Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

30 minutes ago, GlennGould said:

Možemo se gađati usporedbama iz civilizovanog sveta, kojem nažalost ne pripadamo, zanemarujući istorijski kontekst koji ih je oblikovao, a možemo i komparativno sagledati jedan savremeni zakonski dokument u svetlu regionalnog pravosuđa.

 

Jedan dobar primer iz susedstva:

 

 

Quote

 

Članak 8.

(1) Vjerska zajednica u javnom djelovanju uz naziv na hrvat­skom jeziku i latiničnom pismu može rabiti naziv na drugom jeziku i pismu.

(2) Riječ »Hrvatska«, njene izvedenice, kao i prijevodi istih, te grb i zastava Republike Hrvatske mogu se unijeti u naziv i obilježja vjerske zajednice na način kojim se ističe ugled i dostojanstvo Republike Hrvatske.

(3) Naziv i obilježja vjerske zajednice ne smiju sadržavati službene nazive drugih država i njihova obilježja.

(4) Vjerska zajednica koja je prema pravu vjerske zajednice dio vjerske zajednice sa sjedištem izvan područja Republike Hrvatske može rabiti naziv te vjerske zajednice u svom nazivu.

(5) Naziv i obilježja vjerske zajednice ne smiju biti istovjetni nazivu i obilježjima vjerske zajednice koja je ranije upisana u Evidenciju.

 

 

Članak 11.

(1) Vjerske zajednice slobodne su, u skladu sa zakonom, osnivati škole i učilišta bilo kojeg stupnja.

(2) Vjerske zajednice imaju pravo osnovati i vjerske škole i vjerska učilišta bilo kojeg stupanja koji stječu pravnu osobnost i pravo javnosti pod uvjetima i po postupku propisanim zakonom.

 

 

Članak 13.

(1) Na traženje roditelja ili skrbnika u ustanovama pred­školskog odgoja, program predškolskog odgoja sadrži vjerski odgoj.


 

Vjerski se odgoj ustrojava sukladno zakonu te ugovorom između vjerske zajednice i Vlade Republike Hrvatske.

(2) Na traženje roditelja ili skrbnika učenika mlađih od 15 godina te na osnovi zajedničke izjave roditelja, odnosno skrbnika i učenika od 15 godina i starijih, u osnovnim školama i srednjim školama ustrojava se nastava vjeronauka kao izbornog predmeta sukladno propisanom nastavnom planu i programu te ugovorom između vjerske zajednice i Vlade Republike Hrvatske.

(3) Vjerski odgoj u ustanovama predškolskog odgoja i nastavu vjeronauka u osnovnim i srednjim školama izvode osobe koje ispunjavaju uvjete utvrđene propisima i ugovorima iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

(4) Ministarstvo nadležno za predškolski odgoj, osnovno školstvo i srednje školstvo, na prijedlog vjerske zajednice, daje suglasnost na programe vjerskog sadržaja koji se ostvaruju u ustanovama predškolskog odgoja, donosi plan i program nastave vjeronauka u osnovnim školama i srednjim školama, te odobrava udžbenike i didaktička sredstva.

(5) Vjerski odgoj u ustanovama predškolskog odgoja i nastava vjeronauka u osnovnim školama i srednjim školama odvojeni su od vjerskog odgoja i vjeronauka u vjerskim zajednicama. Pod uvjetima iz stavka 1. i 2. ovoga članka djeca, odnosno učenici imaju pravo sudjelovati u predškolskom odgoju, odnosno nastavi vjeronauka bez obzira sudjeluju li u vjerskim aktivnostima koje se provode izvan predškolskog odgoja, odnosno osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja.

                                                                                                                           Članak 17.

 

 

(2) Vjerskoj zajednici odobrit će se sredstva iz državnog proračuna čija će se godišnja visina određivati ovisno o vrsti i značaju njenih vjerskih objekata (kulturnom, povijesnom, umjet­ničkom i sl.), te o djelovanju vjerske zajednice na odgojno-obrazovnom, socijalnom, zdravstvenom i kulturnom području i nje­nom doprinosu nacionalnoj kulturi, kao i humanitarnom i opće­korisnom djelovanju vjerske zajednice.

(3) Vjerskoj zajednici može se iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne samouprave i proračuna jedinica pod­ručne (regionalne) samouprave dodijeljivati i namjenska potpora, osobito za izgradnju i obnovu objekata vjerske zajednice.

(4) Vjerska zajednica podnosi nadležnom tijelu obrazloženi zahtjev za dodjelu sredstava iz stavka 2. i 3. ovoga članka.

