Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

11 hours ago, Helena said:

Ma skontala sam već to, nego nisam skontala zašto te stvari ne mogu da se dovedu red.

Glupo, nepotrebno, skupo.

 

Zato sto pola od njih od toga profitira, druga polovina koja se buni gubi, a polugu odlucivanja imaju oni koji profitiraju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Zato sto pola od njih od toga profitira, druga polovina koja se buni gubi, a polugu odlucivanja imaju oni koji profitiraju. 

S tim da odnos verovatno nije pola-pola.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Selina said:

Nigde to ne moze da se dovede u red, ni u USA, ni u Nemackoj, a o Srbiji da ne govorimo.

U Nemackoj funkcionisu dobro bolnice, a Eddard tu radi i pise korektno o radu u bolnici.

Tu se prica sa dobrim funkcionisanjem i zavrsava. Termin kod recimo ocnog lekara dobijes

za 8 meseci, kod kardiologa mozda i godinu dana, a ne daj Boze da ti treba recimo nefrolog,

tu valjda ides samo kao hitan slucaj. Sistem je u Nemackoj iz godine u godinu sve gori i gori

i sve skuplji i skuplji jer i pored toga sto ( konkretno ja) placam mesecno 400 evra, drzava

dodaje iz poreskih doprinosa jos toliko za mene, a 2/3 stanovnika ne uplacuje nista, a dobija sve

ili isto sto i ja. 

 

Najskuplji zdravstveni sistem je u USA i iznosi 17,8% BDP, onda dolazi Svajcarska sa 12,4%,

sledi Svedska sa 11,8% i onda Nemacka sa 11,3. Nemacki je sistem osrednjeg kvaliteta, ali jako skup.

Govorim za Srbiju-moglo bi da se sredi, ali ne pre nego što se sudstvo dovede u red.

Ekstremno su retke sudske odluke protiv lekara pa i sestara i kad se zna da su pogrešili toliko da neko umre.

Nisam dugo otvarala onu temu o akušerskom nasilju, pa ne znam ni kako se to završilo.

Uglavnom, to je poenta.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
23 minutes ago, Helena said:

Govorim za Srbiju-moglo bi da se sredi, ali ne pre nego što se sudstvo dovede u red.

Ekstremno su retke sudske odluke protiv lekara pa i sestara i kad se zna da su pogrešili toliko da neko umre.

Nisam dugo otvarala onu temu o akušerskom nasilju, pa ne znam ni kako se to završilo.

Uglavnom, to je poenta.

 

Nije potrebno sudstvo da bi se ljekari koji rade protiv zdravlja ljudi kao Nstorovic  ili ona Stojkovicka izbacili iz ljekarske komore pa se to ne desava. 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Izbacivanje iz lekarske komore ne znači ništa, koliko znam, tu ima nekakav sud časti i to je to.

Oni treba sudski da odgovaraju jer ne postupaju po zakonima RS, konkretno za obaveznu imunizaciju.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

 

Nije potrebno sudstvo da bi se ljekari koji rade protiv zdravlja ljudi kao Nstorovic  ili ona Stojkovicka izbacili iz ljekarske komore pa se to ne desava. 

Koliko znam, Nestorović je isključen iz Lekarske komore. Ili je samo postojao predlog?

Ubeđen sam da je kod nas najveći problem u zdravstvu, loša organizacija nepostojanje sistema, peviše administriranja, pisao sam već, zašto u današnje vreme  ja moram da idem u ordinaciju i na šalter da bih uzeo papir i onda taj isti papir da nosim na drugi šalter da zakažem prijem, koji se najčešće zakazuje za određen datum, svima u isto vreme pa čekaj od 9 do 14 da te primi doktor. U nekoliko privatnih lanaca bonica i domova zdravlja sam odlazio više puta, tražio lekare po spisku specijalnosti, nalazim da većina radi i u džavnim klinikama i u privatnim, To nije samo po sebi loše, mada može da predstavlja problem kada lekar iiz doma zdravlja u kojem je zaposlen upućuje pacijente, preporučuje, u privatnu kliniu u kojoj radi honorarno. Nisam protiv privatnih klinika, naprotiv, lakše bi se rešili problemi u zdravstvu ako biprivatni sistem bio osnov, ako bi i Državno osiguranje plaćalo lečenje u privatnim klinikama.Tako se država ne bi bavila unutrašnjom organizacijom zdravstvenih ustanova, već bi ugovarala cene usluga i kontrolisala kvalitet i standarde. I dalje se ovde vrše neke operacije zbog kojih dolaze pacijenti iz inostranstva, što zbog cene što zbog kvaliteta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

Koliko znam, Nestorović je isključen iz Lekarske komore. Ili je samo postojao predlog?

