Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ugovor između Rusije i Indije je na čekanju jer su Indijci em izračunali da im ne ide u prilog konverzija rupija u juane ili UAE dirhame, što je bio plan Moskve, em žele da se i u njihovoj valuti nešto dogodi kako bi je etablirali među valutama koje su sredstvo plaćanja.

 

Problem je što u tom novom energetskom vozu, čiji je Kina mašinovođa a Rusija obezbeđuje pogonsko gorivo, delovi kompozicije više i ne pomišljaju da trguju dolarom, kao da je protivzakonito. Odnosno, zemlje koje ulaze u to kolo imaju maltene jedini zadatak da se dogovore koja valuta će biti sredsvo plaćanja, a da to nije američka valuta.  

 

Ali ono što bode oči čak i više od toga jeste nemogućnost amerčke administracije da se suprotstavi tom procesu... Drugim rečima, koliko dugo već samo na ovom mestu pominjemo dedolarizaciju, a taj proces vremenom samo raste dok ga Vašington skoro pa nemo posmatra.

 

Međutim, dominaciju Kine, od koje mnogi s pravom zaziru a među njima je i moja malenkost, shvatio sam u punom obimu, čini mi se, tek pre neki dan kada sam pročitao da su Kinezi, samo unutar granica (znači bez onih koji su putovali u inostranstvo), tokom prvomajskih praznika, dakle od petka do utorka, potrošili na prazničnim putovanjima nešto više od 21 milijardu dolara...

 

To je potpuno otrežnjenje u odnosu na pojedine zablude koje sam gajio, misleći da većina Kineza, ili barem dovoljan broj njih koji bi sutra mogli da ugroze sistem iznutra, ne može da spoje kraj s krajem (pri tome sam ignorisao veoma bitne pokazatelje kao što je, recimo, prodaja automobila), te da je ta domicilna ekonomska nestabilnost tempirana bomba koja otkucava pred vratima režima.

 

Ali nije... Ma ni blizu.

 

Omašio sam kao fudbaler koji bi iz penala pogodio korner zastavicu. Jer, ako je Kina odskora prvi svetski trgovinski partner, a još ima tu snagu unutrašnje trgovine i usluga koju pokazuju majski podaci, a koja je meni bila nepojmljiva, onda polako ulazimo u reku bez povratka...

 

U toj reci smo već do potkolenice. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se čini da BRICS zemlje trguju u svojim valutama na principu kompenzacije. To jest ako tu valutu mogu i imaju potrebu da odma potroše i na taj način je vrate u tu zemlju. To je jasan signal celom svetu da ni oni sami nemaju poverenja u svoje valute a kamoli da će privući nekog neutralnog da prihvati te valute u smislu da čak i deo rezervi drži u njima.

 

A nemaju poverenja jer dobro znaju kakve su to vlade i države i da njihova štednja u tim valutama može preko noći da se obezvredi. No par procenata svetske trgovine mogu na taj način da pređu na njihove valute i to je otprilike maksimum koji mogu da očekuju od tog programa. BRICS za sada služi samo Kini, možda i Indiji za 10 godina jer im olakšava izvoz u treće zemlje. Sve ostalo je samo "wet dream" pojedinaca.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad vidimo Francusku, koja ne da nije neutralna nego je članica NATO pakta pa trguje s Kinom u juanima, ili Saudijsku Arabiju koja je najveći partner SAD na Bliskom istoku, što nikako ne možemo da percipiramo kao neutralnost, a takođe zaobilazi dolar u angažmanima sa Kinom, možemo samo da zamislimo kakvi su pritisci na neutralne.

 

Ili da samo pogledamo Afriku i Južnu Ameriku kao pokaznu vežbu...

 

Pa jel treba da se pitamo kako je to Kina postala prva spoljnotrgovinska sila, ili je vreme da shvatmo da je to plod činjenice po kojoj sa njom trguju i neutralni i "utralni"?  

 

Takođe, kada Kristalina Georgieva pre dva dana upozorava da globalnoj ekonomiji preti raspad na zaraćene blokove, možemo samo jednom da pogađamo šta to MMF zna a da mi ne znamo. I to izdvajaju Evropu kao najveću buduću žrtvu tog procesa koji navire nakon decenija globalne ekonomske integracije (što i mi laici na ovom mestu već dugo vremena pominjemo kada u Evropi vidimo konstantnog ekonomskog gubitnka).

