Jump to content

Poslednji utisci sa posla


Doorn

Recommended Posts

5 hours ago, Kronostime said:

Hm, vidi: vi od hecimske struke ste duzni da pomazete svakom ko vam pomoc zatrazi - na to vas obavezuje Hipokratova zakletva da ce te pomoci svakom i da nikom necete uciniti zlo.

Sa Vladanom sam sam imao puno ideoloskih nesuglasica, ali sam mu vecno zahvalan sto me je pripremio na ono sto me ceka sa pokojnim ocem pre 7 godina (progresivvno oduiranje mozdanih celija - uradio sve moguce dijagnoze i preglede) - poslao mu na mail i odgovorio mi ono sto je bila najbolja istinia u tom trenutku: to ce se razvijati tako i tako i strajace toliko, po tim i tim fazama.

E, to me je pripremilo na to da ocu obezbedim palijativnu negu (nisam zeleo da ga unuci pamte po tim zadnjim danima) i da sve pripremim za taj neminovan dan kad cu pozvati popa i lokalne Topalovice.

 

Lepo od Vladana.

 

Mislim da je Eddard rekao da mu je posao suvise stresan da bi ga radio i posle radnog vremena. Sigurno ne ode kuci i totalno zaboravi za pacijente, ali ima i drugog osoblja koje brinu o tim istim pacijentima. Ne znaci da ne pomaze ljudima, nego da zeli da pomogne i sebi. Ustvari, verovatno pomaze ljudima zato mu je posao stresan. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Srecno mi 13 godina s kompanijom!!

Da mi je neko 15. septembra 2008. rekao da cu toliko potrajati, mislila bih da je lud!

 

Ne znam je l' u pitanju lojalnost ili lenjost da se nadje drugi posao 😄

 

Ili zadovoljstva? Cestitam 😀

Meni ce u januaru biti 20 godina, mislim sve ukupno sa firmom iako razlicite pozicije. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Srecno mi 13 godina s kompanijom!!
Da mi je neko 15. septembra 2008. rekao da cu toliko potrajati, mislila bih da je lud!
 
Ne znam je l' u pitanju lojalnost ili lenjost da se nadje drugi posao [emoji1]
 
Lepo.

Meni je najduži stint bio 7 godina. Doduše, bio sam u jednoj firmi 9 godina, ali iz dva puta, 4+5.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni 3. I tako 3x3, pa onda otvorio svoju firmu. Zanimljivo mi je ovo sto je @Amigo napisao za Deloitte, bili su mi klijent do skoro i pre jedno godinu dana svi su dobili u potpisu "Even if you receive this email after working hours, you are in no obligation to read or reply". Sto ce reci, posao pravi adrenalin (imam termin za kada zavrsim posao: sletanje) i kao sve sto pravi adrenalin izaziva zavisnost. Gomilu likova sam upoznao, mahom iz MNC, koji su  imali tu OCD potrebu da procitaju svaki mail, odgovore, sednu nesto da urade... Pa onda onaj odsutan pogled dok prolaze kroz mail ili neki excel, a sedimo na pivu, jer boze moj, valjda spasavaju svet. 8h je za neke ljude ili neke faze/projekte definitivno malo. Ali treba imati meru u svemu... Kada se sjebe zivot, da vidis kako posao gubi na znacaju.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DJORDJE said:

Osim  ako ne placa nekoga morace. U vecini drzava propisi su takvi da lekari ne mogu da okace znak vracam se u ponedeljak ili vracam se sutra.

Pitanje je bilo više u smjeru 'gdje je granica' bez obzira na profesiju...

 

Poznajem dosta ljudi koji su žrtvovali privatni život zbog posla - njihov izbor ali prilično sam siguran da će u nekom trenutku života gledati sa žaljenjem na sve propušteno jer 'nisu imali kad'.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Budha said:

Pitanje je bilo više u smjeru 'gdje je granica' bez obzira na profesiju...