Ubeđen sam da je kod nas najveći problem u zdravstvu, loša organizacija nepostojanje sistema, peviše administriranja, pisao sam već, zašto u današnje vreme  ja moram da idem u ordinaciju i na šalter da bih uzeo papir i onda taj isti papir da nosim na drugi šalter da zakažem prijem, koji se najčešće zakazuje za određen datum, svima u isto vreme pa čekaj od 9 do 14 da te primi doktor. U nekoliko privatnih lanaca bonica i domova zdravlja sam odlazio više puta, tražio lekare po spisku specijalnosti, nalazim da većina radi i u džavnim klinikama i u privatnim, To nije samo po sebi loše, mada može da predstavlja problem kada lekar iiz doma zdravlja u kojem je zaposlen upućuje pacijente, preporučuje, u privatnu kliniu u kojoj radi honorarno. Nisam protiv privatnih klinika, naprotiv, lakše bi se rešili problemi u zdravstvu ako biprivatni sistem bio osnov, ako bi i Državno osiguranje plaćalo lečenje u privatnim klinikama.Tako se država ne bi bavila unutrašnjom organizacijom zdravstvenih ustanova, već bi ugovarala cene usluga i kontrolisala kvalitet i standarde. I dalje se ovde vrše neke operacije zbog kojih dolaze pacijenti iz inostranstva, što zbog cene što zbog kvaliteta.

Ne.

Država je napravila cirkus od svih javnih ustanova sa čuvenim FT1P politikom.

Svoje ustanove neka kontroliše ona, privatne nek ne dira u kvalitet-ima pravo da traži da osoblje bude školovano (al kako, kad osoblje u državnim ustanovama nije kvalifikovano), i to je to.

Ostalo, uslove i slične stvari nek kontrolišu sami privatnici-ako zajebu, na sud, nezavisan sud koji će suditi kako treba.

Tako k sa državnim, isto.

Zato naglašavam zašto je sudstvo važno.

Ko je spretan i voljan, neka proba da nađe statistiku tuženog i osuđenih.

-zdravstvenih radnika*

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Helena said:

Izbacivanje iz lekarske komore ne znači ništa, koliko znam, tu ima nekakav sud časti i to je to.

Oni treba sudski da odgovaraju jer ne postupaju po zakonima RS, konkretno za obaveznu imunizaciju.

 

 

Znaci - da je struka digla glas i da su ljekari spremni da se bore za cast i etiku svoje profesije.  

Link to comment
Share on other sites

Ja sam više pažnje pridavala kako Amerika bira između dva stara čoveka, upitnog mentalnog zdravlja, ali sad se priča proširila na biranje između kriminalca i senilnog čoveka čiji je sin kriminalac, kojeg on može da pomiluje.

Na šta će ličiti izborna kampanja :classic_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Ja sam više pažnje pridavala kako Amerika bira između dva stara čoveka, upitnog mentalnog zdravlja, ali sad se priča proširila na biranje između kriminalca i senilnog čoveka čiji je sin kriminalac, kojeg on može da pomiluje.

Na šta će ličiti izborna kampanja :classic_rolleyes:

 

Katastrofa. Nesto nisam sigurna da ce Dzo da dobaci do novembra, bas lose izgleda. Prosto zlostavljanje starijih osoba to sto mu rade. 

Verujem da se Tramp nije kandidovao, a morao je da bi izbegao sto vise sudjenja, ni Biden se ne bi ponovo kandidovao. Tako da bi izbegli ovu i ovakvu katastrofu. 

 

Pitanje da li ce Hanter zaglaviti zatvor. To za sta je on optuzen, kazna je i do 25 godina, a u nekim drzavama uopste ne postoje te provere pri kupovini oruzja. Sto se tice pomilovanja Dzo je rekao da ga nece pomilovati, ostaje da vidimo.

