Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

The president reprised the darkest language of his 2016 campaign, warning that should Mr. Biden win the presidency, the Trump-era restrictions on foreigners would be abandoned in favor of policies that he said would allow “aliens with criminal records” to roam free across the country, threatening violence and stealing jobs from Americans.

 

7Qtj.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sprivel said:

Klevecu ga njegovi senatori. Duboka drzava.

 

Last week, QAnon reached a new milestone when Marjorie Taylor Greene, an avowed QAnon supporter from Georgia, won a Republican primary in a heavily conservative district, setting her up for a near-certain election to Congress in November. After Ms. Greene’s win, Mr. Trump called her a “future Republican star.”

 

https://www.nytimes.com/article/what-is-qanon.html?action=click&module=Top Stories&pgtype=Homepage

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Down With The Sickness said:

Bilo je ovde forumasa od kojih se moglo dosta toga pametnog procitati, pa i nauciti, tipa, recimo Schrodinger. Jednom prilikom je u svom, kako bi nasi sprortski komentatori kazali - "umiranju u lepoti" slobodne trgovine :classic_biggrin: pisao o Reganu (najboljem predsedniku ovog i proslog veka koji je izvukao zemlju iz demokratskog blata), te kako on nikada nije uveo nijednu tarifu. Ja sam mu pruzio dokaze da je Ronald Regan šamarao Japance sa trocifrenim tarifama kao što Trump nije još nikada nikoga, pa on tesko i 20% prebacuje. I napravio od Japanaca svog najboljeg, izuzetno lojalnog trgovinskog i strateskog partnera.  

 

Ti si dobro napisao "free market ideje", jer slobodna trgovina ne postoji i mi je necemo docekati, to su samo ideje, sto naravno ne znaci da se sa razumnim partnerima kao Japan ili Koreja ne trguje 100% slobodno, apsolutno. A sa centralnim komitetitma u Briselu i Pekingu trgovina treba da se bazira na reciprocitetu.

 

Medjutim, od ideja nema selameta ....... zivot je nesto sasvim drugo.

 

Isti taj Schrodinger je koliko se secam jednom odgovorio nekome ko je napisao ''gde je to apsolutno utopijsko slobodno trziste za koje se zalazete'' (parafraziram) da je tako nesto dogmatizam, jer samo totalitarci, autoritarci i religijski/ideoloski fundamentalisti veruju u apsolutno i totalno, te da iako nikada necemo imati total free market capitalism, uvek je bolje da je taj market slobodniji nego da je neslobodniji i ogranicen. Tako da nema potrebe meni da objasnjavas da od ideja nema selameta i da je zivot nesto sasvim drugo, posto ja ne flertujem sa idealizmom bilo kakve vrste (osim mozda sa transcedentalnim idealizmom, ali to je vec nesto sasvim drugo).

 

A sto se tice Trampa, on ne da je zagovornik bilo kakvog slobodnijeg trzista, vec protivnik toga kada se pogleda njegova ideologija i politika. A ta ideologija se moze okarakterisati kao nacionalizam, ekonomski protekcionizam, antiglobalizam, antiimigracionizam, protoautoritarizam, populizam, u sustini ugledanje na sve ono sto rade njegovi blizanci Putin, Erdogan, Vucic, Orban, Mari Le Pen, Brexitovci.

 

Da bi se razumeo Tramp (kao i ovi njegovi blizanci), treba da se razume da je on samo talas u morskoj struji zvanoj desnicarski nacionalisticki populizam koji je krenuo da plavi Zapadni svet pre oko deset godina, posto je cela decenija od 2010 do danas bila obelezena time. Imali smo velike imigracije (dobrim delom izazvane stanju na Bliskom Istoku kom su doprineli Obama i Putin tugedr + klimatske promene), ekonomsku krizu, sve vecu globalizaciju i sva ta civiliacijska struja nailazi na otpor izrazen sa jedne strane kroz levicarenje (Korbin, Berni, AOC, BLM, Antifa), a sa druge strane kroz desnicarenje (Brexit, Tramp, katastrofalna situacija sa imigrantima u Evropi, politicka kriza u EU), stim sto je desnicarenje uzelo vise maha pre svega zbog tih imigracija, pa otud porast ksenofobije i rasizma.

