Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Glorfindel je jedan on najmocnijih Vilenjaka koji su ikada hodili ME. Toliko mocan da bi njegovo prisustvo u Druzini Prstena kompromitovalo njenu skrivenost. Jer je Glorfindel trebao biti deo Druzine koja je krenula iz Rivendejla.

Njegovo poreklo je u Valinoru. Rodjen je negde u Dobu dva drveta. Ucestvovao je u prelasku Noldora u ME. Kao ni Galadriel,ni on nije ucestvovao u prvom Kinslayingu. Malo je toga poznato o Glorfindelu u Prvom dobu. Ziveo je u skrivenom kraljevstvu Gondolinu. Tamo je bio gospodar Kuce zlatnog cveta - jedne od 12 kuca Gondolina. Ucestvovao je u Bici nebrojenih suza. Kada je Gondolin pao (510 godine Prvog doba),Glorfindel u haosu pronalazi put iz grada i bezi sa grupom izbeglica. Medjutim,u zasedi ih hvata grupa Orka sa Balrogom. Orlovi pristizu u pomoc. Vilenjaci se spasavaju,a Glorfindel ostaje da stiti odstupnicu. Sukobljava se sa Balrogom. Vodi vorbu sa njim do vrha planine..sa koje obojica padaju u ambis i ginu. Telo mu je polozeno u jednu veliku humku.

Njegov duh je presao u Dvorane Mandosa,gde obitavaju duse poginulih Vilenjaka,cekajuci vecnost da ponovo budu vracene u telo od strane Valara. Medjutim,zbog plenmenitog zivota kojeg je vodio i zrtve,Valari ga brzo "vracaju u zivot". Jer je njegova zrtva spasila zivote Tuora i Idril - dedu babu Elronda i Elrosa. Glorfindel je vec bio mocan Vilenjak, rodjen u Valinoru u Dobu Dva drveta. U reinkarnaciji,njegova moc se uvecala. Koliko je postao mocan,govori cinjenica da su neki Maiari koji su ziveli u Valinoru (ukljucujuci Gandalfa) Glorfindela smatrali sebi ravnim.

Kako Drugo doba odmice,Sauron jaca i planira da prekrije ME tamom. Manwe (najjaci medju Valarima) odlucuje da posalje emisara u ME,kao pomoc u borbi protiv Saurona. Godine 1600 SA (to je bas godina u kojoj Sauron kuje Jedan Prsten),Glorfindel drugi put stize u ME. Iste godine Plavi carobnjaci pristizu u ME. Njihova misija ce biti na istoku,a Glorfindel ostaje na zapadu. Pomagace Vilenjacima Lindona,Gil-galadu i Elrondu u borbi protiv Saurona.

Ustvari,veoma malo znamo o njemu u Drugom dobu. Verovatno je ucestvovao u ratu protiv Saurona u Eriadoru,kao i u Poslednjem savezu,kojim se zavrsava Drugo doba.

Slicno Gandalfu,ni Glorfindel ne pokazuje svoje moci otvoreno. Na pocetku Treceg doba on zivi u Rivendelu. Oko 1400.godine TA,pocece da vodi svoje ratove i bitke protiv Which Kinga od Angmara,u kraljevstvu Arnor. Glorfindel je poznat i po prorocanstvu kojeg je izrekao prema Which Kingu:da ce pasti mnogo kasnije,ali ne od ruke muiskarca. Prorocanstvo se biti ispunjeno u Bici peleonorskih polja (koju gledamo u Povratku kralja).

Postoji dilema da li je Glorfindel u FA,SA i TA zaista ista licnost. Sam Tolkien je odagnao svaku sumnju i potvrdio da jeste.

Lord Elrond salje Glorfindela u potragu za Frodom nakon sto je ovaj napustio Bag-end. On je idealna figura za ovu misiju posto se ne boji Utvara prstena. Zapravo,Crni Jahaci se boje njega.

Ovde zelim napraviti jednu bitnu digresiju.
U Tolkinovom svetu postoje zapravo dva sveta: vidljivi i nevidljivi. Vidljivi je onaj koji dominira i kojem se odvija vise od 90% radnje njegovih dela,pa i filmova. Nevidljivi je onaj koji nije vidljiv svacijem oku. Nazguli egzistiraju u nevidljivom svetu..kao i Frodo/Bilbo/Golum kada stave Prsten. Glorfindel takodje ima mocno prisustvo u oba sveta,kao i Gandalf npr.

