Jump to content

Tajland i ostala ostrva :) za posetiti ili ostati


Recommended Posts

Dakle, trebalo bi da se forumske mase sjate i da mi objasne kako Tajland nije ostrvo, pre svega. Marketing :s_d:.

 

Posto smo to zavrsili, voleo bih da nastavimo sa pricom o Tajlandu i celom tom regionu poznatom kao SouthEast Asia.

 

Dakle o vremenu, o prirodnim lepotama, ostalim lepotama, ruznocama, finansijskim aspektima prilikom kratkih poseta kao i duzeg ostanka ukljucujuci penziju, hrani, ljudima, kulturi ……. pa i o zenama, zasto da ne. A da, to sam vec rekao, prirodne lepote.

 

Izvolite ...

Link to comment
Share on other sites

Split je sa drugog topika …….

 

@srbija do tokija je napisao ...

 

Quote

Da ti možda ja probam da objasnim? Imam jednu istu  kosooku ženu u kući svaki dan evo biće 20 godina. Jeste da je mlađa od mene 13 godina i jeste da je lepa kao model i da se za njom okreću. A naša kosooka ćerka je još lepša.

Nemoj da se prebacuješ preko svoje visine kada dođe do poznavanja drugih nacija. I nemoj da ih potcenjuješ.

 

Yoyogi, znamo se dugo, forumski nekih 12 godina. Znamo se i privatno, bili smo klinci, ali bi se najverovatnije prepoznali. Imali smo neke nesporazume na rahmetli forumu, sto se mene tice, sve je okay, no hard feelings, bilo je …….. mislim da su ljudi uzivali u nasim "duelima", bar su se tako izjasnjavali,  meni je bilo zabavno u svakom slucaju.

 

U ta davna vremena si postavio i slike svoje supruge, vrlo simpaticna zena, ali moram da kazem kako bi poredjenje sa modelom ……… mozda bilo malo previse subjektivno, opet subjektivno sa moje strane, onako kako ja vidim modele. Siguran sam da posle 20 godina ona ima jos mnogo drugih kvaliteta kad se tako pun entuzijazma izrazavas o njoj jer je to dugo vreme i za vezu sa top modelom :classic_biggrin:, bez tog "neceg drugog".

 

Ti ces ovde, ako imas interesovanja biti verovatno i najbolji izvor informacija jer si tamo proveo godine, a evo vec i decenije, pored Japana i Australije gde si takodje ziveo. 

 

Ja ne potcenjujem Tajlandjane, u bilo kom smislu. Mozda sam u zabludi da je to jedan vrlo pristojan, simpatican, miroljubiv i gostoljubiv narod u granicama realnih ocekivanja. 

 

Cenim njihov uspeh, izvukli su se ekonomski iz dosta nezavidnog polozaja, da ne kazem teske sirotinje i koliko vidim, sumnjam da ce biti Japan ili Koreja, ali predvodice drugi esalon azijskih zemalja, sto opet nije za potcenjivanje. 

 

Jedno je sigurno, moje znanje o toj zemlji je blizu nuli. Citam te njihove vesti sa kraljem Phrabat Somdet Phra Vajira Klao Chao Yu Hua-om :classic_biggrin: i apsolutno mi nista nije jasno. Ludilo, kako on, tako i odnos gradjana prema njemu, druga planeta.

 

Zato i razumem kada kazes da se ne "prebacujem preko svoje visine", ali kao sto rekoh, ne potcenjujem ih ……… 

 

Ja nisam nikada video/cuo/procitao da je bilo koji posetilac te zemlje izjavio bilo sta ruzno o njima ……. naprotiv, neverovatno da svi imaju samo manje ili vise pozitivna iskustva. Eventualno neutralni, koji su ocekivali ipak malo vise.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ma ti li si? Nisam bio na pokojnom forumu mislim od jeseni 2013. pa sam bio nesvestan tvoje transformacije. Prolazio si kroz burna vremena, nadam se da si se snašao od onda.

