Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Juce je zena sa detetom oko 5 godina uletela u Hjustonu u Lakwood Mega Church (evandjelisticku crkvu) sa AR15 i pocela da puca okolo, ranivsi jednog coveka u nogu. Dvoje na sluzbi su bili policajci van duznosti, naoruzani naravno i nju su ubili, dete ranili. Nemaju pojma koji je siguran motiv napada, ali danas se zna da je zena bila transgender, i da je puska imala nalepnicu "Palestina" 

 

Crkvu vodi plasticni izbotoksovani televandjelista Joel Osteen, koji ima uzivo program i koji je dao naknadno izjavu sve sa creepy smeskom na ustima poslao poruku sa "thoughts and prayers" i "sve bog kontrolise."

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On može i ovo da upiše sebi kao plus, bez ikakvog marketinškog filozofiranja- "čovek od integriteta" ili tako nešto.

Amerikanci ga vole i gotovo.

Zar se nije uvek birao savršen porodični čovek/slika, on pobedio Killary sa trećom (valjda) ženom, naturalizovani Amerikankom?

Ovo sam zaboravila.

Pisali se radovi, a tek će se pisati eseji o fenomenu Tranp.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Helena said:

Samo mi kaži koliko ljudi (u apsolutnim brojevima) je glasalo za njega a kolko za Bajdena?

 

Ne znam, ali veci broj za Bajdena, cifre su bile oko 80 i nesto miliona za svakog... par miliona vise za Bajdena

 

Da dodam, nisu ti milioni ljudi glasali za Bajdena, nego protiv Trampa. Bajden je bio jedini izbor protiv, glasali bi i za magarca... 

 

 

Jos nesto da dodam... cak je i Hilari dobila vise glasova od Trampa... 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ne znam, ali veci broj za Bajdena, cifre su bile oko 80 i nesto miliona za svakog... par miliona vise za Bajdena

 

 81 mil  (51%) za Bajdena, 74 mil za DT (47%).

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Helena said:

Pisala sam načelno, kao kad se piše Srbi i nisu za bolje i sl

Niko ne piše pola Srba nije za bolje.

To ne menja suštinu.

 

I to je tacno, ali onda ide analogija, Amerikanci vole Bajdena 😄 

 

Ali si u pravu, oni sto ga vole, vole ga do obozavanja, totalno fanaticno. Znamo kako se to uglavnom zavrsi kroz istoriju... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Tko je gospodičić ?

 

 

 

Ako bi se pitali bajdenovski mediji u SAD, ovog lika bi verovatno trebalo strpati u ludnicu, a možda bolje i streljati jer i iz ludnice može da ispaljuje ove podatke.

 

Međutim, ni Fox News ne bi zucnuo o nečemu što taj lik pominje, jer su njima problem Soroš i ostali donatori demokarata, dok svoje biznismene i tajkune ne pominju u kontekstu da svaka administracija kleči pred mlijarderima.

 

A ovo za Obamu je brutalno... Neću da isttražujem po netu fact checking, ali deluje prilično katarzično. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Tko je gospodičić ?

 

 

Ne znam ko je. Mahom je tacno, ali ne tako jednostavno. 

 

U sustini, sve sto se desava sa i u Americi, samo prati pare i dodjes do odgovora. 

 

Ajd kad sam vec zakuvala... 

 

Ratovi i Obama. On je nasledio dva velika rata, Avganistan i Irak, mislim da osim Sirije su ostalo bile samo vojne akcije protiv terorizma (to treba proveriti, govorim napamet). 

Imigracija. Da, Obama je vise ljudi deportovao nego Tramp, a kavezi jesu isti, namena drugacija (zar to nije ustvari ono sto republikanci hoce?). Tramp je napravio nultu toleranciju i onaj nehumani deo sto je razdvajao decu od roditelja i posle je trebalo mesecima da ih nadju. 

 

Ralika izmedju demokrata i republikanaca je u nacinu trosenja para, sto znaci da ustvari zavisi koji lobista lobira za sta. Demokrate primaju vise para od lobista industrije odbrane (trenutno) jel vise trose, republikanci primaju vise para od farmaceutske industrije, osiguravajucih kuca... Tako da im se politika od toga razlikuje. Rezultat je manje vise slican. Niko od njih nije gadljiv na novac, niti na oruzje, niti na ratove... 

 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Često se pominje podatak po kome većina ispitanih u SAD ne želi izborni revanš bivšeg i aktuelnog predsednika. Pa ako taj stav preovlada u Demokratskoj stranci, postoje stranački mehanizmi koji bi onemogućili taj revanš barem sa njihove strane, kao i mehanizmi koji bi prethodili smeni Bajdena ako pobedi na izborima i dođe na funkciju koju zbog starosti ne bi mogao da obavlja.

 

Postoji, dakle, nešto što se naziva "intervencija suspenzije" i što se definiše kao motivacioni razgovor koji bi ubedio pojedinca da donese odluku koju podržava većina. Ukoliko demokrate izaberu ovaj put, nekoliko najviših stranačkih lidera bi moglo da sedne sa Bajdenom i iznese kolektivno mišljenje da on psihički i fizički klizi i tako dovodi i stranku i zemlju u opasnost, te da bi shodno tome trebalo da obustavi svoju kampanju.

