Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

On 4/1/2021 at 4:07 PM, Crni Bombarder said:

3008 je ipak veci SUV i tezi,da..ali vise i trosi.
Bas me zanima za sta ces se na kraju odluciti.

Inace...iako vec vise od godinu dana traje ova situacija sa pandemijom (a koja je vrlo uticala i na pad prodaje novih vozila) zanimljivo je kako su prodavci podigli cene novim automobilima.
Tamo 2017/18 si za sumu od nekih 14-15 hiljada evra mogao da uzmes novi Seat Leon u Style paketu opreme (doduse 1.2 tsi motor) ili Toyotu Corollu 1.6 Luna paket..itd.. danas za iste pare ne mozes naci ni blizu takvih ponuda.

 

Bice 2008, ako sve bude u redu, porucujem u prvoj nedelji narednog meseca.

Inace sam naleteo na takav front poslednjih nedelju-dve dana, uortacili su se svi znalci auto-moto industrije (brat, komsija, drug, tetka) da mi propovedaju o nemoci tog 1.2 trocilindricnog benzinca :D Jbt, sta moc sugestije moze da ucini coveku, doslo je do toga da sam u jednom momentu sanjao kako mi neki nov auto staje na vrhu planine i ostavlja me smrznutog i popisanog.

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@lord_slawe_Imam i ja u svojoj okolini nekolicinu drugara koji ni da cuju za ovu varijantu. Doduse,njihova skepsa ide ka polovnjacima vise..onima koji su nabili preko 100.000km.

12 minutes ago, lord_slawe_ said:

o nemoci tog 1.2 trocilindricnog benzinca 😄

Ti (ako me secanje dobro sluzi) zivis u ravnoj Vojvodini. Neces ga inace pentrati po brdima..ne znam gde ce to biti "nemocan"? Komotno ces moci sa njim i na duzi put;nemam sumnje.

Inace se kod nas odrzava jedna posebna vozacka kultura. Svi bi jace motore,a objektivno retko imamo potrebu za nekom narocitom snagom. Takodje - vecina trazi mocnije masine,koje mogu bolje da povuku,a mreza auto-puteva nam ni po kvantitetu ni po kvalitetu nije takva da mozes cesto da shurish limenog ljubimca 140km/h. Realno.

Bitno je da si ti probao,pogledao..novac je tvoj,pa stoga i odluka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lord_slawe_ said:

 

Bice 2008, ako sve bude u redu, porucujem u prvoj nedelji narednog meseca.

Inace sam naleteo na takav front poslednjih nedelju-dve dana, uortacili su se svi znalci auto-moto industrije (brat, komsija, drug, tetka) da mi propovedaju o nemoci tog 1.2 trocilindricnog benzinca :D Jbt, sta moc sugestije moze da ucini coveku, doslo je do toga da sam u jednom momentu sanjao kako mi neki nov auto staje na vrhu planine i ostavlja me smrznutog i popisanog.

 

Baš mi je iskočio na polovnim automobilima jedan 2008 1.2 https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/18085434/peugeot-2008?ref=search-normal&position_ref=1

 

Relativno nov, relativno malo prešao, a cena baš dobra, čak je prvo bila 8300, pa je verovatno shvatio da je to sumnjivo :D E sad, isto tako i meni drugar i njegov ćale, ma to je sranje motor, to ništa ne valja na ovako težak auto i slično. Sad jbmliga, ja lično nemam pojma, meni malo jeste čudno što je ovaj već radio veliki servis, menjao kaiš, verovatno negde na 90000 km, možda se stvarno motor muči. Opet ne znam ni na koliko je predviđeno fabrički da se radi. Svakako upada u oko da još nije uspeo da ga proda iako je ovo dosta niska cena s obzirom da je auto kupljen u Srbiji, tj. da nije iz uvoza. To naravno ne mora ništa da znači, moguće i da je zbog onog srpskog jebeš auto koji nije dizel :D

