Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

6 hours ago, DameTime said:

Volela bih da postoji neka vremenska mašina u koju bih ubacila sve kapitaliste i poslala na plantaže Džordžije da beru pamuk. 

😁 Sve njih sa svih meridijana koji se otprilike uklapaju u definiciju kapitaliste ili možda misliš na Američke bogate robovlasnike/naslednike im? 

Naravno znaš da ima bezbroj tih vremenskih kapsula koje se tako mogu fantazirati za svaku nepravdu ikad...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Kao frilenser/preduzetnik od preko 10 godina iskustva iz tog iskustva mogu da vam kazem da nema niceg lepseg na svetu kad sve dobijas bruto i sam sebi moras sve da racunas i placeni odmor i bolovanje i staz i zdravstveno. Vrlo brzo naucis da racunas i procenis sta je dobar dil, a sta nije. Uvek sam bezao od klijenata koji nude "sve benefite", placene odmore, osiguranja i druga ludila, a kad ih pitas da to kvantifikuju onda tuc muc. Ovu zemlju bukvalno samo to moze da spase - ukinuti zdravstveno i penziono, pa bi ljudi mozda onda naucili i ukapirali kolika im je bruto plata i koliko daju svakog meseca za nista.

 

Odlican rezon.

Mogao bi da se primeni i na US korporacije da uvecaju platu za deo koji daju za zdravstveno. Na drugu stranu neiskoristeni deo koji ode u privatno zdravstveno je nepovratan. 

 

4 hours ago, robespierre said:

Kapitalizam je najmanje loš  sistem pre svega jer je jedini sistem koji dozvoljava neutralnost pojedinca, odnosno kapitalizam kao sistem neutralnost shvata kao tiho odobravanje. U svakom drugom sistemu pojedinac koji je neutralan je obeležen za odstrel. Tehnološki i ekonomski benefiti su samo bonus. 

 

Niko ne rece da nije, ali kapitalizam je i u US i Australiji, Kanadi, Svajcarskoj, Nemackoj, Francuskoj... samo razlicito funkcionise za pojedinca. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Odlican rezon.

Mogao bi da se primeni i na US korporacije da uvecaju platu za deo koji daju za zdravstveno. Na drugu stranu neiskoristeni deo koji ode u privatno zdravstveno je nepovratan. 

Ne znam nijednu firmu koja prisiljava radnike da prihvate beneficije koju nude. Te beneficije se obicno isplate za radnika, svako moze da kaze necu zdravstveno, to se zna koliko kosta firmu po radniku, ili necu 401k (nemam pojma sto jer je to tax free money). Jedino sto ne mozes da odbijes osim obaveznih poreza, jer ti poresko uzima svoj deo, a da ti se isplati je recimo short/long term disability I life insurance. To se placa na nivou firme a ne po radniku, I to je I osiguranje za firmu I ne racuna se u prihod.

 

Znaci bukvalno nemam pojma sta pricas ovde.  

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ne znam nijednu firmu koja prisiljava radnike da prihvate beneficije koju nude. Te beneficije se obicno isplate za radnika, svako moze da kaze necu zdravstveno, to se zna koliko kosta firmu po radniku, ili necu 401k (nemam pojma sto jer je to tax free money). Jedino sto ne mozes da odbijes osim obaveznih poreza, jer ti poresko uzima svoj deo, a da ti se isplati je recimo short/long term disability I life insurance. To se placa na nivou firme a ne po radniku, I to je I osiguranje za firmu I ne racuna se u prihod.

 

Znaci bukvalno nemam pojma sta pricas ovde.  

 

Da li ti te firme ako odbijes beneficije nude kompenzaciju za te beneficije? 

 

Inace sam se osvrnula da placeno zdravstveno osiguranje je i ovako i onako nepovratno ako je neiskoristeno. Ode negde drugde ili nekom drugom... u bilo kom sistemu, evropskom ili americkom... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, McLeod said:

Kao frilenser/preduzetnik od preko 10 godina iskustva iz tog iskustva mogu da vam kazem da nema niceg lepseg na svetu kad sve dobijas bruto i sam sebi moras sve da racunas i placeni odmor i bolovanje i staz i zdravstveno. Vrlo brzo naucis da racunas i procenis sta je dobar dil, a sta nije. Uvek sam bezao od klijenata koji nude "sve benefite", placene odmore, osiguranja i druga ludila, a kad ih pitas da to kvantifikuju onda tuc muc. Ovu zemlju bukvalno samo to moze da spase - ukinuti zdravstveno i penziono, pa bi ljudi mozda onda naucili i ukapirali kolika im je bruto plata i koliko daju svakog meseca za nista.

