Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Zato što ovi u Eagle Pass vole Bajdena ko prst u oko (istinski, a ne retorički).

 

Što se tiče arapskih glasača, bitan je kombo arapski glasač&progresivac u sving državi tipa Mičigen. A taj kombo od preksinoć plodi Bajdenove koke. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

 

...Koja je to budalsta bagra, demsi, kazu -

 

Taj republikanski navodni `imigration crime` narativ je cist rasizam. 

 

Jadnici, kad pocnu da mlate rasizmom znamo da su dotakli dno. Za ubistva i pokusaje ubistava i silovanja od strane ovih nesrecnika koji nesmetano prelivaju, reci da je to puki rasizam, nije normalno cak ni raspravaljati da li je ili nije.

Link to comment
Share on other sites

Kada uđe toliko miliona ljudi u neku zajednicu na nezakonit način, bez ikakve provere, onda igra velikih brojeva stupa na snagu.

 

Statistički, tu će da bude svega i svačega, i ubistva, i silovanja, i pljački, i narko trafikinga, i trgovine ljudima jer svaki haos na tom ogromnom uzorku može da donose mnogo toga lošeg.

 

Neko bi rekao, pa šta, ubijaju i oni koji nisu ilegalni imigranti, ali država se štiti od takvih zatvarajući ih u zatvorske jedinice u cilju prevencije, kao i kriminalnim dosijeima i svim raspoloživim pravnim procedurama, a ne kao kod ovog Venecuelanca koga su dva puta hvatali i puštali pre nego što je ubio Rajli.

 

Bez dosijea, bez papira, bez ičega što zajednicu zapravo upozorava o kakvoj je opasnosti reč... I kad to pomnožimo sa milionima, tom potencijalu hipotetički je samo nebo granica.

 

Naravno, pošto su zaslužni za to sad zagrizli debeli metak, moraju da pronađu izlaznu strategiju. I u tom lutanju koriste sve i svašta, od rasizma do nekih statistika iz 2021. ili 2022. godine, koje pokazuju da ilegalni imigranti zapravo i nisu ubili, orobili ili opljačkali baš toliko mnogo ljudi u odnosu na broj onih koji su nelegalno nagrnuli u SAD.

 

Ali ovaj Venecuelanac je ušao u zemlju upravo u tom periodu, a retko ko će da ubije nekoga odmah, baš čim kroči na teritoriju SAD.

 

Da se pokaže ko je ko obično treba vreme, pa će tako i te statistike od pre dve-tri godine ubrzo zahtevati ozbiljan apdejt.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Molim Vas Nek grmi, nije demokraturski korektno ne dopustiti silovanja, ubistva i pljacke.....Jer sve je to za ljude, necemo biti neki rasisti pa samo zbog takvih `minornih` stvari da ne dozvolimo da ljudi emigriraju i idu gde im srce zeli i da tamo rade ono sto nisu mogli po prvobitnim domovinama....

 

..ali ovo sam htela da prilepijm 

 

Twenty-two percent of Democrats in the poll blamed the Israeli government for the conflict, compared to 13% in the November poll. Democrats also overwhelmingly said they wanted a presidential candidate who would call for a ceasefire in the conflict.

Some 46% of Democrats in the Reuters/Ipsos poll said they blamed Hamas, down from 54% in a November poll.

 

Posle se ljudi ljute kad im se predlozi da se opismene. 

Link to comment
Share on other sites

Pominjao sam već te skupove glasača demsa koji inkliniraju Palestini, a i vi ste ih pominjali, u smislu da su indikativni kada je reč o nekim pomeranjima u odnosu na Bliski istok.

 

Nismo, međutim, imali brojeve koji bi poduprli neke pretpostavke, ali ovi brojevi koje sada prvi put vidimo, a koje ste objavili iz Rojtersove ankete, izgedaju mi kao logična posledica nečega što smo, ne znajući samo o kom je intezitetu reč, već primetili u tom korpusu. I koji imaju itekako smisla kada se priključe prajmarisima u Mičigenu.

 

Zato je pad podrške Izraelu, kada je reč o demsima, nešto što se moglo i očekivati kao odjek tih mnogobrojnih akcija raznih aktivista.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

@Kronostime

 

Upravo ste otvorili nešto što sam i sam nameravao da primetim, jer nisam nigde dosad video tu vrstu percepcije - reč je u stvari o običnom pitanju da li bi tih sto soma  koji su  Mičigenu glasali protiv Bajdena, ili ti iz Rojtersove ankete, izražavali nezadovoljstvo zbog načina učešća Bajdenove administracije u krizi na Bliskom istoku baš u toj meri da su zadovoljni svojim životima, finansijama, ekonomijom...

 

Dakle, da žive lepo, ili barem onako kako se nekada živelo u SAD, da li bi i tada skakali Bajdenu po staračkim leđima, kao što mu danas igraju školice po grbači? Da li bi i u tom slučaju pretili bojkotom izbora, ili bi rekli - hej, pa meni je lepo, lepo zarađujem i moja porodica ima odlične uslove za život, pa daj da malo zažmurim na jedno oko kada je reč o spoljnoj politici...

