Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, Selina said:

Ne, nismo komentarisali. Nancy je izgleda ne samo ime nego i dijagnoza.

U nemackim medijima sam juce,prekjuce, citala o vrlo nezgodnoj situaciji u kojoj se nalazi Kamalin suprug.

Za vreme svog bracnog zivota ( glabvnog, ne ovog cudnog braka) napravio je dete guvernanti svoje cerke,

brak se raspao, ali se ne zna ( za sada) tacno da li je ta devojka rodila dete i ako jeste, gde je dete.

Ona je inace pred stupanje Kamale na mesto potpredsednice  za milion kupila neku finu vilu.

  

 

I nista nece uticati na glasace. Cime god ih pogode imaju sami vec 'puter' na svojim glavama. Nikog nije briga za Kamalinog muza, on nije na listicu. 

 

Spoiler

First-Lady-Melania-Trump-Boobs-Pics-cele

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Meni je dovoljan argument da su ljudi odusevljeni njime i zadovoljni izborom i da ce to biti ono sto ce ih naterati da izadju i glasaju. 

Argument tipa donosi 19 elektorata je ok, ali je pod znakom pitanja. Iako verujem kao i Dragan, da bi entuzijazam bio isti bilo Shapiro, Walz, Kelly, Buttigieg... 

 

Ali ako JD tvrdi, onda nista 😄 U sustini to sto JD tvrdi interesuje samo one koji ce svakako glasati za Trampa i njega, nista ne menja. 

 

Samo da dodam, tim bolje sto Watz-a smatraju manje opasnim po njihov izbor, nece se toliko motivisati da glasaju. Potcenjivanje je jedna od najvecih zabluda. 

Ah mislis mediji ce ignorisati to da li je lagao o svojoj vojnoj karijeri? Meni se cini da ako je tacno, to je krivicno delo, zar ne? Mozda je to vojnim porodicama bitno, sta znam, ja nisam iz vojske.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Ah mislis mediji ce ignorisati to da li je lagao o svojoj vojnoj karijeri? Meni se cini da ako je tacno, to je krivicno delo, zar ne? Mozda je to vojnim porodicama bitno, sta znam, ja nisam iz vojske.

 

Nemam pojma sta da ti kazem toliko je besmisleno.

 

Nema sta da laze, sve pise i pre Vance u njegovoj biografiji. Zaludjujete se, ali kako god... 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Posle prikazanih brojeva koji su i pre krize na berzi i najave recesije ukazivali na težak ekonomski status najvećeg dela stanovništva SAD, kao i brojeva koji pokazuju zašto se osećaju nebezbednim i fizički ugroženim kada je reč o njihovim životima, za pretpostaviti je da te trendove prati i pad nepoverenja u aktuelne institucije sistema.

 

I to zaista jeste tako, što elementarna logika i nalaže, s tim da su se granice pomerile na način na koji je to retko ko očekivao pre stupanja Bajdena na funkciju.

 

Od aprila 2024. godine, naime, svega 22% Amerikanaca kaže da veruje da će vlada u Vašingtonu učiniti ono što je ispravno skoro uvek ili većinu vremena. Prošle godine, 16% je reklo da veruje Bajdenovoj administraciji skoro uvek ili većinu vremena, što je bilo na dnu merenja u skoro sedam decenija anketiranja.

 

Koliki je zapravo to pad poverenja u sistem pokazuje i činjenica po kojoj je oko tri četvrtine Amerikanaca verovalo saveznoj vladi kada je Nacionalna izborna studija počela da postavlja ta pitanja o poverenju. 

 

Poverenje u vladu počelo je da opada tokom 1960-ih, usred eskalacije rata u Vijetnamu, a pad se nastavio 1970-ih sa skandalom Votergejt i pogoršanjem ekonomskih borbi. Poverenje u vladu oporavilo se sredinom 1980-ih pre nego što je ponovo opalo sredinom 90-ih. Ali kako je ekonomija rasla krajem 1990-ih, tako je raslo i poverenje u vladu. Poverenje javnosti dostiglo je najviši nivo od tri decenije ubrzo nakon terorističkih napada 11. septembra, ali je ubrzo posle toga opalo. 

