Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

Kako napreduje onaj totalno moderni, apsolutno nekomunisticki projekat po kome ce gradjani dobiti odredjen broj  poena koji ce im biti oduzimani za razlicite prekrsaje? Koliko zivota imaju, jel to game over ili ce imati pravo na jos jednu igru? Takodje, sta bi sa najavom da ce postaviti u skole kamere koje detektuju promene u izrazima lica? Oni kojima paznja odluta makar i na trenutak, dobiju prutom po dupetu???

 

Ozbiljno pitam, znam da su i odredili grad u kojem ce poceti sa eksperimentima. Mogu samo zamisliti osecaj ponosa koji je prozimao srecne dobitnike kad su saznali da su oni the chosen ones.  Zivela partija! Ziveo predsednik Si Dji Ping Pong! Smrt komunizmu, sloboda narodu! Ne, cekaj, ne ide tako...

 

Svaka njima cast na ekonomskom rastu, to niko ovde ne spori, ali sto se mene tice komunizam je komunizam. Bas fuj, tzv fujcina!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...

 

U ovom nesretnom provizorijumu, gde se sve meri prema sopstvenoj opancarsko-cizmaskoj pameti, svaka politicka satrapija izaziva nepodeljeno odusevljenje.

To je jedna vukojebinska sizofrena rascepljenost, kada se domaci lik proglasava za 'iskonsko zlo' i zeli mu se 'sve najgore, do sedmog kolena', a nesumnjivo gori likovi izazivaju blazeno odusevljenje i ganutljivo njanjarenje.

 

A mnogi su, ocigledno, izvrsili plasticnu operaciju / iskosili ocne kapke.

Nazalost i pogled na svet im se iskosio.

 

Eno, u 'prc-u':lol_2: pandrknuo 'pekinski kasapin' Li Peng (poznat po krvavom masakru studenata na Tiananmenu) pa na drzavnim medijima i lokalnom тњитеру Sina Weibo (新浪微博), u prvo vreme radilo dugme za lajkove 'dopada mi se', a onda 'iznenada prestalo da radi'. Pa u nekim 'omladinskim novinama' The Beijing Youth Daily (北京青年报; pinyin: běijìng qīngnián bào) clanak o pokojnom kasapinu, a odmah do tog clanka, malo nize - slicka sa nasmejanom onladinom i buketima cveca. Normalno - ne moze to tako!
:classic_cool:

 

Poveca je zabluda ljubitelja cvrste ruke da ljudi zive svoj zivot da bi izvrsavali neke 'drzavne rutine', beskrajno ponavljali istoriju. To je budalastina. Ljudi zive svoj zivot za sebe, a ne za 'drzavu'. Opet, neko povrsno drljanje o 'buducnosti zute rase koja nastupa / propasti Zapada' - pa to smo, odavno citali kod O. Spenglera, a kako vidim - nesto se mnogo oteglo.
:lol_2:

 

Sa druge strane stalno se zubori o nekom 'velikom uspehu' tokom zadnjih decenija. Kakav uspeh? 
Sto su bili prinudjeni da se odreknu svoje ljudozderske ideologije i masovnog unistavanja ljudi u suludim eksperimentima? To - uspeh? Pa gde su bili '49?
:smiley26:

 

Rece neko - smislili su ovo_ono (smislili su i onu igrackicu sa cetiri azdajine glave i kuglicama - da pokaze kad je zemljotres, sto su mogli da vide / cuju i kad izadju iz derutnih kucica). Jeste smislili su kompas, no bez mornarickog hronometra je nista. Smislili su i stampu, ali ne slobodno stampanje. I papir su smislili, ali ne guzobris i water-closet koji je resavao probleme zagadjenja i bolescina. I nisu imali Nobela.

:wink2:   

 

Jeste da vlasti u 'prc-u' cine da sve stave pod kontrolu, no to je zaludna rabota. Ogroman je broj dinastija koje su tamo propale, posto nema tih vlasti, niti postoji taj superkompjuter koji bi mogao da izracuna broj mogucih kombinacija 'predvidljivog / pozeljnog ponasanja' sa tom kolicinom stanovnistva. Eno primera oko 'pekinskog kasapina'.

