Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, MeanMachine said:

 

Ako se gleda sta je dobro za zemlju onda ono sto se najvise svidja drzavama koje odnose prevagu ne bi trebalo da bude relevantno?

 

Npr imas primer da rudarske drzave su bitne za izbor presednika a rudnici su prakticno socijalisticka ekonomija vec sedam decenija (subvencionisu se vec toliko decenija). Pri tome sama Amerika ima daleko naprednije tehnologije za proizvodnju struje dakle nije neka Tunguzija pa da mora da se oslanja na tehnologiju 19 veka, imala si najveceg proizvodjaca nuklearnih reaktora na svetu WH, koji je sad bankrot, imas fraking industriju koja ne zna sta ce sa gasom koji je mnogo bolja opcija za termoelektrane nego ugalj. Ali jok dacemo jos para u rupu bez dna jer glasaci tih drzava odlucuju. I pored povecanja subvencija odredjeni rudnici su zatvoreni a ni drugi bas ne stoje dobro, jednostavno cena eksplatacije je preskupa sa americkim platama, slican problem su imali Britanosi pa je to Tackerka brutalno resila ali ipak resila.

 

Slicna prica i sa povecanjem broja zaposlenih u proizvodnji tj sivenju gaca da karikiram.

 

Vidi, ja stvarno nisam razumela sta si probao da kazes, da ubedjujem ljude da im je gore kad im je bolje?

Ja rekoh da su Ameri pragmaticni, zabavljas se nezaposlenoscu tamo gde je ima, a nema je kod nuklearnih fizicara.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Vidi, ja stvarno nisam razumela sta si probao da kazes, da ubedjujem ljude da im je gore kad im je bolje?

Ja rekoh da su Ameri pragmaticni, zabavljas se nezaposlenoscu tamo gde je ima, a nema je kod nuklearnih fizicara.

 

Nije posao drzave u kapitalizmu da zaposljava ljude! Nije posao drzave u kapitalizmu da finasira rudnike ako ima alternativnu tehnologiju koju je fino izvozila po svetu.

Westinghouse-ove reaktore danas grade po svetu Kinezi, nemoj mi reci da WH nije mogao da ih gradi sam samo da je u Americi bilo vise sluha za izgradnju nuklearki?

Americki reaktori su pa prilicno matori, dakle ima sta da se gradi, ali reaktori ne odlucuju presednika, vec oko 50.000rudara u par rudarskih drzava, pa ajmo da im damo pare da nas izaberu, a ja obecavam da ce da im krene najbolje cim dodjem na vlast iako decenijama nisu profitabilni.

 

Sto Magi nije lepo odlucila da nastavi da subvencionise rudnike? Nije bila pragmaticna? Naprotiv. Pri tome britanski rudnici su bili drzavni za razliku od americkih koji su privatan biznis subvencionisan od strane drzave?! 

 

Ovaj primer je najjednostavniji sta je problem ali to mozemo primeniti i na skok proizvodnih radnika iako je indeks proizvodnje u padu, sto je rekao Milton kad je u nekoj zemlji video radnike da lopataju asfalt, jel imate neku masinu koja to isto radi, zvanicnik kaze da imamo ali ovako uposlimo vise, pa je onda Milton pitao a sto im ne date da koriste kasike umesto lopata koliko cete tek tad zaposliti radnika.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, MeanMachine said:

 

Nije posao drzave u kapitalizmu da zaposljava ljude!

Posao drzave je da vodi ekonomiju na takav nacin da posla ima za ljude i da drzava napreduje.

A posao politicara je da dobije izbore, pa i kad obecava nebuloze, a kad dobije izbore da usmerava ekonomiju tako da zadovolji razlicite zahteve, nikad nisu svi srecni. Ti sad zapeo za rudare, to je veliki biznis, uticajan biznis. A ne glasaci.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

 

 

 imala si najveceg proizvodjaca nuklearnih reaktora na svetu WH, koji je sad bankrot

 

 

To od 2006 uopste nije americka kompanija vec vecinsko vlasnistvo Toshibe. Kompanija je propala pocetkom 2017. godine, vec 11 godina u japanskom vlasnistvu.

