Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Jos jedan prekrasan autogol nedotupavnih americkih neokomunista i po ko zna koji put, nicim izazvana - poklonjena pobeda Donaldu J Trumpu ....... sto bi se reklo u sportskom zargonu "us'o je protivniku u glavu" :roflmao:...... i nece skoro iz nje izaci, poremetio im "igru", napadi su sve jaloviji, bezidejni, vezni red srlja, odbrana prima smesne golove, a drugo poluvreme pocinje uskoro :classic_biggrin:, 4 godine.

 

Zahvaljujuci Rand Paul-u culi smo i da im je trener jos uvek Barack Hussein Obama II i da im se tim zove Deep State. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2020 at 4:59 PM, Eddard said:


O ovoj temi sei već čini mi se pisao, htedoh i tada da te pitam - šta je onda za tebe alternativa, tj. kako bi trebalo da se organizuje obrazovanje koje bi prevazišlo ove probleme, a ipak pružilo određeni vid skale znanja i sposobnosti?

 

To je tesko pitanje, npr. po definiciji tih pojmova je tesko pronaci originalan nacin da se signalizira nekome (poslodavcu) da si konformista, da radis ono sto se od tebe ocekuje itd (inteligenciju i vrednost je nesto lakse signalizirati, recimo mozete da uradite test inteligencije, za vrednost mozete da prepisete Kuran na arapsom jeziku 33 puta u svesku). Ali, kako ja vidim, odgovor u sebi, kao pocetnu stavku, mora sadrzati SMANJIVANJE drzavnih izdataka za obrazovanje do potpunog ukidanja* (cinjenica da obrazovanje nije u potpunosti signaliziranje, nego u sebi sadrzi mozda 20% pravog ucenja, tj. istinskog poboljsanja ljudskog kapitala me sprecava da predlozim jos radikalniju meri - aktivno demotivisanje obrazovanja, recimo oporezivanjem***), smanjivanje i izbacivanje najveceg dela tema i predmeta, krace skolovanje, ucenje na poslu itd...opet kazem, nemam precizan odgovor, siguran sam da bi trziste pruzilo mnogo boljih i efikasnijih nacina i za signaliziranje a i za samo obrazovanje, ali je prvo racionalno obustaviti ono sto pravi ovolike troskove (u dolarima, u godinama provedenim po ucionicama i amfiteatrima)!


* da se razumemo, ja i inace ne mislim, cak i da skole u potpunosti rade ono kako se reklamiraju (uce ljude korisnim stvarima, od dece prave bolje ljude, produktivnije radnike i clanove drustva itd, da je za znacajan deo poslova prosto neophodnno zavrsiti fakultet itd), da drzava treba da ih subvencionise (ili ne daj boze organizuje i vodi, kao sto je sada slucaj), ali ovo o cemu govorim uopste nije pitanje politicke ideologije, evo te pare koje idu u obrazovanje se uopste ne moraju vratiti ljudima kroz nize poreze (sto bih ja drzao da je pametno, u nekoj politickoj diskusiji o obrazovanju) nego neka ih drzava preusmeri u bilo sta drugo, evo recimo da se organizuje bonus za muskarca koji do 30. godine ni jednom ne ode u zatvor, ili za devojku koja ne zatrudni do 20, ili za bracne parove koji se ne razdvoje dok im deca ne postanu punoletni, ili kakav slican projekat socijalnog inzenjeringa (kojih sam veliki protivnik) a koji je ocigledno korisniji od rganja novca u skupu i dangubnu 'trku pacova'...

 

*** po teoriji signaliziranja obrazovanje je analogno ustajanju u pozoristu "da bolje vidim", ono se isplati ako ja sam ustanem, ali ako svi ustanemo onda nismo nista uradili (tj. oni koji imaju natprosecan kolicnik duzine nogu naspram duzini trupa malo dobiju, oni drugi malo izgube), i zato ima smisla aktivno demotivisati ustajanje u pozoristu, umesto podsticati ga...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ipak ne razumem zasto ne bi bar osnovno skolovanje bilo obavezno i placeno od strane drzave za svu decu? Jer je ipak korisno i progresivno za jedno drustvo da mu svi gradjani poseduju makar osnovno obrazovanje i pismenost. 

