Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 minutes ago, Baby said:

 

Pa citam i ne razumem sto se bunis ako pisemo sustinski isto?! 

To je ono sto i demokrate predlazu, a republikanci prave dramu od toga kao ukidanje drugog amandmana...

Pa nisam se ja bunila nego ti.

A definitivno to nije ono sto Dems predlazu, oni predlazu centralizovanu odluku na federalnom nivou i oduzimanje oruzja. A to jeste ukidanje 2gog amandmana.

 

Znaci ja nemam nista protiv red flag laws, dok ne ulaze u sferu drugog amandmana, nista mi ne smeta da se uvede neki test mentalne stabilnosto ili cak i test da neko zna da koristi oruzje, mislim da svako ko poseduje oruzje treba da bude obucen da ga koristi, cuva i obezbedi.

 

Jel se slazes sa time da gradjani drzave odluce koji je njihov limit, i da se sprovede neki red flag law, koji sprecava legalno posedovanje oruzja za mentalno obolele?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Pa nisam se ja bunila nego ti.

A definitivno to nije ono sto Dems predlazu, oni predlazu centralizovanu odluku na federalnom nivou i oduzimanje oruzja. A to jeste ukidanje 2gog amandmana.

 

Znaci ja nemam nista protiv red flag laws, dok ne ulaze u sferu drugog amandmana, nista mi ne smeta da se uvede neki test mentalne stabilnosto ili cak i test da neko zna da koristi oruzje, mislim da svako ko poseduje oruzje treba da bude obucen da ga koristi, cuva i obezbedi.

 

Jel se slazes sa time da gradjani drzave odluce koji je njihov limit, i da se sprovede neki red flag law, koji sprecava legalno posedovanje oruzja za mentalno obolele?

 

Pa kad kazes 'maltretirati normalne zbog manjine' ne znaci bas da mislis da treba kontrola. Od kada pisemo o ovim temama prvi put si sada napisala da treba test ili sta vec predlazes, do sada si pisala o drugom amandmanu. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Baby said:

 

Pa kad kazes 'maltretirati normalne zbog manjine' ne znaci bas da mislis da treba kontrola. Od kada pisemo o ovim temama prvi put si sada napisala da treba test ili sta vec predlazes, do sada si pisala o drugom amandmanu. 

Ja sam to vise puta pomenula.

 

Ali da li se slazes sa mojim principom, a ako ne kako i zasto?

 

Edit: Znaci, svaka drzava ima pravo da odluci koliko kontrole uvodi na njihovom lokalnom nivou, a najbolje bi bilo da ima red flag zakone koji ukljucuju test mentalne stabilnosti za osobu koja kupuje oruzje, i mozda cak i proficiency test da zna da rukuje oruzjem.

 

Cool? Slazes se sa time da bi to bio dobar sistem koji mozes da podrzis?

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

To da je drugi amandman poslužio i da se belo stanovništvo Amerike naoruža (iako je post faktum rata za nezavisnost) trebalo bi da bude opštepoznata stvar, ali očigledno nije.

 

I u tome je deo problema, budući da neznanje dovodi do daljih nerazumevanja. U predmetnom slučaju, narativ je vekovima bio takav da ga je sada jako teško promeniti, budući da su generacije u SAD učene da je posedovanje naoružanja, kratkih i dugih cevi, najnormalnija stvar.

 

Pa ne samo to, već su generacije svakojako podsticane da se naoružaju kao deo nekakvog američkog načina života.

 

Isprva, postojao je kod belih Amerikanaca otvoreni strah od crnaca, koji je kasnije u medijima i popularnoj kulturi dodatno provociran stereotipima iznova i iznova. I zbog te upotrebe taktike straha, crni Amerikanci su bili kriminalizovani od svojih fizičkih karakteristika, pa sve do stila i kulture u očima zakona SAD.

 

I ne samo to, već je strah kod Amerikanaca svojevrsno vezivno tkivo. Što bi rekao Mur, Amerika je kultura zasnovana na strahu, i to je tako od nastanka nacije. Prvo su došli hodočasnici koji u strahu beže od progona. Onda su se plašili Indijanaca, pa su ih ubili. Zatim su se uplašili veštica, pa su ih spalili. Onda su se plašili Britanaca, pa su doneli Drugi amandman (koji glasi: A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed), za slučaj da se Britanci vrate posle rata za nezavnisnost.