 

Ameri veze sa tim nemaju.

 

Ti si sve pobrkao sa General Electric koji jeste trenutno najveci svetski proizvodjac posle Francuza, koji su isto propali ali ih je kupila francuska drzava, tako da se ocigledno radi o vrlo neprofitabilnom biznisu.

 

Daj se skoncentrirat decko, iznosis neistine.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Daj se skoncentrirat decko, iznosis neistine.

Ja cak i nemam pojma o tom biznisu :classic_smile: Ne razumem forumasa sta pokusava da kaze, da rudnike treba zatvoriti?

Da treba izgraditi nuklearke?

 

Pa to ko predlozi pojesce ga climate change momci.

Link to comment
Share on other sites

Predsednik SAD Donald Tramp smanjio je kaznu bivšem guverneru Ilinoisa Rodu Blagojeviću, koji je osuđen na 14 godina zatvora zbog korupcije 2011. godine.

 

"Da, smanjili smo kaznu Rodu Blagojeviću. Odslužio je osam godina, dug period. Čini se kao dobra osoba, ali ne poznajem ga", rekao je Tramp novinarima.

Trampova odluka dolazi nekoliko meseci nakon najave da njegova administracija razmišlja o smanjenju kazne.

Link to comment
Share on other sites

Istini za volju, prenosim sa diskusije na novinski članak o ovome istom šta je tamo jedan napisao (pazi datume, dan pre nego što je Tramp inaugurisan):

 

Obama pardoned 212 people including these criminals -

James Cartwright, retired United States Marine Corps four-star general, he pleaded guilty to giving false statements to federal investigators in 2016 and was awaiting sentencing. Pardoned on January 17, 2017.

Dwight J. Loving, U.S. Army private sentenced to death in Texas for murdering two taxi drivers in 1988. Commuted to life without parole on January 17, 2017.

Chelsea Manning, U.S. Army whistleblower convicted by court-martial in July 2013, sentenced to 35 years in prison for providing classified documents to WikiLeaks. Commuted on January 17, 2017.

Oscar López Rivera, FALN member sentenced in 1981 to 55 years in prison for seditious conspiracy, use of force to commit robbery, interstate transportation of firearms, and conspiracy to transport explosives with intent to destroy government property, and subsequently to an additional 15 years for attempted escape in 1988. Commuted on January 17, 2017.

What's up with that?

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2020 at 4:05 PM, nonick said:

 

Izgleda Bloomberg-u raste rating nenormalno. 

 

 

Napravice haos. Raste I sad je vec konkurentan u vecini super utorak drzava. Bajden strasno pada, pada I Vorenka. Butidjedj umereno raste, a rastu I Klobucar I Stejer. Znaci potpuni haos medju kandidatima centra I desnice medju demokratama. Glasovi se dele na previse kandidata. Ako neko ne odustane do super utorka bice jako tesko za njih. Bukvalno svi imaju solidne procente. To dovodi do toga da Sanders postaje lider trke u mnogim drzavama bez realnog rasta njegovih procenata. Najgore je sto ne vidim ko bi mogao da odustane do tada. Vorenki I Klobucar idu maticne drzave I nema sanse da ih propuste. Stejeru tek idu drzave u kojima moze da napravi neki rezultat, on je ideoloski blizi republikancima nego ostalim demokratama, ne moze nigde da pobedi, ali racuna na visok procenat glasova na jugu, u Nevadi I jos nekim drzavama tako da nije realno da odustane pre super utorka. Butidjedju sasvim dobro ide. Jedino Bajden, koji je uzasno startovao I kome je pojava Blumberga bukvalno prepolovila podrsku u drzavama koje su trebale da budu njegove. Ipak on I dalje ocekuje ubedljivu pobedu u Juznoj Karolina I da ga ona vrati u zivot. Ja ne mislim da on moze da se vrati pored Blumberga I ostalih kandidata centra. Njegovo vreme je proslo... 