 

Kada je reč o Galupovom tradicionalnom istraživanju poverenja u US insitucije sistema, koje je možda i najrelevatnije te vrste u svetu, Amerikanci trenutno nemaju mnogo vere u Ameriku. Ili bar ne u vlastite institucije, jer je to poverenje na istorijskom minimumu (https://www.theguardian.com/us-news/ng-interactive/2024/jun/11/trust-us-institutions).

 

Godine 2022, Galupova anketa je pokazala da su Amerikanci doživeli značajan pad poverenja u 11 od 16 glavnih američkih institucija.

 

Najveći pad poverenja javnosti zabeležili su Vrhovni sud i Predsedništvo – za 11%, odnosno 15%. Poverenje je takođe palo u medicinski sistem, banke, policiju, javne škole i medije.

 

Stvari se nisu poboljšale 2023. godine: naknadna anketa je pokazala da je nivo poverenja ostao nizak, pri čemu se nijedan rezultat nije značajno pogoršao ili poboljšao.

 

Poverenje javnosti periodično raste i opada, ali ovi brojevi su prilično mračni. Poverenje u institucije nikada nije bilo niže, potvrđuje Džefri Džons, viši urednik Galupove ankete i autor izveštaja za 2022. godinu.

 

Na Kamali Haris je da to poverenje povrati, kao favorit za osvajanje predsedničke funkcije, iako je bila deo istih tih institucija u koje Amerikanci ne samo da ne veruju, već im ne veruju u dosad skoro pa nezabeleženim procentima. 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Nemam pojma sta da ti kazem toliko je besmisleno.

 

Nema sta da laze, sve pise i pre Vance u njegovoj biografiji. Zaludjujete se, ali kako god... 

Nemam pojma stvarno, samo vidim da u medijima ima neka pisma od pre dve godine, vojnika iz njegove jedinice nacionalne garde, koji su ga tada optuzivali da laze. Ne razumem se najbolje u vojsku, samo kazem da ako je tacno moze uticati na misljenje vojnih porodica najvise.

Ali valjda su to proverili.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Na drugoj temi podsetio sam se kako je lord Melburn, suočen sa jednom od pobuna odmah nakon krunisanja kraljice Viktorije, sa mesta premijera objasnio da nemaština i beda teraju ljude na netolerantnost i radikalne poteze.

 

Te sam to podsećanje podelio na topiku povodom nemira u UK...

 

U svetlu te izjave, koju možemo bez problema da transponujemo u aktuelno doba, svedočimo da razne vrste pobuna, netolerancije i radikalizma postaju poligon za svakolike sukobe i podeljenosti.

 

Takođe, granice ispravnosti i političke korektnosti, naravno, zavise od toga ko ih postavlja... A postavljaju ih elite, a ne puki plebs.

 

S tim u vezi, osećaj mnogima govori da Amerika možda nikada nija bila ovako podeljena. Gorke debate koje su nekada bile ograničene na saslušanja u Kongresu i tamne uglove kablovske televizije sada su našle svoj put do svakog dela naših života, od Fejsbuk fidova i tvitova pa sve do porodičnog stola i pokušaja ubistva predsedničkog kandidata. 

 

Pojedina istraživanja, kojima moja malenkost inklinira, zaključuju da je američko društvo postalo - skup plemena. 

 

A taj tribalizam sa različitim kodovima, vrednostima, pa čak i činjenicama, protegao se na skoro čitav svet. U javnim raspravama odbacuju se premise jednih i drugih, sumnja se u motive, preispituju karakteri... Blokiraju se čula za različite perspektive, čak i kad su one belodane i kada brojevi nesumnjivo pokazuju da su dva i dva - četiri. 

 

Saplemenici ispaljuju propagandističke strele ka onom drugom plemenu, kao afrička plemena stotinama godina unazad...

 

Ljudi doživljavaju ove podele na radnim mestima, u susedstvu, čak i u bogomoljama. U medijima se propagandisti rugaju protivnicima zarad jeftinih političkih poena koje dobijaju od ostraščenih gledalaca i razgovaraju jedni preko drugih, sa nepogrešivim instinktom da ne slušaju šta neko drugi misli o predmetnoj stvari. Na internetu su društvene mreže leglo gneva i okrutnosti a istraživanje na tu temu postavljeno je nedavno i na ovom mestu...

