Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

13 minutes ago, A sad said:

 

Za mene je to prilicno irelevantno, Sirija, Libija svejedno. Samo sam preveo sta pise u tekstu... 

 

Jeste irelevantno sa aspekta "blamaže sistema", gde god da se desilo blamaža je ali je bitno za ovu našu priču trenutno u Siriji pošto Sirijci nemaju neograničen broj istih. Evo šta turci tvrde da su uništili do trenutka izlaska ovog članka :

 

 

This most recent escalation in the violence began on Feb. 27, 2020, with the airstrikes that killed the Turkish troops in Idlib. The Turkish Ministry of Defense says that it responded during the night of Feb. 27-28 with its own air and artillery strikes on 200 Syrian regime targets across the northwestern portion of the country. Turkey claims that it destroyed five helicopters, 23 armored vehicles, 23 artillery pieces, one Buk-M1-2 medium-range surface-to-air missile system, and one Pantsir-S1 point defense air defense system. It also said that it killed 309 of Assad's troops.

 

https://www.thedrive.com/the-war-zone/32394/turkey-strikes-back-and-calls-for-no-fly-zone-after-its-troops-die-in-syria-airstrikes

 

Broj mrtvih jeste ozbiljan. Međutim, možda će zvučati grubo, ako to nisu Tigrovi ili 4. tenkovska divizija to i nije bitan podatak osim što će imati uticaj na moral ostalih. Osim ove dve jedinice i stranaca Bašarove ostale jedinice ne vrede mnogo i gotovo nikad ne učestvuju u bitnim operacijama. Ne znam gde je 4 TD trenutno a tigrovi su na samom jugu oblasti gde traje ofanziva bašarovaca i tvrde da su i danas napredovali.

 

A možda je i samo malo "sočniji" scenario pošto na onu Tursku predstavu od prošle nedelje niko nije "pao". Videćemo šta će biti za vikend, i Turci su pod žestokim pritiskom nisam siguran da smeju da zaoštravaju u nedogled.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

 

Jeste irelevantno sa aspekta "blamaže sistema", gde god da se desilo blamaža je ali je bitno za ovu našu priču trenutno u Siriji pošto Sirijci nemaju neograničen broj istih. Evo šta turci tvrde da su uništili do trenutka izlaska ovog članka :

 

 

This most recent escalation in the violence began on Feb. 27, 2020, with the airstrikes that killed the Turkish troops in Idlib. The Turkish Ministry of Defense says that it responded during the night of Feb. 27-28 with its own air and artillery strikes on 200 Syrian regime targets across the northwestern portion of the country. Turkey claims that it destroyed five helicopters, 23 armored vehicles, 23 artillery pieces, one Buk-M1-2 medium-range surface-to-air missile system, and one Pantsir-S1 point defense air defense system. It also said that it killed 309 of Assad's troops.

 

https://www.thedrive.com/the-war-zone/32394/turkey-strikes-back-and-calls-for-no-fly-zone-after-its-troops-die-in-syria-airstrikes

 

Broj mrtvih jeste ozbiljan. Međutim, možda će zvučati grubo, ako to nisu Tigrovi ili 4. tenkovska divizija to i nije bitan podatak osim što će imati uticaj na moral ostalih. Osim ove dve jedinice i stranaca Bašarove ostale jedinice ne vrede mnogo i gotovo nikad ne učestvuju u bitnim operacijama. Ne znam gde je 4 TD trenutno a tigrovi su na samom jugu oblasti gde traje ofanziva bašarovaca i tvrde da su i danas napredovali.

 

A možda je i samo malo "sočniji" scenario pošto na onu Tursku predstavu od prošle nedelje niko nije "pao". Videćemo šta će biti za vikend, i Turci su pod žestokim pritiskom nisam siguran da smeju da zaoštravaju u nedogled.

 

Pa taj sistem se toliko izblamirao, da je bukvalno svejedno da li ga imaju ili nemaju. Opremu mogu nabaviti, ali njima su ljudi najveci problem.

