Jump to content

Novak Djokovic


wwww

Recommended Posts

Ne znam zasto bi se Ljubicic pridruzio timu? Ne vidim da bi nesto posebno doneo, a i onako je jos uvek oficijelno s Fedom.

Ne verujem da Novaku za sada treba i jedan dodatni trener. Ako Ivanisevic ne bude mogao nekad da odradi nesto zbog iznenadnih privatnih obaveza verujem da ce povesti sa sobom npr. Troickog ili Tipsu, cisto da ima nekog uz sebe. Pogotovu sto, koliko sam videla, sad je kao radio s Troickim (da li je to u okviru angazovanja Troickog za svoju akademiju koju stvara ili da odmeni Gorana dok se ovaj ne pridruzi - sve jedno). Plus je cesto u Tipsarevicevoj akademiji, za toliko bi mu Janko ucinio i pratio ga na poneki turnir ako bas Goran ne moze. Ivanisevic je sad i onako imao veliku pauzu u svom poslu, gotovo 4 meseca, treba sad i onako ispuniti ugovorenu kvotu za ovu godinu. Doduse, sad dolazi sljaka, sto nije Goranova specijalnost (bese Vajda ga tu pratio svih ovih godina), ali pametan je Goran dovoljno, skinuo je osnovne stvari od Vajde sigurno.

Sta znam, ne verujem da ce sad naprasno uzimati jos nekog trenera.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Muratoglu je jedan retko hrabar i iskren covek, prica ono sto mnogi misle ali ne smeju naglas da kazu. 

Ljuba nema sta Novaka da nauci, on je i Fedu pre svega drug. 

Osim Gorana koji mu je unapredio servis, a samim tim omogucio vise lakih poena (asevi, krace razmene, s&v) cime ce njegova karijera biti znacajno produzena, mislim da nema potrebe za novim likovima u boksu. 

 

Edited by Milica
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Detalj za Muratoglu-a - argument nase drugarice Boxy da je nemoguce da Ljuba bude trener Novaku jednog dana jer treneri velikih igraca nisu nikad treneri drugog velikog igraca , a cela diskusija pocinje sa idejom da Muratoglu hvali Novaka zato sto hoce da bude Novakov trener ( zasto bi ga drugo hvalio?) a pritom se zaboravlja da je Muratoglu Serenin trener ! Da li to znaci da je Serena nije velika zvezda? ili se zensko ne racuna kao musko? nije mi jasna logika obzirom da Serena ima (da podsetim) vise GS ova od Fekija pa ne razumem zasto je logicno da njen trener zeli da bude Novakov ali Fekijev sigurno ne jer on trenira zvezdu?

 

Ali nisam htela to da napisem samo se setih kad sam videla prethodne postove. nego interesantan tekst koji nismo kacili :

 

https://www.tennisfever.it/2022/03/27/quante-lingue-parla-novak-djokovic-la-risposta-e-sorprendente/

 

Znaci "Koliko stranih jezika govori Novak ?"

 

Izbrojao covek 11, priznajem da za neke nisam sigurna da je u pravu, mada je nesumnjivo genije za jezike i poliglota. Znaci nabrojao je :

 

- srpski (kao maternji jezik)

- engleski (kaze da ga neverovatno dobro govori mada ima blagi "balticki" akcenat, gde nadje balticki nikad cula da se pominje balticki akcenat ali ajde

- nemacki (naucio kad je bio kao dete kod Pilica a pricao ga mnogo i dok je beker bio trener)

-kineski (kaze da se na turnirima u kini obraca publici na kineskom)

- japanski (kaze da je Novak rekao da se trudi da nauci osnove japanskog jezika i da je na olimpijadi u Tokiju koristio malo japanski)

-arapski (kaze da je u Dohi 2016 posle osvojenog turnira odgovarao na pitanja postavljena na arapskom)

- spanski koji uopste nije govorio do 2013 medjutim 2017 je dao prvi intervju na spanskom

