Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Meni je slabo jasan Dritan,moram da priznam.

Naime,jos od izborne kampanje,preko formiranja skupstinske vecine i izbora vlade,pa do danas on fakticki nastupa sa jednom pricom: "Razmontiracu kriminalni rezim". Pa,kako ces,prijatelju,sa Milom njegov rezim demontirati?
Da mi neko ovo objasni,bio bih mu zahvalan veoma,jer ocito ja ne dobacujem.

Plus,verujem da ce izgubiti jedan deo pristalica. Jbg,ne mozes da okrenes curak bez posledica..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Može biti da je dogovoreno da se jedan određeni broj ljudi pusti niz vodu, odnosno da se procesuira. Druga varijanta je da je sve farsa, i da niko neće odgovarati. Vrijeme će pokazati. Znam samo da ne bih rado ulazio u vladu koju drži DPS svojim mandatima. 

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Može biti da je dogovoreno da se jedan određeni broj ljudi pusti niz vodu, odnosno da se procesuira.

Ma kakvi, ne možeš ti da pustiš da počne da se para tkanje, jer kad izvučeš 2 - 3 konca više niko ne zna dokle će da se opara, tojes' ne zna se nikad ko će u takvim okolnostima za spas svoje guzice da progovori o marifetlucima kolega i šefova.

 

Jednostavno je Dritan uradio ono što je i najavio još prije formalnog ulaska u vladu (ovu vladu koja je sinoć oborena), povukao je ručnu kad je vidio da stvari idu suprotno principima iz sporazuma koji je potpisao sa Krivokapićem i Bečićem, a nesumnjivo idu u suprotnom pravcu i u pogledu procesa pridruživanja EU, i u borbi protiv korupcije, i u domenu partiskog zapošljavanja, izgleda i preuzimanja nekih DPS reketaških biznisa od strane konstituenata ove vlade koja je još u tehničkom mandatu. U tom smislu mi je jasniji indikator bio izlazak Vanje Ćalović iz Savjeta za sprečavanje korupcije i neke njene izjave (kao i izjave Daliborke Uljarević), nego ovo što je Dritan napravio.

 

That being said, ovdje sigurno postoji i dimenzija Dritanove sujete i lične ambicije, i mislim da će veliki dio krivice za neuspjeh ove anti-Milo koalicije zbog toga završiti na njegovim leđima, jer stvarno ne vidim kako će on sa 4 poslanika da prejebe DPS mašineriju (u koji spadaju i SDP i SD, kao i sve manjinske stranke koje nisu srpske, preko sasvim evidentno kupljenih, ucijenjenih i kooptiranih lidera) i šta će mu donijeti to što će se nekoliko mjeseci zvati predsjednik vlade, ako uopšte i do toga stigne.

 

Ja lično mislim da je ovo krupna greška i da je uprkos svemu trebao da čeka još neko vrijeme da se kako-tako DPS-u uzmu Podgorica i još neke opštine (prognoziram da će nakon ovih dešavanja DPS da ošuri na predstojećim opštinskim izborima), da se sa ovim novim savjetom sudstva bar malo krene na neke najočiglednije DPS lopove i da se vidi da li postoji mogućnost da se oni zbog toga pocijepaju ili marginalizuju. Mislim da je za to vrijedjelo trpjeti još neko vrijeme i premijerov klerikalizam i anti-vakserstvo, i vučićeve podrepne muve iz DF, i Medojevićeve ludačke tvitove, i Bratićku, i zapošljavanje po dubini, i Bata Carevića, čak i zastoj u pregovorima sa EU.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vlada Zdravka Krivokapica je, za manje od godinu dana mandata,sprovela znacajne ekonomske reforme* ,podigla zivotni standard gradjana, radila na zaustavljanju sverca cigareta i kokaina,dala nadu za bolje sutra..dobre stvari i rezultati se na Balkanu ne prastaju,ocito.

*o ekonomskim reformama ministarstava finansija i ekonomije se ovde nikada nije ni pisalo..takodje zanimljiva pojava.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Drug Crni said:

Vlada Zdravka Krivokapica je, za manje od godinu dana mandata,sprovela znacajne ekonomske reforme* ,podigla zivotni standard gradjana, radila na zaustavljanju sverca cigareta i kokaina,dala nadu za bolje sutra..dobre stvari i rezultati se na Balkanu ne prastaju,ocito.

*o ekonomskim reformama ministarstava finansija i ekonomije se ovde nikada nije ni pisalo..takodje zanimljiva pojava.

to su sve veliko Srbi ne mogu oni ništa normalno da urade i zato se slabo pisalo o njihovim reformama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Smanjenje poreskog opterećenja na rad sa 39% na 21%. 

