Jump to content

Najbolje pivo


ironside

Recommended Posts

Pa evo, kad vec rece @srbija do tokija sledece:

 

"Mokraća koja je pravljena da stoji mesecima po radnjama ili da ide u izvoz, ništa od toga. To su one silne boce koje ste postovali i kojima se hvalite.

 

10 godina razmisljam da kupim frizider samo za pivo i 2 kega, pa da sprovedem 2 slavine iz njega, ofarbam ga ludacki da nije beo, nije to ni neka investicija. Jos sam hteo da dodam i jedan fliper pored, ne bih imao mesta za bilijar. Eto, moze i dobar, profi pikado. Ali uvek razum nekako pobedi ljubav ...... To bi bas bilo opasno po moje zdravlje, plus bi napravio sebi stomak k'o Tiki bojler, nista od svaleracije i uvek odustanem. Ovako bar ponekad prosetam do puba, skinem kalorija za pola case 😊, to mi je ionako sav kardio.

 

Vaistinu nema nista bez natocenog taze piva, to smo bezbroj puta ponovili, ali ne ostaje nam nista drugo nego da se hvalimo I postujemo silne boce i limenke.

 

Ako se secate cak smo ovde razbili zabludu da je staklo bolja ambalaza od limenke, koja je vise neutralna po kvalitet piva. A smeo sam u opkladu da mi je isto pivo uvek boljeg ukusa iz stakla nego limenarije.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pa evo, kad vec rece @srbija do tokijatokija sledece: 

 

"Mokraća koja je pravljena da stoji mesecima po radnjama ili da ide u izvoz, ništa od toga. To su one silne boce koje ste postovali i kojima se hvalite.

 

10 godina razmisljam da kupim frizider samo za pivo i 2 kega, pa da sprovedem 2 slavine iz njega, ofarbam ga ludacki da nije beo, nije to ni neka investicija. Jos sam hteo da dodam i jedan fliper pored, ne bih imao mesta za bilijar. Eto, moze i dobar, profi pikado. Ali uvek razum nekako pobedi ljubav ...... To bi bas bilo opasno po moje zdravlje, plus bi napravio sebi stomak k'o Tiki bojler, nista od svaleracije i uvek odustanem. Ovako bar ponekad prosetam do puba, skinem kalorija za pola case 😊, to mi je ionako sav kardio.

 

Vaistinu nema nista bez natocenog taze piva, to smo bezbroj puta ponovili, ali ne ostaje nam nista drugo nego da se hvalimo I postujemo silne boce i limenke.

 

Ako se secate cak smo ovde razbili zabludu da je staklo bolja ambalaza od limenke. Limenka je bolja, vise neutralna po kvalitet piva. A smeo sam u opkladu da mi je isto pivo uvek boljeg ukusa iz stakla nego limenarije.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Imao je BIP "malo pivo", na kome je pisalo "export". To pivo, svi tako prave, je po drugoj tehnologiji koja mu omogućava da traje mesecima ako ne i godinama "čuvano u tamnom prostoru".

 

Kako sam se obrukao jednom, na večeri sa kolegama, naručim plzensko pivo koje sam video u frižideru kao prvu turu. Ono bajato, užasno.

 

U Thai vidim Asahi, kupim gajbu, ono teško sranje. "Export beer". Nisam obraćao pažnju, mislio isto je. Ovaj kanji znači da je "export". To ne može da se nađe ili vidi u Japanu

 

2019asahiexport01.jpg

 

U Japanu, isto pivo, sa natpisom da je sveže, cela familija. To nema van zemlje.

 

To je dobro, to nam treba

 

2019asahiexport02.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@srbija do tokija Dobro, prvo, nije zabranjeno pricati o industrijskim pivima. BIP, Asahi, Valjevsko, Jagodinsko, Saporo, Zajecarsko ……. zasto da ne, to smo uglavnom pili svi u proslom veku.

 

Drugo, nisi se ti obrukao pred kolegama, obrukao se restoran u koji ste otisli, a ti si samo trebao da im to vratis i trazis drugo.