 

Poznajem dosta ljudi koji su žrtvovali privatni život zbog posla - njihov izbor ali prilično sam siguran da će u nekom trenutku života gledati sa žaljenjem na sve propušteno jer 'nisu imali kad'.

 

 

 

Granica je tamo gde svako od nas odluci.

Inace takve ocene "jednog dana ce im biti zao"   na osnovu subjektivnih ocena sta je nekom bitno u zivotu mi uvek smetaju. To se upotrebljava za decu, za brak, za posao...

 

Nemamo svi iste zelje.  

Link to comment
Share on other sites

Osim  ako ne placa nekoga morace. U vecini drzava propisi su takvi da lekari ne mogu da okace znak vracam se u ponedeljak ili vracam se sutra.
Naravno da nisu i naravno da mogu.

Ja ti platim koliko hoćeš ako u Nemačkoj nahvataš lekara u svojoj ordinaciji posle radnog vremena. Za sve hitno postoji hitna pomoć. Tu već ne možeš da zamandališ vrata, ali privatne prakse (tu uključujem i porodične lekare opšte prakse), oni mirno spavaju.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Naravno da nisu i naravno da mogu.

Ja ti platim koliko hoćeš ako u Nemačkoj nahvataš lekara u svojoj ordinaciji posle radnog vremena. Za sve hitno postoji hitna pomoć. Tu već ne možeš da zamandališ vrata, ali privatne prakse (tu uključujem i porodične lekare opšte prakse), oni mirno spavaju.

Ja nisam razumeo Budhu, a ti mene.:classic_biggrin:

Mislio sam na "drzave" u SAD. Kod tebe uopste ne sumnjam. Vi kada zatarabite u subotu, do ponedeljka  nema nista.:classic_biggrin:

Doduse , sada je jos dobro kako je nekada bilo. Ako sletis  subotom  u podne, do ponedeljka si mogao da obilazis samo benzinske pumpe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Ja nisam razumeo Budhu, a ti mene.:classic_biggrin:

Mislio sam na "drzave" u SAD. Kod tebe uopste ne sumnjam. Vi kada zatarabite u subotu, do ponedeljka  nema nista.:classic_biggrin:

Doduse , sada je jos dobro kako je nekada bilo. Ako sletis  subotom  u podne, do ponedeljka si mogao da obilazis samo benzinske pumpe.

Moj zubar ti da broj, ako ti je nesto hitno kad kancelarija ne radi da ga zoves. A normalna je zubarska ordinacija tj nije jedini koji radi tamo, ali je vlasnik.

Kad sam dosla, prvo smo uzeli za GPja, manju firmu (nekoliko partnera) i oni su prebacivali vezu na ko bi bio dezuran ako je vikend. Mogao si cak i kucnu posetu da dobijes. Onda se neki penzionisali, i prodali firmu velikom sistemu, i sad toga vise nema nego ti poruka kaze ako je hitno pozovite 911 ili u ER.

Link to comment
Share on other sites



. Vi kada zatarabite u subotu, do ponedeljka  nema nista.:classic_biggrin:
Doduse , sada je jos dobro kako je nekada bilo. Ako sletis  subotom  u podne, do ponedeljka si mogao da obilazis samo benzinske pumpe.


To je tačno, I užasno me nervira. Nedeljom sve mrtvo.


i sad toga vise nema nego ti poruka kaze ako je hitno pozovite 911 ili u ER.


Tako je i ovde. Zato nama već od petka popodne, pa ceo vikend dolaze i pacijenti koji su u stvari za kućnog lekara i prave gužvu u hitnoj [emoji16]... Doduše, postoji nešto što se zove Notdienstpraxis tj. praksa za hitne slučajeve, to je u stvari porodični lekar (tj. više njih koji se smenjuju, u principu je zakonom svaki porodični lekar obavezan da uzima udeo i u tome) koji radi i uveče i vikendom (ali maksimalno do 22h), baš za takve stvari, ali nekako uvek određen broj njih više voli u ER.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:


 

 


To je tačno, I užasno me nervira. Nedeljom sve mrtvo.