Ne moraš da ukidaš ni zdravstveno ni penziono da bi ljudi znali kolika im je bruto plata i koliko daju svakog meseca. Jednostavno se uvede da svi moraju da rade svoj porez svakog aprila u godini i eto.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Da li ti te firme ako odbijes beneficije nude kompenzaciju za te beneficije? 

Ne znam da li bas nude, zato sto retko ko odbija te beneficije, jer nema smisla, ali da, generalno mozes da trazis. Firmi ni iz dzepa ni u dzep. Malo zahteva racunanje, ali I to je odradivo.

22 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Inace sam se osvrnula da placeno zdravstveno osiguranje je i ovako i onako nepovratno ako je neiskoristeno. Ode negde drugde ili nekom drugom... u bilo kom sistemu, evropskom ili americkom... 

Zdravstveno, kao I bilo koje drugo osiguranje, je osiguranje, pa za svako mozes reci da ode negde nekom drugom...recimo osiguranje za kucu...pa kad ti padne drvo na kucu otkrijes zasto si ga placao.

Razlika izmedju US I Evrope je u tome da ti US daje mogucnost da kazes mlad sam, zdrav, vise mi se isplati u ovom trenutku u zivotu da te pare stavim u dzep, ili kupim kucu... mislicu o zdravlju kasnije. U Evropi nemas tu opciju (neke zemlje imaju I privatno osiguranje) jer generalno placas u jedan cup. E sad, to sto ti kao neko od 25 ili 30 nemas koristi iz toga, je tvoj problem. 

Nekom odgovara jedan sistem, nekom drugi. Ali oba sistema imaju pros and cons. Nijedan nije savrsen. 

To sto u US ljudi cesto dodju u srednje godine pa kad im zatreba osiguranje pocnu da kritikuju sistem, i traze nacionalno osiguranje, je obicno nerazumevanje da su u jednom trenutku uzivali pros tog sistema a sad su naleteli na cons. Prosto "pitace me starost gde mi je bila mladost".

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ne znam da li bas nude, zato sto retko ko odbija te beneficije, jer nema smisla, ali da, generalno mozes da trazis. Firmi ni iz dzepa ni u dzep. Malo zahteva racunanje, ali I to je odradivo.

 

 

Pa odbiju recimo jer imaju vec osiguranje preko supruznika npr... 

Firmi jeste iz dzepa. To se zove 'cash in lieu' i na iznos koji firma placa radnika za nekoristenje osiguranja ne moze da se izuzme na taksi, plus paket osiguranja za radnike svakim novim odbijanjem ili skidanjem raste. Firma kad iskalkulise sve svoje troskove radniku ostane neznatna cifra, zato i ne odbijaju te benefite. 

 

7 minutes ago, Angelia said:

Ne znam da li bas nude, zato sto retko ko odbija te beneficije, jer nema smisla, ali da, generalno mozes da trazis. Firmi ni iz dzepa ni u dzep. Malo zahteva racunanje, ali I to je odradivo.

Zdravstveno, kao I bilo koje drugo osiguranje, je osiguranje, pa za svako mozes reci da ode negde nekom drugom...recimo osiguranje za kucu...pa kad ti padne drvo na kucu otkrijes zasto si ga placao.

Razlika izmedju US I Evrope je u tome da ti US daje mogucnost da kazes mlad sam, zdrav, vise mi se isplati u ovom trenutku u zivotu da te pare stavim u dzep, ili kupim kucu... mislicu o zdravlju kasnije. U Evropi nemas tu opciju (neke zemlje imaju I privatno osiguranje) jer generalno placas u jedan cup. E sad, to sto ti kao neko od 25 ili 30 nemas koristi iz toga, je tvoj problem. 