 

A mete su, što je najluđe od svega - mahom potpuni stranci, što vidimo i u ovom našem internet kutku.

 

Današnja polarizacija odražava, zapravo, savršenu oluju: uznemirujuće promene u ekonomiji i društvu ostavile su mnoge Amerikance da se osećaju kao stranci u svojoj zemlji. Stare izvesnosti su nestale. Siguran posao, rastuća plata i bezbednost života u komšiluku u kome su se svi poznavali — sve to izgleda kao relikvije nekog prošlog vremena. 

 

Čini se kao da se naporan rad više ne nagrađuje, a jaz između bogatih i siromašnih se povećava svake godine.

 

Mnogi Amerikanci se pitaju kome i čemu još mogu da veruju. Institucije koje su ih nekada vezivale nestaju i svako ima različitu verziju svetskih događaja, pa je teže nego ikada razvrstati činjenice od fikcije.  Čini se da izvori vesti koje pojedinac konzumira samo odražavaju stavove tog konzumenta i njemu sličnih, a kada ljudi objavljuju alternativna mišljenja, često ih napada ljuta rulja. 

 

Stavovi druge osobe nazivaju se glupim ili čak zlim. Najjače se čuju i medijski su najpodržaniji najglasniji i najekstremniji glasovi, a druge jednostavno žele da ugase.

 

Razmišljajući periodično o ovome, često mi je padalo na pamet da je sve otišlo u majčinu kada je Džejn Gudal počela da deli - banane. Jer mi je taj eksperimet otvorio oči i više ih ne zatvara...

 

Naime, u roku od nekoliko godina, ranije miroljubive šimpanze koje je proučavala podelile su se na dva zaraćena plemena. Bande muškaraca iz veće frakcije sistematski su klale svoje bivše saplemenike. 

 

Ideja da je hranjenje šimpanzi izazvalo ubistva pojavila se čim je Gudol objavila svoja zapažanja iz nacionalnog parka Gombe u Tanzaniji. Međutim, kasnije su drugi istraživači prijavili slična ubistva među šimpanzama koje nije dodirivao ljudski kontakt. Uprkos tome, debata je opstala. Da li je plemensko nasilje normalan deo ponašanja šimpanze ili neprirodna posledica ljudskog mešanja?

 

Ali poslednja analiza nakon pet decenija istraživanja šimpanzi, objavljena u časopisu Nature, podržava ideju da šimpanze ubijaju pripadnike drugih plemena iz sopstvenih eko razloga, a ne zbog ljudskog uticaja.

 

Međunarodni tim autora, koji potiče sa 18 istraživačkih lokacija šimpanzi, sakupio je stotine kombinovanih godina posmatranja kako bi stvorio sveobuhvatnu bazu podataka poznatih ili sumnjivih ubistava šimpanzi. Trideset istraživača, predvođenih antropologom Majklom Vilsonom sa Univerziteta u Minesoti, otkrili su da mere ljudskog uticaja, kao što su narušavanje staništa i istorija hranjenja od strane istraživača, nisu imali uticaja na to koliko se ubistava dogodilo na datom istraživačkom mestu. 

 

Umesto toga, ubistva su bila češća u grupama šimpanzi sa više mužjaka i većom gustinom naseljenosti, ekološkim faktorima koji povezuju plemensko nasilje sa nadmetanjem oko resursa.

 

S druge strane, Ričard Vrengam sa Univerziteta Harvard, stariji autor novog rada, dugo je tvrdio da nasilje šimpanzi sugeriše biološki nagon za ratom duboko ukorenjen u milionima godina ljudske evolucije. 

 

Šimpanze su među najbližim rođacima ljudi. Pa ako su oni predodređeni da se tuku i napadaju jedni druge, možda je ovo što nam se dešava i naša  sudbina. 

 

Kao posledica plemenskog okvira u pogledu na svet oko nas.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma stvarno, samo vidim da u medijima ima neka pisma od pre dve godine, vojnika iz njegove jedinice nacionalne garde, koji su ga tada optuzivali da laze. Ne razumem se najbolje u vojsku, samo kazem da ako je tacno moze uticati na misljenje vojnih porodica najvise.

Ali valjda su to proverili.