 

Sanders odlicno koristi ovo rasulo medju kandidatima centra I u skoro svim drzavama je konkurentan. Koristi I ocajan start Vorenke I uzima deo njenih biraca. U Nevadi raste I to bi mogla da bude ubedljiva pobeda I odlicna uvertira za super utorak. 

 

Vorenka strasno pada, glasove joj uzima i Blumberg i Sanders, plus je imala los start. Vise nije lider u Mejnu, Sanders sada vodi u polovima, a prvo mesto joj nije sigurno cak ni u Masacusetsu.

 

Najgora opcija koja moza da se desi centristickim kandidatima je da niko ne dodje do elektora u mnogim drzavama I da Sanders sa od 20-30 procenata uzme vecinu ili sve elektore. To bi se desilo kada bi veci broj centristickih kandidata imao oko 15%, a niko ne bi presao taj procenat. Naravno tesko je da bas niko ne predje taj procenat, pogotovo Blumberg koji strahovito raste, ali ima drzava gde je taj scenario moguc. 

 

Ako niko ne odustane, oni su u ozbiljnom problemu. Svakako jedan od dvojca Blumberg/Bajden je visak, jer se radi o potpuno istim kandidatima, a po svemu sudeci taj visak je Bajden. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Posao drzave je da vodi ekonomiju na takav nacin da posla ima za ljude i da drzava napreduje.

A posao politicara je da dobije izbore, pa i kad obecava nebuloze, a kad dobije izbore da usmerava ekonomiju tako da zadovolji razlicite zahteve, nikad nisu svi srecni. 

 

Opa, nismo znali da imamo Bernija među nama. Država da vodi ekonomiju, političari da je usmeravaju? Poprilično smelo od nekoga ko inače ka drugima vrlo lako ispaljuje etikete da su komunisti i slično.

Edited by djole
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, nssa said:

 

Ja taj drugi dijagram nisam ni komentarisao jer je meni glupom vrlo nejasan. Nije mi jasno sta tacno predstavljaju "Goverment jobs" sta "manufacturing Jobs" gde su tu polsovi u sektoru usluga koji raste jako brzo u USA... sta znaci 500k poslova u Jan 2019, ako je po onome sto pise na grafikone to dodatnih poslova samo u Jan 2019, onda je mozda Trumpova administracija kumulativno dodala i vise "goverment jobs" nego Obamina. Meni laiku ispada da se neko igrao brojkama da bi grafikon ispao lep pa necu da se zamajavam sa tim.

 

 

@nonick mislim da imas velikih problema sa citanjem grafikona. Glupo mi da ti objasnjavam jer te ne smatram forumasem kom treba pomoc. :classic_biggrin: Pre ce biti da ne zelis da shvatis.

 

Nije se niko igrao sa brojkama na doticnom grafikonu. Ako imas bilo kakvu nedoumicu idi na sajt federalnog biroa za statistiku gde ces videti isto sto vidis i na grafikonu .....

 

 https://data.bls.gov/timeseries/CES3000000001

 

A za definicije "government jobs" i "manufacturing jobs" imas recnike. To se ne objasnjava.

 

Ne zaboravi da se Hussein Obama nije javljao cesto za vreme predizborne kampanje ....... ali jednom se javio da kaze kako bi svaki novi predsednik koji obecava povecanje poslova u proizvodnji morao imati carobni stapic ...... mislim, bukvalno je rekao magic wand. A zna se i na koga je mislio. :s_d: E moj Husseine ....... nije to bolan bio pos'o za tebe, a svi znamo i kako si ga dobio.

 

Image result for trump gif wrong

 

spacer.png

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ja pretpostavljam da će jedan od dvojca Bloomberg-Biden odustati posle određenog vremena i time omogućiti onom drugom da pobedi. Mislim da je i DS-u jasno da Sanders teško može pobediti Trampa a da ova situacija vodi upravo njegovoj pobedi. Samo da vidimo da li su njih dvojica zreli za tako nešto ili će se inatiti jedan drugom do kraja.