 

Turci ne mogu zaostravati u nedogled, ali Erdogan moze i mora.  

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovih 15minuta nije sve. Ubili su im danas vise generala,pukovnika na nekom sastanku, unistili fabriku bombi i hangar sa helikopterima. Ne mogu oni taj sistem tako brzo da prebace, to je tako kad napredujes veoma brzo i taj deo nije zasticen. Turci cak ne koriste avione vec dronove.

 

Ima par jezivih snimaka gde negde od10-50 vojnika stoji zajednoi onda ih ovi pokose. Broj zrtava je ogroman, ali verovatno Rusi pustaju da ne bi doslo bukvalno do rata. Ako im objave rat, ode Damaskus u 3pm, ovo je za sad samo osveta za pogodjene vojnike.

 

Mislim cak da Rusi nisu gadjali Turke, vec da je to Asad na svoju ruku, da je suprotno ne bi Rusi ovo samo posmatrali. Turci su ih razorili a nisu ni krenuli u ofanzivu. 

 

Morace Asad da popusti i da ostavi Idlib opoziciji inace je najebao. Jako su blizu Turske granice i oni njih mogu gadjati bez problema i izvan. Takodje zanimljivo sto Kurdi cute i prate...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Jeste irelevantno sa aspekta "blamaže sistema", gde god da se desilo blamaža je ali je bitno za ovu našu priču trenutno u Siriji pošto Sirijci nemaju neograničen broj istih. Evo šta turci tvrde da su uništili do trenutka izlaska ovog članka :

 

Ne vidim nikakvu blamazu. Nikakav sistem u Siriji ne postoji, a napadnuti su od znatno brojnijeg i jaceg protivnika.

 

Turci tvrde da su unistili svasta. Verovatno i jesu, ali se pritom sluze i manipulacijom pa poturaju snimke koji su nastali pre napada na njihov konvoj. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, momohyoideus said:

Ne vidim nikakvu blamazu. Nikakav sistem u Siriji ne postoji, a napadnuti su od znatno brojnijeg i jaceg protivnika.

 

Turci tvrde da su unistili svasta. Verovatno i jesu, ali se pritom sluze i manipulacijom pa poturaju snimke koji su nastali pre napada na njihov konvoj. 

Lako je bombardovati civile i opoziciju sa puskama i ponekim tezim oruzjem. Sad je Asad dobio samo deo sta je zasluzio. Volim njihov narod, ali Asad i vlast oko njega mora da ode i plati cenu genocida nad sopstvenim narodom da bi se smirile strasti. Cuvaju Asada a on je kljuc svega..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pavaroti said:

Lako je bombardovati civile i opoziciju sa puskama i ponekim tezim oruzjem. Sad je Asad dobio samo deo sta je zasluzio. Volim njihov narod, ali Asad i vlast oko njega mora da ode i plati cenu genocida nad sopstvenim narodom da bi se smirile strasti. Cuvaju Asada a on je kljuc svega..

Ne vidim kakve to ima veze sa mojim komentarom. Mozda si pogresno citirao?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Pavaroti said:

Ovih 15minuta nije sve. Ubili su im danas vise generala,pukovnika na nekom sastanku, unistili fabriku bombi i hangar sa helikopterima. Ne mogu oni taj sistem tako brzo da prebace, to je tako kad napredujes veoma brzo i taj deo nije zasticen. Turci cak ne koriste avione vec dronove.

 

Pa bas zato sto ne koriste avione imaju ovakav uspeh, svi pvo sistemi su pre svega radjeni da obaraju avione a ne ciljeve ko sto su dronovi, imali smo primer gde je Iran napao rafinerije u Saudijskoj Arabiji dronovima i krstarecim, iako iste bile branjene ozbiljanim pvo nista nista isti nije mogao da uradi, a samo zato sto je Iran hteo da pokaze sta moze napad nije bio katastrofa po Saude, izgleda da su bojeve glave bile male ili cak nisu ni imali bojeve glave.