 

Zatim se saga o strahu nastavlja kroz širenje ropstva i porast crne populacije... Pa sve do danas.

 

Mediji i popularna kultura decenijama održavaju taj visok nivo straha, bez obzira da li je reč o nuklearnom ratu, milenijumskom bagu koji će uništiti civilizaciju 2000. godine, afričkim pčelama ubicama ili pandemijama. 

 

Zapravo, dugogodišnja američka tradicija da se iz straha na druge gleda kao na moguće neprijatelje doprinosi sklonosti zemlje nasilju. I naoružavanju građana... I to se neće promeniti preko noći. 

 

Naprotiv, biće potrebno mnogo vremena bez obzira na činjenicu po kojoj se sada živi brže nego nekada, pa je i moguće brže instalirati nove tendencije u svest ljudi. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vazi li 2. amandman i u svemiru - na pr. americkoj svemirskoj stanici, ili na buducim kolonijama na Mesecu, Marsu ... ?

Postoji li ogranicenje naoruzanja = Moze li privatna osoba legalno da poseduje ovo -

 

automatische-waffen-auf-dem-boden-304244

ili ovo

255px-MkII_07.JPG

 

Дванаестогодишњи дечак погинуо од ручне бомбе на бувљој пијаци

У америчкој држави Вирџинија 12-годишњи дечак је погинуо након што је експлодирала ручна бомба,

за коју се наводи да је купљена на бувљој пијаци.

 

Slatkis mali

6974055c-2533-4b0a-8aa7-6158cbb4efc7_w18

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

 

 

Edit: Znaci, svaka drzava ima pravo da odluci koliko kontrole uvodi na njihovom lokalnom nivou, a najbolje bi bilo da ima red flag zakone koji ukljucuju test mentalne stabilnosti za osobu koja kupuje oruzje, i mozda cak i proficiency test da zna da rukuje oruzjem.

 

Cool? Slazes se sa time da bi to bio dobar sistem koji mozes da podrzis?

 

Da li bi taj princip bio primjenjiv i na druge oblasti? Recimo da New York ima pravo da odluci kada je falsikovanje poslovnih knjiga krivicno djelo ?

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dragan said:

Bas sam se pitao zasto je taj 2. amandman tako vazan ?

I ako je tako vazan, zasto ga nemaju i druge drzave ?

 

Imale su ga npr kod nas je to u 19veku bila narodna milicija pa je država to ukinula a bila i neka buna zbog ukidanja. Kod Amera je 2. spinovan i zaboravlja ono Millitia i ustom.

 

E sad nije čak ni problem posedovanje puce to je dozvoljeno širom sveta kod Amera je problem sto ljudi hoće da imaju vojno oružje pa kad zabrane automatsko oružje neko nađe rupu u zakonu i napravi ovo:

https://youtu.be/VCx1rgxXVKA

 

E to ti ne treba da branis imovinu ili da se branis od medveda već da što bolje pucaš u masu ljudi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Ja sam to vise puta pomenula.

 

Ali da li se slazes sa mojim principom, a ako ne kako i zasto?

 

Edit: Znaci, svaka drzava ima pravo da odluci koliko kontrole uvodi na njihovom lokalnom nivou, a najbolje bi bilo da ima red flag zakone koji ukljucuju test mentalne stabilnosti za osobu koja kupuje oruzje, i mozda cak i proficiency test da zna da rukuje oruzjem.

 

Cool? Slazes se sa time da bi to bio dobar sistem koji mozes da podrzis?

 

Ja sam rekla da sam za kontrolu oruzja, a ti si nasla svoj sistem i pitas me da li se slazem?! 

 

Ali ako bas hoces da znas, ne dopada mi se ideja da svaka drzava odlucuje za sebe, jer to je kao i u svakom drugom segmentu jedna obicna papzjanija, a i granice se prelaze lako. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nek grmi jako said:

To da je drugi amandman poslužio i da se belo stanovništvo Amerike naoruža (iako je post faktum rata za nezavisnost) trebalo bi da bude opštepoznata stvar, ali očigledno nije.

