Jump to content

The Witcher


Sector

Recommended Posts

Odgledao prve 3 epizode. Utisci su sledeci:

 

Mogu da zivim sa promenama nacinjenim kod Grain Of Truth - u ovom kontekstu i trenutku kada prica dolazi na red, moze se cak reci da su logicne i imaju nekakav smisao. Kudos za Vereenu - odlicna vizuelna resenja, glumica odradila vrlo dobar posao i citav vajb scena sa njom je zaista originalan i poseban. Hivju sjajan kao Nivellen. Da, drugaciji od knjiske verzije, ali covek je radio sa onim sto mu je zadato i uradio posao za respekt. 

 

Geralt- Ciri dinamika je dobra, Freya je bez ikakve sumnje za komad bolja glumica nego u prvoj sezoni. I beskrajno simpaticna uz to.

 

Prica sa Yen i Fringie klasicni filer, zaista ne znam sta se koji moj zaboga htelo sa onolikim 'vizijama' i flesevima koji pucaju na sve strane. Francesca (nazalost) jos jedan filer, zamesana ovde u jedan paprikas gde slabo sta ima logiku, pocev od pojedinacnih scena pa do najsire price uopste. Sajd plot sa magovima je rolerkoster - taman kad pomislis evo ga, sklapaju se kockice, ovo bas ima potencijal, ulete sa nekom potpunom 'kreativnom' nebulozom. Generalno mimo Geralt-Ciri osovine, bas bas lutaju. Zapravo ne lutaju nego ocigledno nemaju predstavu sta zapravo zele i kuda idu. 

 

Daleko najveci wtf je ipak Eskel. Nacin na koji je predstavljen, pa zaplet i rasplet i sama odluka da se bas sa njim prave te egzibicije... Nemam reci, nikako ne mogu da skapiram sta se tacno time dobija, na bilo kom planu. Kurve u Kaer Morhenu su takav 1 nonsens da ja texta nemam da javim...

 

Sto se kastinga tice, ne dopada mi se izbor niti jednog Witchera, jedino za Bodniu kao Vesemira mogu reci da je passable. Ne znam sta su im skrivili vilenjaci, kao da su namerno trazili sto ubogije glumce da ih tumace - Francescin brat ne bi prosao na skolskoj novogodisnjoj priredbi, a Filavandrel nastavlja da deluje kao rendom lik koga su izvukli sa ulice i dali mu kostim. 

 

Nastavljam dalje pa ce biti jos utisaka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam 5 epizoda i bio sam u fazonu "ja se baš dosta ovih stvari ne sećam" i onda sam pogledao malo prepričane knjige i shvatio da postoji dobar razlog zašto 😄

 

Iskreno, meni nije smetalo puno stvari za sad. Moja žena koja je čitala samo prve dve knjige kaže da joj je ova sezona mnogo zabavnija i zanimljivija od prve. Ono što smo oboje primetili je da je Siri izgledala previše kao Deneris u prvoj epizodi i da dosta njenih scena gde se duri i drami uopšte ne rade zato što ne izgleda kao tinejdžerka više i ume nekad malo čudno da bude

 

 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

Zavrsio sezonu. Definitivno bolja od prve, u svakom segmentu, nema dileme. Da li je i dovoljno dobra, u odnosu na vaskoliki potencijal? Pa, realno nije. 

 

Vec sam pisao, nemam i nikad nisam imao problem sa promenama koje se u filmskim i televizijskim projektima prave pri adaptaciji literarnog predloska. Nisam pristalica skole misljenja da adaptacija nuzno treba da bude preslikavanje stranicu po stranicu, dogadjaj po dogadjaj. Medjutim, kada se odredjene devijacije prave, one moraju imati neku svoju unutrasnju logiku i 'obrazlozenje' kroz samu fabulu. 