Ako analiziramo razne zemlje u svetu, naprosperitetnije su one u kojima je visok procenat obrazovanog stanovnistva. 

Link to comment
Share on other sites

@bohumilo
Jasno je da državno obrazovanje kreira constrains po kojima očekuje da se članovi vode. Samo zoog toga, ako niheg drugog ja\no obrazovanje mora da postoji. Kako očekuješ od muškarca da sam od seoe ograniči svoje ponašanje na prihvatljivo, da do 30-e ne ode u zatvor, ako ga ne naučiš i uputiš šta da radi? Kako od žene očekuješ da ne ostane trudna, kad je polno zrela pre 13? Sveovo što si naveo ne može samo od sebe da se desi. Hteli mi da priznamo, ili ne mnoge prirodne pojave su se promenile razvojem civilizacije.
Promenili smo moramo da održavamo obrazovanjem.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

@bohumilo
Jasno je da državno obrazovanje kreira constrains po kojima očekuje da se članovi vode. Samo zoog toga, ako niheg drugog ja\no obrazovanje mora da postoji. Kako očekuješ od muškarca da sam od seoe ograniči svoje ponašanje na prihvatljivo, da do 30-e ne ode u zatvor, ako ga ne naučiš i uputiš šta da radi? Kako od žene očekuješ da ne ostane trudna, kad je polno zrela pre 13? Sveovo što si naveo ne može samo od sebe da se desi. Hteli mi da priznamo, ili ne mnoge prirodne pojave su se promenile razvojem civilizacije.
Promenili smo moramo da održavamo obrazovanjem.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Znanje je opasno, razmišljanje pogotovo, bilo bi bolje da umesto ljudi rade roboti, ljudi su suvišni. Još da se nauče roboti da troše. Pazi, opet neko učenje, ne vredi, nema nam spasa.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Kako očekuješ od muškarca da sam od seoe ograniči svoje ponašanje na prihvatljivo, da do 30-e ne ode u zatvor, ako ga ne naučiš i uputiš šta da radi? 
 

 

Zaista dobro pitanje :roflmao:..... svi idu u skolu, obrazovanje obavezno .......... a zatvori prepuni.

 

Planet Earth We Have A Problem :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

 

Zaista dobro pitanje [emoji23]..... svi idu u skolu, obrazovanje obavezno .......... a zatvori prepuni.

 

Planet Earth We Have A Problem [emoji23]

Loše ih učimo, ili nam treba jeftina radna snaga. [emoji38]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Loše ih učimo, ili nam treba jeftina radna snag. emoji38.png
 

 

Meni se cini da Bohumilo upravo to i kaze ...... da ih lose ucimo. Tj. da drzava, kao dokazana masina za unistavanje tudjeg novca, toliko bedno obavlja taj posao da je kriza obrazovanja postala ogroman problem i svi normalni ljudi shvataju da je potrebno nesto radikalno uraditi, medjutim zgodnije je decu trpati u ucionice na 20-godisnju zatvorsku  obrazovnu kaznu ...... tako kazu sindikati prosvetnih radnika.

Link to comment
Share on other sites

Zbog radi toga sto ima mnogo ljudi koji to privatno skolovanje ne bi moglo da plati! 50% minimum.  

Mnogi bi jedva uspevali da zavrsavaju neko skraceno obrazovanje - 4 godine ili tako nesto! 

Kao u vreme kad je moja baba isla u skolu pre II sv rata.

Tada su deca isla u skolu 4 godine. To je bilo za sirotinju. Posle tih 4 godine - znalo se : na kopanje! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Mama_mia said:

 ima problem :lol_2:

 

Trump called the Democratic caucus an “unmitigated disaster”

“Nothing works, just like they ran the Country.”

 

:roflmao: Poremetio ih Teflon Don totalno. Kakav raspad ........ pa nije ni cudo, toliko kandidata, a sve bolji od boljeg :s_d: ..... treba tu pazljivo izabrati ...... :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Darth Bane said:

Zbog radi toga sto ima mnogo ljudi koji to privatno skolovanje ne bi moglo da plati! 50% minimum.  