 

Potpuno ste zaboravili na sve to, na talasima koje struje je to Tramp dosao i ostaje na vlasti, a to je desnicarski nacionalizam, posto nacionalna drzava izumire, ukoliko globalizacija iz nekog razloga ne bude bila zaustavljena, USA, EU, Rusija, Kina i Japan nece postojati, posto ce biti zamenjene regionalnim unijama i konfederacijama. Tramp je personifikacija te umiruce nacionalne drzave, poslednji trzaj da se ocuvaju izmisljene granice, da se ucini da SAD bude great again i da se ta drzava izoluje od ostatka sveta u koji se ne treba mesati.

 

Iz tog razloga je sasvim nebitno sta on laprda iz dana u dan i kako se to bori sa ovim levicarskim manijacima. Ono sto mi je bitno, a to je bas Schrodinger i spomenuo, jeste da li ce posle divljanja ovog desnicarskog talasa koji je trajao poslednjih 10 godina sada da usledi levicarski talas koji ce da potapa okolo narednih 10 godina. Povodom toga se mogu donekle sloziti sa onim sto je Baby skoro rekla, jedna krajnost vuce drugu krajnost, pa je pitanje hocemo li posle drugog Trampovog mandata imati AOC i nekog manijaka poput nje (ne zaboraviti da ce za 4 godine veliki procenat ove mlade iPhone TikTok generacije koja se uglavnom lozi na levicu dobiti pravo glasa).

 

@bohumilo i @Angelia ovo je odgovor i vama.

Edited by Veshtodel
  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Down With The Sickness said:

U Venecueli pardon Kaliforniji preti nestasica struje za 6 miliona stanovnika. Prosle godine je milion ljudi pobeglo od komunizma u Teksas, ove godine se ocekuje 2 miliona izbeglica.


Dobijaju struju po 4 sata kao za vreme Tita. Po savetu Grete Tutunberg, ugasili su sve plinske termoelektrane koje su proizvodile struju tacno za 6 miliona ljudi, hoce na vetar i sunce debili.

 

Problem je sto kada radikalizovani dodju u Teksas oni opet glasaju radikalne lefticare, nose kugu sa sobom. Domace stanovnistvo im porucuje da nisu dobrodosli. 

 

https://ca.finance.yahoo.com/news/ten-million-californians-averted-blackout-043331666.html

Moglo bi da se desi da Mister u drugom mandatu digne zid i prema jos nekim sitholinama. Ima lepih bilborda u Teksasu o tome:

 

spacer.png

 

 

A bezanija visokog intenziteta iz podrucja (da upotrebim termin iz vremenske prognoze) zahvacenih "progresivnom" politikom je posebno dosla do izrazaja nakon pustanja i podsticanja fasista da mestimicno marsiraju i kidisu na gradjane i njihovu imovinu. Random vest iz Progresivstana:

 

Bloomingdale’s And Macy’s Seek Consolidations And Closures Regarding Their Chicago City Locations

 

Quote

For the second time in just over two months, Magnificent Mile businesses were devastated. A number of retailers were still recovering from damage that occurred in late May after the murder of George Floyd.

 

Macy’s at Water Tower Place was one business that experienced severe damage and looting for the second time. Macy’s has expressed outrage and concern over the recent events at its location and throughout the city. The store remains closed.

 

I lomi se kristal,

svetlucaju staklene iskre pod fasovskim nogama...

spacer.png

spacer.png

 

 

...samo ce na kraju ostati sami na ulici. Tako to ide sa fasizmom i socijalizmom generalno. Prvo beze oni koji mogu, koji imaju najvise sredstava, onda oni koji imaju neka posebna znanja i vestine koje se mogu upotrebiti na drugom mestu i na kraju ostane da placa ceh gologuzija u cije ime je navodno cela zlocinacka operacija preduzeta. Ljudi cesto podrzavaju takve kriminalne i lopovske politike misleci "ukrasce od drugog a dace meni", ali je problem sto ne mozes dva puta od nekoga istu stvar da ukrades. 

