Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

 

5 hours ago, Atreid said:

 

Ukoliko im regulatorno tijelo drzave na cijoj je teritoriji pao avion dozvoli. To je na dobrovoljnoj osnovi.

 

 

Koliko znam tu ima neki UN medjunarodni protokol, koji kaze koje sve zemlje ucestvuju u istrazi - nije dobrovoljno 

Link to comment
Share on other sites

Al zalezu srbski ljevicari za iranske mule, sunce ti zarko, k'o da su im u zenicu oka dirnuli.

 

Drug Mraks se prevrce u grobu, rek'o im lepo da je religija opijum, a oni u totalnom snosaju sa najvecim verskim fanaticima koji postoje.

 

Trump ih gadja sve zajedno na gomili pravo u lobanju. Ubiva azdahu, golf palicom.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bolje im je da su priznali, sve je ukazivalo da su napravili ovu ogromnu glupost. Mrcvarenje preko medija kroz koje bi prošli bi bilo 100 puta gore nego ovako. Kao Rusi koji se i dan danas prave ludi oko obaranja aviona iznad Ukrajine a ceo svet im je ionako presudio a objavljeni su i dokazi koji su neoborivi.

Link to comment
Share on other sites

Zasto uopste ima komercijalnih letova iznad kriznih podrucja... Dusu dalo za namerna obaranja, slucajna i kao slucajna...

O cemu se ovde radi? Najverovatnije je greska jer Iran nista ne dobija ovim. Vec ce se naci teoreticari zavere ali je greska prva opcija. Da li ce biti kaznjeni oni koii su odgovorni... Valjalo bi.Jedna bitanga koja je 1988. naredila rusenje iranskog putnickog aviona ne da nije bila kaznjena, nego je odlikovana.

Bilo kako bilo, nevini stradaju jer se mule osokolile da budu regionalne, pa i globalne, gazde. Jbg, ipak se zna ko je najglavniji gazda jos uvek.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odlicna analiza iz The Times.

 

U vreme kad je oboren onaj holandski let, trebalo je da putujem na Daleki Istok poslom. Sve kompanije sam otpisala sem Finn Air koji ga najbolje pokriva ima OK cene i ima rutu kojim leti iznad Sibira ka Severnom polu i tek negde na pola Mogolije se spusta ka centru Azije. Zao mi ovih ljudi bas.

 

ANALYSIS

january 11 2020, 7:30am, the times

Iran plane crash: The jet’s fate reveals the contrasting faces of Iranian society

 

richard spencer

 


The fate of UIA 752, brought down by the Revolutionary Guard, is a terrible human tragedy. It also reveals clearly the contrasting faces of Iranian society.

The passengers being mourned today are a roll-call of a cultured international elite — dual-national academics, architects, businessmen, many trained in Iran but living in the West.

Set against that came the uniform voices of authority, issuing leaden and often contradictory phrases of denial. That facade cracked with its admission of responsibility this morning.

It is often by disasters that modern authoritarian states are most challenged. To keep up with the democratic world that seeks to undermine them they need experts well-versed in modern technology.

The experts that stay at home rather than going abroad, in the face of catastrophe, are caught between wanting to retain professional reputations and avoiding retribution from their bosses for telling the truth.

Those competing impulses were on full show this week. Up the line of command, Guard officers and their own experts were no doubt nervously nodding as their political bosses asked assurances that they could deny the West’s claims as to what happened.

That allowed the politicians to be confident enough to allow in international experts to help the investigation, who would quickly have proved these assurances wrong.

When rumours emerged in 2003 that an unknown virus was sweeping through China, the Communist Party indignantly denied that it was covering up an epidemic. Local experts stated there was nothing to worry about — in the Chinese system they had little choice but to tell the authorities what they wanted to hear.

Some of the same experts, however, were also leaking details of the real toll that the disease, which came to be known as Sars, was taking. Eventually, the prime minister was forced to give senior doctors a direct order to tell him the truth, even if they suspected he would not like it, and the hundreds who had already died were disclosed.

China learned from that experience, but not by opening up its media or loosening controls. Instead, it combined improvements to its bureaucratic management with even greater attempts to shape the way its population interpreted events to the Party’s advantage. Censorship became more thoughtful, but also more intense.

How Iran responds to its humiliating admission today will be a key test of its wider politics. It may now be forced to open up its politics in response to what is sure to be a sense of public displeasure. More probably, it will try to follow the Chinese model, doubling down on its message that the enmity of the West can only be countered by greater nationalistic fervour.

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Sultan Omana, Qaboos bin Said al Said, preminuo je posle bezmalo 50 godina vladavine.