 

Da mogu da se leče, da putuju, da kupuju kuće i da šalju decu na fakultete kao nekada, da li bi bilo baš tolikog nezadovoljstva?

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nek grmi jako said:

@Kronostime

 

Upravo ste otvorili nešto što sam i sam nameravao da primetim, jer nisam nigde dosad video tu vrstu percepcije - reč je u stvari o običnom pitanju da li bi tih sto soma  koji su  Mičigenu glasali protiv Bajdena, ili ti iz Rojtersove ankete, izražavali nezadovoljstvo učešćem Bajdenove administracije u krizi na Bliskom istoku baš u toj meri da su zadovoljni svojim životima, finansijama, ekonomijom...

 

Dakle, da žive lepo, ili barem onako kako se nekada živelo u SAD, da li bi i tada skakali Bajdenu po staračkim leđima, kao što mu danas igraju školice po grbači? Da li bi i u tom slučaju pretili bojkotom izbora, ili bi rekli - hej, pa meni je lepo, lepo zarađujem i moja porodica ima odlične uslove za život, pa daj da malo zažmurim na jedno oko kada je reč o spoljnoj politici...

 

Da mogu da se leče, da putuju, da kupuju kuće i da šalju decu na fakultete kao nekada, da li bi bilo baš tolikog nezadovoljstva?

Ti ne znas koliko Arapa zivi u Michigenu? Guglaj malo Arabs in Dearborn. Njima je Palestina u istoj ravni kao uslovi za zivot.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nek grmi jako said:

@Kronostime

 

Upravo ste otvorili nešto što sam i sam nameravao da primetim, jer nisam nigde dosad video tu vrstu percepcije - reč je u stvari o običnom pitanju da li bi tih sto soma  koji su  Mičigenu glasali protiv Bajdena, ili ti iz Rojtersove ankete, izražavali nezadovoljstvo baš u toj meri da su zadovoljni svojim životima, finansijama, ekonomijom...

 

Dakle, da žive lepo, ili barem onako kako se nekada živelo u SAD, da li bi sad skakali Bajdenu po staračkim leđima? Da li bi i u tom slučaju pretili bojkotom izbora, ili bi rekli - hej, pa meni je lepo, lepo zarađujem i imam odlične uslove za život, pa daj da malo zažmurim na jedno oko kada je reč o spoljnoj politici...

 

Da mogu da se leče, da putuju, da kupuju kuće i da šalju decu na fakultete kao nekada, da li bi bilo baš tolikog nezadovoljstva?

Poenta je u tome da li glasaci zele da se njihovi novci od poreza trose za ratove po svetu ili za resavanje problema u okolini.

Ko odgovori na to  je sledeci POTUS.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ObiW said:

Ti ne znas koliko Arapa zivi u Michigenu? Guglaj malo Arabs in Dearborn. Njima je Palestina u istoj ravni kao uslovi za zivot.

 

Već smo o tome ranije pisali na ovom topiku, u smislu jake bajdenovske baze arapsko-progresivnih glasača u Mičigenu na izborima 2020. godine.

 

Nismo, dakle, bili iznenađeni njihovim realnim brojem, već je samo bilo pitanje kako će se u brojevima odraziti ono što su najavljivali na protestnim skupovima. I sad kad smo videli te brojeve, imamo zaokruženu sliku.

 

A to ko povlači znak jednakosti između Palestine i uslova za život zaista ne znam bez uvida u studije tog tipa, a ne bih da nagađam jer je reč o ozbiljnom uzorku registrovanih glasača.

 

Zato sam se u postu na koji ste se referisali pitao kako bi oni reagovali kada bi živeli bolje, bez ikakve konstatacije dok ne dobijemo relevantne statističke uzorke tog tipa i rezultate ispitivanja javnog mnjenja ako bi im predmetno pitanje bilo postavljeno.

 

U ovom trenutku ne znam odgovore na ta pitanja i mogu samo da pretpostavljam iz vlastite skromne perspektive.

 

@Kronostime

 

Neki govornici koje sam slušao na takvim protestima govorili su upravo to što ste naznačili. E sad, da li su oni u većini, u manjini i u kom su procentu uopšte, videćemo u budućnosti.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

 

19 minutes ago, Nek grmi jako said:

A to ko povlači znak jednakosti između Palestine i uslova za život zaista ne znam bez uvida u studije tog tipa, a ne bih da nagađam jer je reč o ozbiljnom uzorku registrovanih glasača.

 

Ja povlacim znak jednakosti. Jel bi Srbi zaboravili na Kosovo kada bi sve bilo isto kao sto je sada a prosecna plata 3 hiljade evra? Ne bi, nisu zaboravili na Kosovo ni u vreme Ante Markovica. Arapima u SAD je Palestina kao Srbima Kosovo.

 

Edited by ObiW
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da ne idemo u oftopik, ni ankete u Srbiji zapravo ne pokazuju unificiranost kada je reč o Kosovu, kao što verovatno ne bi pokazale ni ankete u SAD što se tiče palestinskog pitanja.

 

Pretpostavljam da je isključivost tih razmera teško ostvariti skoro bilo gde u svetu i da ste zapravo dali dobar primer koji to pokazuje.