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Da ne saljem transkript 'prijateljskog caskanja' sa covekom koga znam 20 godina, taksistom po profesiji. Napljuvao auto, motor, enterijer, logo, boju, Francusku, nista i nijedna sitnica mu nije izmakla. Volim ga kao brata i naravno da ni u ludilu ne mogu da mu zamerim, ali nisam imao predstavu da smo najpametniji i uvek u pravu i u ovom segmentu drustvene komunikacije, kao sto smo u fudbalu nacija selektora. Okej je imati misljenje, preferencije i rezonovanje, ali nisam imao predstavu do koje mere se to proteze kad se razgovara o kolima :D Verovatno je ovo 'na meni' - nisam ja neki veliki automobilista niti sam uopste bio u prici o kolima do momenta dok nisam krenuo u ovu avanturu pocetkom ove godine.

Link to comment
Share on other sites

Porucen 2008, 1.2 130ks Allure Pack.
Trebalo bi da stigne krajem avgusta. Nego su mi samo nakon sto sam uplatio 10% depozita saopstili vest da je izgorela fabrika nekih delova,provodnika i da je upitno da li cu dobiti 3d instrument tablu zbog toga uopste.
Mislim, dobra im fora.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lord_slawe_ said:

Porucen 2008, 1.2 130ks Allure Pack.
Trebalo bi da stigne krajem avgusta. Nego su mi samo nakon sto sam uplatio 10% depozita saopstili vest da je izgorela fabrika nekih delova,provodnika i da je upitno da li cu dobiti 3d instrument tablu zbog toga uopste.
Mislim, dobra im fora.

Neverovatno dziberisanje.
Ko je sad generalni uvoznik i distributer za Peugeot kod nas? Ima li ga uopste?

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma, ovo je Cubi iz Novog Sada (mislim da su oni jedini u NS).
Ajde sto je meni tako sapsteno, nego cujem da ima nekoliko 308-ica i 3008-ica gde su ljudi uredno narucili vozilo sa 3d tablom i stigao auto sa analognom. I to je to :D

Sada im trazim garancije da ce biti isporucen kako treba, u suprotnom cu traziti da mi ili apgrejduju paket za dz - pa kad stigne, ili da vracaju depozit.

Edit - doduse, mozda je ovo ipak neka visa sila :(

https://www.nytimes.com/2021/04/23/business/auto-semiconductors-general-motors-mercedes.html
https://auto.economictimes.indiatimes.com/news/auto-components/semiconductor-shortage-forces-automobile-production-cuts/80182124
https://www.irishtimes.com/life-and-style/motors/semiconductor-chip-shortage-halts-car-production-1.4526412

Edited by lord_slawe_
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Pokusaj se dogovoriti da ti isporuce trazeno, ako ne onda im zapreti prijavom drustvu za zastitu potrosaca. Njih se plase kao djavo krsta, jer im mozak popiju. Imas zakon o zastiti potrosaca, procitaj ga, imas clanove zakona gde lepo pise da su duzni da snose posledice ukoliko ne isporuce proizvod u stanju u kojem ga oglasavaju. 

Link to comment
Share on other sites

Da sam ranije video temu, a i sad sam slučajno otvorio :classic_biggrin:, možda sam mogao pomoći oko informacija za 2008 pošto ga kolega vozi. 1.2 automatik. Imao je nekih problema sa menjačem, ali koliko se sećam, ništa strašno. Trzao je prilikom promene brzine i to nakon odrađenog servisa. Ima, kako mi je objasnio, softver koji uči način vožnje. Nisam ga pitao šta je posle bilo. On vozi baš penzionerski.

 

Par puta sam se vozio u njemu i meni je bio tesan. Imao sam problem da vežem pojas jer je priključak zavučen i nepristupačan. I kolega se žalio da mu je mali gepek. Kako on kaže igra se tetrisa kad pakuje stvari :classic_biggrin: ali ne može se ni očekivati nešto više za tu klasu automobila. Meni je i 308 tesan. Vozio sam i karavana i hečbeka par puta. Ne volim kad mi srednji deo gura desnu nogu da stoji skroz ravno. Boli me koleno posle. 2008 nisam vozio.

 

Nemam predrasude prema bilo kojoj marki automobila. Neka svako vozi šta mu odgovara i bira šta mu po stilu vožnje treba.