 

A kada, prema MMF-u, na snagu stupa nešto što nije dosadašnja globalna ekonomska integracija, šta je onda to? 

 

@Helena

 

Po US ekonomiju najbolji su oni koji će biti u stanju da obuzdaju Kinu. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad zamisliš centar, videćeš mene kako stojim na tom centru i gledam levo i desno, gore i dole.

 

E, kao neko ko iz centra posmatra stvari, skoro pa potpuno gnostički, tvrdim da Americi sa ovakvom Kinom može da bude samo gore, a nikako bolje. I, što kaže Kristalina, još će Amerika nekako i da pliva, a ostali sa zapada, kao i oni koji mu ekonomski inkliniraju, ima da beru kožu na šiljak.

 

Pri tome, sećam se vremena kada smo hipotetički pominjali da se nešto ovako desi, posmatrajući BDP, spoljnu razmenu i ostale bilanse zemalja BRIK-a, kada se takođe sa indignacijom odbijala mogućnost da se plaća nekom drugom valutom, a ne dolarom, odnosno da neko drugi, a ne SAD, bude prvi svetski spoljnotrgovinski partner.

 

A da je u to vreme neko izrekao da će Kina predvodtiti svet u osam od deset inovativnih tehnologija, poslali bi ga drito u ludnicu... Kad tamo, međutim.

 

Iz tih razloga i sadašnja, i buduća i svaka druga US administracija treba da ima, zapravo, samo jedan spoljnopolitički i ekonomski cilj. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Jedna FRA kompanija je naplatila svoje usluge u juanima a nije Francuska prešla na tu trgovinu. Takođe ta kompanija je odbila to da komentariše što nam jasno govori da je u pitanju podmićivanje jer sigurno ne bi išli na to da nisu dobili nešto. Na taj način se to ne radi jer onda moraš da podmićuješ druge da koriste tvoju valutu. Ovo je verovatno samo jedan slučaj da bi se propagandno iskoristio i ništa više. Takođe sam prilično siguran da će oni da se oslobode tih Juana dok si rekao keks. Inače to nije FRA gas nego iz UAE, ta kompanija je tu samo posrednik tako da će najveći deo kolača svakako ići kompaniji u UAE.

 

SA je to najavila ali nije uradila ništa po tom pitanju. Takođe ni oni nisu rekli da će preći na juan nego da će razmisliti da jedan deo trgovine prebace na juan, verovatno onu količinu koju će odma da vrate u Kinu jer SA uvozi iz Kine i imaju gomilu kineskih kompanija kod njih koji izvode građevinske radove pa će da ih plaćaju tako, jeftinije im. Valuta SA je vezana za dolar i oni sigurno neće uraditi ništa protiv dolara dok je to tako. Neki smatraju da od toga neće biti ništa, da je to bila izjava da se pritisne malo SAD da olabavi po nekim pitanjima gde se ne slažu.

Link to comment
Share on other sites

Jeste, kineska državna naftna kompanija Cnooc i francuska kompanija Total Enerdži obavile su prvu trgovinsku transakciju tečnim naftnim gasom u juanima, i to preko Šangajske berze nafte i prirodnog gasa, ali ko je to mogao i da pretpostavi pre samo godinu dana, a kamoli da predvidi?!

 

Isti onaj koji je mogao da predvidi da će 59 odsto globalne svetske trgovine biti u dolarima, umesto nekadašnjih 80 odsto... Dakle, verovatno niko, pa čak ni sami Kinezi koji svakako nisu očekivali da će tako brzo da im se otelotvori agenda sa kongresa KP iz 2022. godine, koja za otvoreni cilj ima dedolarizaciju.

 

Pa to je do juče bio čist SF, kao da gledaš Andor, a sad nam se dešava pred nosom.