 

Pa bih ipak sačekao neku analizu i istraživanje o tome. pre nego što bih ustvrdio bilo šta što se tiče predmetnog fenomena, iako mi je jasna paralela koju ste povukli... I sa kojom mogu donekle da se složim ako bi se to odnosilo na fragmente nekog društva, pozivajući se ne na brojeve već na empirijski doživljaj nekih situacija.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ObiW said:

 

 

Ja povlacim znak jednakosti. Jel bi Srbi zaboravili na Kosovo kada bi sve bilo isto kao sto je sada a prosecna plata 3 hiljade evra? Ne bi, nisu zaboravili na Kosovo ni u vreme Ante Markovica. Arapima u SAD je Palestina kao Srbima Kosovo.

 

I ne samo u USA, nego i u Evropi ( Francuska, UK, Nemacka, Svedska, Belgija, Holandija).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Poenta je u tome da li glasaci zele da se njihovi novci od poreza trose za ratove po svetu ili za resavanje problema u okolini.

Ko odgovori na to  je sledeci POTUS.

Kao da dobar deo bogatstva USA nema nikakve veze sa trosenjem novaca od poreza na ratove po svetu.

Ili ce radi ustede USA pozatvarati sve svoje vojne baze sirom sveta ?

Osim sto taj izolacionizam nije zdrav ni za svet, ni za USA,

prilicno sam siguran da vise od 50% takvih zahteva na internetu dolazi iz russkih fabrika trollova.

USA ima toliko oruzja u skladistima da ne bi ni osetila kada bi poslala pola od toga Ukrajini.

Posebno je providno da zele prikazati kako novci direktno idu za Ukrajinu, a zapravo najveci deo ide proizvodjacima oruzja u samoj USA.

I kao, da se ne salje ta pomoc odjednom bi USA resile sve svoje probleme koje nisu uspele resiti poslednjih decenija, bez obzira ko je bio na vlasti.

Ovde se hoce prodati prica da su demokrate neki komunisti/staljinisti/socijalisti, a stado je tamo izgleda veoma plasljivo.

Samo da stabilna budala pobedi i poteci se med i mleko, jos ako mu svemirski genije postane savetnik, samo nebo je granica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nek grmi jako said:

Da ne idemo u oftopik, ni ankete u Srbiji zapravo ne pokazuju unificiranost kada je reč o Kosovu, kao što verovatno ne bi pokazale ni ankete u SAD što se tiče palestinskog pitanja.

 

Jos malo cemo u offtopik. Sta kazu ankete u Srbiji, koliko ima stranaka koje se zalazu za medjusobno priznjanje Srbije i Kosova?

 

Nula. E to se zove unificiranost politicke elite kada je rec o Kosovu. 

 

Sto se unificiranosti Arapa u SAD tice, niko od njih ne vidi resenje palestinskog pitanja koje ne ukljucuje Jerusalim kao glavni grad, i njegov deo pod punom kontrolom Arapa.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ne glasaju stranke, glasaju ljudi, zato predmet ispitivanja anketara nisu stranke, već pojedinci...

 

A tu, dakle kada je reč o pojedincima i principu "jedan čovek, jedan glas", nema unificiranosti u Srbiji po predmetnom pitanju, bez obzira kakvu bismo političko-sociološko-kulturlošku gimnastiku mogli da primenimo i koliko da rastegnemo pojedine pojmove. I ne samo da je nema, nego su i rezultati istraživanja takvi da njima često ne maše nijedna strana, jer ne da je reč o nekakvoj aklamaciji, već naprotiv - o podeljenosti. 

 

Mislim, može bilo ko da smatra da je svako u Srbiji za Kososvo u Srbiji, ali brojevi jednostavno pokazuju da to nije tako... Čak vam ne trebaju za to ni ankete, dovoljno je da odete u kafić i čujete različita mišljenja o tome.

 

I sad, bez želje da se povede dodatna polemika, već samo kao benigni primer dajem jedno pitanje koje mi je postavio advokat moje kancelarije, čije političke i nacionalne preferencije zaista ne znam. Veli on, onako više lakonski - zamisli kada bismo hipotetički vratili Kosovo, kako bismo uopšte ponovo inkorporirali Albance (dakle, više od milion ljudi) u demokratske, ekonomske i finansijske sisteme...

 

Eto koliko tu zapravo ne da nema unificiranosti, nego svako malo izleću neke nove teme, oprečnosti i dileme...

 

Upravo je iz tog razloga isključivost bilo kog tipa malo poželjna do nepoželjna kategorija u sveobuhvatnim analizama... I u Srbiji, i u SAD, i svuda... Zato i postoji potreba za istraživanjima tog tipa, za anketama, fokus grupama... Jer bismo u protivnom mogli lagodno da zaključimo: ovo je belo, ovo je crno, sredine - nema. I ajd ćao...

 

Ali nije baš tako. Jer, kako se ono kaže: koliko ljudi - toliko ćudi. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, JohnnyDragon said:

Da, dobar tekst.