U knjizi Druzina Prstena,Glorfindel nalece na petoricu Utvara Prstena i sva petorica,ugledavsi ga,beze u strahu od njega. U knjizi,Glorfindel,a ne Arwen,pronalazi Stridera i ranjenog Froda i pomaze da on stigne u Rivendel gde ce biti isceljen.
Tamo ucestvuje u Elrondovom Savetu i iznosi dve ideje sta uraditi sa Prstenom: dati ga Tomu Bombadilu ili ga baciti u dubine mora. Gandalf odbija ove predloge. Elrond razmatra da Glorfindela ukljuci u Druzinu. Medjutim,dolaze do zakljucka da bi njegovo prisutvo samo stetilo misiji koja se zasniva na tajnosti i faktoru iznenadjenja,a sto bi bilo ugrozeno njegovim prisustvom kao mocne i prepoznatljive figure.

Znamo da Glorfindel prisustvuje vencanju Aragorna i Arwen u Minas Tirithu. Iako ne znamo sa sigurnoscu,sasvim je moguce da je i Glorfindel otputovao brodom na Zapad, zajedno sa nosiocima Prstena,iz ME na obale Valinora,gde je dva puta rodjen.

Steta sto ga nismo videli u filmovima,a voleo bih da to bude ispravljeno u seriji. U drugoj sezoni,zasto da ne?





 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Zasto mislite da Adar nije Sauron?

 

#1 Orci ga zovu ocem, a i on sam pokazuje prilicnu dozu saosecanja, pa ako hoces i ljubavi prema njima u onih nekoliko minuta epizode. Sauron mozda nije bio potpuni nihilista kao Morgoth, medjutim nema nikakvog osnova u tekstovima da se smatra da je na orke ikada gledao kao na bilo sta vise od pukog resursa i potrosne robe za ostvarivanje svojih ciljeva.

 

#2 Adar ima oziljke i uopste uzev ne izgleda bas impozantno za jednog vilenjaka, a imajuci u vidu da Sauron u ovom periodu moze da menja oblike i forme kako zeli, a poznat je kao The Deceiver, ne znam zasto bi se drugom vilenjaku kakav je Arondir prikazao u toj unakazenoj formi

 

#3 Orci vrlo dobro znaju (barem bi morali znati) ko je Sauron i tesko mi je da racionalizujem pod 1 - zasto se on njima ne bi prikazao kao ono sto zaista jeste i pod 2 - kako to da smeju da ga oslovljavaju takvim nazivom (Adar/otac) koji u sebi ne nosi nikakvu titulu ili epitet kojima je Sauron itekako bio opterecen oduvek. On je sebe sam zvao Tar-Mairon iliti King Excellent odnosno Mairon The Admirable, pa Gospodarem sveta...

 

#4 Uz znanje dogadjaja koji ce uslediti, skrivanje pravog indentiteta je glavni i jedini Sauronov adut u ovom delu istorije ME da ostvari svoj naum. Uzimanje oblicja Adara, uz citavu ovu storiju sa kopanjem tunela i napadanjem i otimanjem citavih sela je sve samo ne put da se ostane anoniman.

 

#5 Kao sto sam vec pomenuo na nekoj od prethodnih stranica, sama cinjenica da Watchwarden i Arondir u razgovoru u trecoj epizodi prakticno povlace znak = izmedju Adara i Saurona cini taj scenario malo verovatnim, jer bi ispalo da smo onoga ko se krije stolecima od Galadriel i ostalih visokih vilenjaka pronasli odmah na pocetku serije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kad si ovde @SteveFrancis#3..najpre da napisem da i meni on deluje kao neki iskvareni Vilenjak..neki koji mozda zeli "privremeno" da se nametne dok Sauron ne postane glavni baja..

Sta ti mislis o dve teorije:
-da je u pitanju Maglor (jedini od Feanorovih sinova za koga ne znamo kako je skoncao)
-da je Adar zapravo Maeglin,Vilenjak koji je Sauronu izdao lokaciju Gondolina i tako pocinio najvecu izdaju u FA..za njega je receno da je u padu Gondolina "pao u plamen",ali to u svetu Mracnog gospodara ne mora da znaci i smrt (ova teorija mi je ipak dosta tanka)

Edit:ne Sauronu,vec Morgothu, Greska.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Drug Crni said:

Kad si ovde @SteveFrancis#3..najpre da napisem da i meni on deluje kao neki iskvareni Vilenjak..neki koji mozda zeli "privremeno" da se nametne dok Sauron ne postane glavni baja..

Sta ti mislis o dve teorije:
-da je u pitanju Maglor (jedini od Feanorovih sinova za koga ne znamo kako je skoncao)
-da je Adar zapravo Maeglin,Vilenjak koji je Sauronu izdao lokaciju Gondolina i tako pocinio najvecu izdaju u FA..za njega je receno da je u padu Gondolina "pao u plamen",ali to u svetu Mracnog gospodara ne mora da znaci i smrt (ova teorija mi je ipak dosta tanka)

Edit:ne Sauronu,vec Morgothu, Greska.

 

Evo mog posta od pre nekih milion godina, when the world was so young:D

 

On 8/5/2021 at 12:01 AM, SteveFrancis#3 said:

Ok, jos malo sam razmisljao o slici.