 

Što se tiče S. Arabije, nedavno sam video citat nekoga iz berlinske kancelarije Evropskog saveta za spoljne poslove koji najbolje opisuje aktuelno stanje:

 

Zalivske države veruju da Vašington ima manje da ponudi ali i da raspolaže sa manjim pretnjama u pregovorima

 

Kraj citata.

 

I tu dolazimo do Kine, čij se odnosi sa Saudijskom Arabijom produbljuju do tačke u kojoj je SA najveći regionalni trgovinski partner Kineza sa uvozom i izvozom u vrednosti od preko 60,6 milijardi evra. 

 

Naravno, reč je o sprezi kineske inicijative Pojas i put i projekta modernizacije SA Vizija 2030, koje su poptuno komplemetarne jer sa jedne strane ističu poslovanje sa zemljom koja će biti dugoročni kupac gasa i nafte, dok evropski klijenti sve više traže solarnu i energiju vetra, a s druge strane deo Vizije 2030 se odnosi i na pripremu u budućnosti kada nafta postane manje važna, a jedan aspekat te pripreme uključuje mogućnost da SA služi i kao kineski logistički čvor na Bliskom Istoku, kao što je do danas i američki logistički čvor

 

Što se tiče ostatka Bliskog istoka, Stejt Department je dobro primetio da u poslednje vreme jedan broj ministara spoljnih poslova iz tog regiona putuje u Kinu, a ne njihove kolege iz ministarstva trgovine ili ekonomije, što sugeriše na promenu ne samo ekonomskog, već i spoljnopolitičkog fokusa.

 

Pa, što kaže Konstrakta - i šta ćemo sad?

 

Svi živi vide šta se iza brda valja, Stejt Department i MMF više i ne kriju (a i ne mogu da sakriju sve i da hoće), senator Rubio kaže da SAD za pet godina neće nikome moći da uvede ekonomske sankcije jer se  u svetu sve više i više trguje bez dolara, a niko ne čini ništa da to suspregne.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Sa pažnjom ću ispratiti vesti o procentu trgovine SA i FRA sa Kinom u juanima koje ćeš nam davati ovde svaki mesec. Mnogo priče oko jedne transakcije FRA firme i najave SA od koje se nije desilo ništa.

Link to comment
Share on other sites

Imajući u vidu da je prijavljeno približno 270 miliona putovanja, to znači, ako je moja matematika dobra (što treba proveriti jer pouzdano znam da nije tako), da je po putovanju potrošeno nešto manje od 80 dolara, a reč je samo o putovanjima u Kini, bez onih koji su putovali u inostranstvo.

 

A to za mene predstavlja veliko iznenađenje, iako su neki prethodni faktori ukazivali da je to moguće, poput prodaje automobila ili Blumbergove analize po kojoj Kina ima 600 miliona pripadnika srednje klase koji su platežno sposobni u meri u kojoj predstavljaju relevantnu tržišnu snagu...

 

Priznajem da sam odbijao to da prihvatim kao činjenicu, a naročito sam imao kočnicu kada je reč o tamošnjoj političkoj situaciji, kao recidiv ideje po kojoj je tamo mahom gola i uboga sitorinja koju nema pas za šta da ujede.

 

Ali predrasude tog tipa ne bi trebalo da mi se uzimaju za zlo, jer jednostavno nisam nikada bio tamo niti znam iz prve ruke šta se dešava, već zaključujem na osnovu onoga što iz daljine vidim, čujem ili pročitam.

 

A što se tiče dedolarizacije, zbog čega i provlačimo Kinu kroz sito i rešeto podataka i analiza, mogao bih da se kladim u cisternu koka-kole da ni sami Kinezi, koji su na kongresu KP prošle godine danima razglabali o modelima tog procesa, nisu očekivali da će druge države, bez njihovog direktnog ili indirektnog učešća, tako brzo početi da sklapaju sporazume zaobilazeći dolar.

 

Mislim, hajde da se ne lažemo, ko je očekivao da će Saudijska Arabija i Kenija sklopiti sporazum o prodaji nafte u kenijskim šilinzima??!!? 

 

Ili da će centralne banke Južne Koreje i Indonezije zaključiti Memorandum o razumevanju sa ciljem promocije potpisivanja trgovinskih ugovora u nacionalnim valutama, a ne u dolarima?!