Najtuznije je da stabilnu budalu pored verovatno vecine onih manje obrazovanih podrzavaju i neki koji bi teoretski intelektualno ocigledno mogli da shvate kuda sve to vodi, ali ih neka demagogija i predanost kultu sprecavaju.

Vec su postali smesni koliko plase stado sa socijalizam/komunizam/staljinizam.

USA je na osnovama egoizma napravila "uspesan" sistem, ali to mu je ujedno i najveca mana koja ga razjeda iznutra i to nema veze sa demsi/repsi sukobom. Musk je tipican primer te "uspesnosti".

PS

"Je to onaj red twitter bojne,
Ovako ide za neupucene

Red postova trpaju se ukrajinci kao u autobuse , aute regrutacijom
Pa red postova ne postoji nacizam u ukrajini i najcesce vrte 5 istih slika, najcesce onaj shopping mall sa svastikom - totalno vjerovatno
Pa red postova kako ide US tax money umjesto u detroit trosi se u ukrajini, pa onako par snimaka beskucnika
Pa se vratimo malo na onih 5 kvazi naci slika
Pa onda opet regrutacija i tako dalje...
A da zelenski nesto ubaci se izmedju, najcesce sa njegove glumacke karijere

Tko ikad provede barem jednom tjedno i otipka Ukraine u twitter i proskrola 5 minuta takvi su smjesni rezultati.
I brate stalno vrte istu pricu 500 puta iste slike iste gluposti.
Profilne slike i imena naravo vrve US zastavama i patriot nesto su nickovi.

Ako se ode na index, hrvoje horvat i slicni nickovi isto ali im ekavica i tacno bezi tu i tamo
Onda opet ovdje vidis parizer nisku bojnu red zabrinute radi poskupljenja red neutralne ajde begaj momak, probaj sutra opet.
Eno u Lisabonu ste sutra.
Fun fact je vidjet kako su se uzjebali oko francuza macho rusi
I Sarmat se zaziva ili kako se vec zove.. "

plavobijeli

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ObiW said:

 

Sto se unificiranosti Arapa u SAD tice, niko od njih ne vidi resenje palestinskog pitanja koje ne ukljucuje Jerusalim kao glavni grad, i njegov deo pod punom kontrolom Arapa.  

 

 

Sasvim je jasno ovo sto kazes, kao i poredjenje sa srbijom i kosovom. Ali osim toga sto izvikuju parole od reke pa do mora i kosovo je srce srb, sta su inace spremni da ucine za svoje teritorije? Da li bi otisli u rat zbog njih? Pa naravno da ne bi.

 

Njihovo je da dreknu svoje otrcane fraze i odu dalje, na posao ili na kafu....pa sve u krug. Idi u Gazu ili na Kosovo a ne da se iseljavas iz njih da bi od iseljenickih drzava pravio neku novu Gazu i Kosovo ili pitajboga koju drugu, trecu, cetvrtu divnu domovinu iz koje si pobegao. 

 

Koga briga sta zele raznorazni rasuti po svetu. Bice kako tata i mama odluce a ako su pametni, odluka ce biti najbolja za sve. Ako slusaju sta kojekakvi tupoumni drekavci traze, onda bolje da ih nema i da ne pretenduju na vlast.

 

 

Edited by Mama_mia
d
Link to comment
Share on other sites

Ovaj američki sudija želi teokratiju

Tom Parker, glavni sudija Alabame, smatra da je uništavanje oplođenih jaja potencijalno ubistvo – i svi su se uzbunili.

Oplođena ćelija jaja smatra se osobom, a njeno uništenje može se procesuirati kao "pogrešna smrt": o tome je odlučio Vrhovni sud američke države Alabame pre oko dvanaest dana. Tri para koja su postala roditelji veštačkom oplodnjom (IVF) tužila su za nepravedno ubistvo nakon što je preostala jaja uskladištena na klinici uništio pacijent. Zamrznuti embrioni su "deca izvan materice", saopštio je sud.

Glavni sudija Tom Parker citirao je iz biblijske knjige Džeremaja i Dženesija u svom ličnom dodatnom rezonovanja. A on je rekao: "Narod Alabame zahteva od nas da tretiramo svako ljudsko biće kao dostojanstvo svetog Boga koji je stvorio sve po svom liku."

 

Spoiler

Presuda bi mogla da ugrozi formiranje porodice za hiljade potencijalnih roditelja: prema zvaničnoj statistici, do 2 posto porođaja u SAD je, kako se navodi, posledica IVF tretmana, skoro 100.000 samo u 2021. Nekoliko klinika za plodnost u Alabami već je za sada otkazalo sve IVF tretmane zbog presude i istražuju šta ta odluka znači za njih. Da li moraju da čuvaju svako neiskorišćeno, smrznuto, oplođeno jaje zauvek? Da li je zamrzavanje uopšte legalno?

Republikanska partija, koja promoviše obilje dece i apeluje na pristalice koje se bore za život kao biračko telo, sada oseća posledice svog široko rasprostranjenog kredoa "život počinje razmnožavanjem" i bori se da ograniči štetu. Na primer, republikanski zakonodavci na Floridi odložili su glasanje o zakonu o "fetalnoj osobi" posle opšte pometnje, a predsednički kandidat Donald Tramp požurio je da izađe snažno u korist IVF.