 

1) 'Ucena prtpostavka' je da i taj prolog/flesbek treba da ima konkretnu poveznicu sa glavnom radnjom koja je smestena u Second Age

 

2) Prakticno sa izvesnoscu mozemo reci (iako nema jos formalne potvrde) da ce Galadriel i Elrond biti medju nosecim likovima, sudeci po zvanicnim opisima uloga, kastinzima, sinopsisu etc...

 

3) Na slici se zaista vide Telperion  i Laurelin, ali u daljini, dakle ne gledamo sam Valimar nego najverovatnije Tirion kao prestonicu Noldora

 

Sada da probamo da povezemo neka lica sa nekim predmetima:

 

Galadriel je rodjena bas u Tirionu i u ovom periodu (First Age) nema direktne veze izmedju nje, Tiriona (Valinora) i Elronda. Medjutim, postoji jedan lik kod koga ta veza postoji - Elrondov otac, Earendil. Dakle, ovaj flesbek bi mogao biti zapravo taj dolazak Earendila da moli Valare za pomoc nakon sto je Morgoth (d'izvinete na izrazu) razjebao sva vilenjacka uporista u Beleriendu. Taj dogadjaj upravo dolazi na samom kraju First Agea, odnosno na njega se nadovezuje potonuce Belerienda i uzdizanje ostrva Numenor, te pocetak Second Agea. Takodje, bas tokom tih dogadjanja, Feanorovi najstariji sinovi, Maedhros i Maglor hvataju male Elronda i Elrosa nakon sto su pocinili i trece bratoubistvo razvalivsi Utocista Siriona u poteri za Silmarillima. Znamo da Maglor nije dozvolio da im se naudi i da ih je kasnije odgajao kao sopstvenu decu. Dakle, jos jedna nit koja spaja ranije pomenute dogadjaje i likove. Bice jako zanimljivo videti hoce li mozda bas Maglor dobiti neki prostor u seriji, posto bi kreatori serije imali dovoljnu slobodu jer Tolkien nije ostavio nikakav zakljucak njegove zivotne price, ne zna se definitivno je li zavrsio tragicno kao i svi ostali sinovi Feanorovi ili je mozda ostao u zivotu i ako jeste pod kojim okolnostima. Imaju bas prostora da se 'igraju' sa tim delom price. Kako god, sto vise razmisljam Earendil mi deluje verovatnije kao vezivni mehanizam.

 

Tada sam teoretisao da se Maglor mozda moze kao takav pojaviti u seriji. Medjutim, ovde imamo prilican problem sa Adar=Maglor teorijom - kako to da Feanorov sin, vezan zakletvom i plamtecom mrznjom (a kasnije verovatno i zudnjom za osvetom zbog pale brace) prema Morgothu i njegovim slugama, nakon stotina godina borbe protiv njih, sada postaje njihov vodja i cak ocinska figura. To ce biti jako tesko prodati...

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Jos jedan detalj koji nisam stigao da prokomentarisem, a govori u prilog Halbrandu kao mogucem Sauronu > tokom onog razgovora u tamnici, Halbrand kaze In an instance like this, it seems to me that you'd do well to identify what it is that your opponent most fears, na sta mu ona odgovara And exploit it?, da bi on uzvratio sa No, give them a means of mastering it, so that you can master them.

 

Zar ovo nije blueprint onoga sto je Sauron uradio u Numenoru?

 

1) Identifikovao je najveci strah kod ljudi i pre svega kraljeva Numenora, a to je strah od smrti kao "ljudskog dara" od Erua i Valara, zbog koga su mrzeli i vilenjake i svakim novim narastajem od nastanka se sve vise udaljavali od njih

2) Predstavio im je nacin, "resenje" da ga nadvladaju, a to su bili prvo novi magijski obredi, rituali obozavanja Morgotha uz konstantno ispredanje lazi i prodavanje price da su Valari zapravo zli i krivi za sve

3) Ovladao njima tako da ih je na kraju nagovorio i gurnuo u samoubilacku misiju pohoda na Valinor

 

Ima tu jos jedna problematicna recenica iz tog razgovora sa Galadriel, kada je pita nesto tipa All of a sudden, she thorows you in a cell. Why?, gde nakon sto Galadriel odgovori I asked her to fight for your people on kaze But that wasn't what provoked her anger, was it?. Otkud on moze da zna/pretpostavi sta je zapravo bilo okidac besa kod Miriel, kada niti je prisustvovao tom, niti prethodnim razgovorima koje je Galadriel vodila sa njom (izuzev one audijencije naravno). Ovo je ili vrlo lose odradjen posao scenarista (sto bih rekao da je pre slucaj) ili se tu krije jos nesto. Moze li biti da je citav onaj performans sa kovacima, kradjom brosa i tucom izveo namerno, sa idejom da upravo bude ponovo utamnicen gde je znao da je sa onakvim ponasanjem i drzanjem bilo samo pitanje trenutka kada ce Galadriel da mu se pridruzi, kao i to da ce u takvim okolnostima biti daleko sklonija da prihvati "dobronameran savet"?