 

Kada se naprave drugacija kreativna resenja i izbori, bili oni objektivno dobri ili losi, ne moze se vracati na ono sto je propusteno/izostavljeno kao da tih koraka u stranu nikada nije ni bilo. U ovoj sezoni smo imali pregrst takvih momenata koji su za ljude nove u ovom ip-u morali ostavljati utisak crne rupe, a onima koji su sa istim vec upoznati ono 'wtf, cemu sad ovo, zar taj brod nije davno otplovio?' Ako si izabrao da ne u prvoj sezoni ne prikazes nekoliko 'slucajnih', a zapravo sudbinskih susreta Geralta i Ciri, ne moze bacati you're much more than that (kao odgovor na am i your destiny) jer ta recenica zbog ranije izlozenog nema nikavu tezinu niti znacenje u ovom 'novom kreativnom kontekstu' koji je Netflix stvorio. Dalje, ne moze se gurati emo prica sa Triss kada je jedino sto si prikazao par kratkih i strasno suvoparnih dijaloga tokom rada na dizanju kletve sa stryge. Jednako ne mozes koristiti ono dear friend sa Yennefer jer takodje nema nikakav kontekst ni znacenje jer si to oduzeo odlukom da ne pratis knjigu i ne prikazes da se Geralt prvo pismom obraca Yen sa molbom da pomogne Ciri da nauci da kanalise moci koje poseduje i to tek nakon sto se prvo obratio Triss... Ne mogu da pokapiram ove stvari nikako. Dobro, odlucio si se za drugaciji plot, onda vozi dalje sa tim sto je zamisljeno, ne moze se sedeti na dve stolice, stvarno izgleda smesno.

 

Nastavljena je praksa zaglupljivanja kod nekih aspekata price i pri karakterizaciji pojedinih likova, ali necu previse o tome jer nije toliko strasno kao u prvoj sezoni.

 

Potpuno odsustvo hemije izmedju Henrya i Anye ostaje prilicno veliki problem i kako prica bude odmicala, ukoliko se nesto ne promeni bice sve gore za sveukupni filing i dozivljaj serije. 

 

Epizode sa vilenjacima su bez dileme najslabiji deo ove sezone - zestoko banalizovano, nije uhvacen ni promil sustine te problematike i kreativna resenja koja su birana od prve epizode pa sve do poslednje su prilicno nespretna, nesrecna i cringey. Strahota jedna sta napravise od Francesce. Brrr...

 

Osvrnucu se sad pojedinacno na neke od likova:

 

Codringher&Fenn - vrlo prijatno sam iznenadjen i odabirom glumaca i nacinom na koji su isporucili i u glumackom i u estetskom smislu. 

 

Witchers - bas slabo i neupecatljivo, kao sto sam u proslom postu vec napisao, Bodnia je prihvatljiv kao Vesemir (mada nazalost nista vise od toga), ostali su ono na nivou extrasa nekog rendom niskobudzetnog projekta.

 

Dijkstra - nekako potpuno drugaciji prikaz od onoga sto su nam donele knjige i igre. McTavish je uneo neku straight gospostinu, ona ljigavstina, sarkazam i strasno britak jezik uvek na granici provokacije su potpuno odsutni. Ne zelim reci da Graham radi glumacki los posao, naprotiv, samo konstatujem da nam isporucuje znatno drugacijeg Dijkstru, a to me je bas iznenadilo, nekako sam ocekivao da ce bas Sigija ubosti najvernije originalu. 

 

Philippa - videli smo je na blic, nekoliko sekundi pa je nemoguce bilo sta suditi o tome kakav izbor je napravljen, ali jebes mi sve ako kapiram sta se cekalo do kraja sezone 2 da se ona uvede i uopste da se jedan takav lik ignorise 16 epizoda, a prostor daje jednoj Fringie koja je u knjigama teska epizodna bezveznjakusa, a u seriji convoluted mess sa kojim ni sami scenaristi i reditelji ne znaju sta rade...

 

CGI izgleda dosta bolje nego u prvoj sezoni, ali to je i ocekivano jer je skocio budzet. Kostimi su prosto druga dimenzija, ovo sto smo videli je samo da se skine kapa i napravi dubok naklon. 

 

Uglavnom bih uputio pohvale mejn glumackoj ekipi - Henry se bas trudi, Anya je odlicna, Freya prilicno napredovala kao sto vec rekoh, MyAnna i Lars drze visok nivo, Joey isto, cak je i Mecia vrlo dobra. Mimi u nezahvalnoj ulozi i poziciji, ali i ona radi dobar posao u datim okolnostima... 

 

Zakljucak je da je svakako ostvaren napredak, ali da ovo jos uvek nije ono sto Witcher zasluzuje. Ali, kao sto i sama treca epizoda kaze what is lost is lost i treba konacno da se okrenu gradjenju na temeljima onoga sto knjige pruzaju nadalje, a ne da se vracaju na propustene prilike uz pokusaje da ih naknadno peglaju. To je recept za jos gore ujebavanje. Toliko.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Možda jedna od najboljih stvari koju sam video. Top 5 postova na redditu:

8WTGDdx.png

 

 

I onda quote Andžeja: "Congratulations to Lauren and her team for an excellent job. Adapting my books is not an easy task. I watched with great pleasure and hope for an even better third season."