 

Realno je očekivati da bi Bajden verovatno negirao navode o vlastitoj inkompentenciji i suprotstavio se potrebi da odstupi. Ali čak i ako on, njegova supruga i njegovi savetnici ne veruju da su njegove godine i kognitivne sposobnosti problem, ogromna većina (86 odsto u najnovijoj ABC/Ipsos anketi) Amerikanaca veruje...

 

A oni su ti koji glasaju.

 

Vrh stranke može takođe da ubedi donatore da povuku sredstva, jer političke kampanje žive i umiru od donacija. Postoji mnogo demokratskih megadonora koji daju milione dolara kandidatima, političkim akcionim odborima i samoj stranci. Ako bi veliki broj tih megadonora obavestio Bajdena da zadržavaju svoje milione dok ne obustavi kampanju, to bi svakako privuklo njegovu pažnju.

 

Bajden bi i dalje mogao da prikupi milione dolara od malih donacija, ali odlazak njavažnijih donatora otežalo bi vođenje uspešne kampanje.

 

Demokrate mogu i da se pozovu na 25. amandman, koji je zadobio veliku pažnju u poslednjih nekoliko godina jer su ga demokrate često promovisale kao način da se svrgne Tramp. Sada se o tome raspravlja kao o načinu uklanjanja Bajdena - bilo pre ili posle izbora.

 

Član 4 amandmana dozvoljava potpredsedniku i većini članova kabineta da obaveste Kongres da predsednik nije u mogućnosti da obavlja ovlašćenja i dužnosti. Pri čemu potpredsednik postaje v.d. predsednik. Taj član nikada nije sproveden u istoriji SAD, ali postoji realna mogućnost da bi upravo taj način bio u upotrebi ako bi Bajden bio ponovo izabran i nastavio da kognitivno i fizički kopni.

 

Postoji, takođe, mogućnost da se stvari preokrenu tokom demokratske konvencije, jer da bi osvojio nominaciju, Bajden mora da osvoji većinu delegata — 1.968 od 3.933 na prvom glasanju. Ako ne uspe, ide se na drugo glasanje, gde takozvani superdelegati mogu da glasaju.

 

Iako je verovatno da će Bajden pobediti već na prvom glasanjui, snažan otpor na konvenciji mogao bi to da spreči, a u tom trenutku izvesni pojedinci zaista mogu da se nadaju izboru. Kamala Haris bi verovala da zaslužuje nominaciju, ali demokrate znaju da bi to verovatno dovelo do izborne katastrofe. Naravno, postoji nekoliko željnih demokrata koji čekaju u niskom startu da budu nominovani, poput Njusoma.

 

Pitanje je da li bi Mišel Obama prihvatila nominaciju budući je, prema poslednjim vestima, trenutno to ne zanima.

 

Na kraju mogućnosti imamo i - impičment., verovatnije nakon izbora nego u aktuelnom predsedničkom mandatu.

 

Jer ako Bajden pobedi na izborima, a psihofizičke sposobnosti postanu još veći problem, Kongres bi mogao da pokrene opoziv. To ne bi bila dobra opcija po imidž stranke, ali može biti jedina ako predsednik odbije da se povuče.

 

To su, dakle, neki od mehanizama kao odgovor na pitanje koje smo često postavljali na vom mestu: šta ako Bajdenovo stanje bude još teže u predstojećim danima i mesecima.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Postoje indicije da stranka, ili barem jedan njen bitan deo, već razmišlja u tom pravcu, ali još nema nečeg konkretnog.

 

Ako dođe do promena tog tipa, to će značiti da je nekolicina nas sa ovog topika ispravno smatrala da će se to i dogoditi, pominjući taj scenario još pre nego što je Tramp i podneo kandidaturu, dakle nevezano za njihov revanš.

 

Moja malenkost u tom slučaju ostaje pri Njusomu kao favoritu broj jedan, budući da je on bio moj favorit i da sam razloge za to ovde pominjao čak i u vreme kada ga je dobro obavešteni Vašington post stavljao tek na peto mesto potencijalnih Bajdenovih naslednika.

 

Zato sam i gledao bukvalno svaki od njegovih TV nastupa u poslednjih nekoliko meseci, pa iz te perspektive mogu slobodno da konstatujem da se on već duže vreme ponaša kao predsednički kandidat koji se nije zvanično kandidovao. 

 

On bi upravo bio taj koji bi naglo iskočio iz drugog plana u nekom od mogućih mehanizama koje sam pominjao, kao iz dugo spremanog zaklona, i preuzeo na sebe ono što sledi do novembra.

 

Tada bi se ovaplotio samo jedan deo moje skromne projekcije, budući da bi drugi deo sačekao onemogućavanje Trampa da bude kandidat, što bi dovelo Desantisa u poziciju favorita broj jedan za GOP.

 

Pa da lepo gledamo duel Njusom-Desantis, onako kako sam to ovde neskriveno zagovarao mesecima unazad.

 

Naravno, i dalje zadržavam kao mogućnost opciju da se izbori u ovoj godini uopšte i ne održe, odnosno da se suspenduje izborni proces kao u seriji House of cards,a razloge i scenarije za takvu eventualiju već sam detaljno obrazložio na ovom mestu. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Helena said:

Jel postoji tamo neko ko se nije posvađao sa pameću i moralom pa da ga sklone dok je vreme?

Svesno ići da mentalno nesposoban čovek pobedi, a potom ga ooozivat je zločin.

 

 

Problem je u sistemu, nude ti 1:1

Meni je problematicno i stavljati nekog totalno senilnog, a i stavljati kriminalca. Ne mislim da ce godine pred nama biti dobre... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...