Nekom odgovara jedan sistem, nekom drugi. Ali oba sistema imaju pros and cons. Nijedan nije savrsen. 

To sto u US ljudi cesto dodju u srednje godine pa kad im zatreba osiguranje pocnu da kritikuju sistem, i traze nacionalno osiguranje, je obicno nerazumevanje da su u jednom trenutku uzivali pros tog sistema a sad su naleteli na cons. Prosto "pitace me starost gde mi je bila mladost".

 

Ponekad je opravka (ako ti padne drvo na kucu) jeftinija nego visedecenijsko osiguranje koje si placao. 

Ali se slazem, nista nije savrseno. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Dragan said:

@nonick Ispada da si ipak krvolocni kapitalista, jer sve gledas kroz ekonomsku racunicu.

Izgleda da ipak predugo zivis u USA ? Zar su vas toliko isprepadali sa baukom socijalizma ?

Naravno da je ovde sve to uracunato i proracunato. Fora je u tome, a to i jeste smisao mojih upisa na ovoj temi, da postoji alternativa nemilosrdnoj USA profitnoorjentisanoj ekonomicnosti i zelji za golim bogatstvom, koja kaze - zivot je tu da bi se radilo, a ne rad nam sluzi da bi ziveli (i naravno kroz njega ostvarili neke svoje planove i bili kreativni).

Ovde se niko ne buni (ne ni poslodavci) sto ima tako puno placenog odmora. Naprotiv, drustvo se vremenom dogovorilo da je taj nacin zdraviji.

Nema stresa i straha, jer ces dobiti par nedelja slobodno i mozda zbog toga otkaz, nema stresa da ces mesec dana biti bez plate, mogucnost da se stvarno oporavis od rada, da otputujes negde i promenis kulise, da posvetis vise vremena porodici i samom sebi, da se ne plasis sta ce biti ako se razbolis...

Zar to nije nesto najnormalnije na svetu i nesto sto je pozeljno, ne samo za pojedinca vec i za samo drustvo (izuzev za jadne poslodavce koji sve to moraju platiti) ?

Ista stvar vazi i za porodiljsko odsustvo, ne samo za majku vec i za oca. Sve je to u kapitalistickoj Evropi, po meni, bolje uredjano nego u USA.

PS

Da li su USA bolje od Irana, Kine, Rusije ?
Svakako.
Ne samo zbog standarda vec zbog diktatorskih sistema (religioznog vodje - Iran, jednopartijskog vodje - Kina, mafijaskog vodje - Rusija) koji novinare, opoziciju pa i obicne gradjane sistematski i u velikoj meri zatvaraju, muce i ubijaju, a drustveni dobitak jednostavno kradu.

Da li su USA model za buducnost covecanstva.
Nikako.

 

 

Ne zivim u USA, zivim u socijalistickoj Kanadi 🙂 Vise puta sam pominjao Ontario i Kanadu gde zivim na poslednjih nekoliko stranica. Ovde je osnovno zdravlje ( doctor's visits bolnica, operisanja) besplatno, sad su dodali i neki deo dentala. Sto je meni OK, bolji sistem uglavom od USA, problem je da je celo zdravstvo u jako losem stanju.

 

Ja sam samo komentarisao na red You Tube videa koji si postavio, koji su uglavnom bezveze. A pre toga sam rekao da se donekle slazem sa nekim stvarima koje si izneo. I ja bi mogao tako da iznesem neke snimke sa You Tube-a o losim stvarima u Svajcarkskoj, ima ih ohoho. Ali vecina je trivijalna.

Isto tako sam 100% sigurna da pre 20 godina ni u kom slucaju ne bi ziveo u Evropi kad sam mogao recimo birati Kanadu ili mozda i USA. Taj nacionalizam, etnonacinalizam mi je bio totalno neprihvatljiv. Kad sam stigao ovde to je bio nesto nezamislivo dobro, kao teret skinut sa ledja. Kad su nas posetili priljatelji iz Nemacke i Austrije (devojka nemica, decak exyu/nemac) i oni su imali isti osecaj, cak pricali to i posle kad su se vratili u Nemacku. Znam da se to sigurno promenili i stavrno ne znam kako je tamo sada. Bio sam u Srbiji prosle godine posle 12 godina, sta da ti kazem 🙂 Bolje pre nego 30 godina ali to je to.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

glitcuje board

Edited by nonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

Nikakav problem, ako bi za te 4 neplacene nedelje, radnik zadrzao ostale benefite (zdravstveno, prvenstveno) - da mu se te 4 nedelje nerada ne racunaju kao prekid u zaposlenju, pa da po povratku s odmora krece ispocetka s benefitima.