 

Eh, da pišem o Thai, što mi daš više vremena to bih duže pričao. A nije ni neka sića,  za 20 godina se nakupilo  pola miliona fotografija.

 

Ja dolazim sa druge strane, kada sam iznad Da Nang, za sat vremena sam kući

 

2019danang01.jpg

 

2019danang02.jpg

 

Tu, ispod, se odigrala ova scena (mada je Apokalipsa snimana na Filipinima)

 

2019danang03.jpg

 

Sa 16 miliona stanovnika, kao dva puta Srbija, Bangkok je najveće malo mesto na svetu

 

2019danang04.jpg

 

2019danang05.jpg

 

Kako stignem, znam, nema dva meseca cipela i čarapa, na balkon. Dvogledom pratim avione, na svakih 20 sekundi

 

2019danang06.jpg

 

2019danang07.jpg

 

Bazen u zgradi

 

2019danang08.jpg

 

Postupak odlaska na bazen. Presvući se u svojoj sobi i pozvati lift.

 

2019danang09.jpg

 

Kroz tropsku baštu 50m i izuti papuče

 

2019danang10.jpg

 

Odabrati "point of entry", voda je 32C

 

2019danang11.jpg

 

Čiča-miča i gotova priča

 

2019danang12.jpg

 

Dva meseca ovako, oko Nove godine još mesec dana. Firma ohrabruje rad od kuće, pola je odmor pola rad.

 

Dvosoban stan, 66kvm, je koštao 80,000 dolara.

Održavanje kompleksa je 1 dolar dnevno.

1 buck.

1 fcukin buck!

 

Link to comment
Share on other sites

Moj utisak tokom kratkih boravaka u Tajlandu i Vijetnamu:

Nocni provod verovatno najbolji u svetu. 

Ulicna hrana je fenomenalna i ne treba se ustrucavati od probanja iste.

Hoteli, usluge, troskovi su generalno niski u poredjenju sa Evropom, Amerikom ili OZ.

Nisam siguran da bih mogao da stalno zivim u tim krajevima. Svo to zelenilo ne dolazi niotkuda, tako da vlaga ubija.

Saobracaj i opsta prenaseljenost po veliki gradovima gore nego u Evropi.

Manji gradovi nisu tako gusto naseljeni ali mi ne deluju ni previse privlacni za zivot. 

Link to comment
Share on other sites

Na skali od 1-10 ove su zgrade negde na 5.-6. One uporedive sa Dubaijem su 10,000 dolara kvadratni metar i one su u centru grada (ako ima jednog centra).

 

Ove kuće što vidim sa balkona su 6 milion THB, to je 200K US$.

 

2019danang06.jpg

 

One su po 300 kvadrata, kvalitetna gradnja, gated community, svoj bazen. Bilo ih je pre 4 meseca još 15-ak neprodatih, snižavali su cene za 20%. To je ista firma koja je napravila moje zgrade.

U kompleksu nema saobraćaja, pustiš decu i ne brineš. Ima 1,300 stanova od čega neko stvarno živi u njima možda 40%, zato je trošak održavanja tako nizak. Ima po 12 security u smeni, po dva na svakoj strani uklaza i po jedan u svakoj samoj zgradi. Mislim da ima 40 čistačica i ima ofis uprave.

To su kupovali mahom Thai koji rade u Rayongu da dođu za vikend.

Link to comment
Share on other sites

Za kuće ne znam, trebalo bi da odem u ofis i da pitam, od toliko njih, neko bi sigurno izdao. Thai ne prelaze sa rentom 400 US$ mesečno, preko toga je bolje kupiti a ove kuće bi na renti bile bar 1,500$ mesečno.

U zgradi je renta 400$ za jednosoban, 500$ za dvosoban. Kada je tek sagrađeno 2008. bilo je sve po 500% i 600$. Kako je neko u stanu bio pa se iselio, ne može više ta top renta. Moj stan nikada nije bio izdavan, jednom nismo otišli dve godine.

