Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

12 minutes ago, mrd said:

Ne postavljam ja pitanje da li treba napor da se spreci menjanje, ali definitivno mislim da tax money od ovih gluposti moze da se potrosi pametnije. Ovo je sve samo sviranje u frulu, da eto izgleda kako se neko kome trebaju glasacki poeni brine.

Nisi me razumeo. Bio sarkastican.

Ovdje se ipak svira u diple.... Jer i oni drugi, kojima takodje trebaju glasacki poeni duvaju u onu drugu cijev navodno brinuci  da do promjene ne dodje, jednako tako troseci tax money.  

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Angelia said:

Ja sam zena srednje klase, i ovo mi je sve odvratno. Mozda zato sto sam majka belog muskarca, ali ko pita nas kako se osecamo....Treba samo da prihvatimo da smo potlacene ... #metoo.....not!

Allow me to mansplain. Ti boluješ od internalizovane mizoginije. Kao lek treba da se upišeš na neki online gender studies i dodatno izmoliš po tri očenaša i jednu zdravo mariju svaki dan u roku od mesec dana iščitaš po tri topika sa subredita r/TrollXChromosomes i jedan sa r/Feminism. That should do it. 

 

19 hours ago, Angelia said:

Ma ne racunam se, i moj sin kaze "zene nemaju sta da se zale eto mama ti si primer..." ali nije tako jednostavno.

Znaci ne govorim da nije teze za zenu da bude cenjena na osnovu uspeha, ne kazem ni to ni za nekog ko je druge rase, toga ima, ali budimo razumni.

 

 

Ceo taj koncept privilegije kao primarnog razloga raslojavanja društva na identitetske kaste prema hijerarhiji nema dobar odgovor na pitanje kako su azijati obišli i belce i po stepenu školovanosti i po primanjima. 

 

19 hours ago, mrd said:
  Reveal hidden contents

 

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Dodatno obrazovanje u ovim uslovima znači više raznih social justice critical theories. Not good.

 

2 hours ago, ters said:

Pitanje moze biti postavljeno i obratno - da li ce nekome biti teze jer su imena skola promijenjena?  

Ako je napor da se ime skole promijeni besmislen , jednako je besmislen i napor da se to sprijeci....

 

Postavio si dublje pitanje nego što misliš.

 

Velikom broju ljudi američka istorija i ličnosti na koje se sada napada znače nešto pozitivno u mnogo većoj meri od mana koje su imali. Za njih je napor da se imena ne menjaju smislen. 

 

Za manjine koje podržavaju promenu imena napor (da se bore protiv promene imena) je smislen, u širem kontekstu ostalih mera u istom pravcu, zato što će tako prestati da se troši energija i vreme na stvari koje neće popraviti njihov uspeh u školama. To će izazvati novi krug optužbi protiv "rasista", koje vide svuda, i odvesti u novi krug sukoba. Bolje je trošiti energiju na pokušaje suzbijanja toksične crnačke kulture koja je primaran razlog slabog školskog uspeha iposledično kasnije na visinu primanja u daljem životu.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ters said:

Ovdje se ipak svira u diple.... Jer i oni drugi, kojima takodje trebaju glasacki poeni duvaju u onu drugu cijev navodno brinuci  da do promjene ne dodje, jednako tako troseci tax money.  

Teo neTeo naebali smo. To hoces da kazes?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Cyrus Smith said:

Bolje je trošiti energiju na pokušaje suzbijanja toksične crnačke kulture koja je primaran razlog slabog školskog uspeha iposledično kasnije na visinu primanja u daljem životu.

 

Na sta tacno mislis?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Teo neTeo naebali smo. To hoces da kazes?

Otprilike- meni imenovanje ustanova, ulica, gradova ne znaci nista i jeste gubljenje energije i vremena na nevazne stvari... Ukoliko to nekome znaci -bujrum, neka se bavi tom problematikom, bilo za preimenovanje, bilo protiv.... Ma koliko to bilo uzaludno... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyrus Smith said:

Allow me to mansplain. Ti boluješ od internalizovane mizoginije. Kao lek treba da se upišeš na neki online gender studies i dodatno izmoliš po tri očenaša i jednu zdravo mariju svaki dan u roku od mesec dana iščitaš po tri topika sa subredita r/TrollXChromosomes i jedan sa r/Feminism. That should do it. 