 

Imunitet za IVF klinike?

U samoj Alabami, i Senat i Predstavnički dom ispleli su u sredu predloge zakona o vrućim iglama kako bi zaobišli odluku sudije – ne obraćajući se niti dovodeći u pitanje fundamentalno pitanje takozvane "fetalne personiteta". Govorimo o privremenom, specifičnom imunitetu za IVF klinike, koji ne bi trebalo da bude krivično gonjen.

Nije ni čudo što se demokrate poput rep. Krisa Inglanda podsmevaju ovome, dok su neki fundamentalistički hrišćani uznemireni zbog predloga. Među njima će verovatno biti i glavni sudija Tom Parker lično.

To nije prvi put da Parker privlači pažnju radikalnim i religioznim stavovima. Ovaj 72-godišnjak, podsmeh porodice srednje klase iz Alabame, šef Vrhovnog suda Alabame od 2019. godine, učestvovao je u zabavi u znak sećanja na osnivača Kju Kluks Klana. On ne smatra nužno da su presude Vrhovnog suda SAD obavezujuće, a napisao je nekoliko pravnih papira protiv abortusa i istopolnih brakova. On je kastigirao bivšu nacionalnu zaštitu od abortusa, koja je poništena tokom Trampove ere, kao "ustavnu aberaciju". U svojim sudskim presudama, on se redovno poziva na Bibliju. Izričito želi teokratiju.

 

Protiv razdvajanja crkve i države

"Bog je stvorio vladu; činjenica da smo ih pustili da đusu u druge ruke slama mi srce", priznao je Parker sredinom februara na fundamentalističkoj hrišćanskoj TV stanici. Tamo se takođe izjasnio u prilog "Mandata sedam planina", pokreta iz rastućeg hrišćanskog nacionalizma u SAD. Naziva se "dominionista" jer predstavlja pravo na dominaciju. Prema ovoj religiozno zasnovanoj političkoj ideologiji, društvo bi trebalo da bude potpuno određeno hrišćanstvom: "Sedam planina" su sedam oblasti porodice, vere, obrazovanja, medija, umetnosti/zabave, trgovine i vlade. Zvanično odvajanje crkve i države smatra se nesporazumom i aberacijom.

Ima i predstavnika ove ideologije u Predstavničkom domu Američkog kongresa, pa čak i predsednik Parlamenta Majk Džonson ima tendenciju da bude jedan od njih. 2023. godine, 125 članova parlamenta potpisalo je nacionalni zakon "Život u zakonu o začeću". "Dominionizam" je sada stigao na poluge vlasti, kako u zakonodavnim tako i u pravosudnim granama. Tom Parker je stavio u centar pažnje moguće drastične posledice radikalnog pro-životnog pogleda i, pre svega, fundamentalističkog hrišćanstva sa pravom na dominaciju: možda ozdravljujuci šok.

 

 

“Nema više vješalica za kapute” – Francuzi štite prava na pobačaj

Neočekivano jasna većina u parlamentu izglasala je uvrštavanje pobačaja kao "zajamčene slobode" u ustav. Svjetska premijera.

U Francuskoj govore o povijesnom trenutku, o “velikoj lekciji za svijet”. Senat, mali i konzervativni dom francuskog parlamenta, izglasao je u srijedu navečer s neočekivano jasnom većinom uključivanje pobačaja kao "zajamčene slobode" u Ustav Republike. S 267 za protiv samo 50 protiv i 22 suzdržana.

Iznenađenje ovim snažnim glasovanjem bilo je toliko veliko da je veliki broj senatora u Palais du Luxembourg poskočio sa svojih mjesta i glasno zapljeskao - oni sami i svi oni desničarski i reakcionarni kolege koji su bili uvjereni u posljednjih nekoliko tjedana od šablona. Podrška je bila još jasnija u Narodnoj skupštini.

 

Spoiler

Posljednja postaja: palača Versailles

Nedostaje još jedna faza, konačno glasovanje, to sada postaje formalnost. Predsjednik Emmanuel Macron poziva parlamentarce oba doma u palaču Versailles sljedećeg ponedjeljka kako bi mogli odlučivati o ustavnim promjenama kao kongres: potrebna je većina od tri petine, odnosno najmanje 555 od ukupno 925 glasova. Ako zbrojite da iz oba doma, ima 760 glasova zastupnika i senatora.

Macron, koji je čvrsto obećao kontroverznu reformu nakon dva neuspjela pokušaja, rekao je nakon glasovanja u Senatu da će ta sloboda za žene sada postati "nepovratna".

 

Avangarda za svijet?

Pa, naravno da to nije sasvim točno, ustavi se mogu mijenjati, što on upravo dokazuje. Ali nije lako. Ovo je prva francuska revizija Temeljnog zakona u šesnaest godina. Nadalje, mišljenje Francuza o ovom pitanju je vrlo jasno. U velikom istraživanju iz 2022. godine 86 posto ispitanika bilo je za to da se pravo na pobačaj, u Francuskoj poznato kao “Loi Veil”, nazvano po tadašnjoj ministrici zdravstva Simone Veil, ugradi u najvažniji pravni tekst. Svjetska premijera.