Edited by Nicklord
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Uzo pare i libo ga stikla sad

 

@Nicklord

nemas dobar fandom sustinski - ili su puristi koji bi na lomacu za svaki zarez koji nije ispostovan ili apologeti serije i Laurenini svedoci

 

EDIT: pogledao sam sad ocene epizoda pojedinacno na imdb, prosecna ocena gotovo identicna proslosezonskoj, sto me iskreno prilicno cudi. Jos je ovo znatno manji uzorak jer je jos uvek vrlo frisko...

Edited by SteveFrancis#3
Link to comment
Share on other sites

‘The Witcher’ Season 2 Tops 142 Million Hours Viewed in First 3 Days

 

The 142.4 million hours viewed was nearly three times the next most-viewed TV show, “Money Heist,” which logged 55 million hours viewed in Netflix’s weekly viewership rankings.



 

“The Witcher” Season 1 has 541 million viewers viewed in its first 28 days. Season 2 is already more than one-fifth of the way there.

Link to comment
Share on other sites

 

On 12/20/2021 at 5:25 PM, SteveFrancis#3 said:

Uzo pare i libo ga stikla sad

 

@Nicklord

nemas dobar fandom sustinski - ili su puristi koji bi na lomacu za svaki zarez koji nije ispostovan ili apologeti serije i Laurenini svedoci

 

EDIT: pogledao sam sad ocene epizoda pojedinacno na imdb, prosecna ocena gotovo identicna proslosezonskoj, sto me iskreno prilicno cudi. Jos je ovo znatno manji uzorak jer je jos uvek vrlo frisko...

Ima mnogo više kečeva ove godine, @Krava kaze mu se aktivirao da spasi kulturu

 

https://m.imdb.com/title/tt8071662/ratings/?ref_=tt_ov_rt

https://m.imdb.com/title/tt11655000/ratings/?ref_=tt_ov_rt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Krenuo da napišem nešto više pa batalio jer je SF manje više sve rekao. :s_d:

 

Sezona bolja od prve svakako, ali vještac je zaslužio i više od toga.

 

Vilenjaci loši ali sve bi nekako bilo i lakše da nije tamnoputog vilenjaka koji izgleda kao neka parodija. 

 

Triss je takođe vrlo loš izbor glumice pa je možda i bolje što nismo vidjeli malo više od njena i Garalda. 😄 U svakom slucaju protraćen lik. 

 

Glumci su generalno dobri ali jeste upadljivo što nema hemije između Geralda i Yen, šteta. Ostatak ekipe witchersa je mogao biti bolje prikazan.

 

Što se tiče nastavka, nešto ne isčekujem previše ovaj prequel tj više bih volio prvo season 3 ali šta je tu je.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tacno, propustio sam da pomenem Triss... Nazalost, sad je jasno da je promasen izbor, bio sam u fazonu hajde da joj dam sansu, mozda je prerano posle nekoliko epizoda u kojima se pojavila u prvoj sezoni, ali nope. Ne ide i to je to. 

 

A sto se tice tog prequela - ne vidim zasto bi iko bio ushicen kad je rec o 'originalnom' Netflixovom projektu u witcher univerzumu. U main seriji je do sad (bez preterivanja) svaki njihov 'kreativni' doprinos i dodatak bio duboko inferioran u odnosu na sadrzaj iz knjiga koji bi ekranizovali, a pocesto prava lol kategorija.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Triss je i definitivno promašen izbor dok, bez obzira koliko mi se pre početka S1 Ciri i Yenn činile enormno promašenim izborom sada malo manje delim taj osećaj, mada i dalje mislim da je to moglo bolje.

A možda je to samo posledica kastinga za WoT koji me je ubedio da su u Witcheru mogli i veći fail da naprave sa izborom glumaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanima me sta mislite koji je razlog sto Netflix bukvalno svaku "sivu" situaciju iz knjiga boji u crno ili belo? Nekako je bas vristeca ta potreba da se gledaocu pokaze prstom ko je good, a ko bad guy. Ocigledno je to stratesko opredeljenje tima koji radi na projektu, samo me zanima sta vi mislite zbog cega, pre svega imajuci u vidu kakav je uspeh (i komercijalni i svaki drugi) GOT postigao dobrim delom upravo i na toj morally grey podlozi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Serija ima malo veze sa knjigama, toliko da ne mogu da gledam.