 

Problem u US je sto nemas zdravstveno s prvim danom zaposlenja i sto ne daju sve kompanije opciju ni da uzmes unpaid leave; odrede koliko PTO (paid time off) dana imas i to je to - ne mozes ni da "kupis" dane godisnjeg.

 

 

 

 

 

pa da isto kao PTO, staz ide po starom.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ako firma u kojoj radite legalno posluje, jednom godišnje treba da dobijete izvod u kom piše kolika vam je bruto plata, kolika neto i koliko ide na odredjene dohotke. Isto to može da objasni bilo koji ekonomista, a ima dostupno i na internetu. Ne mora se ukidati ništa kako bismo to saznali (u privatnim firmama u Srbiji). 

 

Isto tako, ti jadni poslodavci koji mučeni moraju da plaćaju odmor zaposlenima, takve stvari bez blama komuniciraju kao benefite 🤡 Te u oglasu napišu da su benefiti zdravstveno osiguranje i 21 slobodan dan godišnje. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

Pa ako firma u kojoj radite legalno posluje, jednom godišnje treba da dobijete izvod u kom piše kolika vam je bruto plata, kolika neto i koliko ide na odredjene dohotke. Isto to može da objasni bilo koji ekonomista, a ima dostupno i na internetu. Ne mora se ukidati ništa kako bismo to saznali (u privatnim firmama u Srbiji). 

 

Isto tako, ti jadni poslodavci koji mučeni moraju da plaćaju odmor zaposlenima, takve stvari bez blama komuniciraju kao benefite 🤡 Te u oglasu napišu da su benefiti zdravstveno osiguranje i 21 slobodan dan godišnje. 

 

Don't wanna be rude, ali ajde otvori bilo koju radnju pa da se mlatimo slobodnim danima 😉

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, bohumilo said:

Ukupna kompenzacija koju neko dobije za svoj rad na poslu, recimo za godinu dana, je uvek ista, jednaka njegovom marginalnom proizvodu za godinu dana. Ako je silom fiksirano da jedan deo te kompenzacije bude u slobodnim danima, potpuno je svejedno da li su to nominalno "plaćeni" ili "neplaćeni" dani - ili čak dani koje za koje radnik mora nominalno da plati, kako je napisao kolega na početku - čovek će za godinu dana zaraditi istu kolučinu novca i istu količinu slobodnih dana, vodili se oni kao plaćeni ili neplaćeni ili doplaćeni. Umesto "slobodnih dana" možete da staviti bilo koje dobro, zdravstveno osiguranje, plaćeno letovanje, televizore, cipele...ako je propisano da vam deo kompenzacije dolazi u vidu novog televizora svake godine, svejedno je hoćete li ga zvati "plaćeni" ili "neplaćeni" televizor, on će doći iz budžeta za vašu kompenzaciju.

 

Ono što jedino može da se promeni u jednačini je silom fiksirani deo. 0 dana odmora bi trebalo da bude fiksirano silom, pa onda bi ljudi imali širi prostor mogućih aranžmana i mogli bi da nađu i ugovore neki još povoljniji, sa više dana odmora a manjom platom, manje odmora a većom platom ili da ostanu na istom (stari aranžman je takođe unutar, za te ljude se zaista ništa ne bi promenilo, a svi bi ostali bili na dobitku).

 

Sta je to silom fiksiran?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nonick said:

Don't wanna be rude, ali ajde otvori bilo koju radnju pa da se mlatimo slobodnim danima 😉

 

Ovo saosećanje sa poslodavcima koji kao takvi treba da ispune minimum minimuma u ljubljenom kapitalizmu je samo po sebi nepristojno.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

 

Ovo saosećanje sa poslodavcima koji kao takvi treba da ispune minimum minimuma u ljubljenom kapitalizmu je samo po sebi nepristojno.