 

Pa ako nemas pojma a diskutovala bi, onda malo potrazis da se informises, ali ne tamo gde ce da potvrde toje teze, nego tamo gde mozes dobiti tacnu informaciju. 

 

Covek je bio u vojsci, kao i svaki drugi vojnik, ne znam da li znas da oni imaju ugovore od - do datuma, pa kada se priblizilo vreme da kaze hoce produziti svoj servis vojsci, on je rekao da nece. Posle toga je ispalo da se ide u Irak (on je odluku vec napravio) i eto, on nije otisao, kao ni hiljade drugih vojnika koji su uradili isto. 

 

Ali sto tebe brine da li ce Walz uticati negativno na glasace? Pa tebi valjda ide u korist to... Samo ne znam sto mene ubedjujes ovde. Jel treba sada da pricamo o delfin seksu ili sta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nek grmi jako said:
  Hide contents

S tim u vezi, činjenica je da se Amerika nikada nije osećala ovako podeljenom. 

 

 

 

To nije cinjenica. Razumijem zasto to kazes,  i meni se ponekad omakne da kazem isto, ali jednostavno nije istina

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Ispravio sam. Sad piše "osećaj", da ne bi bilo zabune oko toga iako se zna na šta se misli.

 

Zahvalan sam na sugestijii, kao i na tome što vas spojler nije odagnao od ideje da ipak uđete u post.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, PorodicneVrijednosti said:

Sve ljepsi i ljepsi rezultati novih anketa i na nacionalnom nivou i u swing states pa stoga i nervoza raste :classic_love:

Vidim i na drugim forumima se MAGA ekipa uzvrpoljila.

Zao im sto je Kamala napravila los izbor, jer oni zele fer borbu, a ne laku pobedu.

😅

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Vidim i na drugim forumima se MAGA ekipa uzvrpoljila.

Zao im sto je Kamala napravila los izbor, jer oni zele fer borbu, a ne laku pobedu.

😅

 

Trump je poznat po tome sto zeli fer borbu 🙂 

Lijepo je sto istrazivanja javnog mnijenja ukazuju da Trump gubi podrsku:

 

 

ali da ne zaboravimo da je mnogo  onih koje je i dalje jednostavno sramota javno reci da glasaju za Trumpa jer su svjesni sta bi to moglo govoriti o njima, tako da je moguce da postoje  "prikriveni Trump-ovi glasaci" koje necete vidjeti u anketama. 

 

Paralela - prvi izbori u Bosni i Hercegovini 1990. godine - niko koga poznajem godinama nije priznao da je glasao za nacionalne stranke, a one su pobijedile sa 85% glasova.

 

 

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nek grmi jako said:

Jeste, slično je bilo i u anketama devedesetih kada je reč o Šešeljevim radikalima. 

 

 

Da, nije lako pogledati nekoga u oci i dati mu povoda da misli da si sovinista kao Seselj... ili da ne upotrebljavam bilo kakve kvalifikacije - da  misli da si sta god Trump bio... Napisati na ceduljicu i gurnuti u kutiju za koga si glasao je mnogo lakse. Svi se nadaju da niko nece primijetiti njihov litar vode u buretu zajednicke  rakije...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ters said:

 

Trump je poznat po tome sto zeli fer borbu 🙂 

Lijepo je sto istrazivanja javnog mnijenja ukazuju da Trump gubi podrsku, ali da ne zaboravimo da je mnogo  onih koje je i dalje jednostavno sramota javno reci da glasaju za Trumpa jer su svjesni sta bi to moglo govoriti o njima, tako da je moguce da postoje  "prikriveni Trump-ovi glasaci" koje necete vidjeti u anketama. 

 

Paralela - prvi izbori u Bosni i Hercegovini 1990. godine - niko koga poznajem godinama nije priznao da je glasao za nacionalne stranke, a one su pobijedile sa 85% glasova.