Kako je za rusku politicku pomijaru problem teritorija, tako je za 'prc' - problem stanovnistvo.

A reklo bi se da su im to najvazniji asetsi, no, ispada da nisu.

 

Gledam u Pekingu - skoro 22 miliona stanovnika - da ih na ulice izadje samo 10% - sta bi vlasti?
Da ih gaze?

 

A gledam neke uradke na Yutubetu (mahom kulinarske) - pa tamo se u selima nije mnogo toga promenilo. Seljak i dalje argatuje, doduse obucen je, nije gladan - no trebace im jos jedno 50 godina da stignu do nekog najmanjeg civilizacijskog minimuma. Ko pazljivo prati (kad ima prevod) moze svasta da vidi / cuje. I lokalnu sirotinju u derutnim vojnickim uniformama 'secon-hand', (likove uradjene i od loseg alkohola i ko zna jos cega?), od kojih kamere beze, i lokalne priglupe / priproste bogatune u belim 'mercedesima' (kako je seljacija svuda ista!) ... mislim, tesko je rastati se od 'tradicije'. I to je u juznim regionima, gde je i klima povoljnija, i zemljoradnja razvijenija - no kada se vidi nesto sa severa, ili iz 'nacionalnih autonomija' - to je tuga. U odnosu na hane, kojima higijena i nije najbolja strana - oni ujguri su besprekorni. 
A oni zive u konc.logoru. U istinskom konclogoru.

 

PS.
Citam neki lik rezolutno zapretio oko Tajvana, spemni smo i na rat.
:classic_blink:
Pa pomislim, stani malo, magarac, lako je rat zapoceti - a kome ces posle toga da prodajes dnjindjuve / trakalice?
Doduse, oni su vise puta implicite priznali da naganjaju ekonomsku, politicku i vojnu dominaciju nad svetom.
Tesko.

 

Bottom line - tamo gde nema slobode, nema ni perspektive.

 

...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

OK, ama sustina je, sta ljubitelji "kineskog nacina" u stvari hoce da kazu? Da ce Kina i njen sadasnji nacin ubuduce biti za svet ono sto su USA, kao najbolji izdanak evropske civilizacije, za svet bile... pa, od njihove revolucije, u vezi koje moze da se kaze da je na kraju nekako bila inspiracija i za tu kinesku revoluciju. Tj nesto najbolje sto je ljudska vrsta ikada smislila. Nije ovo prica a la ono iz filma 3 karte za Holivud, ciji je veci, nego onako, pitam samo. Aha. Evo, sad ce, samo tetki da odnesu lek.

Ja za druge ne znam, ali ipak bih radije ziveo u drustvu gde se sada u 21 veku vise obraca paznja na to koliko ovih i onih ima u ekipi za Mars, recimo, to je navedeno kao primer ranije, nego tamo gde su nalozeni na komunjarizam i "nase velike uspehe".

Da, sad sam se setio ranije izjave druga Pelipea, pisali su o tome ono kad je dosao da presudi i da se usvoji "leks specijalis" , to bila njegova izjava od ranije, rekao je drug Pelipe nesto kao "radije bih da me izbodu u njujorskom metrou, nego da godinama kuliram u miru moskovskog metroa" :thumbsup:
 

 

Puzigaca, opet lupetas napamet i onako nabacujes recenice bez nekog posebno smisla. Ovo sto ti pises, ne samo ovaj post, nego uopste je vrlo blizu rasizma, sto je samo nastavak sa starog foruma, gdje imaju vise i nize rase. Ove vise mogu da te mirno izbodu, ne samo u njujorskom metrou, nego gdje stignu, ladno.

 

 

2 hours ago, Kinik said:

...

Doduse, oni su vise puta implicite priznali da naganjaju ekonomsku, politicku i vojnu dominaciju nad svetom....

 

Ne treba vise puta, navedi samo jedan primer gdje se implicira ekonomska, vojna, a narocito politicka dominacija nad svetom.

Nesto si ti opasno porbrljao, tema nije SAD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na cemu se temeljio kineski ekonomski rast?