(5) Vjerska zajednica ne plaća porez na promet nekretnina kada stječe vjerske objekte ili zemljište za izgradnju vjerskih objekata bez obzira na način stjecanja ovih nekretnina.

(6) Vjerska zajednica ne plaća porez na priloge koje joj daju građani i pravne osobe. Pravne i fizičke osobe ne plaćaju porez na dobit, odnosno porez na dohodak do visine propisane Zakonom o porezu na dobit i Zakonom o porezu na dohodak.

(7) Vjerska zajednica ne plaća carinu i porez na predmete, koje prima od stranih vjerskih zajednica, te drugih stranih pravnih i fizičkih osoba, koji vjerskoj zajednici, odnosno njenim sveće­nicima i drugim vjerskim službenicima služe za obavljanje vjerskih poslova. (Ali pogledajte čl. 141 Zakona o porezu na dodanu vrijednost)

(8) Vjerska zajednica i njeni ustrojstveni oblici koji su stekli pravnu osobnost upisom u Evidenciju za svoje obveze odgovaraju svaki cijelom svojom imovinom, u skladu sa zakonom.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Mama_mia said:

 

mozda ovakav:

Građani se u Crnoj Gori okupljaju da brane ljudska prava i identitet

„Kada građani smatraju da predstavnici vlasti donose zakone koji nisu u njihovom interesu oni imaju pravo da zahtevaju da se ti zakoni menjaju“, napisao je Lutovac.

To je stav Lutovca i o njemu se moze diskutovati. Činjenica je da se ni u Skupstini CG nije diskutovalo o amandmanima podnetim na ovaj "zakon". Diktator je sve preskočio i doveo SPC i vernike pred zid za ostrel. Naravno on kad god zaškripi u CG podvikne" to mi velikosrbi smestaju"i nastavi da krsde i pljačka sve građane CG. No koga briga za to, bitno da je zajebao Ruse iako trguje sa najačim ruskim tajkunima😄

Link to comment
Share on other sites

Cudo nije ubacio, recimo, i Boston tu. Bas je Beograd nasao  da svrsta. Gluposti.

Dakle, da nije religije, svet bi bio skroz ok. Ne bi se kralo, ubijalo...  Komunizam je satirao religiju i valjda napravio lepsi svet.

Ma bitno je da je SPC klerofasisticka i zlocinacka. Kakav epitet bi onda isao tek uz ostale ako je SPC takva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, laki perkos said:

To je stav Lutovca i o njemu se moze diskutovati. Činjenica je da se ni u Skupstini CG nije diskutovalo o amandmanima podnetim na ovaj "zakon". Diktator je sve preskočio i doveo SPC i vernike pred zid za ostrel. Naravno on kad god zaškripi u CG podvikne" to mi velikosrbi smestaju"i nastavi da krsde i pljačka sve građane CG. No koga briga za to, bitno da je zajebao Ruse iako trguje sa najačim ruskim tajkunima😄

 

  postapalicu `velikosrbi` nije sam izmislio, vec  su je upravo velikosrbi napravili znacajnom i pretecom.

 

i sada svako moze da se uhvati za velikosrbe kad god hoce bolje da objasni situaciju i kada je u pravu i kada nije

dovoljno je samo da se drekne Velikosrbi i

automatski ceo svet zna o cemu se radi.

 

Velikosrbima, zbog toga sto ih na ovaj nacin koriste, niko nije kriv do njih samih. Posebno ako vise nista `ne smestaju` a i dalje bivaju prozivani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Akiro said:

Stvarno mi je neverovatno da u 21. veku vidim da neko, ko slovi za intelektualca (ili bi to trebao), izvlači induktivne zaključke. Posebnu sklonost tome pokazuju žestoki protivnici crkve.

Stvarno neverovatno. Kao da religija nikada nije bila kočnica razvoju i emancipaciji čovječanstva.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Mama_mia said:

 

  postapalicu `velikosrbi` nije sam izmislio, vec  su je upravo velikosrbi napravili znacajnom i pretecom.

 

i sada svako moze da se uhvati za velikosrbe kad god hoce bolje da objasni situaciju i kada je u pravu i kada nije

dovoljno je samo da se drekne Velikosrbi i

automatski ceo svet zna o cemu se radi.

 

Velikosrbima, zbog toga sto ih na ovaj nacin koriste, niko nije kriv do njih samih. Posebno ako vise nista `ne smestaju` a i dalje bivaju prozivani.

