Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

18 minutes ago, Veshtodel said:
Spoiler

 

Čemu ovakav komentar za jednog od najvećih naučnika svih vremena?

 

Darvinistička evolucija nije nešto što karakteriše samo prirodni svet i čoveka kamenog doba, već i svaki oblik civilizacije, naročito one sa slobodnim tržištem i liberalnim društvom zasnovanim na jednakosti prilika koju dude spominje (videti šta Mit Ridli navodi o sličnosti Darvinove teorije sa teorijom Adama Smita i koliko su jedna drugoj bliske). Zapravo bi se čak na nivou čitavog univerzuma moglo reći da funkcioniše prema evolutivnim principima darvinove teorije ili principima koji su njoj slični -> videti recimo o univerzalnom darvinizmu i kvantnom darvinizmu.

 

Antidarvinizam se tako duboko uvukao u čovekovu svest da je svaki pomen Darvina automatski aluzija na društvo Kremenka, toljage i kamenog doba, što je daleko od realnosti* A to je zahvaljujući trima glavnim faktorima: religijski reakcionizam, državno školsko obrazovanje i stari već uveliko antinaučni socijalizam/komunizam (videti primer Trofima Lisenka, već ga je bohumilo spominjao). Plus naravno zloupotreba i nerazumevanje darvinizma od strane nacista i fašista isto u stilu Lisenka (što automatski pokazuje bratstvo i jedinstvo komunizma i nacizma, ta dva "totalitarna blizanca").

 

Ako već govorimo o tome gde Darvin ne funkcioniše odnosno razumevanje sveta kroz Darvinovu teoriju evolucije, to je uprava ova levičarska bratija u SAD-u. Čekajte samo trenutak kada će početi otvoreno da govore kako je teorija evolucije rasistička, kako Darvinova teorija pokazuje da je beli čovek superiorniji, i da je zbog rasizma treba izbaciti iz škola (u stilu verskih fanatika). Još malo neka dobiju na moći i eto kroz koju godinu projekata genetičkog dizajna i modifikacije boje čovekove kože (stim što ovo neće moći uraditi bez prethodnog razumevanja Darvina, a kako ga neće razumeti, onda će takvim projektima izazvati povrede i smrt milionima ljudi, kao što je to Lisenko uradio nerazumevanjem genetike i Darvina).

 

* realnosti koju čine kompleksni adaptivni sistemi koji uostalom evoluiraju i nastaju prema principima sličnim darvinističkim, što uključuje sve civilizacije u ovom univerzumu, na svim nivoima i skalama (recimo na Kardaševoj skali), bile one zemaljske ili ekstrasolarne.

 

 

Pogreno me citas. Jasno sam napomenuo da moderna drustva, pokusavaju da ignorisu Darvniovu teoriju. Ne ignorisu je zbog toga sto neko negira njegov pristup, vec zbog toga sto misle da na taj nacin pomazu svima da budu jednaki. Na zalost zaboravljaju osnovni postulat da su svi razliciti i da svi imaju drugacije talente koje treba promovisati, a ne gurati sve u neku ravnopravnost i oduzimati, onim sposobnijim jedinkama, mogucnost da uspeju zbog toga sto nose cipele broj 45. To je ono sto se u manje razvijenim drustvima jos uvek ne radi, a civilizovana drustva kritikuju, kao divljastvo.

No svasta moze da se desi u medjuvremenu.

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

Tvoj brojeve sam ignorisao jer ovdje nije u pitanju odnos crnaca i stanovnika Amerike azijskog porijekla nego odnos "bijele", "desne", "rasno svjesne" Amerike i stanovnstva azijskog porijekla koji se smatraju "model minority" sve dok su u stanju da pruze "happy ending". Vec pozivanje na to da je normalno da su zrtve azijskog porijekla jer je za ocekivati da one rade u "massage parlours" je dovoljan pokazatelj njihovog polozaja u "bijeloj" Americi. 

Neverovatno je koliko ti nemas pojma o US a tako si siguran u to sto pises.

Nema u "massage parlors" ocekivanja da oni sto rade budu Azijskog porekla, nisu ni svi azijati isti, pa da od njih pravis neku homogenu grupaciju zbog koga bi donosio zakljucak o "polozaju". Mislim malo je smesno kako pokusavas da dokazes nesto nedokazivo, isto se zna da ta ista azijska manjina je jedna od najuspesniji kategorija po takvom grupisanju u US. Pa nisu valjda to postigli radeci za "happy ending"? 

