Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, Angelia said:

Nisi, da li je dobra ideja bez obzira ko je predlozio?

 

Ajd procitaj jos jednom. Probaj sva slova od pocetka do kraja. Nebitno ko je predlozio... 

 

7 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ma fantasticna, odusevila sam se odmah... ustedecu jedno 100 dolara godisnje. 

Iskreno, zabole me za tu ideju. Jel znas kako kelneri dobijaju tip? To je mnogo veci problem nego ta usrana dva dolara, mogu da dam i 18% ne moram 20%... 

 

I tip jeste sam po sebi problem, jer mi placamo tudje radnike. Tip treba da je dobrovoljan, a ne da udjem u mol i da kupim krpu i da mi okrenu kasu da platim sa sve ponudom da im ostavim tip?! Ako ne verujes idi i vidi, mislim da je ambercrombi u pitanju... 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ajd procitaj jos jednom. Probaj sva slova od pocetka do kraja. Nebitno ko je predlozio... 

 

 

Znaci nije dobra ideja? Mislim jel mozes da se izjasnis a da mi ne objasnjavas koliko ce da ustede, to znaju ljudi koji dobijaju tip. I zasto tipping nije dobro.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Znaci nije dobra ideja? Mislim jel mozes da se izjasnis a da mi ne objasnjavas koliko ce da ustede, to znaju ljudi koji dobijaju tip. I zasto tipping nije dobro.

 

 

Pa prvo, da im vlasnici restorana ne uzimaju postotak od tipinga zaradili bi mnogo vise. Da ne dele sopstveni tiping na jednake delove medju ostalim kelnerima zaradili bi vise i bila bi bolja usluga. A ako oni ne plate taksu na tiping imace manje para za ss, posto su im plate krs. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Smrtokapa said:

Bajden je bio jedini koga je Tramp imao šanse da pobedi i Tramp je bio jedini koga je Bajden imao šanse da pobedi, tako nekako ispada. :classic_smile:

 

Mada ne bih se ja zaletao još uvek sa prognozom. Tramp će verovatno ostvariti bolji rezultat nego što mu predviđaju ankete, tako je bilo i prošli i pretprošli put.

 

Ne prognoziram, samo trentutno Trampu se gube kecevi iz rukava. Jednostavno ne verujem da ima puno onih koji su glasali protiv Trampa da ce sada da glasaju za Trampa iliti protiv Kamale. Sada ga ljudi jos vise znaju kakav je cirkuzant a sa druge strane ljudi isto tako veruju u cuda.

Sada izgleada tesno, ali ankete su varljive to je sigurno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dragan said:

Procurela tajna platforma stabilnog.

 

 

Uh, on i Elon samo stancaju izmisljotine... a Tejlor ce ga sahraniti. Vec ga je tuzio Sony i Isaak Hayes familija sto je pustao muziku bez dozvole, prozivala ga Celine Dion... bas se blamira za sve pare. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Nisi, da li je dobra ideja bez obzira ko je predlozio?

 

Meni je totalno glupo. Imam nekoliko razloga za protiv, ne znam sta su razlozi za pro. 

 

To je ono slag (cherry on top) na polulisticnoj torti.

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa prvo, da im vlasnici restorana ne uzimaju postotak od tipinga zaradili bi mnogo vise. Da ne dele sopstveni tiping na jednake delove medju ostalim kelnerima zaradili bi vise i bila bi bolja usluga. A ako oni ne plate taksu na tiping imace manje para za ss, posto su im plate krs. 

A da baksis (tiping) ne bude obavezan vec da bude ono sto jeste - cascavanje kelnera/ice za njihov trud mimo cene artikala na kojima vlasnik restorana ionako zaradjuje?

:smiley33:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izgubice nam Trampara i Sjevernu Karolinu u odnosu na 2020. ibogami. Doduse cini se da ce okrenuti Georgiju mada sudeci po napadima na GOP guvernera Georgije moglo bi tu svasta bit. Wisconsin i Michigan polako klize ka rutinskim pobjedama Demsa, Pennsylvanija bi trebala nakon njih, a Arizona i Nevada jos uvijek svasta moze biti. Daj nam jos RFK Jr. na listicima za Texas i Floridu pa da tek show i picvajz za sektu budu potpuni. 