 

Posto je vec taj compressed timelineTM tu, sta ako ne budemo ni gledali njegov dolazak u Numenor kao Pharazonovog zarobljenika? Halbrand je vec vise puta ponovio da ne zeli da ide sa Numenora, mozda on zaista i ostane tu da rovari i kvari dok je Miriel odsutna i sa Galadriel bije bitke u Srednjoj Zemlji? Doduse, ovakav tejk bi bas napravio haos jer sta cemo onda sa kovanjem prstenova i kako bi to uticalo na hronologiju...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

Jos jedan detalj koji nisam stigao da prokomentarisem, a govori u prilog Halbrandu kao mogucem Sauronu > tokom onog razgovora u tamnici, Halbrand kaze In an instance like this, it seems to me that you'd do well to identify what it is that your opponent most fears, na sta mu ona odgovara And exploit it?, da bi on uzvratio sa No, give them a means of mastering it, so that you can master them.

 

Zar ovo nije blueprint onoga sto je Sauron uradio u Numenoru?

 

1) Identifikovao je najveci strah kod ljudi i pre svega kraljeva Numenora, a to je strah od smrti kao "ljudskog dara" od Erua i Valara, zbog koga su mrzeli i vilenjake i svakim novim narastajem od nastanka se sve vise udaljavali od njih

2) Predstavio im je nacin, "resenje" da ga nadvladaju, a to su bili prvo novi magijski obredi, rituali obozavanja Morgotha uz konstantno ispredanje lazi i prodavanje price da su Valari zapravo zli i krivi za sve

3) Ovladao njima tako da ih je na kraju nagovorio i gurnuo u samoubilacku misiju pohoda na Valinor

 

Ima tu jos jedna problematicna recenica iz tog razgovora sa Galadriel, kada je pita nesto tipa All of a sudden, she thorows you in a cell. Why?, gde nakon sto Galadriel odgovori I asked her to fight for your people on kaze But that wasn't what provoked her anger, was it?. Otkud on moze da zna/pretpostavi sta je zapravo bilo okidac besa kod Miriel, kada niti je prisustvovao tom, niti prethodnim razgovorima koje je Galadriel vodila sa njom (izuzev one audijencije naravno). Ovo je ili vrlo lose odradjen posao scenarista (sto bih rekao da je pre slucaj) ili se tu krije jos nesto. Moze li biti da je citav onaj performans sa kovacima, kradjom brosa i tucom izveo namerno, sa idejom da upravo bude ponovo utamnicen gde je znao da je sa onakvim ponasanjem i drzanjem bilo samo pitanje trenutka kada ce Galadriel da mu se pridruzi, kao i to da ce u takvim okolnostima biti daleko sklonija da prihvati "dobronameran savet"?

 

Posto je vec taj compressed timelineTM tu, sta ako ne budemo ni gledali njegov dolazak u Numenor kao Pharazonovog zarobljenika? Halbrand je vec vise puta ponovio da ne zeli da ide sa Numenora, mozda on zaista i ostane tu da rovari i kvari dok je Miriel odsutna i sa Galadriel bije bitke u Srednjoj Zemlji? Doduse, ovakav tejk bi bas napravio haos jer sta cemo onda sa kovanjem prstenova i kako bi to uticalo na hronologiju...

 

Sve ok, samo - otkud to da se on danima besciljno vrti na otvorenom moru, na sklepanom splavu sa nekoliko sapatnika, vrlo blizu pogibije? Takav lik bi trebalo da pametnije troši svoje vreme, imo. Ili je predvideo dešavanje sa Galadrijel?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Posto je vec taj compressed timelineTM tu, sta ako ne budemo ni gledali njegov dolazak u Numenor kao Pharazonovog zarobljenika? Halbrand je vec vise puta ponovio da ne zeli da ide sa Numenora, mozda on zaista i ostane tu da rovari i kvari dok je Miriel odsutna i sa Galadriel bije bitke u Srednjoj Zemlji? Doduse, ovakav tejk bi bas napravio haos jer sta cemo onda sa kovanjem prstenova i kako bi to uticalo na hronologiju...

I meni deluje da Sauron nece stici u Numenor po canonu. Sto je ipak steta..tu bar imaju dobro prezentovanu pricu koju mogu u miru da razvijaju celih 10 sezona..polako. Ne bih o ovome sirio pricu u ovom postu,imam u planu vec jedan drugi.

