Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 5/16/2024 at 5:05 PM, DJORDJE said:

Vrlo povrsan clanak za nekoga ko pokusava da pravi analizu zdravstvenog sistema u SAD, mislim na autora ne na tebe. Ne znam o kojoj se univerzitetskoj bolnici radi, ima ih barem 10tak u tom kraju, ali mi prica o cekanju satima i lezanju u hodniku ne deluje realno. Ne kazem da takvih slucajeva nije bilo tokom COVID-a, elementarnih nepogoda ili nekih masovnih nesreca sa desetinama povredjenih, ali su ER u Americi daleko efikasniji od onih u UK ili Spaniji , navodim dve sa kojima imam iskustva. Cak i u Meksiku imam bolje iskustvo od Evrope, doduse radilo se o privatnoj bolnici, u drzavnoj bi verovatno cekao satima.

Kontrole cena nema, zdravstvo je privatno, a u kapitalizmu drzava ne moze da kontrolise cene privatnim firmama, osim mozda kod Vucica i Putina. Osiguranja sa bolnicama imaju utvrdjen cenovnik za usluge, a ako udjes bez osiguranja mogu da ti naplate koliko hoce. Za coveka koji je dopisnik to ne bi trebalo da bude iznenadjenje, a jos manje bi trebao da bude iznenadjen cenama, posto se turisti koji dolaze u SAD upozoravaju da je zdravstvo skupo i da je preporucen da imaju putno osiguranje. 

Pogresan mu je i zakljucak oko birokratije u zdravstvu, nije posledica zastarele tehnologije vec onoga sto se zove outsourcing. Smanjuje se broj zaposlenih zarad profita i trosak prebacuje na korisnike/pacijente.
Poredjenje Svajcarske sa SAD je  smesno, Svajcarska je velicine DC metro zone.

Uzgred, ovde je vrlo popularno i osiguranje za kucne ljubimce,  poseta veterinaru specijalisti lako moze da izadje na $10,000, poslednje 2-3 godine cene su otisle barem 30%.

 

Problem je što osiguranje i bolnice često imaju dil pa naduvaju cenu copaya. Već sam pominjao slučaj operacije kuka gde je copay bio sulud ali naleteli su na lika koji je ranije radio čini mi se ko knjigovođa bas u nekoj osiguravajucoj kući pa ih je pocepao ko svinja masa džak. Medicinske srafove su pokušali da mu naplate 10puta skuplje npr. 

 

Jednostavno Amerika nema slobodno tržište privatno zdravstva. Ona mala folirantkinja zaboravih ime što je "smislila" revoluciju u analizi krvi je bila u pravu što se tiče tih analiza. Bilo gde u svetu možeš da zahtevas i naravno platiš analizu krvi dok u ne malom delu Amerike tako nesto ili nemoguće ili daleko skuplje nego kad ideš preko kartela osiguranja.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 1:24 PM, bohumilo said:

Da, da, lepo rečeno. Amerika se vratila. Ovde se može videti i snimak govora:

  Reveal hidden contents

A, naravno, potpuno je nevažno što intervju još nije izašao, kompletna konsternacija na Dvoru je zbog Takera i samo zbog njega, Putin i intervju tu nemaju veze, oni su - u smislu koji ove reči imaju na jednom istaknutom mestu u udžbenicima istorija za 8. razred u Srbiji - "samo neposredan povod".

 

Prosto, mister Karlson se ne hće u lance svezati, ne hće da klekne - zajedno sa lažnim novinarima, plastičnim guzicama iz Holivuda, loptašima i akademicima koji su pisali proglase kako maoističke teorije zavere i nasilje nad Amerikom imaju prvenstvo čak i nad pandemijom - pred Kulturnom revolucijom, nego zadrža za sebe autonomiju i slobodu da kaže istinu, da kaže da je car go, da kaže šta misli, da intervjuiše koga hoće, i uz sve to postade jedan od najvažnijih novinara na svetu, a lažnjaci ostadoše svezani jednako kako i biše, a jednako ih niko ni za šta nit slušaše niti pitaše. Za Takera je bilo predodređeno isparavanje, komsomolci su mu obigravali oko kuće:

