Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Malo detaljnija slika rasne strukture, 1980-2020:

 

20210831-Brookings-Metro-Census-Analysis

 

Najveci gubici bele populacije zabelezeni su u sledecim saveznim drzavama:

 

IMG-20210820-035612.png

 

Dobici/gubici medju decom/mladim adultima ispod 18 godina starosti:

 

20210831-Brookings-Metro-Census-Analysis

 

U Kaliforniji, nekada pretezno germanskoj saveznoj drzavi, Hispanici su postali najbrojnija grupa:

 

 

Sredinom 2021. daleko pre nego sto je ranije prognozirano, postace najbrojnija grupa i u Teksasu. 

 

U Nevadi, udeo belaca je pao sa 54.1% (2010) na 45.9% (2020). Hispanici su stigli do 28.7%.

 

Udeo belaca je u Georgiji pao sa 60% na 51.9%. 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Uh kakav medijski debakl, dzaba sto Washington post pokusava da opravda twitter zasto talibani imaju account a Trampa su zabranili, sad i umerene demokrate se pobunile na preveliko trosenje.

Ilegalne imigrante salju avionima za Mexiko da idu kuci, totalni kolaps na granici, ali nedovoljan broj da zaustave ulaske... Inflacija divlja.

Vesti iz Kabula sve gore i gore...Biden pokusava da preusmeri PR kampanju, ali mu ne uspeva, ustvari cini mi se da je rezultat jos gori, jer laze dok otvori usta (nadam se da CNN radi fact check :classic_biggrin:).

Ovakav los rezultat za manje od godinu dana administracije, nisam ocekivala. Pollovi pokazuju da 14% glasaca koji su glasali za Bidena, zale svoju odluku. 

A 2022 se ubrzano priblizava...

Biden je prema ocekivanju katastrofalan, I rating to pokazuje - nakon fijaska sa Afganistanom, approval mu je pao na minimalnih 49% od pocetka mandata - sto je u isto vrijeme maksimalni rating njegovog prethodnika tokom  mandata…  

 

Dakle jadno I lose, I zao mi je situacije u kojoj se USA nalazi- ali kao sto smo vidjeli moglo je biti i gore

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ters said:

Biden je prema ocekivanju katastrofalan, I rating to pokazuje - nakon fijaska sa Afganistanom, approval mu je pao na minimalnih 49% od pocetka mandata - sto je u isto vrijeme maksimalni rating njegovog prethodnika tokom  mandata…  

 

Dakle jadno I lose, I zao mi je situacije u kojoj se USA nalazi- ali kao sto smo vidjeli moglo je biti i gore

Nisam ocekivala ovo, secam se kad je Tramp izabran, vise sam ocekivala od njega nesto slicno.

 

Ovo je totalna katastrofa. Rating ne govori celu pricu.

 

Ljudi su u potpunom shoku, stvari koje niko van US ne vidi.

 

Razumem ja da ti govoris da su drugi predsednici imali rating koji je kod njih bio max, a ovde je min.

 

Samo nisu jos odreagovali, wall st je pao ove nedelje.

 

Nije to short term rating, pravi efekat ovoga cemo videti za par meseci

Link to comment
Share on other sites

Quote

Sredinom 2021. daleko pre nego sto je ranije prognozirano, postace najbrojnija grupa i u Teksasu.

 

*postali su.

 

Typo.

Ne mogu vise da editujem originalnu poruku.

 

2060. godine, u grupi ispod 18 godina, udeo Hispanaca ce iznositi 38%, dok ce udeo belaca iznositi 36%.

U ukupnoj populaciji, 1 od 3 ljudi ce biti Hispanac iza 2060.

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Nisam ocekivala ovo, secam se kad je Tramp izabran, vise sam ocekivala od njega nesto slicno.

 

 

Da uradi sta slicno? Povlacenje sa tursko - sirijske granice? 

 

Ovo je Tramp potpisao da se uradi, a sto je Bajden to trapavo uradio to ide na racun njegove administracije. 

 

13 hours ago, Angelia said:

 

Ljudi su u potpunom shoku, stvari koje niko van US ne vidi.