Francuske feministkinje, koje su se za to borile dugi niz godina, sada vide Francusku kao svojevrsnu avangardu, predložak za moguće imitatore – u trenutku kada se to pravo više ili manje masovno dovodi u pitanje na mnogim mjestima na Zapadu. U SAD-u, primjerice, u Mađarskoj, u Poljskoj, u Italiji, svugdje gdje su jake ili vladaju desničarske tradicionalističke snage ( tekst o pravima na pobačaj u SAD- u pročitajte ovdje ).

Neki francuski konzervativci optužili su sponzore da stvaraju opasnost koja u Francuskoj nije postojala. Osobito je to tvrdilo desno krilo buržoaskih Républicains, čak i više nego lepenisti iz ekstremno desnog Rassemblement Nationala, koji su prethodno činili avangardu protivnika pobačaja. Neki republikanci rekli su da je politika bila čisto simbolična i potpuno nepotrebna.

 

CNews stvara raspoloženje – i mora se ispričati

Ali je li i to istina? Broj protivnika IVG-a, kako Francuzi nazivaju abortus, akronim za “interruption volontaire de grossesse”, možda i nije osobito velik. Ali oni imaju snažne zagovornike, posebno jednog: Vincenta Bolloréa, arhikatoličkog bretonskog industrijalca i medijskog poduzetnika. Prije nekoliko dana emitiranje na Bolloréovom informativnom kanalu CNews izazvalo je veliko uzbuđenje.

Voditeljica emisije “En quête d'esprit” pokazala je grafiku na kojoj su navodno navedena tri najveća “uzroka smrti u svijetu”. Na vrhu je pisalo: "Abortus: 73 milijuna godišnje." Slijede “Rak” s deset milijuna i “Duhan” sa 6,2 milijuna.

Francusko nadzorno tijelo za audiovizualne i digitalne komunikacije primilo je desetke pritužbi protiv nakladnika. CNews se morao ispričati. Također je došlo do velikog bijesa jer deseci tisuća žena diljem svijeta i dalje umiru od tajnih pobačaja.

Uvjerljiv završni govor nagovarača

Možda je slučaj CNews pomogao taboru zagovornika, a možda je čak bio i djelomično odgovoran za iznenađujuće jasan rezultat u Senatu: tu je bio, živopisni dokaz opasnosti ove stalne krhkosti prava i sloboda, posebice onih žena.

Zelena senatorica Mélanie Vogel, koja je mjesecima lobirala u parlamentu i uspjela uvjeriti mnoge konzervativce, emotivno se obratila svojim kolegama nakon glasovanja: “Nema više proizvođača anđela, vješalica, igala za pletenje, mrtvih ljudi. Recimo našim kćerima, našim nećakinjama, našim unukama i njihovim prijateljima: slobodni ste sada i zauvijek.”

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svakako u svoj toj furtutmi sa arapskim glasačima u SAD treba razmotriti ovaj aspekt koji Mama pominje, sa napuštanjem Bliskog istoka i odlaskom u potragu za boljim životom, ali to je zapravo toliko pipavo da se zaista ne bih pačao u detalje bez snažne podrške u vidu relevantnih analiza i brojeva.

 

A nije da me ne zanima šta će biti... Daleko od toga...

 

Posle onoga u Mičigenu, kad bih mogao, sad bih otrčao u novembar da vidim kako će glasati arapi i progresivci u sving državama, odnosno da li će izlaziti na birališta i u kojoj meri. Ali ne mogu. Pa moram da sačekam.

 

Ali će nam tada svakako biti jasnije koja čarapa ide na koju nogu kada je reč o toj problematici.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Ovaj američki sudija želi teokratiju

Tom Parker, glavni sudija Alabame, smatra da je uništavanje oplođenih jaja potencijalno ubistvo – i svi su se uzbunili.

Oplođena ćelija jaja smatra se osobom, a njeno uništenje može se procesuirati kao "pogrešna smrt": o tome je odlučio Vrhovni sud američke države Alabame pre oko dvanaest dana. Tri para koja su postala roditelji veštačkom oplodnjom (IVF) tužila su za nepravedno ubistvo nakon što je preostala jaja uskladištena na klinici uništio pacijent. Zamrznuti embrioni su "deca izvan materice", saopštio je sud.

Glavni sudija Tom Parker citirao je iz biblijske knjige Džeremaja i Dženesija u svom ličnom dodatnom rezonovanja. A on je rekao: "Narod Alabame zahteva od nas da tretiramo svako ljudsko biće kao dostojanstvo svetog Boga koji je stvorio sve po svom liku."

 

  Reveal hidden contents

Presuda bi mogla da ugrozi formiranje porodice za hiljade potencijalnih roditelja: prema zvaničnoj statistici, do 2 posto porođaja u SAD je, kako se navodi, posledica IVF tretmana, skoro 100.000 samo u 2021. Nekoliko klinika za plodnost u Alabami već je za sada otkazalo sve IVF tretmane zbog presude i istražuju šta ta odluka znači za njih. Da li moraju da čuvaju svako neiskorišćeno, smrznuto, oplođeno jaje zauvek? Da li je zamrzavanje uopšte legalno?