 

Ako pogledas malo bolje Draganov post koji je bas zapoceo ovu raspravu, lepo pise small businesses (koji zaposljavalju 60 miliona u USA). Niko ne trazi da se saosecas, nego da razmislis racionalno. Znaci, kupis krompir i potpises lease/rent od dve godine (za manje ne mozes), koji je $1500 mesecno, i pocnes da peces krompir sa tri radnika.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nonick said:

Ja sam samo komentarisao na red You Tube videa koji si postavio, koji su uglavnom bezveze. A pre toga sam rekao da se donekle slazem sa nekim stvarima koje si izneo. I ja bi mogao tako da iznesem neke snimke sa You Tube-a o losim stvarima u Svajcarkskoj, ima ih ohoho. Ali vecina je trivijalna.

Isto tako sam 100% sigurna (?)da pre 20 godina ni u kom slucaju ne bi ziveo u Evropi kad sam mogao recimo birati Kanadu ili mozda i USA. Taj nacionalizam, etnonacinalizam mi je bio totalno neprihvatljiv. Kad sam stigao ovde to je bio nesto nezamislivo dobro, kao teret skinut sa ledja. Kad su nas posetili priljatelji iz Nemacke i Austrije (devojka nemica, decak exyu/nemac) i oni su imali isti osecaj, cak pricali to i posle kad su se vratili u Nemacku. Znam da se to sigurno promenili i stavrno ne znam kako je tamo sada. Bio sam u Srbiji prosle godine posle 12 godina, sta da ti kazem 🙂 Bolje pre nego 30 godina ali to je to.

 

Priznajem da sam te YT filmice nabacao bez proveravanja (po semi reverse culture shock), ali sam doista video mnogo onih US Amerikanaca, koji imaju dobre argumente i iskustva zasto im se zivot u Evropi vise svidja od USA sistema.

Kanada je verovatno nesto izmedju USA i Evrope (bilo bi interesantno videti i neke izvestaje iz Australije, NZ, Japana, JK ...).

Naravno da i Svajcarska ima svojih nedostataka, pa ako ti se da otvori novu temu da ih tamo opisemo.

 

Pre nego se svi pocerupate oko toga cije vidjenje je apsolutno ispravno trebali bi da imamo u vidu da svako nase vidjenje ima odredjene uzroke i da budemo svesni njih. Pitanje je samo koji faktori trebaju da dobiju koju tezinu.

Po meni, osim gole ekonomije (koja jeste bitna), bitno je i zdravlje ljudi, fizicko i psihicko, osecaj sigurnosti u drustvu, solidarnosti, humanosti (gde na pr. spada duze, placeno porodiljsko bolovanje, cak i za oceve, naizmenicno).

O ovim temama ce svakako razlicito misliti_

- poslodavac male firme

- menadzer / akcionar mega korporacije

- akcionar

- radnik sa malom/velikom platom

- mlad/stariji covek

- stranac/domaci/crnac/belac/azijat/muskarac/zena

- onaj koji ima kucu /stan, ili zivi u iznajmljenom

Uz sve to treba dodati licnu istoriju, kakva je bila familija, koje knjige/filmove smo videli, kakve poslove smo do sada radili, pa cak i koji smo horoskopski znak. :)

Zato nije lose pogledati "plodove" nekog drustva, dobre i lose stvari (kao i manipulacije sistema / politicara / krupnih kapitalista).

Da ne bude posle:

 

PS

@nonick Nemam pojma kako to ovde moze da funkcionise sa small businesses, ali funkcionise.

I moja prica se ne odnosi (samo) na SB vec na celokupno drustvo.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nonick said:

Ako pogledas malo bolje Draganov post koji je bas zapoceo ovu raspravu, lepo pise small businesses (koji zaposljavalju 60 miliona u USA). Niko ne trazi da se saosecas, nego da razmislis racionalno. Znaci, kupis krompir i potpises lease/rent od dve godine (za manje ne mozes), koji je $1500 mesecno, i pocnes da peces krompir sa tri radnika.