Ima nekoliko fakulteta i srednjih škola pa i dve internacionalne , stranci u zgradama su mahom nastavnici zaposleni u blizini. AirBnB je zabranjen, smesta se zove policija.

Link to comment
Share on other sites

To je Bangkok, neko bi rekao, kako je u provinciji?

 

Wang Nam Yen, granica Kambodže. Mesto uporedivo sa Babušnicom u Srbiji. Bez industrije, samo poljoprivrednici.

Šta oni voze?

 

2019stasevozi01.jpg

 

2019stasevozi02.jpg

 

2019stasevozi03.jpg

 

Ovde bi neko pomislio da je u fabričkom krugu gde prave pikapove.

 

2019stasevozi04.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, srbija do tokija said:

Ma ti li si? Nisam bio na pokojnom forumu mislim od jeseni 2013. pa sam bio nesvestan tvoje transformacije. Prolazio si kroz burna vremena, nadam se da si se snašao od onda.

 

Eh, da pišem o Thai, što mi daš više vremena to bih duže pričao. A nije ni neka sića,  za 20 godina se nakupilo  pola miliona fotografija.

 

E da, ja sam. U medjuvremenu sam se zainteresovao za taj deo sveta u smislu da mozda tamo krckam penzijicu, samo sam poranio, ima do toga jos mnogaja letaja da prodju. Za stalno ili 6/6 meseci tamo/ovde.

 

Eto, kad je Djordje vec pomenuo vlagu, tu je i ona kisna sezona, meni to ne bi smetalo bas preterano mesec, dva, ali je to izgleda znatno duze.

 

Daj neke razlike u mentalitetu Vietnam vs Thailand i "tako to" 🙂

Link to comment
Share on other sites

Vjetnam i Tajland nemaju zajedničku granicu. Tajland je jedina zemlja u SEA koja nije bila kolonizovana i po tome odskaču od svih. Opasni su, ljubazni ali dobiju šta hoće. Verovatno jedina nacija na svetu koja nema reč za "ne". Kažu "nije da".

Sličnosti do kojih dovodi klima, poljoprivreda, budizam su tu.

 

Vlaga je mnogo gora u Japanu nego u Thai, duplo a to retko ko i pominje. Kišna sezona počine od 17. maja i ide do kraja novembra. To su kiše koje padaju negde između 17-19h, kao po satu. Inače preko dana retko.

 

Evo je, 17:30

 

2016rain270701.jpg

 

2016rain270702.jpg

 

2016rain270703.jpg

 

Penzionera ima možda pola miliona u Thai. Možda trećina je "čista", nisu se oženili Tajkama nego nezavisno došli.

To ti treba penzionerska viza. Treba da imaš mesečni prihod od 1,500US$ ili 25,000US$ u Thai banci.  Ide na godinu dana, mora da se raportira u Immigration svaka 3 meseca.

Turistička viza je za max 3 ulaska u okviru 6 meseci a nijedan boravak ne može biti više od 60 dana. Otežali su oni to, namerno, desetine hiljada penzionera koji nisu mogli više da ispune uslove (makar to bilo zbog promene kursa valute) su se pokupili i otišli u Kambodžu. Većina njih nema  gde sa se vrati na Zapadu, ćute i kenjaju u tom šupku dok ne riknu. Sigurno nisi napuštao Srbiju da na kraju skončaš u tom jadu zvanom Kambodža.

 

Ja ostajem u Japanu doveka, u Thai ću ići tako, dva-3 meseca godišnje. 

 

Neki ljudi koje obojica znamo ne prestaju da pričaju o Kostarici. I ja sam po forumima video da se o njoj dosta priča kao raju za penzionisanje.