 

I u tome je deo problema, budući da neznanje dovodi do daljih nerazumevanja. U predmetnom slučaju, narativ je vekovima bio takav da ga je sada jako teško promeniti, budući da su generacije u SAD učene da je posedovanje naoružanja, kratkih i dugih cevi, najnormalnija stvar.

 

Pa ne samo to, već su generacije svakojako podsticane da se naoružaju kao deo nekakvog američkog načina života.

 

Isprva, postojao je kod belih Amerikanaca otvoreni strah od crnaca, koji je kasnije u medijima i popularnoj kulturi dodatno provociran stereotipima iznova i iznova. I zbog te upotrebe taktike straha, crni Amerikanci su bili kriminalizovani od svojih fizičkih karakteristika, pa sve do stila i kulture u očima zakona SAD.

 

I ne samo to, već je strah kod Amerikanaca svojevrsno vezivno tkivo. Što bi rekao Mur, Amerika je kultura zasnovana na strahu, i to je tako od nastanka nacije. Prvo su došli hodočasnici koji u strahu beže od progona. Onda su se plašili Indijanaca, pa su ih ubili. Zatim su se uplašili veštica, pa su ih spalili. Onda su se plašili Britanaca, pa su doneli Drugi amandman (koji glasi: A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed), za slučaj da se Britanci vrate posle rata za nezavnisnost.

 

Zatim se saga o strahu nastavlja kroz širenje ropstva i porast crne populacije... Pa sve do danas.

 

Mediji i popularna kultura decenijama održavaju taj visok nivo straha, bez obzira da li je reč o nuklearnom ratu, milenijumskom bagu koji će uništiti civilizaciju 2000. godine, afričkim pčelama ubicama ili pandemijama. 

 

Zapravo, dugogodišnja američka tradicija da se iz straha na druge gleda kao na moguće neprijatelje doprinosi sklonosti zemlje nasilju. I naoružavanju građana... I to se neće promeniti preko noći. 

 

Naprotiv, biće potrebno mnogo vremena bez obzira na činjenicu po kojoj se sada živi brže nego nekada, pa je i moguće brže instalirati nove tendencije u svest ljudi. 

 

 

 

Pa nije problem gledanja na druge kao nepriljatelje, tu je Evropa pokazala svoje lice vise puta u istoriji - cak i dan danas se osecas slobodnije u USA i Kanadi nego u Evropi ako si emigrant, stranac itd (da od pre 10 do 30 godina i ne pricam). Nasuprot tome Evropa nema tih problema u vezi nenormalnog naoruzavanja.

 

Sto se tice americkog nauruzavanja/ubistva tu se slazem, veliki je problem i nije lako resiti taj "nacin zivota". To je sve pomesano - politika, industrija naoruzanja, NRA i cisti idiotluk. Gledao neke dokumentarce gde i oni koji su za posedovnje oruzlja bore protiv pandemije i nelogicnosti ovog masovnog naoruzavanja.

 

edit: izostavio sam i veliki deo problema u vezi ubistva a to je mentalno stanje. Konzervativci uvek pricaju da nije problem oruzlje, i tu se slazem sa njima ali samo u pola. Tu je isto tako problem i mentalno stanje. Ali to je tabu tema sa jedne strane jer "liberali" misle svi imaju prava da prze mozak 24/7 na svakakvim device-ima. A Konzervatici sa druge strane ni ne znaju kako da pridju problemu metalnog stanja/lecenja jer pola njih i ne veruju o to, ne priznaju da se mentalni problemi desavanju i sa njima.

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nonick said:

 

Pa nije problem gledanja na druge kao nepriljatelje, tu je Evropa pokazala svoje lice vise puta u istoriji - cak i dan danas se osecas slobodnije u USA i Kanadi nego u Evropi ako si emigrant, stranac itd (da od pre 10 do 30 godina i ne pricam). Nasuprot tome Evropa nema tih problema u vezi nenormalnog naoruzavanja.

 

 

 

U sustini odrzavanje straha i jeste uspesna strategija vladanja. Imaginarni neprijatelj koji je razlog zasto zivite kako zivite.