Eto ja mogu da ti kazem da u japanskim restorani uglavnom rade Koreanci, i ti sada napravis neki zakljucak o polozaju Koreanaca na osnovu toga? :classic_blink:

Valjda bi trebao da razumes razliku u izjavi da na odredjenom radnom mestu ima u vecem broju % odredjene manjine, a da to ne znaci da vecina te manjine radi takve poslove?

 

Tvoja linija zakljucivanje ide ovako: ja kazem da su u u mafiji uglavnom italijani (banalizujem) a ti zakljucis da su italijani mafijasi.

12 hours ago, ters said:

Nikakva zamjena teza - do nedavno su azijski Amerikanci na ovom forumu bili predstavlani kao potpuno prihvaceni u USA, bez izlozenosti diskriminaciji, da ne pricam u uspjesnosti. 

Svasta, odakle ti ovako nesto? Pa toliko puta smo pricali da su itekako diskriminisani, recimo pogotovo u odnosu na AA, koji ih takodje diskriminisu.

To sto su uspesni, je cinjenica.

 

12 hours ago, ters said:

Faktor rase zrtava je mnogo vazniji od rase ubice - ista rasa za 6 ukazuje da je vrlo vjerovatno rasa bila faktor, i da je ne treba iskljuciti sve dok se kakva takva istraga, pa makar i ona vodjena od institucija ogrezlih u rasizmu, ne privede kraju.

Molim? Pa da, vaznija je rasa zrtve, zato sto rasa ubice ne opravdava narativ, pa cemo da izaberemo samo stvari koje nam se uklapaju u confirmation bias.

Ponavljanje glupih termina kao sto je "insitucije ogrezle u rasizmu" ih ne cini tacnim, samo pokazuje da si kupio woke narative, posto nema nijednog dokaza da su te institucije sistemski rasisticke. Svaki argument za to se svodi na AA su manje uspesni, pa i belci su manje uspesni od Azijata, pa to ne zovemo sistemskih rasizmom, tako da je to glupost.

 

Zasto u NBA nema vise belaca, logicno bi bilo, ipak su u vecini, ili vise Azijata da budu adekvatno predstavljeni, ili je i to sistemski rasizam?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

a ne gurati sve u neku ravnopravnost i oduzimati, onim sposobnijim jedinkama, mogucnost da uspeju zbog toga sto nose cipele broj 45.

 

Sposobne ljude ne moze nista da sprijeci da uspiju, najmanje neki zakon koji stiti manjine.  Specijalno u USA, gdje je novac, tj imovno stanje roditelja, jedan od vaznih faktora uspjeha i gdje siromasni imaju nemjerljivo tezi put do uspjeha, tako da i njima treba dati neku sansu, koga zapadne.

 

Dzordz Bush Junior je bio strong student C na  Yale Univerzitetu, a poslije je zavrsio MBA na Harvardu. Da nije bio iz prebogate familije Bush, nikada on ne bi vidio ni Yale, ni Harward, tako da to vjerovanje da se upisuju samo najbolji je naivno.

U praksi je to jedan izbalansirani miks najboljih i najbogatijih, gdje super bogati daju donacije univerzitetima i onda se njihova djeca, koja obicno dolaze izprivatnih skola, koje opet imaju svoje donatore, upisuju bez problema. 

U takvom jednom drustvu buniti se sto se jedan mali broj ucenika koji nisu bijelci, sa malo slabijim prosjekom, takodje upisuju na prestizne skole, je neosnovano.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

 

Ponavljanje glupih termina kao sto je "insitucije ogrezle u rasizmu" ih ne cini tacnim, samo pokazuje da si kupio woke narative, posto nema nijednog dokaza da su te institucije sistemski rasisticke

 

Ja o USA kakvom je ti vidis sigurno nemam pojma. Znam kako sve to izgleda sa strane, ne samo moje, nego i sa strane organizacija za zastitu ljudskih prava kao Humans Right Watch (https://www.hrw.org/news/2020/06/02/us-address-structural-racism-underlying-protests) i UN Human Rights Council.