-portugalski (zahvaljujuci Gugi pricao je 2016)

-italijanski (znamo da govori)

- francuski (znamo da govori)

-ruski koji najslabije govori tj vrlo malo)

 

Sto se mene tice potpuno se slazem tj znamo za srpski, engleski, nemacki, spanski, italijanski i francuski sto je impresivnih 6 jezika ali nisam sigurna za kineski, portugalski, arapski, japanski i ruski

U svakom slucaju :Hail:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ako moze mala korekcija ove analize koliko Novak prica jezika (onako kako sam ja shvatila, a i procitala ocene ljudi kojima je to maternji jezik):

- srpsko-hrvatsko-bosansko-crnogorski(maternjI) mu je, jelte, maternji - neko moze da to sve shvati kao jedan jezik, a neko i da ih nabroji kao 4 :classic_biggrin: razlicita jezika

- engleski - koji najbolje prica od svih stranih

- italijanski - ja sam shvatila da ga od ovih preostalih najbolje prica

- francuski - dosta se popravio, sto je po mojim kriterijumima veeeeliki uspeh, jer je za mene od ovih popularnih evropskih francuski najtezi

- za nemacki i spanski ne znam bas kako bih ih ocenila. mislim da mu je nemacki zardjao jer ga ne koristi, a da je spanski u medjuvremenu solidno savladao, samo ne znam koliko

- mislim da je pokupio samo nekoliko reci i izraza iz kineskog, japanskog, portugalskog, arapskog, pa i ruskog. nikad ga nisam cula da ista kaze na ruskom. mislim da se pre oslanja na slicnost s srpskim nego sto zaista nesto i prica ruski. u tom smislu mislim da mu je slovacki definitivno blizi (zbog slicnosti s srpskim). a verovatno moze po nesto da razume i od holandskog (na osnovu engleskog i nemackog), samo sto uopste nema potrebu da ovo testira.

 

tako da bih mu ja dala da prica recimo 6 jezika

Link to comment
Share on other sites

Koreca:

 

https://www.welovetennis.fr/atp/corretja-sur-djokovic-si-son-record-de-semaines-en-tant-que-n1-mondial-etait-detenu-par-nadal-ou-federer-il-serait-souligne-en-permanence-comme-quelque-chose-dinaccessible-et-dimbattabl

 

Quote

Corretja on Djokovic: “If his record of weeks as world No. 1 was held by Nadal or Federer, it would be permanently highlighted as something inaccessible and unbeatable”

 

 

FO3_mq6XIAIJ3XX?format=jpg&name=medium

Koreca je oduvek bio fer komentator, nikad nije nikoga pljuvao (ono sto sam ja ispratila njegove komentare).

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Detalj za Muratoglu-a - argument nase drugarice Boxy da je nemoguce da Ljuba bude trener Novaku jednog dana jer treneri velikih igraca nisu nikad treneri drugog velikog igraca , a cela diskusija pocinje sa idejom da Muratoglu hvali Novaka zato sto hoce da bude Novakov trener ( zasto bi ga drugo hvalio?) a pritom se zaboravlja da je Muratoglu Serenin trener ! Da li to znaci da je Serena nije velika zvezda? ili se zensko ne racuna kao musko? nije mi jasna logika obzirom da Serena ima (da podsetim) vise GS ova od Fekija pa ne razumem zasto je logicno da njen trener zeli da bude Novakov ali Fekijev sigurno ne jer on trenira zvezdu?

 

Ali nisam htela to da napisem samo se setih kad sam videla prethodne postove. nego interesantan tekst koji nismo kacili :

 

https://www.tennisfever.it/2022/03/27/quante-lingue-parla-novak-djokovic-la-risposta-e-sorprendente/

 

Znaci "Koliko stranih jezika govori Novak ?"