1. Jeftina radna snaga

2. Manpulacija valutom: kineske vlasti namerno drze juan ispod realnog tecaja 

   kako bi im izvoz na medjunarodnom trzistu bio jeftiniji.Za ovo su vec dobijali kritike

3. Kradja intelektualne svojine od kompanija koje posluju u Kini.

Ali ostavimo sada to po strani

ono sto je zanimljivo je zasto se ospkurni likovi odusevljavaju navodnim "usponom Kine" ?!?!?! Sta tu za njih ima?

Po meni, tu se vise radi o nekoj vrsti "navijacke zluradosti: - u onom smislu da se ceka na "propast Amerike"?!

A vrlo je zanimljivo da se takvi:

- kada se postavi pitanje gde emigrirati/poslati decu itd izmedju Zapada I Istoka po pravilu opredeljuju za Zapad;

-isti system koji podrzavaju u recimo kini ne podrzavaju u Srbiji ( ovaj "nas" je dictator, a Sin Djinping je etalon demokratije, slobode , liberalizma I ljudskih prava)

Mislim, to je jedna totalna sizofenija I zbrka I ludilo u glavama!!!

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

 

Puzigaca, opet lupetas napamet i onako nabacujes recenice bez nekog posebno smisla. Ovo sto ti pises, ne samo ovaj post, nego uopste je vrlo blizu rasizma, sto je samo nastavak sa starog foruma, gdje imaju vise i nize rase. Ove vise mogu da te mirno izbodu, ne samo u njujorskom metrou, nego gdje stignu, ladno.

 

 

 

Ne treba vise puta, navedi samo jedan primer gdje se implicira ekonomska, vojna, a narocito politicka dominacija nad svetom.

Nesto si ti opasno porbrljao, tema nije SAD.

Za sad su krenuli od svog neposrednog okruzenja: za sada "samo" sikaniraju svoje susede: Vijetnam, Filipine, Bruneji, Tajvan! Kako? Aspiracijama prema tzv "Kineskom moru" koje nije samo kinesko vec treba biti podeljeno izmedju nabrojanih drzava I Kine! Kina hoce siledzijski da prisvoji citavo to more samo za sebe.

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

... 

 

Da si bar u zivotu napisao jedan, samo jedan post kao Puzigaca - gde bi ti bio kraj!

Ti si, ocigledno pobrkao i temu i zemlju.

 

Evo za tebe stari, dobri Stanislav Jezi Lec, da nesto naucis:

 

'Nije svaki balvan koji doplovi do Amerike Kolumbo'.

'Zivot i kad je najbolji ume da bude nepodnosljiv'.

:wink2:

Koliko vidim, ti nisi u 'prc-u', vec u zlu Ameriku. No, u tvom slucaju - to je jako relativno.

 

...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pavaroti said:

Ne kazem da mi smeta napredak Kine. Sto bi mi to smetalo. Kina je gigant, to svako zna i ne treba niko da mi objasnjava. Samo sam napisao da se meni to ne svidja, da vlada robovlasnicki sistem. Bio sam u Spaniji 15+ pa opet ne bih napisao da znam o Spaniji vise od tebe ili bilo kog drugog. Ako bih birao mesto za zivot, to bi bilo na dnu moje lestvice. Imam podatke javne i to mi je dovoljno da dam svoj sud. Meni su evropski zakoni super i americki. Kineski i ne bas, to je moje misljenje. To ne znaci da ih ne postujem kao naciju i da ne mislim da su svetski gigant.

 

Apsolutno. Meni nacin zivota i mentalitet uopste ne odgovara i ne bih nikada dobrovoljno otisla tamo da zivim, samo to nije dovoljan argument za ignorisanje kineskog ekonomskog napretka. Oni jos nisu dostigli puni kapacitet svoje ekonomske moci, da li ce, ostaje da se vidi vremenom, za sada im dosta dobro ide. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Apsolutno. Meni nacin zivota i mentalitet uopste ne odgovara i ne bih nikada dobrovoljno otisla tamo da zivim, samo to nije dovoljan argument za ignorisanje kineskog ekonomskog napretka. Oni jos nisu dostigli puni kapacitet svoje ekonomske moci, da li ce, ostaje da se vidi vremenom, za sada im dosta dobro ide. 

Ti ne shvacas Baby da je to samo privid (taj ekonomski napredak).

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Darth Bane said:

Ti ne shvacas Baby da je to samo privid (taj ekonomski napredak).