 

 

Ceo taj koncept privilegije kao primarnog razloga raslojavanja društva na identitetske kaste prema hijerarhiji nema dobar odgovor na pitanje kako su azijati obišli i belce i po stepenu školovanosti i po primanjima. 

 

Dodatno obrazovanje u ovim uslovima znači više raznih social justice critical theories. Not good.

 

Postavio si dublje pitanje nego što misliš.

 

Velikom broju ljudi američka istorija i ličnosti na koje se sada napada znače nešto pozitivno u mnogo većoj meri od mana koje su imali. Za njih je napor da se imena ne menjaju smislen. 

 

Za manjine koje podržavaju promenu imena napor (da se bore protiv promene imena) je smislen, u širem kontekstu ostalih mera u istom pravcu, zato što će tako prestati da se troši energija i vreme na stvari koje neće popraviti njihov uspeh u školama. To će izazvati novi krug optužbi protiv "rasista", koje vide svuda, i odvesti u novi krug sukoba. Bolje je trošiti energiju na pokušaje suzbijanja toksične crnačke kulture koja je primaran razlog slabog školskog uspeha iposledično kasnije na visinu primanja u daljem životu.

Vecina onih koji as bune nema nikakav odnos prema istorijskim licnostima niti bilo kakvo misljenje o njima- koriste ih samo da gurnu prst u oko onima sa kojima se ne slazu danas... Kakav osjecaj neko moze imati prema nekome od prije 100, 200 ili 300 godina ? Da Ja sada kazem  da mi je bas stalo da se neka skola zove Karadjordje - lagao bih. To bi mi mozda bilo bitno da bih iznervirao onog ko hoce da je nazove Zrinjski... a ni njemu ni meni ne bi smetalo da se zove 21. Skola

 

Ako se ne varam , u pomenutom slucaju je vecina 6:1 izabrala da se skole  preimenuju? O kakvim manjinama pricas?

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RatzenStadt said:


Da, klinci bas imaju obicaj da se otvore u srednjim tinejdzerskim godinama o nameri da probaju vutru.
#nijesedesilo

Da, moj klinac nikada nije zazirao da prica sa mnom o bilo kom problemu koji je imao, jer smo tako dolazili i do resenja tih problema.

Zato nije ni bilo problema sa njim: skolovanje zavrseno u roku, sa klubom je obisao Evropu kao tinejdzer, sada zavrsava master studije, devojka je tu vise nego kod svoje kuce......

Stvar je u uzajamnom poverenju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Na sta tacno mislis?

 

Nesavršena analogija: oni su ekvivalent davljenika koji neće da se uhvati za uže koje mu je bačeno sa obale zato što ga je osoba koja bacila uže gurnula u vodu nešto ranije i zato što imaju primedbu na vrstu užeta. Sva ta priča CRT o rasizmu kao isključivanju iz svega dobrog u životu možda dobro opisuje stanje negde 1960 godine ali ona je eksplodirala sada kada postoji tona mera usmerenih da im se pomogne i kada je dokazano da je moguće izvući se na taj način. Azijatkinje su u zadnjem kvartalu obišle bele muškarce po primanjima, put je trasiran ali crnačka kultura, pogotovo među muškarcima, prezire obrazovanje kao "performing whiteness" i glorifikuje nekakvu rebel kulturu koja vodi vidimo gde. Ako znaš ko je Don Lemon sa CNN i šta sada priča potroši par minuta i pogledaj šta je pričao pre 8 godina, ladno bi bio cancelovan danas:

 

 

5 hours ago, ters said:

Vecina onih koji as bune nema nikakav odnos prema istorijskim licnostima niti bilo kakvo misljenje o njima- koriste ih samo da gurnu prst u oko onima sa kojima se ne slazu danas... Kakav osjecaj neko moze imati prema nekome od prije 100, 200 ili 300 godina ? Da Ja sada kazem  da mi je bas stalo da se neka skola zove Karadjordje - lagao bih. To bi mi mozda bilo bitno da bih iznervirao onog ko hoce da je nazove Zrinjski... a ni njemu ni meni ne bi smetalo da se zove 21. Skola

 

Ako se ne varam , u pomenutom slucaju je vecina 6:1 izabrala da se skole  preimenuju? O kakvim manjinama pricas?