Link to comment
Share on other sites

Većina ovih napada je iz Artiljerije, Dronovi se koriste za navođenje iste. Vrlo malo je na tim snimcima pogodaka raketa koje ispaljuju dronovi. Po nekim izvorima korišćeni su i avioni ali nisu ulazili u vazdušni prostor Sirije pa su to verovatno bili oni napadi na stacionarne objekte kao što je onaj hangar na aerodromu čija slika kruži netom.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da gledamo trenutno brkinu labudovu pesmu. Kao i svi vladari njegovog kalibra, on je vrsan takticar ali jadan strateg. Sada je sebe doveo do toga da saveznike mora da trazi medju ljudima koje je u slast napusavao do juce. I pazi sad... trazi od NATO da se ova avanturica vodi kao napad na clanicu, a tamo sede ljudi kojima je najveci problem to sto upravo on pusta izbeglicu u Evropu. I jos ta ideja, Rusi ga natamburaju a reakcija na to je: pustam izbeglice... 

Drugi koji najebava trenutnim stanjem je Putin. Sada vidimo rezultate onoga sto se zna od momenta prvog ruskog aviona koji je poleteo u Siriji: Ruse ce ovaj rat da kosta... ja ne vidim kako oni mogu da se izvuku iz ovog sukoba. Da sam na mestu USA recimo, samo bi se zavalio i izdavao saopstenja: te deeskalacija, te podrska na recima... A u medjuvremenu onaj siroti narod gine. Mislim da je ovaj rat najveca tragedija u zadnjih 30 godina. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postignut je sporazum izmedju USA i talibana. Prvi preduslov za konacno okoncanje rata u Avganistanu je postignut.

 

Kad se setim samo kako su se neki smejali na starom forumu kada sam napisao da talibani postaju prihvatljiv partner za pregovore i da ce sa sa njima na kraju postici sporazum...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sreta-steta said:

Drugi koji najebava trenutnim stanjem je Putin. Sada vidimo rezultate onoga sto se zna od momenta prvog ruskog aviona koji je poleteo u Siriji: Ruse ce ovaj rat da kosta... ja ne vidim kako oni mogu da se izvuku iz ovog sukoba. Da sam na mestu USA recimo, samo bi se zavalio i izdavao saopstenja: te deeskalacija, te podrska na recima... A u medjuvremenu onaj siroti narod gine. Mislim da je ovaj rat najveca tragedija u zadnjih 30 godina. 

Ruse ovaj rat kosta, ali dobijaju mnogo u vidu testiranja opreme u realnim uslovima, obucavanje kadra u realnim uslovima, reklamiranjem izvozne vojne opreme, osiguravanjem prisustva u Mediteranu koja im znaci i na operativnom i na taktickom i na strategijskom i na politickom nivou. Oni, ne da ne zele da se izvuku, nego zele da se ovaj status quo odrzi sto duze. Bas njih briga sto narod gine i sto je taj rat najveca tragedija u poslednjih 30 godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel tako? Sto se tice vojne tehnike, ja vidim samo blamaze... ovo je vec drugi pancir koji znamo da je unisten. Ako smo za onaj prvi rekli da su Sirijci pusili sisu pored i mrzelo ih da ga ukopaju, sta je ovde bio problem? Mensecini da je ovaj rat otkrio jednu bitnu manu tog sloja ruske PVO: osetljivost na masovnu upotrebu dronovima. Drugo, nismo daleko od scenarija gde ruski avion biva oboren od strane turskog S-400... ili ne biva. U obe varijante nesto ne valja, ili S-400, ili avion. Sve u svemu, mislim da su Rusi i krenuli u ovu avanturu kao pokaznu vezbu za svoje naoruzanje, ali ovo sada je nesto drugo. 