 

Taj ko kaže da je to očekivao, gleda nas u oči i vara nas.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Nek grmi jako said:

A to za mene predstavlja veliko iznenađenje, iako su neki prethodni faktori ukazivali da je to moguće, poput prodaje automobila ili Blumbergove analize po kojoj Kina ima 600 miliona pripadnika srednje klase koji su platežno sposobni u meri u kojoj predstavljaju relevantnu tržišnu snagu...

 

Priznajem da sam odbijao to da prihvatim kao činjenicu, a naročito sam imao kočnicu kada je reč o tamošnjoj političkoj situaciji, kao recidiv ideje po kojoj je tamo mahom gola i uboga sitorinja koju nema pas za šta da ujede.

...

 

Dobro povezani: nova kineska srednja klasa

Izvor - Der China Report 2017

 

Srednja klasa u Kini raste: trenutno 109 milijuna ljudi pripada srednjoj klasi, što odgovara 10,7 posto ukupne kineske populacije.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Ne znam nemački, ali vidim da je to neka studija iz 2017. godine.

 

To za 600 miliona video sam na Blumbergu, koji je ocenio da Kinezi imaju 400 million strong middle class, plus oni koji su granični i oni koji su isplivali posle pandemije, što daje, prema procenama, oko 600 miliona onih prema kojima se tržišno treba postaviti kao prema srednjoj klasi shodno njihovim zaradama i potrošačkim navikama.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

OK, nasao sam i neke novije podatke koji govore o 500 miliona.

Medjutim Kina ima raznih problema. Navescu samo dva da ne bi ovde isli u off.

U svakom slucaju su vise ovisni od USA nego obrnuto.

 

“Peak China” – Komunistička partija snosi odgovornost za predvidljivi drastičan ekonomski pad s kojim se zemlja suočava

Ukidanjem samodestruktivne zero-Covid politike, Kina može stvoriti nove gospodarske poticaje u kratkom roku, ali oni ne čine ništa da promijene otrovnu mješavinu nekretnina i demografske krize. Državu vjerojatno čekaju teška vremena.

 

Kina, domovina velike pande, najveći je potrošač energije i najveći proizvođač stakleničkih plinova.

60 do 80 posto podzemnih voda jako je onečišćeno i nije za piće, trećina brojnih rijeka i jezera toliko je prljava da ih ljudi više ne mogu koristiti, a u Pekingu i drugim velikim gradovima dopuštena razina onečišćenja finom prašinom redovito je višestruko premašen. Ali kinesko gospodarstvo stabilno raste. A s njim i potrošnja: s jedne strane, sami Kinezi troše sve više, s druge strane, gospodarski motor za izvoz proždire goleme količine resursa.

Link to comment
Share on other sites

Pa naravno da imaju probleme, pre svega sa ljudskim pravima, ali se oni ne obaziru preterano na to. Jedino ih tišti demografija, zbog toga i javno kukaju.

 

I što je najvažnije od svega, oni kreditiraju okolo-naokolo bez ikakvih skrupula, niti ih zanima kako će države trošiti novac koji im pozajmljuju, a pogotovo ih ne zanima kakva je politička situacija u zemlji koju kreditiraju, kakva je vladavina prava, kakve su slobode...

 

A da ne pominjemo da su prošle godine postali prva država koja je zatvorila spoljnotrgovinski bilans tako što je više trgovala u svojoj valuti nego u dolarima, i to za jedan procenat...

 

Jedan ali vredan, jer to da neko osim SAD trguje više u svojoj valuti, a da je pritom najveći spoljnotrgovinski partner na globalnom nivou, bilo je potpuno nezamislivo. 

 

I sve to što smo pominjali meni je skroz neverovatno... Kakvih 500 ili 600 miliona pripadnika srednje klase??! Ja to, uprkos ciframa koje izleću kao čupavac iz šešira, i dalje ne mogu da pojmim.

 

A svemu tome, kao i implikacijama, jedino može da se suprotstavi SAD. Zato sam i napisao Heleni da američkoj administraciji treba samo da je jedna stvar na pameti...