 

18 hours ago, Darth Bane said:

Ipak ne razumem zasto ne bi bar osnovno skolovanje bilo obavezno i placeno od strane drzave za svu decu? Jer je ipak korisno i progresivno za jedno drustvo da mu svi gradjani poseduju makar osnovno obrazovanje i pismenost.  

Osnovno obrazovanje ne, ali neki njegovi aspekti, kao sto je elementarna pismenost i numericnost (osovna aritmetika, razlomci, proporcije, procenti) jesu korisni (ogromna vecina ljudi koristi ta znanja kasnije na poslu), no, opet kazem, to sto je nesto korisno nije argument za to da ono bude 'placeno od strane drzave' (kazem, hrana je jos korisnija od pismenosti, ali je zlikovacka ideja da zato drzava treba da oranizaju proizvodnju hranu). Privatno obrazovanje ne samo da je kvalitetnije, nego bi bilo i pristupacnije i jeftinije od drzavnog (reci da bi privatno obrazovanje bilo preskupo je isto kao reci da bi u Venecueli privatna prozivodnjna hrane bila preskupa, jer je cak i sada, kada drzava kontroise i organizuje njenu proizvodnju ona skupa (sto bi, naravno, bilo ocigledno nerazumevanje da je tu hrana skupa i da je nema UPRAVO zato sto je drzava proizvodi i prodaje)). Pa u najsiromasnijim delovima sveta, gde su disfunkcionalnii drzavisticki sistemi u potpunosti podbacili i odbacili svoje stanovnistvo, ljudi skoluju svoju decu u privatnim skolama, o tome se moze citati ovde:


International Aid and Private Schools for the Poor Smiles, Miracles and Markets

 

i narocito ovde ovde:

The Beautiful Tree: A personal journey into how the world's poorest people are educating themselves

 

 

18 hours ago, Darth Bane said:

Ako analiziramo razne zemlje u svetu, naprosperitetnije su one u kojima je visok procenat obrazovanog stanovnistva. 

 

Ozbiljni ljudi odavno pokusavaju da uspostave uzrocno-posledicnu zavisnost izmedju ulaganja i nivoa obrazovanja u nekoj zemlji sa njenim prosperitetom i bogatstvom, i to ne nazainteresovani ljudi nego cesto ljudi koji zarko zele da pronadju takvu medjuzavisnost - no ipak moraju da priznaju da nje nema (ili je minimalna).


Na ovom grafikonu ispod su prikazane drzave koje su povecale svoja ulaganja u obrazovanje (povecanje ulaganja u obrazovanje je prikazano na x-osi, promena u ekonomskom rastu na y-osi) - gotovo da jedno nema nikakvog uticaja na drugo (cak regresiona linija belezi blagi pad)!

 

spacer.png

 

Evo 2 rada o ovome:

 

Where Has All the Education Gone?

 

"Cross‐national data show no association between increases in human capital attributable to the rising educational attainment of the labor force and the rate of growth of output per worker..."

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304393298000361

 

 


Dalje, najbolje meta-analize ovih istrazivanja, npr ova:

 

Effects of Government Education andHealth Expenditures on Economic Growth:A Meta-analysis

 

a pogotovu ova (posto je radjena na najkvalitetnijim podacima OECD zemalja):

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1162/jeea.2006.4.1.1


pokazuju oprilike da nesto manje od pola istrazivanja nalazi blago NEGATIVAN uticaj povecanja ulaganja u obrazovanje na bogatstvo drzava, nesto preko pola blago pozitivan, kada se uzme prosek dobije se da dodatna godina obrazovanja na nacionalnom nivou ima uticaj na gdp/capita od +1.3%

 