Link to comment
Share on other sites

Kostarika je najsredjenija zemlja u Centralnoj Americi, a pacificka obala ima i relativno blagu klimu, to jest nije toliko vlazno kao sa atlanske strane. Kostarika nije jeftina kao Tajland , od nekretnina , pa do svakodnevnih troskova, ali je bezbedna . Prosecna plata je oko $1000, ako je to neki indikator za troskove koje bi imao kao penzioner. Penzioneri uglavnom zive oko Liberije ili u San Joseu. San Jose ima bolju infrastrukturu ali je i skuplji. Atlanska obale je jeftinija ali nju i lokalci izbegavaju zbog klime koja nije bas privlacna.

Panama je isto mesto na kojem ima dosta penzionera. Cak je i John Hopkins otvorio bolnicu u Panama Citiju i primarni jezik u bolnici je engleski. 

Link to comment
Share on other sites

Za Kostariku je oko 10% od prihoda i to je obavezno placanje za drzavno osiguranje. Postoji i privatno, koje je narovno bolje ali i znatno skuplje. Panama je isto tu negde, samo ne racunaj da ces sa drzavnim osiguranjem imati pristup John Hopkins bolnici.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, srbija do tokija said:

Vjetnam i Tajland nemaju zajedničku granicu. Tajland je jedina zemlja u SEA koja nije bila kolonizovana i po tome odskaču od svih. Opasni su, ljubazni ali dobiju šta hoće. Verovatno jedina nacija na svetu koja nema reč za "ne". Kažu "nije da".

Sličnosti do kojih dovodi klima, poljoprivreda, budizam su tu.

 

Vlaga je mnogo gora u Japanu nego u Thai, duplo a to retko ko i pominje. Kišna sezona počine od 17. maja i ide do kraja novembra. To su kiše koje padaju negde između 17-19h, kao po satu. Inače preko dana retko.

 

Evo je, 17:30

 

2016rain270701.jpg

 

2016rain270702.jpg

 

2016rain270703.jpg

 

Penzionera ima možda pola miliona u Thai. Možda trećina je "čista", nisu se oženili Tajkama nego nezavisno došli.

To ti treba penzionerska viza. Treba da imaš mesečni prihod od 1,500US$ ili 25,000US$ u Thai banci.  Ide na godinu dana, mora da se raportira u Immigration svaka 3 meseca.

Turistička viza je za max 3 ulaska u okviru 6 meseci a nijedan boravak ne može biti više od 60 dana. Otežali su oni to, namerno, desetine hiljada penzionera koji nisu mogli više da ispune uslove (makar to bilo zbog promene kursa valute) su se pokupili i otišli u Kambodžu. Većina njih nema  gde sa se vrati na Zapadu, ćute i kenjaju u tom šupku dok ne riknu. Sigurno nisi napuštao Srbiju da na kraju skončaš u tom jadu zvanom Kambodža.

 

Ja ostajem u Japanu doveka, u Thai ću ići tako, dva-3 meseca godišnje. 

 

Neki ljudi koje obojica znamo ne prestaju da pričaju o Kostarici. I ja sam po forumima video da se o njoj dosta priča kao raju za penzionisanje.

Meni se Kambodza svidja! 

Dok nisu dosli Kinezi sa silnim investicijama, bila je veoma jeftina zemlja. Npr. u Sihanoukvillu se moglo naci odlicno toceno pivo u "Five Men" za samo 50 centi (USA) krigla! 

Morska voda je topla preko cele godine.

Vrlo relax lifestyle u brojnim beach- bars i girly bars , gde se mogla unajmiti zenska pratnja za celo vece ( pa i citavu noc) za 50-60 USD.

Hrana u restoranima super jeftina.

Vrlo brojna expats - community bilo je tu ljudi iz Australije, Engleske, Francuske , Ceske, Slovacke , Rusije! 

Sada su dosli Kinezi i sve to pokvarili i Sihanoukville treba izbegavati i bezati odatle glavom bez obzira! 