Pa evo, sam Tramp je dobio izbore na strahu od imigranata, od otimanja novca od strane drzave, imigranti ubice, narko dileri... eh da, duboke drzave... Dovoljno je plasiti narod i osvojiti njihove glasove. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

To što je evropsko stanovništvo mnogo manje naoružano proizvod je nekoliko bitnih istorijskih posebnosti.

 

Prvo, Evropa se mnogo puta razoružavala jer su se ratovi vodili na teritoriji njenih zemalja. Pa dođu, recimo, Nemci, i kad osvoje neku zemlju, stanovništvo mora da preda lično naoružanje ili pravac logor, vešala ili pred streljački stroj. To u SAD nije bio slučaj, zato su se generacije neometano naoružavale i prenosile komade dugih i kratkih cevi s kolena na koleno.

 

Takođe, države su razoružavale sopstveno stanovništvo, pa čak je i Srbija bila među njima još od Timočke bune i Milana Obrenovića.

 

Moramo da shvatimo i da su mnoge evropske nacije, u poređenju sa SAD,  društva koja imaju mnogo nižu stopu kriminala i kulturu u kojoj prosečna osoba ne dolazi u kontakt sa oružjem. Mnogi ljudi bukvalno ne poznaju nikoga ko čak poseduje pištolj... Nemaju od koga da se brane...  Nema kulture oružja.

 

Pri tome, u Evropi, za razliku od SAD, postoje države sa nultom tolerancijom u odnosu na lično naoružanje. Može, dakle, puška za lov, i to je to.

 

Pa kad saberemo procese razoružavanja, empririjski osvrt na užase koje donosi oružje zahvaljujući ratovima na svom pragu, manju stopu kriminala plus pravne, sociološke i kulturološke razlike glede posedovanja oružja, dobijamo jasnu sliku po kojoj je stanovništvo u SAD na razne načine predisponirano da se naoružava, a u Evropi - nije.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ters said:

 

Da li bi taj princip bio primjenjiv i na druge oblasti? Recimo da New York ima pravo da odluci kada je falsikovanje poslovnih knjiga krivicno djelo ?

 

Naravno, u okviru ustava koji je ugovor svih drzava. Ali ne moze da se poziva na krsenje zakona druge jurisdikcije. 

Zato imamo sistem

36 minutes ago, Baby said:

 

Ja sam rekla da sam za kontrolu oruzja, a ti si nasla svoj sistem i pitas me da li se slazem?! 

 

Ali ako bas hoces da znas, ne dopada mi se ideja da svaka drzava odlucuje za sebe, jer to je kao i u svakom drugom segmentu jedna obicna papzjanija, a i granice se prelaze lako. 

Ah pa onda si u pogresnoj zemlji, jer je US republika. Znas za to su ratovali, 2 puta. Pa bi bilo pozeljno da ne promovisemo I treci.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nek grmi jako said:

To što je evropsko stanovništvo mnogo manje naoružano proizvod je nekoliko bitnih istorijskih posebnosti.

 

Prvo, Evropa se mnogo puta razoružavala jer su se ratovi vodili na teritoriji njenih zemalja. Pa dođu, recimo, Nemci, i kad osvoje neku zemlju, stanovništvo mora da preda lično naoružanje ili pravac - logor. To u SAD nije bio slučaj, zato su se generacije neometano naoružavale i prenosile komade dugih i kratkih cevi s kolena na koleno.

 

Takođe, države su razoružavale sopstveno stanovništvo, pa čak je i Srbija bila među njima još od Timočke bune i Milana Obrenovića.

 

Moramo da shvatimo i da su mnoge evropske nacije, u poređenju sa SAD,  društva koja imaju mnogo nižu stopu kriminala i kulturu u kojoj prosečna osoba ne dolazi u kontakt sa oružjem. Mnogi ljudi bukvalno ne poznaju nikoga ko čak poseduje pištolj. Nema kulture oružja.

 

Pri tome, u Evropi, za razliku od SAD, postoje države sa nultom tolerancijom u odnosu na lično naoružanje. Može, dakle, puška za lov, i to je to.

 

Pa kad saberemo procese razoružavanja, empririjski osvrt na užase koje donosi oružje zahvaljujući ratovima na svom pragu, manju stopu kriminala plus sociološke i kulturološke razlike glede posedovanja oružja, dobijamo jasnu sliku po kojoj je stanovništvo u SAD na razne načine predisponirano da se naoružava, a u Evropi - nije.