Link to comment
Share on other sites

Jedina sansa da stabilna budala pobedi je da kod vecine prevlada "secanje na stara dobra vremena", kada su kamate, inflacija i cene goriva bili niski (kao da je on imao neki uticaj na to).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

A da baksis (tiping) ne bude obavezan vec da bude ono sto jeste - cascavanje kelnera/ice za njihov trud mimo cene artikala na kojima vlasnik restorana ionako zaradjuje?

:smiley33:

 

Pa tako bi trebalo da bude, ali se pretvorilo u obavezno. 

 

Kelneri imaju plate ispod svakog minimuma i ti kad odes znas da ako ne das, on nije zaradio danas nista i svi jednostavno daju. 

Da bi se zaposlili (ovo je novijeg datuma bezobrazluk) moraju da se sloze da ce deo plate vlasnik da im uzme, cesto ide i do 50%. 

Tip ne dobijaju svaki dan, nego kad dobiju platu jednom nedeljno, dobiju i tip (posto se uglavnom karticama placa)

Tip skupe od svih zaposlenih, deo uzme vlasnik, a ostali deo podeli na kelnere, ali ne kako je koji dobio posto jel, to treba racunati, nego svima na iste casti. Tako da dobijas restoran u kom se jedan satre da usluzu, ostali tipkaju poruke na telefonu... 

 

Sve je postalo krs sa tim tipovanjem. Ali US je tip kultura i tesko da im mozes objasniti da to bas i nije normalno. 

 

Naisla sam na prodavnice u kojima ima da das tip. Tako da bukvalno mi radimo da placamo tudje radnike, ne po zasluzi, nego zato sto je normalizovano... U mnogim restoranima je tip vec automatski ukljucen u racun, tako da ako ne gledas, moze da se desi da platis tip dva puta i onda te to jelo sto ti je neko zapisao sta jedes i stavio tanjir na sto kosta i do 40-45% vise nego sto kosta... Debilana. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa tako bi trebalo da bude, ali se pretvorilo u obavezno. 

 

Kelneri imaju plate ispod svakog minimuma i ti kad odes znas da ako ne das, on nije zaradio danas nista i svi jednostavno daju. 

Da bi se zaposlili (ovo je novijeg datuma bezobrazluk) moraju da se sloze da ce deo plate vlasnik da im uzme, cesto ide i do 50%. 

Tip ne dobijaju svaki dan, nego kad dobiju platu jednom nedeljno, dobiju i tip (posto se uglavnom karticama placa)

Tip skupe od svih zaposlenih, deo uzme vlasnik, a ostali deo podeli na kelnere, ali ne kako je koji dobio posto jel, to treba racunati, nego svima na iste casti. Tako da dobijas restoran u kom se jedan satre da usluzu, ostali tipkaju poruke na telefonu... 

 

Sve je postalo krs sa tim tipovanjem. Ali US je tip kultura i tesko da im mozes objasniti da to bas i nije normalno. 

 

Naisla sam na prodavnice u kojima ima da das tip. Tako da bukvalno mi radimo da placamo tudje radnike, ne po zasluzi, nego zato sto je normalizovano... U mnogim restoranima je tip vec automatski ukljucen u racun, tako da ako ne gledas, moze da se desi da platis tip dva puta i onda te to jelo sto ti je neko zapisao sta jedes i stavio tanjir na sto kosta i do 40-45% vise nego sto kosta... Debilana. 

Pokojni otac mi je bio kelner veci deo zivota, a i ja sam povremeno radio te poslove tako da niko ne moze da me natera da dam baksis ukoliko nisam zadovoljan uslugom.

Ako sam zadovoljan uslugom - baksis ce biti i veci.

Nije do mene nego do osoblja.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Pokojni otac mi je bio kelner veci deo zivota, a i ja sam povremeno radio te poslove tako da niko ne moze da me natera da dam baksis ukoliko nisam zadovoljan uslugom.

Ako sam zadovoljan uslugom - baksis ce biti i veci.

Nije do mene nego do osoblja.

 

Pa da, ali ovo je Amerika. Nije do osoblja, nego do sistema. Sve je tip. Bukvalno sve usluge. Evropljani koji dodju prvi put su u soku. 

Dodje ti majstor da ti popravi nesto u kucu, nesto da ti donesu (namestaj, bilo sta), napravis nokte ili se friziras, odvedes psa na sisasanje... Nema cena, nego cena + tip (20% je uobicajeno). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa da, ali ovo je Amerika. Nije do osoblja, nego do sistema. Sve je tip. Bukvalno sve usluge. Evropljani koji dodju prvi put su u soku. 