I kako da se to promeni, evo ovaj danasnji vladar u srbiji je sve sem velikosrbin ali i dalje se svako malo neko oglasi sa kuknjavom na velikosrbe. Veci je sprovodilac velikosrpske ideje bio milo đukanovic nego što ce AV biti makar vladao 1000godina. Problemi u CG su decenijama gurani pod tepih i maskirani pricom o zlim srbima, rusima i japancima. No narod koji tamo živi zna zbog koga tako kvalitetno zivi pa svake godine par hiljada njih pređe da živi u tu zlu Srbiju a desetak hiljada gradana CG ode trbuhom za kruhom diljem sveta.  Verovatno zato što im preti velikosrpski projekat😉

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, berti said:

...

Dakle, da nije religije, svet bi bio skroz ok. Ne bi se kralo, ubijalo...  Komunizam je satirao religiju i valjda napravio lepsi svet.

...


A da probamo da izbacimo totalitarizam, bio on religijskog ili sekularnog tipa, kao moralnu odrednicu?
 

Što bi rekli žitelji jedne US države koji baštine vrednosti koje su i dalje misaona imenica na Balkanu: 

 

Live Free or Die 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, laki perkos said:

I kako da se to promeni, evo ovaj danasnji vladar u srbiji je sve sem velikosrbin ali i dalje se svako malo neko oglasi sa kuknjavom na velikosrbe. Veci je sprovodilac velikosrpske ideje bio milo đukanovic nego što ce AV biti makar vladao 1000godina. Problemi u CG su decenijama gurani pod tepih i maskirani pricom o zlim srbima, rusima i japancima. No narod koji tamo živi zna zbog koga tako kvalitetno zivi pa svake godine par hiljada njih pređe da živi u tu zlu Srbiju a desetak hiljada gradana CG ode trbuhom za kruhom diljem sveta.  Verovatno zato što im preti velikosrpski projekat😉

Pa kad bi se neko vodio tvojom piljarskom matematikom, do sada bi Crna Gora bila prazna, skroz iseljena.

Pa hiljada svake godine?

A desetak hiljada trbuhom za kruhom diljem sveta?

😂😂😂🤣🤣 Idibrebegaj Perkose

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, laki perkos said:

I kako da se to promeni, evo ovaj danasnji vladar u srbiji je sve sem velikosrbin ali i dalje se svako malo neko oglasi sa kuknjavom na velikosrbe. Veci je sprovodilac velikosrpske ideje bio milo đukanovic nego što ce AV biti makar vladao 1000godina. Problemi u CG su decenijama gurani pod tepih i maskirani pricom o zlim srbima, rusima i japancima. No narod koji tamo živi zna zbog koga tako kvalitetno zivi pa svake godine par hiljada njih pređe da živi u tu zlu Srbiju a desetak hiljada gradana CG ode trbuhom za kruhom diljem sveta.  Verovatno zato što im preti velikosrpski projekat😉

 

 

gledam na to kao na privremeno ponasanje, kao nesto promenljivo...sloboda da radis sve sto zelis dok ne ugrozavas nikoga,

mnogo me bas interesuje da li crnogorci upiru prstom u srbe i japance i velikosrpski projekat, to rade politicari, ja sa njima nemam posla vec sa normalnim ljudima ...drugim recima to sve sto ima po medijima, ono sto izjavljuju razne figure  - nije realnost.

 

ako crnogorcima nije ok tamo, pa sta ce biti ako dodju u srb ili sire? neka ih. Jos bolje ako dolaze u srb, to znaci da je srb za njih njemacka :wink2:

 

sto me potsetilo, djindic je rekao tada, jednom...Eh, da smo mi nemacka, ne bi se niko otcepljivao, svi bi s nama i kod nas...

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Beonegro said:

Stvarno neverovatno. Kao da religija nikada nije bila kočnica razvoju i emancipaciji čovječanstva.

 

Religija nije nikada bila kocnica. Tumači religije jesu bili. I danas su. I bice.

 

Zivim u zemlji u kojoj religija ima 0,000001% uticaja na moj zivot.

 

S obzirom da shvatam kako ona zaista znaci nekim ljudima, apsolutno mi nije nikakav problem da je istolerišem. Po tome se razlikujem od pripadnika komunisticke religije.

 

Postoji doduse jedna religija koja preti da utice na moj zivot 1% (sa neskrivenom tendencijom da to bude 100%) ........... i ja sam vec razvio odbrambene mehanizme.