 

Prvi bold, kako namerno guranje prsta u oko smanjuje napetosti i, važnije, rešava bilo šta? Oni misle da su postigli nekakvu pobedu a manje bistri među njima možda misle da će to doneti nekakvu promenu u uspehu u školama jer je i to, kao i sve ostalo, rezultat rasizma. Tto se naravno neće desiti i izazvaće novi krug radikalizacije. Takođe, možda većina nema odnos ali manjina ima i on se svodi na primedbu da američki eksperiment treba spaliti do temelja zato što nije bio savršen od početka i to upravo u trenutku kada je u dobroj meri ispravio te mane.

 

Drugi bold, bitno bi bilo i zašto se naziv menja, makar i u neutralni. Ako ne valja karađorđe ko valja? Miloš? Tito? Zašto uopšte postoji entitet zvani Srbija, dokle tačno treba da se prostire, zašto bi se neko borio da ga održi kada je pod napadom u nekim delovima? Isto za USA. Ako su founding fathers toliki negativci postavlja se pitanje zašto bi država koju su osnovali zasnovana isključivo na ropstvu i nepravdi prema svima osim belim strejt muškarcima WASP muškarcima uopšte trebalo da postoji, zašto da se Teksas i Kalifornija ne vrate u Meksiko a ostatak indijancima? Imaš odgovor?

 

Treći bold, pre svega o crncima, pa o latinosima i azijatima u meri u kojoj to  podržavaju u kontekstu borbe protiv rasizma, kako je oni vide. Neprecizan izraz ali pogledaj vreme kada je to pisano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Cyrus Smith said:

Allow me to mansplain. Ti boluješ od internalizovane mizoginije. Kao lek treba da se upišeš na neki online gender studies i dodatno izmoliš po tri očenaša i jednu zdravo mariju svaki dan u roku od mesec dana iščitaš po tri topika sa subredita r/TrollXChromosomes i jedan sa r/Feminism. That should do it. 

Ah da internalizovana mizogenija, to mi je omiljeno objasnjenje :classic_smile: isto kao sto punctuality internalizovana whitness 

 

12 hours ago, Cyrus Smith said:

Ceo taj koncept privilegije kao primarnog razloga raslojavanja društva na identitetske kaste prema hijerarhiji nema dobar odgovor na pitanje kako su azijati obišli i belce i po stepenu školovanosti i po primanjima. 

Nema dobar odgovor na mnogo sto sta, zato sto koncept nema smisla.

 

12 hours ago, Cyrus Smith said:

 

Dodatno obrazovanje u ovim uslovima znači više raznih social justice critical theories. Not good.

 

Nismo mislili na takvo obrazovanje, nego na ono koje je promenilo stanje uma recimo od MLK do danas, nikako nebulozne teorije.

3 hours ago, Cyrus Smith said:

 

 

Ah dobra stara vremena kad su mogao da cujes i neku istinu na CNNu. Danas bi ga odmah optuzili za rasizam, i cancelovali - zamisli uzasa da neko kaze da nije sve white privilege, nego ima nesto i u odlukama ....

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 2:57 PM, Cyrus Smith said:

Pre neki da je Ocasio-Cortez dramatično i emotivno opisivala svoju situaciju za vreme tzv. pokušaja državnog udara u Vašingtonu, posle i Rashida Tlaib. Za obe je zajedničko da je jasno da nisu bile u realnoj opasnosti.