Tako je i ovde. Zato nama već od petka popodne, pa ceo vikend dolaze i pacijenti koji su u stvari za kućnog lekara i prave gužvu u hitnoj emoji16.png... Doduše, postoji nešto što se zove Notdienstpraxis tj. praksa za hitne slučajeve, to je u stvari porodični lekar (tj. više njih koji se smenjuju, u principu je zakonom svaki porodični lekar obavezan da uzima udeo i u tome) koji radi i uveče i vikendom (ali maksimalno do 22h), baš za takve stvari, ali nekako uvek određen broj njih više voli u ER.

 

Ja ne znam da li ti porodicni lekari jos uvek rade ovde u PA. Samo se desilo da su moji postali deo velikog medicinskog lanca. Imamo Urgent Clinic, ali posto sam njih koristila povremeno - ne znam kako funkcionisu.

Znam da dam pre 10 godina mogla da zovnem GPja na mobilni.

 

Inace znam za taj problem pravljenja guzve i hitnoj, to su mi ljudi u hitnoj objasnili. Kod nas ljudi koji imaju Medicare i medicaid, guse ER. Za njih je besplatno da idu u ER, pa idu za nebitne stvari, cak i kad im je dosadno. Tako kod nas - kad ti treba ER spremi se na 4-5 sati cekanja.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:


Tako je i ovde. Zato nama već od petka popodne, pa ceo vikend dolaze i pacijenti koji su u stvari za kućnog lekara i prave gužvu u hitnoj emoji16.png... Doduše, postoji nešto što se zove Notdienstpraxis tj. praksa za hitne slučajeve, to je u stvari porodični lekar (tj. više njih koji se smenjuju, u principu je zakonom svaki porodični lekar obavezan da uzima udeo i u tome) koji radi i uveče i vikendom (ali maksimalno do 22h), baš za takve stvari, ali nekako uvek određen broj njih više voli u ER.

 

A kako funkcionise kada lekar u hitnoj ima pitanja o stanju pacijenta ili trenutnom tretmanu? Recimo koji je tip stenta ugradjen , koje lekove uzima, itd.

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene ne rade vikendom, ni doktori ni zubari, mora se ići u urgent care.

General practice doktor se može pozvati, ostaviti poruka da vas pozove samo kad je nešto bitno u pitanju, ali i tu se savetuje otići u urgent care ili hitnu. 

Link to comment
Share on other sites

Moj sef najavio da ide u penziju. Radimo skupa vec 15-tak godina, jedan obrazavan i kulturan covek, strucan u svom poslu i super osoba, nisam nikada imao sa njim ni najmanji problem, sjecam se jednom ja pitam za godisnji, 3 sedmice da odem malo do zavicaja i kaze on meni, nije bas pravi trenutak, pa se onda ispravi, nema veze, svakako nije nikada pravi trenutak :classic_biggrin:

Ko zna ko ce da ga zamijeni, obicno ovi sto dodju zele nesto da promijene, reorganizuju, da pokazu neko svoj ego, ko kada je Mujo kupio prezervativ pa ga poceo nabijati na glavu, a prodavacica mu kaze, ne stavlja se to na glavu, nego... a Mujo kaze, znam ja dobro gdje se to stavlja, ali zelim da i ja budem neki qurac na radnickom savjetu :classic_laugh:

Malo sam zabrinut :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

A kako funkcionise kada lekar u hitnoj ima pitanja o stanju pacijenta ili trenutnom tretmanu? Recimo koji je tip stenta ugradjen , koje lekove uzima, itd.