 

Jeste, naravno, oni ustvari nemaju sta da jedu, komunizam ih ubija, zatvaraju ih u celije, deca im pletu cilime... a sva ona roba po svetu, pa i verovatno kod tebe u stanu, su pravili vanzemaljci 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Jeste, naravno, oni ustvari nemaju sta da jedu, komunizam ih ubija, zatvaraju ih u celije, deca im pletu cilime... a sva ona roba po svetu, pa i verovatno kod tebe u stanu, su pravili vanzemaljci 🙂

Deca imucnijih kineza, dolaze u US u srednju skolu, s'nadom da ce dobiti papire i ostati ovde, posto je u Kini super. 

Ne razumem odakle ti ovolika gomila gluposti?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mrd said:

Deca imucnijih kineza, dolaze u US u srednju skolu, s'nadom da ce dobiti papire i ostati ovde, posto je u Kini super. 

Ne razumem odakle ti ovolika gomila gluposti?

Dolazi skart (kao onaj sin vlasnika one shit TV u Srbiji) koji nije mogao da se upise na drzavne univerzitete. Kakav ostanak u Americi, pa oni su u Kini carevi, roditelji im industrijalci ili aparatciki, sta ih briga da se penju u stranoj zemlji bez sanse da ikada dostignu ono gde vec jesu u Kini.

Bas sam malopre procitao, 486 kineskih milijardera raspolaze bogatstvom jednakom nacionalnom bruto proizvodu Australije. Sad ce njihova deca da se zezaju po intervjuima i volontiranjem za radno iskustvo, ma idi begaj.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ti ne shvacas Baby da je to samo privid (taj ekonomski napredak).

Potemkinova sela. One monumentalne gradjevine su u stvari od kartona, imaju samo prednju fasadu, za slikanje a iza su skele i letve da ih drze uspravno.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mrd said:

Deca imucnijih kineza, dolaze u US u srednju skolu, s'nadom da ce dobiti papire i ostati ovde, posto je u Kini super. 

Ne razumem odakle ti ovolika gomila gluposti?

 

Really? Pa dolazili su i siromasni Kinezi i naseljavali citave kvartove Amerike kroz istoriju i sta sa tim?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Yoyogi said:

 

Pa i Rusi i Amerikanci su radili svemir po naredjenju vodja i birokrata, nije Elon Musk.

 

Ima jedno generalno glediste sa Zapada, da Kina stavlja pod pitanje monopol demokratskih zemalja na privredni i svaki rast. Pa idu i izmisljaju stvari, izokrecu, koriste poluistine.

 

Do te mere da sam pogled na panorame gradova u Kini dolazi pod pitanje, kao da je to iluzija i da nije istina. Kada je TV Severne Koreje pokazala proteste u Seulu, zamaglili su impresivne zgrade i opste stvari 1. Sveta a koncentrisali se na protestante za koje su rekli da obaraju nenarodni rezim Juzne Koreje. Tacno, tadasnja predsednica je osudjena i otisla u zatvor a koliko se gledalaca tog izvestaja zapitalo da li je to moguce u Severnoj Koreji.

 

Puno se toga napravilo po naredbi države, USA i SSSR raketni programi su nastali po naredbi Hitlera, odnosno nacističkih znanstvenika koje su Ameri i Rusi zarobili u WW2

Ali to su stvari koje su slučajno ispale korisne za čovječanstvo a imale su sasvim drugačiju namjenu.

Ja pišem o inovacijama na svakodnevnoj razini.

 

Ne može smartphone nastati u Kini. Kina može prekopirati izum i uz pomoć slobodnog tržišta proizvesti možda najbolji smrtphone na svijetu, Huawei P30pro.

Kina ne može izmisliti Amazon, može prekopirati i uz pomoć države stvoriti Alibabu, veću od Amazona.

 

Da bi mogli shvatiti kako funkcioniraju određeni sustavi, Amazon je možda najbolji primjer, usporedit ću sisteme onak površno.

 

1. USA...radi i plati porez, boli nas ona stvar što ćeš raditi i kako.

2. EU...nije po direktivama EU,ne možeš to raditi bez tete u trgovini

3. Kina...to je dobro ako je dobro Amerikancima, radit ćemo to i mi.

 

Eto, to je ukratko stanje u svijetu danas.