 

Kakava je uopšte pozicija Bloomberga u stranci ?

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, djole said:

 

Opa, nismo znali da imamo Bernija među nama. Država da vodi ekonomiju, političari da je usmeravaju? Poprilično smelo od nekoga ko inače ka drugima vrlo lako ispaljuje etikete da su komunisti i slično.

Nema potrebe za bukvalisanjem, a inace ja nikom ne ispaljujem etikete, ni lako ni tesko.

Nadji mi jednom da sam nekom dala etiketu, pa posle da razgovaramo.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno da takvu yebenu starčinu Dems isturaju za bilo šta. Kao da imaju neki drugi plan, pa čak i da je tačno da je Sanders najpametniji, on možda ne bi ni fizički doživeo sledeće izbore, kamoli da vodi državu  4 + 4 godine posle toga. Mora da je neka njihova igra ili totalno rasulo.

 

Svet ovo gleda i smeje se, ismeva američku demokratiju.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

@nonick mislim da imas velikih problema sa citanjem grafikona. Glupo mi da ti objasnjavam jer te ne smatram forumasem kom treba pomoc. :classic_biggrin: Pre ce biti da ne zelis da shvatis.

 

Nije se niko igrao sa brojkama na doticnom grafikonu. Ako imas bilo kakvu nedoumicu idi na sajt federalnog biroa za statistiku gde ces videti isto sto vidis i na grafikonu .....

 

 https://data.bls.gov/timeseries/CES3000000001

 

A za definicije "government jobs" i "manufacturing jobs" imas recnike. To se ne objasnjava.

 

Ne zaboravi da se Hussein Obama nije javljao cesto za vreme predizborne kampanje ....... ali jednom se javio da kaze kako bi svaki novi predsednik koji obecava povecanje poslova u proizvodnji morao imati carobni stapic ...... mislim, bukvalno je rekao magic wand. A zna se i na koga je mislio. :s_d: E moj Husseine ....... nije to bolan bio pos'o za tebe, a svi znamo i kako si ga dobio.

 

Image result for trump gif wrong

 

spacer.png

 

Nije da bas imam vremena da proveravam podatke..... ja citam grafikon onako kako je prikazan. Na jednoj osi kaze "jobs added" na drugoj su meseci. Posto ne kaze da su dodati (novokreirani) poslovi racunati kumulativno, onda se sa grafika cita da je, recimo, u poslednjem mesecu koji je prikazan kreirano 400k "manufacturing jobs" i 500k "goverment jobbs".

Sada si pokazao drugi grafik koji kaze da je za vreme Trumpove administracije broj svih zaposlenih u sektoru proizvodnje povecao za cca 500k. Grafikoni se ne podudarjau cak i ako uzmemmo da je na prvom prikazano kimulativno dodatih poslova.

Sa druge strane samo poredjenje goverment i proizvodnih poslova nema bas previse smisla jer se izostavljaju poslovi iz svih ostalih sektora koji nisu goverment ali ne spadaju pod proizvodnju; usluge, inzenjering, IT.... a to su poslovi (profitabilniji od proizvodnih) kojima se USA "okrenula" prenevsi proizvodnju u druge zemlje.

 

PS: na grafikonu svih zaposlenih u proizvodnji za poslednjih 10 godina se vidi da je trend poprilicno linearan, pa svako tu moze da izvuce svoje zakljucke, ono sto ja vidim da su u prve 3 godine mandata obe administracije kreirale po cca 500k proizvodnih poslova (01/10 do 01/13 prema 01/17 do 01/20)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

 

 

 

PS: na grafikonu svih zaposlenih u proizvodnji za poslednjih 10 godina se vidi da je trend poprilicno linearan, pa svako tu moze da izvuce svoje zakljucke, ono sto ja vidim da su u prve 3 godine mandata obe administracije kreirale po cca 500k proizvodnih poslova (01/10 do 01/13 prema 01/17 do 01/20)

 

🤣 Nije Hussein Obama nikada kreirao 500 hiljada proizvodnih poslova od 2010 do 2013 nego su pomognute sa 800 milijardi dolara kompanije pocele da vracaju radnike koji su bili otpusteni. :s_d: Nezaposlenost je bila 10%. Tako bi i moja baba Nasta mogla da "kreira".