 

 

Pa i nisu bas, osim ako nisu republikanci koji su jedva cekali neki ludacki potez Bajdena, da bi zabasurili 100 ludackih poteza Trampa.  

Svaka administracija bez iznimka je imala nesto sokantno... neki manje, neki vise. 

 

Zamisli ustvari kakav je ovo sok za ljude iz Avganistana... pogotovo posto svi ti sokirani (u US) sada vicu da nece izbeglice... koje ce se jel, prebaciti na teret Evrope i Australije, kao sto je bilo u vreme Obame. 

 

13 hours ago, Angelia said:

 

Nije to short term rating, pravi efekat ovoga cemo videti za par meseci

 

I ovo ce ubrzo biti zaboravljeno kao i sve ostalo (da Bajden ima mozga, sada bi napravio kao Tramp neku novu aferu i ovu zamaglio) ... rejting ce mu zavisiti samo kako hendluje unutrasnju politiku. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

 

Da uradi sta slicno? Povlacenje sa tursko - sirijske granice? 

 

Ovo je Tramp potpisao da se uradi, a sto je Bajden to trapavo uradio to ide na racun njegove administracije. 

Ne, mislila sam da u kratkom roku napravi toliko sranja.

A to oko potpisivanja, ni biden vise ne prica da je to Trampova krivica, nego da je on to hteo. Ali brljotina kako je uradjeno - nema nikakvog opravdanja.

 

Inace jesi u povlacenju iz Sirije videla haos? 

16 minutes ago, Baby said:

 

Pa i nisu bas, osim ako nisu republikanci koji su jedva cekali neki ludacki potez Bajdena, da bi zabasurili 100 ludackih poteza Trampa.  

Svaka administracija bez iznimka je imala nesto sokantno... neki manje, neki vise. 

Izvini ali da za 8 meseci napravi inflaciju, cele nedelje wall st pada, na granici haos...sorry ali ne, u tako kratkom roku toliko stvari, da su i levi mediji poceli polako da priznaju da imamo problem. Znas koliko je gorivo otislo? mislis da obicni ljudi to ne osecaju?

Cuj hteo je da civilima koji beze u haosu naplati 2,000 dolara po osobi za mesto u avionu :smiley26: jel to naplacuje onima sto ulaze preko juzne granice? ili onima sto vraca avionima u Mexico?

 

16 minutes ago, Baby said:

 

I ovo ce ubrzo biti zaboravljeno kao i sve ostalo (da Bajden ima mozga, sada bi napravio kao Tramp neku novu aferu i ovu zamaglio) ... rejting ce mu zavisiti samo kako hendluje unutrasnju politiku. 

Mislis kao train wreck od intervjua?

Znam da ti se ne svidja da se kritikuje biden, ali sorry rezultati se vide.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ne, mislila sam da u kratkom roku napravi toliko sranja.

A to oko potpisivanja, ni biden vise ne prica da je to Trampova krivica, nego da je on to hteo. Ali brljotina kako je uradjeno - nema nikakvog opravdanja.

 

Ne znam ja sta Bajden prica niti me puno interesuje, uglavnom lupeta... ali Tramp jeste potpisao da ce do maja ove godine trupe da izadju... sto bi i on uradio, pitanje je na koji nacin pogotovo sto sada daje izjave da bi prvo izneo svu opremo, srusio svu infrastrukturu koju su napravili i tek onda americke vojnike... 

 

Koja sranja je jos napravio osim ovog u Avganistanu? 

 

Mozda je razlika sto su Trampova sranja od prvog dana za neke bili blagoslov, a za neke teror... zavisi iz kog ugla gledas. Tramp je za prvih 6 meseci uspeo da sve dobre odnose sa ostalim svetom demolira, i u medjuvremenu da pocne da se divi KJU i Putinu... 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam ja sta Bajden prica niti me puno interesuje, uglavnom lupeta... ali Tramp jeste potpisao da ce do maja ove godine trupe da izadju... sto bi i on uradio, pitanje je na koji nacin pogotovo sto sada daje izjave da bi prvo izneo svu opremo, srusio svu infrastrukturu koju su napravili i tek onda americke vojnike... 