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Raketna industrija se jeste najvise razvijala posle WWII koriscenjem nemackih naucnika jer su oni u tom pogledu najdalje odmakli tada, ali treba imati na umu da su rakete postojale i u Staroj Kini.

spacer.png

Takodje, moderna raketna tehnologija dosta duguje Konstatinu Ciolkovskom i njegovom radu na raketnoj jednacini. 

Link to comment
Share on other sites

Da bi se razumila pozicija Kine i ono sta ona danas radi potrebno je razumjeti kakav efekat na njih i njihovo drustvo u cjelini su ostavili 

https://en.wikipedia.org/wiki/First_Opium_War 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Opium_War

 

Kina i danas osjeca posljedice poraza u ta dva rata a posljedice distirbucije opiuma su i dovele do pada carstva, poraza od Japana i dolaska komunizma na vlast. 

 

Obratite paznju na sekciju sa stranama u sukobu. Na jednoj strani Kina a na drugoj sve poznata lica, Britanija, SAD, Francuska, ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, demag said:

 

Puno se toga napravilo po naredbi države, USA i SSSR raketni programi su nastali po naredbi Hitlera, odnosno nacističkih znanstvenika koje su Ameri i Rusi zarobili u WW2

Ali to su stvari koje su slučajno ispale korisne za čovječanstvo a imale su sasvim drugačiju namjenu.

Ja pišem o inovacijama na svakodnevnoj razini.

 

Ne može smartphone nastati u Kini. Kina može prekopirati izum i uz pomoć slobodnog tržišta proizvesti možda najbolji smrtphone na svijetu, Huawei P30pro.

Kina ne može izmisliti Amazon, može prekopirati i uz pomoć države stvoriti Alibabu, veću od Amazona.

 

Da bi mogli shvatiti kako funkcioniraju određeni sustavi, Amazon je možda najbolji primjer, usporedit ću sisteme onak površno.

 

1. USA...radi i plati porez, boli nas ona stvar što ćeš raditi i kako.

2. EU...nije po direktivama EU,ne možeš to raditi bez tete u trgovini

3. Kina...to je dobro ako je dobro Amerikancima, radit ćemo to i mi.

 

Eto, to je ukratko stanje u svijetu danas.

Ovo boldovano ne mogu da shvate - pa to ti je! Ne mogu ili nece?!

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Raketna industrija se jeste najvise razvijala posle WWII koriscenjem nemackih naucnika jer su oni u tom pogledu najdalje odmakli tada, ali treba imati na umu da su rakete postojale i u Staroj Kini.

spacer.png

Takodje, moderna raketna tehnologija dosta duguje Konstatinu Ciolkovskom i njegovom radu na raketnoj jednacini. 

Pa i mi Srbende smo nekada koristili buzdovan! Sada ga niko ne koristi nigde?!

Kako vam nije jasno da ne postoji kontinuitet ni jedne civilizacije na Zemlji - ni jedne jedine! 

Uporedjivati sta je bilo u Kini pre 2-300 godina , je isto kao u Srbiji uporedjivati danasnjicu sa vemenom 

kada su " na dvoru Cara Dusana jeli zlatnim viljuskama"! A danasnju vlast u Srbiji posmatrati kao

nastavak kontinuiteta iz tog vremena? 

Danasnja Kina nema mnogo veze sa time, cak nema mnogo veze ni sa onom predratnom Kinom 

(pre II sv rata - vreme Chiang Kai-sheka)

Sa tim vremenima vise veze ima Taiwan - koji je naslednica predkomunisticke Kine. i

tradicionalnog kineskog drustva. 

Ako vec hocete da postujet kinesku kulturu - postujte Taiwan!

Ako  vec hocete da se ugledate na "bracu Slovene" - ugledajte se na Poljake!!!

Link to comment
Share on other sites

Kina iz moje perspektive:

 

Nekih desetak godina ( 2003-2012) sam radio poslove vezane za  uvoz iz Kine, bio sam u Kini u tom period jednom do dva puta godišnje.

