Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

3 hours ago, Bejbl said:

To je baš jedinstvena anomalija demokratije u Evropi. Ne znam za sličan primer. 

Teško da su takvi slučajevi zabeleženi bilo gde. Manjinska vlada se uglavnom formira kada ni jedna od partija ili koalicija koje su osvojile najveći broj glasova nemaju 50%+1 glasova u parlamentu, niti mogu kroz koalicije sa drugim partijama ostave taj procenat. Po pravilu tada partija koja ima manji broj glasova daje podršku jednoj od opcija, bez direktnog učešća u vlasti (mada je izvesno da indirektno i te kako učestvuje). Mi smo u Srbiji imali manjinsku vladu negde početkom veka (mislim 2003/2004), kada je SPS dao podršku vladi koju je napravio DSS.

Ovo što radi Dritan je van pameti i van demokratskih pravila, pošto se ovako direktno utiče na volju građana i menjaju se izborni rezultati. Jedino pravilno i ispravno, po meni, ako ova vlada nema većinsku podršku, a izgleda nema, je da Đukanović da mogućnost najjačim partijama u parlamentu da formiraju vladu, pa ako oni u tome nemaju uspeha, da se ili ide sa nekim kompromisnim rešenjem, ili da se ide na izbore.

Link to comment
Share on other sites

Nikad kraći put od: najdemokratskije vlade u Evropi koja će u najkraćem mogućem roku sprovesti reforme po meri građana..... Do: već mnogo puta viđenpćog scenarija gde je sve, u stvari, samo borba za lični interest i što veći boljitak na individualnom planu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Azazelkg said:

Nikad kraći put od: najdemokratskije vlade u Evropi koja će u najkraćem mogućem roku sprovesti reforme po meri građana..... Do: već mnogo puta viđenpćog scenarija gde je sve, u stvari, samo borba za lični interest i što veći boljitak na individualnom planu... 

Većina država u regionu su mlade države, bez neke razvijene demokratije i zato se treba za nju boriti i negovati je kroz institucije i poštovanje institucija. Naravno da će na tom putu da bude i uspona i padova, ali se stvari moraju držati pod kontrolom inače će se desiti ono što se dešava u Srbiji, a što se jasno pokazuje upravo kroz nepostojanje i preplitanje institucija.

 

Ako već Vlada ima problem, mislim da od izbora ne treba bežati, ili da Dritan nađe neko komprimisno rešenje ili sa DPS-om ili sa DF-om, mislim da će neko treće nametnuto rešenje biti samo nastavak agonije.

Link to comment
Share on other sites

Kao da je pravljenje koalicije sa DPS-om isto kao pravljenje koalicije sa ostalim partijama. Naravno da nije ni blizu isto. Dritan ima pravo da napravi taj potez, ali neka onda očekuje i određene posledice. Ja sam glasao za URU na izborima 2020, sledeće izbore 99% neću. Znam da dosta ljudi razmišlja na sličan način. Glasali smo za demontažu sistema i hapšenja velikog broja ljudi. Nikakvi dogovori i koalicije sa mafijom ne dolaze u obzir, ti ljudi imaju hiljadu godina robije. Sve i da se formira ta nesretna vlada, vjeruje li iko da će DPS davati podršku vladi ako krenu procesi protiv njihovih članova? Naravno da neće. 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Novi izbori izgleda? Ne znam kako je Driki mislio da mu prodje opcije sa manjinskom Vladom, a da Krivi ne pokusa da ga zahebe nekako? Nije mi samo jasno, Valjda je Zdravko bio Nemacki izbor ili tako nesto, kako su se sad mimoisli bezveze, tj, koga podrzava Nemacka, a koga podrzava Amerika?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Novi izbori izgleda? Ne znam kako je Driki mislio da mu prodje opcije sa manjinskom Vladom, a da Krivi ne pokusa da ga zahebe nekako? Nije mi samo jasno, Valjda je Zdravko bio Nemacki izbor ili tako nesto, kako su se sad mimoisli bezveze, tj, koga podrzava Nemacka, a koga podrzava Amerika?

 

Pa promenila se vlast i u Nemackoj i u USA. Prilicno je jasno sta se ovde desava. 

Link to comment
Share on other sites

...već sam ranije napisao,da u zadnje vrijeme više gledam tv.Primječujem da u aktuelnoj krizi vlasti u CG beogradski mediji to svode na nesporazum Dritana i Krivokapića o tome tko će imati pod svojom kapom šverc cigaretama a tko šverc narkoticima.Rekao bih,već viđeno,ako se ne djeluje po očekivanjima.

Mogu reći da nikada nisam vjerovao u nekakovu ekspertsku ili manjnsku vladu.Vlada bez čvrste i usklađene većine u skupštini nema duži vijek.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mladenvzz said:

Primječujem da u aktuelnoj krizi vlasti u CG beogradski mediji to svode na nesporazum Dritana i Krivokapića o tome tko će imati pod svojom kapom šverc cigaretama a tko šverc narkoticima.