Republikanska partija, koja promoviše obilje dece i apeluje na pristalice koje se bore za život kao biračko telo, sada oseća posledice svog široko rasprostranjenog kredoa "život počinje razmnožavanjem" i bori se da ograniči štetu. Na primer, republikanski zakonodavci na Floridi odložili su glasanje o zakonu o "fetalnoj osobi" posle opšte pometnje, a predsednički kandidat Donald Tramp požurio je da izađe snažno u korist IVF.

 

Imunitet za IVF klinike?

U samoj Alabami, i Senat i Predstavnički dom ispleli su u sredu predloge zakona o vrućim iglama kako bi zaobišli odluku sudije – ne obraćajući se niti dovodeći u pitanje fundamentalno pitanje takozvane "fetalne personiteta". Govorimo o privremenom, specifičnom imunitetu za IVF klinike, koji ne bi trebalo da bude krivično gonjen.

Nije ni čudo što se demokrate poput rep. Krisa Inglanda podsmevaju ovome, dok su neki fundamentalistički hrišćani uznemireni zbog predloga. Među njima će verovatno biti i glavni sudija Tom Parker lično.

To nije prvi put da Parker privlači pažnju radikalnim i religioznim stavovima. Ovaj 72-godišnjak, podsmeh porodice srednje klase iz Alabame, šef Vrhovnog suda Alabame od 2019. godine, učestvovao je u zabavi u znak sećanja na osnivača Kju Kluks Klana. On ne smatra nužno da su presude Vrhovnog suda SAD obavezujuće, a napisao je nekoliko pravnih papira protiv abortusa i istopolnih brakova. On je kastigirao bivšu nacionalnu zaštitu od abortusa, koja je poništena tokom Trampove ere, kao "ustavnu aberaciju". U svojim sudskim presudama, on se redovno poziva na Bibliju. Izričito želi teokratiju.

 

Protiv razdvajanja crkve i države

"Bog je stvorio vladu; činjenica da smo ih pustili da đusu u druge ruke slama mi srce", priznao je Parker sredinom februara na fundamentalističkoj hrišćanskoj TV stanici. Tamo se takođe izjasnio u prilog "Mandata sedam planina", pokreta iz rastućeg hrišćanskog nacionalizma u SAD. Naziva se "dominionista" jer predstavlja pravo na dominaciju. Prema ovoj religiozno zasnovanoj političkoj ideologiji, društvo bi trebalo da bude potpuno određeno hrišćanstvom: "Sedam planina" su sedam oblasti porodice, vere, obrazovanja, medija, umetnosti/zabave, trgovine i vlade. Zvanično odvajanje crkve i države smatra se nesporazumom i aberacijom.

Ima i predstavnika ove ideologije u Predstavničkom domu Američkog kongresa, pa čak i predsednik Parlamenta Majk Džonson ima tendenciju da bude jedan od njih. 2023. godine, 125 članova parlamenta potpisalo je nacionalni zakon "Život u zakonu o začeću". "Dominionizam" je sada stigao na poluge vlasti, kako u zakonodavnim tako i u pravosudnim granama. Tom Parker je stavio u centar pažnje moguće drastične posledice radikalnog pro-životnog pogleda i, pre svega, fundamentalističkog hrišćanstva sa pravom na dominaciju: možda ozdravljujuci šok.

 

 

“Nema više vješalica za kapute” – Francuzi štite prava na pobačaj

Neočekivano jasna većina u parlamentu izglasala je uvrštavanje pobačaja kao "zajamčene slobode" u ustav. Svjetska premijera.

U Francuskoj govore o povijesnom trenutku, o “velikoj lekciji za svijet”. Senat, mali i konzervativni dom francuskog parlamenta, izglasao je u srijedu navečer s neočekivano jasnom većinom uključivanje pobačaja kao "zajamčene slobode" u Ustav Republike. S 267 za protiv samo 50 protiv i 22 suzdržana.

Iznenađenje ovim snažnim glasovanjem bilo je toliko veliko da je veliki broj senatora u Palais du Luxembourg poskočio sa svojih mjesta i glasno zapljeskao - oni sami i svi oni desničarski i reakcionarni kolege koji su bili uvjereni u posljednjih nekoliko tjedana od šablona. Podrška je bila još jasnija u Narodnoj skupštini.

 

  Reveal hidden contents

Posljednja postaja: palača Versailles

Nedostaje još jedna faza, konačno glasovanje, to sada postaje formalnost. Predsjednik Emmanuel Macron poziva parlamentarce oba doma u palaču Versailles sljedećeg ponedjeljka kako bi mogli odlučivati o ustavnim promjenama kao kongres: potrebna je većina od tri petine, odnosno najmanje 555 od ukupno 925 glasova. Ako zbrojite da iz oba doma, ima 760 glasova zastupnika i senatora.

Macron, koji je čvrsto obećao kontroverznu reformu nakon dva neuspjela pokušaja, rekao je nakon glasovanja u Senatu da će ta sloboda za žene sada postati "nepovratna".