Kina je zemlja velikih ekstrema i teško da se može tek tako reći većinski  je ovakva je ili onakva. Taj neki spoj surovog kapitalizma i surovog komunizma je nešto jako čudno, ali funkcioniše. Bogataši koji nemaju dodira sa običnim svetom, srednja klasa koja je svake godine sve brojnija I bogatija  a sa druge strane još uvek možete doći na udar partijskog suda gde tri lika u radničkim uniformama odlučuju da li ste izdali komunizam i nacionalne interese

Grandioznost  sajmova, hotela, novoizgradjenih trgova, zgrada, fabrika je sveprisutna ali takodje ima regija gde je sve još uvek u sedamdesetim godinama prošlog veka.

 

Primeri dve firme sa kojim sam saradjivao:

 

Prvi put sam bio 2004 u jednom selu u pizdi materinoj, par sati vožnje od Foshana. Selo u kome smo bili maltene prvi belci koja su tamošnja  deca videla, gde je bila jedna prodavnica I ništa više. Ta regija je bila odredjena za fabrike iz te moje branše i ova fabrika je bila medju prvim koja je tu napravljena. Dakle kompletna infrastruktura, subvencije, planiranje koje fabrike trebaju da budu da bi se zaokružio kompletan lanac proizvodnje itd. Vlasnica je bila trgovac koja je rešila da napravi svoju fabriku. Saradjivali smo bez ikakvih problema i 2011 sam ponovo ptišao da posetim tu fabriku. 

Vlasnica je u medjuvremenu postala miloner, pored izvoza robe prešla i na domaće tržište koje je nezasito. Ćerka joj je studirala u Australiji i vratila se u majcinu firmu.  Selo u kom smo bili je postao ozbiljan gradić vezan za fabrike izgradjene u tom region, sa sve Pizza Hutom i trznim centrom. Napredak vidjen na mikro lokaciji u najboljem svetlu.

 

Druga firma je imala sličnu početnu priču , jedino  su oni bili u regiji bliže Pekingu, medjutim cela ta priča nije uopšte zaživela na tom prostoru. Napravljeno je par fabrika, zbrzano nešto oko puta, pokradene neke pare za  stanove za radnike i sve se raspalo i sada su samo zgradurine u kojima nema niko. Vlasnik pukao svog novca što je uložio, nije mogao da se povrati , zaposlio se u drugoj firmi I teraj dalje.

 

Svako ko je bio u Šangaju, Šenženu ili bilo kom drugo većem gradu zna da sve što možeš dobiti u bilo kom velikom gradu na zapadu, možeš dobiti i tu. Bukvalno sve. Sve vrste svih roba, hrane, droge, zabave.  Ali isto tako u tom Šangaju sam prolazio pored škola gde dečica sa sve pionirskim  marama rade jutarnju fiskulturu dok Mao gleda brižno i zaštitnički sa školskih panoa.

U kontaktima sa Kinezima nedostatak ličnih sloboda je tretiran kao nešto što je tako i to je to. Tj. većina nije uopšte imala bilo kakvu želju za bilo kakvom pričom o politici, a oni sa kojim se uspostavi  neki prisniji odnos požale se na neke stvari, ne nešto previse i fatalistički zaključe da je to tako i šta sad.

 

Fascinantna je Kina, jedinstven spoj nespojivih stvari u dosadašnjoj istoriji.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Amigo said:

Zapad je sam dosao u Kinu, jer mu Kina ocigledno treba, ne treba to zaboraviti.

E,pa sad...pitanje je je li bas (bilo) tako?
Ja smatram da nije.

Zapad (u ovom slucaju pre je rec o stranom kapitalu) je usao na to ogromno trziste jer je tamo video sansu za profitom. Po meni sasvim legitiman i normalan rezon. Pravo pitanje je zapravo - kako, kada i zasto je "zapad" dosao u Kinu?
Odgovor je - onda kada se Kina otvorila prema svetu i kada je izvrsila transformaciju svojih ekonomskih institucija iz rigidno ekstraktivnih u inkluzivne. Prostije receno - kada su njene ekonomske institucije pocele da funkcionisu po principima trzisne ekonomije. KInezi su shvatili da je privredni rast moguc samo uz preduzimanje vidnih koraka prema inkluzivnim ekonomskim institucijama. Stoga su zeleli da reformisu privredu i ojacaju ulogu trzisnih sila i podsticaja.
Podsticaji su se najpre ostavrili u oblasti poljoprivrede,a nesto kasnije su poceli i u industriji. 