 

Prije svega 3 sedmice je UN pozvala USA na akciju:

 

https://www.voanews.com/usa/un-experts-urge-far-reaching-us-reforms-police-violence-systemic-racism

 

Bjela Kuca je danas izdala statement u kojem govori o borbi protiv sistemskog rasizma:

 

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/03/21/fact-sheet-u-s-efforts-to-combat-systemic-racism/

 

 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Zasto u NBA nema vise belaca, logicno bi bilo, ipak su u vecini, ili vise Azijata da budu adekvatno predstavljeni, ili je i to sistemski rasizam?

 

Logicno za tebe, ali za one koji se razumeju u taj sport nije.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Ovo za NBA je pun pogodak Andjo!!! Zaista bi trebalo i tamo uvesti diversity princip! 

NBA je  diverse - 90% vlasnika su bijeli, 75% predsjednika operacija, general managera su bijeli, kao i trenera... Da ne govorimo o skautima, marketingu, asistentima trenera, ljekarima i medicinskim timovima....

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ters said:

NBA je  diverse - 90% vlasnika su bijeli, 75% predsjednika operacija, general managera su bijeli, kao i trenera... Da ne govorimo o skautima, marketingu, asistentima trenera, ljekarima i medicinskim timovima....

 

Nisam te to pitala, zasto vecina igraca nije belo da predstavljaju realisticno demografiju, pa 15% crnaca, pa gde su latinosi, pa ostali....

uopste nemoj da mi brkas menadzere, vlasnike i medicinske timove...to je druga profesija.

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Logicno za tebe, ali za one koji se razumeju u taj sport nije.

Ajde molim te ako se razumes u sport, pa da mi objasnis zasto je to tako, a da nije sistemski rasizam...Posto evo i Ters ovde se ne razume u USA, ali zna sve o sistemskom rasizmu u USA, pa ne razumem sta pokusavas da mi objasnis. Vecinski kosarkasi crni, a nisu vecina u USA, znaci sistemski rasizam. Znas ti koliko para oni zaradjuju? Sigurna sam da bi i belci voleli deo toga, NFL takodje jednostavno nije to demografski tacno.

NBA i NFL treba da uvedu neki affirmative action za belce i azijate, jer to se traze equality of outcome zar ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Ajde molim te ako se razumes u sport, pa da mi objasnis zasto je to tako, a da nije sistemski rasizam...

 

Pa zato sto oni imaju bolje fizicke predispozije za taj spoty, jer mogu da skoce vise od bijelaca, za razliku od npr plivanja gdje nemaju tu prednost, nego cak suprotno.

To je sport, potreban je rezultat, tu i tamo se neko provuce, ali generalno se ne gleda mnogo na rase, nego se biraju najbolji. Pa crnci su postali dio svakog boljeg tima u ex-SFRJ. 

 

32 minutes ago, Darth Bane said:

Ako moze za druge industrije zasto ne moze i za sport????

 

Zato sto je sport postao veliki biznis i vrte se ogromne pare, tako da moras da biras najbolje sportiste da bi uspeo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ako moze za druge industrije zasto ne moze i za sport????

Naravno da moze - kosarka kao industrija je paritetna kao sto sam ti pokazao, sport u USA kao cjelina  - sa svim golfovima, tenisima, hokejima, plivanjima i slicno...  Nadam se da ce uskoro biti ostvaren potpuni paritet u svim industrijama i na svakom nivou - od vlasnika kompanija, do "massage parlour" zanimanja.

1 hour ago, Angelia said:

Nisam te to pitala, zasto vecina igraca nije belo da predstavljaju realisticno demografiju, pa 15% crnaca, pa gde su latinosi, pa ostali....

uopste nemoj da mi brkas menadzere, vlasnike i medicinske timove...to je druga profesija.

To je ista industrija, i ista organizacija koja na zalost iskoristava 60% igraca (svi oni roster filleri) Paritet je paritet i radi se na svim nivoima. Plus - NBA igrac je plod rada citavog tima - treneri, skauti, nutricionisti, MARKETING, doktori, advokati.... 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

 

Pa zato sto oni imaju bolje fizicke predispozije za taj spoty, jer mogu da skoce vise od bijelaca, za razliku od npr plivanja gdje nemaju tu prednost, nego cak suprotno.