 

Koja sranja je jos napravio osim ovog u Avganistanu? 

 

Mozda je razlika sto su Trampova sranja od prvog dana za neke bili blagoslov, a za neke teror... zavisi iz kog ugla gledas. Tramp je za prvih 6 meseci uspeo da sve dobre odnose sa ostalim svetom demolira, i u medjuvremenu da pocne da se divi KJU i Putinu... 

Nisi primetila haos na granici gde je prelazak preko mill u 8 meseci? Na najvisem nivou za par decenija.

Ni inflacija te se ne dotice?

Pa mora da ti bude bitno sta Biden prica, covek je lepo rekao da je bila njegova odluka :classic_smile: To sta bi Tramp uradio, i kako mozemo da nagadjamo, ali naravno da on prica logicno kako je trebalo da se uradi, kako je Pentagon trazio od Bidena u martu da se uradi, ali je on odbio....sad laze da mu niko nije rekao.

Ja sam laik u vojnoj strategiji, ali mi je jasno da ne povuces prvo vojsku, i ostavis civile u haosu, i opremu....

 

On kaze da vojska ne moze da asistira americkim gradjanima da ih dovedu do aerodroma, nek rade sami a UK vojnici i EU idu okolo i skupljaju svoje gradjane.

Link to comment
Share on other sites

Dobronamerno cu da predpostavim da Biden u svojim konferencijama za stampu i intervjuima (sve samo sa scenarijom) ne laze namerno.

Ali mi nije jasno da li neko iz bele Kuce, ili pisac scenarija za odgovore dobija briefing od Pentagona pre pisanja odgovora?

Nemoguce da su toliko nekompetentni da moraju svaki dan da budu demantovani? i da li CNN radi fact check? Twitter, Google neko....

Link to comment
Share on other sites

Bank of America je poslala zaposlene na program rasnog prevaspitanja, koji tvrdi da Sjedinjene Drzave predstavljaju sistem zasnovan na supremativnosti belih i podstice zaposlene da se probude na poslu, tako sto ce beli zaposleni dekolonizovati um i prepustiti moc obojenim ljudima. 

 

Lowe's je poslao svoje zaposlene na identicno prevaspitavanje. 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Nisi primetila haos na granici gde je prelazak preko mill u 8 meseci? Na najvisem nivou za par decenija.

Ni inflacija te se ne dotice?

Pa mora da ti bude bitno sta Biden prica, covek je lepo rekao da je bila njegova odluka :classic_smile: To sta bi Tramp uradio, i kako mozemo da nagadjamo, ali naravno da on prica logicno kako je trebalo da se uradi, kako je Pentagon trazio od Bidena u martu da se uradi, ali je on odbio....sad laze da mu niko nije rekao.

Ja sam laik u vojnoj strategiji, ali mi je jasno da ne povuces prvo vojsku, i ostavis civile u haosu, i opremu....

 

On kaze da vojska ne moze da asistira americkim gradjanima da ih dovedu do aerodroma, nek rade sami a UK vojnici i EU idu okolo i skupljaju svoje gradjane.

 

Andjo, to sto ti pricas za inflaciju, ja je osetim valjano vec par godina. Meni je hrana poskupela najmanje 100% u poslednje 4 godine. Pola stvari po prodavnicama  fali, a ni ne donose, niko nece da vozi za Floridu i vraca se prazan, pa je prevoz toliko skup da jednostavno je sve otislo u nebesa u odnosu na Floridu ranije. Gradnja se vise ni ne isplati, gradja koja je bila 20$, sada je 100... Malo kasnis sa vestima. 

 

Drugo, ne nagadjam sta bi Tramp uradio, nego je to rekao pre neki dan kod Hanitija... 

 

Ja od Bajdena nista ne ocekujem drugo, osim da ne bude Tramp elitista i vec mi je dovoljno. Ne gajim lazne nade da ce jednog dana ovde sve biti kao bajci jer nece. Nece nigde, a u sustini Amerika tu najvise gubi jer se zna gde su nekada bili i kojim putem idu. Bajden nama pojma sta prica, da li laze ili se izgubio nusput, sasvim je nebitno. Stalno hoces nesto da poentiras na Bajdenu sto ti kod Trampa uopste nije smetalo. Jbt Bajden laze, ma hajde... 😄 

Pa Tramp je lagao toliko da nije moglo da se izbroji. 