 

Ukidanje doprinosa za zdravstveno osiguranje. 

 

Uveli su minimalce na 450eura, dječji dodatak za djecu do 18 godina. 

 

Spajić je napravio najbolji potez kad je uspio da spusti kamatu za onaj kineski kredit, tu je uštedio desetine milione eura. 

 

Dosta zanimljivih i rizičnih poteza. Ipak, ja smatram da se ekonomija ne može podići kad nemaš nikakvu proizvodnju ili kad nemaš neke investicije sa strane. To je skoro teoretski nemoguće. Previše je ljudi u javnom sektoru, a malo u realnom. Sigurno je da bi ovaj Spajićev bio dobar barem za neku socijalnu ravnopravnost. Za razliku od DPS ekonomije koja hrani samo uhljebe i koja omogućava krimosima iz raznoraznih sfera da se dobro naplate. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Betolingar Misdongard said:

Dosta zanimljivih i rizičnih poteza. Ipak, ja smatram da se ekonomija ne može podići kad nemaš nikakvu proizvodnju ili kad nemaš neke investicije sa strane. To je skoro teoretski nemoguće. Previše je ljudi u javnom sektoru, a malo u realnom. Sigurno je da bi ovaj Spajićev bio dobar barem za neku socijalnu ravnopravnost.

Evropa sad (inače reciklaža slovenačkog slogana Evropa - zdaj! od prije više od 30 godina, što je uzor za sve pohvale) jeste izuzetno rizičan potez.

Ja vjerujem da su oni napravili računicu i da su došli do toga da će povećanje kupovne moći dovesti do privrednog rasta i rasta državnih prihoda kroz naplatu PDV-a i akciza koji će pokriti taj dodatni budžetski izdatak za zdravstveno osiguranje, i taj osnovni rezon od kog su pošli - da je uprkos postojećim nametima deficit RFZZO ogroman, tj. da RFZZO ni u postojećim uslovima nije samoodrživ - je meni totalno dobar.

 

Problem je što povećanje kupovne moći u CG koja ne proizvodi ništa znači samo jedno, a to je povećanje ionako strukturno apsurdno velikog eksternog deficita (petina đidipija, bez da provjeravam podatak, ali koga interesuje preporučujem IMF data mapper), čiji rast turizam i doznake nas gastarbajtera kao jedini realni devizni prilivi neće moći da isprate, tako da je izvjesan rezultat ove reforme potreba za dodatnim, još većim, zaduživanjem u devizama. Što je za državu čiji je javni dug već blizu 100% đidipija, a posebno koji je, zbog nepostojanja domaće štednje, vjerovatno blizu 100% eksterni, potencijalno veoma, VEOMA zajebana stvar, koja će, ako se stvari ne budu odvijale baš po idealnom scenariju*, rezultirati tvrdom fiskalnom konsolidacijom vučićevskog tipa, sve sa potkradanjem penzionera i ostale najbjednije sirotilje.

 

*idealni scenario je baš ono the perfect alignment of stars, gdje je uticaj ovog poteza na privredni rast veoma značajan, što značajno obara relativnu (u odnosu na đidipi) zaduženost CG, što rezultira poboljšanjem kreditnog rejtinga kod eksternih agencija, što - pod hail Mary pretpostavkom trajno niskih kamatnih stopa - omogućuje CG da rola svoje dugove pod sve povoljnijim i povoljnijim uslovima, dok istovremeno bolja naplata poreza i bolji governance oličen u borbi protiv privrednog kriminala i sive ekonomije čine da se budžetski prihodi kontinuirano povećavaju, što sve ukupno zvuči tako vjerovatno da ne mogu da odolim potrebi da priču završim sa they lived happily ever after.

Edited by Beonegro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da si precjenio Spajiceve kvalitete odje, Evropa sad konkretno nema jednog jedinog podzakonskog akta, ljudi u racunovodstvu i agencije koje se time bave nemaju pojma kako da obracunaju zarade po ovom novom modelu jer im nista objasnjeno nije bez od 1.1.2022 ide gas 450 eura minimalac. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MrTwister said:

Mislim da si precjenio Spajiceve kvalitete odje, Evropa sad konkretno nema jednog jedinog podzakonskog akta, ljudi u racunovodstvu i agencije koje se time bave nemaju pojma kako da obracunaju zarade po ovom novom modelu jer im nista objasnjeno nije bez od 1.1.2022 ide gas 450 eura minimalac. 