 

Izbrojao covek 11, priznajem da za neke nisam sigurna da je u pravu, mada je nesumnjivo genije za jezike i poliglota. Znaci nabrojao je :

 

- srpski (kao maternji jezik)

- engleski (kaze da ga neverovatno dobro govori mada ima blagi "balticki" akcenat, gde nadje balticki nikad cula da se pominje balticki akcenat ali ajde

- nemacki (naucio kad je bio kao dete kod Pilica a pricao ga mnogo i dok je beker bio trener)

-kineski (kaze da se na turnirima u kini obraca publici na kineskom)

- japanski (kaze da je Novak rekao da se trudi da nauci osnove japanskog jezika i da je na olimpijadi u Tokiju koristio malo japanski)

-arapski (kaze da je u Dohi 2016 posle osvojenog turnira odgovarao na pitanja postavljena na arapskom)

- spanski koji uopste nije govorio do 2013 medjutim 2017 je dao prvi intervju na spanskom

-portugalski (zahvaljujuci Gugi pricao je 2016)

-italijanski (znamo da govori)

- francuski (znamo da govori)

-ruski koji najslabije govori tj vrlo malo)

 

Sto se mene tice potpuno se slazem tj znamo za srpski, engleski, nemacki, spanski, italijanski i francuski sto je impresivnih 6 jezika ali nisam sigurna za kineski, portugalski, arapski, japanski i ruski

U svakom slucaju :Hail:

 

 

 

 

Kakve veze ima Serena?

Mesanje baba i zaba....

Zna se na koje igrace sam mislila kad sam rekla, nabrajala sam samo trenere big 3, nisam ni Mareja uzimala u obzir, a sigurno ne Serenu, jer koliko god da je velika teniserka, ona je teniserka, dakle nije nikako mogla da igra meceve u singlu protiv big 3.

 

A ovde nije bilo nista negativno upuceno prema Djokovicu, nego iskljucivo prema Muratoglu, jer koliko god da je on odlican trener, nemam visoko misljenje o njemu kao osobi i zato mislim da sve radi proracunato.

Recimo, Koreca stalno hvali Djokovica, izuzetno pozitivno prica o njemu, ali tu nemam osecaj da je proracunato, nego da je iskreno.

 

 

A ove bajke da prica kineski, japanski, arapski :lol_2: rekao jednom koniciva, pisi: zna japanski :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jezici, sad me ovo setilo pa malo o tome i generalno o Engleskom. Kako ja to vidim i šta opažam

 

Spoiler

Davno nisam gledao stepene i gradaciju poznavanja nekog jezika, onako stručno u nekoj tabeli, pa da bi ja mogao da slušam i za sebe ocenjujem. Ono što jeste bilo i biće, je to da, postoji uvek nekoliko nivoa koji se lako razaznaju kad slušaš nekog/konverziraš, pa vidiš gde je otprilike onaj koji govori. Tako mi se npr Engleski, već smučio u neku ruku zbog onih koji ga pričaju - Ali ga ne govore tečno, bez jačeg akcenta/grešaka. I kad se takvi casual speakers slušaju, onda se čuje nivo jezika, odnosno negde znaš kad se uhvatio učenja istog. Ne samo da su pomenute mane tu, nego se onda često čuje da je taj neko naučio taman toliko koliko je potrebno da se sporazumeva, to mu je dosta i baš ga briga za dalje. Kod dece/mladih, i na internetu takvo stanje vidi se i po chat-ovima i komentarima, gde je nekom rečenica od više zareza misaona imenica, a ne da je sastavi smisleno. Sindrom ok-dobrog Engleskog (Lagana komunikacija) i veoma ograničenog poznavanja drugih stranih jezika, je svugde prisutan van native English speaking countries, kod nas rekao bih da je to i trendy kod mladih, više devojaka, koji su se za naše uslove naputovali, pa su pokupili svašta nešto od raznih jezika. No zato je njihov Engleski često problematičan, kad treba da se komunicira brže i na teme koje nisu uobičajene, tj prežvakane, pa onda fali i gramatike, i vokabulara, a o nekom humoru da govorim. A Engleski im je prvi i glavni strani jezik, važi, no svejedno se neće ustručavati da negde stave, pomenu kako pričaju još ovaj, onaj strani jezik, pa ispada kako "pričaju" toliko i toliko jezika. Da ne spominjem ono, kad neko nauči najosnovnije/nešto ciljano za tu priliku, neki total beginners mini guide, (Ili takoreći prečicu neku za strogo kontrolisane uslove), a zarad nekog putovanja, dolaska familije od preko i sl, pa se onda samo time služi/podseća za naredni put, a hvali se inače kako priča taj jezik 😁  Tako da poliglote i "Poliglote". Ovo bi bio samo jedan primer kako gledam na temu, da ne dužim sad još. Rekao bih da je mnogo bolji pristup, ovladavanje nekim stranim jezikom pre nego što se i pomisli da se krene učiti drugi, a ne da se površno priča toliko i toliko njih.