Link to comment
Share on other sites



No narod koji tamo živi zna zbog koga tako kvalitetno zivi pa svake godine par hiljada njih pređe da živi u tu zlu Srbiju

idu da beru maline sigurno. ili u neki rijaliti.
kako je u Srbiji, dovoljno govori 15000 radnih dozvola koje daje CG za sezonske poslove jer ljudi u CG nece da rade rade za te mizerne plate.
A na temu "velikosrpske" politike, ona se vise manifestuje kroz nesrecnu opoziciju u CG.
Zamisli kad imas predstavnika najjace opozicione stranke koji kaze da je morao da ustane kad je bila crnogorska himna jer je to bi neki dogovor, ali je u sebi pjevao Boze pravde.
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GlennGould said:


A da probamo da izbacimo totalitarizam, bio on religijskog ili sekularnog tipa, kao moralnu odrednicu?
 

Što bi rekli žitelji jedne US države koji baštine vrednosti koje su i dalje misaona imenica na Balkanu: 

 

Live Free or Die 

Jbg, realnost nije takva. Paradoksalno je da je najbliza njoj ona slika koju religija propoveda govoreci o raju.

Mozemo reci da su ranije ratovi vodjeni zbog religija, mada je veliko pitanje da li samo zbog toga. Noviji ratovi su izbijali zbog deserih razloga, a religiozna osecanja i frustracije su koriscene samo kao oruzje. Cak i ove celne spodobe iz ISIS- a su koristile agresivnu zatucanost da se obogate. Rat u ex YU takodje.

Omrazenost religije je postala velika zbog njenog iskoriscavanja od strane onih koji su je zloupotrebljavali. Ti tzv agresivni vernici su ogadili religiju stvarajuci od nje statusni simbol. 

Dakle, tumaci i agresivni kompleksasi su problem, a ne religija sama po.sebi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Beonegro said:

Rekao bih da misliš na dogmu, ali se ni tu nećemo složiti.

 

Ne mislim na dogmu. Mislim na stvari koje me se ne ticu. Dogma jeste, ali i ne mora biti losa. Ti si taj koji je prihvata ili odbacuje. Sve dok nije nametnuta, ona je samo dogma. Rec. Dogma nije moj biznis. Uticaj dogme na moj zivot - jeste ..... i tako dodjosmo da religija/dogma nisu moj biznis, pokusaj dogmatizovanja/religizovanja mene - jeste.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, berti said:

Jbg, realnost nije takva. Paradoksalno je da je najbliza njoj ona slika koju religija propoveda govoreci o raju.

Mozemo reci da su ranije ratovi vodjeni zbog religija, mada je veliko pitanje da li samo zbog toga. Noviji ratovi su izbijali zbog deserih razloga, a religiozna osecanja i frustracije su koriscene samo kao oruzje. Cak i ove celne spodobe iz ISIS- a su koristile agresivnu zatucanost da se obogate. Rat u ex YU takodje.

Omrazenost religije je postala velika zbog njenog iskoriscavanja od strane onih koji su je zloupotrebljavali. Ti tzv agresivni vernici su ogadili religiju stvarajuci od nje statusni simbol. 

Dakle, tumaci i agresivni kompleksasi su problem, a ne religija sama po.sebi.

 Pa ne radi li sve ovo (boldovano) AV sa svojim režimom? Nije li se i čitav sveštenički kler sa njim slizao iz samo jednog jedinog razloga? Nije li sve ovo nastavak države Srbije (mislim na režim AV-a) da i dalje destabilizuje čitav region?

Ne znam koje medije, TV kuće, ili novine čitaš, ali ono što ja vidim po svim tim medijima koje pratim, država Srbija je agresivnija nego 90-ih. Nego Bogu hvala što nema tu moć kao tada, inače...

Ne smem ni da pomislim

Ovde u Nemačkoj ima jedna uzrečica.ž: "Gott ja, kirche nein" ( Bog da, crkva ne)

Edited by Pristevac
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pristevac said:

 Pa ne radi li sve ovo (boldovano) AV sa svojim režimom? Nije li se i čitav sveštenički kler sa njim slizao iz samo jednog jedinog razloga? Nije li sve ovo nastavak države Srbije (mislim na režim AV-a) da i dalje destabilizuje čitav region?

 

 

Da. I ?

 

Quote

Ne znam koje medije, Tv kuće, ili novine čitaš, ali onio što ja vidim po svim tim medijima koje pratim, država Srbije je agresivnija nego 90-ih. Nego bogu hvala što nema tu moć kao tada, inače...

 

NATO upravo dobio bozanski status. :s_d:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne mislim na dogmu. Mislim na stvari koje me se ne ticu. Dogma jeste, ali i ne mora biti losa. Ti si taj koji je prihvata ili odbacuje. Sve dok nije nametnuta, ona je samo dogma. Rec. Dogma nije moj biznis. Uticaj dogme na moj zivot - jeste ..... i tako dodjosmo da religija/dogma nisu moj biznis, pokusaj dogmatizovanja/religizovanja mene - jeste.