 

Avangarda za svijet?

Pa, naravno da to nije sasvim točno, ustavi se mogu mijenjati, što on upravo dokazuje. Ali nije lako. Ovo je prva francuska revizija Temeljnog zakona u šesnaest godina. Nadalje, mišljenje Francuza o ovom pitanju je vrlo jasno. U velikom istraživanju iz 2022. godine 86 posto ispitanika bilo je za to da se pravo na pobačaj, u Francuskoj poznato kao “Loi Veil”, nazvano po tadašnjoj ministrici zdravstva Simone Veil, ugradi u najvažniji pravni tekst. Svjetska premijera.

Francuske feministkinje, koje su se za to borile dugi niz godina, sada vide Francusku kao svojevrsnu avangardu, predložak za moguće imitatore – u trenutku kada se to pravo više ili manje masovno dovodi u pitanje na mnogim mjestima na Zapadu. U SAD-u, primjerice, u Mađarskoj, u Poljskoj, u Italiji, svugdje gdje su jake ili vladaju desničarske tradicionalističke snage ( tekst o pravima na pobačaj u SAD- u pročitajte ovdje ).

Neki francuski konzervativci optužili su sponzore da stvaraju opasnost koja u Francuskoj nije postojala. Osobito je to tvrdilo desno krilo buržoaskih Républicains, čak i više nego lepenisti iz ekstremno desnog Rassemblement Nationala, koji su prethodno činili avangardu protivnika pobačaja. Neki republikanci rekli su da je politika bila čisto simbolična i potpuno nepotrebna.

 

CNews stvara raspoloženje – i mora se ispričati

Ali je li i to istina? Broj protivnika IVG-a, kako Francuzi nazivaju abortus, akronim za “interruption volontaire de grossesse”, možda i nije osobito velik. Ali oni imaju snažne zagovornike, posebno jednog: Vincenta Bolloréa, arhikatoličkog bretonskog industrijalca i medijskog poduzetnika. Prije nekoliko dana emitiranje na Bolloréovom informativnom kanalu CNews izazvalo je veliko uzbuđenje.

Voditeljica emisije “En quête d'esprit” pokazala je grafiku na kojoj su navodno navedena tri najveća “uzroka smrti u svijetu”. Na vrhu je pisalo: "Abortus: 73 milijuna godišnje." Slijede “Rak” s deset milijuna i “Duhan” sa 6,2 milijuna.

Francusko nadzorno tijelo za audiovizualne i digitalne komunikacije primilo je desetke pritužbi protiv nakladnika. CNews se morao ispričati. Također je došlo do velikog bijesa jer deseci tisuća žena diljem svijeta i dalje umiru od tajnih pobačaja.

Uvjerljiv završni govor nagovarača

Možda je slučaj CNews pomogao taboru zagovornika, a možda je čak bio i djelomično odgovoran za iznenađujuće jasan rezultat u Senatu: tu je bio, živopisni dokaz opasnosti ove stalne krhkosti prava i sloboda, posebice onih žena.

Zelena senatorica Mélanie Vogel, koja je mjesecima lobirala u parlamentu i uspjela uvjeriti mnoge konzervativce, emotivno se obratila svojim kolegama nakon glasovanja: “Nema više proizvođača anđela, vješalica, igala za pletenje, mrtvih ljudi. Recimo našim kćerima, našim nećakinjama, našim unukama i njihovim prijateljima: slobodni ste sada i zauvijek.”

 


Beli talibani. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Why are they not probing former first son-in-law Jared Kushner’s arrangement with Saudi Arabia, wherein Kushner’s investment firm received $2 billion from the country’s sovereign wealth fund shortly after leaving the White House?


 

Quote

 

But I want to remind everyone about the real White House crime family. Why did Saudi Arabia give Jared Kushner $2 billion—billion with a *b—*just months after he left the Trump White House? And why did the Saudis spend hundreds of thousands of dollars at Trump properties while he was still the president? We also know that Jared Kushner used his cushy White House job to secure a $100 billion arms deal for Saudi Arabia and did other favors as well. Now, some members of the majority actually agree that this was unethical.


 

 

Quote

As The New York Times reported in 2022, shortly after he left the White House—where he went to bat for Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman following the murder of Jamal Khashoggi—Kushner’s investment firm received a whopping $2 billion from the Saudi Public Investment Fund. That may have struck some people as eye-brow-raising on its own, but making things even more comically corrupt-looking was the fact that the panel that performs due diligence for the Saudi fund concluded Kushner’s firm was “unsatisfactory in all aspects,” and that the country shouldn’t give the former first son-in-law a dime. And then those unequivocal warnings were overridden by the fund’s board, which just so happens to be led by MBS. Kushner, The Times reported, “played a leading role inside the Trump administration defending Crown Prince Mohammed” after Khashoggi’s murder, and urged Donald Trump to support the crown prince, arguing that the whole situation would blow over.

 

The Real White House Crime Family”: Dem Rep. Tells the GOP to Stop Wasting Time With Hunter Biden and Subpoena Jared Kushner

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...