Jump to content
Vox92.net Forum
A sad

POLJOPRIVREDA

Recommended Posts

23 hours ago, A sad said:

Nije tacno. Mozes da konkurises za IPARD ako imas preko dva hektara. Konkurs za traktore je tako koncipiran da obuhvati one koji ne mogu da nabave traktore preko IPARDa. Ti ako neces da konkurises preko IPARDA je druga stvar, ali to vec nije problem drzave.

A tek nije tacno da ne mozes da prodjes na konkursu za mlade poljoprivrednike zato sto si zaposlen. Ali na tom konkursu ne mozes da konkurises za traktor.

Subvencije u poljoprivredi, osim onih po hektaru, su odlicno koncipirane. Problem je kao I u svemu drugom u ovoj zemlji, njihova zloupotreba I spora isplata na republickom nivou, na pokrajinskom isplata ide brzo. 

Pre dve, tri godine je bio konkurs za traktore, par meseci pre pocetka IPARDa. Svi koji su konkurisali su dobili, a uslovi su bili manje restriktivni nego sada, svi su mogli da konkurisu sa predracunom. Odobrili su oko 3500 zahteva. I sta se desilo? Trecina ih je odustala od nabavke traktora I subvencije. I za IPARD je dosta manja traznja nego sto bi trebalo da bude. Tako da svako ko zeli da dobije subvenciju za traktor, moze I da je dobije bez nekih problema. 

Nisam rekao da ne možeš da konkurišeš na IPARD ako imaš preko 2 ha. Samo sam rekao da sam ja mali. Imam 4 ha pod žitaricama i 20 ari pod voćem. To je malo. Ljudi kao ja teoretski mogu da konkurišu preko IPARD-a, ali je to u praksi malo teže ostvarivo.

Za nabavku novog traktora snage do 100 kW preko IPARD-a, zemljišni opseg je 2-50 ha. Dokumentacija koju treba prikupiti je prilično obimna, a i između ostalog treba izraditi i biznis plan kojim se dokazuje isplativost investicije. Pošto je moja zemlja malo teža za obradu, trebao bi mi traktor od oko 37-44 kW ili 50-60 KS. Motor u traktoru mora da ispunjava Tier 4 standard emisije izduvnih gasova što znači da otpadaju skoro svi kineski, indijski i turski traktori. Ja za zapadne traktore nemam para. I da nađem traktor koji ispunjava zahteve IPARD-a i u okviru je mog budžeta (maksimalno do 15.000 evra sa PDV-om), kako da dokažem isplativost investicije? Ne verujem da to mogu. Jedino kada bih se skroz preorijentisao na voćarstvo, ali onda bih morao da napustim posao. To neću da radim.

I postoji rang lista za projekte preko IPARD-a. Više bodova se dobija ako je žena nosilac poljoprivrednog gazdinstva (PG), ako je nosilac osoba mlađa od 40 godina, ako je PG u brdsko-planinskim oblastima itd. Tako da je većina onih koji su dobili subvenciju prevela PG na žene, majke ili ćerke. Bilo je na netu da je jedna baba kupila traktor i da je prošla na IPARD-u. Da li neko veruje da će ona da vozi traktor?

On 1/11/2020 at 8:21 AM, Vince Carter said:

Nisam rekao da ne možeš da konkurišeš na IPARD ako imaš preko 2 ha. Samo sam rekao da sam ja mali. Imam 4 ha pod žitaricama i 20 ari pod voćem. To je malo. Ljudi kao ja teoretski mogu da konkurišu preko IPARD-a, ali je to u praksi malo teže ostvarivo.

Za nabavku novog traktora snage do 100 kW preko IPARD-a, zemljišni opseg je 2-50 ha. Dokumentacija koju treba prikupiti je prilično obimna, a i između ostalog treba izraditi i biznis plan kojim se dokazuje isplativost investicije. Pošto je moja zemlja malo teža za obradu, trebao bi mi traktor od oko 37-44 kW ili 50-60 KS. Motor u traktoru mora da ispunjava Tier 4 standard emisije izduvnih gasova što znači da otpadaju skoro svi kineski, indijski i turski traktori. Ja za zapadne traktore nemam para. I da nađem traktor koji ispunjava zahteve IPARD-a i u okviru je mog budžeta (maksimalno do 15.000 evra sa PDV-om), kako da dokažem isplativost investicije? Ne verujem da to mogu. Jedino kada bih se skroz preorijentisao na voćarstvo, ali onda bih morao da napustim posao. To neću da radim.

I postoji rang lista za projekte preko IPARD-a. Više bodova se dobija ako je žena nosilac poljoprivrednog gazdinstva (PG), ako je nosilac osoba mlađa od 40 godina, ako je PG u brdsko-planinskim oblastima itd. Tako da je većina onih koji su dobili subvenciju prevela PG na žene, majke ili ćerke. Bilo je na netu da je jedna baba kupila traktor i da je prošla na IPARD-u. Da li neko veruje da će ona da vozi traktor?

U praksi to bas i nije tako. Na IPARD konkurise manje ljudi nego sto se deli sredstava, tako da bodovna rang lista i nije toliko bitna.

Dokumentacija nije toliki problem, za one koji ne znaju ili nemaju vremena da sami rese papirologiju, postoje razne agencije koje dosta povoljno to rade dosta povoljno. Prikupe celu dokumentaciju, napisu biznis plan, vode te kroz ceo proces. Dobra stvar je sto to prakticno izadje besplatno, zato sto su u IPARDu predvidjeni troskovi i za te potrebe. Raspitaj se oko tih agencija.

Ja se licno nisam intresovao za traktor, tako da ne znam bas detalje oko tog konkursa. Da li moze da se konkurise za traktore koji se sklapaju u Srbiji? Ovi iz Boljevca su u tom cenovnom rangu koji tebi odgovara. Ipak, ja bih preporucio neki bolji, a samim tim i skuplji traktor, na duzi rok bi ti se isplatio, posebno ako bi radio uslugu. Sa druge strane, treba biti realan, to nije povrsina koja je ovoljna za profesionalno bavljenje poljoprivredom ako se baziras na ratarstvo. Opet ti mozes veoma lako da se prilagois nasim konkursima sa tom povrsinom. Podelis gazdinstvo na dva gazdinstva i ispunjavas uslove da konkurises za traktor za subvenciju ministarstva. Mada, onaj konkurs pred predsednicke izbore je bio najbolji moguci da se resi pitanje traktora, tako nesto se nikad nece ponoviti.