 

Tramp je pomilovao njegovu bagru, a 1 jula ce ipak jedan zaglaviti zatvor. Uzasni i jezivi odgovorni za sva ova sranja, Stiv Banon. 

Link to comment
Share on other sites

Ma mogao je Bajden da se kandiduje milion puta, što su ga demokrate birale uopšte?

A o zdravstvenoj prognozi zaista ne bih, ipak to nije vremenska prognoza.

 

A je li baby, kakvo mišljenje imaju ljudi iz tvog okruženja koji su demokrate o Bajdenu?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
34 minutes ago, Helena said:

Ma mogao je Bajden da se kandiduje milion puta, što su ga demokrate birale uopšte?

A o zdravstvenoj prognozi zaista ne bih, ipak to nije vremenska prognoza.

 

A je li baby, kakvo mišljenje imaju ljudi iz tvog okruženja koji su demokrate o Bajdenu?

 

Pa to moze da se kaze za svakog. Mogao je da se kandiduje, pa sto su ga birali...

 

Bajden je neko ko ima veliko politicko iskustvo, bio je i potpredsednik, smatrano je da je najpouzdaniji kandidat da dobije trku protiv sedeceg predsednika - Trampa. (Iako je licno mislim da bi bilo ko dobio trku protiv Trampa 2020). Ali eto, oni su tako izabrali. 

 

Ne cini ti se mozda logicnije pitanje zasto su republikanci za ovu godinu izabrali Trampa? Nekoliko puta izgubio na sudu, pa evo i kriminalno osudjen, poneo drzavne tajne kuci gde izgleda da su pretabacili na kompjuter, plus gomiletinu gluposti sto je rekao i napravio u prve 4 godine.... Pola njegove administracije zavrsilo u zatvoru, namestanje glasanja - elektora gde jos uvek isplivavaju zatvorske kazne...  (ne i ne, nije politicki motivisano, jednostavno, ne krsi zakon ako neces u zatvor, ali mislili su da mogu sta im padne na pamet). Mislim, mnogo veci razlozi da ne kandidujes bas tog lika, ali eto... on je showman koji pravi cirkus gde god se pojavi i izaziva paznju, ima triger reci za onu masu gde je dosta dve reci da ih ubedis. U masi neobrazovanih glasaca kojih ima ihaj, znaju da ce dobiti glas, bez obzira sta je uradio ("da ubijem nekog na petoj aveniji, necu izgubiti glas" - i to je jedino istina sto je izgovorio u poslednjih 8 godine - tj. u toku celog zivota). 

 

O Bajdenu niko nista apsolutno ne prica, osim da je jedva ziv (cak i Trampovim glasacima je to najveci 'problem'). To jedino cujem. Doduse, Trampovci tu i tamo odvale nesto protiv Bajdena, uglavnom 'aha, a Hanterov laptop,' 'a Obama je..' i tako to. Republikanci imaju ogroman problem sa imigracijom (cak donekle isfabrikvanom da bi imali politiku za koju se bore), gej populacijom, trans populacijom, abortusom (pogotovo onim posle porodjaja), i to sto misle da su beli strejt ljudi u losijem polozaju jer svi imaju ista prava.

 

Fakticki, niko od onih koji ce ponovo glasati za Bajdena, ni pod kojim uslovima ne bi glasalo za Trampa, pa sve i da ovaj puzi na kolenima. A i obrnuto. Oni sto nece glasati za svoju opciju zato sto su njih dvojica u pitanju, ce ostati kuci. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je meni (bar mislim) zašto su Trampa kandidovali, sama si dala odgovor, njemu samo treba SPC i Porfirije i to je to.A takvi su i njegovi glasači.

Bajden i dalje misterija 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Helena said:

Ma jasno je meni (bar mislim) zašto su Trampa kandidovali, sama si dala odgovor, njemu samo treba SPC i Porfirije i to je to.A takvi su i njegovi glasači.

Bajden i dalje misterija 

 

Pa napisala sam ti. 