 

Trump je dosao na 4,2% i zaposlio 500 hiljada, doveo do 3,6%. To je vec kreiranje.

 

Ali nema veze ..... posto ni federalni biro za statistiku nije dovoljno pouzdan izvor informacija pretpostavljam da tu treba i da zavrsimo.

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Nije me mrzelo da odem i proverim informacije koje su me interesovale.

 

ovde je link za ono sto smatram da bi trebalo da se prouci pre nego pocnemo da bilo sta diskutujemo: izvor Federalni Biro za Statistiku - vrlo informativna tabela (i detaljna)

 

https://www.bls.gov/web/empsit/ceseeb1a.htm

 

Par podataka: ukupan broj zaposlenih u USA cca 150 mil, od toga u proizvodnji 13 mil, nesto oko 8%, za poredjenje, recimo, u hotelima i restoranima (svih vrsta) skoro 15 mil, isto toliko u bolnicama i zdravstvenim ustanovama. U privatnom sektoru servisa i usluga radi  preko 100 mil ili 8 puta vise nego u proizvodnji.

 

Valjda je sad jasnije moje pitanje zbog cega je sektor proizvodnje toliko bitan.

 

Plan za sanaciju krize je zapocet u vreme Bush Jr a zavrsen za vreme Obame. 700 ili 800 mlrd nije ni bitno, ono sto jeste bitno da je oko 10% otislo na sanaciju auto industrije a ostatak na finansijski sektor. Kriza i intervencija drzave bi se dogodile bez obzira ko bio predsednik u to vreme.

 

Nesto su  se spominjali rudari kao faktor u izborima : u rudnicima uglja radi 52 000 ljudi. Ako su oni odneli prevagu, svaka cast

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nssa said:

 

 

Valjda je sad jasnije moje pitanje zbog cega je sektor proizvodnje toliko bitan.

 

 

 

Zato što po drugim parametrima statistike Tramp ne može da prismrdi Obaminom mandatu a ulazimo u izbornu trku. Sledeće čime će se Tramp hvaliti je verovatno povećanje izvoza čačkalica iz Misisipija 🙂  , sad će da objave da se izvoz čačkalica povećao pet puta.

 

Meni recimo nije jasno, pošto vidim da se i za vreme Trampa kreiraju Goverment jobs, gde ih to Tramp trpa ako je Obama na taj način zaposlio gomile prekobrojnih. Pa valjda prvo trebaju da iskoriste te prekobrojne pa tek onda nove da zapošljavaju ? Ili je i to izmišljotina koju Tramp koristi za kampanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

 

Zato što po drugim parametrima statistike Tramp ne može da prismrdi Obaminom mandatu a ulazimo u izbornu trku. Sledeće čime će se Tramp hvaliti je verovatno povećanje izvoza čačkalica iz Misisipija 🙂  , sad će da objave da se izvoz čačkalica povećao pet puta.

 

Meni recimo nije jasno, pošto vidim da se i za vreme Trampa kreiraju Goverment jobs, gde ih to Tramp trpa ako je Obama na taj način zaposlio gomile prekobrojnih. Pa valjda prvo trebaju da iskoriste te prekobrojne pa tek onda nove da zapošljavaju ? Ili je i to izmišljotina koju Tramp koristi za kampanju.

 

 

Pa i ti "goverment jobs" su u tri kategorije savezni, drzavni i lokalni : 2.8 mil, cca 5 mil i cca 15 mil respektivno. Nema tu prevelikog uticaja savezne administracije na ukupna povecavanja

 

Ja ne bih da ulazim u diskusiju zbog cega se stisticki brojevi predstavljaju i uporedjuju na nacin na koji se to cini. meni je interesantno da se smetnulo sa uma da je USA krenula da "izmesta" proizvodnju jos tamo '70 tih jer im nije bila dovoljno profitabilna, i sada ce povratak pa recimo i 1 mil poslova (znaci malo vise od 0.5% ukupno zaposlenih) u periodu od 10 godina da spase americku ekonomiju. Ali dobro dodje nekome da objasni kako je 2,000 dodatno zaposlenih rudara pomoglo da se izabere predsednik

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nssa said:

 

 

Valjda je sad jasnije moje pitanje zbog cega je sektor proizvodnje toliko bitan.