 

 

 

Najveci problem je sistem glasanja sa elektorima, pa bukvalno par drzava odlucuje ko ce da pobedi, a ostali mogu da se slikaju. Tramp kada je dobio izbore nije osvojio vecinu glasova, 2020 je izgubio, a sada zavisi od 6 drzava kako ce glasati. Ono sto je Bajden imao 2020 306 elektora, to je sada 303 elektora. Bus je isto pobedio sa manjinog glasova. Ceo sistem ide vise na ruku republikancima jer drze poprilican broj drzava u ruralnoj centralnoj oblasti bez ikakve sanse za promenom. Cak i kada sevne neki tracak sanse, oni prekroje mape. 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Najveci problem je sistem glasanja sa elektorima, pa bukvalno par drzava odlucuje ko ce da pobedi, a ostali mogu da se slikaju. Tramp kada je dobio izbore nije osvojio vecinu glasova, 2020 je izgubio, a sada zavisi od 6 drzava kako ce glasati. Ono sto je Bajden imao 2020 306 elektora, to je sada 303 elektora. Bus je isto pobedio sa manjinog glasova. Ceo sistem ide vise na ruku republikancima jer drze poprilican broj drzava u ruralnoj centralnoj oblasti bez ikakve sanse za promenom. Cak i kada sevne neki tracak sanse, oni prekroje mape. 

 

 

Ma dobro, valjda ce se sa vremenom i te centralne drzave opismeniti.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa tesko, izgleda je glupost zaraznija. 

Nije tesko - osim Utah i Kansas ne postoji drzava koja ima preko 35% visoko obrazovane populacije a da je glasala za Trumpa 2020... Arkansas, Mississippi, Louisiana, West Virginia ce preci taj prag za nekih 10-tak godina po postojecim trendovima i imati priliku da budu protiv Trump-a II 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa ako nemas pojma a diskutovala bi, onda malo potrazis da se informises, ali ne tamo gde ce da potvrde toje teze, nego tamo gde mozes dobiti tacnu informaciju. 

 

Covek je bio u vojsci, kao i svaki drugi vojnik, ne znam da li znas da oni imaju ugovore od - do datuma, pa kada se priblizilo vreme da kaze hoce produziti svoj servis vojsci, on je rekao da nece. Posle toga je ispalo da se ide u Irak (on je odluku vec napravio) i eto, on nije otisao, kao ni hiljade drugih vojnika koji su uradili isto. 

 

Ali sto tebe brine da li ce Walz uticati negativno na glasace? Pa tebi valjda ide u korist to... Samo ne znam sto mene ubedjujes ovde. Jel treba sada da pricamo o delfin seksu ili sta?

Pa to nije ono bas sto govore iz njegove jedinice, ali pusti to bice vise detalja pa cemo videti.

A mene brine zato sto ko god pobedi ja zelim da bude sto bolji. Zato sam mislila da je Shapiro bolji. Recimo zato sto je centrista. Znas ja zivim u ovoj zemlji I moram da trpim svaku budalu na vrhu

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Najveci problem je sistem glasanja sa elektorima, pa bukvalno par drzava odlucuje ko ce da pobedi, a ostali mogu da se slikaju. Tramp kada je dobio izbore nije osvojio vecinu glasova, 2020 je izgubio, a sada zavisi od 6 drzava kako ce glasati. Ono sto je Bajden imao 2020 306 elektora, to je sada 303 elektora. Bus je isto pobedio sa manjinog glasova. Ceo sistem ide vise na ruku republikancima jer drze poprilican broj drzava u ruralnoj centralnoj oblasti bez ikakve sanse za promenom. Cak i kada sevne neki tracak sanse, oni prekroje mape. 

 

USA je republika, sistem je takav da bi drzave imale sto pribliznije jednak uticaj I vaznost.

A ovo na kraju ko da Dems ne prekrajaju mape:)

Kako molim te sistem ide na ruku republikancima kad generalno ide na smenu republikanac I Dems kao predsednici?

Link to comment
Share on other sites

Andjelija, nebitno, covek nije bio u marincima, niti je veteran, niti je ikada tako nesto rekao. Bio je u naiconalnoj gardi. Samo je ukrao glory momenat ovom weirdo pa se uvredi i poceo da trabunja i smislja neke bezveze price. 

 

I hvala uciteljice, da nije tebe ja bih mislila da sam na Marsu... u 3pm vise. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Btw sada sam pogledala podatke, Walz je bio u nacionalnoj gardi 24 godine, a JD Vance je bio 6 meseci kao Marinac u Iraku (sve ukupno oko 2 godine u vojsci). 