 

Ostace upamcen po tome sto je preuzeo zemlju prakticno bez infrastrukture i razvio je u modernu drzavu.

 

U medjunarodnoj politici zastupao je neutralnu i balansiranu politiku, cesto kao medijator izmedju posvadjanih zemalja zaliva. Posredovao je u pregovorima o nuklearnom sporazumu sa Iranom iz kog su se nekoliko godina posle toga sad povukle. Oman je zauzeo neutralan polozaj u svim nedavnim konfliktima u regionu. Nedavno su ugostili i Izraelskog premijera u razgovorima o normalizaciji odnosa u regionu.

 

U nedostatku direktnih potomaka, za novog sultana je proglasen njegov rodjak, bivsi ministar kulture, Haitham bin Tariq Al Said. 

 

Videcemo sta buducnost donosi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

Odlicna analiza iz The Times.

 

ANALYSIS

january 11 2020, 7:30am, the times

Iran plane crash: The jet’s fate reveals the contrasting faces of Iranian society

 

richard spencer

 


The fate of UIA 752, brought down by the Revolutionary Guard, is a terrible human tragedy.

It also reveals clearly the contrasting faces of Iranian society...........

 

 

 

 

pa onako....izgleda kao mlaka analiza jedne odvratne hipokrizije

tekst moze da bude otkrovenje samo za one koji su do sada mislili da je iran nesto normalno, ali na zalost

citavih 40 godina iran nije normalan a ovaj tumac danas otkriva toplu vodu svojim citaocima...

 

Obzirom da niko nije stradao kada su te iste noci gadjali po iraku,

stoka licemerna i besna na duznosti, je morala da prolije krv i pravilno osveti onog njihovog tog dana ukopanog... i to je cela prica....

(ovo nije teorija zavere vec moje licno vidjenje)

 

 

po meni je bolju `analizu` napravio ovaj nas hamilton iznad ...i bolju i emotivniju i svakako iskreniju:

`mrs bolesnici`

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Mama_mia said:

 

pa onako....izgleda kao mlaka analiza jedne odvratne hipokrizije

tekst moze da bude otkrovenje samo za one koji su do sada mislili da je iran nesto normalno, ali na zalost

citavih 40 godina iran nije normalan a ovaj tumac danas otkriva toplu vodu svojim citaocima...

 

Obzirom da niko nije stradao kada su te iste noci gadjali po iraku,

stoka licemerna i besna na duznosti, je morala da prolije krv i pravilno osveti onog njihovog tog dana ukopanog... i to je cela prica....

(ovo nije teorija zavere vec moje licno vidjenje)

 

 

po meni je bolju `analizu` napravio ovaj nas hamilton iznad ...i bolju i emotivniju i svakako iskreniju:

`mrs bolesnici`


A nemam ja neko visoko misljenje o Iranu, taman pisla, fokus ovog teksta bas i nije ekskluzivno o njima (Iranu) nego o eliti uhvacenoj u kljesta autokratskog sistema i  njihovoj komunikaciji sa upravljackim vrhom.

Ne lezi mi taj «na parove razbroj s’» stil i slicno. Ne sto sam nesto mnogo fina, vec sto volim malo analiticniji pristup, ali ajde moj problem. 
 

Ako se pitam, mislim da uopste nisu pogresili, vec «pogresili». Isto sam mislila i za holandski avion, zato i onaj uvod i preporuka za finsku kompaniju i njene rute ka Aziji. 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:


A nemam ja neko visoko misljenje o Iranu

fokus ovog teksta bas i nije ekskluzivno o njima (Iranu)

 

 

 

nisam mislila na tebe vec na analiticara 🙂

 

o cemu god da je hteo da analizira, njegov tekst ima naslov:

Iran plane crash: The jet’s fate reveals the contrasting faces of Iranian society

 

9 minutes ago, Plavi Golub said:



Ne lezi mi taj «na parove razbroj s’» stil i slicno. Ne sto sam nesto mnogo fina, vec sto volim malo analiticniji pristup, ali ajde moj problem. 
 

 

 

a ovo `parove razboj` nisam sasvim razumela

ne zato sto sam mnogo glupa, vec pomalo....(normalno takodje moj problem) :wink2:

Link to comment
Share on other sites

Iranian Protesters Demand Khamenei Step Down over Plane Downing

Iranian protesters demanded Iran’s supreme leader Ali Khamenei step down on Saturday after Tehran said that its military had mistakenly shot down a Ukrainian plane, killing all 176 people on board.

“Commander-in-chief (Khamenei) resign, resign,” videos posted on Twitter showed hundreds of people chanting, in front of Tehran’s Amir Kabir university. Reuters could not verify the authenticity of the video footage.