Ti trzisni podsticaji u poljoprivredi i industriji,zatim strana ulaganja i tehnologija usmerili su KInu putem brzog privrednog rasta.

No, bitno je napomenuti da ovde ipak nema mesta za dilemu i raspravu o kokoski i jajetu.
Vrlo dobro se zna (gole cinjenice na to ukazuju) sta se desilo prvo,a sta je doslo kasnije. Najpre su KInezi transformisali svoju privredu iz striktno planske u trzisnu. To je proces koji je kontinuirano trajao od smrti Mao Cedunga pa sve do kraja '80-ih godina proslog veka.
Privatizacija i ulazak stranog kapitala u Kinu su procesi koji ce poceti i uzeti maha u tek narednoj dekadi - u 'devedesetima'. 

A da bi se u potpunosti razumele razmere ovog procesa neophodno je imati i odredjeno (pred)znanje o funkcionisanju kineskih ekonomskih i politickih institucija pocevsi od 1.oktobra 1949.kada je proglasena Narodna Repuplika Kina,sa posebnim osvrtom na dve velike,katastroficne reforme koje su provodjene direktno od i pod vlascu Mao Cedunga licno,a to su Veliki skok napred i Kulturna revolucija.

Mogu o dosta detaljnije o ovome ako nekoga interesuje.

Edited by Crni Bombarder
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Ovo boldovano ne mogu da shvate - pa to ti je! Ne mogu ili nece?!

 

Da li smartphone moze nastati u Srbiji? Navedi mi ijedan smartphone koji je nastao u Evropi da nije iz Finske ili Svedske (Nokia, Erricson ) Tu je i Alkatel, ali njih ne racunam u ozbiljne, jer nisu bili u svim smartphone vodama. Ne vidim razlog zasto smartphone ne moze nastati u Kini? kakve veze ima P30Pro i kopijama?  Eto ako cemo o kopijama, pogledaj rendere novih iPhone koji treba da izidju septembar -oktobar, pa cak i novi pixel telefoni, kopije su mate 20pro ili barem dela za kameru na poledjini. Danas kad svako svakog kopira, vi ste nasli da pricate kako kinezi kopiraju zapad. 

mislim kako bi trebali da izgledaju kineski telefoni a da ne izgledaju kao zapadni? kao suriken? ( nadam se da znate sta je suriken ) . Eno u poslednjih par godina lideri u inovacijama kod smart telefona su kineske marke OPPO i VIVO, ostali ih samo kopiraju.

Sad mi samo napisite za blackbery telefone, i motorola. Da su vredeli nesto ne bi propali

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

...

A vrlo je zanimljivo da se takvi:

- kada se postavi pitanje gde emigrirati/poslati decu itd izmedju Zapada I Istoka po pravilu opredeljuju za Zapad;

-isti system koji podrzavaju u recimo kini ne podrzavaju u Srbiji ( ovaj "nas" je dictator, a Sin Djinping je etalon demokratije, slobode , liberalizma I ljudskih prava)

Mislim, to je jedna totalna sizofenija I zbrka I ludilo u glavama!!!

 

Od Brexita i izbora Trampa za predsenika Amerike, ono sto je nekada morala da radi propaganda sada vise ne treba: totalno srozavanje Zapadnih vrednosti u ocima ne samo Kine. Pricati o demokratiji, ljudskim pravima, liberalizmu sa Kinezima je ravno prdenju u drustvu. I ono sto je malo bilo sada je razvejano a vlasti slobodno, bez ikakvog podsmeha od bilo koga, mogu da kazu "Od pocetka vam govorimo o inferiornosti Zapada". Jesu li u pravu ili nisu, nije vazno: njihovo rezonovanje je drugima realnost i njihovo vreme tek dolazi.

Da su sutra izbori, cak i da se nadje neki pristojan protivkandidat, Si Djiping bi pobedio sa verovatno preko 90%.

 

Evo Bane, Kinezi ti dolaze u Srbiju zbog jeftine radne snage, pripustice te da im motas kablove, kao da je Srbija dusevna bolnica. A ti, pregrupisi trupe pa u novi juris na vetrenjace.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...