 

Nacin na koji su ovo odradili jeste katastrofa, mislim da to stvarno niko ne spori. 

Link to comment
Share on other sites

Inflacija realno nema veze ni sa Trumpom ni sa Bidenom, jer je Covid doveo do poremecaja u medjunarodnoj trgovina, a mi zivimo u vreme globalne ekonomije. Troskovi transporta su porasli preko 100%, ne zato sto je otisla cena goriva, vec je potraznja prevazisla ponudu. Juce sam pricao sa covekom koji se bavi izvozom soje i njegov je najveci problem da nadje prazne kontejnere. Nestasica kontejnera je dosla do te granice da se brodovi vracaju sa praznim kontejnerima, jer im se ne isplati da cekaju utovar. Nema tu nikakve ekonomske logike, naruseno trziste diktira svoje uslove, pa tako danas placas za bicikl 100% nego pre dve godine, jer nema bicikla u ponudi, ne zato sto je skocila cena proizvodnje. 

Zasto postoji nestasica automobila , a cene su otisle 30% na gore? Zato sto danas odes kod dilera i on ima 20 novih automobila na parkingu i to u najboljem slucaju. Iako Srbalji misle kako su braca Kinezi sjebali Zapad, problem je u Holandiji i zove se NXP. Proizvodjaci automobila su otkazali porudzbine prosle godine i ti su cipovi otisli drugim kupcima, ali ono sto je najbitnije izgubili su svoj red u snabdevanju.Sada ce morati da cekaju dok njihova porudzbina dodje na red, a to moze da potraje par godina dok se ne normalizuje.

Zato me cudi da se palite na te Newsmax, MSN nebuloze Trump-Biden cija je patka veca, a obojica jednom nogom u grobu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa AVG će za par meseci biti čist plus za demokrate. Sad će se pričati o tome mesec-dva kako je povlačenje loše odrađene ali će se godinama govoriti da je Bajden povukao vojsku odatle i na tome će da jašu i uzimaju poene i na sledećim izborima. Pride demokrate su uspele dobar deo krivice da prebace na Trampa i republikance što je ok obzirom da je ovo njihov dil. Lukavo su ga tempirali za posle izbora, napravili dil pre izbora misleći da će im sam dil doneti poene a izvođenje ostavili za posle 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ovo sa AVG će za par meseci biti čist plus za demokrate. Sad će se pričati o tome mesec-dva kako je povlačenje loše odrađene ali će se godinama govoriti da je Bajden povukao vojsku odatle i na tome će da jašu i uzimaju poene i na sledećim izborima

 

Ne bih se složio ...

Rat u Vijetnamu je trajao do 1975 i pored realno vojnih pobeda američke vojske rat na kraju izgubljen ...

Bilo je tu desetine bitaka manjeg ili većeg obima,ali nekako kada se pomene Vijetnam ono sto ti prvo padne napamet je slika oficira Južnog Vijetnama kako likvidira civila i slika evakuacije sa helihopterima SAD ambasade ...

Tako će i asocijacije na Afganistan biti,ne 20 godina borbi već haos na aerodromu i ljudi koji padaju iz aviona u letu ....

Kad god neko pomene izlazak iz Afganistana,protivnik će pomenuti te slike ...

 

Pominje se negde da je oko 11000 američkih državljana u gradu (procena,tačan broj se ne zna) koji imaju problem da dodju do aerodroma i evakuišu se ...

E sad postoje dve opcije zbog čega se došlo u takvu situaciju i obadve su poražavajuće za SAD :

1. Američke obaveštajne službe su žestoko fejlovale u proceni kapaciteta ANA i države da se odupru Talibanima...

2. Američke obaveštajne službe su dale ispravnu procenu,ali je administracija te procene ignorisala ....

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pričamo o uticaju na birače RS odnosno DS. Naravno da će imati uticaj na javno mnjenje u smislu da će buduće kopnene intervencije biti praktično nemoguće u narednih par godina ali politički Demokrate će ovde profitirati jer javno mnjenje je odavno za povlačenje iz AFG. Ovo povlačenje koliko god da je loše odrađeno nema žrtava i biće zaboravljeno par nedelja posle odlaska zadnjeg SAD vojnika iz Kabula.