 

Bitan je iz psiholosko-strateskih razloga. Manje je mentalnih oboljenja u stanovnistvu zbog osecaja beskorisnosti kada ti je perspektiva da pakujes amazon porudzbine u magacinu, sve kinesko, eventualno vozis viljuskar u istom ako imas zavrsen fakultet. 😂

 

Samim tim manje prizeljkujes da ti neka konobarica obeca kako ce oteti onima koji imaju pa onda ce dati tebi, jer ne radis za 15 dolara na sat, vec za 30, 40, 50 ...... zavisi koliko znas i umes.

 

Mada ...... mozda si primetio ..... ona je izbacila i Amazon iz New Yorka. Sto znaci da ona nije ni za kakav rad, kako moze na Kubi, niko nista ne radi svi cesu yaya, po ceo dan. 🤣

 

Ja uopste nisam pricao o znacaju poslova u proizvodnji, vec o stetnosti drzavnih poslova 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Bitan je iz psiholosko-strateskih razloga. Manje je mentalnih oboljenja u stanovnistvu zbog osecaja beskorisnosti kada ti je perspektiva da pakujes amazon porudzbine u magacinu, sve kinesko, eventualno vozis viljuskar u istom ako imas zavrsen fakultet. 😂

 

Samim tim manje prizeljkujes da ti neka konobarica obeca kako ce oteti onima koji imaju pa onda ce dati tebi, jer ne radis za 15 dolara na sat, vec za 30, 40, 50 ...... zavisi koliko znas i umes.

 

Mada ...... mozda si primetio ..... ona je izbacila i Amazon iz New Yorka. Sto znaci da ona nije ni za kakav rad, kako moze na Kubi, niko nista ne radi svi cesu yaya, po ceo dan. 🤣

 

Ja uopste nisam pricao o znacaju poslova u proizvodnji, vec o stetnosti drzavnih poslova 

 

Pa neces valjda da se zadovoljis da sa fakultetom sklapas nesto u proizvodnji ili vozis viljuskar? Nije mi jasno kako to moze da te izleci od osecaja beskoristnosti bolje nego Amazon? Valjda ces pre sa fakultetom da trazis posao u onih 100 mil servisnih usluga nego u 12 mil proizvodnih.

Zar treba neka velika racunica da pokaze da retko koja proizvodnja moze da izdrzi $30/sat. Pa to je glavni razlog sto GM zatvara svoje fabrike i seli van USA/Kanade. (evo sad i iz Australije, Novog Zelanda). To sto se nekad zivelo lepo od zavrtanja 3 srafa u auto industriji je davno proslo vreme.

 

 

PS: ovo za GM je usko povezano i sa unijom, odnosno bezanjem od iste

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

 

Pa neces valjda da se zadovoljis da sa fakultetom sklapas nesto u proizvodnji ili vozis viljuskar?

 

Sad sam shvatio ....... razmisljam, s kim se ovaj covek svadja, sa mnom sigurno ne, ja nisam rekao nista ni priblizno ........ ustvari ti me zajebavas :roflmao:

 

Dobar si ......... mislio sam da nisi bas bistar, a ustvari sam ja ispao naivan. :s_d:

 

Dobra fora, inzenjeri u proizvodnji sklapaju i voze viljuskare :roflmao:, dobar si, dobar si ..........

2 hours ago, Klotzen said:

 

Zato što po drugim parametrima statistike Tramp ne može da prismrdi Obaminom mandatu a ulazimo u izbornu trku.

 

Hoce li ti parametri statistike ..... ili da ti verujemo na rec :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...