Ovde bih dodao jos par detalja.
Lik kojeg je Hlabrand prebio u tuci,u ulicici,u epizodi 4 drzi nekakav govor na trgu,a onda ga u diskusiji "pobedjuje" Pharazon. Na kraju te scene lik staje uz kancelara..meni deluje kao da su u dosluhu..moguce da tu ima nesto..

U celiji kada G krece da slaze strazare,Pharazon zeli da isuce mac,ali mu Halbrand daje savet da ne intervenise..da se ne mesa..to bas daje vajb da je H ustvari Sauron.. jer ovaj radi upravo sta Halbrand hoce. To bi bilo mozda malkice olako i prebrzo,ali tako mi izgleda.
Zanimljivo kako Ar-Pharazon pristaje,slozi se da delegacija Numenorejaca licno isprati Galadriel u MA..ne protivi se tome uopste..mozda ce stvarno da podigne pobunu u odsustvu regentice?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Sve ok, samo - otkud to da se on danima besciljno vrti na otvorenom moru, na sklepanom splavu sa nekoliko sapatnika, vrlo blizu pogibije? Takav lik bi trebalo da pametnije troši svoje vreme, imo. Ili je predvideo dešavanje sa Galadrijel?

 

Videli smo po padu meteora kome su svi svedocili da su radnje vremenski poravnate. Ako je Galadriel skocila sa broda tu negde kad je meteor udario, ispalo bi da je maltene danima plivala bez prestanka do nailazenja na splav sa Halbrandom (a to je cak i za nju prilicno nategnuto). Dakle, ako je na pomenuti splav naisla tipa istog ili narednog dana, kako je to Halbrand (koji tvrdi da je pobegao od orka iz Southlandsa) takvom brzinom presao put odatle (gde su orci tek poceli da vrse organizovane upade) prakticno do zapadnih granica mora koje su dostupne stanovnicima ME? Uz to, prakticno prva recenica koju ispaljuje je looks can be deceiving, pa onda nesto kasnije baca taj mamac sa pominjanjem orka zbog kojih je pobegao. Ako jeste Sauron, nema sumnje da je znao da je pred njim Galadriel i mnogo pre nego sto se predstavila, a jednako tako je znao i koju zicu da trzne. Ono na sta nema odgovora jeste otkud bi imao saznanja za njena kretanja i da li je mozda opredeljenje showrunnera da to stvarno bude slucajan, sudbinski susret. Inace, jedan Sauron nema razloga da se boji pogibije na moru i ne rizikuje nista posebno imajuci u vidu da u bilo kom trenutku moze uzeti pogodnije oblicje i da tesko moze biti otkriven i/ili osujecen u tome kada Valari nisu direktno involvirani (npr Ulmo kad vec pricamo o moru i vodi). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Drug Crni said:

e
-da je Adar zapravo Maeglin,Vilenjak koji je Sauronu izdao lokaciju Gondolina i tako pocinio najvecu izdaju u FA..

 

Posle trece epizode sam se nadao da je Adar=Sauron, ali kada sam ga video u cetvrtoj, odmah sam pomislio na Maiglina. 

Ne vreujem da bi Sauron bio prikazan u obliku vilenjaka, ili se, sto kaze SteveF prikazivao u onako unakazenoj formi. Generalno, ko god da je, ovaj lik mi je za sada vrh.

 

Sauron je zapravo jedan od Majara, mislim da je u pocetku sluzio samom Auleu pre nego sto je presao na Melkorovu stranu. Sad, Majari su srodnici Valara, slicni, ali nizeg ranga, tako da i Sauron, pre nego sto je uzeo onaj poznati izgled koji ce i ovde biti preslikan iz filma, mora izgledati uzviseno i mocno (bar ja tako zamisljam). 

 

Ja bas mislim da ce sudbina Numenora i Sauronovi prsti u njoj biti po knjizi. Cak mi sinula ideja da bi njegovim odlaskom mogla da se zavrsi sezona 😁

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

 

Videli smo po padu meteora kome su svi svedocili da su radnje vremenski poravnate. Ako je Galadriel skocila sa broda tu negde kad je meteor udario, ispalo bi da je maltene danima plivala bez prestanka do nailazenja na splav sa Halbrandom (a to je cak i za nju prilicno nategnuto). Dakle, ako je na pomenuti splav naisla tipa istog ili narednog dana, kako je to Halbrand (koji tvrdi da je pobegao od orka iz Southlandsa) takvom brzinom presao put odatle (gde su orci tek poceli da vrse organizovane upade) prakticno do zapadnih granica mora koje su dostupne stanovnicima ME? Uz to, prakticno prva recenica koju ispaljuje je looks can be deceiving, pa onda nesto kasnije baca taj mamac sa pominjanjem orka zbog kojih je pobegao. Ako jeste Sauron, nema sumnje da je znao da je pred njim Galadriel i mnogo pre nego sto se predstavila, a jednako tako je znao i koju zicu da trzne. Ono na sta nema odgovora jeste otkud bi imao saznanja za njena kretanja i da li je mozda opredeljenje showrunnera da to stvarno bude slucajan, sudbinski susret. Inace, jedan Sauron nema razloga da se boji pogibije na moru i ne rizikuje nista posebno imajuci u vidu da u bilo kom trenutku moze uzeti pogodnije oblicje i da tesko moze biti otkriven i/ili osujecen u tome kada Valari nisu direktno involvirani (npr Ulmo kad vec pricamo o moru i vodi). 