Dogma je ono što, između ostalog, pretenduje da uređuje tvoj život. Religiozna organizacija je samo izvršitelj radova. Naravno, u praksi uvijek ispadne da izvršitelj u velikoj mjeri određuje razmjeru štapa i šargarepe kojima sprovodi ideju, ali to i dalje ne znači da se sama ideja (tj. dogma) može abolirati od činjenice da je isključiva i retrogradna.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Beonegro said:

Dogma je ono što, između ostalog, pretenduje da uređuje tvoj život. Religiozna organizacija je samo izvršitelj radova. Naravno, u praksi uvijek ispadne da izvršitelj u velikoj mjeri određuje razmjeru štapa i šargarepe kojima sprovodi ideju, ali to i dalje ne znači da se sama ideja (tj. dogma) može abolirati od činjenice da je isključiva i retrogradna.

 

Odakle ti ideja da svi ljudi zele biti "progresivni i neiskljucivi". Jesi li razmisljao da neko zeli da bude bas retrogradan i iskljuciv??? I da je to njegovo pravo isto koliko i tvoje da ne budes. Mislim ozbiljno te pitam, ne zajebavam se.

 

Pa to sto ti pricas jeste dogma. Progresivna dogma.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pristevac said:

 Pa ne radi li sve ovo (boldovano) AV sa svojim režimom? Nije li se i čitav sveštenički kler sa njim slizao iz samo jednog jedinog razloga? Nije li sve ovo nastavak države Srbije (mislim na režim AV-a) da i dalje destabilizuje čitav region?

Ne znam koje medije, TV kuće, ili novine čitaš, ali ono što ja vidim po svim tim medijima koje pratim, država Srbija je agresivnija nego 90-ih. Nego Bogu hvala što nema tu moć kao tada, inače...

Ne smem ni da pomislim

Ovde u Nemačkoj ima jedna uzrečica.ž: "Gott ja, kirche nein" ( Bog da, crkva ne)

Pa, nije. AV je mnogo pametniji, tj slusa sta mu se govori, i puca mu patka za nekakve velikosrpske hegemonije i ostale gluposti. Intimno, da, ali mnogo vise mu prija ogroman novac. U Srbiji je u toku pljacka ogromnih razmera. Slobino nosenje para aeroplanima na Kipar je pljackanje trafike naspram ovoga danas. Sada su pronasli neku foru da uzimaju milijarde praveci auto puteve. Jos malo.pa ce do svake selendre u Srbiji stici auto put, i to digitalni. Pre ce stici auto put nego struja.

 Ima on pametnija posla nego da ratuje tamo gde su brade srpskih popova. To sto laje preko medija, a pratim ih sve, je za prikupljanje krezubih glasova. Čisto da im produva uši zarasle u dlake. 

Primarna rabota AV je trenutno da prizna Kosovo. Sve sto se desava na politickoj sceni Srbije i regiona je deo tog plana. Tu negde treba traziti odgovor na pitanje zasto ovakav zakon kod Mila i zasto bas sada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

"Ovde je vladala velikocrnogorska agresija. Oni su sa 0,5 odsto vladali Srbijom, od političkih krugova pa do raznih drugih biznisa", ističe Dačić, ali dodaje da to ne znači da Crnogorci u Srbiji ne treba da imaju sva prava.

Dačić smatra da je, imajući u vidu šta se dešava sa Srbima u Crnoj Gori, krajnje vreme da se građani Srbije, koji su crnogorskog porekla, izjasne o tom pitanju.

"U međunarodnim odnosima postoji princip reciprociteta. Ne zalažem se ni za kakve mere. Samo govorim da je moralna obaveza svakoga ko je dobio srpsko državljanstvo, ko sve duguje Srbiji i srpskom narodu, da ne ćuti o ovom pitanju", navodi Dačić.

Sa druge strane, kako je dodao, oni koji podržavaju crnogorski režim u borbi protiv srpskog naroda, "pitanje je da li treba i dalje da imaju srpsko državljanstvo".

 

Eto slike i prilike vlade u Srbiji. Isti kao i oni u Crnoj gori.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pavaroti said:

Meni najjaci ovi iz opozocije sto misle da je narod tamo protiv vucica. Kunem vam se da bi on tamo imao veci procenat nego u Srbiji.

 

U šta se kuneš?  U nekog boga?  Ima u CG ko da dobija visoke procente evo decenijama unazad pa im ne treba i AV

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...