 

U Novakovom slučaju, mi ne možemo znati do kog tačno nivoa je došao, tj na kom mu je nivou trenutno, ovaj ili onaj jezik. Ako je on već davao prave intervjue na bilo kom jeziku, osim na našem i eng, onda se izvinjavam na propustu, jer sam to omašio.

 

Za ovo što kaže Koreča da prokomentarišem malo

 

Spoiler

Dobro, već je sve to deja vu da je Novak potcenjen. Više underappreciated nego underrated doduše. Osim onog uobičajenog, što je već zilion puta bilo, da je iz male i ne baš najuglednije zemlje, da mu nije falilo kontroverze tokom karijere, da je okončao Fedal duopol, da je iz svega toga proizašlo da ga je lakše ne voleti i hejtovati nego voleti ili makar ceniti/poštovati. Ima tu još nešto, tj vidim banalan razlog zašto ga obični ljudi ne vole ili ignorišu. Nije nevezano za ove krupne razloge, ali opet nije ni proisteklo od gore. "If you want to value what his sporting work is, you have to value his sporting successes" Ovo je teško, i mislim da to uopšte tako ne ide. Pre će biti da ljudima neko ili imponuje iz nekih razloga ili ne. Ljudi bivaju korektni prema onima prema kojima moraju da budu ok, a  koje ne vole, koji im ne imponuju i da je to to što se tiče pozitivnih stavova naspram tog nekog. Ako su u svojim životima primorani da viđaju i komuniciraju sa ljudima koje u najmanju ruku ne nalaze simpatičnim, harizmatičnim itd, kad se radi o javnim ličnostima tu će biti maksimalno probirljivi, između ostalog baš zato što, tu ne mogu sebi da priušte da budu ni izbliza tako izbirljivi, sa kim dele prostor u svakodnevnom životu. Novakovi "gresi i kontroverze" su više neka nadogradnja osnovnog negativnog stava prema njemu, nego što je od toga krenulo: Po meni negativni stav je bio već tu i pre nego što je postao No1, i pre nego što je postigao sve što je postigao itd. A to je da nije bio naročito dopadljiv lik publici na prvu loptu, mediji/novinari su tu samo malo dolivali ulje na vatru, da bi tek posle sve to dobilo oblik koji je dobilo. Ako mene neko pita zašto mi Novak nije omiljen teniser i zašto makar površno ne navijam za njega kad smo iz iste zemlje, moj odgovor bi mogao biti sažet u ovom grubom poređenju: Vreme je za dezert, jede mi se slatko. Odlazim u prodavnicu, te biram ono što ja najviše volim, i u tome mi je najmanja briga da li je čokolada napravljena u Srbiji. Takođe, u biranju onoga što mi leži/imponuje, bitan mi je taj pull faktor: Da sam te 2005-e, kao totalni teniski analfabeta, upalio tv i da je hipotetički tu igrao Nole u punoj snazi, a ne Fed, ne bi ja odgledao 5% tenisa koji sam odgledao za ovih 15+ god. Važi za mnoge druge stvari, ne samo za sportske terene.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Marko said:

 

 

  Hide contents

 

 

U Novakovom slučaju, mi ne možemo znati do kog tačno nivoa je došao, tj na kom mu je nivou trenutno, ovaj ili onaj jezik. Ako je on već davao prave intervjue na bilo kom jeziku, osim na našem i eng, onda se izvinjavam na propustu, jer sam to omašio.