Ovo je jedan solidan element odgovora.

Na pitanje kako je došlo do toga da u CG postoji preko 55% ljudi spremnih da glasaju protiv života u zajedničkoj državi sa Srbijom, doduše.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

To je tačno, Dritanga sa 4 poslanika ima većinu.

Ostaje samo činjenica da je glasove dobio zbog kontre prema DPS-u  a sad hoće koaliciju sa njima. Ako je to njegovim glasačima u redu ko smo mi da pametujemo sa strane.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Problem je što nije u redu njegovim glasačima, jer je glasove dobio na račun opozicionog djelovanja. 

Neka ti glasači podignu i danas glas i ukažu mu da greši. Mala je to brojka ljudi bukvalno se svi međusobno znaju. 

Link to comment
Share on other sites

Ova inicijativa URA nije nelegitimna,da li je etička ili politički mudra,drugo je pitanje ...

Po meni,prave grešku,trebalo je da idu na opciju novih izbora,realno skoro niko im ne bi zamerio na tome,ovako prave vladu koju bi trebalo da podrži DPS,a ovi će čim procene da ima šanse da izbace upravo tu URA iz igre oboriti vladu (tipujem negde u vreme kada se budu održavali predsednički izbori) ...

Onda se političke pozicije opet vraćaju na DPS - DF pingpong što je jako loše ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, djole said:

Ne mogu baš da ukačim, za šta se tačno napada SNP? Da su i oni hteli da glasaju za smenu Krivokapića?

SNP je koliko znam potpisao neki memoradnum sa koalicijom oko URA i sa manjinskim partijama, tako da verovatno se o tome radi.

Edited by Don Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da je ulazak URA u vladu podrzanu od strane DPS sve samo ne mudro. Naravno Dritan je toga svestan, tako da postoje samo dva razloga zasto on ipak to radi. Razlog br 1 je da ima putera na glavi i da je jednostavno ucenjen. Vi domoroci dole bolje znate, ali meni odavde se to i ne cini verovatno... za ovo vreme koliko je aktivan meni deluje kao solidan politicar koji se ne boji da zamaze ruke, ali cilj mu je uvek istravan. Nesto sto smo mozda mi stariji ocekivali da Ceda Jovanovic postane, ali nikad nije. Druga varijanta mi je mnogo verovatnija... mislim da se situacija u UKR ozbiljno zakuvava a CG je NATO zemlja. E sada, mnogo je bolje da vlada bude sastavljena od jasno prozapadno orijentisanog kadra nego da ima prorusku komponentu koja moze uvek da je obori. A pogotovo sto bi izbori verovatno doveli do istog rezultata kao i sada.

 

my 2c

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, sreta-steta said:

mislim da se situacija u UKR ozbiljno zakuvava a CG je NATO zemlja. E sada, mnogo je bolje da vlada bude sastavljena od jasno prozapadno orijentisanog kadra nego da ima prorusku komponentu koja moze uvek da je obori. A pogotovo sto bi izbori verovatno doveli do istog rezultata kao i sada.

E sada ga ode preadaleko. CG nije toliko bitna za NATO pa da bi CG mogla da utiče na bilo šta. U stvari veći problem su članice NATO pakta iz Evrope koje imaju dosta bliže kontakte sa Kremljom.

Link to comment
Share on other sites

E baš ako NATO zavisi od toga ko je na vlasti u CG onda bolje da se sami odmah raspuste. Zdravko i Dritan su imalu podrsku EU i Amerike kad su došli na vlast, sad očito duvaju drugi vetrovi i opet se porazene snage u CG forsiraju. Da li je Dritan ucenjen ili je svojevoljno prišao toj strani ne znam ali je izneverio svoje glasače. Ako je ikom na ovim prostorima stalo do glasača. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Betolingar Misdongard said:

To je tačno, Dritanga sa 4 poslanika ima većinu.

Tako je! Jedan Dritanga sa kombi-strankom paralisao parliament I drzavu. Sta mu je falilo koaliciji sa DF-om? Dobije ministarsko mesto, dindze samo kaplju - a on samo da uziva od mudroserisanja.

Ovako kako se trenutno dogadjaji odvijaju- u perspektivi moze doci do formiranja srpskog entiteta slicno kao Republika Srpska u Bosni?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

E sada ga ode preadaleko. CG nije toliko bitna za NATO pa da bi CG mogla da utiče na bilo šta. U stvari veći problem su članice NATO pakta iz Evrope koje imaju dosta bliže kontakte sa Kremljom.

 

Mislim da potcenjujes ozbiljnost problema u Ukrajini. Zamisli da je ovo predvorje nekog novog sukoba tipa WW2. Ono sto bi Rusija mogla da uradi je da izazove neke Rusiji naklonjene osovine tipa SRB-CG-BiH koja je tacno soft belly Juzne Evrope. Meni se cini da je situacija vrlo nalik onoj 27/03/1941 u tom slucaju. Zvuci ovo kao SF sada, znam, ali meni nije potpuno nerealan scenario. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...