 

Genijalni francuski ekonomista iz 19. veka Frederik Bastiat je u ekonomiju uveo jedan od centralnih koncepata koji je nazvao "ono sto se ne vidi" (qu'on ne voit pas) - sto oznacava obuhvat ekonomskih dobara i usluga koji nikada NISU proizvedeni (a time ni konzumirani) - a bili bi, kontrafaktualno - jer su resursi srgani u nesto drugo. Npr. kada politicari otvaraju put ili most oni se hvale, ti objekti se vide, ali nedvosmisleno postoji mnogo drugih stvari koje bi bile proizvedene i konzumirane da resursi (struja, radni sati, materijali, benzin...svi resursi sto ulaze kao input za proizvodnju tih materijali itd) nisu otisli na pravljenje puta, a koji se ne vide (mozda cokolada, patika, programa, pozorisnih predstava - to ne mozemo znati). E pa, jedna od stvari koje se "ne vide" ovde je crni tinejdzer koji sa 15 godina dobija prvi posao u Macy's-u, neki pocetnicki, npr, da cisti podove ili pakuje robu, gde se uci kako je raditi, stice navike, upoznaje prijatelje i saradnike, tu upoznaje drugaricu u koju se zaljubljuje, sef ga zbog vrednosti preporucuje na bolji posao,  stedi, otvara svoj mali biznis, zeni se i dobija decu itd...on se tu "ne vidi" zato sto su fasisti nagrnuli i oterali Macy's (a u "progresivnim" gradovima se nije video ni ranije, jer zbog zakona o minimalcu ne bi ni mogao da se zaposli tu) - on se VIDI negde na ulici kako za lokalnog bandita prodaje drogu, vidi se kako tokom jedne veceri gine u sukobu sa policijom i VIDI se kako opet isti ljudi koji su podstrekivali ovo nasilje (ili isti ljudi koji su glasali za povecanje minimalca) za njegovu smrt opet okrivljuju Ameriku, "sistemski rasizam" i opet izvode fasiste na ulice da razlupaju sada radnju od nekog Nacy's-a...

Edited by bohumilo
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Veshtodel said:

 

Iz tog razloga je sasvim nebitno sta on laprda iz dana u dan i kako se to bori sa ovim levicarskim manijacima. Ono sto mi je bitno, a to je bas Schrodinger i spomenuo, jeste da li ce posle divljanja ovog desnicarskog talasa koji je trajao poslednjih 10 godina sada da usledi levicarski talas koji ce da potapa okolo narednih 10 godina. Povodom toga se mogu donekle sloziti sa onim sto je Baby skoro rekla, jedna krajnost vuce drugu krajnost, pa je pitanje hocemo li posle drugog Trampovog mandata imati AOC i nekog manijaka poput nje (ne zaboraviti da ce za 4 godine veliki procenat ove mlade iPhone TikTok generacije koja se uglavnom lozi na levicu dobiti pravo glasa).

 

@bohumilo i @Angelia ovo je odgovor i vama.

 

Pa dobro, neka to bude tako, ne mislim da mogu puno uraditi da to sprecim, zar ne? Ali toliko koliko mogu - ja cu sigurno uraditi.

 

U sustini vi i jeste zamenili prave liberale sa tik-tok idiotima. A sa idiotima - necu.

 

Kada kazem VI, to je na osnovu moje procene da ti je bruklinska maloumna konobarica ipak malo bliskija od narandzastog ludaka.

 

Meni nije. Dosta mi je u zivotu bila jedna mira markovic.

 

E sad .... ja vam zelim puno srece kada budete krenuli na jedan ustavni amandman iz 1791.

 

Broj 2.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uini said:

 

Last week, QAnon reached a new milestone when Marjorie Taylor Greene, an avowed QAnon supporter from Georgia, won a Republican primary in a heavily conservative district, setting her up for a near-certain election to Congress in November. After Ms. Greene’s win, Mr. Trump called her a “future Republican star.”

 

https://www.nytimes.com/article/what-is-qanon.html?action=click&module=Top Stories&pgtype=Homepage

 

 

hehe, ovi su ludi 100%. Bas sam neki dan hteo da pitam da li ce biti nesto ludje od pizza-gate-a - a ono - pa vec ima, i to na jos visem nivou. Koje su to budale. hehe

 

Manchild-a ne mogu vise ni svoji republikanci zamisliti, daju mu precizne dijagnoze preko malih i velikih ekrana. Ako se oduzme stanje ekonomije pre Covida, on nema nista, sem haosa. Sta vise, do tog ekonomskog stanja je dosao posle osam godina Obame :)

 

Posle jednog dana demokratskog convention-a, markets going through the roof, sto bi Trump rekao da je sada demokrata.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nonick said:

 

 

hehe, ovi su ludi 100%. Bas sam neki dan hteo da pitam da li ce biti nesto ludje od pizza-gate-a - a ono - pa vec ima, i to na jos visem nivou. Koje su to budale. hehe

 

 

Da li ti zaista mislis da je nosenje severnokorejskih i SSSR zastava po New Yorku i Los Angelesu manje bolesno od izbora neke seljanke iz pizde materine koju su izabrali njeni seljani na sta jos uvek imaju pravo.