Ali, ima jos lepih i relativno mirnih mesta u Kambodzi. 

Moja preporuka su Stung Treng, Battambang i Pailin! Jos uvek je tamo jeftino : vrlo pristojan hotel u Pailinu ( to je na Thai granici) za samo 15 dolara dnevno! A ima i jeftinijih!

Hrana u jednostavnim i jeftinim tradicionalnim Khmer restoranima ( tamo gde obicno jede lokalno stanovnistvo) 2-3 dolara. U Zapadnim restoranima naravno nesto skuplje recimo pica 7-8 dolara. 

Khmer masaza 5 dolara za sat vremena, "oil massage" nesto skuplje: 6-7 dolara! 

Slicne cene i u Battambang-u samo je veci grad od oko 200 000 stanovnika.

Dosta turistickih mesta za posetu i u nacelu tamo zivot nije nikad dosadan! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Ima još lepših ostrva u Burmanskom Arhipelagu, zinuo sam kad sam video... Siguran sam da ću taj deo Planete posetiti ako budem imao priliku. Samo dok dočekamo safe sailing, 'course...

 

Kad smo već tu, da li ste saglasni da šibnemo topik na Putovanja, ili kako se zove već u novom okruženju?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Barracuda said:

Ima još lepših ostrva u Burmanskom Arhipelagu, zinuo sam kad sam video... Siguran sam da ću taj deo Planete posetiti ako budem imao priliku. Samo dok dočekamo safe sailing, 'course...

 

Kad smo već tu, da li ste saglasni da šibnemo topik na Putovanja, ili kako se zove već u novom okruženju?

 

Ma neka ga ovde. Ovo nisu striktno putovanja, vec zivot u tim drzavama. A sa druge strane gledano, ni nemamo PDF Putovanja. 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 3:54 AM, Bilo je to vrijeme ruza said:

Za penzionere je bitna stavka zdravstvena zastita, kako to regulisati?

 

Onako kako sam regulišeš. Baš će neka država, bilo koja, da socijalno osigurava novodošle penzionere. Neki možda već imaju neke zdravstvene probleme.

 

U Thai ništa. Moj sused na spratu, Amerikanac, kada mi je ovo rekao imao je tada 73 godine, sada ima 75, reče mi da ide u Ameriku jednom godišnje gde ima senior zdravstveno osiguranje, pa tamo sređuje ako ima nešto.

 

U Thai sam  plaća za prehlade i minorne stvari. Nema nikakvo zdravstveno osiguranje. Niko mu ga ne bi ni dao niti prodao u tim (njegovim) godinama.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Onako kako sam regulišeš. Baš će neka država, bilo koja, da socijalno osigurava novodošle penzionere. Neki možda već imaju neke zdravstvene probleme.

 

U Thai ništa. Moj sused na spratu, Amerikanac, kada mi je ovo rekao imao je tada 73 godine, sada ima 75, reče mi da ide u Ameriku jednom godišnje gde ima senior zdravstveno osiguranje, pa tamo sređuje ako ima nešto.

 

U Thai sam  plaća za prehlade i minorne stvari. Nema nikakvo zdravstveno osiguranje. Niko mu ga ne bi ni dao niti prodao u tim (njegovim) godinama.

 

Imam neke poznanike oko 70 godina stare, osigurali se skoro posto ce ziveti u Maleziji, siguran sam da i taj Amer mogao neko ( strano ) osiguranje da nadje.

Link to comment
Share on other sites

Ima , ko je već živeo u Thai na vizi drugačijoj od penzionerske (kao radna). Da padneš sa neba, da se u Thai penzionišeš, može da bude osiguranje gde plaćaš prvih 50 EUR (što je 99% svih potreba) a posle osiguranje. Ne znam ko bi im dao i to osiguranje posle 60-te ako nisu bili pre na njemu.