Sledeca stvar, ne treba se zaludjivati time da neke zemlje "biraju" naoruzanje... Zna se ko su kupci ruskog naoruzanja poslednje generacije: ili zemlje kojima US ne zeli da proda svoje ili zemlje koje to vide kao neophodnu diversifikaciju (Indija npr). Kome oni nesto pokazuju? Venecueli i Iranu? Africkim zemljama? 

Ovo je strateski promasaj Putina koji ce ga kostati krize i problema na drugim mestima gde to moze mnogo vise da boli (Kavkaz npr, Belorusija). Ovaj status kvo je slican takvom u Avganistanu za US naprimer, samo sto Rusi za takvu igranku para nemaju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tako je. Vojna tehnika ni jedne zemlje nije neunistiva, pa tako ni ruska. Gledano iz ugla Rusije, ako postoje problemi sa opremom, obukom, taktikom... rat u Siriji je najbolje mesto da se to otkrije i otklonili. S-400 najverovatnije ni ne moze da obori avion u upotrebi ruske vojske, Turska je od NATOa danas trazila patriot. Nema nikakve blamaze kad americki patriot blokira u Dhahranu pa im izginu snage ili kad izraelci izgube F-16, ili kad se polupa neki ruski pancir, to je sve normalna stvar. Nije vojna oprema magicna, napravio je covek iskoriscavajuci zakone fizike koje poznaje.

 

Rusija ima problem sto je njena vojska prevelika da sedi kuci i ne radi nista, a premala da bi mogli da idu u velike ekspedicije osvajanja kao NATO blok. Varijanta u Siriji je za njih idealna. Ova operacija ne kosta ni izbliza toliko koliko se misli. Projekat pripajanja Krima na primer ih vec kosta vise, a tek ce ih kostati u buducnosti.

 

Rusija je u 2017. godini prodala vojne opreme u vrednosti od 15 milijardi dolara u 53 zemlje sveta. (izvor AFP).

Jos jedna informacija: 

Quote

According to the latest annual report by The Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) for 2018, Russia has surpassed Britain as the number two arms producer and trader in the world, behind perennial number one, the US.

 

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa problem je što Rusi pričaju bajke o uspešnosti od preko 90% njihovih PVO sistema a sad kad treba da se to i dokaže vidimo da i nije baš tako. Taj mit je sa ovim ratom u Siriji otišao u istoriju.

 

Inače Erdo još jednom dokazao da je veliki prijatelj našeg vođe. Preporučuje izbeglicama da ne idu preko Srbije 🙂

 

spacer.png

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Inače nikad nećeš ni videti da se ameri hvale Patriotom. To je za njih pomoćno sredstvo jer oni imaju doktrinu prevlasti u vazduhu što znači ako patriot postane glavni adut to znači da debelo gube rat 🙂

 

Onaj sistem što koristi mornarica je njihov glavni PVO sistem, zove se Aegis ali iz meni nepoznatog razloga ne postoji kopnena varijanta istog. Izgleda da su 100% ubeđeni da niko ne može prevlast u vazduhu protiv njih da osvoji nad kopnom.

Link to comment
Share on other sites

USA ima najvecu prevlast na vodi i tu bi dobila svaki rat. USA je najjaca sila na svetu za dva koplja od svih ostalih.

 

Rusi pored svojih specijalaca, placenika, aviona, mornarice i nesretnog Asada, vec 5g ne moze da zavrsi rat. Mozda su ga oduzili namerno, ali ovo im je ozbiljan samar. 

 

Da su ovi iz FSA imali ove manpede, ne bi oni ni Daru uzeli..

 

Turci se bore u svojoj kuci i Rusi tu nema sta da traze u borbi sa njima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, A sad said:

Postignut je sporazum izmedju USA i talibana. Prvi preduslov za konacno okoncanje rata u Avganistanu je postignut.

 

Kad se setim samo kako su se neki smejali na starom forumu kada sam napisao da talibani postaju prihvatljiv partner za pregovore i da ce sa sa njima na kraju postici sporazum...