 

Da li bi ti kao nastavnik u osnovnoj skoli posle svega sto je rekla o nezaposlenosti, ekonomiji, Palestini i Izraelu pustio Aleksandriu Okazio-Nakazio da polozi malu maturu? Pa ona je bukvalno nepismena.

 

Pazi, odgovori sto pre, jer nemamo puno vremena, da te podsetim, po njenom prorocanstvu planeti je ostalo samo jos 9 godina (12, ali 3 je proslo)....... cak se i gospodin Ljubisa Trgovcevic smejao tome sto se njoj ukazalo :s_d:.

 

Pa u cemu je razlika? Mislim u nivou maloumnosti. Ja je ne vidim.

 

Ustvari, otezavajuca okolnost, konobarica je odrasla u New Yorku, gde je mogla nesto da vidi, dok je ova druga jedva cekala nedelju da izadje u provod ...... u crkvu.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dude said:

 

 

Misim ...... to ti pricam :s_d: ..... drugi razred osnovne, jos nije pocelo poznavanje prirode i drustva. To ide u trecem razredu.

 

Sta ce svetu Bil Gejc i Elon Musk kad ce ona doneti "progres"?

 

Zar nije signifikantno retardiranija od neke religiozno zatucane mucenice iz Dzordzije?

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Da li ti zaista mislis da je nosenje severnokorejskih i SSSR zastava po New Yorku i Los Angelesu manje bolesno od izbora neke seljanke iz pizde materine koju su izabrali njeni seljani na sta jos uvek imaju pravo.

 

Da li bi ti kao nastavnik u osnovnoj skoli posle svega sto je rekla o nezaposlenosti, ekonomiji, Palestini i Izraelu pustio Aleksandriu Okazio-Nakazio da polozi malu maturu? Pa ona je bukvalno nepismena.

 

Pazi, odgovori sto pre, jer nemamo puno vremena, da te podsetim, po njenom prorocanstvu planeti je ostalo samo jos 9 godina (12, ali 3 je proslo)....... cak se i gospodin Ljubisa Trgovcevic smejao tome sto se njoj ukazalo :s_d:.

 

Pa u cemu je razlika? Mislim u nivou maloumnosti. Ja je ne vidim.

 

Ustvari, otezavajuca okolnost, konobarica je odrasla u New Yorku, gde je mogla nesto da vidi, dok je ova druga jedva cekala nedelju da izadje u provod ...... u crkvu.

 

totalno se slazem sa ovim. Ni ja nisam video glupjeg stvorenja od nje.

Ali mislim da ako bi Biden mogao da je odhebe totalno on bi to i uradio. Nema tu mnogo zajednickog, videlo se i po dozvoljenom sekundama obracanja AOC. A tek posle sto je nominovala Sandersa u svom govoru sada Biden zna sigurno sa kojim opicenima ce morati da radi - ali sto manje.

Sa druge strane Trump ne moze da, nema terojie da moze, da se obracuna, radi sa njim, da ih spusti na zemlju - kako god - sa AOC klanom i olsobodiocima patika.

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Down With The Sickness said:

 

Da li bi ti kao nastavnik u osnovnoj skoli posle svega sto je rekla o nezaposlenosti, ekonomiji, Palestini i Izraelu pustio Aleksandriu Okazio-Nakazio da polozi malu maturu? Pa ona je bukvalno nepismena.

 

 

boli boli neka boli dusa ranjena

1 hour ago, dude said:

 ...Ocasio-Cortez attended Boston University, where she double-majored in international relations and economics

 

mislim, ne treba ti bog zna kakva skola da bi razumeo da je ovo tacno. prosta seljacka logika . tek ce da zeze kortez rana

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

 

boli boli neka boli dusa ranjena

 

mislim, ne treba ti bog zna kakva skola da bi razumeo da je ovo tacno. prosta seljacka logika . tek ce da zeze kortez rana

Ovo je vec vidjeno u SFRJ. Znamo kako je zavrsilo kad das .... da vode drzavu! :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...