Meanwhile, the semi-official Fars news agency, in a rare report on anti-government unrest, said other protesters in Tehran chanted slogans against the nation’s top authorities in wake of the downing of the jetliner.

The report said the demonstrators on the street also ripped up pictures of Qassem Soleimani, the prominent commander of the Guard’s Quds Force who was killed in a US drone strike earlier this month.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_mia said:

 

nisam mislila na tebe vec na analiticara 🙂

 

a ovo `parove razboj` nisam sasvim razumela

ne zato sto sam mnogo glupa, vec pomalo....(normalno takodje moj problem) :wink2:


Ako cemo odmah sa vokabularom sa tribina. Ubija se diskusija u korenu i teme svode na cisto dzapanje, podhebavanje i ukopavanje u rovove.

Sto je glupo jer ovde pisu relativno inteligentni i informisani ljudi koliko god da su im na preference drugacije.

I formiraju na neki nacin vestacki dve grupe.
Nije spocitavanje tebi, vec generalna opservacija. 


Sa ljudskog aspekta bila mi je tuzna izjava supruge ukrajinskog pilota (skynewes) koja ga je molila da ne leti taj let. I uopste sudbine svih onih ljudi i dece koji su cinicno ubijeni.

Link to comment
Share on other sites

12 Jan 2020
 
 
714d1577c77938184ee06b405caef8c6138314d4.jpgAFP/Archives / Kirill KUDRYAVTSEVLa taekwondoiste iranienne Kimia Alizadeh médaillé de bronze en -57 kg aux Jeux de Rio, le 18 août 2016


La taekwondiste Kimia Alizadeh, seule femme médaillée olympique d'Iran, a annoncé samedi avoir quitté définitivement son pays, n'en pouvant plus de l'"hypocrisie" d'un système qui, selon elle, utilise ses sportives à des fins politiques et ne fait que les "humilier".

"Je commence par bonjour, au-revoir, ou condoléances ?", a écrit la championne sur son compte Instagram, au moment où le pays est sous le choc de la catastrophe aérienne du Boeing 737 d'Ukraine International Airlines --abattu mercredi à Téhéran par un tir de missile-- dans laquelle ont péri 176 personnes, en majorité iraniennes et canadiennes.

La sportive déroule une charge au vitriol contre les autorités de la République islamique.

"Je fais partie des millions de femmes opprimées en Iran avec qui ils jouent depuis des années", dit-elle.

"J'ai porté tout ce qu'ils m'ont dit de porter", ajoute celle qui a décroché le bronze aux JO de Rio en 2016, en faisant allusion au voile islamique, obligatoire pour toutes les femmes dans l'espace public en Iran, et notamment dans le sport.

"J'ai répété tout ce qu'ils m'ont ordonné de dire" et eux, ils "ont mis mes médailles au crédit du respect du voile obligatoire", poursuit-elle, "aucune de nous n'a d'importance pour eux". 

Critiquant l'"hypocrisie", le "mensonge", l'"injustice" et la "flatterie" qui règnent selon elle au sein du système politique iranien, elle assure ne rien vouloir "d'autre au monde que le taekwondo, la sécurité et une vie heureuse et saine". 

"Personne ne m'a invitée en Europe", écrit-elle encore, sans dire où elle se trouve.

Jeudi, la nouvelle de la disparition de la jeune femme de 21 ans avait mis le pays en émoi.

Le député Abdolkarim Hosseinzadeh avait demandé des comptes aux "responsables incompétents qui font fuir le capital humain", alors que l'agence semi-officielle Isna titrait: "Choc pour le taekwondo iranien. Kimia Alizadeh a émigré aux Pays-Bas".

L'agence soupçonne la sportive de vouloir défendre les couleurs d'un autre pays que la République islamique aux JO 2020 de Tokyo.

Sans rien dire de ses projets, la championne olympique assure à son "cher peuple iranien" qu'elle reste "une enfant de l'Iran où" qu'elle soit.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GlennGould said:
12 Jan 2020
 
 
/Archives / Kirill KUDRYAVTSEVLa taekwondoiste iranienne Kimia Alizadeh médaillé de bronze en -57 kg aux Jeux de Rio, le 18 août 2016


La taekwondiste Kimia Alizadeh, seule femme médaillée olympique d'Iran, a annoncé samedi avoir quitté définitivement son pays, n'en pouvant plus de l'"hypocrisie" d'un système qui, selon elle, utilise ses sportives à des fins politiques et ne fait que les "humilier".

 

Critiquant l'"hypocrisie", le "mensonge", l'"injustice" et la "flatterie" qui règnent selon elle au sein du système politique iranien................