Moji brat i snaha su primili plate "po novome" i bez podzakonskih akata. Brat u jedno multinacionalno preduzetje, snaha u jedno domaće preduzetje.

Štono rekli naši stari, when there's a will, there's a way.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Moji brat i snaha su primili plate "po novome" i bez podzakonskih akata. Brat u jedno multinacionalno preduzetje, snaha u jedno domaće preduzetje.

Štono rekli naši stari, when there's a will, there's a way.

Ja recimo nijesam jer ne znaju ljudi kako da upisu i obracunaju minuli rad u zaradu 😄 Sa druge strane jos nekoliko ljudi znam sto cekaju iz razloga sto napisah gore. Sustina je da je ovo dosta brzo i nespretno odradjeno iako su mozda bile dobre namjere posrijedi.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Klotzen said:

Gledao sam Spajića, čovek se umorio dok je nabrajo devojke koje je imao unazad par godina 🙂

 

 

a.k.a. kako za sebe reći da si bačje na savršeno politički korektan način 😂

 

Da se razumijemo, mislim da su on i Jakov Milatović neke od boljih stvari koje su se desile Crnoj Gori u poslednjih... 80 godina 😲

I uopšte ovaj refresh političke scene u koji mimo njih dvojice spadaju i Dritan, Konatar, Bečić, Koprivica i drugi (možda čak i ovaj Vuković iz DPS, koji jeste dobar operativac za Podgoricu, uprkos partijskom predznaku) je velika stvar za CG, nadam se da ti likovi neće uvenuti.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

Nisam čuo da je neko imao probleme da izračuna plate po novom programu, prije će biti da je tih računovođa. :classic_wink:

 

Inače plan je u startu sabotiran od strane većine političara u parlamentu, jedni su znali da se sprema nova partija i nije im bilo u interesu da program uspije, a drugi su to uradili glupim populističkim mjerama. Pa tako recimo nije izglasan veći PDV za ugostitelje kao i akcize na štetne proizvode,  dok su recimo izglasane naknade za majke sa 3+ djece kao i dječji dodaci za bukvalno svu djecu do 18-te godine. :ajme: Na stranu što će sad doći novi ljudi u Vladu kiji treba da sprovedu ovaj program a pitanje koliko će biti stručni.

 

Što se tiče Dritana, pukovnik ili pokojnik. Ako ne bude baš dobrih rezultata u narednim mjesecima partija mu ide ispod cenzusa i neće mi ga biti žao. Uskoro idu izbori u PG, mislim da neće dobro proći nakon svega. 

 

Lično bih glasao isključivo ovu novu partiju Spajića i Milatovića, da su sutra izbori. Ne jer su me impresionirali, već mi izgledaju kao daleko najbolja opcija u ovom političkom blatu.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sector said:

Ako ne bude baš dobrih rezultata u narednim mjesecima partija mu ide ispod cenzusa

Kad su lokalni izbori? Ako će biti u aprilu (kao što mi se čini da sam pročitao, ali sad ne uspijevam da nađem potvrdu na netu) on nema vremena ni za šta i bilo bi mi iznenađenje da čak i PG dokači cenzus. Nije nemoguće, neki moji poznanici se i dalje kunu u njega, ali neki drugi su se totalno ohadili.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, deez nuts. said:

Cek, sad je Dritan kriv sto DF potkopava ovu vladu jos od 4.9.2020. godine?

Niko tu nije bio bez miniranja Vlade, svako iz nekog svog razloga. Dritan je ipak bio u Vladi za razliku od DF pa je njegovo pokopavanje ipak mnogo nemoralnije.

Edited by Perkos2
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beonegro said:

Kad su lokalni izbori? Ako će biti u aprilu (kao što mi se čini da sam pročitao, ali sad ne uspijevam da nađem potvrdu na netu) on nema vremena ni za šta i bilo bi mi iznenađenje da čak i PG dokači cenzus. Nije nemoguće, neki moji poznanici se i dalje kunu u njega, ali neki drugi su se totalno ohadili.

 

Nisam siguran 100% ali mislim da su podgorički u Aprilu. URA je tu imala jaku osnovu ali mislim da će sad imati vrlo loš rezultat. Osim ukoliko ne naprave neke baš jake rezultate do tad, u šta sumnjam jer će im vladu podržavati DPS.

 

 

3 hours ago, deez nuts. said:

Cek, sad je Dritan kriv sto DF potkopava ovu vladu jos od 4.9.2020. godine?

 

DF jeste ukopavao ovu vladu godinu dana i krivo mi je što oni nisu povukli inicijativu za oboranje. Ovako su tu slavu prepopustili Dritanu, odličan rasplet za njih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...