 

>>

Pojam "pleonazam" vodi poreklo od grčke reči plaonasmos što znači suvišak, pretek. Koristi se da opiše upotrebu suvišnih reči u govoru ili pisanju. To je suvišni skup reči, korišćenje ne samo reči šireg značenja koje bi bilo dovoljno da nešto opiše ili objasni, već i reč, koja je po svom značenju sadržana već u prvoj reči. Primeri za to su „stara baba“, „malecno zrnce“, „mala beba“ ili „lažljivi komunista

<<

 

- Veliki recnik manje poznatih reci i izraza (uz mali dodatak)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Jos dve paradigmaticne crtice iz Demokratske Narodne Republike Amerike (a celu sa subkomadantnom Bajdenom):

 

I) Totalitarno zlo doslo po Donald-a McNeil-a, naucnog novinara laznih vesti, koji u toj zutari radi vec 45 godina ali koji ocigledno nista nije naucio iz onih 9 stihova Martina Niemollera ("First they came...") pa sada nije ostao niko ko ce tamo da se pobuni zbog NJEGA. Tako mu je to, sto bi rekli u Klanici 5, ali je razlog isparavanja ovog coveka posebno zanimljiv. Naime, njegov greh se sastoji u tome sto je, kada ga je studentkinja upitala za misljenje o slucaju njene koleginice koja je kaznjena zbog koriscenja "n-reci", tu studentkinju pitao da li je ta njena koleginica koristila "n-rec" da nekoga tako nazove i uvredi, ili ju je mozda koristila pevajuci rep pesmu ili citirajuci naslov neke knjige - dakle u tom pitanju on je iskoristio "n-rec"!!! QED. (naravno usledilo je, kako obicno biva na staljinistickim sudjenjima, "priznavanje krivice", sesije borbe i kritike, samobicovanje itd, ali nista nije pomoglo...)

 

E pa, tu sada imamo jedan pravi, cistokrvni, udzbenicki primer magijskog misljenja (o kojem sam dosta pisao na temi o kultur-marksistickoj agresiji), koje jeste karakteristicno za sve totalitarne i kultisticke pokrete. Ono se u ovom konkretnom slucaju manifestuje u verovanju u magijsku moc reci, zvukova, odredjenih permutacija slova itd, tj. u negiranju ideje koja stoji u srcu i lingvisticke nauke ali i svakodnevne komunikacija, a koja kaze da semantika proistice iz ljudske konvencije, da znacenje i efekat reci NE POSTOJE izvan konteksta u kojem su izrecene i razumljene!

 

U tome smislu skrecem paznju na 2 podjednako snazna osvrta na ovaj dogadjaj:


With a Star Science Reporter’s Purging, Mob Culture at The New York Times Enters a Strange New Phase
https://quillette.com/2021/02/09/with-a-star-science-reporters-purging-mob-culture-at-the-new-york-times-enters-a-strange-new-phase/

 

...kao i:

 

 

 

 

-------------------------------------------------------

II) Da zakljucim sa malo ubicemo-zaklacemo-ko-sa-nama-nece estetike, koja se siri Demokratskom Narodnom Republikom, dok Lucius Cornelius Sulla okruzen pretorijanskom gardom (koja ce valjda u nedogled da ostane u DC-u?) sedi u Beloj Kuci i izdaje dekrete i ultimatume:

 

Restaurant gets death threats for not allowing server to wear Black Lives Matter mask

 

Quote

The owner of a popular California restaurant says the eatery got death threats and was forced to close for not allowing a waitress to wear a Black Lives Matter mask on the job, according to a report.

 

A najavljuje se crnokosuljaski tretman i "desavanje naroda" ispred kuce i objekta opstenarodnih neprijatelja koji "postavljaju klipove u tockove revolucije":

Quote

A Black Lives Matter rally is now scheduled Sunday in front of the restaurant. It wasn’t clear when the business would re-open.

 

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Sad je potvrdjeno da je Cuomo prikrio 4,000 umrlih u starackim domovima, i ako ga ova administracija ne optuzi za to sta je uradio dokazace da je totalni politicki bias na delu - i da nema veze da li je neko pocinio zlocin, nego kojoj stranci pripada. Ali nije da dems ne praktikuju licemerje svaki dan...

 

Guverner u Kaliforniji se isto priblizava opozivu zbog suludih lockdowna koji veze nemaju sa naukom, nego sa politickim ciljevima.