 

hrabra devojka za razliku od mnogih dusebriznika (ako se tako mogu nazvati oni koji se plase da uvrede tanana osecanja irana i analiziraju ih biranim recima)

Link to comment
Share on other sites

Iran students refuse to walk over US and Israeli flags

Many students at a university in Tehran have openly avoided walking over US and Israeli flags in an apparent show of defiance again the Iranian government.

Video shows the students walking around, rather than across, the flags at Shahid Beheshti University campus. The flags were painted on the ground so that those walking along the route would thereby insult both countries - which Iran considers staunch enemies.

Thousands of protesters chanting anti-government slogans have taken to the streets after Iran's military admitted it had mistakenly downed a passenger plane.

https://www.bbc.com/news/av/world-middle-east-51084619/iran-students-refuse-to-walk-over-us-and-israeli-flags

Edited by Mama_mia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

“To the leaders of Iran - DO NOT KILL YOUR PROTESTERS,” Trump tweeted. “Thousands have already been killed or imprisoned by you, and the World is watching. More importantly, the USA is watching. Turn your internet back on and let reporters roam free! Stop the killing of your great Iranian people!”

 

...tvitovao jer su mnoge agencije prenele prethodnu vest kako protestanti u iranu ne zele da gaze zastave amerike i izraela

Link to comment
Share on other sites

Pa o jedinoj iranskoj zlatnoj medalji koja je prebegla/pobegla od teheranskog ludila i javno rekla ono što svi znaju:

-sistem koji zahteva totalnu podređenost totalitarnim religijskim dogmama

-eksploatacija sportista u političke svrhe

-ponižavajući odnos prema individui

-strašan položaj žene u tom ludilu

i sl. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pa pre mesec dana smo imali masovne proteste širom Irana. Jasno je da je tamo narod podeljen po pitanju džamahirije. Ja bi se čak usudio da kažem da je većina protiv Ajatolaha jer ako u tako autoritarnoj zemlji imamo toliko masovne proteste onda je jasno da se on zasniva na sili a ne na popularnosti. Zamislite koliko bi bilo ljudi na ulicama da nema straha od režima ? No ovo je čisto moj utisak i ne zasniva se ni na kakvim izvorima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 4:47 PM, momohyoideus said:

Sultan Omana, Qaboos bin Said al Said, preminuo je posle bezmalo 50 godina vladavine.

 

Ostace upamcen po tome sto je preuzeo zemlju prakticno bez infrastrukture i razvio je u modernu drzavu.

 

U medjunarodnoj politici zastupao je neutralnu i balansiranu politiku, cesto kao medijator izmedju posvadjanih zemalja zaliva. Posredovao je u pregovorima o nuklearnom sporazumu sa Iranom iz kog su se nekoliko godina posle toga sad povukle. Oman je zauzeo neutralan polozaj u svim nedavnim konfliktima u regionu. Nedavno su ugostili i Izraelskog premijera u razgovorima o normalizaciji odnosa u regionu.

 

U nedostatku direktnih potomaka, za novog sultana je proglasen njegov rodjak, bivsi ministar kulture, Haitham bin Tariq Al Said. 

 

Videcemo sta buducnost donosi.

 

 

Hajtam je zvanicno bio ministar kulture i kulturnog nasledja, ali je pre toga vodio ministarstvo spoljnih poslova skoro 10 godina. Neki tvrde da je upravo on tvorac omanske spoljne politike. Tako da ce Oman sigurno pokusati da nastavi sa dosadasnjom spoljnom politikom, e sad drugo je pitanje koliko ce to biti uspesno u promenjenim spoljnopolitickim i strateskim okolnostima.

 

Njegova grana porodice Al Said je veoma uticajna i mocna. Brat mu je zamenik premijera vec neko vreme (sultan je ujedno i premijer te ta funkcija ne postoji). Tako da ne verujem ni da bi sa te strane mogli da imaju mnogo problema. Naravno uvek ima nezadovoljnih.

 

Jedna intresantna stvar. Kao i u svim bliskoistocnim zemljama religija igra bitnu ulogu u drustvenom zivotu. U Omanu su naravno muslimani vecina, ali oni nisu ni suniti, ni siiti, vec vecinski pripadaju grupi koja se naziva Ibadi. Ova skola islama je starija i od sunitske i od siitske. Ibada ima veoma malo van Omana, najvise u severnoj Africi, u Alziru, ali i u Libiji i Tunisu. Ima ih i u Istocnoj Africi  (Zanzibaru i nesto malo u Somaliji). Ovi u severnoj Africi su nastali nevezano za Oman, dok su ovi u istocnoj Africi nastali pod omanskim uticajem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...