 

Vijetnam jeste imao negativne posledice po DS jer su ga oni eskalirali ali je imao i na RS. Sada će biti obrnuto ali to neće biti neki veliki udarac tipa da RS sledećih par izbora neće moći da dođu sebi. Pitanje da li će se odraziti i na sledeće izbore je do njih je više od 3 godine.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Ovo sa AVG će za par meseci biti čist plus za demokrate. Sad će se pričati o tome mesec-dva kako je povlačenje loše odrađene ali će se godinama govoriti da je Bajden povukao vojsku odatle i na tome će da jašu i uzimaju poene i na sledećim izborima. Pride demokrate su uspele dobar deo krivice da prebace na Trampa i republikance što je ok obzirom da je ovo njihov dil. Lukavo su ga tempirali za posle izbora, napravili dil pre izbora misleći da će im sam dil doneti poene a izvođenje ostavili za posle 🙂

 

 

Gresis, mislim da su Dems racunali na taj scenario, par dana buke i bice zaboravljeno. medjutim, nacin na koji je to hendlovano je katastrofalan, i mislim da ce ih to bas kostati na izborima, izmedju ostalog to i polovi pokazuju. Nisu uspeli da prebace krivicu na Trampa, probali su pa nije uspelo. Veoma prosto, ne moze to da se tvrdi nakon sto su ukinuli Trampove odluke o imigraciji i napravili haos sa imigrantima, tako su i ovo mogli da urade kako su hteli. Zato je i Biden priznao da je to bila njegova odluka na kraju, i prestao da krivi Trampa.

 

@Baby Totalno masis poentu, ne dovodim ja u pitanje njegovo laganje, jer svi politicari lazu, nego nacin na koji se to radi - izadje izlaze i sat vremena kasnije ga Pentagon demantuje. Mislim mogli su da se koordinisu? 

 

@mare80 Obavestajne sluzbe tvrde da ih je Bela kuca ignorisala. Pentagon tvrdi da su u martu trazili da se to ne radi tako, i da su upozoravali. Administracija se samo pravi gluva i ignorise sta se dogadja, i prave se ko da niko nista nije rekao. teraju svoju pricu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

@mare80 Obavestajne sluzbe tvrde da ih je Bela kuca ignorisala. Pentagon tvrdi da su u martu trazili da se to ne radi tako, i da su upozoravali. Administracija se samo pravi gluva i ignorise sta se dogadja, i prave se ko da niko nista nije rekao. teraju svoju pricu.

 

Pentagon treba da se pokrije usima i cuti jedno par godina pa ANA je njihovo cedo. ANA armija do 300.000 pregazilo ni 100.000 vikend ratnika.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MeanMachine said:

 

Pentagon treba da se pokrije usima i cuti jedno par godina pa ANA je njihovo cedo. ANA armija do 300.000 pregazilo ni 100.000 vikend ratnika.

Zar ne rekose da je to lazna cifra i nema 300k ljudi u armiji, nego upola toliko. 

A to oko treninga, jbga to opet nema veze sa evakuacijom. Sad izlazi koliko je para tamo odlazilo na korupciju, kao da se nije znalo.

Debakl je nacin na koji su izveli odlazak, a ne odlazak. A po njima to je na insistiranje Bele Kuce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je veći utisak od sloma ANA za par dana način kako su  ljudi našli način da pred sobom i istomišljenicima opravdaju fijasko optužujući Trampa. Nije posao predsednika da planira detalje ali krajnja odgovornost je njegova. Zna se ko je predsednik sada. Bar u trenucima kada je pri sebi.

 

Što se sloma tiče, bez obzira na brojno stanje, motivisana borbena sila je sigurno mogla da izdrži duže na papiru. U praksi ljudi na terenu su doneli racionalnu odluku da ne žele da ginu za nešto što će svakako da se raspadne uskoro, takve stvari je teško predvideti. Vidim na DW kritiku i nemačkih  obaveštajaca zbog istog.