 

Jel imate temu tipa "Šta voze članovi foruma"? Mislim da je bila na starom forumu.

Link to comment
Share on other sites

Nemam za sada ništa konkretno, neki poseban automobil. Kada upoređujem cene i km ovih ovde automobila i onih tamo, mema nikakve logike. Skoro da je jeftinije kod nas 😀

Znam par njih koji su gledali oglase na autoscout i tako našli automobil, sami rešili prevoz i papire i na taj način uštedeli 500-1500 evra. Da li se isplati takav rizik, da kupiš nešto iz Švabije npr, bez da ih pogledaš? Da li gledati njihove dilere ili vlasnike?

Link to comment
Share on other sites

Najbolja varijanta za kupovinu direktno iz inostranstva je putem aukcije. Tako, uglavnom, kupuju ovi naši što dovlače automobile na placeve. Kolega je preko prijatelja pre 2 meseca tako kupio putem aukcije grand scenic 2018 1.6 136ks za, sa svim troškovima čini mi se 12500e. Kaže dobiješ u pdf fajlu sve pre aukcije. Slike i najmanje ogrebotinice.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Knipex said:

Najbolja varijanta za kupovinu direktno iz inostranstva je putem aukcije. Tako, uglavnom, kupuju ovi naši što dovlače automobile na placeve. Kolega je preko prijatelja pre 2 meseca tako kupio putem aukcije grand scenic 2018 1.6 136ks za, sa svim troškovima čini mi se 12500e. Kaže dobiješ u pdf fajlu sve pre aukcije. Slike i najmanje ogrebotinice.

Nisam znao ovo za aukcije, deluje zanimljivo. Malo sam čačkao, čini mi se da je bolja ta varijanta za novije automobile, što se ne uklapa u moj proračun. 

Link to comment
Share on other sites

Aukcija je jedna mogucnost.
Druga je da se raspitas i pronadjes nekoga ko zivi i radi u nekoj stranoj zemlji,a ko za odredjenu novcanu nadoknadu za tebe trazi auto tamo,u okviru tvojih parametara.
Treca je da imas nekog drugara koji bi ti nesto pogledao i kaparisao/kupio,mada obzirom da ljudi napolju rade i imaju porodice,onda mnogima to ipak bude i cimanje..
Da,ima i ljudi koji odavde kontaktiraju prodavca (znaju jezik) i mogu sve da ti organizuju,opet uz nadoknadu po dogovoru.

U principu,treba da znas da uvoz na svoju ruku nije bas jednostavan,posebno ako ne znas procedure,a nije ni jeftin..

Naime,tesko je porediti "komfor" kad kupujes auto ovde na gotovo i odlazak tamo negde sa svim rizicima,mukama i troskovima koje takva kupovina donosi. Ovde ga vidis, probas,pregledas kod majstora i ili ga kupis ili cao,dovidjenja,prijatno.
Tamo kad ides imas troskove puta,hotela,hrane,taksija...i onda to nije to sto si ocekivao. Tada imas tri opcije:vratis se kuci praznih ruku i sa bespotrebno velikim troskovima, kupis nevoljno to sto nije to da ne bi pukao pare ili juris na brzinu "daj sta das" da takodje ne bi pukao pare.

A mozes i da imas srece da to bude to..ali i ne mora..na postoje prevaranti samo ovde :classic_biggrin:

A celokupna logistika odlaska i sredjivanja papirologije je za 99% ljudi spansko selo.
Ovo sve napisano vazi za slucaj da se spremas da licno ides da uzimas auto tamo.

Verovatno je da su u Austriji,Nemackoj,Svajcarskoj..auti u boljem stanju. Standard stanovnistva je znatno veci,obicno se auti tamo servisiraju u ovlascenim servisima i posle isteka garancije,zamenski delovi su kvalitetniji,putevi bolji,gorivo isto..ali opet nema garancije jer ne znas kako je neko konkretno vozio i cuvao auto.. Obrati paznju i na cinjenicuda ce sada i porez na uvoz poskupeti za vozila mladja od 2010.