 

Obojica su radili to sto su radili, da bi onda optuzivali Trampa za situaciju, ali jbga sad vise nemaju koga da okrivljuju i istina je izasla.....Tramp je recimo govorio da je u NY umrlo oko 11,000 u starackim domovima, omasio je - vise od 12,700.

 

Dali Cuomu Emmy...uzas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 5:01 AM, ters said:

Vecina onih koji as bune nema nikakav odnos prema istorijskim licnostima niti bilo kakvo misljenje o njima- koriste ih samo da gurnu prst u oko onima sa kojima se ne slazu danas... Kakav osjecaj neko moze imati prema nekome od prije 100, 200 ili 300 godina ? Da Ja sada kazem  da mi je bas stalo da se neka skola zove Karadjordje - lagao bih. To bi mi mozda bilo bitno da bih iznervirao onog ko hoce da je nazove Zrinjski... a ni njemu ni meni ne bi smetalo da se zove 21. Skola

 

Ako se ne varam , u pomenutom slucaju je vecina 6:1 izabrala da se skole  preimenuju? O kakvim manjinama pricas?

 

Ja na to gledam da ljudi poput Džefersona Dejvisa ili generala Lija definitvno ne treba da imaju spomenike u SAD. Građanski rat u SAD se vodio zbog više razloga ali je ropstvo svakako bio jedan od glavnih. I kao borci za sistem koji nije želeo da oslobodi ljude ne zaslužuju spomenike. Naravno oni su ih dobili kao deo pomirenja severa i juga ali to je pogrešna odluka. A da je pogrešna vidimo po tome da danas u Nemačkoj nema ni jednog trga ili spomenika koji nosi ime po nekom od Nemačkih generala a nema ga jer, gle čuda baš ta SAD, to nije dopustila.

Ako su ti standardi sprovedeni u Nemačkoj onda je valjda potpuno normalno da budu sprovedeni i u SAD.

 

Koliko je to daleko išlo tamo nema ni jednog spomenika ni za njihove žrtve koje nemaju veze za nacizmom. Pa nije valjda da su svi od 6-7 miliona nemačkih žrtava nacisti ? Da ne uzimam sad neke sa Balkana primere, to bi još bolje objasnilo tu situaciju ali bi bojim se i promenilo temu pa ću stati na tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:
Spoiler

 

Ja na to gledam da ljudi poput Džefersona Dejvisa ili generala Lija definitvno ne treba da imaju spomenike u SAD. Građanski rat u SAD se vodio zbog više razloga ali je ropstvo svakako bio jedan od glavnih. I kao borci za sistem koji nije želeo da oslobodi ljude ne zaslužuju spomenike. Naravno oni su ih dobili kao deo pomirenja severa i juga ali to je pogrešna odluka. A da je pogrešna vidimo po tome da danas u Nemačkoj nema ni jednog trga ili spomenika koji nosi ime po nekom od Nemačkih generala a nema ga jer, gle čuda baš ta SAD, to nije dopustila.

Ako su ti standardi sprovedeni u Nemačkoj onda je valjda potpuno normalno da budu sprovedeni i u SAD.

 

Koliko je to daleko išlo tamo nema ni jednog spomenika ni za njihove žrtve koje nemaju veze za nacizmom. Pa nije valjda da su svi od 6-7 miliona nemačkih žrtava nacisti ? Da ne uzimam sad neke sa Balkana primere, to bi još bolje objasnilo tu situaciju ali bi bojim se i promenilo temu pa ću stati na tome.

 

 

S'tim da bi onda US postala ista kao i Evropa. Nisam siguran da bih to ikada zeleo, a ni mnogi US-rs

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Naravno oni su ih dobili kao deo pomirenja severa i juga ali to je pogrešna odluka. A da je pogrešna vidimo po tome da danas u Nemačkoj nema ni jednog trga ili spomenika koji nosi ime po nekom od Nemačkih generala a nema ga jer, gle čuda baš ta SAD, to nije dopustila.

Ako su ti standardi sprovedeni u Nemačkoj onda je valjda potpuno normalno da budu sprovedeni i u SAD.