 

 

Dok Eddard ne dodje da kaze kako je u DE, mogu ja da objasnim kako je u SE. Pretpostavljam da je slicno, jer i stvar s vikendima i hitnom pomoci funkcionise isto. Ako ja dodjem tamo usred noci i bez svesti, dovoljno ce biti da mi iz dzepa izvuku licnu kartu ili da na drugi nacin dodju do mog licnog broja. Lekar ce onda otvoriti moj zurnal, elektronski naravno, i naci podatke o svakom mom kontaktu sa svedskim zdravstvom, sve sto je ikada tamo registrovano. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vilhelmina said:

 

Dok Eddard ne dodje da kaze kako je u DE, mogu ja da objasnim kako je u SE. Pretpostavljam da je slicno, jer i stvar s vikendima i hitnom pomoci funkcionise isto. Ako ja dodjem tamo usred noci i bez svesti, dovoljno ce biti da mi iz dzepa izvuku licnu kartu ili da na drugi nacin dodju do mog licnog broja. Lekar ce onda otvoriti moj zurnal, elektronski naravno, i naci podatke o svakom mom kontaktu sa svedskim zdravstvom, sve sto je ikada tamo registrovano. 

To je prednost centralizovanog sistema, slicno je u Kanadi, mada na provincijalnom nivou. U Americi centralna baza podataka ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Moj sef najavio da ide u penziju. Radimo skupa vec 15-tak godina, jedan obrazavan i kulturan covek, strucan u svom poslu i super osoba, nisam nikada imao sa njim ni najmanji problem, sjecam se jednom ja pitam za godisnji, 3 sedmice da odem malo do zavicaja i kaze on meni, nije bas pravi trenutak, pa se onda ispravi, nema veze, svakako nije nikada pravi trenutak :classic_biggrin:

Ko zna ko ce da ga zamijeni, obicno ovi sto dodju zele nesto da promijene, reorganizuju, da pokazu neko svoj ego, ko kada je Mujo kupio prezervativ pa ga poceo nabijati na glavu, a prodavacica mu kaze, ne stavlja se to na glavu, nego... a Mujo kaze, znam ja dobro gdje se to stavlja, ali zelim da i ja budem neki qurac na radnickom savjetu :classic_laugh:

Malo sam zabrinut :smiley33:

Men` pre 10 godina dosao tako novi sef - zemo ga doveo u IT sektor, a on masinac, pa smo morali da mu objasnjavamo zasto se oprema menja na max. 5 godina i zast\o se softver menja neprestano.

Na kraju smo mu rekli: ti si navikao na strug, turpiju, komplet kljuceva, nakovanj i cekic.

Ovo je nase igraliste i ne mesaj se u to i pusti nas da radimo.

Ako to zeznes zbog svoje sujete i neznanja - tebe ce prvog da razapinju!

Zato imam gomilu mejlova od istog " a da pitam....."

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

A kako funkcionise kada lekar u hitnoj ima pitanja o stanju pacijenta ili trenutnom tretmanu? Recimo koji je tip stenta ugradjen , koje lekove uzima, itd.
 
Nikako. Jebiga, što se digitalizacije tiče, Nemačka kaska i za Rumunijom, a kamoli za Švedskom.

Ili pacijent nosi sa sobom svoje izveštaje ili zoveš bolnice po kojima je ležao, ako zna da ti kaže ili čekaš do ponedeljka kad se otvara kućni lekar.
Link to comment
Share on other sites

Imam odlično osiguranje, medjutim ovde moraš ti biti svoj menadžer u neku ruku. Meni nije problem, ja sam pomalo ocd za svoje zdravlje, našla doktore za sve delove😁 i naravno opšte prakse. E sad, ja uvek insistiram i proveravam da njoj idu svi izveštaji od drugih specijalista. Takodje, sad u ovo digitalno doba, imam portal kod nje gde su ti podaci unešeni tako da mogu da pogledam tu, recimo poredim krvne slike iz različitih perioda, i slično. Takodje nosim karticu sa krvnom grupom u novčaniku. Ali, čisto sumnjam da mnogi čine kao ja. Mislim da smo ovde više prepušteni da sami to povežemo, organizujemo. Čak ni ne znam da li različite bolnice dele podatke, obično je na nama da popunjavamo obrasce i unosimo podatke.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...