 

I zašto bi tačno ti small businesses trebalo da budu privilegovani i ne ispunjavaju zakonom propisane obaveze prema zaposlenima? Sorry not sorry ali meni je svejedno da li radim u firmi sa 3-5, 40 (kao trenutno npr.) ili 500 zaposlenih, imam prava (kao i obaveze), a ima ih i moj poslodavac. Jer na kraju dana ja tom istom poslodavcu svojim radom donosim zaradu, ili vašom omiljenom rečju iskazano - kapital. 

 

Jasno je da ne može svako da pokrene neki small business i da je potrebno početno ulaganje, kao i vreme da budeš na nuli a kamoli u plusu, ali mene za to kao zaposlenu zabole. 

Čuj molim te, potrošač da plaća to što neko nema dovoljno početnog kapitala za biznis, a zinula mu je guzica da bude sam svoj gazda. Jer zaboga, on je rizikovao. Naravski, najviše krivi u celoj priči su zaposleni koji zloupotrebljavaju dobru volju nekog ko im je pružio hleb time što bi da idu na odmor...

4 hours ago, Marko said:

😁 Sve njih sa svih meridijana koji se otprilike uklapaju u definiciju kapitaliste ili možda misliš na Američke bogate robovlasnike/naslednike im? 

 

Mislim na ove koji obožavaju kapitalizam i misle da je to nešto najbolje što se desilo čovečanstvu. 

Edited by DameTime
slovce
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DameTime said:

 

I zašto bi tačno ti small businesses trebalo da budu privilegovani i ne ispunjavaju zakonom propisane obaveze prema zaposlenima? Sorry not sorry ali meni je svejedno da li radim u firmi sa 3-5, 40 (kao trenutno npr.) ili 500 zaposlenih, imam prava (kao i obaveze), a ima ih i moj poslodavac. Jer na kraju dana ja tom istom poslodavcu svojim radom donosim zaradu, ili vašom omiljenom rečju iskazano - kapital. 

 

Jasno je da ne može svako da pokrene neki small business i da je potrebno početno ulaganje, kao i vreme da budeš na nuli a kamoli u plusu, ali mene za to kao zaposlenu zabole. 

Čuj molim te, potrošač da plaća to što neko nema dovoljno početnog kapitala za biznis, a zinula mu je guzica da bude sam svoj gazda. Jer zaboga, on je rizikovao. Naravski, najviše krivi u celoj priči su zaposleni koji zloupotrebljavaju dobru volju nekog ko im je pružio hleb time što bi da idu na odmor...

 

 

 

???

Kad sam to rekao da ne treba da ispunjavaju obaveze? 

 

Quote

svojim radom donosim zaradu, ili vašom omiljenom rečju iskazano - kapital

 

 a poslodovac sedi i bleji, broji pare.

 

Quote

Naravski, najviše krivi u celoj priči su zaposleni koji zloupotrebljavaju dobru volju nekog ko im je pružio hleb time što bi da idu na odmor...

 

Nisam ni pisao o zaposlenima u ovom kontekstu. Whatever 🙂

 

Jbg, kapitalista bad - zinula gizica, radnik good, sto upste nije tema o kojem smo pisali. 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Dragan said:

Pre nego se svi pocerupate oko toga cije vidjenje je apsolutno ispravno trebali bi da imamo u vidu da svako nase vidjenje ima odredjene uzroke i da budemo svesni njih. Pitanje je samo koji faktori trebaju da dobiju koju tezinu.

Po meni, osim gole ekonomije (koja jeste bitna), bitno je i zdravlje ljudi, fizicko i psihicko, osecaj sigurnosti u drustvu, solidarnosti, humanosti (gde na pr. spada duze, placeno porodiljsko bolovanje, cak i za oceve, naizmenicno).

O ovim temama ce svakako razlicito misliti_

- poslodavac male firme

- menadzer / akcionar mega korporacije

- akcionar

- radnik sa malom/velikom platom

- mlad/stariji covek

- stranac/domaci/crnac/belac/azijat/muskarac/zena

- onaj koji ima kucu /stan, ili zivi u iznajmljenom

Uz sve to treba dodati licnu istoriju, kakva je bila familija, koje knjige/filmove smo videli, kakve poslove smo do sada radili, pa cak i koji smo horoskopski znak. 🙂

Zato nije lose pogledati "plodove" nekog drustva, dobre i lose stvari (kao i manipulacije sistema / politicara / krupnih kapitalista).