 

Naterao si me da pustim delove druge epizode u kojima se pojavljuje splav :-).

 

Jedna od preživelih sa splava je počela da priča od tome kako su isplovili pre dve nedelje, pre nego što ju je prekinuo onaj matorac (taj razgovor je i rezultirao tim looks can be deceiving). Kako se to uklapa u mapu i razdaljine, da li su mogli da stignu tako daleko za par nedelja? Naravno, pod uslovom da ona govori istinu i da sve to nije planirano, Halbrand ih je baš onako lagano pustio da izginu.

 

Sve to na stranu, Sauron je morao biti svestan da ga Galadrijel traži, verovatno svestan i toga da je ona jedina koja ga traži. Zašto ju je onda spasio, mogao je lepo da je kokne i nastavi sa svojim planovima, neometan novim savezništvom Elfova i Ljudi kojem je i sam doprineo jednim delom. Nešto mi se tu ne uklapa.

 

P.S. sa druge strane, tačno je da ga prikazuju kao veštog manipulatora. U par scena je i Galadrijel izgledala kao devojčica pored njega, dobro je odrađuje i navodi...bumo videli.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Zar ne pise u Akalabet-u da 

Spoiler

sin Gimilkadov Farazon uzeo krunu ozenivsi Mirijelu, kcerku Tar-Palantirovu protiv njene volje, jer su bili u srodstvu blizem od cetiri kolena. Njoj je po nasledstvu pripadala kruna ali je Farazon brakom postao kralj i tek nakon toga on putuje u ME gde Sauron ne htede da mu se suprotstavi vec je dosao na Numenor. 

Da nije mozda jos rano zakljucivati da je Halbrand Sauron? 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, implant said:

Jedna od preživelih sa splava je počela da priča od tome kako su isplovili pre dve nedelje, pre nego što ju je prekinuo onaj matorac (taj razgovor je i rezultirao tim looks can be deceiving). Kako se to uklapa u mapu i razdaljine, da li su mogli da stignu tako daleko za par nedelja? Naravno, pod uslovom da ona govori istinu i da sve to nije planirano, Halbrand ih je baš onako lagano pustio da izginu.

 

Sve to na stranu, Sauron je morao biti svestan da ga Galadrijel traži, verovatno svestan i toga da je ona jedina koja ga traži. Zašto ju je onda spasio, mogao je lepo da je kokne i nastavi sa svojim planovima, neometan novim savezništvom Elfova i Ljudi kojem je i sam doprineo jednim delom. Nešto mi se tu ne uklapa.

 

P.S. sa druge strane, tačno je da ga prikazuju kao veštog manipulatora. U par scena je i Galadrijel izgledala kao devojčica pored njega, dobro je odrađuje i navodi...bumo videli.

 

Prvi pasus - moguce je da jesu lutali i vrteli se u krug danima nakon sto su dosli do neke tacke na otvorenom moru. No upravo je tu kvaka - ako su isplovili dve nedelje pre tog trenutka, a isploviti su mogli samo sa zapadne obale, Halbrandu je trebalo jos znatno vise da iz dubokog jugoistoka ME opste dodje do neke luke u kojoj bi se pridruzio putnicima. Ako se dobro secam, Frodu je trebalo mesec dana da iz Shirea dodje do Rivendella, a ovo su daleko vece razdaljine. Znaci morao je da krene mnogo pre nego sto su nam prikazane prve pojave orka, a koje otprilike koincidiraju sa padom meteora (mozda koji dan pre toga jer je Hordern pao nesto pre Tirharada).

 

Za drugi pasus ima vise mogucih resenja: jos uvek nije dovoljno jak ljudstvom i resursima pa mu treba Galadriel da odradi deo posla koji jos uvek nije u stanju da obavi sam; zeleo je da mu Galadriel bude ulaznica na dvor Numenora; nije hteo da digne ruke od nje kao potencijalnog materijala za svog buduceg velikog slugu jer Galadriel nije obican Noldor//znamo da je Sauron oduvek ceznuo da stavi pod kontrolu vilenjake jer su mocniji od ljudi, besmrtni su i predstavljali su daleko veci izazov za iskvariti i potciniti svojoj volji//... Ne zaboravimo da je po kanonu Sauron kao Annatar upravo prisao najstarijim i najmocnijim preostalim vilenjacima ME iako je znao da ga oni najbolje poznaju i da ce biti najtvrdji orah. Jos jedan testament njegovoj cudovisnoj tastini i aroganciji. Treba imati u vidu da nije uvek nalazio satisfakciju tek u pukom gazenju ocigledno slabijih i upotrebi gole sile, vec se cesto upustao u ono sto je delovalo kao izazov, zeleci da pobedi protivnika i na njegovom terenu. Pogledajmo samo kako je izgledao duel sa Finrodom.