To je sport, potreban je rezultat, tu i tamo se neko provuce, ali generalno se ne gleda mnogo na rase, nego se biraju najbolji. Pa crnci su postali dio svakog boljeg tima u ex-SFRJ. 

 

 

Zato sto je sport postao veliki biznis i vrte se ogromne pare, tako da moras da biras najbolje sportiste da bi uspeo.

A za advokate, policajce, finansijske strucnjake, profesore .... ne moras da biras one sa najboljim rezultatima? Oni mogu po kljucu a ako nisu to je rasizam?

Covek bi tako rekao da se u velikim korporacijama ne vrte velike pare pa tu mozemo da gurame osrednje na racun rasnih/polnih kvota. Ili recimo Harvard/Yale i sl. njima ne trebaju najbolji rezultati, pa cemo da ih ganjamo za rasizam zato sto ne spuste svoje zahteve? 

 

Ako cemo da gledamo equality of outcome, onda lepo i NBA da ukljucimo u to, ili je ipak bolje da bude equality of opportunity?

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

A za advokate, policajce, finansijske strucnjake, profesore .... ne moras da biras one sa najboljim rezultatima? Oni mogu po kljucu a ako nisu to je rasizam?

Covek bi tako rekao da se u velikim korporacijama ne vrte velike pare pa tu mozemo da gurame osrednje na racun rasnih/polnih kvota. Ili recimo Harvard/Yale i sl. njima ne trebaju najbolji rezultati, pa cemo da ih ganjamo za rasizam zato sto ne spuste svoje zahteve? 

 

Ako cemo da gledamo equality of outcome, onda lepo i NBA da ukljucimo u to, ili je ipak bolje da bude equality of opportunity?

Ti BRE! Sede za stolom piskaraju nešto po papiru. To svako može, ovo drugo je sport. Ja ne shvatam kako je moguće da se tako paušalno daju komentari o stvarima, profesijama, o kojima se ništa ne zna. Odeš jednom kod accuntanta da ti uradi tax i proglasiš ga za tupana pošto svako to može da radi.

Neverovatno je da se civilizacija neželjeno svela na običan sindikat.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mrd said:

Ti BRE! Sede za stolom miskaraju nešto po papiru to svako može, ovo drugo je sport. Ja n shvatam kako je moguće da se tako paušalno daju komentari o stvarima, profesijama, o kojima se ništa ne zna. Odeš jednom kod accuntanta da ti uradi tax i proglasiš ga za tupana pošto svako to može da radi.
Neverovatno je da se civilizacija neželjeno svela na običan sindikat.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

U vecini profesija koje poznajem, i onima sa kojima sam se susretao na ovaj ili onaj nacin, 70% onih koji ostvare kvalifikaciju ce korektno obaviti svoj posao, dok ce mozda po 5% biti oni koji ce biti game changeri i 5% onih koji ce biti totalno nekompetentni i kojima nista ne treba povjeriti. Jos po 10% ide na one sa kojima rado radis i 10% na one koje izbegavas mada razlog nije u njihovoj kompetenciji nego jednostavno u tome sto se niste nasli na istoj talasnoj duzini.

 

Game cangeri, ili top 5% pruza usluge za 5% koji imaju najvise novca...

 

Ja nemam priliku raditi sa tih top 5% u bilo kojoj oblasti, (niti sam spadam u 5% u svojoj oblasti) tako da stvarno mislim da svaki certifikovani accountant  moze uraditi tax return, kao sto i svaki certfikovani doktor zna kako obaviti pregled i koji protokol lijecenja ce koristiti - terapja, dijagnostika, lijek, uput specijalisti i slicno... I da ce svaki ucitelj van onih 5% nekompetentnih djecu provesti kroz kurikulum  i nauciti ih mnogim stvarima,  i da ce svaki software engineer van 5% nekompetentnih napraviti odgovrajuci solution, ili data scientist napraviti odgovarajuci AI model...