Da zavrsavam post polako..moje misljenje je da se ovakav "rizik" kupovine auta napolju isplati pre svega za skuplje,mladje i aute sa manjim kilometrazama..
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

12 hours ago, ras kass said:

Ja sam preko ddor novi sad osiguran. Oko 30 hiljada godisnje za kasko. Najbolju ponudu su dali, zasad hvala bogu nisam morao da pokrecem osiguranje.

Čekam sutra da mi (i) oni pošalju opšte uslove osiguranja, dok to ne vidiš kod svake osiguravajuće kuce ne možeš da budeš siguran da je najbolja tj najjeftinija ponuda.

Kad sam procitao uslove AMS vidim zašto su i medjunajeftinijima, ne žele da plate punu cenu popravke ako ne odeš u servis koji oni izaberu, ako želiš nove delove moraš da platiš razliku, u slučaju kradje točkova plaćaju 50%...
Dunav jeste najskuplji ali su im i uslovi bolji. 

Link to comment
Share on other sites

Pokusao sam da se sto vise informisem, najpre sam procitao gotovo sve tekstove na sajtu kasko-osiguranje.rs a zatim za dve veceri celu temu o kasko na garaza forumu, i u principu stekao jasnu sliku kako stvari funkcionisu i sta je bitno prilikom pregovaranja sa osiguravackim kucama. 

Poceo sam da trazim ponude a onda paralelno i da nabavljam (za neke kuce i sa velikom mukom) Opste uslove od svih osiguranja. 
U opstim uslovima ima bas svacega i jasno mi je zasto i kako cena moze dosta da varira od osiguranja do osiguranja. Na primer nije ni cudo sto Dunav postavlja najjace premije kada su im Uslovi najjasniji, "najcistiji" i naposteniji. 

Na kraju se svelo da su najbolje ponude koje sam pribavio od Uniqe i Delta Generali:
 - kod prvih 5% i 100€ ucesca, uz dodatno osiguranje guma na 300€ po stetnom dogadjaju, ili 1000€ godisnji limit, za 475€
 - kod drugih 5% i 150€, uz dodato osiguranje putnika i pomoc na putu (koja mi nista ne znaci jer od Skode dobijam njihovu), za 464€. 

Kod Uniqe mi se svidja ponuda za gume i minimalno ucesce od 100€ ali mi se ne svidja deo iz Uopstih uslova koji kaze 

Quote

Osiguravač zadržava pravo upućivanja Osiguranika u servis koji Osigura-
vač odredi, radi popravke vozila.

Takođe, i u slučaju dostupnosti polovnih (alternativnih) delova, a Osigura-
nik želi izvršiti popravku ugradnjom novih originalnih delova Osiguranik je
dužan da snosi troškove razlike u ceni između originalnih i takvih polovnih
(alternativnih) delova.

 

Iako mi je agent pri samom slanju ponude napisao napomenu da rade sa novim delovima i zvanicnim servisima, i da mi je u razgovoru na moje pitanje naglasio da delovi iz Uslova vaze samo za starija vozila a ne za nova, teoretski ako se nesto ne daj boze desi mogu da se prave ludi i da se pozivaju na navedeni clan Opstih uslova. 

Znam da je Generali na losem glasu ali njihovi Opsti uslovi su mnogo jasniji i nigde ne navode u kom servisu mora da se vrsi popravka i kakvi delovi moraju da se stavljaju. 
Inace Generali je skoro jedini koji ima Opste uslove javno dostupne na sajtu, svi ostali vesto kriju. 
Kod njih mi se ne svidja ovih 150€ minimalnog ucesca

Link to comment
Share on other sites

Pre dve godine sam kupio novu opel astru i osigurao kasko kod ddor-a. Full sa rizikom od krađe, plus vetrobransko staklo do 50k din. Učešće je 100eur. Sa njima osiguravam kasko svoje vozila još od dacie sa kojom sam imao nekoliko aktiviranih šteta i sve sam radio u ovlašćenom (kompresor uglavnom) i to po mom izboru. Nikakav problem nisu pravili, nikad.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...