 

To jest - dve. Kina i vraćenje sopstvenog finansijskog sistema na vreme pre deregularizacije.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Napisao sam odranije, ali to nije popularno ni među demsima ni među repsima, ni kod radikalnih levičara a ni kod MAGAša... Birao bih naočigled najmanje zlo, dakle, svakako ne bih nagradio svojim glasom Bajdenovu administraciju za sve njihovo činjenje i naročito nečinjenje, a ne bih glasao ni za Trampa, što zbog ličnog osećaja za pristojnost što iz razloga jer smatram da repsi imaju boljeg kandidata. 

 

Pa bih se, tako pritisnut uz zid i ako bih baš morao u iznudici, najverovatnije odlučio za Desantisa među svim postojećim kandidatima i među onima koji bi to mogli da budu (jer se on još nije kandidovao), svestan najveće nepoznanice što se tiče njega - spoljne politike. I znam da bukvalno niko ovde ne deli moje mišljenje, već je većina u rovovima na relaciji Bajden-Tramp, ali sam barem u jedno siguran: nijedan od ta dva gospodina nije rešenje. 

 

Pri tome, treba napomenuti da su situaciju oko Kine u većoj ili manjoj meri iskovali i jedni i drugi, i demsi i repsi, a naročito su i jedni i drugi doveli vlastiti finanisijski sistem u bananu. I sad možemo da vrtimo ukrug ko je tome više doprineo, ali to svakako nije poenta.

 

Poenta je da su svi odreda s mirom istočnjačkih fakira posmarali kako se deregularizacijom urušavaju finansije i finansijski sistem do tačke u kojoj, prema Huveru, najmanje 2.315 američkih banaka trenutno ima sredstva koja vrede manje od njihovih obaveza.

 

Kako je to moguće i da li su ljudi koji su doveli do toga normalni, bez obzira da li su demokrate ili republikanci?

 

 

 

  

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nek grmi jako said:

Imajući u vidu da je prijavljeno približno 270 miliona putovanja, to znači, ako je moja matematika dobra (što treba proveriti jer pouzdano znam da nije tako), da je po putovanju potrošeno nešto manje od 80 dolara, a reč je samo o putovanjima u Kini, bez onih koji su putovali u inostranstvo.

80 dolara? Da li su jeli nešto na tom putovanju (produzenom vikendu od 4 dana)? To nisu troškovi putovanja srednje klase, barem kako je ja vidim.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam stvarno šta su jeli, verovatno pirinač...

 

A što se ostalog tiče, to za 270 miliona putovanja što je objavio Rojters nije preciziralo koliko se ko zadržao na putu, a logično je za pretpostaviti da nisu baš svi koristili sva četiri dana, nego neko tri, neko četiri, neko dva, a neko samo jedan za izlet ili tako nešto.

 

Prosečno, kada se cela suma podeli s brojem putovanja, dobijamo nešto manje od 80 dolara po putovanju, a ne nužno za četiri dana.

 

S tim da mi je neko do pre izvesnog vremena rekao da čak 270 miliona Kineza ima sredstva da sebi priušti i tih 80 dolara za jedan dan, dva, tri ili četiri, (bez onih koji se ne nalaze u izveštaju jer su putovali u inostranstvo)), ja bih mislio da me zeza. 

 

Takođe, kada je reč o srednjoj klasi, postoje sajtovi koji se bave time i koji objavljuju šta definiše srednju klasu od slučaja do slučaja, odnosno od države do države. Pa mi je ostalo u sećanju da, valjda, kineska donja srednja klasa zarađuje između 3.500 i 7.000 juana, ili tako nešto (a možda i lupetam)...

 

Mislim, ne bih da nagađam jer i ne znam kakve su te vrednosti tamo, a mrzi me sad da čačkam po netu, ali svako ko želi može da proveri šta definiše srednju klasu u Kini, o kojim zaradama je reč i o kakvim potrošačkim navikama.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nek grmi jako said:

Kad zamisliš centar, videćeš mene kako stojim na tom centru i gledam levo i desno, gore i dole.

 

 

1 hour ago, Nek grmi jako said:

 

Pa bih se, tako pritisnut uz zid i ako bih baš morao u iznudici, najverovatnije odlučio za Desantisa među svim postojećim kandidatima i među onima koji bi to mogli da budu

 

Zasto Desantis od svih mogucih i nemogucih?