 

Ja cim narucim neki kraft, a osetim da to nije to, znaci najverovatnije je pri kraju kega, samo kazem nesto nije u redu, pa tvoje su pare yebote …….. izvinjavaju se ljudi, to je valjda normalno. Ne moze barmen da zna bas tacno koje mu je pivo od tolikog izbora sveze, ode u podrum ili sobu pored odakle idu creva i kaze u pravu ste, pormenili smo keg ako hocete da sacekate par minuta ili cete nesto drugo ….. svejedno, na kucu je. 

 

Yebiga, ko ne zna on popije i ono staro :classic_biggrin: ……. sto kaze Metalhead, danas se ni u kafanu ne ide nepismen. :thumbup:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Šta da vratim? Pa to pivo je i pravljeno da bude mokraća posle ko zna kolikog stajanja. Nije mu prošao rok trajanja. Ima barova sa pivom iz celog sveta, po 500 marki, sve je to putovalo brodom mesecima i ko zna koliko stajalo. Sva su sranje od prvog do posledjeg.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, srbija do tokija said:

Šta da vratim? Pa to pivo je i pravljeno da bude mokraća posle ko zna kolikog stajanja. Nije mu prošao rok trajanja. Ima barova sa pivom iz celog sveta, po 500 marki, sve je to putovalo brodom mesecima i ko zna koliko stajalo. Sva su sranje od prvog do posledjeg.

 

Ako sam dobro razumeo mora da ima ovo na njemu  ……. kao antena, mislim podseca me na antenu, lako je zapamtiti. Nisam vidjao, moram priznati.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, srbija do tokija said:

 

 

2019asahiexport02.jpg

 

 

Ovo od litar je pretpostavljam za dedu, pa posle ne znam kome ide ova od pola litre babi ili sinu??? ….. onda snajka i na kraju ova malecna, za unuče.

 

Dobro su ovo smislili, samo meni ne bi odgovaralo, kod mene u kuci svi pijemo veliko.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Taj kanji je "nama", znači sveže, točeno. "Nama biru" se naručuje, točeno pivo. Tako obeleženo pivo je za lokal, namenjeno da se proda za max 2 nedelje, ne bi preživelo izvozno putovanje.

Seks bez kondoma je isto "nama seksu", svež.

 

To najmanje, 125cl, kupim po 10-15 komada i dajem kao suvenire. Ljudi misle sve je u Japanu malo pa i pivo.

 

Te male piju starci, bakutaneri,  uz večeru, da bolje zaspe. Ne mogu da završe veće pivo. Najveće je 2.5L. Retko ko kupuje veće od 0.5L, ne prolaze kroz otvore kontejnera za reciklažu.

 

2019asahiexport03.jpg

 

Ove cene su kao u dinarima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dali_man said:

Asahi je najbolje lager pivo kojke sam u zivotu pio. Mada, pio sam ga u Japanu, ne znam kakvo je kao izvozno.

 

Nama biru mi je bilo bolje od flasiranog.

 

Slažem se. Točeni Asahi je odličan.  Nije tako dobar van Japana, ne bi preživelo izvozno putovanje.  Asahi pijem, rekoh već, kupio u Thai ceo karton, drugačije je. Pa sam prestao da ga kupujem, ako mi je do piva, kupim lokalno proizvedeno Singha pivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidi ovo. 22. gog septembra se pojave ova pompezno najavljivana piva, kao "jesenja". Ima isto i za prolećna.

Svi proizvođači to rade.

 

2019jesenjepivo01.jpg

 

Opšta navala

 

2019jesenjepivo02.jpg

 

Ne kupiš ga danas, sutra ih nema.

 

To je i poenta: lokalno pravljena piva idu na max 2 nedelje da stoje u radnji, ova su stajala 1-3 dana. Sveža.

 

Link to comment
Share on other sites

Da razbijemo jos neke zablude. Piva ogromnih proizvodjaca pisace su odavno prevazisla nacionalne okvire. U te proizvodjace definitivno spadaju i Saporo i Asahi. Oni su, Japanci k'o Japanci, vrlo efikasni, pa zato kontrolisu solidan procenat svetskog trzista. Te kompanije su medjusobno ljuti neprijatelji, ali u isto vreme i saradnici na zajednickom poslu uvaljivanja mokrace za pivo.

 

Ona se nikada NE TRANSPORTUJU. Jer bi to znacajno umanjilo profit.