 

 

Plus sve moguce kombinacije ovih nabrojanih - neko ko je u isto vrijeme radnik u jednoj firmi, poslodavac u drugoj maloj firmi i  akcionar mnogih drugih plus promjene svih tih situacija tokom vremena.  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ters said:

 

 

Plus sve moguce kombinacije ovih nabrojanih - neko ko je u isto vrijeme radnik u jednoj firmi, poslodavac u drugoj maloj firmi i  akcionar mnogih drugih plus promjene svih tih situacija tokom vremena.  

 

 

Da, upravo to.

Zapravo bi to bila jedna interesantna tema - koji su presudni faktori koji odlucuju o nasem pogledu na svet, osecanju, misljenju i delovanju.

Koliko je moguce izbeci pri tome interne kontradikcije ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nonick said:

 

???

Kad sam to rekao da ne treba da ispunjavaju obaveze? 

 

 

 a poslodovac sedi i bleji, broji pare.

 

 

Nisam ni pisao o zaposlenima u ovom kontekstu. Whatever 🙂

 

Jbg, kapitalista bad - zinula gizica, radnik good, sto upste nije tema o kojem smo pisali. 🙂

 

 

 

Pa ti si taj koji se pitao zašto poslodavac mora da plaća godišnji odmor zaposlenom. 

 

That's capitalism for you, ako hoćeš svoj biznis - ima da platiš. A ko hoće da ne plaća ništa i da samo zarađuje na zaposlenom, nek se vrati u robovlasničko društvo, kao što već napisah. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Pa ti si taj koji se pitao zašto poslodavac mora da plaća godišnji odmor zaposlenom. 

 

That's capitalism for you, ako hoćeš svoj biznis - ima da platiš. A ko hoće da ne plaća ništa i da samo zarađuje na zaposlenom, nek se vrati u robovlasničko društvo, kao što već napisah. 

 

Pa ako nisi primetila, na USA temi smo. U USA poslodavac je duzan 0 dana odmora da plati po zakonu.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DameTime said:

 

I zašto bi tačno ti small businesses trebalo da budu privilegovani i ne ispunjavaju zakonom propisane obaveze prema zaposlenima? Sorry not sorry ali meni je svejedno da li radim u firmi sa 3-5, 40 (kao trenutno npr.) ili 500 zaposlenih, imam prava (kao i obaveze), a ima ih i moj poslodavac. Jer na kraju dana ja tom istom poslodavcu svojim radom donosim zaradu, ili vašom omiljenom rečju iskazano - kapital. 

 

Jasno je da ne može svako da pokrene neki small business i da je potrebno početno ulaganje, kao i vreme da budeš na nuli a kamoli u plusu, ali mene za to kao zaposlenu zabole. 

Čuj molim te, potrošač da plaća to što neko nema dovoljno početnog kapitala za biznis, a zinula mu je guzica da bude sam svoj gazda. Jer zaboga, on je rizikovao. Naravski, najviše krivi u celoj priči su zaposleni koji zloupotrebljavaju dobru volju nekog ko im je pružio hleb time što bi da idu na odmor...

 

Mislim na ove koji obožavaju kapitalizam i misle da je to nešto najbolje što se desilo čovečanstvu. 

 

Naravno da svi treba da ispunjavaju zakonske obaveze prema zaposlenima. to niko ne dovodi u pitanje. A kako ce se normirati te obaveze kroz zakone je stvar neprekidnih pregovora - izmedju radnika i poslodavaca, gdje i jedni i drugi sasvim prirodno pokusavaju izvuci najvise sto mogu za sebe.  I stvari se svakodnevno mijenjaju. Ja sam nekako dogurao do 35 slobodnih dana  u godini (odmor+flex), ali ukoliko bih mijenjao poslodavca zakonski bi mi pripadalo samo 10, a moj pregovaracki potencijal na trzistu u ovom trenutku bi bio oko 25 slobodnih dana... Sljedece godine to moze biti 20 ili 40 zavisi od trzista, s tim da prvih 10 nikada nije u pitanju jer su garantovani zakonom. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...