 

Pa sam si naveo razlog zasto je to drugacije nego Nemacka. Mislim morao bi malo da pogledas sta se desavalo u to vreme i zasto je gradjanski rat poceo, da ne pojednastavljamo kako je to bila borba protiv ropstva, sto se danas cesto radi. Niti je Jug i njihovi generali bili nacisti. Mnogi od njih su samo branili svoje kuce.

Zato i jeste bilo "pomirenje" a nije bilo "pobetnik zatr'o gubitnika". Niti je sever bas bio "borci za ljudska prava". 

istorijski kontext bi bio pozeljan.

Vidis, ovi progresivci danas, njima je potpuno svejedno da li je statua Leeja ili Linkolna - oni bi sve to da poruse.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Pa sam si naveo razlog zasto je to drugacije nego Nemacka. Mislim morao bi malo da pogledas sta se desavalo u to vreme i zasto je gradjanski rat poceo, da ne pojednastavljamo kako je to bila borba protiv ropstva, sto se danas cesto radi. Niti je Jug i njihovi generali bili nacisti. Mnogi od njih su samo branili svoje kuce.

Zato i jeste bilo "pomirenje" a nije bilo "pobetnik zatr'o gubitnika". Niti je sever bas bio "borci za ljudska prava". 

istorijski kontext bi bio pozeljan.

Vidis, ovi progresivci danas, njima je potpuno svejedno da li je statua Leeja ili Linkolna - oni bi sve to da poruse.....

Da se nadovezem. Desi li se slucajno da pitas, kako se zivot crnaca ekonomski promenio posle rata, svi ostanu nemi. No nije bitno, niti je ovo mesto gde o tome mozemo da raspravljamo.

"OBRAZOVANJE!"

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Baby said:

 

Mislim da @Klotzen govori nesto sasvim drugo, o primeni pravila, a ne o promeni drustva ili drzave. 

Mislim da sam ja isto rekao, problem je sto sam jasno postavio parallelu koju je @Klotzen napomenuo. On je rekao, u stvari procitaj sta je rekao.

Mislim da moras da citas pazljivije

Link to comment
Share on other sites

Dok jedna strana slavi ove što su se borili za ropstvo potomci robova treba da ćute i trpe. Situacija koja u startu ide u smeru konflikta a stranke se boje da urade bilo šta po tom pitanju jer se boje za svoje bele glasače na jugu. To je moglo tako da funkcioniše do pre nekih 50 godina jer realno rečeno crnci su bili stanovnici drugog reda do tog vremena ali sada kada su se izborili za kakvu takvu ravnopravnost potpuno je normalno da traže pravo da budu poštovani 100% a ne da se poštuju oni što su ih okivali i trgovali njima kao robljem.

 

Dejvis i Li inače nisu bili za ropstvo baš zato sam njih i spomenuo jer recimo ni Romel nije bio nacista ali je meni potpuno normalno da on nema ni jedan trg ili spomenik u Nemačkoj jer se borio za pogrešne ciljeve vrlo slične onima sa Juga. I sigurno je kao i ova dvojica iz SAD morao znati za pogubne stvari za koje su odgovorne njihove zemlje. Nisu to polupismeni ljudi tipa stražar u Aušvicu pa da mi sada polemišemo da li su oni zločinci ili i sami žrtve koje su naterane da rade to što su radili. Oni su bili obrazovani iznad proseka i svaki od njih je mogao da odbije da radi to što je radio ali nije.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Dok jedna strana slavi ove što su se borili za ropstvo potomci robova treba da ćute i trpe. Situacija koja u startu ide u smeru konflikta a stranke se boje da urade bilo šta po tom pitanju jer se boje za svoje bele glasače na jugu. To je moglo tako da funkcioniše do pre nekih 50 godina jer realno rečeno crnci su bili stanovnici drugog reda do tog vremena ali sada kada su se izborili za kakvu takvu ravnopravnost potpuno je normalno da traže pravo da budu poštovani 100% a ne da se poštuju oni što su ih okivali i trgovali njima kao robljem.