 

Ovo u sustini znaci da je USA izgubila rat u Afganistanu.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Inače nikad nećeš ni videti da se ameri hvale Patriotom. To je za njih pomoćno sredstvo jer oni imaju doktrinu prevlasti u vazduhu što znači ako patriot postane glavni adut to znači da debelo gube rat 🙂

 

Onaj sistem što koristi mornarica je njihov glavni PVO sistem, zove se Aegis ali iz meni nepoznatog razloga ne postoji kopnena varijanta istog. Izgleda da su 100% ubeđeni da niko ne može prevlast u vazduhu protiv njih da osvoji nad kopnom.

 

Evo ovde mozes da gledas americke reklame, ima patriot, ima aegis, ima thaad, ima aviona, raketa, svemira... ludilo! 😄

https://www.youtube.com/user/LockheedMartinVideos/videos?disable_polymer=1

 

Naravno da je ofanzivna doktrina upotrebe avijacije najbolja varijanta.

 

Postoji aegis za upotrebu na kopnu, mastovito nazvan "aegis ashore". Ipak, aegis je vise od pvo sistema, to je prakticno C3 centar, preko veze podataka uvezan sa ostalim brodovima i avionima, pa se moze smatrati i ofanzivnim sistemom.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Atreid said:

 

Ovo u sustini znaci da je USA izgubila rat u Afganistanu.

 

Najbolji mi je bio Pompeo slusao ga na TV kaze eto Talibani su shvatili da rat ne mogu da dobiju 😄

Ko da su Talibani izvrsili invaziju na zapadnu obalu pa skontali posle 18god rata da to nigde ne ide.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da vidimo kako je prosao taj Ruski presales: 

Pancir s1: dizajniran kao zadnji sloj ruske pvo sa ciljem da zastiti dalekometne sisteme tipa s300 i kao zastita objekata od krstarecih raketa i droniva. Potpuni fail. Ne toliko sto je doslo do unistenja tehnike vec jer je otkrio slabost ruske pvo doktrine i osetljivost na masovne napade dronovima. 
 

Sukhoi su57: corak. Osim par selfija nista nismo videli. E da jedan od dva je pao, motor jos uvek nije razvijen i jedini sufinansijer u projektu se povukao. Za avion 5- generacije rezultat naknadne prodaje je cista 0.

 

Helikopteri mi24 i ka52. Nisam bas siguran ovde. Bilo je s pocetka par failove gde su ih obarali antitenk sredatvima, ali bilo je i par impresivnih akcija. Plus mislim da se napredak SAA dosta moze zahvaliti ispravnom upotrebom helikoptera.

 

S400 i dalje ostaje dzirlo PVO. Ja sumnjam u efikasnost nacina kako se on koristi pa cak i u idealno zamisljenom scenariju (s400 long, buk mid i pancir short range). Sva je prilika da cemo sacekati neko vreme da se dokaze jedno ili drugo. 
 

doktrina ruske vojske je i dalje onako... da li su naucili nesto od avganistana? Da u svakom pogledu. Ali sta su naucili? Da vode proksi i hibridni rat koji verujem da lako moze da im izadje na nos.

 

ne bih se ja kladio na ruse ovde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izrael je objavio videa 3 uništena pancira a ovaj turski je četvrti. Ostaje samo da dobijemo potvrdu da li je uništen u Libiji ili u Siriji. Većina medija objavljuje da je uništen u Siriji a na tviteru i slično se priča da je to snimak iz Libije. Bilo je još tvrdnji o uništenom Panciru ali bez jačih dokaza.

 

Edit : Inače što se tiče dronova na ovog se sumnja da odrađuje najveći deo posla kad je reč o vazduh-zemlja paljbi :

 

spacer.png

 

Bayraktar TB2, koga je projektovao niko drugi do Erdoganov zet. Slučajno 🙂

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...