Normalnije je (ne kazem da je praksa) da predsednik bude neko sa iskustvom, a Bajden ga ima, ceo zivot je u politici, bio potpredsednik (izes ga, cak i za posao u smoposluzi ti traze neko radno iskustvo). A nominovali su ga zato sto su ostali bili poluanonimi ili anonimni sirem glasackom telu, a Tramp (americka Karleusa) je bio na drugoj strani. Bilo je logicnije da ce neko kao Bajden osvojiti vise glasova nego neko kao npr Booker ili Buttigieg. 

 

Americki izbori su ti uglavnom kao pozorisna ili cirkuska predstava, najpoznatiji osvoji najveci aplauz. Ljudi niti zele, niti vole, niti imaju vremena da se podublje informisu o anonimusima i slusaju sta govore, da bi to bilo u stilu birali po zaslugama. 

 

2020 Bajden je bio najlogicniji izbor. Nazalost. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Dzoni_m said:

Nisi imao pojma jer tako nesto i ne postoji. Nikakav dogovr nije istekao. Crva nije ni bilo

 

https://www.msn.com/en-us/money/markets/reports-of-the-petrodollar-system-s-demise-are-fake-news-here-s-why/ar-BB1ogXAn?ocid=BingNewsSerp

 

 

 

 

Quote

According to Donovan and others who emerged on social-media to debunk the conspiracy theories, a formal agreement demanding that Saudi Arabia price its crude oil in dollars never existed. Rather, Saudi Arabia continued accepting other currencies — most notably the British pound — for its oil even after the 1974 agreement on joint economic cooperation was struck. It wasn’t until later that year that the Kingdom stopped accepting the pound as payment.

 

Dakle nije bilo dogovora u vezi prodaje nafte za dolar ali vrlo brzo posle dogovara Kisindzer princ Fahdu, kuca Sauda prestaje da prodaje naftu za funtu. Takodje kasnije pominje i ovo:

 

Quote

Perhaps the closest thing to a petrodollar deal was a secret agreement between the U.S. and Saudi Arabia reached in late 1974, which promised military aid and equipment in exchange for the Kingdom investing billions of dollars of its oil-sales proceeds in U.S. Treasurys, Donovan said. The existence of this agreement wasn’t revealed until 2016, when Bloomberg News filed a Freedom of Information Act request with the National Archives.

 

Elem mozda su Saudi zbog ogromne kolicine dolara (bukvalno ogromne bio je neki ranije podatak koliko su im misevi ostetili novacica koje su drzali u vrecama) odlucili se na to da prodaju samo naftu za dolar jer ako pukne Amerika sta ce sa tim silnim dolarima koje su imali. Elem Amerika je zbog ukidanja zlatnog dolara (zbog troskova rata u Vijentamu) bila u ozbiljnoj problemu.

 

Ovi koji pisu da je dogovor istekao moguce da to pisu vise metaforicki tj da jasnog dogovora nije bilo vec da sad posto je kraljevina odlucila da naftu prodaje i za druge valute predpostavljam evro i juan to su im ipak najveci kupci nafte.

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Saudijska valuta je vezana za vrednost dolara. 3,75 za dolar. Pre nego što krene da radi bilo šta na štetu dolara valjda će prvo da razdvoje svoju valutu od dolara jer ako to ne urade radiće direktno na štetu svoje valute.

 

Po meni pusti snovi rusofila i ništa više.

Link to comment
Share on other sites

Sada sam vec sigurna da je predsednik Biden umro ali demokratama to niko nije javio...Kolega bohumilo ga je odavno zvao Lesina sto znaci odavno je znao...

 

Kada se demsima priopci da im je predsednik preminut, oni ne veruju, kazu - to su lazne vesti ili nije jos umro ili potpuno je vitalan i tako to...Naravno da ne mislim da on sada donosi neke bitne odluke ali postoje ljudi koji su sokirani misleci - gde ce nas ovo cudo odvesti i sta ce jos takav mentalno potonuo predsednik jos odluciti ...

 

Videi su teski za gledanje, neprijatni....i tuzni, a jos je neprijatnije posmatrati Kamalu kako se pravi da je sve ok...a jos jos jos neprijatnije zamisliti Kamalu na mestu Bidena. On je bar star i bleskast, a ona samo bleskasta....

 

Ima jos ali necu sve u ovaj post bice gusto.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...