...a ne ovolika popularnost i uticaj. Problem totalitarizma (jedan od problema) je postojanje pozitivne zavisnosti između stepena represije i marginalnog proizvoda od hrabrog i javnog govorenja istine. Šicer, kao predstavnik ekstremno represivnog totalitariznma, mora da lovi čak i ko je napisao da "student nije zapalio žito", jer je marginalni proizvod čak i tako banalnog akta tu izuzetno veliki. Ovo objašnjava i zašto T. (ali i sam akt najurivanja komunista WC šoljom iz Tvitera) ima ovako veliki marginalni novinarski proizvod i uticaj.

bohumilo:

"Prosto, mister Karlson se ne hće u lance svezati, ne hće da klekne - zajedno sa lažnim novinarima, plastičnim guzicama iz Holivuda, loptašima i akademicima koji su pisali proglase kako maoističke teorije zavere i nasilje nad Amerikom imaju prvenstvo čak i nad pandemijom - pred Kulturnom revolucijom, nego zadrža za sebe autonomiju i slobodu da kaže istinu, da kaže da je car go, da kaže šta misli, da intervjuiše koga hoće, i uz sve to postade jedan od najvažnijih novinara na svetu, a lažnjaci ostadoše svezani jednako kako i biše, a jednako ih niko ni za šta nit slušaše niti pitaše. Za Takera je bilo predodređeno isparavanje, komsomolci su mu obigravali oko kuće:"

 

Tucker Carlson actually did it - his show is now allegedly being broadcast by Russia 24 channel.

https://x.com/P_Kallioniemi/status/1653350200176459780

 

To je pravo novinarstvo, a ne oni wokestaljinistimaoistikomunistickiprogresivci.

 

 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Majority of Americans wrongly believe US is in recession – and most blame Biden

 

Exclusive Harris poll for the Guardian shows 55% believe economy is shrinking, in troubling sign for president’s re-election bid

 

Nearly three in five Americans wrongly believe the US is in an economic recession, and the majority blame the Biden administration, according to a Harris poll conducted exclusively for the Guardian. The survey found persistent pessimism about the economy as election day draws closer.

The poll highlighted many misconceptions people have about the economy, including:

55% believe the economy is shrinking, and 56% think the US is experiencing a recession, though the broadest measure of the economy, gross domestic product (GDP), has been growing.

49% believe the S&P 500 stock market index is down for the year, though the index went up about 24% in 2023 and is up more than 12% this year.

49% believe that unemployment is at a 50-year high, though the unemployment rate has been under 4%, a near 50-year low.

Many Americans put the blame on Biden for the state of the economy, with 58% of those polled saying the economy is worsening due to mismanagement from the presidential administration.

The poll underscored people’s complicated emotions around inflation. The vast majority of respondents, 72%, indicated they think inflation is increasing. In reality, the rate of inflation has fallen sharply from its post-Covid peak of 9.1% and has been fluctuating between 3% and 4% a year.

In April, the inflation rate went down from 3.5% to 3.4% – far from inflation’s 40-year peak of 9.1% in June 2022 – triggering a stock market rally that pushed the Dow Jones index to a record high.

Link to comment
Share on other sites

 

Inace ne praktikujem da samo ostavim kopirani tekst bez komentara, ali moze ponekad, na opcu radost, da prodje i bez mojih komentara 

 

Antony Blinken has indicated that he will work with American lawmakers on potential sanctions against the International Criminal Court :classic_ohmy: after it sought arrest warrants for Israel’s prime minister and defence minister, setting the stage for a confrontation with the world court in the Hague.