Edited by Cyrus Smith
dodat sadržaj
Link to comment
Share on other sites

Slom ANA nije usledio za 11 dana kako neki mediji prenose, nego je trajao 2 meseca, ako ne i tri. 11 dana je period od pada prvog glavnog grada provincije do pada Kabula a to je irelevanatan podatak za osvajanje AVG od strane Talibana. S tim u vezi jedina greška SAD armije je što su prestali da bombarduju talije tih nekoliko meseci. Da su ih tukli iz vazduha ne bi mogli da zauzimaju prostor i opkoljavaju veće gradove čime su sprečili kopnene manevre ANA. A pošto ja ne smatram da sam je veći taktičar od generala iz Pentagona očigledno je taj dil sa Talibanima vezao ruke SAD vojsci. Vrlo je moguće i da je Gani namerno destabilizovao svoju vojsku da se osveti SAD što ga ostavljaju, bilo mu je jasno još proletos da se on neće održati bez pomoći SAD.

 

Mislim i da je Bajden imao neke pregovore sa Talibanima jer trebalo je ugovoriti ovo pomeranje povlačenje sa maja na septembar i to je deo odgovornosti koji će pasti na DS.

 

E sad mislim da nikad nećemo videti taj dil sa Talibanima jer je poražavajući za obe stranke u SAD, za jedne jer su ga potpisali a za druge jer su ga sproveli. Jedino postoji mogućnost da o tome progovore ljudi iz vlasti u Kabulu pa da pod pritiskom njihovih reči saznamo nešto više. No to ne treba očekivati sledećih par meseci.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Zar ne rekose da je to lazna cifra i nema 300k ljudi u armiji, nego upola toliko. 

A to oko treninga, jbga to opet nema veze sa evakuacijom. Sad izlazi koliko je para tamo odlazilo na korupciju, kao da se nije znalo.

Debakl je nacin na koji su izveli odlazak, a ne odlazak. A po njima to je na insistiranje Bele Kuce.

 

Naravno do sposobnost vojske da ratuje ima veze sa evakuacijom. Jer ako je vojska sposobna ne desi se ovakav krah sto onda dovede do ovakve evakuacije. Ovo ne vazi samo za Afganistance vec i za Amerikance.

 

Dok je Doni jos bio presednik broj vojnika je spusten na svega 2500:

https://www.reuters.com/article/us-usa-afghanistan-military-idUSKBN29K229

 

Ja cak mislim da su Talibani vam rekli da bezite jer vise da cekaju nece. Posto ste ostali sa smesnim snagama u Afganistanu jedina opcija je bila ovakva bezanija ili novi rat u Afganistanu sa sad znatno jacim Talibanima. Bajden uradio pametnu stvar a Petagon moze da ga pljuje koliko hoce jer im je uzeo mravu muzaru.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Mislim i da je Bajden imao neke pregovore sa Talibanima jer trebalo je ugovoriti ovo pomeranje povlačenje sa maja na septembar i to je deo odgovornosti koji će pasti na DS.

 

E sad mislim da nikad nećemo videti taj dil sa Talibanima jer je poražavajući za obe stranke u SAD, za jedne jer su ga potpisali a za druge jer su ga sproveli. Jedino postoji mogućnost da o tome progovore ljudi iz vlasti u Kabulu pa da pod pritiskom njihovih reči saznamo nešto više. No to ne treba očekivati sledećih par meseci.

 

Ne bih rekao da je bilo nekog ozbiljnog dila, vec su Bajdenovci shvatili da je opcija B novi rat prakticno bi se vratili na 2001, stim sto su sad Talibani znatno ojacani a lokalci su daleko manje spremni da ratuju protiv njih pa bi to bio znatno skuplji rat nego onaj iz ranih 2000tih.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MeanMachine said:

 

Naravno do sposobnost vojske da ratuje ima veze sa evakuacijom. Jer ako je vojska sposobna ne desi se ovakav krah sto onda dovede do ovakve evakuacije. Ovo ne vazi samo za Afganistance vec i za Amerikance.

