat Osovine u svetu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Ima'l neko da mu kaze da je ovo forum, razmena misljenja, diskusija (on je blokirao sve koji se sa njim ne slazu), a ne kolumna ili blog? 

Koliko sam ja skontala on je blokirao one koji su koristili uvrede, a ne one koji se sa njim ne slazu. Sto iskreno receno i ja smatram da treba izbaciti (uvrede) iz komunikacije na forumu. Meni je interesatno da procitam sta pise, nisam proveravala kvalitet cinjenica koje iznosi ali se barem potrudio da napise nesto sto je njegovo misljenje I analiza,  bio u pravu ili ne. Umesto cestih one-lajnera, doskocica I tik-tok prenosenja ili kacenja videa gde se forumasi I ne trude da napisu nesto sto bi bilo vredno diskusije. 

Bilo bi bolje pozabaviti se sadrzajem onog sto je napisao, a ne time da je blokirao ljude koji su ga vredjali.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

 

Ja sam odmah pomislio da je veliki pregovarac i deal maker, sigurno nesto ugovorio sa Putinom, a posto je poznat po skromnosti, pustio Bidona da za to uzme kredit.

😂 da jeste odmah bi ga impichovali, i kritikovali razmenu. Ovako je to "diplomatski uspeh". Meni je samo bilo interesatno da se niko ne pita sta je Putinova motivacija, ako bas toliko zeli da Trump dobije izbore. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nek grmi jako said:

 

Osovinu je, naravno, ohrabrila preferencija Džoa Bajdena za deeskalaciju u odnosu na odvraćanje. Takođe je svakim danom ohrabruje i situacija u Ukrajini, kao i činjenica da SAD čak nisu u stanju ni da obezbede trgovinske rute u Crvenom moru.

Ovo mi je bas bio interesantan komentar. Vecina diktatura vidi deeskalaciju kao slabost zapada, a ne kao neko dostignuce. Danas sam pricala sa prijateljem koji je poreklom iz ME, I njegov komentar je bio da demokrate ili ova administracija ne razumeju kulturu ME. Rekao je "u dzungli ne mozes biti vegetarijanac, ili ces da pojedes nekog, ili ces biti pojeden". Prvo me nasmejao, a onda sam skontala koliko je metafora tacna.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Koliko sam ja skontala on je blokirao one koji su koristili uvrede, a ne one koji se sa njim ne slazu. Sto iskreno receno i ja smatram da treba izbaciti (uvrede) iz komunikacije na forumu. Meni je interesatno da procitam sta pise, nisam proveravala kvalitet cinjenica koje iznosi ali se barem potrudio da napise nesto sto je njegovo misljenje I analiza,  bio u pravu ili ne. Umesto cestih one-lajnera, doskocica I tik-tok prenosenja ili kacenja videa gde se forumasi I ne trude da napisu nesto sto bi bilo vredno diskusije. 

Bilo bi bolje pozabaviti se sadrzajem onog sto je napisao, a ne time da je blokirao ljude koji su ga vredjali.

 

Pa da, on kaze uvrede, ali njega vredja sto u kafani za stolom pored neko pusi... 

 

Ok je da iznese misljenje, ali ne mora bas u formatu knjige. Nebitno da li je u pravu ili ne, predugo je. Kad hocu da citam nesto dugacko biram valjda koga cu da citam. 

 

Nekada u jednoj liniji vise pise nego u 200, ali kako god. Mislim, citaj, ako nemas sta pametnije da citas u 2000 linija na jednoj strani... 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nek grmi jako said:

...

Iz svega ovoga jasno se vidi da je osećaj sigurnosti Amerikanaca uzdrman poslednjih godina. a pojačani strah od kriminala može dovesti do toga da Amerikanci promene svoje ponašanje na načine koji imaju duboke efekte na ekonomiju i društveno tkivo nacije. 

 

Jer, kakav je to život kada se bojiš nemaštine, nemogućnosti da dobiješ adekvatan zdravstveni tretman i da će te neko opljačkati, silovati, ubiti...

 

Kako je to kad se bojiš - svega?

Ovo sigurno dolazi iz iste kuhinje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...