 

Mislim, ja svakako nisam kreator ovog Halbrand=Sauron narativa, rekoh vec da mi se i ne dopada bas takav razvoj jer ce napraviti dzumbus i sa ostalim dogadjanjima. Autori serije u tom slucaju imaju mnogo toga da objasne i mnoge rupe i nelogicnosti da zakrpe.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Prvi pasus - moguce je da jesu lutali i vrteli se u krug danima nakon sto su dosli do neke tacke na otvorenom moru. No upravo je tu kvaka - ako su isplovili dve nedelje pre tog trenutka, a isploviti su mogli samo sa zapadne obale, Halbrandu je trebalo jos znatno vise da iz dubokog jugoistoka ME opste dodje do neke luke u kojoj bi se pridruzio putnicima. Ako se dobro secam, Frodu je trebalo mesec dana da iz Shirea dodje do Rivendella, a ovo su daleko vece razdaljine. Znaci morao je da krene mnogo pre nego sto su nam prikazane prve pojave orka, a koje otprilike koincidiraju sa padom meteora (mozda koji dan pre toga jer je Hordern pao nesto pre Tirharada).

 

Za drugi pasus ima vise mogucih resenja: jos uvek nije dovoljno jak ljudstvom i resursima pa mu treba Galadriel da odradi deo posla koji jos uvek nije u stanju da obavi sam; zeleo je da mu Galadriel bude ulaznica na dvor Numenora; nije hteo da digne ruke od nje kao potencijalnog materijala za svog buduceg velikog slugu jer Galadriel nije obican Noldor//znamo da je Sauron oduvek ceznuo da stavi pod kontrolu vilenjake jer su mocniji od ljudi, besmrtni su i predstavljali su daleko veci izazov za iskvariti i potciniti svojoj volji//... Ne zaboravimo da je po kanonu Sauron kao Annatar upravo prisao najstarijim i najmocnijim preostalim vilenjacima ME iako je znao da ga oni najbolje poznaju i da ce biti najtvrdji orah. Jos jedan testament njegovoj cudovisnoj tastini i aroganciji. Treba imati u vidu da nije uvek nalazio satisfakciju tek u pukom gazenju ocigledno slabijih i upotrebi gole sile, vec se cesto upustao u ono sto je delovalo kao izazov, zeleci da pobedi protivnika i na njegovom terenu. Pogledajmo samo kako je izgledao duel sa Finrodom.

 

Mislim, ja svakako nisam kreator ovog Halbrand=Sauron narativa, rekoh vec da mi se i ne dopada bas takav razvoj jer ce napraviti dzumbus i sa ostalim dogadjanjima. Autori serije u tom slucaju imaju mnogo toga da objasne i mnoge rupe i nelogicnosti da zakrpe.

 

 

Ma naravno, vrtimo teorije dok ne izađe sledeća epizoda. Pretpostavljam da će mnogo toga biti jasnije iz njegovog ponašanja u narednih par epizoda, a do kraja sezone očekujem da nam otkriju njegov identitet, kao i ko je Meteor Man.

 

P.S. ovako kako si objasnio, ima logike i u tome da Halbrand bude Sauron, bukvalno mi je 50-50. Ne bih voleo da to bude slučaj, Halbrand mi je kao skrojen da bude jedan od devetorice.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Adarovog identiteta, za sad sam najblizi tome da se radi o novom, originalnom liku koji predstavlja mozda jednog od prvih vilenjaka koje je Morgoth uhvatio, pa otud mozda i oziljci. To bi objasnilo i zasto ga orci smatraju ocem, osim toga sto brine o njima ocigledno - bio je jedan od prvih podvrgnutih procesu orkizacije pa bi se otud njima i cinio kao otac nacije lol.

 

Postoji i neka mogucnost da je u pitanju Maeglin, to je manje problematicno izvesti nego Maglor varijantu. Medjutim, za Maeglina je ostavljen zapis da je skoncao, tako da to komplikuje stvari. Doduse, plginuo je padom u plamen, sto bi opet moglo objasniti unakazenost lica... Tu je i taj mac za kojim traga, mozda je Anguirel? A mozda je samo nesto sto je ranije pripadalo Sauronu pa Adar kao pretendent (ili sluga) na upraznjeno mesto mracnog gospodara zeli da ga se docepa kao simbola te moci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Tu je i taj mac za kojim traga, mozda je Anguirel? A mozda je samo nesto sto je ranije pripadalo Sauronu pa Adar kao pretendent (ili sluga) na upraznjeno mesto mracnog gospodara zeli da ga se docepa kao simbola te moci.