 

Sta je on to uradio da zasluzi ni gore, ni dole, ni levo, ni desno, nego suhi centar?

Link to comment
Share on other sites

Pa ne postoje svi mogući i nemogući, već samo oni koji su se kandidovali i oni koji će se možda kandidovati ako Tramp zaglavi mardelj. A to sužava mogućnosti.

 

Drugim rečima, moram da biram između Bajdena, Kenedija i Vilijamson s jedne strane, odnosno Trampa, Ramasvamija, Eldera, Hačinsona, Hejli i Stapltona s druge strane :classic_laugh:

 

Pa bih, dakle, vama prepustio Bajdena i Trampa kao favorite, a sam bih, ako već moram, dao glas nekom drugom (odnosno trećem). Za početak, da nema randevu sa tužiocem sada ili u najavi, da mu članovi uže porodice takođe nemaju randes sa tužiocem, da ima dobar approval u matičnoj državi, da nije galamdžija, dementan, neuračunljiv...

 

Mislim, ako već moram. A pošto ne moram jer nemam pravo glasa, onda nikom ništa.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Pa pitanje je bilo za kog predsedničkog kandidata bi se moja malenkost opredelila.

 

A ponuđeni odgovori su: Bajden, Kenedi i Vilijamson s jedne strane, odnosno Tramp, Ramasvami, Elder, Hačinson, Hejli i Staplton s druge strane, plus Desantis ako skembaju Trampa ili ga nekako onemoguće da se kandiduje.

 

I ja između Bajdena, Kenedija i Vilijamson s jedne strane, odnosno Trampa, Ramasvamija, Eldera, Hačinsona, Hejli i Stapltona, plus Desantisa, s druge strane, biram Desantisa jer nema randevu sa tužiocem sada ili u najavi, članovi njegove uže porodice takođe nemaju randes sa tužiocem, ima dobar approval u matičnoj državi, nije galamdžija, nije dementan i ne deluje da je neuračunljiv.

 

Razumem, da sam rekao da biram onu Hejli, ili Kenedija ili onog Indijca, bllo bi isto - a zašto baš oni. Jer se svima ne može ugoditi :classic_laugh:

 

edit

 

Da ne bude zabune, neko ko je u centru može da prihvati i desne i leve ideje, što je i prednost centra. Pa čak i radikalne leve ideje, poput nekih ideja AOC sa njenih političkih početaka koje su bile muzika za moje uši, dok sam se od nekih drugih ježio.

 

Sve u svemu, ponuda je slaba do nikakva, pa kad je već tako - onda Desantis.  

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nek grmi jako said:

Pa pitanje je bilo za kog predsedničkog kandidata bi se moja malenkost opredelila.

 

A ponuđeni odgovori su: Bajden, Kenedi i Vilijamson s jedne strane, odnosno Tramp, Ramasvami, Elder, Hačinson, Hejli i Staplton s druge strane, plus Desantis ako skembaju Trampa ili ga nekako onemoguće da se kandiduje.

 

I ja između Bajdena, Kenedija i Vilijamson s jedne strane, odnosno Trampa, Ramasvamija, Eldera, Hačinsona, Hejli i Stapltona, plus Desantisa, s druge strane, biram Desantisa jer nema randevu sa tužiocem sada ili u najavi, članovi njegove uže porodice takođe nemaju randes sa tužiocem, ima dobar approval u matičnoj državi, nije galamdžija, nije dementan i ne deluje da je neuračunljiv.

 

Razumem, da sam rekao da biram onu Hejli, ili Kenedija ili onog Indijca, bllo bi isto - a zašto baš oni. Jer se svima ne može ugoditi :classic_laugh:

 

 

 

Ne, moje pitanje je bilo vezano za tvoj zakljucak. Ti si totalno centar, a u izboru bi eto odabrao Desantisa. Kako se on uklapa u centar? 

 

Ne interesuje me za koga bi ti glasao, ne interesuje me ko je u trci. Interesuje me jedino da mi objasnis Desantisovu politiku. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...