Probao sam ali prosto nije to to što sam čitao.

Jenefer kao da je neka šiparica a ne dominantna korpulentna crnka iz knjige.

Ma x stvari bih mogao da navodim, što se mene tiče totalni fail za ljude koji su čitali knjige...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Martin Mystere said:

S obzirom na kvalitet knjiga to mi još i najmanje smeta, više mi smetaju razlike u odnosu na igru jer smatram da su igre daleko bolje urađene nego što su imali osnove u knjigama.

Postoji šansa da nas se SF3 odrekne ali stvarno knjige nisu najbolje.

 

Zamišljam kako bi prošla serija da je Geralt predstavljen kao lik koji je opterećen time da postane vitez a usput jebe po par kurvi u svakom selu 😄

 

Edited by Nicklord
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam nikad ni rekao da su knjige nekakav vrhunac knjizevnosti, sigurno da imaju svojih nedostataka. Recimo poslednja instalacija, Lady Of The Lake deluje kao obicno trolovanje citalaca. 3/4 sage je jako zanimljivo, nacin na koji se radnja odmotava prilicno kreativan. Likovi su uglavnom vrlo originalni i svezi i solidno kompleksni imajuci u vidu da se uglavnom protrcava kroz dogadjaje.

 

Prica iz igara je nekakav neoficijelni, CDPR-ov nastavak sage koji je bez dileme fenomenalan i mogu se sloziti da je u nekim aspektima i bolji od onoga sto su knjige pruzile kao osnovu. Medjutim, ono sto je glavni forte igara jeste sto su, bez obzira na to sto su kreirale nove, originalne zaplete i produzile pricu iz knjiga, apsolutno ubole sustinu tog witcher univerzuma - i atmosferom, i izborom glumaca i samim predstavljanjem likova i nacinom na koji je osmisljen glavni plot... Sve je to u potpunosti u duhu knjizevnog dela i da ne znam da su na tome radili drugi ljudi, bez problema bih progutao da je scenario pisao takodje Andrzej. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nisam nikad čuo za Vješca dok se nije po forumima počelo šuškati da je to Netflixov odgovor na Igru Prestola (mogu samo sanjati o tome). Znači, knjige, igrice ništa od toga nisam pohađao niti imam želju. Zato na seriju mogu da s Mirom gledam kao na seriju, a s desne strane je i Nada da će biti i boljih sezona.

Ekipa koja snima ovu seriju je u dobrom položaju. Očekuje se više sezona, budžet je jak, pa se ekipi nigdje ne žuri niti imaju pritisak da eksperimentišu i da se dokazuju. Svi mi volimo "socijalno, zdravstveno i redovnu platu", tako da ni ekipa koja pravi ovu seriju ne talasa mnogo, radi profesionalno svoj zanat, a s umjetničke strane logično "zabušavaju", cilj je što više sezona, dobra je tezga. Sve je to ok, serija ne izgleda ni malo loše, ali daleko je to od nečeg što će se dugo pamtiti kad završi.

Glumci uglavnom korektni, mada niko od njih ni ne pokušava da iskoči iz prosjeka, znaju koliko mogu. Geralt bi ponekad mogao da izgovori "jelenskih mi rogova" dok tuče čudovišta koja nisu, zamislite, u crvenim mudirima, ali umjesto profesora Okultisa tu je klinka iz Indije koja pokušava da bude moćna čarobnica, iako se ne šiša na opasno, mada zna smisliti nešto pametno da spasi stvar, i Rodi, pardon Ciri sa nevjerovatnim supermoćima koje ne razumije, ali treba da ih razvije da bude najmoćnije biće tog univerzuma, ili da naslijedi svog taju po opasnosti i širenju pravde itd.

Kao oni tu nešto komplikuju, carevi i magovi se igraju rata, a meni žao konja, nije kao Teksov Dinamit, ali vjeran je bio Crvenperko, nije zaslužio takav kraj.

I šta još reći? Da, gledaće se i nastavci, zabavno je za sada, Veliki Blek za odrasle, samo nisu traperi, nego vješci.

Edited by Radoznalko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...