 

I njegovi napadi dolaze od Walz-ove izjave da je za kontrolu oruzja i onda je ovaj napravio celu pricu, kao on ide puca okolo, a ovamo bi da kontrolise oruzje, jos laze nusput... i cela cirkusijada je sto je eto on bio 6 meseci u Iraku pa da se to naglasi.

 

 

Nacinalna garda ne ide na ratista inace. 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Andjelija, nebitno, covek nije bio u marincima, niti je veteran, niti je ikada tako nesto rekao. Bio je u naiconalnoj gardi. Samo je ukrao glory momenat ovom weirdo pa se uvredi i poceo da trabunja i smislja neke bezveze price. 

 

I hvala uciteljice, da nije tebe ja bih mislila da sam na Marsu... u 3pm vise. 

 

 

 

Ne, ne, ja bi stvarno volela da cujem kako to sistem ide na ruku Republikancima. Znas neke cinjenice. 

Kako je to stetno sto su ubedili neke drzave da im je bolje da glasaju za Reps, jel mislis da je lose sto su neke drzave plave bez namere da se menjaju? I zasto.

 

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Btw sada sam pogledala podatke, Walz je bio u nacionalnoj gardi 24 godine, a JD Vance je bio 6 meseci kao Marinac u Iraku (sve ukupno oko 2 godine u vojsci). 

 

I njegovi napadi dolaze od Walz-ove izjave da je za kontrolu oruzja i onda je ovaj napravio celu pricu, kao on ide puca okolo, a ovamo bi da kontrolise oruzje, jos laze nusput... i cela cirkusijada je sto je eto on bio 6 meseci u Iraku pa da se to naglasi.

 

 

Nacinalna garda ne ide na ratista inace. 

 

Mmmmm a njegova jedinica isla u Irak par meseci nakon sto je napustio, ustvari ljudi u njegovoj jedinici kazu da je napustio kad su dobili obavestenje da idu u Irak. I kazu da je nekako napustio 2 godine pre nego mu je istekao ugovor. 

To su oni govorili pre 2 godine, znaci pre nego je bilo ko imao ideju ko ce biti kandidat.

I on je rekao da ljudi ne treba da imaju pravo da nose isto oruzje koje je on nosio u ratu, iako rat nije video. 

Evo ja pogledala da vidim da li JD trabunja, text is 2022:

https://alphanews.org/fellow-veteran-speaks-out-on-walzs-misleading-statements-about-military-record/

 

Ima toga jos da se nadje ako potrazis. Sad sta je tacno istina, to ostavljam da vidimo.

Link to comment
Share on other sites

BTW za ljude koji ce reci "pa dobro, samo laze kao I svi drugi" to je samo relativizacija. Kongres pod Obamom je smatrao da je laganje o vojnoj sluzbi dovoljno bitan da donese zakon o Stolen valor, 2005 and ga je i revidirao 2013te, da ukljuci kad to neko radi da bi imao korist. Oba puta zakon je prosao sa bipartisan podrskom. Nisam citala detaljno zakon da li ovo spada pod isti, ali je definitivno osetljivo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

Ne, ne, ja bi stvarno volela da cujem kako to sistem ide na ruku Republikancima. Znas neke cinjenice. 

Kako je to stetno sto su ubedili neke drzave da im je bolje da glasaju za Reps, jel mislis da je lose sto su neke drzave plave bez namere da se menjaju? I zasto.

 

Mmmmm a njegova jedinica isla u Irak par meseci nakon sto je napustio, ustvari ljudi u njegovoj jedinici kazu da je napustio kad su dobili obavestenje da idu u Irak. I kazu da je nekako napustio 2 godine pre nego mu je istekao ugovor. 

To su oni govorili pre 2 godine, znaci pre nego je bilo ko imao ideju ko ce biti kandidat.

I on je rekao da ljudi ne treba da imaju pravo da nose isto oruzje koje je on nosio u ratu, iako rat nije video. 

Evo ja pogledala da vidim da li JD trabunja, text is 2022:

https://alphanews.org/fellow-veteran-speaks-out-on-walzs-misleading-statements-about-military-record/

 

Ima toga jos da se nadje ako potrazis. Sad sta je tacno istina, to ostavljam da vidimo.

 

Andjo, bezveze je rasprava, sad kao merimo ko ima vise servisa u vojsci. Po tome bi moja sestra trebalo da bude automatski predsednik amerike... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...