 

Ona se proizvode u zemlji gde se prodaju jer je mnogo isplativije.

 

Tako da se Asahi koji se nalazi u kanadskim prodavnicama proizvodi i puni u Molsonovoj pivari u Torontu. Molson je kanadski i veliki rival Japancima, zauzvrat pretpostavljam dobija procenat japanskog trzista.

 

Saporo u Kanadi se proizvodi i puni u gradu Guelfu gde su kupili jednu staru poznatu pivaru Sleeman za 600 miliona dolara. Ispred zgrade se nalazi ogromna japanska zastava.

 

Tako da zaboravite na prekookeanski transport. Nema ga!!!

 

Koliko se tu postuje originalna receptura ja zaista ne bih znao.

 

Japanci kao casni, vredni i posteni ljudi bi trebalo da je ispostuju ...... Opet, biznis je biznis!!!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alberto.ascari said:

Prvo i osnovno, voda nije ista, pa nije ni pivo.

 

Ne samo voda, ni zrak nije isti. Gueuze sa Schaerbeeka (jedna od 19 belgijskih općina, gdje se počeo proizvoditi lambic) ne može se proizvoditi nigdje drugdje u BXL-u, da ne govorimo drugdje u svijetu. Jednostavno spore u zraku su jedinstvene samo za tu lokaciju.

Umjetnost proizvodnje piva daleko nadmašuje vinarstvo; puno više faktora utječe na okus, aromu i izgled piva, nego što je to slučaj s vinom. Belgijska piva ne samo da se ne mogu proizvoditi izvan Belgije, nego se određena piva ne mogu proizvoditi nigdje drugdje osim na lokaciji na kojoj se proizvode zadnjih 500-600 godina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ironside said:

 

Ne samo voda, ni zrak nije isti. Gueuze sa Schaerbeeka (jedna od 19 belgijskih općina, gdje se počeo proizvoditi lambic) ne može se proizvoditi nigdje drugdje u BXL-u, da ne govorimo drugdje u svijetu. Jednostavno spore u zraku su jedinstvene samo za tu lokaciju.

Umjetnost proizvodnje piva daleko nadmašuje vinarstvo; puno više faktora utječe na okus, aromu i izgled piva, nego što je to slučaj s vinom. Belgijska piva ne samo da se ne mogu proizvoditi izvan Belgije, nego se određena piva ne mogu proizvoditi nigdje drugdje osim na lokaciji na kojoj se proizvode zadnjih 500-600 godina.

 

Ta se i transportuju iskljucivo direktno iz Belgije u rashladnim kontejnerima sa kontrolom vlaznosti. Medjutim mi pricamo o mega-pivskim korporacijama, a ne o belgijskim art-pivarama i manastirima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ta se i transportuju iskljucivo direktno iz Belgije u rashladnim kontejnerima sa kontrolom vlaznosti. Medjutim mi pricamo o mega-pivskim korporacijama, a ne o belgijskim art-pivarama i manastirima.

 

To je točno, ali mislim da ovo nije mjesto gdje bismo se bavili "mega-pivskim korporacijama", već najboljim pivom. Iskreno, kad prolazim pokraj pogona InBeva (nekoć Interbrew), uvijek poželim da sam X-man i da im gađam silose zrakama smrti iz očiju.

A onu mokraću, koja se pije 'taze' bih koristio isključivo kao herbicid.

Edited by ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Tako da se Asahi koji se nalazi u kanadskim prodavnicama proizvodi i puni u Molsonovoj pivari u Torontu. Molson je kanadski i veliki rival Japancima, zauzvrat pretpostavljam dobija procenat japanskog trzista.

 

To upravo kažem - pivo mora biti lokalno proizvedeno a ne u barovima i radnjama kao "Beers of the world".

Ima li to pivo na sebi onaj znak da je sveže ili što bi bilo normalnije, lokalnu oznaku da je lokalno proizvedeno?

 

U Japanu niko nije čuo da se u Kanadi proizvodi ikakvo kanadsko pivo. Od stranih piva, postoje u radnjama totalno ignorisani Heineken i Budweiser, verovatno da se ispoštuje neki reciprocitet , ne mogu da zamislim da nekome padne na pamet da to kupi.