 

To sto vecina ljudi sa odredjenom kvalifikacjom moze zavrsiti vecinu poslova niposto ne znaci da su tupani, nego znaci da su kompetentni u svom poslu, i da su stekli kvalifikaciju kroz svoje obrazovanje koje je opet napravljeno manje vise tako da ga vecina moze pratiti i zavrsiti...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

@ters nemam toliko bogato iskustvo kao ti da bih mogao da dajem procentualne procene, ali bih voleo da čujem kako je to u redu da u sportu nema procentualne raspodele po "boji", a u drugim profesijama se na tome insistira? Stvarno mi nije basno, evo tamo@Amigo kaže da su crnci bolji od belaca i zbog toga je u redu da oni čine drastičnu većinu, a ne vodi se računa o distribuciji populacije, a u industriji to nema veze već mora da se da šansa svakome po raspodeli boje kože. Vidiš te stvari meni mrse argumentaciju, pošto to doživljavam kao dva različita parametra pri raspodeli. Život me je naučio da entropija ne trpi štelovanje.
Opet da napomenem, nemam ja tako puno iskustva.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, mrd said:

@ters nemam toliko bogato iskustvo kao ti da bih mogao da dajem procentualne procene, ali bih voleo da čujem kako je to u redu da u sportu nema procentualne raspodele po "boji", a u drugim profesijama se na tome insistira? Stvarno mi nije basno, evo tamo@Amigo kaže da su crnci bolji od belaca i zbog toga je u redu da oni čine drastičnu većinu, a ne vodi se računa o distribuciji populacije, a u industriji to nema veze već mora da se da šansa svakome po raspodeli boje kože. Vidiš te stvari meni mrse argumentaciju, pošto to doživljavam kao dva različita parametra pri raspodeli. Život me je naučio da entropija ne trpi štelovanje.
Opet da napomenem, nemam ja tako puno iskustva.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Procenti su samo licna procjena, ali ja stvarno tako vidim stvari - top 5% ce uvijek izaci na vrh... A kod ostalih je samo pitanje prilike. To bi recimo u NBA znacilo da imas 30 zvijezda (kao sto ih imas sada) a ostalih 500 igraca se moze izabrati kako god zelis iz pool-a od 5,000 sirom svijeta...Po kakvom god zelis kriterijumu, i NBA nece znacajno izgubiti na kvalitetu sa tim pristupom. Mozda ce izgubiti na gledanosti, jer crnci su dvije trecine publike.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

A za advokate, policajce, finansijske strucnjake, profesore .... ne moras da biras one sa najboljim rezultatima? Oni mogu po kljucu a ako nisu to je rasizam?

 

I dalje ne znam sta vam smeta sto se zaposli koji procenat ljudi po kljucu.

 

1 hour ago, Angelia said:

Covek bi tako rekao da se u velikim korporacijama ne vrte velike pare pa tu mozemo da gurame osrednje na racun rasnih/polnih kvota. Ili recimo Harvard/Yale i sl. njima ne trebaju najbolji rezultati, pa cemo da ih ganjamo za rasizam zato sto ne spuste svoje zahteve? 

 

Harward i Yale nisu nikada primali samo 100% one sa najboljim ocjenama, nego su primali i bogate koji nisu morali da imaju dobre ocjene. 

 

1 hour ago, Angelia said:

Ako cemo da gledamo equality of outcome, onda lepo i NBA da ukljucimo u to, ili je ipak bolje da bude equality of opportunity?

 

Besmisleno je raspravljati o NBA i MBA :classic_biggrin:

 

34 minutes ago, mrd said:

@ters nemam toliko bogato iskustvo kao ti da bih mogao da dajem procentualne procene, ali bih voleo da čujem kako je to u redu da u sportu nema procentualne raspodele po "boji", a u drugim profesijama se na tome insistira? Stvarno mi nije basno, evo tamo@Amigo kaže da su crnci bolji od belaca i zbog toga je u redu da oni čine drastičnu većinu, a ne vodi se računa o distribuciji populacije, a u industriji to nema veze već mora da se da šansa svakome po raspodeli boje kože.

 

Opet izmisljas, zaposljavanje visible minorities, ne predstavlja neku ravnomjernu raspodjelu, nego se nekoliko procenata zaposli po tom rezonu, i tu se gledaju naravno kvalifikacije i sve ostalo.Nije to da se dovuce u firmu neko na koga se prvo naleti na ulici i povuce za rukav.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

U vecini profesija koje poznajem....

Tacno, u vecini koje ti poznajes, a sam priznajes da dosta ne poznajes.