Dodje ti majstor da ti popravi nesto u kucu, nesto da ti donesu (namestaj, bilo sta), napravis nokte ili se friziras, odvedes psa na sisasanje... Nema cena, nego cena + tip (20% je uobicajeno). 

Znam, bre - 3.14ckarao sam zbog toga zemljake vlasnike lokala i u Torontu i u Cikagu kad sam onomad bio.

Oces baksis? Sinko, ima da mi promenis pikslu cim vidis u njoj vise od 2 pikavca, da pitas nenametljivo da li jos nesto treba i da se potrudis da se osecam prijatno u tvom lokalu.

Ako to uradis kako treba, dobices i vise od tih podrazumevanih 10-20%.

U suprotnom - dobices samo onoliko koliko kostaju artikli i nista vise, ako ti nije jasno - raspravicu to veoma rado  sa vlasnikom restorana.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Znam, bre - 3.14ckarao sam zbog toga zemljake vlasnike lokala i u Torontu i u Cikagu kad sam onomad bio.

Oces baksis? Sinko, ima da mi promenis pikslu cim vidis u njoj vise od 2 pikavca, da pitas nenametljivo da li jos nesto treba i da se potrudis da se osecam prijatno u tvom lokalu.

Ako to uradis kako treba, dobices i vise od tih podrazumevanih 10-20%.

U suprotnom - dobices samo onoliko koliko kostaju artikli i nista vise, ako ti nije jasno - raspravicu to veoma rado  sa vlasnikom restorana.

 

Ali sto bi se trudio? Ti mu das 20% na racun od 200, a on tih 40 dolara podeli sa ostalima koji ne menjaju piksle i na gazdu koji ga placa krs i dobije 5 dolara. Unistili su bukvalno kvalitet usluge sa tim deljenjem... Mislim, siroti se jos i trude kakav im je tretman. Umesto to da resavaju, oni skidaju taksu, tako da ga uniste i za buducnost. Radice 15 godina kao kelner i racunace mu se plata za social security od 4 ili 8$ na sat... 

 

Ideja je idiotska, bave se glupostima, ono cisto da izgleda da se necim bave... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ali sto bi se trudio? Ti mu das 20% na racun od 200, a on tih 40 dolara podeli sa ostalima koji ne menjaju piksle i na gazdu koji ga placa krs i dobije 5 dolara. Unistili su bukvalno kvalitet usluge sa tim deljenjem... Mislim, siroti se jos i trude kakav im je tretman. Umesto to da resavaju, oni skidaju taksu, tako da ga uniste i za buducnost. Radice 15 godina kao kelner i racunace mu se plata za social security od 4 ili 8$ na sat... 

 

Ideja je idiotska, bave se glupostima, ono cisto da izgleda da se necim bave... 

Zasto bi se trudio? Svako ce pre da ode gde ga ocekuje raspolozeno osoblje nego nadrndan kelner koji mu zakida na kolicini i dodaje cifre na racun po nahodjenju.

Za dobru kafanu je najbitniji kuvar i on se najvise placa zato sto od njegovog rada i kvaliteta istog zavisi da li ce neko doci i, sto je bitnije, da li ce nekom drugom preporuciti dolazak u taj lokal.

Kelneri\ce, sankeri\ce su tu da gostu ucine boravak u objektu prijatnim toliko da pozele da dodju jos koji put, a i da preporuce svojim poznanicima isti kao mesto gde ce se osecati prijatno i gde ce rado doci jos koji put. Ako to uspeju - onda su zasluzili napojnicu (baksis, tip....) i vlasnik lokala ce imati zbog toga mnogo vecu zaradu nego sa fiksnim napojnicama kroz racun.

Kelneri su uvek imali niske plate i od njihove umesnosti je zavisilo da li ce kroz napojnicu zaraditi mnogo vise nego na drugom poslu.

Jednostavno kelneri, taksisti i frizeri su , pre svega psiholozi koji procenjuju sta je potrebno gostu/musteriji i od toga koliko to uspeju da ostvare tokom tog relativno kratkog boravka u lokalu zavisi i njihova zarada.

Vlasnik je vec zaradio kroz cenu artikala\usluga - sve preko toga je njihovo umece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Okupljaju se prohamasovci u Čikagu sa transparentima "Killer Kamala", a demsi u fazonu - tišinčina.