ICC prosecutor Karim Khan on Monday applied to have warrants issued for Benjamin Netanyahu and Yoal Gallant as well as Hamas leaders Yahya Sinwar, Ismail Haniyeh and Mohammed Deif, accusing them of war crimes and crimes against humanity in the Gaza Strip and Israel.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Zaboravih da dodam da je ovaj iz teksta iznad - Haniyeh Ismail, stigao u Iran na sahranu svom sefu. Ali bez brige, nema straha od toga da ga uhapse obzirom na optuzbe iz medjunarodnog suda. :wink2:

 

Dok bi recimo, Norveska, tako se izjasnjava, odmah uhapsila Bibija ako bi se sudski nalog potvrdio. Ne kazu da li bi uhapsili ovog haniyeha ili sinwara ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dragan said:

Majority of Americans wrongly believe US is in recession – and most blame Biden

 

Exclusive Harris poll for the Guardian shows 55% believe economy is shrinking, in troubling sign for president’s re-election bid

 

Nearly three in five Americans wrongly believe the US is in an economic recession, and the majority blame the Biden administration, according to a Harris poll conducted exclusively for the Guardian. The survey found persistent pessimism about the economy as election day draws closer.

The poll highlighted many misconceptions people have about the economy, including:

55% believe the economy is shrinking, and 56% think the US is experiencing a recession, though the broadest measure of the economy, gross domestic product (GDP), has been growing.

49% believe the S&P 500 stock market index is down for the year, though the index went up about 24% in 2023 and is up more than 12% this year.

49% believe that unemployment is at a 50-year high, though the unemployment rate has been under 4%, a near 50-year low.

Many Americans put the blame on Biden for the state of the economy, with 58% of those polled saying the economy is worsening due to mismanagement from the presidential administration.

The poll underscored people’s complicated emotions around inflation. The vast majority of respondents, 72%, indicated they think inflation is increasing. In reality, the rate of inflation has fallen sharply from its post-Covid peak of 9.1% and has been fluctuating between 3% and 4% a year.

In April, the inflation rate went down from 3.5% to 3.4% – far from inflation’s 40-year peak of 9.1% in June 2022 – triggering a stock market rally that pushed the Dow Jones index to a record high.

Dakle, većina stanovništva je funkcionalno nepismena, a veliki broj istih guta GOP splačine sa kojekakvih kaljuga MAGA internet.

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2024 at 9:48 PM, Helena said:

Kako pacijent na dijalizi može da kupi osiguranje?

Ili pacijent sa karcinomom, HIV-om etc

 

 

Eto vidis danas razgovaram sa  suprugom i objasnjavam joj kako je rodjak zavrsio,u bolnici i familija mora da mu donese pidzamu, peskire, lekove. Ona me gleda kao da sam pao sa Marsa, kakva je to bolnica koja nema lekove? Sve je placeno , a onda ti zakazu operaciju za 2-3 godine.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Mama_mia said:

P.S. Zaboravih da dodam da je ovaj iz teksta iznad - Haniyeh Ismail, stigao u Iran na sahranu svom sefu. Ali bez brige, nema straha od toga da ga uhapse obzirom na optuzbe iz medjunarodnog suda. :wink2:

 

Dok bi recimo, Norveska, tako se izjasnjava, odmah uhapsila Bibija ako bi se sudski nalog potvrdio. Ne kazu da li bi uhapsili ovog haniyeha ili sinwara ...

 

 

Sedeo je jel u prvom redu, drzao je i neku govoranciju ( ali ne konkretno na sahrani nego valjda na ulici) rekavsi da je Iran najveci

saveznik Hamasa i da se nada da ce tako i ostati, a narod onda horski vice "Smrt Izraelu".

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Selina said:

Sedeo je jel u prvom redu, drzao je i neku govoranciju ( ali ne konkretno na sahrani nego valjda na ulici) rekavsi da je Iran najveci

saveznik Hamasa i da se nada da ce tako i ostati, a narod onda horski vice "Smrt Izraelu".