 

1 hour ago, ters said:

Ja nemam priliku raditi sa tih top 5% u bilo kojoj oblasti, (niti sam spadam u 5% u svojoj oblasti) tako da stvarno mislim da svaki certifikovani accountant  moze uraditi tax return, kao sto i svaki certfikovani doktor zna kako obaviti pregled i koji protokol lijecenja ce koristiti - terapja, dijagnostika, lijek, uput specijalisti i slicno... I da ce svaki ucitelj van onih 5% nekompetentnih djecu provesti kroz kurikulum  i nauciti ih mnogim stvarima,  i da ce svaki software engineer van 5% nekompetentnih napraviti odgovrajuci solution, ili data scientist napraviti odgovarajuci AI model...

 

To sto vecina ljudi sa odredjenom kvalifikacjom moze zavrsiti vecinu poslova niposto ne znaci da su tupani, nego znaci da su kompetentni u svom poslu, i da su stekli kvalifikaciju kroz svoje obrazovanje koje je opet napravljeno manje vise tako da ga vecina moze pratiti i zavrsiti...

Pa ja imam priliku raditi sa najboljima u nekim profesijama, i ovako cenim da pricas gluposti, izvini ali tako je. 

Dobar CPA, je tesko procenjiv, naravno ako imas platu i podnosis prosti tax return, mozes to i sam. Ali ako imas neke investicije i ostalo, CPA moze da bude ogromna razlika ako stvarno zna sta radi, kao sto moze da te zaglavi u problemu, tako isto za advokate, finansijske savetnike, doktore, profesore ...

 

Gresis o 5%, ti su vec specijalna vrsta ali 10-20% onih koji su dobri, sta te koj djavo boli uvo koje je rase?

 

Znas koga brine rasa? One koji ne razumeju implikaciju rezultata.

8 minutes ago, Amigo said:

 

I dalje ne znam sta vam smeta sto se zaposli koji procenat ljudi po kljucu.

Zato sto spusta prosek profesije. To smo videli u ex-Yu.

 

8 minutes ago, Amigo said:

 

Harward i Yale nisu nikada primali samo 100% one sa najboljim ocjenama, nego su primali i bogate koji nisu morali da imaju dobre ocjene. 

To je vec neka druga prica, to je pitanje para, ali ako imas para - tvoja boja koze i nije bitna, zar ne? Imas recimo primer nekih Kineza koji dolaze sa parama - da li stvarno mislis da oni pate od dikriminacije? Isto kao i belci ili bogati crnci

 

8 minutes ago, Amigo said:

 

Opet izmisljas, zaposljavanje visible minorities, ne predstavlja neku ravnomjernu raspodjelu, nego se nekoliko procenata zaposli po tom rezonu, i tu se gledaju naravno kvalifikacije i sve ostalo.Nije to da se dovuce u firmu neko na koga se prvo naleti na ulici i povuce za rukav.

Pa praksa pokazuje da nisi u pravu, gde god su stavili kvote recimo po pitanju zaposljavanja zena, standard je pao. Ako ti je razlog za zaposljavanje nekog njihova rasa/etnicitet/religija/gender ili bilo sta sto nije rezultat, standard se spusta, i eto ja sam zena i protiv sam toga da se prave kvote takvog tipa.

Nemam nista protiv da nekom das nesto finansijske pomoci, zato sto to nema a ima rezultate, ali izabrati nekog - osoba A ima isti rezultat, kao osoba B, samo osoba B je PC prihvatljive boje koze....pa to je rasizam u svom izvornom obliku.

 

Sto bi se onda bunili sto neko izabere belca kad imamo ista dva kandidata?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Zato sto spusta prosek profesije. To smo videli u ex-Yu.

 

Zanemarljivo, jer je to samo nekoliko procenata.

 

16 minutes ago, Angelia said:

To je vec neka druga prica, to je pitanje para, ali ako imas para - tvoja boja koze i nije bitna, zar ne? Imas recimo primer nekih Kineza koji dolaze sa parama - da li stvarno mislis da oni pate od dikriminacije? Isto kao i belci ili bogati crnci

 

Zavisi, pare ne mogu bas sve da kupe.