 

Još će da dozvole i prskanje telesnim izlučevinama po aktuelnom predsedniku i aktuelnoj potpredsednici, jer ne smeju da se zamere prohamasovskom elementu i progresivcima od kojih očekuju glasove u novembru...

 

Biće super žurka na ulicama Čikaga ako dođe do najavljenih sto soma demonstranata. Posmatračima u tom slučaju neće biti dovoljne kokice, moraće da se baci nešto i na roštilj dok traje taj cirkus.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

Biće super žurka na ulicama Čikaga ako dođe do najavljenih sto soma demonstranata. Posmatračima u tom slučaju neće biti dovoljne kokice, moraće da se baci nešto i na roštilj dok traje taj cirkus.

 

Raduju te neredi koje prave i koje ce praviti prohamasovci? 

Link to comment
Share on other sites

Što bi mene radovali neredi?

 

Neka raduju Demokratsku stranku, to su njihovi glasači, kao što su se radovali onima koji su spalili policijsku stanicu u Minesoti i kao što se raduju antifi. A nama ostalima sleduju kokice...

 

Možda padne i neki roštilj, ako bude baš uzbudljivo, da ne pijemo pivo na prazan stomak dok gledamo šta se događa. A pošto ćemo za deset godina jesti skakavce, jer goveda emituju štetne gasove i treba ih eliminisati, valja uhvatiti svaku dobru priliku za dobar roštilj...

 

Šalu na stranu, ništa to ne valja i nije uopšte dobro. Transparenti na kojima piše da je Kamla ubica i da treba premestiti rat iz Gaze u SAD su nešto sa čime će se američko društvo tek suočavati u budućnosti.

 

Verovatno i sa težim konsenkvencama u odnosu na ono što će se ovih dana desiti na ulicama Čikaga... Jer možeš da požanješ samo ono što si posejao.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nek grmi jako said:

Što bi mene radovali neredi?

 

Tako si napisao - najavljujes super zurku, i likujes zbog dolaska 100,000 demonstranata...  Rostilj i skakavci za potpuni ugodjaj...

 

34 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Da, to obicno tako biva. Zoves nekog ubicom a onda ides i glasas za njega... 🫤

 

To je u MAGA svijetu normalno - zoves nekoga Hitlerom, pa mu onda budes potpredsjednicki kandidat...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Pricam danas sa nekim koga smatram prijateljem, znamo se par godina, saradjujemo u odredjenoj grani industrije godinama, koja je poprilicno woke, da ne ulazim u detalje, I prica je pocela da dosta igraca cekaju izmedju ostalog kako ce izbori proci. Svesno prenosim anegdotu. 

Nikad pre nismo diskutovali politiku, jesmo pricali o mnogo privatnih stvari, ukljucujuci jedan tezi raskid veze koji je imao. I ja pitam sta mislis kako ce industrija reagovati na rezultate, ako pobedi Kamala ili Tramp. I on kaze, slusaj, ja nikad nisam mislio da bi glasao za Trampa, ali ovo sa Kamalom gde nema platformu, bukvalno mediji je guraju kao popularnu, me zabrinjava. Necu da mi mediji govore za koga da glasam.

Kaze pogledaj Succession (nisam nikad gledala seriju pa idem sa njegovim opisom) kaze da ti ne pokvarim plot, ali ima deo gde ono odlucuju ko ce biti predsednik.  Samo sto ovde mediji pokusavaju da proguraju Kamalu.

Pomenuo je da je ukrala Trampovu platformu za ukidanje poreza na tips, I da je promenila pricu na mnogo tema. 

Generalno sam ga uvek smatrala kao left leaning, California. Nedavno se preselio u Midwest (post covid I post losa veza). Kaze ja znam Kamalu iz Californije I nikad ne bi glasao za nju.

 

I onda vidim Washington Post reakciju na njenu kampanju za kontrolu cena hrane. 

 

Ima smisla - nece covjek da mu mediji, kakvi god da su, govore za koga glasa, pa se vodi onim sto vidi u TV seriji.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa zar nije i kod demokrata normalno da prvo natukneš protivkandidatu problem sa rasom (https://www.cnbc.com/2019/06/27/harris-attacks-bidens-record-on-busing-and-working-with-segregationists.html), pa da mu onda postaneš potpredsednica, kao u slučaju Kamale Haris i Bajdena?!  

 

The pot calling the kettle black... Ili - rugala se sova senici...

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...