Eh, sada, ovo iznad je jedan od najjacih dokaza u prilog toga da  obrazovanje sluzi signaliziranju a ne unapredjenju ljudskog kapitala, jer godina dodatnog obrazovanja ima daleeeko veci uticaj na porast licnog bogatstva (i taj uticaj je sve veci sto je prosecni nivo obrazovanja u zemlji manji). Prosecan rast primanja od dodatne godine obrazovanja za coveka, na globalnom nivou, iznosi +9.7% (7.4%, 10.7% i 10.9% redom u visoko, srednje i nisko razvijenim zemljama), sto nam moze posluziti da kazemo da da otpriliki 10-15% obrazovanja (ovaj deo koji se vidi u nacionalnom gdp-u) zaista ima neke koristi (tu svakako spadaju pismenost i numericnost, ali mnoga znanja po inzenjerskim fakultetima) , zaista uvecava korisne vestine i znanja ljudi, dok 85-90% predstavlja signaliziranje, tj. drustveno beskorisnu (a time stetnu, jer je skupa) trku pacova izmedju sebe. (podaci se mogu naci npr ovde)

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

16 hours ago, mrd said:

@bohumilo
Jasno je da državno obrazovanje kreira constrains po kojima očekuje da se članovi vode. Samo zoog toga, ako niheg drugog ja\no obrazovanje mora da postoji. Kako očekuješ od muškarca da sam od seoe ograniči svoje ponašanje na prihvatljivo, da do 30-e ne ode u zatvor, ako ga ne naučiš i uputiš šta da radi?
 

 

Naravno da nece on sam od sebe nauciti sta je moralno a sta nije, i kako treba da se ponasa da ne ode u zatvor, ali zasto ti mislis i ocekujes da ga tome nauce u skoli? Pa tamo ne uspevaju decu da nauce ni onome cemu ih eksplicitno uce, onome po cemu im se zovu casovi (fizici, istoriji, hemiji, drzavnoj administraciji, umetnosti, stranim jezicima...) i o cemu driluju decu godinama, a naucice ih necemu cemu ih uopste ne uce, nemaju predmete i kurikulume posvecene tome (nema predmet zvani "kako ne otici u zatvor do 30")? To je naivno ocekivanje.

 

Ljudi cesto, kada se suoce sa podacima da u skoli niko nista korisno ne nauci, a ni to beskorisno se ne zadrzava u glavama mnogo duze posle testa i ispita, izmisljaju druge razloge koji njima ZVUCE plauzibilno zbog cega je skola dobra, eto tamo deca "uce da uce", "sticu radne navike", "sticu estetski ukus" - ili u ovom slucaju, "uce da ne budu kriminalci". Medjutim, te lepe zelje i wishfull thinking se rasprsnu cim se prvi put suoce sa realnim stanjem na terenu, koje se mozi naci u gomili data-driven istrazivanja o svim ovim temama. 

 

Recimo, sto se tice konkretno skole i kriminalnog ponasanja, kada se koriguje za faktore kao sto su IQ, demografska grupa ili kriminogene crte icnosti (agresija, impulsivnost...), istrazivanja pokazuju da je uticaj obrazovanja neznatan, tj. da kod ljudi koji imaju iste ove druge faktore broj godina skolovanje ne korelira sa sansom da zavrse u zatvoru (podaci ovdeovde ). 1950. godine kada je broj 'drop-auta' iz srednje skole naprema broju diplomiranih srednjoskolaca bio 2:1 (!!!) broj ubistava nije bio veci nego danas. Ako ista, zbog raznih pogresnih socijalih mera, drzavnog obrazovanja, 'public housing'-a, 'drzave blagostanja', minimalca i slicno, koje su se posebno tesko odrzile na siromasnije drustvene slojeve i manjinske zajednice (npr. crnce), danas je, uprkos ovolikom rastu obrazovanja necija demografska zajednica, ili porodicna situacija (raste li uz oca, npr) mnogo bolji prediktor toga da li ce neko zavrsiti u zatvoru, nego to da li ce zavrsiti skolu...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

Trump 73 godine, Sanders 78, Biden 77, Bloomerg 77, Elizabet 70 sve matoro.

 

 

Ivanka je mladja, pomaze tati puno u poslu. Moze ona komotno da preuzme kormilo ako Donaldu ponestane snage u toku drugog mandata, a onda ona da produzi u treci i cetvrti term. Tamo nekad 2032. bi mogla prepustiti Donaldu JR-u, a njega da zamijeni Eric tamo 2040. ili 2044. Do tad ce i Barron odrasti da pomogne familiji da drain the swamp.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...