 

16 minutes ago, Angelia said:

Pa praksa pokazuje da nisi u pravu, gde god su stavili kvote recimo po pitanju zaposljavanja zena, standard je pao. Ako ti je razlog za zaposljavanje nekog njihova rasa/etnicitet/religija/gender ili bilo sta sto nije rezultat, standard se spusta, i eto ja sam zena i protiv sam toga da se prave kvote takvog tipa.

Nemam nista protiv da nekom das nesto finansijske pomoci, zato sto to nema a ima rezultate, ali izabrati nekog - osoba A ima isti rezultat, kao osoba B, samo osoba B je PC prihvatljive boje koze....pa to je rasizam u svom izvornom obliku.

 

Sto bi se onda bunili sto neko izabere belca kad imamo ista dva kandidata?

 

To pravilo i jeste uvedeno jer se uvijek birao bijelac, bez obzira na kvalifikacije. Znaci... zakljuci sama :classic_cool:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

 

Zato sto spusta prosek profesije. 

 

 

Ja mislim da je u celoj ovoj diskusiji ustvari ovaj pristup problem. Ne spusta prosek profesiji skolovanje po rasnom kljucu, nego sistem obrazovanja, skolski programi i kriterijumi. 

Drugo, zasto mislite na primer da ako postoji 11% crne populacije u US ne postoji 11% crne populacije u skolama koji zadovoljavaju standard skole? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

To pravilo i jeste uvedeno jer se uvijek birao bijelac, bez obzira na kvalifikacije. Znaci... zakljuci sama :classic_cool:

Nije samo par %.

 

I zasto bi spustao prosek profesije za takvu budalastinu?  Ako je zaposljavanje belaca samo zbog rasizma bilo pogresno, kako je zaposljavanje bilo koga zbog njihove boje koze ispravno? Dva negativna poteza ne cine pozitivni.

Ja se slazem sa MLK, boja koze ne treba da bude faktor, ne resavas problem da je bela boja koze bila istorijski prednost tako sto sad das tu privilegiju nekoj drugoj, upravo suprotno, samo izazivas sukob.

 

Sta znam, neki ovde kazu da ja nisam bela za "belce" u USA, nemam pojma vidim da oni koji nisu beli, misle da sam bela....I kakve to veze ima sa time kako ja izgledam? da li treba dati prednost crnokosama? mislim plavuse su imale prednost toliko dugo, ili ajde da damo prednost ljudima sa smedjim ocima, plavooki su imali unfair advantage toliko dugo....

 

Steta da sam ovako mrsavica, u idejama diversity sad bi bilo bolje da sam malo debeljuskasta, nit sam prosla kao Twiggy kod mrsavosti, nit sad mogu da prodjem kao chubby :classic_biggrin:

 

i sta azijati da rade? nit su zrtva nit ugnjetavac, bukvalno nikako ne mogu da pobede.

11 minutes ago, Baby said:

 

Ja mislim da je u celoj ovoj diskusiji ustvari ovaj pristup problem. Ne spusta prosek profesiji skolovanje po rasnom kljucu, nego sistem obrazovanja, skolski programi i kriterijumi. 

Drugo, zasto mislite na primer da ako postoji 11% crne populacije u US ne postoji 11% crne populacije u skolama koji zadovoljavaju standard skole? 

Jel bi mozda trebalo da potrazimo problem osim sto ga tako lako etiketiramo kao rasizam?

Da li mozda ima nesto sa kulturom u kojoj se kriminal racuna kao borba protiv opresije? Ili zato sto NCAAP tvrdi da je tacnost, uspeh, i posvecenost radu, ...itd, oznaka bele kulture? Kako te odlike "bele kulture" ne smetaju azijatima?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne može se gurati malo škola, malo industrija. Za školstvo k-12 možemo da se trudimo da imamo specijalne pomoći za demografiju. Međutim kad se uđe u business, tu mora da ide veština, kao primarni uslov. Međutim obrazovanje troši pare budget-a i to je osnovna klizavica kod prisile raspodele po školama. Minimalni su fondovi za ovo što se traži od businessa.
Dolaze priučeni ljudi koji se kriju iza pozitivne diskriminacije, a to srozava proces.
Evo vam taj tipičan primer sportova,koji mene baš ič ne interesuju, ali zpog populizma tu se nekako gura veština, a ne kako mi guverner rekao. I dalje tvrdim da su ovde u priči dva aršina koji se ignorišu.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...