 

I kada daju to osiguranje, Thai kažu "ništa sa mopedom" a baš to penzosi i rade, kupe motorbike, sirotinjski prevoz pa tu nastradaju ne često ali dovoljno da su prepušteni sami sebi ako se desi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, srbija do tokija said:

Ima , ko je već živeo u Thai na vizi drugačijoj od penzionerske (kao radna). Da padneš sa neba, da se u Thai penzionišeš, može da bude osiguranje gde plaćaš prvih 50 EUR (što je 99% svih potreba) a posle osiguranje. Ne znam ko bi im dao i to osiguranje posle 60-te ako nisu bili pre na njemu.

 

I kada daju to osiguranje, Thai kažu "ništa sa mopedom" a baš to penzosi i rade, kupe motorbike, sirotinjski prevoz pa tu nastradaju ne često ali dovoljno da su prepušteni sami sebi ako se desi.

Kako se meni cini u Thai ( i Kambodzi) nema gotovo nikakve socijale cak ni za domace stanovnistvo!?

Zato svi rade , bukvalno od 7 do 77 ko sta stigne. Stopa nezaposlenosti je negde oko 1 %! 

Link to comment
Share on other sites

Državne službe imaju sve, i osiguranje i penzije. Ide se sa 60 godina.

Imaju i privatne firme za stalna radna mesta. Ono gde  nema je za radna mesta gde posao ima ko god se pojavi na kapiji u 8 ujutro i ne mora sutra da dođe.

Mali privatni biznisi, poljoprivrednici i njihove familije, uključujući i 1-man food stall imaju šta su sami sredili. To je najčešće ništa.

Za zdravstveno postoji 30-baht šema gde se po poseti lekaru (nema biranja lekara) plaća 30THB (70 EUR centi) uključujući i lekove koji se izdaju za tu posetu. Na tome je ruralno stanovništvo, masovno.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, srbija do tokija said:

 

Onako kako sam regulišeš. Baš će neka država, bilo koja, da socijalno osigurava novodošle penzionere. Neki možda već imaju neke zdravstvene probleme.

 

U Thai ništa. Moj sused na spratu, Amerikanac, kada mi je ovo rekao imao je tada 73 godine, sada ima 75, reče mi da ide u Ameriku jednom godišnje gde ima senior zdravstveno osiguranje, pa tamo sređuje ako ima nešto.

 

U Thai sam  plaća za prehlade i minorne stvari. Nema nikakvo zdravstveno osiguranje. Niko mu ga ne bi ni dao niti prodao u tim (njegovim) godinama.

 

Prijatelj koji tamo provodi 6 meseci godisnje mi rece da je sada za one koji ostaju duze osiguranje obavezno. Tvrdi da se premium osiguranje moze uzeti sa 150 dolara mesecno. Doduse on je u 50-tim. Bangkok ima dobre americke bolnice, izgledaju kao 5-star hoteli, sa tajlandskim lekarima skolovanim u Americi. A ni drzvne bolnice nisu lose, samo se naravno ceka i nemas kraljevski tretman. Poseta lekaru 10 dolara, operacija slepog creva sa 2 dana u bolnici 1000 dolara, pa nije cudo sto imaju razvijen i zdravstveni turizam. Ovde je 2000 popravka zuba.

 

E sad, naravno da ako je nesto bas ozbiljno, a da osetis ili ti nadju ……. 'vatas prvi avion kuci.

 

Za putovanja do 2 meseca ja sam osiguran do million preko moje unije i u penziji, ako ostajem duze, snaci cu se, ali se ne bih zayebavao bez osiguranja sigurno.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎17‎/‎2019 at 4:29 PM, Barracuda said:

 

 

Kad smo već tu, da li ste saglasni da šibnemo topik na Putovanja, ili kako se zove već u novom okruženju?

 

Pa nije ovo samo vulgarno putovanje, bice tu mnogo drugih, lepsih stvari ……… vidi kakve su im plaze :classic_biggrin:

 

Quote

spacer.png

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...