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

58 minutes ago, srbija do tokija said:

To upravo kažem - pivo mora biti lokalno proizvedeno a ne u barovima i radnjama kao "Beers of the world".

Ima li to pivo na sebi onaj znak da je sveže ili što bi bilo normalnije, lokalnu oznaku da je lokalno proizvedeno?

 

U Japanu niko nije čuo da se u Kanadi proizvodi ikakvo kanadsko pivo. Od stranih piva, postoje u radnjama totalno ignorisani Heineken i Budweiser, verovatno da se ispoštuje neki reciprocitet , ne mogu da zamislim da nekome padne na pamet da to kupi.

 

Nemam pojma, mene taj svet mega pivskih korporacija uopste ne interesuje, Ne pijem to vec dugo vremena.

 

Ako bih ziveo tamo pio bih ovako nesto, posto ne znam kako drugacije da ti objasnim o cemu ovde pricamo, osim slikom, dovucenom sa internet ili kako to vec ti kazes ….. :classic_biggrin:

 

Quote

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Denis Jasharevic said:

Da razbijemo jos neke zablude. Piva ogromnih proizvodjaca pisace su odavno prevazisla nacionalne okvire. U te proizvodjace definitivno spadaju i Saporo i Asahi. Oni su, Japanci k'o Japanci, vrlo efikasni, pa zato kontrolisu solidan procenat svetskog trzista. Te kompanije su medjusobno ljuti neprijatelji, ali u isto vreme i saradnici na zajednickom poslu uvaljivanja mokrace za pivo.

 

Ona se nikada NE TRANSPORTUJU. Jer bi to znacajno umanjilo profit.

 

Ona se proizvode u zemlji gde se prodaju jer je mnogo isplativije.

 

Tako da se Asahi koji se nalazi u kanadskim prodavnicama proizvodi i puni u Molsonovoj pivari u Torontu. Molson je kanadski i veliki rival Japancima, zauzvrat pretpostavljam dobija procenat japanskog trzista.

 

Saporo u Kanadi se proizvodi i puni u gradu Guelfu gde su kupili jednu staru poznatu pivaru Sleeman za 600 miliona dolara. Ispred zgrade se nalazi ogromna japanska zastava.

 

Tako da zaboravite na prekookeanski transport. Nema ga!!!

 

Isto ti je to. Proizvode se lokalno po tehnologiji "export beer". Pogledaj oznaku na limenci Asahi kada je vidiš u radnji pa mi reci. Ima gore više slika koja je oznaka za sveže koja za 2Export". Sigurno da se takvo pivo stajanjem ne taloži ali da stoji - stoji.

Na ove sam ja mislio kada sam rekao transport i to jeste:

 

2019pivoexport01.jpg

 

Tu ima svetski cenjenih piva, vidim jedno, italijansko, Bira Moretti.

 

2019pivoexport02.jpg

 

nema teorije da neko za prodatih nekoliko hiljada boca godišnje postavlja proizvodne linije za njih lokalno.

 

2019pivoexport03.jpg

 

Edit: cena je duplo, trostruko veća od lokalno proizvedenih.

Edited by srbija do tokija
dodat razlog za edit na kraju.
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ironside said:

 

To je točno, ali mislim da ovo nije mjesto gdje bismo se bavili "mega-pivskim korporacijama", već najboljim pivom. Iskreno, kad prolazim pokraj pogona InBeva (nekoć Interbrew), uvijek poželim da sam X-man i da im gađam silose zrakama smrti iz očiju.

A onu mokraću, koja se pije 'taze' bih koristio isključivo kao herbicid.

 

Ne znam ko je ovde moderator, ali mozda nije losa ideja - vreme je doslo - da se konacno razdvoje industrijska i zanatska piva, jer dolazi do nesporazuma bez potrebe.

 

Ja nemam nista protiv ljubitelja ovih prvih, jer sam i sam to bio decenijama. Problem je sto oni malo teze shvataju nas druge, jer jednostavno nemaju dovoljno interesovanja da se pivom bave sa malo vise entuzijazma. Sto je opet potpuno legitimno.

 

Ne moze sa na istom topiku pricati o Golfu i Ferrariju, iako Golfu realno nista ne fali, sasvim solidan automobil.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...