 

U slučaju da je pretendent, to bi moglo da objasni njegovu rečenicu da nije Bog, barem ne još uvek, a da se nada da će možda postati ako se dokopa mača. To bi bio vrlo interesantan razvoj događaja, da imamo i taj sukob...Adar mi ne deluje kao običan sluga.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Ma bice zanimljivo vec u narednoj epizodi, radnja se lagano zahuktava. Regentica dolazi u ME, Adarovi Orkovi su otkrili kod koga je mac, sigurno nece cekati sa trazenjem Tea, cekamo da saznamo malo vise o strancu kod Harfuta, Durin dolazi u Lindon sa Elrondom... Sve u svemu, toliko me je zainteresovala ova serija, ali i upisi na ovoj temi, o Tolkonovom svetu da sam nasao juce Silmarilion i procitao ponesto.

 

Ne znam samo na sta sve imaju prava (Amazon), negde sam procitao da su kupili Gospodar prstenova, Hobit i Dodatke, a u Akabaletu i O prstenovima moći i trećem dobu pise dosta toga sto ocekujem da ce se desiti u seriji. Mozda na to nemaju prava pa kroje nesto svoje..

Edited by necke
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah ove 4 epizode. Serija je sasvim ok. Upoznavanje sa likovima je sasvim ok i za nas koji nismo ništa čitali na tu temu. Od onoga što je @Drug Crni pisao kao uvod za nas neupućene realno jedino što nam je dobro došlo da pokrije šupljine je njegov prvi i jedan deo drugog posta. Ostalo je sasvim dovoljno objašnjeno da budemo upućeni u priču. Naravno sa pažnjom sam isčitao sve njegove postove i samo da ga podsetim da je ostao dužan još jedan ako sam dobro pročitao njegove najave 🙂 , jer ipak je drugačije kada se serija gleda sa nekim predznanjem.

 

Ono što meni bode oči je da Orkovi izgledaju nekako mali. Za onog prvog sam pomislio da je goblin, tek kasnije sam skontao da su to Orkovi. Takođe ovde su Orkovi pojedinci, dok su u LOTR nekako bili kao insekti. Kako su u knjigama predstavljeni, kao u LOTR ili LOR ? Ovaj glumac što glumi Vilenjaka mi se nekako nije uklopio za ostale glumce nemam zamerke.

 

Ne verujem da će Halbrand biti negativac, mislim da će pre on biti neki stereotipni junak. Moje sumnje idu na račun onog što je pao kod  Harfoot-a. To bi bila solidna dramska klackalica da taj postane "zlo" a Halbrand "anđeo".

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Klotzen said:

Takođe ovde su Orkovi pojedinci, dok su u LOTR nekako bili kao insekti.

Pa i u LOTR-u ima scena gde se moze zakljuciti da Orci ipak imaju svoje 'ja', kad Froda ubode onaj veliki pauk i ona dva Orka ga nadju i tu komentarisu nesto, pa ga onda odnesu u Mordor. Kasnije cak izbije i neka interna tuca izmedju Orkova (ne secam se tacno iz kog razloga), u sceni kad Sem i Frodo beze odatle. Takodje, kad zarobe Merija i Pipina, Orci staju da se odmore nakon dugog putovanja i izbija pobuna jer su gladni, kasnije Meri i Pipin beze u Fangorn sumu...

Edited by necke
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, necke said:

Ne znam samo na sta sve imaju prava (Amazon), negde sam procitao da su kupili Gospodar prstenova, Hobit i Dodatke, a u Akabaletu i O prstenovima moći i trećem dobu pise dosta toga sto ocekujem da ce se desiti u seriji. Mozda na to nemaju prava pa kroje nesto svoje..

Quote

So what did Amazon buy? “We have the rights solely to The Fellowship of the Ring, The Two Towers, The Return of the King, the appendices, and The Hobbit,” Payne says. “And that is it. We do not have the rights to The Silmarillion, Unfinished Tales, The History of Middle-earth, or any of those other books.” That takes a huge chunk of lore off the table and has left Tolkien fans wondering how this duo plans to tell a Second Age story without access to those materials. “There’s a version of everything we need for the Second Age in the books we have the rights to,” McKay says. “As long as we’re painting within those lines and not egregiously contradicting something we don’t have the rights to, there’s a lot of leeway and room to dramatize and tell some of the best stories that [Tolkien] ever came up with.”

https://lrmonline.com/news/what-material-does-amazon-have-the-rights-to-for-the-rings-of-power-answered/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...