 

....taj poklic je inace nesto uobicajeno po celom BI, jako davno na ovom ili prethodnom forumu, sam napisala kako se tamo deca igraju na ulici i izvikuju smrt americi i smrt izraelu, obrisan mi je taj post, mislim da ljudi i forumasi to nisu verovali ....Ali mozda i svet jednom poveruje iako mislim da je trebalo da znaju jos kada je prvi uzviknuo ko je sejtanov miljenik. Opet normalni ljudi misle - ma to su samo floskule a ne iskreni porivi. Pa dobro onda, neka misle tako.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DJORDJE said:

Eto vidis danas razgovaram sa  suprugom i objasnjavam joj kako je rodjak zavrsio,u bolnici i familija mora da mu donese pidzamu, peskire, lekove. Ona me gleda kao da sam pao sa Marsa, kakva je to bolnica koja nema lekove? Sve je placeno , a onda ti zakazu operaciju za 2-3 godine.

 

Tema je Amerika, progledala ja.

Jel supruga i ti nemate nekog u Nemačkoj npr da vidite da li treba pidžama i ostalo?

Mada i ovde, dijaliza ide redovno i HIV pozitivni dobijaju lekove redovno.

Ti se pišeš obrazovanim iseljenikom, čuo si za gospođu Mid koja je kazala da je prvi dokaz civilizacije srasla butna kost u čoveka.

Da li bi ta kost danas srasla u Americi?

Link to comment
Share on other sites

Možeš pisati "na moju žalost", ali ako to Amerikanci žele, on će pobediti.

Stalno se pozivamo na demokratiju kao tekovinu modernog društva.

Evo nam je.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Možeš pisati "na moju žalost", ali ako to Amerikanci žele, on će pobediti.

Stalno se pozivamo na demokratiju kao tekovinu modernog društva.

Evo nam je.

 

'Na zalost' je da tekovinu modernog demokratskog drustva moze da vodi osudjeni krimos zato sto je deo americkog stanovnistva totalno ignorantan i/ili neobrazovan, kao i bilo gde drugde.

Pitanje je mozda bolje, pod takvim glasackim telom koliko ta i takva demokratija moze da opstane? 

 

Nista nije nigde zagarantovano, iako oni misle da jeste, jer drugo ne poznaju i desava se tamo negde nekom drugom. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

Šta to znači u predsedničkoj trci, jel može da se kandiduje?

Kazna koju ce sudija danas, sutra propisati, moze da bude zatvor, pare ili uslovna.

On ce se zaliti nekom visem sudu, a zalba ce biti resavana i posle izbora, ali ( hipoteza)

ako Tramp pobedi i postane predsednik, a ovaj visi sud odluci da je prva kazna u redu, onda imamo predsednika

USA koji komunicira sa Belom kucom iz zatvora😄

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Kazna koju ce sudija danas, sutra propisati, moze da bude zatvor, pare ili uslovna.

On ce se zaliti nekom visem sudu, a zalba ce biti resavana i posle izbora, ali ( hipoteza)

ako Tramp pobedi i postane predsednik, a ovaj visi sud odluci da je prva kazna u redu, onda imamo predsednika

USA koji komunicira sa Belom kucom iz zatvora😄

 

Ali, koji ne moze da glasa. Cirkus.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

A tema zamalo da zamre....Trump, zaista nenormalan lik, taj dize ljude iz mrtvih, trenutno najpopularnija licnost na svetskom nivou, ok osim Djokovica...

 

Na stranu ocekivano demoktasko likovanje zbog odluke porote, nego da ne ispadne da Trumpu kriminalni dosije postane vetar u jedra...Sada ispada kao neko pitanje, a vec smo komentarisali impakt sudjenja na izbore, da li ce Mucenik postati predsednik?

 

....Svi zatvorenici su sada njegovi glasaci :lol_2:

 

 

Secate se Folsom prison blues? Tako ja to zamisljam da ce izgledati peti novembar o.g. uzivajte:

 

 

 

 

edit: From just minutes after the sham trial verdict was announced, our digital fundraising system was overwhelmed with support, and despite temporary delays online because of the amount of traffic, President Trump raised $34.8 million dollars from small dollar donors" 

 

 

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

Donald Trump and Elon Musk have discussed a possible advisory role for the Tesla leader should the presumptive Republican nominee reclaim the White House, the latest sign that the once-frosty relationship between the two men has thawed.

 

Tramp vec pravi vladu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...