Well, sada su se pridruzili grupi koja je takodje klasa drugog reda, a zove se sirotinja, naravno ne svi, oni koji su iskoristili priliku da se obrazuju nisu gradjani drugog reda. Ja sve vreme pricam da to sto je neko obojen nije razlog da bude gradjanin drugog reda. Medjutim, to sto neko nema nikakve vestine koje mogu da se iskoriste kao servis drugima i naplate, svrstava pojedinca u drugu klasu, mozda cak i u trecu.

Rusenje, ili zamena bilo kog spomenika, slike, murala, nece podici klasni nivo pojedinaca, osim sto ce neko ko je to podrzao dobiti glasove neobrazovanog glasaca. Satro sad me ne vreda George Washington, koji je imao robove. Da, ne govorim ja o generalima sa s'juga, nego o G. Washingtonu, Linkolnu. Sve su to robovlasnici i vredjaju necija osecanja.

 

Onda se cudimo, zasto Trump. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Svako ko je bio protiv ukidanja ropstva i borio se za to ne treba da bude primer i da mu se dižu spomenici i ulice. O ovima ostalima neka se ljudi u SAD dogovore, negde mora da se podvuče crta a gde to je na vama koji živite tamo. Ali pre svega na onima koji su bili žrtve jer dok oni ne budu zadovoljeni tu neće biti pravde po tom pitanju. I Srbi su imali robove u srednjeg veku pa smo mi kao društvo podvukli crtu i neke abolirali odgovornosti a neke pljujemo. Naravno kod nas je to lakše jer smo nacionalna država ali to je cena koju SAD mora da plati jer je takva kakva jeste.

 

Ja ne znam mnogo o borbi za ukidanje ropstva pre 1830. godine ali ako je i Wašington bio jedan od boraca za očuvanje robovlasničkog sistema onda ni on ne treba da bude slavljen. Zamisli da Antu Pavelića proglase za heroja u SAD i dignu mu spomenike i ulice svuda po SAD ? Kako bi ti reagovao ?

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ok Washington, je bio zlotvor, šta ćemo sa Linkolnom. I njega pod voz?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Edited by mrd
Nisam primetio ovo o paveliću. Baš me briga. Shvataš, taj kamen ne dotiče moj život.
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko znam Linkoln nikad nije bio protiv ukidanja robovlasništva. Vidim da tebe buni to da li sada treba sve koji su imali robove osuditi. Odgovor je ne iz prostog razloga što u većini država nisi ni mogao da oslobodiš robove sve i da si hteo, jednostavno je takav bio zakon. Dakle bitno je samo ko je bio protiv ukidanja robovlasništva ili se borio protiv te civilizacijske ideje kada je krenuo talas ukidanja tih zakona. Da sam crnac meni bi smetali takvi. Šta je ko lično mislio to me ni najmanje ne interesuje. Bitna su dela.

Link to comment
Share on other sites

Nisi čitao. Skidaju se i Linoolnovi spomenici, menjaju se imena Lincolnovim školama. Taj si deo ispustio iz jednačine. Izvini ako sam propustio da jasno naglasim, o čemu se radi. Radi političkih poena, prema nebelima, se manipuliše na nama dobro znan komunistički način. Tim se promenama propagira bolji život. Pitanje je da li je pojedingu bolji život, ako ga obrazuješ i pripremiš za život, ili srušiš spomenik i kažeš mu da će mu od sada biti bolje. Drugo značajno pitanje je, šta je jeftinije?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Linkolna skidaju zbog politike prema Indijancima, ako sam dobro izguglao, o tome moram priznati ne znam mnogo ali ću iskoristiti ove praznike u Srbiji da iščitam makar wiki stranicu da vidim o čemu je reč.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:
Linkolna skidaju zbog politike prema Indijancima, ako sam dobro izguglao, o tome moram priznati ne znam mnogo ali ću iskoristiti ove praznike u Srbiji da iščitam makar wiki stranicu da vidim o čemu je reč.

Neko je uvek nadrljao. Ne moraš da čitaš. Moja poenta je da se igra sitnim ljudskim osećanjima, kako bi se izbegle obaveze.
Ja razumem humanost, ali isto tako znam da niko neće biti sitiji promenom imena školi.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...