 

 

 

Ja sam samo samo pisao da Amerika nije jedistvena kao neko ko gleda iz straha na druge kao nepriljatelje. Za ostalo se u vecini slazem, mada Mura uvek treba uzeti sa rezervom, covek je pricao da je Kubansko zdravsto super.🙄

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Baby said:

 

 

U sustini odrzavanje straha i jeste uspesna strategija vladanja. Imaginarni neprijatelj koji je razlog zasto zivite kako zivite.

Pa evo, sam Tramp je dobio izbore na strahu od imigranata, od otimanja novca od strane drzave, imigranti ubice, narko dileri... eh da, duboke drzave... Dovoljno je plasiti narod i osvojiti njihove glasove. 

Najzad nešto što ima smisla. Upravo se za ideja straha, zavade i koristi da se društvo polariše,a malo ko ti vidi ili govori protiv toga.

Link to comment
Share on other sites

Koliko su kaubojski filmovi i ostali  "pravednoosveticki, usamljeni junak protiv svih drugih i sistema" doprineli takvom mentalitetu ?

Kao sto smo se mi nakon eastern filmova igrali Brus Lija i pravili nuncake.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ajde daj molim te. Kao da ne postoje federalni zakoni... Mislim stvarno me postedi glupostima. 

Pa postoje federalni zakoni, ali su limitirani. Pogotovo Ustavom. A ti bi da menjas osnove USA, za to bi drzave morale da se odreknu svojih prava i ustupe im federalnoj vlasti, a to nema sanse da se desi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Pa postoje federalni zakoni, ali su limitirani. Pogotovo Ustavom. A ti bi da menjas osnove USA, za to bi drzave morale da se odreknu svojih prava i ustupe im federalnoj vlasti, a to nema sanse da se desi.

 

Ko kaze da nema? Pa banovanje zabrane za abortus je bio na federalnoj bazi... Znaci, Alabama i ostale drzave koje bi zabranjivale abortus su morale da se povinuju federalnom zakonu. 

Link to comment
Share on other sites

Kada smo pominjali strahove i neprijatelje, treba napomenuti da nije reč samo o pomenutim Britancima i onima koji su bli lojalni kruni, indijancima ili crncima na jugu, već i o posebnim i specifičnim slučajevima iz savremene političke istorije koji su inicirani strahovima.

 

Pa je tako, recimo,  Ruzvelt izvršnom naredbom stvorio logore za interniranje Japanaca tokom Drugog svetskog rata, što je bila politika američke vlade od 1942. do 1945. godine, po kojoj ljudi japanskog porekla, uključujući američke građane, bez suđenja i utvrđene krivice bivaju zatvoreni u izolovanim logorima.

 

Zatim smo imali "makartizam", odnosno praksu iznošenja optužbi za nelojalnost, subverzivnost i izdaju bez uzimanja u obzir postojanja dokaza. I opet je reč o institucionalnom izazivanju straha, predvođenom senatorom Džozefom Makartijem, od navodnog komunističkog uticaja i špijunaže od strane sovjetskih agenata, što je kao rezultat donelo lov na američke građane.

 

A i kad nije bilo institucionalizovanog neprijatelja, Amerikanci bi ga neretko nalazili sami između sebe... Pa smo tako imali mini oružane sukobe, skoro pa klanske ratove, poput sukoba Hetfilda i Mekoja, zatim klasne sukobe poput Bitke na planini Bler što je najveći radnički ustanak u SAD, sukobe stočara, sukobe prilikom izgradnje železnice, sukobe u vreme zlatne groznice...

 

I u svim tim slučajevima pobedu je odnosilo pravo jačeg i pravo naoružanijeg, a stanovništvo naviknuto na takav ishod teško se odvaja od oružja.

Spoiler

S namerom ne pominjem sukobe i oružane intervencije novijeg datuma jer mi nije cilj da na tapet stavljam spoljnu politiku SAD, iako svi ti oružani sukobi svakako ne doprinose pacifikaciji nacije.

 

Jednostavno, batina ima dva kraja i obično se žanje ono što se poseje.

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...