 

Dok je Doni jos bio presednik broj vojnika je spusten na svega 2500:

https://www.reuters.com/article/us-usa-afghanistan-military-idUSKBN29K229

 

Ja cak mislim da su Talibani vam rekli da bezite jer vise da cekaju nece. Posto ste ostali sa smesnim snagama u Afganistanu jedina opcija je bila ovakva bezanija ili novi rat u Afganistanu sa sad znatno jacim Talibanima. Bajden uradio pametnu stvar a Petagon moze da ga pljuje koliko hoce jer im je uzeo mravu muzaru.

E sad, ja I ti mozemo ovako kao snase preko plota da caskamo vojnu strategiju, medjutim, iz svih operativnih delova, Pentagon, CIA, pa I saveznika kao sto je UK, dolazi samo jedna poruka, a to je da problem nije samo povlacenje, nego izvedba I za to optuzuju sadasnju administraciju, I tvrde da su bili gluvi na upozorenja od februara 

Ne mogu da cenim sta bi Tramp uradio, osim onoga sto dolazi od njega I njegovog tima koji je bio zaduzen za povlacenje, koji kazu da je njihov plan ignorisan. A njihov plan meni kao laiku deluje logicno. Naravno, lako je biti general nakon bitke.

 

Link to comment
Share on other sites

Povlačenje SAD trupa bilo je očekivano,znao se i datum,može se raspravljati da li je bilo potrebno isticati bilo kakve datume ili povlačiti trupe u skladu sa tekućom situacijom...

Ono što je primer kako ne treba raditi je napuštanje Bagrama,tj način kako je SAD vojska "isparila" preko noći...

Ne znam kom genijalcu u Pentagonu je palo na pamet da onako izvuče trupe ...

Druga stvar,ako već ne možeš ili ne želiš da izvlačiš naoružanje i opremu,a znaš da ANA nije sposobna da je zadrži,šikni dve tri hebene avionske bombe na to da se Talibani sutra ne bi sprdali sa tobom i izigravali manekene američke vojne industrije ...

Edited by mare80
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2021 at 2:49 PM, Angelia said:

E sad, ja I ti mozemo ovako kao snase preko plota da caskamo vojnu strategiju, medjutim, iz svih operativnih delova, Pentagon, CIA, pa I saveznika kao sto je UK, dolazi samo jedna poruka, a to je da problem nije samo povlacenje, nego izvedba I za to optuzuju sadasnju administraciju, I tvrde da su bili gluvi na upozorenja od februara 

Ne mogu da cenim sta bi Tramp uradio, osim onoga sto dolazi od njega I njegovog tima koji je bio zaduzen za povlacenje, koji kazu da je njihov plan ignorisan. A njihov plan meni kao laiku deluje logicno. Naravno, lako je biti general nakon bitke.

 

 

Trump je sveo broj trupa na znatno manji nego sto je sad u Afganistanu. Ako se dobro secam Bajden je poslao dodatnih 3000 do 5000 trupa u Kabul, a u febrauru u celom Afganistanu bilo 2500 trupa. Dakle to sto Trump i njegovi pricaju je cisto skupljanje poena za naredne izbore, napravili su ozbiljno sranje a sad ga pripisuju Bajdenu. Pogledaj gde su Talibani bili kad je Obama otisao a gde su kad je Trump otisao. Pa Trump je iz buvare pustio bitne likove talibanskog pokreta cak mislim da je sadasnji glavni vodja bio medju njima.

 

I sad odjednom kriv je Bajden a Trumpova strategija povlacenja je tebi logicna?!? Pa Andjo po Trumpu su trebali da se povuku do maja 2021! Kako to da izvedu bez ovakvog haosa? Nemoguce.

 

Na kraju krajeva Bolton lepo kaze da je i Trump itekako kriv za ovaj debakl a ako citas izmedju redova najkrivljiji je po Boltonu i brka je tu u pravu. Jednostavno rast Talibana ko i rast Kimovaca je iskljucivo zasluga Trumpa koji je hteo posto poto da ima cime da se pohvali za reizbore 2020.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...