 

 

 

  Hide contents

 

 

Ja sam ga slusala kako daje intervjue na francuskom i italijanskom, jezici koje ja dobro znam ( i na engleskom naravno ali njegovo znanje engleskog nije upitno) i mogu da kazem da mu je italijanski vrlo dobar i francuski prilicno dobar sasvim sigurno dovoljno dobar da moze tecno da kaze sve sta zeli da kaze, tu i tamo napravi neku gresku ali nista strasno. Spanski i nemacki ga nisam slusala, ustvari spanski jesam ali neki mali intervju ali to malo je tecno pricao, ne mogu da procenim koliko gresi, nikad ga nisam slusala da prica nemacki

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da dodam jos za one koji mozda ne znaju, nije to ni slucajno sto Novak govori sve te jezike i to tako dobro : on zivi u Monaku vec mnogo godina, to je francusko govorno podrucje blizu Italije gde je Jelena i studirala a njegovi dugogodisnji saradnici su njegov agent Edo i Elena koja mu je vrsta sekretarice koliko sam shvatila koji su italijani, znaci on vec godinama sa njima svakodnevno prica italijanski, sad mu je tu i Uli poreklom italijan. Tako da italijanski i francuski nije cudo da je dobro naucio obzirom da voli jezike i ocigledno mu to ide od ruke. Spanski je naucio ocigledno u poslednjih desetak godina od kada redovno ide i provodi vreme u Spaniji, a nemacki je bio naucio kad je bio kod Pilica u akademiji, posle je imao Bekera u timu, dovoljno da ne zaboravi skroz mada nisam sigurna da ga govori danas tecno, ko zna, podsetice se ako bude trebalo, jezici se zaboravljaju ali ih lako i vratis ako si ih jednom znao (licno iskustvo). Sve u svemu zbog raznih zivotnih okolnosti zvuci logicno da on govori sve te evropske jezike mada postoje ljudi koji emigriraju i provedu mnooogo godina negda u inostranstvu a ni taj jedan strani jezik ne nauce ili nauce lose. Sem toga kazu da postoji magicna cifra 4 za znanje jezika u smislu da ako naucis 4 strana jezika posle ti je mnogo lakse i brze da naucis narednih x jezika :classic_smile:

Kad smo vec kod jezika, nema @alceste strucnjaka za temu

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvi put da ga cujem nemacki, meni zvuci sasvim ok, cekamo sta ce @wwww da kaze :smiley2:

Nesto mislim Rafinjo naprimer, rodjen u Spaniji, zivi u Spaniji, Ciska spanjolka, ceo tim spanci, sto bi se on mucio da uci bilo koji drugi jezik sem onog minimuma engleskog. Zivot ti tako namesti pa ti posle kako se snadjes i hoces.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Ima smisla. Za ovo 4 jezika naučiš pa ti naredni posle idu lakše, to nisam čuo. Možda to važi ako su jezici srodni, svakako je lakše. Kako bi npr nekom, kome je maternji neki od romanskih jezika, i ko je relativno lako savladao ostala 3 velika romanska jezika+engleski, bilo lakše ako bi mu naredni bio neki istočno-evropski, da ne govorim dalekoistočni ili npr one iz Pak/Ind, Hindu, Urdu, Telugu 😄 Logike nema bar ne odokativno? Nebitno, opet smo u of, doduše ne previše

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

Kako nema logike, vidis da je Djokovic naucio 4 jezila i onda laganini dodao arapski, japanski i kineski :classic_sleep:

 

A nemacki mu je ovde najnizi nivo za neku osnovnu komunikaciju, nije lose, ali ne moze se reci da zna, nego samo da moze nekako da se snadje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Prvi put da ga cujem nemacki, meni zvuci sasvim ok, cekamo sta ce @wwww da kaze :smiley2:

Nesto mislim Rafinjo naprimer, rodjen u Spaniji, zivi u Spaniji, Ciska spanjolka, ceo tim spanci, sto bi se on mucio da uci bilo koji drugi jezik sem onog minimuma engleskog. Zivot ti tako namesti pa ti posle kako se snadjes i hoces.

vidi se da je zardjao. ne znam kako ga je znao kad je bio kod Pilica, ali vidi se da mu fali praksa (gledala sam i neki raniji snimak iz Austrije, gde se isto mucio da nadje reci, uglavnom mu dolazile engleske, pa se onda prisecao kako to bese na nemackom). verovatno bi uz neko fino obnavljanje i nadogradnju i njega propricao solidno, vrati se to ako si nekad ucio, samo sto mu uopste ne treba, ne koristi ga prakticno nikada.

 

inace sam svojevremeno na nekom skijanju pricala s nekom zenom poljskog porekla koja zivi u Holandiji, a koja je citala neku studiju (da li s univerziteta u Utrehtu, ako me sad secanje ne vara) gde su bas pricali kako je mnogo lakse da se nauci svaki sledeci jezik, kako je posebno dobro ako npr. deca odrastaju dvojezicno. Valjda im se u mozgu tad formiraju "veze" koje su baza za svako kasnije "umrezavanje" za druge jezike, a sto oni koji sve vreme pricaju samo jedan jezik uopste nemaju.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

Znam jos jednog takvog :cigar::classic_rolleyes:

 

Verujem da mislis na sebe :classic_biggrin:

Ja znam kad sam učila nemački i išla na kurseve, tamo se svi gadjali sa onim njihovim der, dem, den, da je drug rekao: nema razloga da se nerviramo, svaki dobronamerni Nemac će da razume :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bez ljutnje ali mislim da vas nemacki nije isti kao Novakov - decko isao 4 godine u nemackoj u skolu dok je bio kod Pilica (sam je rekao u tom itw koliko sam ja razumela a i moj nemacki je zardjao od nekoriscenja), znaci u ono vreme ga je znao vrlo ok, u ovom momentu mu nije idealan ali sto smo vec pominjali kada jednom znas dobro jedan jezik , ne koristis ga i izgubis ga na neki nacin ali kad odes recimo u tu zemlju bilo kada kasnije posle par dana ti se vrati i pricas na nivou kao sto si ga pricao u najboljim danima. Tako da, razocaracu vas ali mislim da vas nemacki nije kao Novakov nego bitno drugaciji :smiley2:

Ali mora Novak da se omalovazava za bilo sta cccc

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Novaku svaka cast sto govori toliko jezika, pa makar i na nekom rudimentalnom nivou. To je lepo.

 

Ali ovo, kad neko kaze nije bas sjajan njegov nemacki, clan dodje i kaze vas nemacki verovatno nije kao njegov pa krece rasprava o tome....

 

Da li je realno da ce iko time da se bavi, daj da proglasimo Djokovica carem sveta i da onda po defaultu sve sto dolazi od njega bude suvo savrsenstvo o kojem se ne raspravlja.

 

Ovakvo idolopoklonstvo je stvarno sokantno videti u 21. veku.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Patrick Mouratoglou, who is widely expected to become Novak Djokovic's new coach in the near future, has insisted that Roger Federer will never win another Grand Slam as a result of the Swiss icon's ongoing injury problems. Mouratoglou is reportedly set to replace Marian Vajda on Djokovic's coaching team over the coming weeks and will be hoping to lead the world No 1 to no shortage of further success in his new role. 

Ovaj ce izgleda stvarno biti Novakov trener...

A sad mi je jasno i otkud netrpeljivost RF fanova prema njemu :classic_rolleyes:

https://www.express.co.uk/sport/tennis/1587630/Novak-Djokovic-new-coach-Roger-Federer-return-tennis-news#conversation-wrapper

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...